Roosje van Harald Mueller en Prijsdier van Gilly Fraser l Abstracte acrylschilderingen en poëzie in Gebouw Noord-Holland Het heilige moeten van Wim Hooft Noord-Ierse kwestie in Jute-project komende exposities If: ■R n, /paarbank l Loop even bij ons binnen vooreen advies of snuffel eens in die gratis verkrijgbare NECKERMANN vakantiegidsen. Doe het nu! Het zou niet onverstandig zijn nu al een goed verzorgde ZOMERREIS te boeken bi j de Nutsspaarbank West Nederland. Er zijn nog volop mogelijkheden. Haarlems Kunstenaars Kollektief actueel N VN Bolhoedmannen wegens ziekte uitgesteld i umh ncdcriand een hank van deze lijd 15 KUNST 19 7 8 DECEMBER DONDERDAG 2 1 300. j* NECKERMANN 1 r de el~ HAARLEM. Toneelgroep Centrum speelt twee korte stukken waarin het thema God schiep de vrouw en de man misbruikt haar centraal staat. In Harald Muellers Roosje (Ro sel) zet een vrouw tegenover haar (voor het publiek niet zichtbare) vriendin haar levenser varingen eens op een rijtje en dat brengt haar tot de verbijsterende slotvraag: Ik ben toch nog jong? Heb ik het nu allemaal al gehad? In Het Prijsdier, van de Engelse schrijfster Gilly Fraser, gaan de ogen van een vrouw nog juist bijtijds open. Beide stukken gingen woensdag avond in de Toneelschuur in première. lurde 1 alle rL, ier: >elen □n. d, E Centrum zet vrouwenleed op toneel I (ADVERTENTIE) kantooruren). In allebei de stukken wordt op een andere manier aangetoond in welke gemoedstoestand door mannen mis bruikte vrouwen kunnen geraken. Van verdriet tot wan hoop. Een andere gelijkenis tussen deze eenakters is de uitgesproken zwart/ wit-situatie. Harald Mueller, van wie Centrum enkele jaren geleden Gestrand speelde, laat Roosje het kansloos slachtoffer zijn van alle mannen die ze had of de mannen die haar hadden. Uit het verhaal van Roosje blijkt dat zij het zelf was die steeds haar keus bepaalde, maar het liep steeds ook mis. Met allemaal en het waren er nogal wat. ,In elk geval hebben Roosjes mannenavonturen er toe geleid dat ze van een ordentelij ke jonge meid tot straathoer verloederde. Het lijkt er vaak op dat de abstracte stijl van werken die in de jaren vijftig door de Cobra-schilders werd voorgestaan, inmid dels achterhaald en gedateerd is en dat terwijl haar beste vertegenwoordigers nog volop in beweging zijn. Alleen oorlogen en revoluties kunnen soms een definitief einde maken aan een bepaalde ontwikke ling, maar zonder dat zal er nauwelijks sprake zijn van een breukvlak voor welke stijl dan ook. Zo blijkt dat abstracte schilderen nog steeds te worden toegepast, zij het dat het lang niet meer die waardering krijgt als het geval was van voor de periode toen het fijnschilderen zo sterk in de belangstelling kwam. In feite kan er wel eens sprake zijn van een winterslaap je van de abstracten: als de huidige storm van het fijnschilderen tot bedaren is gekomen, kunnen zij zich opmaken om zich opnieuw en hersteld te manifesteren. algemeen aanvaarde normen en herkenbare vooroorde len. Op het moment dat hij had moeten zeggen: ik hou toch van je, zegt hij met ontwapenende tederheid: Ik neuk toch goed, hè? Dat Roosje door haar ex-man, van wie ze niet wettelijk gescheiden is, werd verkracht in plaats van door een vreemde, geeft het gebeuren in de ogen van Harry iets legaals: Hij is je wettelijke man, dus heeft hij recht op je. Een stelling die de zelfstandigheid van de vrouw als individu negeert, ontkent. Peter Oosthoek regisseerde ook Het Prijsdier. Hij heeft subtiel laten doorvoelen dat het niet alleen maar sex was dat deze twee mensen samenbracht. Ze houden ook van elkaar, maar tegenover de sterke verschillen van denkwe relden kan die aanhankelijkheid niet op. Henriette Tol is meer dan overtuigend als Julia. Met gevoel voor nuances is zij in staat deze vrouw de plotselin ge volwassenheid te geven die zij nodig heeft om uit de moeilijkheden te komen. Beide stukken hebben een bruikbaar toneelbeeld gekre gen van Judith Lansink. Het stilistische uit Roosje dient als basis voor het realistisch aangeklede decor voor Prijs dier. De vertalingen zijn van Rob Scholten (Prijsdier) en Carel Alphenaar (Roosje) en klinken goed. De stukken zijn met de vertaling mee naar Nederlandse lokatie over gebracht. Noodzakelijk lijkt me dat niet, ik vind het soms wat geforceerd, anderen vinden het misschien beter. KO VAN LEEUWEN Hooft koos voor de kunst, toen dat be grip voor grote armoede stond, maar hij heeft nooit anders gekund, al zijn zijn ïl- In 1976 schilerde Wim Hooft deze bij Gebouw Noord-Holland tentoongestelde acrylic, „Spel van spanning" getiteld. Een sterke verwantschap met de Cobra-schilders spreekt uit dit werk, zij het dat het bekende kleurfestijn zoals dat schilder als Corneille, Appel en Rooskens wordt operoepen hier in zwart en grijs wordt weergege- i ven. vrouw en enige dochter daar wel eens het slachtoffer van geworden. De appel viel echter niet ver van de boom, want de dochter (de schilderes Vivienne Yacco) trad in haar vaders voetsporen en werkt eveneens abstract, zoals trouwens ook Hoofts schoonzoon zich van een op de Bauhaus geïnspireerde abstracte thema tiek bedient. Voor Wim Hooft gold heel duidelijk het „heilige moeten”, een gedrevenheid die de kunst tot zijn ware echtgenote maakte. Haar blijft hij trouw: een abstract-expres- sionistische stijl die een lyrische onder toon krijgt. Een zelfde soort lyriek, die in Muellers stuk gaat dus niet over de gemiddelde vrouw of over de gemiddelde mannen. Als algemeen beeld van een gangbare norm voor mannen- of vrouwengedrag geldt dit stuk dan ook niet. Wat overblijft is dan een tragisch uitzonderingsverhaal. Ingeborg Elzevier speelt Roosje. Een aanvankelijk nau welijks interessante rol, maar naar mate het stuk vordert groeit er vooral door Elzeviers spel een boeiende, tragi sche vrouw. Én aan het slot heb je medèlijden met Roosje die veel verhoudingen te snel en naïef aanknoopte. Inge borg Elzevier heeft met steun van Peter Oosthoeks regie dit stuk van Mueller een zekere lift gegeven, waardoor het nu een kracht lijkt te hebben die er niet inzit. Een aanvaardbaarder realiteit vind ik bij Het Prijsdier. De Engelse toneelschrijfster Gilly Fraser behoort tot de interessante auteurs in haar land. Zij schreef veel voor televisie en ook het stuk Do a dance for daddy is van haar. In Prijsdier (A bit of rough) gaat het om een intelligente ontwikkelde vrouw van voorin de dertig die haar man verlaten heeft om samen te gaan met een volksjongen van zo’n jaar of tien jonger. Hij kan haar seksueel bieden wat haar intellectuele echtgenoot niet kon. Op een dag komt ze thuis van een feestje waar ze haar ex-man tegenkwam die haar daar verkrachtte. In het gesprek, dat dan tussen Julie en haar vriend Harry volgt wordt duidelijk hoezeer klassevershillen een kloof kunnen scheppen. Harry is een arbeidersjongen die denkt en handelt vanuit het milieu waarin hij werd grootgebracht. Zijn denken gaat langs Wim Hooft schroeft in die gedichten de taal los van haar feitelijke betekenis. Hij geeft er een hoogstpersoonlijke symboliek aan en ondergraaft tevens een clichémati ge en stereotiepe vorm van denken. Al HAARLEM. Een veel gehoorde opmerking over de moderne kunst is dat de huidige veelheid van stijlen zo verwarrend werkt. Na de Tweede Wereldoorlog zou het er op hebben geleken alsof praktisch iedere uitdrukkingsvorm gehanteerd moest worden om maar zoveel mogelijk de aandacht te krijgen, zo klinkt het vaak. In wezen is er echter niet veel meer aan de hand, dan wat éich ook al aan het einde van de vorige eeuw afspeelde, zij het toen uiteraard op minder intense wijze. Ook toen bestond er in die jaren zeventig en tachtig een stijl als het impressionisme naast die van de Haagse School, was er nog altijd bewondering voor de salonkunst der burgerlijk decadenten en leefde in bepaalde kringen zelfs nog de Romantiek volop. Als zich nu een vernieuwd realisme aandient, naast tal van videomahifestaties, naast fundamentele kunst, envi ronments en land art, dan betekent dat alleen maar dat de ene golf nog niet is uitgerold als de tweede daar al overheen slaat. In Gebouw Noord-Holland aan de J. J. Hamelinkstraat in Haarlem is een exposi tie te zien van Wim Hooft, een van die kunstenaars die trouw is gebleven aan het abstract schilderen. Voor de nu 70-jarige kunstenaar is de erkenning vrij laat geko men. Hij kwam in de contraprestatierege- ling toen het abstract schilderen nog een monumentaal vervolg moest krijgen in de op Mondriaan en De Stijl geënte systema tische geometrie van de jaren zestig. Hooft mocht er naar kijken en van genieten, sterk heeft het hem niet! beïnvloed. Hij bleef zijn stijl trouw, zoals hij de kunst altijd trouw bleef. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Tien jaar oorlog in Noord-Ierland is de titel van het eerste onderwerp dat het Haarlems Kunste naars Kollektief „Jute” onder de aan dacht brengt. Jute is een project dat zich bezighoudt met de confrontatie van kunstuitingen en actualiteit. In twaalf afleveringen die telkens de derde woensdag van elke maand starten zal er vanuit de kunstenaars een kijkje wor den gegeven op actuele zaken binnen de samenleving. De onderwerpen worden op verschillende werkgebieden uitgewerkt en de activiteiten die daardoor ontplooid worden spelen zich op meer plaatsen in de stad Haarlem af. Hr Wigbolt Kruijver in het eerste van de Twaalf diepzinnige gesprekken met zijn hond. kwestie in het gesprek van Wigbolt Kruij ver en zijn hond Joost, waarbij Kruijver verreweg het spraakzaamst bleek. Zijn prestatie had iets weg van een Aart Staart jes die voor onwetenden de bijbel uitlegt en zich op dat moment zelf over de inhoud ervan verbaast. Gaande de voorstelling volgt er bij Wig bolt Kruijver een metamorfose: hij wordt een Noord-Ierse (Engelse) protestant die zich voorbereid op een provocerende mars.> Zijn repetitie van de redevoering welke hij zal afsteken ontaardt in een zwelging van zelfingenomenheid en con servatisme en onderdrukking. Deze voert tenslotte naar de einduitspraak: „Liever Brits dan rechtvaardig!” In de uitleg die Kruijver over de Ierse kwestie laat horen zijn paralellen getrok ken met Zuid-Afrika. De onderdrukking van de zwarte bevolking daar door het blanke deel wordt geplaatst tegenover het optreden van de Engelsen tegen de oor spronkelijke (katholieke) Noord-Ieren. In een didactisch betoogje wordt tegelijk ont zenuwd dat het in Noord-Ierland om louter godsdienstkwesties gaat. De gehele uitleg was gegoten in de per soon van een fictieve figuur, een ietwat oppervlakkig mens. Vandaar dat Kruijver hem ook een speels historische onjuistheid in de mond legt door Noord-Ierse oranje kleur (orangisten) kunstmatig de liëren aan ons koningshuis. Het Haarlems Kijkhuis heeft een video registratie van het optreden in de Toneel schuur gemaakt. KRO’s actualiteiten-man Aad van den Heuvel was eveneens bij de voorstelling aanwezig en op vrijdag 29 december om 22.45 uur zal hij aandacht besteden aan déze eerste aflevering van Jute. Dan zal ook het animatiefilmpje van Gerrit van Dijk worden vertoond. Het uitvoeren van de manifestatie Jute is mogelijk geworden door een spontane CRM-subsidie uit het fonds Praktijkon derzoek Beeldende Kunst. Het gehele pro ject is geraamd op 180.000. CRM betaalt daaraan 130.000. en de gemeente Haar lem en de provincie Noord-Holland vullen elk de helft van het resterende bedrag aan. Het Jute-projekt wordt vooral ook van belang geacht vanwege de poging tot het zoeken naar nieuwe mogelijkheden in de maatschappij voor beeldende kunste naars. Het Haarlems Kunstenaars Kollek tief wordt extern'gevolgd door een socio loog, die de uitwerking van het geheel wil onderzoeken. Vanuit de groep zelf wordt alles wat met het Jute-projekt te maken heeft of wat daaruit voortvloeit bijgehouden. Henk Maurits van het Haarlems Mediakollektief houdt een rapportage over de gebeurtenis sen bij. Aan het slot van de manifestatie, volgend jaar december, zal er in de Vishal een overzichtstentoonstelling komen, waarop zoveel mogelijk materiaal verza meld zal zijn. de poëmen, verwerkt als teksten met in Oostindische inkt uitgevoerde tekeningen, een bijzonder literair hoogtepunt bereikt Hooft, die vroeger heeft gebeeldhouwd, maar daarmee ongeveer tien jaar geleden stopte om zich op de schilder- en dicht kunst te concentreren, is bij de Noordhol- landse planologen met beide soorten werk vertegenwoordigd: de abstract-expressio- nistische acrylics en de „in beeld” ge bracht gedichten. Bij dit laatste werk ligt een zekere associatie met Poëzie Hardop voor de hand. Dit theatergezelschap brengt literaire teksten die zo helder moge lijk worden voorgedragen met zo min mo gelijk versiering. De teksten moeten voor zichzelf spreken, de luisteraar hoeft niet te worden beïnvloed door regietechnische in grepen. Iets dergelijks doet zich ook bij Wim Hooft voor. Hij schrijft zijn gedichten in een spijkerachtig schrift en verdeelt daaronder zijn blad in abstracte vlakken die met neutrale kleuren worden ingevuld. Alle aandacht gaat zodoende naar de tek sten uit, maar bij het lezen blijkt dat de ondergrond onverwacht goed bij de in houd van de poëzie aansluit. Soms roept de kunstenaar een beeld op van eeuwenou- de teksten, gevonden op een stuk steen, een menhir die getuigt van een vergeten en mystieke tijd. (De expositie wordt met een week ver- lengd en duurt tot en met 12 januari. Op werkdagen geopend tijdens de normale kantooruren). CEES STRAUS (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Theatergroep Perspekt heeft wegens ziekte van een der spelers de voorstellingenserie van de nieuwe produk- tie Bolhoedmannen voor onbepaalde tijd moeten onderbreken. Dat betekent dat de voorstellingen van Perspekt in de Haar lemse Stadsschouwburg, van 2 t.m. 4 ja nuari niet zullen doorgaan. In overleg met de directie van de Stadsschouwburg zal worden gezocht naar andere data waarop Perspekt later in het seizoen met Bolhoed mannen kan terugkomen. blijkt dat Wim Hooft een niet te breidelen t fantasie heeft die hij het liefst in stemmin gen en sfeerbeelden wil uitdrukken. Al leen door hen niet in figuratieve zin gestal te te geven, kan hij ze een zo ’n grote emotionele geladenheid geven. Er ontstaat een spanning tussen het vin den van een oplossing van het gestelde probleem waarvoor een zekere mate vëh ruimte nodig is en het feit dat de kunste naar de beschouwer sterk aan zich ver plicht en hem niet loslaat. Wanneer, zoals in de acrylics gebeurt, de beeldtaal een volstrekt autonome rol speelt, dan maakt die spanning plaats voor een groot esthetisch genoegen. Hooft is heel sober van kleuren, maar hij verwerkt in zijn constructivistische vormen zoveel gevoelens dat je toch van een grote rijk- dom in zijn werk kunt spreken. Steeds Het Haarlems Kunstenaars Kollectief bestaat uit de Haarlemse kunstenaars Pie ter Zwaanswijk, Wigbolt Kruijver, Gerrit van Dijk en Luc van de Lagemaat. De manifestatie Jute, did over het gehele jaar is uitgesmeerd, wordt georganiseerd on der auspiciën van het Frans Halsmuseum. Tevens werken ook de Toneelschuur, het Haarlems Mediakollektief en het Haar lems Kijkhuis er aan mee. Elke aflevering van Jute kent vijf ver schillende facetten: een artistieke uitbeel ding van het onderwerp in de Grote Markt- etalage aan de Vishal, een lunchvoorstel- ling in de Toneelschuur (iedere derde woensdag), een filmspotje in het nieuwe filmtheater van het Haarlems Mediakol lektief (Waarschijnlijk in Het Melkwoud), een affiche dat in de stad wordt verspreid en een ingezonden mededeling maande lijks in het Haarlems Dagblad. Aflevering 1 van Jute openbaarde zich woensdag met een voorstelling in de To neelschuur (lunchpauze), waar de anima- tie-spot van Gerrit van Dijk werd getoond en waar Wigbolt Kruijver het eerste van zijn twaalf diepzinnige gesprekken met zijn hond voerde. Van Dijks animatie-sati- re toont de Engelse vorstin die het curieuze oorlogsjubileum in Noord-Ierland feeste lijk aankondigt. De filmspot vormde de introductie voor een uitleg van de Ierse Ingeborg Elzevier in Roosje, een kort stuk van de Duitse auteur Harald Mueller. (Foto Kors van Bennekom). In de grote tentoonstellingszaal van het Rijksmuseum in Amsterdam is tot en met 4 maart volgend jaar Aziatische kunst te zien afkomstig uit het bezit van leden van de Vereniging van vrienden der Aziatische kunst. De expositie, door tie vereniging georganiseerd ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, omvat 175 stukken uit China, Japan, India, Nepal, Tibet en Zuid- oost-Azië. De Vereniging van vrienden der Aziatische kunst stelt zich ten doel de waardering, bestudering en kennis van deze kunst te bevorderen. „Progressieve Haagse kunst” heet een tentoonstelling die tot 16 januari in het gebouw van Pulchri Studio in Den Haag is- te zien. Ze omvat werken van Johan van de Berg, Bob Bonies, Livinus van de Bundt, Alfred Eikelenboom, Els de Groot, David van de Kop, Bernard Olsthoorn, Lon Pen nock, Hendri van der Putten, Marinus Quee en Wim Sinemus. 2bmerreizenv9 lezende bereik je in zijn werk een eindcon clusie, maar aan het einde van het gedicht gekomen geeft de kunstenaar er op eens een draai aan die de tot dan toe opgebouw de voorstellingswereld op drijfzand zet Wim Hooft zet heel sterk aan het nadenken over en tot analyseren van zijn gedichten, maar weet dat zo te doen dat hij de be schouwer ook aan het beeld gekluisterd houdt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15