VLIEGTUIGKAPING GEWELDLOOS BEËINDIGD am Twee ton boete voor dochter van Franco van tankwagens n Sjah zal bevoegdheden overdragen Stakend hotelpersoneel op Tenerife wil tot 110 procent meer loon In Engeland: mogelijk staking chauffeurs Verkiezingszege! in EG-Ianden Treinbotsing eist 2 levens MM» Stakingsacties in Frankrijk tl’ Voor smokkel van goud en briljanten Moskou verwacht nog geen nieuw SALT-akkoord 5 Lee-Hudson Hoeden Ondergoed Bellamy-Astor •2 BINNEN- EN BUITENLAND 3 DONDERDAG 2 1 19 7 8 DECEMBER (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Naar aanleiding van de gevangenisstraf voor oud-premier mevrouw Indira Gandhi, zijn gisteren in heel India on lusten uitgebroken waarbij zeker vijf mensen om het leven kwamen. Twee aanhangers van mevrouw Gandhi, kaapten een Boeing van Indian Airlines met het doel de vrijlating van de oud-premier af te dwingen. De autoriteiten gingen niet op deze eis in. Vanochtend vroeg konden de 126 passagiers en de zes beman ningsleden ongedeerd het toestel verlaten. door Nico Scheepmaker fel Pro-Gandhi-betogingen eisen vijf slachtoffers den be- s (Van onze redactie buitenland) (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) Overeenstemming over burgerregering Iran I I I Carmen Franco was niet aanwezig bij de veroordeling. Het dienstspersoneel van Carmen Franco vertelde gisteravond dat zij niet thuis was en dat men niet wist wanneer zij weer thuis zou komen. ssecre- ijk van ndt dat massing mocht ee kan ooglui- i uiter- de ver- jke be- >t New- iet dui- ie gang warte" zolgens vaarop i missie is het van de issaris- en niet ;andige Ie moe- lie het nde te iartwe- ijn dan siharde 'ewoon ies. Ze 'ewillig ed van ;en, wil -tmaat- aan de dienst dat de orden, is haar aak nu ten wat e giste ren van ibtena- /erheid leeft ze heid te reisfa- en za- (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Bij de Franse spoorwegen, posterijen en de ondergrondse in Parijs, zijn vandaag stakingsacties gehouden. (Van onze redactie buitenland) TENERIFE. De vakbonden in de hotelsector op het eiland Tenerife, hebben voor vandaag een staking voor onbepaalde tijd aangekondigd uit protest tegen het uitblij ven van de verwachte loonsverhogingen. De werknemers eisen een loonsverhoging van 80 tot 110 procent. De werkgeversorganisaties willen niet verder gaan dan een loonsverhoging tussen de 10 en 15 procent. De staking van het hotelpersoneel op Tenerife kan rampzalig worden voor het toerisme op het eiland, want door het gebrek aan grote stranden zijn de toeristen (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse regering heeft miljoenen benzinebonnen laten drukken voor het geval de chauffeurs van de grote tankauto’s op 3 januari in staking gaan en de leveranties aan pompstations worden stopgezet. De chauffeurs eisen een loons verhoging van 40 percent. De door de regering vastgestelde limiet is 5 percent. De kapers gaven zich na twaalf uur aan de politie over, nadat ze de toezegging hadden gekregen, een persconfe rentie te mogen houden waarin ze de motieven van de kaping mochten toelichten. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De sjah en de 73-jarige hoogleraar Golam Hoessein Sadighi heb ben in principe overeenstemming bereikt over de vorming van een burgerregering die een aantal bevoegdheden van de sjah zal overnemen. Deze zou wel de volledige greep op de krijgsmacht houden. Volgens welingelichte kringen heeft Sa dighi bedongen dat hij de bevoegdheid krijgt om de Savak, de geheime politieke politie, te hervormen. Ten tweede heeft hij de verzekering gevraagd dat de sjah zich De demonstraties van duizenden mensen werden vooral gehouden in de staten waar de Congrespartij van Indira Gandhi het voor het zeggen heeft. Een trein werd tot ontsporing gebracht en andere treinen tot stilstand ge dwongen, nadat demonstranten op de rails gingen liggen. In het gehele land zouden 18.000 mensen zijn gearres teerd, onder wie veel politici van de Congrespartij die hun aanhangers tot de demonstraties hadden opgeroepen. In de hoofdstad New Delhi vuurde de politie traangasgrana ten af op een menigte die een bus met stenen bekogelde en het parlementsgebouw wilde bestormen. Leden van de Congrespartij begonnen gisteren met demonstraties in de gebouwen van de beide Kamers van het Indiase parlement. Andere leden van de partij beslo ten morgen een mars naar de woning van premier Desai te houden. Ze willen dat er een onderzoek komt naar corrup tiebeschuldigingen aan het adres van de 52-jarige zoon van de premier, Kanti. In Bombay werd een politie-agent door aanhangers van GENÈVE. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko verwacht niet, dat de besprekingen die hij vandaag en morgen voert met zijn Amerikaanse collega Vance, meteen zullen leiden tot een nieuw akkoord over de beperking van strategische bewapening (SALT). Dit zei Gromiko gisteren bij zijn aankomst in Genève. De Russische minister zei wel te hopen, dat zijn besprekingen zullen „bij dragen tot de sluiting van een akkoord”. niet zal mengen in het dagelijks bestuur van de staat. Deze heeft beide voorwaar den geaccepteerd, zo werd gezegd. Sadighi zou twee weken de tijd hebben gekregen. Het Nationaal Front, een coalitie van vijf oppositiepartijen, heeft Sadighi in een brief laten weten dat hij „geen enkele steun hoeft te verwachten” van het Front. In een verklaring werd gezegd dat het Front zich zal verzetten tegen „iedere po ging een regering te vormen, die de illegale monarchie steunt”. Er zijn gisteren onlusten uitgebroken in De totale waarde van de juwelen die Carmen Franco in haar handtas per vlieg tuig naar Genève wilde meenemen, be droeg 75.000 gulden. Enkele dagen na de ontdekking van de de tapijthandelwijk van Teheran. Volgens ooggetuigen werden drie tegen de sjah demonstrerende winkeliers gedood. Een zestigtal hoogleraren en docenten bezetten de vertrekken van de rector van de univer- siteit van Teheran. Zij eisen dat de univer- siteit weer opengesteld wordt. In het zuiden van Iran is de olieproduk- tie gestegen tot 3,5 miljoen barrel per dag en is 60 percent van de 67.000 werknemers weer aan het werk. Oliekringen zeiden te verwachten dat de produktie volgende week weer de 5,9 miljoen barrel per dag van voor de staking zal bereiken. Mevrouw Indira Gandhi DEN HAAG (ANP). In Nederland, West-Duitsland, Ierland, Italië, Luxem burg en Engeland zullen ter gelegenheid van de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europees parlement, in juni, spe ciale postzegels worden uitgegeven. In België is een dergelijke postzegel al in maart uitgegeven. In Denemarken en Frankrijk wordt nog over de uitgifte ge7 sproken. in net dat de gevolg mer in lit jaar volgen lie een s die de heeft [etoond sur Or- iccoun- luntant lerzoek ns Von- ni zegt ,dat het ten-Ge- eft ech- irlandi- itant te dde zin Edwin Lee was de Hudson-achtige but ler van Lady Astor. Een keer, toen hij genoeg had van Lady Astor’s grillen, onre delijke eisen en gebrek aan waardering, deelde hij haar mee dat hij aan het eind van de maand zou vertrekken. Lady Astor besefte onmiddellijk welk gevaar haar be dreigde en antwoordde: „Vertel me dan wel waar je naartoe gaat, Lee, want dan ga ik met je mee!”. Ze schoten allebei in de lach en Lee bleef. Streng maar rechtvaar dig. Tijdens een van de diners die Lady Astor gaf, zat een man van enig publiek gewicht met Lady Astor te praten, terwijl zij bediend werden door een bediende. „Ik heb een hitje nodig voor de keuken, kan een van uw bedienden misschien iemand aanbevelen?”, vroeg de man aan Lady Astor. „Wat voor iemand wilt u hebben?”, vroeg zij. „O, elke slet is goed genoeg”, zei de man. De bediende werd lijkbleek, Mr. Lee snelde toe en wist nog juist te voorko men dat hij de hete saus over ’s mans hoofd uitgoot. Toen hij in de keuken ge hoord had waarom de bediende zo kwaad was geworden, schonk hij hem een glas port in, klopte hem op de rug en zei dat hij maar weer de eetzaal binnen moest gaan als hij voelde dat het weer kon. De volgen de dag beklaagde hij zich over het gedrag van de gast bij Lady Astor. Deze zei dat die gast nooit meer over de vloer zou komen en zij liet de bediende roepen om hem haar verontschuldigingen aan te bieden. Wat was het toch een prachtige tijd! dat het gezien positie ler dui- rwaar- de be- voor- ikings- ten op CNV. en ook emene ir zijn jen in- dngen. die de akelen odatie. elfder ;boden kndere op de reisbu- enz.), ir half mede- Lady Astor gaf veel van haar kleren weg aan Rose, die er overigens wel voor oppas te nooit iets aan te trekken dat van haar mevrouw v/as geweest als zij samen met haar op stap ging. Met Kerstmis kreeg al het personeel een kerstgeschenk, een ham of iets dergelijks, maar één keer gaf Lady Astor, die een passie voor hoeden had, haar particuliere secretaresse opdracht als kerstgeschenk voor het vrouwelijke personeel een hoed te kopen. De secreta resse was zo onhandig voor alle vrouwelij- ke personeelsleden dezelfde hoeden, maar in verschilllende kleuren en verschillende maten te kopen, die allemaal even goed koop waren, zoals de prijskaartjes, die ze eraan had laten zitten, aantoonden. Ik ci teer nu letterlijk: „Op de ochtend van Eerste Kerstdag was er groot tumult in de bediendenver trekken. Aanvankelijk was iedereen woe dend, maar na een tijdje begonnen de meisjes het van de grappige kant te bekij ken en ze demonstreerden dat ook. Som migen trokken hun hoed over hun ogen en oren, anderen zetten hem achter op hun hoofd. De knechten namen ook deel aan de pret en Arthur Bushell trippelde rond in een opmerkelijke imitatie van her lady- schip. Toen begon iemand met de hoeden te voetballen en het slot van het liedje was dat ze allemaal in de open haard terecht kwamen!”. Het is niet mogelijk gebeleken één enke le postzegel uit te geven die in alle negen landen van de Gemèenschap zou kunnen worden gekocht en gebruikt voor brieven en briefkaarten naar andere EG-landen. Ook is men er niet in geslaagd de waarde en het motief van de zegels die door de diverse PTT’s worden uitgegeven, te har moniseren. De normale straf die het hof voor smok- kelzaken aan de dochter van het voormali ge staatshoofd had kunnen opleggen, was de verbeurdverklaring van de juwelen en een boete tussen vier en zes maal de waar de van de goederen. Het gerechtshof heeft verzachtende omstandigheden in aanmer king genomen, omdat het adres van de horlogemaker in Genève, een gerenom meerd huis dat exclusieve produkten maakt, dat Carmen Franco tijdens de persconferentie bekendmaakte, klopte en de Zwitserse juwelier op de hoogte was van de komst van Franco’s dochter. Lady Astor moest elke ochtend om half acht gewekt worden. Rose nam dan haar kleren mee, die ze de vorige avond gedra gen had, om ze te strijken. Om half negen kreeg Lady Astor haar ontbijt, en webd een koud bad voor haar klaargemaakt, dat ze elke ochtend, zomer en winter, nam. Her ladyschip verkleedde zich vijf tot zes keer per dag en elke keer als ze iets gedragen had, moest het gewassen of gestreken wor den. Vooral ten aanzien van haar onder goed was ze heel kieskeurig. Het werd in zijden zakken bewaard, die Rose in blauw en roze, de kleuren van His Lordship’s race-paarden, had moeten decoreren. Ie dere avond liet Rose een lege zijden zak op de stoel achter, waar Lady Astor haar ondergoed in opborg. Met het lint knoopte ze de zijden zak dicht, die vervolgens naar de wasserij werd gestuurd. MADRID. Carmen Franco Polo, de dochter van wijlen dictator Franco, is gisteren voor het gerechtshof voor smokkelzaken in Madrid, veroordeeld tot een boete van 200.000 gulden, omdat zij op 7 april van dit jaar twee kilo aan gouden munten en briljanten naar Zwitserland probeerde te smokkelen. Indira Gandhi overgoten met benzine en in brand gesto ken. Met ernstige brandwonden werd de man in het ziekenhuis opgenomen. Hij verkeert buiten levensgevaar. De onlusten begonnen eergisteren nadat het Indiase parlement met 279 tegen 178 stemmen besloot Indira Gandhi van haar parlementszetel te ontheffen. In de door premier Desai ingediende motie werd geëist de oud- premier onmiddellijk te arresteren. Ze wordt ervan be schuldigd het werk van ambtenaren te hebben bemoei lijkt die zakelijke affaires van haar zoon nagingen. Mevrouw Gandhi is elf jaar premier van India geweest. Vorig jaar leed zij bij de verkiezingen een grote nederlaag tegen de huidige premier Desai. Onlangs werd zij weer in het parlement herkozen. Tot Kerstmis moet mevrouw Gandhi in de gevangenis zitten. Ze mag tot de volgende verkiezingen geen zitting meer hebben in het parlement. Als de zittingsperiode van het parlement wordt verlengd, moet zij langer in de cel blijven. eer de I zullen vervolg es is er rlandse tikken :antoor s. Be ta nt De it hard e KLM ast vol- eidsbe- vooral op hotelaccommodatie aangewe zen. Men schat dat ongeveer 65.000 vakan tiegangers het directe slachtoffer worden van het arbeidsconflict. Gevreesd wordt, dat er vanaf vandaag gevechten kunnen uitbreken tussen stakingspiketten en werknemers die zich niet bij de staking willen aansluiten. Hotelexploitanten waren tot gisteravond druk bezig naar een oplossing te zoeken om de etablissementen door middel van een minimale bezetting van het personeel draaiende te houden. Mochten de werkge vers hierin niet slagen, dan zullen de toe risten die Kerstmis en Nieuwjaar op Tene rife willen doorbrengen, zelf hun potje moeten koken en andere hoteldiensten per toerbeurt moeten verrichten. Op het Canarische eiland Las Palmas gaat het hotelpersoneel vanaf morgen in staking, omdat de werkgevers niet zijn ingegaan op de onderhandelingen over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Ongeveer 75.000 toeristen zullen door deze staking getroffen worden. Daarnaast ver wacht men dat op Las Palmas ook een gedeelte van het personeel van bars en nachtclubs zich bij de hotelstaking zal aansluiten. Verschillende Europese touroperators denken erover hun chartervluchten op de Canarische Eilanden te annuleren en de vakantiegangers elders onder te brengen. Op de vliegvelden van Londen hebben de Engelse touroperators sinds gisteren pos ters opgehangen, waarop men de passa giers waarschuwt voor de staking van het hotelpersoneel op Tenerife. Op deze aan plakbiljetten kan men ook lezen dat de Engelse touroperators geen enkele verant woording op zich nemen voor de vakantie gangers die toch Kerstmis en Nieuwjaar op de Canarische Eilanden willen door brengen. Het vliegend personeel van de Spaanse nationale luchtvaartmaatschappij Iberia heeft voor morgen en voor 27 en 28 de cember een staking aangekondigd om kracht bij te zetten aan hun eis voor loons verhoging in de nieuwe CAO. De lucht vaartautoriteiten willen hoogstens 12 pro cent loonsverhoging toekennen, terwijl het luchtvaartpersoneel, afhankelijk van de categorie, een verhoging vraagt van 15 tot 20 procent. ■en ge ils bij haakt”. tnjfël Zult u ze missen: Rose, en Ruby, en Mrs. Bridges en Hudson, de butler? Er is o<Jk een echte Rose geweest, die kameniersteï, vertrouwelinge, etcetera was van Lady As tor, het eerste vrouwelijke lid van het Britse parlement, al was zij Amerikaanse van geboorte. Rosina Harrison schreef over haar dienstbetrekking een heel aar dig boek, „Rose: My life in Service”, uitge geven bij Cassell in Londen, in 1975. Om dat er zoveel raakpunten zijn met de fami lie Bellamy, lijkt het me dienstig om een en ander uit het boek te citeren. Rose en Lady Astor waren overigens aan elkaar ge waagd. Een van de streekjes die Lady Astor Rose af en toe leverde, was dat ze haar vroeg of ze trek had in een chocolaad- je. Rose zei: graag, Lady Astor nam een chocolaadje uit de doos, beet erin, en gaf het vervolgens aan Rose met de woorden: „Neem deze maar, die lust ik toch niet”. Rose nam het chocolaadje aan en gooide het meteen in de prullenmand. „Er zal een dag komen dat je er naar snakt”, zei Lady Astor dan, waarop Rose antwoordde: „Niet als u er zelf eerst in gebeten hebt, my lady”. De communistische vakbond OGT heeft opgeroepen tot een „actiedag” tegen de economische en sociale politiek van de Franse regering. Ook bij enkele grote industriële onder nemingen, zoals de autofabriek Renault, werden stakingsacties verwacht. De aangekondigde acties bij de gas- en electriciteitsbedrijven gaan niet door. ri- Een treinongeluk bij het Engelse Brighton heeft gisteren het leven ge kost aan twee mensen. Zeven passa giers raakten gewond. Bij het onge luk schoof een trein volledig over de tegenligger. Volgens de Britse spoor wegen is het te danken aan het kleine aantal passagiers dat er niet meer doden zijn gevallen. Hoewel de chauffeurs niet in dienst zijn van de regering maar van de grote olie maatschappijen, zijn deze maatschappijen voor een belangrijk deel van hun beleid gebonden aan dat van de regering, omdat zij een gemeenschappelijk aandeel hebben in de exploitatie van de oliebronnen in de Noordzee. De benzineleveranties aan de afnemers zijn al onderhevig aan vertragingsacties, waardoor een aantal pompstations zonder benzine is komen te zitten. Voor het geval van een volledige staking heeft de regering manschappen van het leger achter de hand, maar het is twijfelachtig of zij in staat zullen zijn de tekorten door het gehe le land volledig op te vangen. De staking geldt voorlopig alleen de overuren die chauffeurs van de tankwa gens maken. Maar de tankwagenbestuur- ders van de Mobil petroleummaatschappij hebben aangekondigd op 10 januari in algehele staking te gaan wanneer ook hun andere looneisen niet zijn ingewilligd. Inmiddels hebben miljoenen Britten ook te lijden van stakingen bij de twee televi siekanalen van de BBC, waar technici het werk in de avonduren hebben neergelegd omdat de BBC zich houden wil aan de vijf- procentsregeling van de regering. In de praktijk kwam dat er gisteravond op neer dat geen enkel televisieprogramma na zes uur in de avond werd uitgezonden, behal ve die van het onafhankelijke en commer ciële televisienetwerk ITN. smokkelaffaire organiseerde Carmen Franco een persconferentie in haar wo ning, waarop buitenlandse journalisten geen toegang hadden. Dedochter van Franco legde uit dat de 31 gouden munten en 7 gouden insignes, bezet met briljanten, die afkomstig waren van donaties van gemeenten aan het voormalige staats hoofd, bestemd waren voor een speciale klok, die zij in Zwitserland wilde laten maken om die later aan haar moeder ca deau te doen. Volgens de directeur-gene- raal van de douane, Antonio Rua, was er niets aan de hand geweest als Carmen Franco een tijdelijke exportvergunning voor de kostbare kleinoden had aange vraagd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3