Minister komt met plan voor extra banen Centrum: Geen toetsing in bibliotheken Luchtvaartakkoord Koninklijke kerst Kerstreces wordt wellicht onderbroken tussen Nederland Mogelijk spoeddebat en VS blijft uit over UC-kwestie Adviesraad wil meer helderheid zeehavenbeleid Nog geen besluit over vervolging CDA oneens met in zaak-Assisië Veerboot zinkt: vier doden en acht vermisten IJmuider Courant I stoutenbeeh Werktijdverkorting bij Hoogovens CNV over plan kinderbijslag7 Tjerk Vermaning vrijgesproken STOUTENBEEK WENST IEDERÉÉN PLEZIERIGE FEESTDAGEN! Damiate Pers Vrouwenprotest tegen vrijlating Heli’s Angels ■I VR K Russische maarschalk: Neutronenbom is geen doeltreffend wapen n n 4 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND DECEMBER DONDERDAG 2 1 DC r I Parallelweg 10, Beverwijk. Tel.: 02510-29033. en we wensen ze dan ook graag heel plezierige feestdagen. Op Tweede Kerstdag zijn we gesloten, maar op zaterdag 23 december hebben we een zeer aantrekkelijke KERST-SHOW, met koffie en kerstkrans, in ons petit restaurant op de 3e etage. Komt u ook? Hartelijk welkom. Als we zo eens terug kijken op het afgelopen jaar, hebben we heel wat om blij over te zijn. We vierden ons 100-jarig bestaanwe verhuisden naar een nieuw, modem en heel mooi panden we slaagden erin heel veel klanten tevreden te stemmen. We zijn onze klanten én onze medewerkers daar heel dankbaar voor (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Pais van Onderwijs heeft gisteren aan de Tweede Kamer een werkgele genheidsplan bekend gemaakt dat in de komende jaren bijna 2.000 extra arbeidsplaatsen in het onderwijs moet opleveren. De be windsman komt bovendien bin nenkort met een wetsontwerp waarin basisregels worden ge steld voor democratisering van scholen. W'”5 '■f i ■4 Pais wil 2000 nieuwe (Van onze redactie binnenland) plaatsen in onderwijs (Van onze redactie buitenland) Wat i minder kinderbijslag krijgen. (ADVERTENTIE) f 147,50 t Het CDA is echter van mening dat in het overleg tussen Nederland, Engeland en West-Duitsland over de ultracentrifuge een derde vestigingsplaats, naast Almelo en het Engelse Capenhurst, „niet aan de orde dient te zijn”. Het Kamerlid Van Houwelingen, tevens voorzitter van de Ka mercommissie voor kernenergie, heeft ge- De bewindsman voerde gisteren een ver trouwelijk gesprek met de Kamercommis sie voor kernenergie. Uit het gesprek werd duidelijk dat het UC-bedrijf in Almelo niet zoveel zal uitgroeien als aanvankelijk door Van Aardenne was gesuggereerd. In janu ari vorig jaar ging hij er van uit dat „Alme lo” in ieder geval 1250 ton verrijkt urani um per jaar zou maken. Nu is echter duidelijk geworden dat de produktie mag groeien tot 600 ton per jaar. Gebleken is dat de Westduitsers pas wil len meewerken aan de bouw van geplande bedrijfsruimten in Almelo als de Neder landse regering tegemoetkomt aan de uit- bouwplannen van Gronau. CORRALEJO (AP). Een Spaanse veerboot met onder meer Westduitse passagiers aan boord is gisteravond in zware storm vastgelopen en vervol gens aan stukken geslagen op de rot sen voor het tot Spanje behorende Canarische eiland Fuerte venture. Bij het ongeluk verdronken vier passagiers, terwijl acht mensen nog worden vermist. Een zoekactie van de Spaanse marine had geen succes. Het CNV is tegen de voorgestelde halve ring van de kinderbijslag voor baby’s om dat deze regeling vooral de lagere inko mensgroepen treft. Hermsen is het met de CNV-kritiek niet eens. „Ik vertik het om alleen maar op de bres te staan voor de grote gezinnen met lage inkomens. Ik kom net zo goed op voor grote gezinnen met hogere inkomens, die ook voor grote lasten staan”, aldus het CDA-Kamerlid, dat erop wijst, dat hogere inkomensgroepen verhoudingsgewijs al zegd „met enige zorg” kennis te hebben genomen van de gesprekken van minister Van Aardenne met zijn ambtgenoten over de bouw van een ultracentrifugefabriek in Gronau. De PvdA’er Ter Beek heeft na mens zijn partij verklaard dat de socialis ten bezwaren blijven houden tegen een fabriek op Westduits grondgebied. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Onderzoek en Technologie heeft gezegd, dat er geen sprake van is dat de Bondsrepubliek het contract met Enge land en Nederland over verrijking van uranium zou willen beëindigen. In dit „Verdrag van Almelo” is vastgesteld dat er in West-Duitsland een nieuwe verrijkings- fabriek komt als in Almelo en het Englese Capenhurst een bepaalde capaciteit is be reikt. Openbare scholen zullen zich moeten houden aan de democratiseringsregels die door minister Pais zullen worden opges teld, zo bleek gisteren uit het betreffende wetsontwerp. Voor bijzondere scholen - waarop de bewindsman geen invloed heeft - zal de naleving voorwaarde worden voor het verlenen van overheidssubsidies. Pais wil in het wetsvoorstel aparte bepalingen opnemen voor een extra inspraakregeling voor het onderwijspersoneel. Hij verwacht in het voorjaar adviezen over deze zaak van de betrokken' onderwijsorganisaties binnen te hebben. De minister wil dat de hele afhandeling van het wetsontwerp vol gend jaar zijn beslag zal krijgen. Pais benadrukte gisteren in de Kamer dat het basisonderwijs zijn hoogste aan dacht heeft. Niet alleen via wetten, maar ook door inhoudelijke vernieuwingen kan de positie van dat lager onderwijs worden verbeterd, waarbij vooral de scholen zelf een actievere rol moeten spelen. De minis ter kondigde de oprichting aan van een landelijk informatiepunt vóór het basison derwijs, waar de lagere scholen met hun problemen kunnen aankloppen. Het volledig tewerkstellen van alle werk loze leerkrachten kost volgens Pais 600 tot 700 miljoen gulden. De klasgrootte in het kleuteronderwijs zou dan dalen van 24 naar 19,4 leerlingen. In het lager onderwijs daalt dat aantal van 27,6 naar 24,4. Vandaag zou de Kamer stemmen over een groot aantal moties dat is ingediend door zowel oppositie (PvdA, D’66) als de regeringspartijen CDA en VVD. D’66 vroeg gisteren tijdens de begrotingsbehan deling onder meer 2,5 miljoen gulden extra voor de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs. CDA en WD dienden onder meer een wijzigingsvoorstel in dat tot doel heeft één miljoen gulden extra beschik baar te stellen ten behoeve van landelijke pedagogische centra. inspectie voor de geestelijke volksgezond heid. Dr. A. Bartels, voorzitter van de Daniël de Brouwerstichting, waaronder Huize Assisië valt, heeft gezegd, dat het bestuur van deze stichting niet van plan is tussen tijds maatregelen te nemen tegen mede werkers van Huize Assisië. Ook hij wil het onderzoek van de inspectie voor de geeste lijke volksgezondheid afwachten. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wou- ters heeft inmiddels verklaard, dat zij in het geheel niet de bedoeling heeft enige vorm van overheidsbeïnvloe- ding te introduceren bij het aanschaf beleid van openbare bibliotheken. Volgens het NBLC staat selectie of beperking van beschikbaarstelling op grond van ethische en/of politieke normen gelijk met censuur. De staats secretaris maakt volgens het NBLC een denkfout: informatie kan op zich zelf niet democratisch of anti-demo- cratisch zijn, terwijl ook geen demo cratie wordt bereikt door mensen in formatie te onthouden. De Nederlandse delegatie die de afgelo pen dagen met de Amerikanen heeft on derhandeld, is gisteravond onverrichterza- ke naar Nederland teruggekeerd. In febru ari of maart zullen de onderhandelingen worden voortgezet. Van een conflict is overigens geen spra ke. De afronding van in maart gemaakte afspraken is alleen nog geen feit. Die af spraken beogen vooral de overheidsbe moeienis met luchtvaarttarieven tot een minimum te beperken terwille van de vrije concurrentie. Als de overeenkomst met de Verenigde Staten definitief wordt gesloten mag de KLM drie nieuwe landingsplaat sen in de VS kiezen. Door het uitblijven van concrete afspra ken zal er komende zomer geen „sky- train” naar en van de VS op gang worden gebracht. Met deze dienst kunnen vliegre- tours tegen zeer lage prijzen worden aan geboden. Van enig culinair gerief is echter geen sprake. Vorig jaar stond werktijdverkorting ook hoog op het verlanglijstje van de bonden. Toen waren de leden zelfs bereid hiervoor een stukje loon in te leveren. De strijd spitste zich toe op het punt van de invoe ring van een vijfploegendienst. De bonden verloren dit loongevecht. Er werd afge sproken een studie over arbeidstijdverkor ting te maken, een resultaat is er nog niet. Maar voor 1979 zit het inleveren van een stukje loon er voorlopig niet in. Ook over een aftopping van de automatische prijs compensatie, per motie in het parlement vorige maand bepleit, voor inkomens bo ven 40 a 45 mille, bestaat geen eenslui dende mening. Op de vergaderingen bleek dat de meerderheid van de werknemers daar in eerste instantie niets voor voelt. Tenminste als niet duidelijk wordt dat het inleveren van een stukje prijscompensatie niet tot het beoogde doel meer werk leidt. Het ontbreken van zekerheid hier over bepaalde de stemming. Alleen als er bij Hoogovens werkelijk zicht komt op BERLIJN. De opperbevelhebber van de Russische pantsertroepen, maarschalk Pavel Rotmistrov, vindt dat de neutro nenbom noch in defensief opzicht, noch ten aanzien van de militaire techniek een doeltreffend wapen is. Eerst bereid tekens Daaro] nen. P. Pronki Het r larij ge tóen t ie gei aan de princip teche :e de t tan dt Oud? oadere .binne Aan iagelij soneel; roorzit ii Veh lenstre «ordt loge D jaar ei Hoe\ lijk is j selarij om eer wordt (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/UTRECHT. Het Tweede- Kamerlid Hermsen (CDA) vindt de kri tiek van het CNV op de kinderbijslag- plannen van de CDA en VVD-frakties in de Tweede Kamer „onchristelijk”. DEN HAAG. Het bestuur van bet Nederlandse Bibliotheek- en Lek- tuur Centrum (NBLC) is het niet eens met de opvatting van staatssecreta ris Kraaijeveld-Wouters van CRM, dat de openbare bibliotheek bij het aanschaffen van boeken, tijdschrif ten, films en dergelijke deze moet toetsen op hun democratisch gehalte. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening vindt dat er meer duidelijkheid moet komen over het zeehavenbeleid van het Rijk. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De h rast op wat is duideli eenvou van ee laar is, beleeft zeggen verenij den gi heeft e leden I BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 VEL nog al vrijme een vr maar, vrijme beden re terz ophaal geef rn gen, je ilgeme vel zo larij is ling vc gaan”. „Je net zo' ast. O stunt, i wat de attent loges ii moet z de ach geloof noeme h In deze Brabantse inrichting voor zwak zinnige kinderen, zouden volgens verkla ringen van enkele ex-medewerkers medi sche experimenten zijn verricht door per sonen die daartoe niet bevoegd zijn en zonder toestemming van de ouders van de pupillen. Mr. Van Leeuwen zegt, dat hij nog niet over voldoende gegevens beschikt om te kunnen beoordelen of er strafvervolging moet plaatsvinden. Gisteren heeft hij een eerste gesprek gevoerd met de adjunct- inspecteur voor de geestelijke volksge zondheid in Noord-Brabant, drs. mr. J. Hubben. Het openbaar ministerie wacht de resultaten af van het onderzoek van de „De 1 in de i de bou tectuui door r ters o: verrijz meeste selaars bekwa bet bo ter O werd i beweg selijke operat „De Slagtei groeier selarij. niet. M ken. Ik niet al belang ken. D de anc ven in besche de vrij ring oi aangei gels. I club e nitsluii de ma; stewo het de aan de Het belang van een samenhangende vi sie op de ontwikkeling van de Nederlandse zeehavens wofdt nog eens onderstreept door de studies naar de mogelijkheden van industrie-eilanden in de Noordzee, de recente ontwikkelingen rond een voorha ven bij IJmuiden en het aanlanden van vloeibaar aardgas. De laatste keer dat zo’n visie werd gege ven was met de zeehavennota in 1966. Omdat de ruimtelijke aspecten bij het zee havenbeleid een belangrijke rol spelen, vindt de raad dat er met spoed een Struc tuurschema Zeehavens tot stand moet ko men. De raad heeft hierover aan de rege ring een nota gestuurd, waarin een aantal aspecten worden genoemd die in het struc tuurschema aan de orde moeten komen. inwilliging van de vakbondseisen en er concrete afspraken kunnen worden ge maakt met de directie van Hoogovens dan valt er te praten over een eigen bijdrage van de werknemers. „Wij denken er niet aan als eersten offerbereidheid te tonen zoals vorig jaar”, werd door een van de leden gesteld. „Een keer een koude douche was genoeg”, besloot hij zijn kritiek. Het werkgelegenheidsplan dat hij aan- kondigde moet in eerste instantie de pro blemen in het kleuter- en lager onderwijs verlichten. De andere onderwijssectoren zullen echter ook in de loop van het ko mend jaar aan bod komen. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft vanmorgen in hoger beroep de amateur-archeoloog Tjerk Ver maning uit Assen vrijgesproken. Het hof achtte de tenlastelegging vervalsing van een aantal stenen voorwerpen uit de pre historie niet bewezen. Procureur-generaal mr. H. Addens had twee weken geleden een maand voorwaar delijk geëist. Het hof vernietigde het vonnis van de rechtbank in Assen (een maand voorwaar delijk) op grond van een niet behoorlijke motivering. Het achtte de vervalsing niet wettig en overtuigend bewezen. Het hof laat in het midden of de betrokken stenen echt en onvervalst uit de pre-historie stam men dan wel voor een deel „moderne arte facten” zijn. De voorwerpen, zoals de Leemdijkbijl, de Blauwmeerbijl en de Schaaf van Kij ken, moeten volgens de uitspraak aan de eigenaren, onder andere de provincie Drenthe, worden teruggegeven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De kans is groot dat de Tweede Kamer over enkele weken het kerstreces onderbreekt voor een debat over de onderhandelingen die minister Van Aardenne van Economische Zaken dan heeft gevoerd met zijn Westduitse collega over uranium-verrijkingsfabriek in Almelo en de te bouwen fabriek in het Westduitse grensplaatsje Gronau. Zowel de oppositie als het CDA houdt er rekening mee dat Van Aardenne met informatie zal komen die een debat tot gevolg zal hebben (Vervolg van voorpagina) Op de vergaderingen hebben de vakbondsbestuurders de leden voorgehouden dat arbeidstijdverkorting in de eerste plaats moet worden gezien als een middel om het beschikbare werk over meer mensen te verdelen, niet als een doel op zichzelf. Het werkgelegenheidsaspect staat voorop. In een toelichting zei Industriebond-NVV- bestuurder Henk Krul „dat het er om gaat dat de werkgevers het principe van doorbreking van de 40-urige werkweek erkennen. Dat principe", aldus Krul, „kunnen we op verschillende manieren uitwerken”. In een gesprek met het Russische pers bureau Novosti zegt Rotmistrov, dat het zeer de vraag is of de neutronenbom enig nut heeft tegen tanks. Het omstreden wapen verhindert vol gens hem niet, dat tanks operationeel blij ven zolang zij niet rechtstreeks worden getroffen. Dank zij de pantsering hebben de inzittenden van tanks minder last van de straling van de neutronenbom dan in fanteristen en ander militair personeel. Door speciale bekleding zou de tankbe- manning nog meer kunnen worden be schermd, aldus Rotmistrov, die niet wilde zeggen of de Russische tanks al van deze extrabeveiliging zijn voorzien. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 AMSTERDAM (ANP). Enkele tien tallen vrouwen hebben vanmorgen de zit ting van het Amsterdamse gerechtshof verstoord uit protest tegen de vrijlating vorige week van zes Deense Heli’s Angels, die terecht hadden gestaan wegens ver krachting van een 19-jarig meisje. De vrouwen ontrolden spandoeken op de publieke tribune en riepen leuzen als „Rechtsverkrachting, vrouwenverkrach ting”. In het algehele tumult moest de zitting enige tijd worden geschorst, waar na de vrouwen de tribune vrijwillig ont ruimden. - v fxccv:- - (Van onze redactie binnenland) BREDA. De officier van justitie in Breda, mr. J. van Leeuwen, heeft nog geen beslissing genomen over een eventuele strafvervolging tegen medewerkers van Huize Assisië. f 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,70 ■A De koninklijke familie deelde gisteravond kerstpakketten uit op het jaarlijkse kerstfeest in het jachtchalet Arthus in Hoog-Soeren, bij Apeldoorn. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Nederland en de Verenigde Staten hebben nog geen ak koord bereikt over een nieuwe lucht- vaartovereenkomst.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4