g en voortaan tweemaal per jaar op bescheiden wijze kennismaking id I van 1876 s De Hoeksteen” zoeken programma-overzicht uit Geen plumpudding in Velsen té Theaterwerkgroep brengt in de vishciTp „Trias” VRIJMETSELAARSLOGES IN VELSEN 55 I 4 DONDERDAG 21 DECEMBER 19 7 8 KANNEN VOOR REVUE ROND 5-MEIVlERiNG IN 1980 n Bouwwereld it Regering H a Vereniging Nieuwe voorzitter 5 - L Symbolen V V I VELSEN-IJMUIDEN i i Z VELSEN. De Engelse school, die nog 25 leerlingen tel de, sloot haar poorten. De Eng lish Provision Stores, een houten winkel op palen, waar de buiten landers en een klein aantal be voorrechte Nederlanders voor weinig geld van alles en nog wat konden kopen, veranderde in een gewone zaak en werd geves tigd in een stenen gebouw. De speciale diensten die op zondag middag in de kerk plaatshadden voor de Anglicaanse gasten, wer den afgeschaft. Kortom, er kwam een einde aan de Engelse invasie. y O - (Van een onzer verslaggeefsters) Het logegebouw aan de Torenstraat waar de Velsense vrijmetselaren bijeenkomen Wat zijn dan die achtergronden? JAN VAN BAARSEL 0 Dat gebeurde, toen, rond de donkere dagen voor Kerstmis, het Engelse dorp vrije tijd en liefst met bestuurservaring, kortom naar de bekende speld in de hooi berg. >r van chalk sutro- noch >k een jr r de achtergrond van deze „school” ik geloof dat je de beweging zo best mag noemen worden niets vermeld.” Eerstgenoemde is in de gelegenheid en bereid een toelichting te geven opde vraag tekens die de „propagandastunt” oproept. Aan het woord de heer P. Slagter. In het iagelijks leven chef van een afdeling per soneelszaken bij Hoogovens. Hij is vice- foorzitter van de vrijmetselaarsloge Trias in Velsen. In het logegebouw aan de To- renstraat, in het hart van het dorp Velsen, i'ordt de beschikbare ruimte gedeeld met loge De Hoeksteen. Beide loges houden daar eenmaal per week een bijeenkomst. karakter m de-overgang van werkwijze in meer speculatieve zin” geen aanzien zou hebben Integendeel Er- zijn buiten de wekelijkse bijeenkomsten ontmoetingen waar de dames bij aanwezig zijn. In ieder geval heeft het puur manlijke karakter van de orde niets te maken met iets wat in strijd zou zijn met emancipatie gedachten zoals die momenteel nog al ac tueel zijn”. Tijdens de wekelijkse bijeenkomsten houden leden voordrachten die als uit gangspunt dienen voor vaak uitvoerige discussies. Opmerkelijk daarbij is”, zo ver volgt de heer Slagter, „dat juist die discus sies zo’n positief en verdraagzaam karak ter hebben. Dat wil niet zeggen dat er geen kritiek wordt geleverd maar die is altijd een constructief en opbouwend. We probe ren te bouwen In de eerste plaats aan onszelf De maatschappij moest achttien mil joen gulden hebben om haar plannen te kunnen uitvoeren, maar de beleggers te kenden voor minder dan de helft in, zodat van het kanaalgraven voorlopig niets terecht kwam. Er kwam enig schot in de zaak, toen een brief uit Londen de initiatiefnemers nieuwe moed gaf. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Velsense vrijmetselaarsloge Trias werd opgericht in 1959. Toen omstreeks 1965 het ledental de vijftig naderde werd besloten tot het oprichten van een nieuwe loge. Dat werd De Hoeksteen die in 1966 als nieuwe loge werd geïnstalleerd Het logegebouw dateert uit 1769. Aanvanke lijk het „Gesticht voor oude mannen en vrouwen en wezen". In 1936 ingericht tot kosterswoning bij de Egelmunduskerk. In 1960 werd het gebouw hoofdzakelijk door zelfwerkzaamheid van de leden van loge Trias geschikt gemaakt voor logegebouw. Kommer en kwel werden de voor naamste kenmerken van het gigantische karwei. Er rezen problemen bij de ontei gening van de grond, er ontstond vertra ging bij de sluiswerken, de aanleg van de pieren leverde moeilijkheden op, om nog maar niet te spreken van stormen die het werk van maanden in een nacht onge daan maakten, terwijl ook het staken de mensen toen al niet vreemd was. Er bleek zelfs sprake van muiterij onder de pol derjongens. Deze opeenvolging van problemen bleef niet zonder gevolgen: de aandelen van de Amsterdamse Kanaal Maatschap pij, vanaf het begin al niet zulke hoog vliegers op de effectenbeurs, kelderden, waardoor de firma Lee, die immers deels in aandelen kreeg uitbetaald, haar waar depapieren niet behoorlijk te gelde kon maken en gebrek aan contanten kreeg ten toneel-, zang- en operetteverenigingen aan voorstellingen in petto hebben. Ook zijn er de programma’s van de Velser Kunstkring „Voor Allen” en voor zover bekend De werkzaamheden werden weer her vat, maar nog steeds werd de onderne ming door het noodlot achtervolgd. In 1871 rezen problemen omdat de kassier van de maatschappij het tempo van de aannemer niet kon bijbenen Het werk kreeg namelijk een enorme voortgang en de aanemer wilde geld zien, zoals was afgesproken, aan de hand van zijn vorde ringen. Opnieuw moest de maatschappij zich tot ’s lands bestuur richten: „Doordat er te vlug vorderingen zijn gemaakt nadert het tijdstip waarop de kas der Maatschappij zal zijn uitgeput met rasse schreden”, zo merkten de on dernemers op. Maar, ook in ’71 weer, kwam er een oplossing voor de proble men, zodat de bouw van het Noordzeeka- naal, wellicht al een technisch wonder, ook financieel zonder ongelukken tot stand kwam en, veel later dan aanvanke lijk in de bedoeling lag, het kanaal kon worden geopend, hetgeen „de eerste ge lukkige dag in het leven der Maatschap pij”, werd genoemd door een van de betrokkenen. Maar het bleek ook de laat ste goede dag voor de maatschappij die aan haar initiatief nooit een cent heeft verdiend. In 1879 raakte ze weer zonder geld, omdat het resteende werk veel meer kostte dan was berekend. ri- Het werk aan het Noordzeekanaal in zijn allerlaatste fase. De oplevering is dichtbij. Het zogenoemde Engelse dorp houdt als tijdelijke nederzetting spoe dig op te bestaan. Voor de bewoners van Velsen restten in die jaren alleen de oude herinneringen aan de drukte die het Engelse dorp met zich had meegebracht. Het bleef leeg en verlaten, tot er in de negentiger jaren een nieuwe industrie werd gevestigd, de pa pierfabriek Drie jaar later, de moed verloren, droeg ze de hele handel over aan het Rijk dat met ingang van 1 januari 1883 het kanaal overnam. Op 31 mei van dat jaar werd de maatschappij officieel opgehe ven. Z de vi- andse reept leden ee, de orha- i van .dvies It dat over Het pand staat op de monumentenlijst. Voor informatie over loge Trias (bijeen komsten op Dinsdagavond) kan men kon- takt opnemen met P. Slagter, telefoon 02550-14381. Loge De Hoeksteen jbijeen- komst op maandagavond) E.D.H.F Pron ker, telefoon 02550-10530. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii I pers- it het i enig gege- 1966. t zee reien, Jtruc- et ko- rege- antal struc- men. 10 10 10 0 0 o Z (ADVERTENTIE) h Gewone mandarijn is nog geen dementi ’t Is een Clementine als er Maroc op staat. t vol- 4 blij- arden ibben ;t van an in meel, nkbe- n be- wilde deze en er in ge ls dan drage r niet tonen an de ouche r. n dat n het Het VVV- van innen het kanaal uitkwam, laat er geen twijfel over bestaan: „Met deze vaarweg werd de grondslag gelegd voor de ontwikke ling van scheepvaart, handel en nijver heid en derhalve voor werkgelegenheid en welzijn van de groeiende bevolking van ’s lands hoofdstad en het hele gebied tot aan de Noordzee”. Maar, de Amster damse kapitaalmarkt liet in de zestiger jaren van de vorige eeuw verstek gaan (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. „Ja er bestaan inderdaad nog al wat misverstanden over het begrip vrijmetselarij. Het is natuurlijk aan ieder een vrij om een eigen mening te hebben naar, en dat geldt niet alleen voor de vrijmetselarij, er worden nogal eens wijs heden voor „waar” verkondigd waar iede re terzake ingewijde zijn schouders over ophaalt. Het lijkt eenvoudig om te stellen geef maar bekendheid aan je doelstellin- gen, je uitgangspunten, je identiteit. In het algemeen gesproken is dat misschien ook rel zo maar het principe van de vrijmetse larij is juist dat mensen die er belangstel ling voor tonen daar zelf naar op zoek [aan". Oud? Ja! Maar nog springlevend.” Voor nadere informaties wordt verwezen naar „binnen” waar folders worden verstrekt. Het mag dan waar zijn dat de vrijmetse larij geen propaganda maakt met het doel leden te winnen, in één van de etalages van ie gemeentelijke openbare bibliotheek aan de kant van Plein 1945, lijkt met dat principe gebroken. Daar wordt op een «scheiden maar toch wel opvallende wij ze de aandacht gevestigd op het bestaan van de Velsense loges. „Vrijmetselarij. De werkgroep theater, die de reeds lang op non-actief staande werkgroep toneel van de „Velser Gemeenschap” is gaan vervangen, laat het trouwens niet bij de uitgifte van dit evenementenoverzicht. Met de in Beverwijk wonende auteur Bert Pij pers (schrijver van onder meer de Hon derd Jaar Noordzeekanaalrevue „Tien maal Tien”) wordt momenteel overleg ge pleegd over de mogelijkheid, in het kader van de viering van 5 mei 1980 een nieuwe revue op te voeren. De vooral in de noorde lijke IJmond bekende regisseur Jan Wiert- sema zou, als de plannen doorgaan, de regie voor zijn rekening moeten nemen. De werkgroep hoopt op korte termijn een begroting in te dienen, waarna bekeken kan worden, of het idee financieel haal baar is. Aan de eindrapportage van de commis sie regionaal theater- en muziekbeleid maakten de algemeen-bestuursleden van de Velser Gemeenschap weinig woorden vuil. Het rapport, waarin de commissie de betrokken gemeentebesturen verzoekt van haar opdracht ontheven te worden, werd voor kennisgeving aangenomen. aan de noordzijde van de gemeente, werd opgebroken. De Engelsen keerden naar huis terug, zodat zij met Kerstmis 1876 op eigen bodem konden genieten van Christmas carols en plumpudding; de voltooiing van het Amsterdam- Noordzeekanaal had hun afwezigheid in Velsen overbodig gemaakt. Na de plech tige opening van de waterweg door ko- ning Willem III op 1 november 1876, verdween de Engelse kolonie net zo plot seling als ze was opgekomen. Want, toen de Amsterdamse Kanaal Maatschappij enkele decennia eerder het plan opvatte voor 'de aanleg van het kanaal, dacht niemand aan buitenlandse invloeden. Integendeel, het lag in de be doeling het aanleggen van het kanaal, geheel uit binnenlands kapitaal te bekos tigen. Daarbij was onder meer gerekend op de Amsterdamse kapitaalmarkt. En, de oorkonde, die bij het herdenkings feest van het honderdjarig bestaan van Discussie leverde wel de mededeling van voorzitter A. van der Wijst op, dat hij na de voor februari/maart geplande jaarverga dering van de Velser Gemeenschap van zijn functie ontheven wil worden. Een sug gestie om aan de hand van een profiel schets een opvolger te kiezen vond bij de vergadering weinig weerklank. De alge meen-bestuursleden meenden in meerder heid dat het voor iedereen ook nu wel duidelijk was aan welke criteria de nieuwe stichtingsvoorzitter moet voldoen, en dat het verder zonder zo’n officieel verlanglijstje al moeilijk genoeg zal zijn, een gegadigde voor deze functie te vinden. Voor alle duidelijkheid: men zoekt een inwoner/inwoonster van Velsen met cul- -- turele interesse, beschikkend over veel 'r' Daarop de namen van twee kontaktperso- len. P. Slagter voor de loge Trias, E.D.H F. Pronker voor loge De Hoeksteen. VELSEN. De gemeente Velsen is een nieuw periodiek rijker. Tijdens de algemeen- bestuursvergadering van de Kulturele Stichting „De Velser Gemeenschap” presenteer de de onlangs heropgerichte werkgroep theater gistermiddag de eerste exemplaren van het programmaboekje „Theater-Amateur”. In dit boekje, dat tweemaal per jaar moet gaan verschijnen, wordt een overzicht gegeven van wat de bij de werkgroep aangeslo ten toneel-, zang- en operetteverenigingen aan voorstellingen in petto hebben. Ook zijn van het Witte Tejater in opgenomen. Begin januari wordt het informatieve boekwerkje onder de leden en donateurs van de betrokken verenigingen verspreid. De volgende editie zal rond augustus/september van de persen rollen. De Engelse ingenieur Charles Burn, die in Nederland was gekomen en onder meer betrokken was geraakt bij de tech nische voorbereidingen van de Kanaal Maatschappij, had, teruggekeerd ih En geland, gehoord over de mislukte finan ciering van het project. Op 11 mei 1863 schreef hij aan de maatschappij dat hij contact had gezocht „met eenen verant woordelijken Engelschen aannemer van grooten aanzien”, en dat hij een goed bod voor de aanleg van het Noordzeekanaal had losgekregen. „De naam des aanne mers zal later gegeven worden, zodra het aanbod in overweging genomen wordt”, zo schreef Burn. Met de brief leken de kansen gekeerd. De Kanaal Maatschap pij nam het aanbod aan en aannemer William Mac Cormick and Son zou zich met het aanleggen van de waterweg gaan bezighouden. Om het gebrek aan begin kapitaal op te heffen stelde de Engelse firmwerd ongedaan gemaakt en weer was Leiden in last. Op 4 april 1865 kon de Amsterdamse Kanaal Maat schappij echter bekend maken dat een ander Engelse bedrijf, Henry Lee and Son bereid was gevonden het werk te verrichten. Ook hierbij zag het ernaar uit alsof het geld de Engelsen op de rug groeide. Wat wilde Henry Lee namelijk? Een bedrag van tien miljoen gulden, dat het bedrijf zou krijgen voor geleverd werk, wilde hij wel accepteren in de Vergeefs deed de regering een beroep op de hoofdstad, waarna ze zelf de hel pende hand besloot uit te steken. Ze gaf een garantie voor rente en aflossing voor een totaalbedrag van zeseneenhalf mil joen en er kwam geld los dat eigenlijk pas nadat het werk was voltooid beschik baar zou zijn gesteld. De aannemer zag zich, na een onderhoud met de Rijksover heid, genoodzaakt zijn eerste prijsbere keningen te herzien. De heer Slagter merkt nauwelijkers ver rast op: „U bedoeld natuurlijk te vragen wat is vrijmetselarij. Wel daar kan ik geen duidelijk antwoord op geven om de dood eenvoudige reden dat iedereen die lid is van een loge, dus iedereen die vrijmetse laar is, dat op zijn eigen manier ervaart of beleeft. Voor alle duidelijkheid kan ik wel zeggen dat het qua struktuur een gewone vereniging is die koninklijk dient te wor den goedgekeurd en derhalve statuten heeft en een huishoudelijk reglement. De leden betalen contributie”. Hoewel de heer Slagter heel erg duide lijk is in het toelichten van wat de vrijmet selarij niet is, toont hij zich niet ongenegen om een toelichting te geven op dat wat wél Wordt nagestreefd. .,De vrijmetselarij vindt haar oorsprong in de middeleeuwen. Is voorgekomen uit de bouwwereld. In die tijd nam de archi tectuur en hoge vlucht. Vaak gedreven door religieuze dadendrang lieten pries ters of kasteelheren fraaie kathedralen verrijzen. Onder leiding van de bouw meester verrichtten steenhouwers en met selaars hun werk. Al naar gelang hun bekwaamheid werden ze opgenomen in bet bouwgilde als leerling, gezel of mees ter Overeenkomstig diezelfde struktuur werd in 1717 een begin gemaakt met een beweging waarbij de waarde van de men selijke persoonlijkheid centraal staat. Het Watieve bouwen kreeg een speculatief In het voorjaar van 1868, toen al zo'n drie jaar werd gewerkt aan het kanaal, liep de financiering volkomen vast. De maatschappij deed een beroep op de regering, die op haar beurt vaststelde dat de aannemer „weldra niet meer bij mag- te zoude zijn aan zijne verpligtingen ge stand te doen; en de maatschappij staat of valt met haar aannemer-aandeel. „Je zou inderdaad kunnen stellen dat- net zo’n etalage het principe wordt aange- ast. Om te spreken van een propaganda- itunt, dat gaat me te ver. Het enige doel wat de etalage beoogt in de voorbijganger attent te maken op het bestaan van de loges in Velsen. Wie er meer van wil weten moet zelf toch het initiatief nemen. Over puur manlijke organisatie is”, aldus de heer Slagter. „Daarmee wordt niet gezegd dat de vrouw in de rijen der vrijmetselaren ,.De laatste jaren is er”, aldus de heer Slagter, „een duidelijk waarneembare, groeiende belangstelling voor de vrijmet selarij. Wat daarvan de oorzaak is weet ik niet Mogelijk zijn er meer dan één oorza ken. Ik geloof wel te mogen stellen dat het niet alleen de vrijmetselarij is waarvoor belangstelling bestaat. Veel mensen zoe ken. De één vindt het in een politieke club de ander in een kerkgenootschap. We le ren in de tijd van de „ismes”. Wel in alle bescheidenheid durf ik dan te zeggen dat de vrijmetselarij daar toch een uitzonde ring op vormt. Er wordt de mensen niets aangepraat. Er zijn geen dogmatische re gels. Het is geen politieke geëngageerde dub en het lidmaatschap is zeker niet uitsluitend voorbehouden aan een bepaal de maatschappelijke groepering. Dat laat ste wordt nogal eens vertéld. Ik geloof dat bet de onbekendheid is die voedsel geeft aan dat soort geruchten”. (Van een medewerker) IJMUIDEN. AAN DE WOENSDAG- MARKT WERD AANGEVOERD: 820 kg tong; 10 kisten tarbot en griet; 1223 kisten kabeljauw; 273 kisten wijting; 52 kisten schol; 117 kisten schar; 17 kisten makreel en 50 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kgtar- X. bot 24; grote tong 19,23-18,92; groot mid- 7 del tong 18,26-17,99; kleinmiddel tong 15,58-15,31; tong één 13,73-9,99; tong twee 8,23-7,99. Per 40 kg.: tarbot 540-242; griet 317-168; kabeljauw één 120-96; kabeljauw twee 134- 100; kabeljauw drie 104-86; kabeljauw vier 96-82; kabeljauw vijf 80-67; schol drie 160-140; schol vier 100-86; wijting drie 84-42; makreel twee 49-42; haring één 86; schar 75-34; tongschar 180; kuit 60-49; krab 46; bot 42-28; steenbolk 53-35. De besommingen waren: UK 208 - ƒ6.000,-; UK 17 UK 48 10.400,-; UK 78 ƒ3.600,-; UK 135 UK 145 ƒ4.000,-; UK 218 UK 236 ƒ11.200,-; WR 7 WR 44 7.000,-; WR 51 WR 70 ƒ5.800,-; YE 25 ƒ450,-; IJM 19 ƒ8.100,-; IJM 20 6.800,s verder waren er zes Texelaars en 3 Volen- dammers met totaal 89.000,-. „Gemeenschappelijk handelen is de grondslag van onze broederschap”, ver klaart de heer Slagter ongevraagd, „toch ligt er een heel sterk accent op het indivi duele handelen van de leden”. „In dat gemeenschappelijk handelen nemen sym bolen een belangrijke plaats in. Het leidt tot een verdieping van het „ik”. Een erva ring die je moeilijk kunt omschrijven Het is een persoonlijk beleven dat van mens tot mens verschilt”. Waarom worden er geen vrouwen tot de vrijmetselarij toegelaten? „Omdat het een vorm van aandelen. Bovendien zou Hen ry Lee and Son eenzelfde bedrag in obli gaties aanvaarden, waarbij dan werd ge rekend op de inkomsten uit gronden die zouden worden ingedijkt. Het hele kar wei werd door Lee and Son aangenomen voor 27 miljoen, zodat de maatschappij „slechts” zeven miljoen aan contanten hoefde te betalen aan de aannemer. Boze 'tongen beweerden dat de Engelsen zich zo’n aanbod konden veroorloven, omdat de aanneemsom van 27 miljoen aan de hoge kant was. Genoeg was het in elk geval wel: in 1865 kwamen liefst drie honderd Engelse ingenieurs, opzichters en werklieden naar Velsen om een begin te maken met een karwei dat nog veel mensen vele hoofdbrekens zou kosten. ...iy r-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5