AJACIED NADERDE VAN HEELS INTERLAND-RECORD KORTSNOI SPEELT IN EUROPA CUP ervaring opdoen sportpuntiqj Kansenschepper: apart soort uitblinker Ruud Krol: graag buitenlandse wiji artweg ieterrt ever*1! 510-290 Vakantie in Engeland Cruijff: weer geconfronteerd met kritiek „Ik zou J. toto-lotto U Maak ’n reis door het Paradijs! J on hoek van hólland ■SÜï- harwich tner? ^bentoubs ROTTERDAMSE CLUB OR STERKTE Sigarettenreclame Buitenspel BEZOEK INDONESIË MET UNITRAVEL I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Hondetrouw UNITRAVEL B.V. o' v Uitblinkers I I I i i i Logische keuze J DECEMBER I ZATERDAG 2 3 19 7 8 17 SPORT ’s 1 IAT 2 J K i bij pe jen en f, nze Den Haag, Piet Heinplein 1, Telefoon 070/469699 De erkende Indonesië-specialist organiseert in samenwerking met de KLM o.a. 27-daagse rondreizen door Indonesië vanaf 3.325,- p.p. Zo’n droomreis (incl. Sumatra en Singapore) voor 2 personen wordt u als finaleprijs aangeboden. Behoort u niet tot de gelukkig winnaars. maar droomt u van zo’n reis naar Indonesië, vraagt u dan het volledige programma aan Ruud Krol: ..voetballen om te presteren" (ADVERTENTIES) t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” vers en Lenstra de kans boden te scoren. STOPPER AMSTERDAM (ANP). Ruud Krol heeft zich in tien jaar topvoetbal geen bijnaam verworven. Het is Ruud of Krol, of beide. In de tijd waarin Beckenbauer Kaiser Franz werd en Van Hanegem de Kromme, Cruijff de verlosser en Rensenbrink een slange- mens, bleef Ruud eenvoudigweg Krol. Nu kan men natuurlijk tegenwerpen: ja maar, dat eerste doelpunt was zuiver buitenspel. Kees Jansma heeft het zelf gezien, en die zat er met z'n snufferd bovenop De televisiebeelden (ik zat ui teraard ook met m’n snufferd op de wedstrijd, maar wel thuis) gaven hiero ver geen opheldering. Toen we Rumme nigge in beeld kregen, op weg naar het doelpunt, hadden we de korte inhoud van het voorafgaande helaas moeten missen. Maar als je de damregel „een maal aangeraakt is gezet” even vergat en met toestemming van de overheid de oranje en de wit-zwarte poppetjes in Als een van die renners de kopspijker- tjes dan behendig weet te ontwijken, of zelfs met een lekke band (in voetbalter men vertaald: met een luchtje van bui tenspel) in staat blijkt de eindstreep als eerste te passeren, dan zult u mij niet buitensporig horen mopperen De splijt- pas was heel mooi, de manier waarop Rummenigge erop af dook tras fraai, hij werkte het karwei bovendien onberispe- Ruud Krol is een „vaste” Ajacied. Dat heeft niet in de eerste plaats te maken met amateurisme of clubliefde. Het is het ge volg van een logische keuze, die hij maak te aan het begin van zijn carrière als prof en op het moment dat hij voor zeven jaar tekende. Als speler van Rood Wit kon hij terecht bij alle Amsterdamse profclubs uit die tijd. Bij Blauw Wit bijvoorbeeld. „Ik wilde als amateur naar Blauw Wit om mijzelf daarna goed te kunnen verko pen. De club wilde dat niet. Ik kon wel komen, maar alleen als contractspeler. Als ik dan toch moest tekenen, dacht ik dat Ajax het best voor mij zou zijn. Het is geen slechte keus geweest. In 1974 tekende ik voor zeven jaar bij. Een lang contract met voor- en nadelen. Zekerheid, maar ook de bijna-onmogelijkheid weg te komen. Er is in die jaren wel eens belangstelling ge weest, maar de afkoopsom lag hoger dan men bereid was voor een verdediger te betalen." In zijn Ajax-jaren is Krol een bezig man geworden. Een dankbaar model voor kap pers, dress-man en zelfstandig onderne mer in de snacks-sector. De omschakeling van voetbalplunje naar het snelle pak en het blitse zakenliedenkoffertje maakt hij moeiteloos. Hij verkoopt zelf geen kroket ten op de Nieuwendijk of in de Reguliers- breestraat, maar hij steekt er wel veel tijd in. „Ik wil graag op dezelfde voet kunnen verder leven als het voetballen voorbij is. Daarom werk ik nu aan mijn toekomst. Er gedachten terugzette naar het moment, tienden van seconden eerder, waarop de splijtpas aan Rummenigge werd gele verd, dan was het heel goed mogelijk dat hij toen net op één lijn stond met onze laatste verdediger (buitenspel dus), of misschien een halve centimeter erachter (op het randje van buitenspel, heet dat) lijk af. het zou waarlijk zonde zijn ge weest om zo’n doelpunt wegens een klein beetje buitenspel, dat je nauwelijks rook, te vernietigen Kortsnoi speelde al eerder bij Volmac RotterdaYn, maar verdween na het behalen van de landstitel naar Zwitserland waar hij een nog lucratiever contract van de schaakvereniging Biel van zijn handteke ning voorzag. Hoewel het in principe on mogelijk is om voor twee clubs uit te komen, is Kortsnoi in het geval van wed strijden voor de Europa Cup gerechtigd om voor Rotterdam te spelen, omdat hij Het Belgische voetbalpoolbedrijf heeft aangekondigd dat het na 46 jaar zijn aktiviteiten stopt, aangezien de nationale loterij, weddenschappen bij de paardenrennen en de lotto steeds meer populariteit krijgen. De inkom sten uit de voetbalpool zijn gedaald tot 4 miljoen frank, terwijl de paar denrennen 50 miljoen en de lotto 100 miljoen frank opbrengen. De Belgische nationale trofee voor sportverdienste is in Brussel toege kend aan de voetbalclub Anderlecht. De trofee, die slechts een keer aan een sportman of club kan worden toege kend, is de beloning voor sportieve prestaties die hun weerklank hebben gevonden tot ver over de Belgische grenzen of die het aanzien van de Belgische sport hebben gediend. De stichting volksgezondheid en ro ken meent dat roken te allen tijde gevaarlijk is, ook al maakt Cruijff reclame voor een zogenoemde „nicoti- ne-arme” sigaret. De stichting steunt de klacht die het konsumenten kon- takt begin deze maand bij-de reclame code commissie heeft ingediend tegen de gewraakte advertentie. Ook het tweede Duitse doelpunt kon mijn goedkeuring wegdragen, al was het alleen maar vanwege de historische be tekenis. Klaus Fischer, de opvolger van Gerd Muller, bleek al in tien achtereen volgende wedstrijden voor het Duitse\ elftal niet gescoord te hebben Dat is mij ook wel eens overkomen. Maar ik was geen midvoor van het Duitse elftal. De hondetrouw. waarmee Fischer ondanks zijn voortdurende falen toch steeds weer werd opgesteld, omdat hij in de competi tie nu eenmaal zaterdag na zaterdag bewees de beste midvoor te zijn, verdien de beloond te worden met een doelpunt Ik moet de Nederlandse bondscoach nog tegenkomen, die een midvoor tien keer opstelt zonder dat de brave borst er ooit een doelpunt tegenover stelt Hoe wel. Willy van der Kuylen heeft in 1967 en 1968 een cyclus van vijf wedstrijden zou dolgraag ervaring opdoen bij een bui tenlandse club. Om te leren hoe het daar toegaat. In Amerika bijvoorbeeld. Als ik later m het voetbal iets zou willen gaan doen, in management of organisatie kun je in het buitenland' natuurlijk wat opsteken waar je eventueel je voordeel mee kunt doen." m: Perseu istede Jo end door. vorig jaar deel uitmaakte van het team dat zich door middel van het kampioenschap kwalificeerde voor dat toernooi. Kortsnoi speelt bij Rotterdam onder meer samen met Jan Timman, Max Euwe en Hans Böhm. Het duel tegen Rode Ster vindt plaats op 28 en 29 december. In Belgrado komt Kortsnoi te zitten tegen een andere grootmeester van allure, Ljuboje- vic. als midvoor (of wat daar in die dagen voor doorging) gehad waarin hij niet scoorde, en Rinus Michels speelde vijf maal midvoor in het Nederlands elftal (in totaal) en wist ook geen enkele keer te doelpunten. André Roosenburg van Neptunia-Sneek ging in de jaren 1948. 1949 en later, in 1954. 1955, ook héél ver als specifieke midvoor door slechts één maal te doelpunten in 9 wedstrijden voor het Nederlands elftal. Toch had hij lang niet altijd onbekwame medespe lers, ik noem Abe Lenstra. Faas Wilkes. Kees Rijvers, Theo Timmermans, Mick Clavan. Rinus Schaap, Bertus de Har der. Coen Dillen, om me tot de voorhoe despelers te beperken, maar doelpunten ho maar. Maar misschien legde hij met zijn for se gestalte de ballen met het hoofd terug op zijn medespelers (onze eerste na-oor- logse en toch tamelijk legendarische midvoor Wim Roozen van Haarlem speelde zes wedstrijden in Oranje en, doelpuntte slechts één keer, hoewel zijn medespelers in die zes wedstrijden veer tien maal scoorden), of forceerde hij als tank de doorgangen die Wilkes en Rij- Ik til daar niet al te zwaar aan. De buitenspelval is geoorloofd, de spelre gels spreken er geen kwaad van en het kan ook wel iets imposants hebben als zo’n gehele achterhoede als een rij Snip en Snap-danseresjes eendrachtig naar voren stormt waardoor drie, vier ver dwaasde tegenstanders als het ware in hun blootje in een eng niemandsland buitenspel komen te staan (Ajax kon dat vroeger, het Nederlands elftal ook), maar op de keper beschouwd is het open trekken van de buitenspelval toch een soortgelijke strijdwijze als het strooien van kopspijkertjes voor de frêle bandjes van de achtervolgende renners van de concurrerende wielerploeg. Misschien omdat eenvoud het kenmerk van het ware is, vermoedelijk ook omdat Krol in de elf jaar tussen zijn amateurtijd bij Rood Wit Amsterdam en 63 interlandwedstrij den in wezen niets is veranderd. Woensdag in Dusseldorf was Krol voor het laatst een „gewone” international, voor zover dat tenminste kan bij de aanvoerder van al sinds .vijf jaar het bijna-beste elftal van de wereld. Hij wordt nu Nederlands record- international, want 64 caps haalde in de dertiger jaren slechts Puck (ook een bijnaam, voor Gerard Hendrik) Van Heel. Zo deed hij even met de andere jon gens mee toen we met 6-2 van België wonnen, in 1961, met 8-1 van Curagao wonnen in 1958, en in datzelfde jaar in Antwerpen met 2-7 van Belgiè wonnen. In zulke wedstrijden gleed als vanzelf wel eens een doelpuntje van Moulijns linkervoetje, „het was sterker dan mij zelf", zei hij dan na afloop (dat veron derstel ik tenminste), maar voor het ove rige vond hij het maken van een doel punt even bezoedelend als Faas Wilkes het zou hebben gevonden om een tegen stander aan zijn shirtje vast te houden. Toch heeft Coen Moulijn met zijn vier de, nog ongenoemde doelpunt voor het Een eminent voorbeeld van de kansen schepper die zelf zelden of nooit doel puntte was natuurlijk Coen Moulijn. Hij speelde 38 wedstrijden voor het Neder lands elftal, als spitsspeler (want zo heet een linksbuiten tegenwoordig en je zag Coentje zelden in zijn eigen strafschop gebied meeverdedigen, ere wie ere toe komt!), en hij maakte in die 38 wedstrij den als spitsspeler niet meer dan vier (4) doelpunten, ongetwijfeld iri radeloze ogenblikken waarop hij niemand, maar dan ook niemand, binnen een straal van vijftig meter vrij zag staan behalve, op twee meter afstand, de keeper van de tegenpartij. (Van onze sportredactie) LEIDEN. Volmac, de landskampioen schaken, zal in de derde ronde in de strijd om de Europa Cup opnieuw kunnen beschikken over de diensten van Viktor Kortsnoi. De ex-Rus die dit jaar de tweekamp om de Wereldtitel tegen Karpov verloor zal tegen Rode Ster Belgrado aan het eerste bord zitten. Nederlands elftal, een historische daad gesteld. Dat was namelijk op 9 december 1964 in het Olympisch Stadion in Am sterdam, toen Nederland met 1-1 gelijk speelde tegen Engeland. Weliswaar had den we in 1913 al eens met 2-1 van Engeland gewonnen, op Houtrust in Den Haag, de wedstrijd van Just Gobel, Bok de Korver en Huug de Groot (die beide doelpunten maakte), maar de Engelse tegenstanders waren toen amateurs, ter wijl het professionalisme in Engeland al bestond. Dat ene doelpunt van Coen Moulijn tegen Engeland zie ik hem nog maken. Het leek wel of hij echt mikte, van links, in de verste hoek, je zou ge- t zworen hebben dat het geen afgezwaaide voorzet was! Wat kan hem hebben be zield, om uitgerekend tegen de Engelse profs plompverloren op het doel te schieten en dan nog te scoren ook? .rall^weg De nieuwe reisgids van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland ligt voor u klaar, de Engelandvaarder bij uitstek. Pagina s vol vakantiepret. Haal die gids bij uw reisburo, uw automobielclub. ABN. AMRO-, Rabobank of bij de NS-inlichtingen-kantoren. U kunt ook schrijven naar SMZ, Postbus 2, 3150 AA HOEK VAN HOLLAND, of bel 01747-3944 wordt verdiend nog mijn belangrijkste stuk inkomsten, meer dan vijftig, procent." Er is nog een reden waarom Krol zich op veel fronten met overgave inzet „Ik moet bezig zijn. Wanneer ik veel doe, kan ik een stuk agressie, kwijt, dat anders misschien op het voetbalveld naar buiten zou ko men." Agressie, in de slechte betekenis van het woord, toont Krol zelden als hij voetbalt. Conflicten met scheidsrechters en tegenstanders zijn zeldzaam. Vrij kort geleden pakte hij echter een gele kaart van Henk van Ettekoven mee. Krol provoceer de een beetje, twee karakters botsten en de gezagsdrager was winnaar. Toen ging Ruud Krol iets te ver. „Na afloop heb ik er met Van Ettekoven over gepraat Ik vind dat zoiets móet kunnen en bij hem was het ook mogelijk". Zo'n sprongetje uit de band past feite lijk nauwelijks in het beeld van de aan- Er zit iets heel bevredigends in zo’n mooie, afgetekende, regelmatige 3-1-ze ge als West-Duitsland op Nederland be haalde. O.K., ik had ons ook liever zien winnen, maar het was een thuiswed strijd voor West-Duitsland, West-Duits land heeft ruw geschat viermaal zoveel voetballers als Nederland, dus tegen el ke elf potentiële internationals hebben zij er 44, en bovendien hadden zij, na die 2-2 in Argentinië, in diepste wezen meer te revancheren dan wij, ook al blijft die 2-1 van 1974 venijnig steken. Het lag dus in de lijn der dingen dat West-Duitsland zou winnen, en het deed weldadig aan dat zij dit op zo’n keurig-nette manier deden, zonder stinkmazzel, en met fraaie doelpunten. Guillermo Vilas, die als eerste geplaatst was in het open kampioenschap van Nieuw-Zuid-Wales, is in de~ kwartfinales uitgeschakeld door de Amerikaan Sher wood Stewart (6-2 7-6). De organisatoren van het wereldkampi oenschap voetbal in Spanje hebben Paus Johannes Paules II uitgenodigd de eind ronden in 1982 bij te wonen De Amersfoortse zwem- en poloclub AZPC zal het volgend jaar van 14 tot en met 19 juli de nationale zwemkampioen- schappen organiseren. Twaalf dagen na zijn boksgevecht ligt Jürgen Krauze nog altijd in coma. Volgens het medisch bulletin bevindt hij zich in levensgevaar. Dietrich Thurau vangt voor zijn optre den tijdens de zesdaagse 'van Bremen 8.000 mark per dag In onderhandelingen is Krol geen zacht ei. Hij heeft over veel zaken een duidelijke mening en hij wil daar best voor uitkomen ook. Voor zover daarmee tenminste een algemeen belang wordt gediend. Hij heeft in zijn Nederlands-elftaltijd trainers mee gemaakt van de toen nog zeer autocrati- schq Kessler tot de zeer aanspreekbare Jan Zwartkruis. „Er is natuurlijk veel ver anderd in die tijd, maar het is nog steeds zo dat de trainer beslist. In Zwitserland bij voorbeeld wilde Zwartkruis met Geels en Nanninga spelen. Ik was het niet met hem eens en wij hebben erover gesproken. Ik .heb hem mijn mening duidelijk'verteld, maar hij bleef op zijn standpunt staan. Dan schik ik mij erin en dan geef ik mij net zo als wanneer ik het er wel voledig mee eens zou zijn. Na de wedstrijd heb ik ook niet verteld dat ik het niet eens was met de tactiek van Zwartkruis. Hij heeft dat uitge dragen en dat vind ik een góede en eerlijke zaak." onze benu ouw-rela skundige zetten wij Zijn Engelse alter ergo, rechtsbuiten Stanley Matthews, zou zijn wijze hoofd hebben geschud. Ook hij heeft wel eens een wedstrijd voor het Engelse elftal gered door tegen zijn gewoonte in te scoren, maar daar maakte hij toch geen gewoonte van. Sir Stanley speelde tot zijn vijftigste in de Eerste Divisie, in totaal 701 wedstrijden voor Stoke en Blackpool, en daarin maakte hij als rechtsbuiten-spitsspeler 71 goals. Hij liep dus 1 op 10. maar was de beste voorhoedespeler die Engeland ooit had I k weg 9 33 jr„ g ideren zc, i 40 jaar. v 8904 jw! tactblad w n! Tel. o; v v» VW vviiiuactio, Zeker, maar voetbal is Krol kijkt niet op tegen dat record. „Het is niet zo bijzonder. Als ik er aan toe kom is het geen prestatie. Je voetbalt om te pres teren en wanneer dat lukt en als je ermee doorgaat dan bereik je bepaalde mijlpa len. Zoals „64 interlands". In zijn loopbaan is Krol typisch een figuur geweest, waarin het voetbalpubliek zichzelf kon terugvinden. Hij heeft zelden iets echt onverwachts gedaan en is feitelijk nooit uit de band gesprongen. Hij aan vaardde groot succes of tegenslag betrek kelijk koel. Kortom, hij deed wat verwacht werd, zij het soms een beetje meer. Plichts besef een goed Nederlands woord en een even goed begrip, toch iets anders dan noblesse oblige pas volledig bij Ruud Krol. Hij gebruikt het woord ook geregeld. Bijvoorbeeld ter verklaring van die indrukwekkende reeks interlandwedstrij den, waarbij meer dan eens het ongemak van een kleine blessure werd weggebeten. Krol begon als international op 5 novem ber 1969 tegen Engeland, miste in 1970/1971 een handvol wedstrijden door een gebroken been en keerde eind 1971 weer terug. Vanaf dat moment ontbrak hij slechts een keer (in Joego-Slavië, toen geen Ajacieden beschikbaar waren). Veertien wereldkampioenschapswedstrijden in twee eindronden maken deel uit van de reeks. Is er nog een derde wereldkam- jioenschap te verwachten? Wat Krol betreft wel. „Het klinkt mis schien een beetje afgezaagd, maar ik vind het gewoon een eer voor Nederland te spelen. Het is nog ver weg, 1982. Neder land moet zich eerst nog plaatsen en nie^ mand kan weten of ik in de komende jaren geen last van ernstige blessures krijg. Om een kleinigheidje zal ik mij niet terugtrek ken, maar er kan natuurlijk altijd wat gebeuren. Nu zeg ik ja, maar ik weet niet hoe mijn ambitie tegen die tijd zal zijn. Bovendien weet ik niet, waar ik speel. In 1981 loopt mijn contract bij Ajax af. Ik DEN HAAG. De stichting volks gezondheid en roken heeft in een open brief aan Johan Cruijff haar teleurstelling uitgesproken over diens medewerking aan een sigaret tenreclame. In de brief zegt de stich ting dat een topsporter van het kali ber van Cruijff „een voorbeeldfi guur” voor jong en oud is. De anti- rookorganisatie vraagt zich dan ook af of Cruijff zich er wel rekenschap van heeft gegeven dat duizenden jon ge kinderen daardoor in de verlei ding worden gebracht te gaan roken. voerder van Ajax en het Nederlands elf tal. Hij houdt namelijk veel binnen, zeker de vuile was. Sinds Krol aanvoerder van het Nederlands elftal is, lijkt er binnen de groep minder over geld gesproken te wor den. „Dat is schijn. Het gaat bij de bespre kingen met de KNVB nog altijd hard tegen hard. Ik vind echter dat het een zaak is tussen de spelers en de bond en daar heeft verder niemand wat mee te maken.” DEN HAAG. De kerstlotto van woensdag 20 december heeft geen enkele winnaar van de hoofdprijs opgeleverd. Voor de tweede prijs meldden zich 14 mensen, zij krijgen ruim 12 mille. In deze lotto vielen in totaal 15.166 prij zen. Inleg: ƒ2.127.882,00. Prijzenbedrag: 1.010.743,95. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1/5 deel naar de jack pot van week 52, van zondag 31 december a.s., het overige 4/5 wordt gelijkelijk ver deeld over de tweede tot en met vijfde prijs. Tweede prijs: 14 winnaars, die elk bruto 12.273,30 ontvangen. Derde prijs: 137 winnaars, die elk bruto 1.623,00 ont vangen. Vierde prijs: 6.810 winnaars, die elk f 40,00 ontvangen. Vijfde prijs: 8.205 winnaars, die elk 33,20 ontvangen. Jack pot voor zondag 31 december: 70.752,06. Extra prijzen op formuliernummers: Eindcijfers: 88 ontvangen 10,00. Eind cijfers: 641 ontvangen 25,00. Eindcijfers: 8236 ontvangen 500,00. Eindcijfers: 54941 ontvangen 5000,00.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17