'II au n ifc V I lil Jbr.» fel® JR Ml 32 r i ’lik - L. 1 i Eten uitdelen op school in het Indiase plaatsje Ithori (Foto Mallica Vajarthon). Dit Japanse meisje droomt over haar schoolschrift heen (Foto Yolla Niclas) Een Ghanese kleuter op de weegschaal. Dank zij Unicef ook ziet hij er gezond uit. Twee '’luchtelinget/es met een pannetje melk in Pakistan (Foto Balcomb. Mullick) Er bestaat naast een „Verklaring van de rechten van de mens” ook een „Verklaring van de rechten van het kind” bij de Verenigde Naties. Je zou denken, dat dat overdreven is: een kind is tenslotte ook een mens. Maar het ziet er voor het kind in deze wereld kennelijk zo somber uit, dat de VN het nodig achtten een speciale beschermingsclausule voor het kind samen te stellen. Dat gebeurde op 20 november 1959. In de VN zegt men daar onder meer over: het kind heeft op grond van zijn lichamelijke en geestelijke onrijpheid bijzondere bescherming en zorg nodig. Daar was de vooroorlogse Volkerenbond ook al achter gekomen, want in 1924 werd in een Geneefse Verklaring de behoefte aan een dergelijke bijzondere bescherming al vastgelegd. Wat vindt men zoal in de Verklaring van de VN? „Het kind moet krachtens de wet of langs andere wegen gelegenheid en faciliteiten krijgen om zich lichamelijk, geestelijk, zedelijk, intellectueel en maatschappelijk te ontwikkelen op een gezonde en normale wijze en in omstandigheden van vrijheid en waardigheid”. En dit: „zonder enige uitzondering, zonder achterstelling of onderscheid wegens ras, huidskleur, geslacht, taal, godsdienst, politiek of ander inzicht, nationale of maatschappelijke afkomst, eigendom, geboorte of andere status, hetzij van het kind zelf, hetzij van het gezin, waaruit het voortkomt”. „Het kind moet de voordelen van sociale zekerheid genieten”. „Het heeft er recht op in gezondheid op te groeien en zich te ontwikkelen. Het kind heeft recht op voldoende voeding, huisvesting, ontspanning en medische zorg”. K. Spelende broertjes in het Vietnamese Dalat De kleinste is in slaap gevallen, terwijl zijn oudere broer met een zelfgemaakte auto bezig is (Foto Jacques Danois) De pan wordt door dit meisje uit Peru helemaal schoon gelikt. Elke druppel pap is bijna een kwestie van levensbehoud (Foto David Mangurian) Een Indiaas meis/e speelt met haar jongere broert/e Ze woont in een stadje, waar een gezondheidscentrum is opgericht en waar ze de zorg krijgt, die ze tot voor kort miste (Foto Abigail Heyman) Een Vietnamees kind, waarvan men mag hopen dat het onder wat vredelievender omstandighe- Een situatieschets uit Nigeria Er is een Rode Kruis-auto in het dorp gekomen Iedereen loopt er naar toe (Foto R Farquharson) -• ■-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33