Turnhalle Alliantie stelt wel voorwaarden 3 Te hoge rekening kost minister baan Rechter moet Carter stoppen Pauselijke bemiddeling aanvaard dissidenten Onduidelijkheid over amnestie Argentinië Amnesty-actie voor Roemeense Zambia meldt aanval van Bloemlezing over Amnesty ”1 Rhodesie Zo vader Post verbrand zo zoon Tropwind-stakers hebben weer blijkt gering iet- r In Nederland wordt nauwelijks gestaakt Beroepsbevolking in Nederland Ex-CIA-man krijgt veertig jaar TWAALF DAGEN PARIJS KOSTTEN 23 MILLE staat van beschuldiging of vrijlating verslag te eten van Am- roverslag ar op 17,2 nder dan eveer 45 laar deze réreldcri- goedge- •slag van ‘canada1 197 8 DECEMBER ZATERDAG 23 BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Door Henk Leffelaar) msioen LONDEN. „Deze imperialis tische organisatie. Een gevaar lijke internationale politieke orga nisatie die zijn smerige neus in de aangelegenheden van andere lan den steekt.Ze protesteren zel den tegen het geweld dat in de ontwikkelde landen wordt ge bruikt. (ze) hebben meer dan honderd landen gechanteerd als overtreders van menselijke rech ten. (ze) bevorderen straatrove- rij, corruptie en anti-regeringsac- tiviteiten”. I ^DRYÏ ichters (Van onze redactie buitenland) WINDHOEK. Het lijkt erop, dat de nieuwe in Namibië gekozen grondwetgevende vergadering i^Uwen Seen bezwaar zal maken tegen nieuwe verkiezingen onder toe dacht van de Verenigde Naties. December^: ’L^'diamond onzoet a,in Ciïcuty Geraldine Genbile j enwinthaarbarbmebeen parelende fried rank bezoek in Aj '1 Namibië krijgt toch VN-verkiezingen SWAPO boycotte deze verkiezingen. (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) President Carter n zich op tie in dit zal wor de advi- nene Za- i worden wel een Alleen de i nu nog anuari i rrmde vo- Spaanse iblikeinse n Franco 1 te voor- Dit staat men in de 'iceerd. Dit zou de eerste aanval zijn van de Rhodesische luchtmacht op Zambiaanse militaire doelen. De basis ligt ten noorden van de hoofd stad Loesaka. Over slachtoffers of schade is niets gezegd. De Rhodesische luchtmacht heeft in no vember en december luchtaanvallen ge daan op guerrillabases in Zkmbia en daar bij ongeveer 1500 mensen gedood. Zambi aanse doelen werden tot dusver zorgvuldig vermeden. De in november en december aangeval len doelen waren opleidingskampen van de Rhodesische querrilla-beweging ZAPU van Josjua Nkomo. Het is niet duidelijk, waarom ditmaal een zuiver Zambiaans militair kamp is aangevallen en waarnemers vragen zich af, of het aangevallen kamp is aangezien voor een ZAPU-kamp. damse havenarbeiders zijn solidair en de lading kunstmest die het schip in de hoofd stad zou laden, ligt voor een groot deel nog voor de kant. De Amerikaanse eigenaars hebben het schip volgens de bonden ver kocht. De actie van de reder is volgens de bonden bedoeld om het schip „schoon” op te leveren. Volgens de Federatie van Zeevarenden in Rotterdam is dat in Nederland wel een erg ongebruikelijke methode om een sta king te breken en via de advocaat van de stakers heeft de bond dat de reder duide lijk kunnen maken. De bemanning van de Tropwind staakt ROTTERDAM (ANP). Een korte actie van de vakbonden heeft gisteren de sta kende bemanning van de bulkcarrier Jropwind” gered van een koude en hou terige kerst. Volgens de bonden is de Amerikaanse eigenaar van het schip woensdag in Amsterdam aan boord ge gaan om de verwarming af te sluiten en de provisiekast op slot te draaien. Leo XIII tussenbeide toen Spanje en Portugal onenigr heid hadden over de be stemming van de Caroline- eilanden in de Grote Oce aan. De eilanden werden toegewezen aan Spanje. WASHINGTON (Reuter). De ex-presi- dentskandidaat en huidige Senator Barry Goldwater en nog vijftien andere conser vatieve leden van het Amerikaanse Con gres, hebben gisteren bij een rechter hun eis gedeponeerd president Carter en mi nister Vance van Buitenlandse Zaken te verbieden het defensiepact met Taiwan op te zeggen buiten het Congres om. De eis van de Senatoren werd gedeponeerd bij het Federal District Court in Washington. President Carter maakte een week gele den bekend, dat hij op 1 januari 1980 het defensieverdrag met Taiwan zou beëindi gen in verband met het dan van kracht worden van de diplomatieke betrekkingen tussen de VS en China. In plaats van de kamer in het middenklassehotel, die voor haar was besproken, te betrekken nam zij een suite in de Ritz. Hierdoor stegen de kosten per nacht met ongeveer tweehonderd gulden. Tevens huurde zij een auto met chauffeur terwijl er een ambassa- dewagen tot haar beschikking stond. De kosten van de huurauto bedroegen ruim zevenduizend gulden. Achteraf verklaarde Ritt Bjerregaard dat zij zo heeft gehandeld om meer stemmen te kunnen winnen voor de Deense kandidate voor het bestuur van de Unesco, Hanne Söndergaard, die overigens werd gekozen. Het comité voor de rechten van de mens in Argentinië heeft donderdag aan presi dent Videla gevraagd het probleem van de politieke gevangenen op te lossen, in een geest van verzoening en voor het welzijn van vele verontruste gezinnen”. De desbetreffende petitie werd door twee Argentijnse katholieke en een metho distische bisschop, een in Argentinië wer- kendé Noordamerikaanse rabbijn en een aantal politici van partijen in het midden en ter linkerzijde ondertekend. De directie meent, dat deze kalenders die vaak worden verstuurd als relatie geschenk „niet getuigen van goede smaak.” Mevrouw Bjerregaard, die tot de linkervleugel van de sociaal democratische partij behoort, stond sinds 1974 aan het hoofd van het ministerie van Onderwijs. Haar beleid werd wel bekritiseerd door leden van de andere partijen maar over de wijze waarop zij haar departement leidde had niemand iets negatiefs te zeggen. Tevergeefs verklaarde de minister dat zij de drie vertrekken in de Ritz nodig had. Eén voor haarzelf, éen voor besprekingen en de laatste voor de haar vergezellende hoofdambtenaar. Alleen de Ritz'kon in deze behoefte voorzien, zo zei zij. MADRID (Reuter). Met hetzelfde lotnummer waarmee zijn vader 22 jaar geleden rijk werd, heeft een Ma- drileense bankemployee gisteren de hoofdprijs gewonnen in de Spaarise kerstloterij. De prijs bedroeg 560.000 gulden. DEN HAAG (ANP). Uit een overzicht van de Europese commissie blijkt, dat ons land vorig jaar behoorde tot de EG-lan- den waar het minst werd gestaakt. ;ennen ve din- eerste verzet ;n deel ti. Een d over iereen passe- taar is id toch amen- 'orden dat in >ociale beleid s na zijn Amsten lalistieke waarne- sie. nd) >r wordt edacteur waar hij VATICAAN (Reuter). Paus Johannes-Paulus II heeft gisteren verklaard, dat Argentinië en Chili zijn voorstel een pauselij ke bemiddelaar te sturen, hebben aanvaard. De paus zei tegenover kardinalen op een kerstbijeenkomst dat hij zich ernstig zorgen maakt over een mogelijk conflict tussen beide lan den in verband met de one nigheid over het Beagle- kanaal. BOEKAREST-DEN HAAG (AFP/ANP). Onder de titel ,,’t Is maar wat je wilt zien”, is Amnesty Nederland gisteren een actie begonnen tegen de schending van de mensenrechten in Roemenië. LONDEN (UPI). De Britse PTT heeft van de directie opdracht gekre gen pin-up-kalenders te verbranden ter waarde van ruim 200.000 gulden. Alleen in West-Duitsland was het aantal door stakingen verloren gegane arbeids dagen per duizend werknemers minder dan in Nederland, namelijk een tegen in Nederland 61. Het meest werd gestaakt in Italië waar per duizend werknemers ook duizend ar beidsdagen verloren gingen, gevolgd door Ierland met 605 arbeidsdagen, Groot-Brit- tannië met 447, België met 217, Frankrijk met 214 en Denemarken met 116 arbeids dagen. In Luxemburg werd helemaal niet gestaakt. Ritt Bjerregaard is gisteren wegens een te hoge onkostenreken i ng vooreen verblijf in Parijs tijdens een Unesco- conferentie ontslagen. De Deense minister was sinds 1974 hoofd van het ministerie van Onderwijs. igd. „St. Mi- e Politie- en dat et ?ten wol- le depar- n en Jus- LOESAKA (UPI). Radio-Zambia heeft gisteren gemeld, dat Rhodesische militaire vliegtuigen een Zambiaans mili tair opleidingskamp hebben aangevallen. HAMMOND (UPI). Een voormalige medewerker van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA, is gisteren veroordeeld tot veertig jaar gevangenisstraf. Hij kreeg deze straf omdat hij Amerikaanse gehei men zou hebben verkocht aan de Sovjet unie. Volgens de rechter had de man daar mee de levens van alle Amerikanen in gevaar gebracht. De actie is vooral bedoeld om het lot te verlichten van Roemeense activisten die zich inzetten voor de mensenrechten in hun land. Volgens Amnesty Nederland zit ten vele dissidenten om hun overtuiging in gevangenissen, werkkampen en psychia trische inrichtingen. In de Roemeense hoofdstad Boekarest deed het parlement gisteren een „plechtig beroep” op de parlementen en regeringen van alle staten en alle volkeren meer na druk te leggen op de ontspanning en te streven naar vermindering van de bewa pening. et was /el het motto ve be- elang- t men linetis sleept n rub- ;i Van rdaad s mee ms land icties, als over hun iden van bond die ers orga- a| weken om hogere gages. De Amster- KOPENHAGEN. De Deense minister van Onderwijs, de 37- jarige Ritt Bjerregaard, is gisteren ontslagen wegens veel te hoge onkostenrekening die zij na haar verblijf in Parijs indien de. Zij was in de Lichtstad voor de jaarlijkse conferentie van de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur. BUENOS AIRES (UPI/DPA). De Ar gentijnse regering heeft gisteren de in vrijheidstelling van 253 politieke gevan genen bekendgemaakt, naar aanleiding van de jaarlijkse kerstamnestie. Honderddrieënnegentig personen die zonder vorm van proces krachtens de staat van beleg vastzaten, bevinden zich niet langer in die categorie. In een aantal gevallen zou dit kunnen betekenen dat de gevangenen in staat van beschuldiging zijn gesteld in plaats van vrijgelaten. Veertig personen zijn vrijgelaten op ere woord, vier zijn onder huisarrest ge plaatst, acht hebben toestemming gekre gen om het land te verlaten en acht zijn Argentinië uitgezet, aldus de regering. Twaalfhonderd verwanten van vermiste Argentijnen hebben donderdag voor het huis van de president een betoging gehou den om aanvullende informatie te verkrij gen over het lot van de enkele duizenden personen die worden vermist maar van wie niet bekend is dat zij zich in arrest bevinden. Of onder de vrijgelaten politie ke gevangenen personen uit deze groep zijn, is vooralsnog niet bekend. De betogers werden te woord gestaan door een regeringsambtenaar, die toezeg de dat honderden personen die zonder aanklacht worden vastgehouden, zullen worden vrijgelaten en de regering de na men zal publiceren van allen die zij vast houdt. De Argentijnse regering houdt vol dat er geen politieke gevangenen in het land zijn. De verdwijning van duizenden Argentij nen is volgens haar te wijten aan het optreden van guerrillabewegingen. De vermisten zijn volgens haar of ondergedo ken of naar het buitenland gegaan of ge dood tijdens guerrilla-acties. Chili heeft inmiddels de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) laten weten bezorgd te zijn over de spanning die is opgetre den over de kwestie van het Beagle-kanaal. De vergadering was gisteren bijeengeko men om een standpunt in deze kwestie te bepalen. Bij monde van de Zuidafrikaanse premier, Pieter Botha, werd aangeraden geen bezwaar te maken tegen de door een aantal Westerse landen verlangde verkie zingen onder VN-controle. De in de grondwetgevende vergadering van Namibië oppermachtige partij Demo cratische Turnhalle Alliantie (DTA), liet gisteren blijken in beginsel niet tegen zul ke verkiezingen te zijn, maar men vroeg zich wel af of dë Verenigde Naties door erkenning van de Nationalistische bevrij dingsorganisatie voor /Namibië, de SWAPO, nog wel onbevooroordeeld kon worden genoemd. De DTA, 41 van de 50 zetels in de grondwetgevende vergadering, stelde dan ook enige voorwaarden alvo rens toestemming te geven voor de door de volkerenorganisatie verlangde verkiezin gen. Zo zouden de Verenigde Naties finan ciële hulpverlening aan de SWAPO moe ten staken. Er zouden minder VN-troepen naar Namibië mogen komen dan is voor gesteld en Zuidafrikaanse strijdkrachten zouden mogen blijven. De troepen van de Verenigde Naties zouden niet alleen in Namibië maar ook in de aangrenzende landen de bases van de SWAPO moeten controleren en verder zou de Zuidafri kaanse politie tijdens de overgangsperiode verantwoordelijk moeten blijven voor de orde en rust in Namibië. In de hoofdstad van Namibië, Windhoek, werd gisteren door de hoofdcommissaris Dat zijn een paar onwelwillende uitspra ken over ^Amnesty International (AI) die deze organisatie zelf bijeenbracht als een bloemlezing en publiceerde in een brochu re onder de titel „AI tussen aanhalingste- kens". De bloemlezing illustreert overi gens, dat Amnesty International na 17 jaar nog steeds geen bureaucratisch en lomp apparaat is geworden, dat zichzelf niet meer in perspectief kan zien. Er zullen weinig lezers van deze krant zijn die op zijn minst niet één keer de naam Amnesty International hebben gehoord of gelezen, ook al zullen er meer zijn die niet precies weten,wat deze organisatie wil en doet. Die bekendheid is op zichzelf al een prestatie waar menig reclamebureau dat probeert eén tandpastamerk in ieders ge heugen te griffen, jaloers op kan zijn. Juist omdat AI nooit een organisatie is geweest van experts. De organisatie werd in 1961 opgericht door de toen nog jonge Britse advocaat Peter Benenson, die verontwaardigd was door een bericht in zijn ochtendkrant waarin werd gemeld dat twee studenten in Portugal in een restaurant waren gearres teerd omdat zij een dronk uitbrachten op „de vrijheid”. De studenten werden tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld Benenson had in de jaren '50 politieke rechtszaken bijgewoond in Hongarije, Cy prus, Zuid-Afrika en Spanje, en zijn ver ontwaardiging was gestaafd aan de hand van feiten. Na overleg met vrienden schreef hij een artikel, „De vergeten gevangenen dat in het Britse zondagsblad The Observer en tegelijkertijd in het Franse dagblad Le Monde verscheen. Dat was op 28 mei 1961, de dag die nu wordt aangenomen als de datum waarop Amnesty International werd opgericht (de oorspronkelijke naam van AI was „Oproep voor Amnesty”). De twee artikelen werden gevolgd door publicaties in andere buitenlandse bladen. Het was duidelijk dat Benenson en zijn vrienden iets in beweging hadden gezet, iets los hadden gemaakt, ook al hadden zij er nog maar een flauw idee van hoe de organisatie vorm gegeven moest worden. Maar al in juli van dat jaar (1961) vond de eerste internationale conferentie plaats in Luxemburg, waarbij spijkers met koppen werden geslagen. Men besloot onder meer tot de oprichting van een „permanente internationale beweging ter verdediging van vrijheid van meningsuiting en religie”. Inmiddels had AI al een systeem ontwik keld dat nog steeds en met toenemend succes wordt gevolgd: de „adoptie" van individuele politieke gevangenen. De grondslag ervan is dat lokale AI-groepen in het buitenland (sympathisanten) twee of drie politieke gevangenen, die door AI als zodanig zijn geverifieerd, adopteren. Om iedere schijn van politieke bevoor oordeeldheid te mijden, kunnen de groe pen geen gevangenen uit hun eigen land adopteren. De „adoptie” bestaat uit het organiseren van een brieven- en briefkaar tencampagne waarin om de vrijlating van de gevangenen wordt gevraagd. Het is een doeltreffende methode gebleken, omdat desbetreffende regeringen gedwongen worden rekening te houden met reacties uit het buitenland wanneer de gevangenen iets zou overkomen dat anders weleens zou kunnen worden „toegpschreven” aan „zelfmoord”, „dood door ziekte", of aan andere aanvechtbare omstandigheden. Twee jaar na de oprichting van AI wa ren 770 politieke gevangenen „geadop teerd”, en 140 vrijgelaten. Er zijn dan 260 AI-groepen in 12 landen. De jaarbegroting is ongeveer 80.000 gulden uit vrijwillige bijdragen en inzamelingsacties. Weer twee jaar later, in 1965, zijn er 1200 gevangenen geadopteerd en 800 vrijgelaten. In 1969 meldt het jaarrapport van Am nesty International dat er 4000 gevange nen zijn geadopteerd en 2000 vrijgelaten sinds de oprichting van de organisatie. Er zijn dan 640 actiegroepen in 21 landen en de begroting is gestegen tot 200.000 gulden. Niet ieder jaar is even goed wat de statis tieken betreft. Soms is het aantal vrijgela tenen minder dan vorige jaren, soms blij ven de binnengekomen fondsen beneden de verwachtingen van wat men nodig heeft. Maar in 1978 bestaat er geen twijfel meer aan dat Amnesty International zich een permanente plaats verworven heeft in de gelederen van de internationale organi saties. Het is een lichaam geworden met een eigen leven, waar regeringen rekening mee houden. Na de beginjaren, waarin AI- afgevaardigden nog gearresteerd en zelfs tot gevangenisstraffen werden veroor deeld wanneer zij openlijk een land be zochten om inlichtingen in te winnen, zijn AI-delegaties weliswaar nog steeds in vele landen niet welkom, maar zij hebben een status verworven die vergelijkbaar is met diplomatieke immuniteit. Jaarlijks publiceert AI rapporten over zorgvuldig onderzochte gevallen van mar telingen en vrijheidsberoving om geen an dere dan politieke redenen, of andere rege ringsmaatregelen die indruisen tegen de maatstaven van menselijkheid en recht. Het hoofdkwartier in Londen heeft een permanente staf van 130 man persopeel uit 22 landen. De helft daarvan (65) doet niets anders dan research om binnengekomen rapporten te controleren. Er zijn drie ad vocaten in permanente dienst. De jaarbe groting is gestegen tot vijf miljoen gulden. van politie Victor Verster, bekendge maakt, dat Daniel Tjongarero, vice-voor- zitter van de SWAPO, is vrijgelaten. Er werd niet gezegd of ook vijf andere SWAPO-leiders die samen met Tjongarero waren gearresteerd, zijn vrijgelaten. De SWAPO-voormannen waren opgepakt na bomaanslagen in Windhoek aan het begin van de eenzijdig door Zuid-Afrika georga niseerde verkiezingen voor een grondwet gevende vergadering in Namibië. De „De afgelopen nacht heb ik het nieuws ontvangen dat mijn voorstel aanvaard is”, zo zei de kerkelijke lei der. DEN HAAG (ANP). In geen enkel ander land van de Europese Gemeen schap werken, gemeten naar het totaal van de bevolking, zo weinig mensen als in Nederland. Zo blijkt uit een overzicht van het Bureau voor de Statistiek van de Europese Gemeenschappen. De Nederlandse beroepsbevolking vormt 34,4 procent van de totale bevol king. Dat percentage bedraagt in Dene marken 50 procent, in Groot-Brjttannië 46,5 procent, in West-Duitsland 41,6 pro cent, in Luxemburg 41,3 procent, Frank rijk 41,1 procent, in Italië 38,5 procent en in Ierland 35,4 procent. Wat betreft het aandeel van de vrouw in het arbeidsproces blijkt, dat in ons land nog niet een op de vijf vrouwen buitens huis werkt, bijna even weinig/ als in Ier land. L schade of De Argentijnse generaals hadden eerder laten weten niets te voelen voor zo’n bemiddeling. Zij verwijten het Chileens regime een halsstarrige houding in te nemen. Het is de eerste keer sinds 1885 dat er in een internationaal conflict een bemiddelingspoging van het Vaticaan aanvaard wordt. Toen kwam paus 26 janua- jisschop e Pueblo len ruin i deel nel ndse b eerstal ent op 1 e Nederl problemen rond de rekening van ongeveer 23 duizend gulden totaal voor 12 dagen Parijs, ontstonden toen Deense bladen fotocopieën ervan publiceerden. Premier Anker Jorgen sen riep toen zijn onderwijsminister voortijdig terug van een bezoek aan de Chinese volksrepubliek. Mevrouw Bjerregaard werd voor de keus gesteld de door haar gemaakte meerkosten zelf te betaleh. Noch het een noch het ander heeft ze gedaan waarop Bjerregaard ontslagen werd. De Argentijnse regering heeft gisteren bevestigd dat zij het bemiddelings voorstel van de paus aanv aard heeft. De F V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3