Huldiging voor veertig dienstjaren rs STADHUISKELDER VEILIGE BEWAARPLAATS I D’e geeft gratis kaarsen weg! Zo’n zestig lopers brengen het nieuws rond interbouw b.v de krant natuurlijk! SteekuwlichtopbijdeChevmndealer. het is voor de fabrikant en de filosoof, en het komt elke dag in de bus ;JP ra ra int 15,- )5,- 15,- EEN VRACHTAUTO huren?t: Bouwens Autoverhuur T VELSEN-IJMUIDEN 1978 DECEMBER ZATERDAG 2 3 I Door Maria Schlichting I •op •rd GEMEENTE VELSEN Keiler keukens staan bij Interbouw - adviseurs voor exclusieve verbouwingen en interieurbetimmeringen - eigen timmerfabriek voor o.a. aanrecht- en werkbladen - eigen montage- en servicedienst. Afgestemd op al uw eisen en wensen ten aanzien van keukencomfort. Direkt van Nederlandse fabriek, dus verrassend voordelig en... binnen enkele weken in huis, geplaatst en wel. Natuurlijk, de kwaliteitskeukens van Keiler Vraag in ieder geval onze overzichtelijke prijslijst aan, want wie goed vergelijkt koopt een Keiler. herdacht de Velsenaar D. Spek afge lopen donderdag het feit dat hij veer- Op maandag 25 december en maandag 1 januari wordt geen huisvuil opgehaald. In de desbetreffende wijk zal dat gebeuren op dinsdag 2 januari De vuilniszakken zo vroeg moge lijk buiten zetten! Directie bedrijf gas, reiniging en water. HUISVUIL OPHALEN MET DE FEESTDAGEN TUSSEN KERST EN NIEUWJAARSDAG GEOPEND. Verval Later Tijdsbeeld INHOUD TOT 21 m3 KLEIN RIJBEWIJS VOLDOENDE!! Kampervest 23, Haarlem, Tel. 312638 tig jaar geleden bij Hoogovens in dienst trad. Bedrijfsdirecteur Ir. W. Singer sprak hem als eerste toe tij dens een feestelijke bijeenkomst in het ontvangstcentrum van het be drijf. De jubilaris begon zijn loop baan in de staalindustrie in 1938 bij Van Leer's Walsbedrijven. Tot voor kórt was hij als opzichter verbonden aan de productieafdeling Koudband- walserij 1. Te midden van een^aantal collega 's I en een afvaardiging van de directie Directeur W. Singer overhandigde de jubilaris de voor veertig dienstja ren gebruikelijke bedrijfsgeschen- ken, het Hoogovensinsigne met bril jant en het gouden horloge. Andere woordvoerders waren donderdag middag de heer C. A. van Diepen, adjunct-bedrijfschef Produktie, en de heer J. Appel namens de naaste collega's van de jubilaris. De heer J. Rietdijk sprak hem als oud-collega toe. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Velsen beschikt onder het Stadhuis aan het Plein 1945 over een archiefruimte die volledig voldoet aan de eisen die de Archiefwet aan dit soort bewaarruimten stelt. In het souterrain kwam drie jaar geleden opslagruimte beschikbaar voor 900 meter archief. Slechts een klein deel daarvan kon direct worden gevuld met bescheiden uit het gemeente-archief. De gemeente-archivaris Siebe Rolle slaagde er al snel in archiefmateriaal van scholen, bedrijven en ook waterschappen bijeen te krijgen in de nog beschikbare ruimte. Het complete archief van de St. Gregoriusparochie in IJmuiden is de nieuwste aanwinst. q - Meijer. Parochie-archief St. Gregorius gered uit vervallen kerkgebouw (AD VER TENTJES) (ADVERTENTIE) Haarlem- Jl) zond 9 u id De bezorgsters en bezorgers van de IJmuider Courant. Eén van hen belt dezer dagen bij u aan. 17,50 BOUWERS I 4 4 3 uur i uur traat 13a e Solar. iweg 111 ?p Nevel ndvoort). -lave met Zond, li it huisor- 16, 19 en ituchtige Lijnden i HerWiclï Ir. Heilig viserend^ 0) Zat. 22" Billy ,,B" en 10.30 Jngepas- cerk. uur Dick 1001. terkerk: m. 5 uur A. van uur ds. nst met Brava. bekende Siebe Rolle kreeg het materiaal in bewa- hg. Het bestuur van de roomskatholieke De archiefbeheerder denkt in plankleng- tes. Zeven meter is voor de bundels paro- chiepapieren en andere kerkelijke be scheiden slechts een grove schatting. Er zijn dozen vol oorkondes „Gedachtenis aan uw Plechtige H. communie" en ander plaatwerk bestemd voor kleinere commu nicantjes voor ..de grote dag" 1884 Is het beginjaar van de notulen waarmee het reilen en zeilen binnen het kerk- en arm bestuur op de voet wordt gevolgd. De Een deel lag al opgeslagen in een garage bij de pastorie van de Petruskerk aan de Zuiderkruisstraat. Een forse stapel reke ningboeken en andere financiële beschei den was nog achtergebleven op een zolder ruimte achter het altaar, een onopvallende plek voor degenen die elders in de ker kruimte al ergerlijke vernielingen aan richtten Siebe Rolle is de voor de kerk nogal rampzalige ontwikkelingen voor geweest (Van een onzer verslaggevers) Als alles volgens de planning verloopt, ligt-ie elke middag in de bus. Behalve op zondag natuurlijk, want de zondagsedtie is al tientallen jaren geleden afgeschaft. En, met de krartt gaat het zoals met zoveel zaken. Is-ie er. dan weet je niet beter, maar, de krant, althans de bezorging, wordt pas opgemerkt op het moment dat die faalt. En, nog op één andere dag in het jaar, gewoonlijk rond de jaarwisseling. Nou, oké, volgens het kaartje wenst hij U waarschijnlijk prettige feestdagen, of gen Vrolijk Kerstfeest, maar natuurlijk wenst hij de klanten ook wel eens andere dingen toe. De klant met de te kleine brievenbus, waar het altijd proppen en vouwen gebla zen is en de klant met de hond die altijd aanslaat Het zijn de kleine kwellingen van de krantenbezorger en die keren dag-in-dag- uit terug In zomer en winter, bij sneeuw en zonneschijn gaan ze elke middag op pad. De zestig bezorgers van de IJmuider Courant Ze verzamelen in de Reinier Claessenstraat, waar de kranten worden uitgedeeld. En dan kan het werk beginnen. Wie zijn wijk ver weg heeft, krijgt een extra fietstoeslag, maar de basis voor het bezorgen is eenvoudig: 0,03 per krant per dag. En voor wie een wijk van 150 kranten heeft, betekent dat bijna 5 per dag Leuk meegenomen voor de krantenbezorgers die het anders alleen met hun zakgeld moeten doen. Daar staat drie kwartier tot een uur werk daags tegenover. En dan hangt het er vooral vanaf wat voor wijk je hebt. Een „dure" wijk met veel tuinen, dus veel loopwerk, of flats twaalfhoog, waar je naar de bovenste ver dieping moet Of je moet ontzettend ver fietsen voor je bij je wijk bent. Maar, ook al wordt het werk uiteraard niet altijd als prettig ervaren, dat wil niet De bezorger volstaat die dag niet met het in de bus douwen van het blad. Hij drukt op de bel, wacht tot wordt opengedaan, zet zijn beleefdste glimlach op en biedt een kaartje aan. „Uw bezorger wenst u...”. Na een beknopte rubricering is verdere ordening van het materiaal straks het eer ste werk voor archivaris Siebe Rolle. Hij neemt daar alle tijd voor. Alles ligt droog, brandvrij en veilig voor (weers)invloeden van buitenaf in de stadhuiskelder opgesla gen Het V'elsense arehiefbeleid blijft de ko mende tijd gericht op het binnenhalen van archieven die her en der in de ge meente op vaak ongeschikte plaatsen bewaard worden. Vocht, stof en een ver keerde stapeling hebben dan vaak ver woestende gevolgen. „Een absurde zaak met een moderne archiefbewaarplaats zo dicht in de nabijheid”, zegt Siebe Rolle. In de stadhuiskelder is nu nog ruim vierhon derd meter archiefruimte onbenut. De Velserbroekpolder, en kerkelijke gemeen ten in Velsen en Driehuis de voormalige ambachtsschool te Velsen en de vroegere Rijks-HBS gaven hun complete archief hier al in bewaring maar er kan nog meer bij. Dat geldt voor archivarische paperas sen maar ook voor gebruiksvoorwerpen met historische of op z’n minst curiosi- teitswaarde. Twee pas verworven proces- sievaandels tegen de wand van de stad huiskelder passen in de laatste categorie. zeggen dat het krantenbezorgen niet ook zijn aardige kanten heeft. Zeker als naast het kantoor van de krant een banketbakker is gevestigd. En zo kon het dan ook gebeuren dat hongerige kran tenbezorgers, wachtend op de weg te bren gen vracht, trek kregen in een lekkernij. 1 De deur van de banketbakkersauto was niet op slot en dé taart rook verleidelijk. De agent die snel ter plekke was, kon de grap volgens de taartdieven in elk geval meer waarderen dan de banketbakker en met samen lappen voor het tientje taart- kosten was het incident vergeten vierde klas van het lager economisch en administratief onderwijs zit, zegt, het geld „voor later” te bewaren. Wat dat dan wel mag betekenen, wordt niet geheel duide lijk, hoewel natuurlijk wel visioenen op doemen van lakens en zilvercassettes. De vraag of de krantenbezorgers zich wel vaker bezondigen aan clandestiene taartsmulpartijen of wat dies meer zij, wordt nauwelijks beantwoord, een luid gelach en gegiechel doet slechts vermoe dens rijzen, die noch ontkend, noch beves tigd worden. Ernstig is het in elk geval allemaal niet. De jaarlijkse wenspartij langs de deuren van de diverse klanten wordt door de bezorgers niet als onprettig ervaren. Het staat voor hen vast dat er wel iets tegeno ver die wens hoort te staan, iets tastbaars uiteraard. „Ik heb wel eens van iemand een kwartje gekregen, „vertelt een van de jongens, als curiosum. Maar „altijd baas boven baas: „Ha, ik heb wel eens ergens een dubbeltje gekregen, man", snoeft zijn collega. De éne dag kunnen de krantenlopers wat eerder op pad. de andere dag wat later. Maar, voor elk kwartier dat de krant na kwart over vier beschikbaar is, krijgen de lopers 75 cent, dus ook dan niet ge treurd. it 117: 9 idem. ;traat62: iet kerk- imanuel- iienst. te: Van ostra uit in 1940 een eigen informatiekrant „Stella Maris" genaamd. Een bewaard gebleven klapper bestrijkt slechts enkele maanden. De krantenbezorgers, die in leeftijd va riëren van vijftien tot zeventien, met een uitschieter in de vorm van een oudere man, gebruiken hun krantengeld voor vel schillende doeleinden „Nou, voor platen en zo", antwoordt een van de jongens op de vraag waar het moeizaam vérdiende geld heen gaat, terwijl een meisje dat in de De dames, die in het gezelschap duide lijk in de minderheid zijn, bekijken het nuchterder: „Gemiddeld krijg je zo’n gul den per klant”, zo constateert een van hen, koel. Ze kan het weten, want met twee jaar kranten-lopen is ze een van de „oudsten” in de ploeg. Ze heeft er geen hekel aan, het hoort erbij 4,80 12,60 i6,50 >7,70 •0,50 0,70 94); 15.30, ink Pan avond 24 Een opsomming van de nu veilig .opge borgen archiefstukken blijft noodgedwon gen brokkelig en onvolledig. Er is nog niets gerangschikt De Gregoriusparochie bezat ..„.aasi Woord op a l Zat. •6 j. Veerstr.. en 23 u Woensd ■x'. 16 j. L. J. G ngd lenst -Meeres- Santpoorterstraat41 Haarlem Tel. 023-263463 Al met al een merkwaardig stiel, dat kranten rondbrengen, maar, niet verve lend, dat vindt althans de oudere bezorger die al meer dan twintig jaar bij weer en wind, in regen en zonneschijn op pad gaat met zijn stapel kranten. „Nee, niet verve lend, ik vind het nog steeds aardig werk” Dat hij er geen miljonair mee is geworden, deert hem niet. Begin 1940. Bij vluchtig doorbladeren geeft een tekstje in kader een duidelijk beeld van die tijd. „Nederland paraat. On ze grenzen worden beveiligd. Allerlei maatregelen worden genomen. Vergeet niet te bidden.” Zo zijn er meer tastbare herinneringen aan een voltooid verleden tijd voor de Gregoriusparochie en de rooms-katholieke kerk in zijn geheel. 10 uur nst. ir ds. W. Gregoriusparochie blijft de wettige eige naar en kan het uit historisch oogpunt belangwekkende bezit op elk gewenst tijd stip weer opvragen. Dat dit ook inderdaad gebeurt zit er op korte termijn zeker niet in Het parochiebestuur heeft het archief graag aan archivaris Rolle toevertrouwd De voordelen zijn een verantwoorde op slag en een optimale bereikbaarheid voor wiè de archiefstukken nadei’ wil bestude ren. Een simpel stickertje tegen een toe gangsdeur in het stadhuissouterain wijst de weg naar de jongste aanwinst. erfstraatj rgelvrien Zat 19 14. 19en ha", 16 j. i 21 30 u., UI". 12j hangen K en 21.30 .Even en In de stadhuiskelder nemen knipsels, brochures, fotomateriaal, plaatwerk naar ook de complete doop-en huwelijks- boekhouding van deze kerstgemeenschap reven meter in beslag. Het parochiële irehief heeft betrekking op de periode 1884-1973. heren J Jollie, J Femell eriP. Smit waren kerkmeester in de tijd die direct vooraf ging aan de bou\^ van de St Gregorius- kerk aan de Kanaalstraat. Het gebouw verloor in 1974 definitief zijn kerkelijke bestemming en staat nu op de nominatie voor de sloop. De gemeente en het Bisdom Haarlem hebben de vereiste vergunning hiervoor inmiddels afgegeven. De paro chiebestuurders hebben het gebouw dui delijk prijsgegeven aan het niet te stuiten verval. Het kerkgebouw diende als,opslag voor spullen van het nabijgelegen buurt huis De Brulboei en een jeügdorkestje kreeg de sleutel voor repetities. „Sloop is de enige oplossing. Een verdere ontluiste ring kunnen wij u als direct betrokkenen onmogelijk aandoen", zo luidde een kan- selverklaring naar aanleiding van de afge geven sloopvergunning vorige maand ’el) zond ’he Servi Het belangwekkende archiefmateriaal heeft hij tijdig in veiligheid kunnen stellen Siebe Rolle met op tafel wat kerkelijke archiefstukken. Tegen de wand eveneens uit parochiebezit afkomstige processievaandels. De krantenbezorger wenst (Van een onzer verslaggevers) Chevron gratis kaarsen indeaktie r nco'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5