Teng „Man van Vluchtelingen )ode en veel dreigen met zelfmoord weer 32 Algerijnse president vanmorgen overleden chade bij randen Hotelstaking duurt voort Bollenheffingen Produktschap rechtsgeldig rshop KEUKENS 023-313645 Bob de Lange overleden aan hartaanval n EEL DODEN TIJDENS GEVECHTEN het Jaar” vandaag: c het woord is aan.. IkuLT Boumedienne ruim maand in coma agenda pagina 7 J Witte Tejater Wijk aan Zee Feeks I F En verder BETALING ABONNEMENTSGELD Nu en dan regen L' devies en zoon bv vloeren vloerbedekkingen gramto WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 45 2 .2,3 4 MARKTPLHN I IJMUIDEN 1 pagina'^ r k PAK 'n PAK Beter nu gekozen dan straks te laat. Kies op tijd het mooiste van het mooiste. Kom nu want wie het eerst komt MANNEN, PAK MEE! o,— p (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Militairen hebben vanmor- |n voor dageraad het ministerie van Weten pappen in de Iraanse hoofdstad Teheran Etormd en de honderd professoren gearres- >rd die er al enige tijd een zit-actie hielden, zou bij deze actie zijn geschoten. In de stad f, trokken vanmorgen opnieuw duizenden ■nsen de straat op om te betogen tegen het wind van de sjah. Volgens bet Amerikaanse nisterie van Buitenlandse Zaken ligt de port van olie vanuit Iran nu geheel stil. Als politieke en sociale onrust in het land niet el wordt beëindigd zal, zo wordt verwacht, an zelfs olie moeten gaan invoeren. HEULE MAKELAARDIJ maakt „werk” van Uw huis - Schalom Asch: ALGIERS (Reuter/UPI). De Algerijnse president Houari Boume dienne is vanmorgen vroeg overleden, zo is vanmorgen door het Algerijnse persbureau in de hoofdstad Algiers meegedeeld. Boume dienne lag sinds 18 november in coma. 19 21 25,27,29 23 ,.4,5, 7,9,11 17 K. eeste zelf op veau tok tijdens de afgelopen kerstdagen is het in Iran zeer F V sveling >gelijk- (ADVERTENTIES) KLEDING VOOR VADER EN ZOON van praag onrustig geweest en wordt er gesproken over tientallen doden die tijdens de betogingen zouden zijn gevallen. In Teheran leverden maandag politie en militairen op verschillende plaatsen in de stad hevig slag met demon stranten. Er werd vooral gevochten in de buurt van de Amerikaanse ambassade. Betogers probeerden het am- bassadeterrein te bestormen maar konden worden ver dreven. Zeker acht, maar vermoedelijk veel meer demon stranten kwamen bij de gevechten om. Een 27-jarige hoogleraar die uit een raam naar de betogingen zat te kijken, werd door een kogel uit het geweer van een militair dodelijk getroffen. In de hoofdstad krijgen de demonstraties overigens een steeds grimmiger anti-Amerikaans karakter. Op winkel ruiten en auto’s komt men steeds meer stickers tegen waarop staat geplakt: „Yankees ga voor februari naar huis, anders gaan jullie eraan.” De demonstranten zijn vooral boos op de nog steeds voortdurende Amerikaanse steun voor het bewind van de sjah. Boumedienne kwam in 1965 aan de macht na de afzetting van president Ben Bella. Drie jaar daarvoor was Algerije onafhankelijk geworden na een bloedige guerrillastrijd van zes jaar. Boumedienne bracht het land op een militant-socialistische koers, waarbij de nadruk sterk werd gelegd op industrialisa tie. Naar buiten toe bleek Algerije onder het bewind van Boumedienne een sterk verdediger van het Arabisch nationalisme en was bovendien een fervent supporter van he't blok van niet-gebonden landen. ir Opstandelingen bestormden zondag de Amerikaanse ambassade in Teheran. De aanval werd door de Ameri kaanse bewakingstroepen en soldaten pan de sjah afge slagen. In de stad Ahwaz werd zaterdag de Amerikaanse onder directeur van de Oil Service Company of Iran, Paul Grimm, doodgeschoten. Enkele minuten later werd ook zijn Iraanse bedrijfsleider, Burojerdi, omgebracht. Grimm zou belast zijn met het breken van de <?liestaking. In Masjad marcheerden gisteren 250.000 mensen door de straten, leuzen roepend als „dood aan de sjah”, en „leve Khomeini”. In Teheran riep de leider van de grootste oppositiegroe pering in Iran, Karim Sanjabi, maandag de sjah op af te treden. Sanjabi die onlangs werd vrijgelaten na een maand gevangen te hebben gezeten, zei dat men geen genoegen neemt met kleine veranderingen, maar pas tevreden zal zijn als de sjah vertrekt. (Van onze redactie buitenland) HONG KONG.De duizenden Vietna mese vluchtelingen aan boord van de Hu ey Fong, die sinds zaterdag in internatio nale wateren voor anker ligt bij Hong Kong, hebben gedreigd de kapitein te doden en daarna massaal zelfmoord te plegen als ze niet aan land mogen komen. „Liever sterven dan naar elders gaan”, staat te lezen op de grote spandoeken aan boord van de Huey Fong, een onder Pana mese vlag varend vrachtschip. Vierentwintighonderd van de in totaal 2694 vluchtelingen aan boord van het schip zijn Boa’s, Vietnamezen van Chinese afkomst. De Huey Fong wordt voortdu rend in het oog gehouden door een Brits fregat en kanonneerboten van de kroonko lonie. Eerder is het schip de toegang tot de haven van Hong Kong geweigerd. De Huey Fong was onderweg naar Taiwan toen het schip in de Chinese Zee de duizenden vluchtelingen oppikte, die in hun wrakke bootjes dreigden te verdrinken. De kapitein van de vrachtboot, Sjoe Wen-sjin liet gisteren weten dat hij met de dood is bedreigd, als hij zou proberen het anker te lichten. Volgens een krant in Hong Kong zijn de negentien bemannings leden gijzelaars van de vluchtelingen. Een woordvoerder van de Vietnamezen aan boord van de Huey Fong zei vandaag, dat men wanhopig is en zo nodig tot mas sale zelfmoord zal overgaan: „De mensen worden met het uur wanhopiger”, zo ver telde hij verslaggevers via de scheepsra- dio. „Ik weet niet wat ze doen als ze volle dig worden buitengesloten. Ik denk dat we allemaal in zee zullen springen en massaal zelfmoord zullen begaan”. De toestand aan boord van het schip werd door de man omschreven als een „levende hel”. 1 „Wat wij willen”, aldus de woordvoer der, „is een verblijf in Hong Kong voor slechts twee of drie maanden. Veel van ons hebben verwanten in andere landen - de VS, Canada en Australië”. LAS PALMAS. Hoewel de berichtge ving over de hotelstaking op de (kanari sche Eilanden verward is, lijkt ze nog altijd voort te duren. Meer dan honderdduizend toeristen heb ben daardoor te kampen met een gebrek kige service en moeten in veel gevallen voor hun eigen eten zorgen en hun eigen kamer schoonhouden. Toeristenorganisa ties sturen toeristen dan ook door naar andere landen en veel vakantiegangers op Gran Canaria en Las Palmas zouden te kennen hebben gegeven zo snel mogelijk naar huis te willen. Intussen zijn vandaag de boordwerk tuigkundigen, stewards en stewardessen van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia in staking gegaan. De betrokkenen hebben het werk neergelegd omdat ze de zelfde arbeidsvoorwaarden willen hebben als de vliegers. Volgens Time heeft Teng een zware last op zich genomen door te proberen van China een moderne staat te ma ken. Deze taak is niet alleen „zeer omvangrijk, maar ook gedurfd en uniek in de geschiedenis”, aldus het weekblad. De 74-jarige wordt omschreven als een „taaie, scherpe en veerkrachtige” leider die „meer politieke rentrees heeft gemaakt dan Richard Nixon”. Teng is na Tsjiang Kai-sjek de tweede Aziaat die door Time tot man van het jaar is uitgeroepen. De eerste keer dat de titel werd toegekend was in 1927, en toen viel de eer te beurt aan lucht vaartpionier Charles Lindbergh. Zoudt u deze apart aan ons willen doorgeven? Op de toto: Eric Schneider en Geert de Jong als Petruchio en Katharina. Begin volgend jaar meot de gemeente Velsen een beslissing nemen over de huisvesting van de Stichting Witte Teja ter Velsen. Op het onderkomen van de Stichting, het voormalige PEN-jonge- rencentrum aan de Kanaalstraat, rust van oudsher de bestemming „open jon gerenwerk" Momenteel maakt alleen het Witte Tejater gebruik van het ge bouw, maar buurthuis De Brulboei wil z’n jongerenwerk graag' naar de (leeg staande) benedenverdieping van het complex verhuizen. Dat ziet het Witte Tejater, bang voor geluidsoverlast, niet zitten. Lees voor een uitvoeriger stand puntbepaling de stadspagina's. Het Publiekstheater gaf zaterdag voor kerst de première van Agnes B., toneel spel van de Duitse auteur Franz Xavier Kroetz. Een fraai gemonteerde voorstel ling van een stuk dat inhoudelijk teleur stelt. Het verhaal is te zeer gebonden aan het na-oorlogse Duitsland om hier echt te kunnen boeien. Toneelgroep De Appel bracht de pre mière van De Getemde Feeks van Sha kespeare. dat hier onder regie van Erik Vos in een nieuwe bewerking De Feeks heet. Een sprankelende voorstelling die een onbetwist seizoenhoogtepunt mag worden genoemd. Uitstekende hoofd rollen van Eric Schneider en Geert de Jong binnen een rolbezetting die speels en ontspannen toneel laat zien. Voor recensies zie de kunstpagina. Volgens Konsumenten Kontakt kost de manier waarop in ons land de benzi neprijzen worden vastgesteld, de auto mobilisten veel te veel geld. Zie pagina 2 Weliswaar zit het vredesoverleg tus sen Israel en Egypte nog steeds vast, maar de partijen praten wel door. Zie pagina 3 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Veel bewolking en nu en dan regen. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind Later afnemend. Minimumtemperaturen omstreeks 4 graden, maximumtempera turen ongeveer 7 graden. raar 11. liden nader ik :o Donderdag koopavond Geopend van 18.00 tot 21.00 uut Haarlem: Rustenburgerlaan 4 Tel.: 023-323223/310323 A dam; De Lairessestraat 16. Tel.: 020-766633/761411 Aan alle kwartaalabonnees - behal ve aan hen, die ons reeds machtig den tot automatisch afschrijven - wordt één dezer dagen de acceptgi rokaart voor het 1e kwartaal 1979 toegezonden Wilt u voor de betaling van het abonnementsgeld alleen ge bruik maken van de acceptgirokaart? Eventuele notities op de acceptgiro kaart worden, als gevolg van de me chanische verwerking, niet opge merkt. Het Jiddisch is de mooiste taal ter wereld: je verstaat er ieder woord van. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisle/strips Beurs Sport Eigenhandig.... leleid. I d. nde Dit verzoek om betaling gekit niet indien u reeds heeft betaald of indien u ons in de afgelopen maand opdracht heeft gegeven tot automatische afschrijving (incasso-over- schrijving) spaarne 34 hoek d.iiiistr.kit tel32OO77 leiters tekstborden perspex signs vinyl on). van sn om te oegen- egen- netsel- sn. Als het echt n mooie diamanten y-x-ring moet zijn. Haverkort ELIER - DIAMAI^AIR turfmarkt 6 haarlem Wé Volgens het persbureau is de president vanmorgen om vijf voor vier gestorven. Vandaag nog is de Nationale Vergadering bijeengekomen in aanwezigheid van de acht leden tellende Revolutionaire Raad. Men heeft zich beraden over het uitschrij ven van presidentsverkiezingen, die vol gens de grondwet 45 dagen na het overlij den van een president moeten plaatsvin den. Boumedienne was al geruime tijd ziek. Volgens nog steeds niet bevestigde berich ten leed hij aan een ernstige bloedziekte en aan blaaskanker Ook zouden zijn nieren het hebben begeven. De president werd behandeld door een team van 60 artsen uit tiental landen, waaronder de VS, de Sov- jet-Unje en China. DEN HAAG (ANP). De verordenin gen van het Produktschap voor Sierge wassen voor de diverse heffingen op bloembollen voor het oogstjaar 19777’78 zijn rechtsgeldig. Het college van beroep voor het bedrijfsleven heeft het beroep van bloembollenbedrijf Bakker uit Hille- gom tegen deze verordeningen verworpen. Het is nog niet duidelijk, wat er nu gaat gebeuren met de zogeheten cautiereke- ning, waarop de heffing 1977/’78, in af wachting van de uitspraak van het college van beroep, kon worden gestort. De com missie uit de bloembollenorganisaties die de rekening beheert gaat zich er volgende maand over beraden. De bedrijven die gedurende het eerste halfjaar van 1978 geld op de rekening hebben gestort, zouden dat terugkrijgen wanneer het college van beroep het Pro duktschap in het ongelijk zou stellen. Het tegendeel is nu gebeurd De overleden Algerijnse president Boumedienne (rechts) samen met Ben Bella op een archieffoto uit 1965. lukt. 18 tot walser, lent 5 Wijk aan Zee legt zich niet zonder meer neer bij de vermindering van het aantal dag- en verbiijfsrecreanten dat de badplaats bezoekt. Een werkgroep is hard bezig met het zoeken naar een verbetering van het voorzieningenni veau. Een interim-rapport hierover is nu gereed gekomen. De veiling Beverwijk gaat met de veilingen Alkmaar en Langendijk en om streken praten over een eventuele fusie. (zie plaatselijke pagina's In het Brabantse Nuenen kwam de 24- irige W Donkers vannacht om het leven ij een brand in zijn ouderlijke woning. De rerige gezinsleden konden zich redden. In Heemstede ging op kerstavond het lomplex van de voormalige wasserij Rhee r: vlammen op. De schade bedraagt eenen- jenkwart miljoen gulden. Brandstichting wordt niet uitgesloten geacht. I Ook bij de brand die vannacht woedde in de Vomar-supermarkt in Beverwijk, wdt opzet niet uitgesloten. De schade viel achteraf overigens mee. I In Breda brandde in de nacht van eerste op tweede kerstdag het hotel-café restau- ■ant Boschhek uit. Het meer dan honderd aar oude pand werd geheel in de as ge ëgd. Schade aan gebouw en inventaris ieker twee miljoen gulden. In Helmond brandde gistermorgen een lension voor buitenlandse werknemers [eheel uit. Een van de bewoners moest het pand via het raam verlaten. Persoonlijke ingelukken deden zich echter niet voor. De schade is groot, maar het precieze bedrag was vanmorgen nog niet bekend. Bij een brand op eerste kerstdag in ’s- ttravenpolder in Zeeland, is een bungalow geheel verwoest. De bewoners bleven oii- fedeerd. Vermoedelijk is de brand ont staan door kortsluiting. De schade wordt (eschat op drie ton. vlie-export Iran eheel gestaakt MUENEN/HEEMSTEDE. Branden jdens de kerstdagen hebben een dode kost en voor miljoenen guldens schade ■gericht. (Van onze kunstredactie) EEMNES-LAREN. Op 62-jarige leef tijd is vanmorgen Bob de Lange overle den. De in Eemnes woonachtige acteur *trd. toen hij met zijn vrouw onderweg *as in de auto, vermoedelijk door een wtaanval getroffen. Door zijn vrouw *erd Bob de Lange onmiddellijk naar het Sint Jan Ziekenhuis in Laren gebracht, «aar nog hartmassage is toegepast. De Lange speelde op het moment een tan de leidende rollen in de produktie «Het buitenverblijf” van toneelgroep The- ’ter Als acteur genoot De Lange grote bekendheid die nog toenam door zijn rol- ®n in televisieseries voor de jeugd als „Q en Q” en zeer recent in de Nederlandse Werfüm „Pinkeltje”. Bob de Lange is lange tijd verbonden Kweest aan toneelgezelschappen. Enkele laren geleden richtte hij een eigen groep °P, Podium, die echter korte tijd daarop «s gevolg van financiële tekorten weer Hoest verdwijnen IJmuider Courant NEW YORK (Reuter en UPI). De Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping is door het Amerikaanse weekblad Time uitgeroepen tot „man van het jaar” 1978. De Chinese vice-premier Teng op de voorpagina van het Amerikaanse blad Time, dat hem tot „Man van het jaar” heeft uitgeroepen. Mr

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1