Nog een week olie Maren-C veilig in IJmuiden lil r Politie grijpt in bij Amsterdamse cafébezoeker Vragen over treinreizen invaliden naar strand Trek spoorlijn IJmuiden door vanderpol vuurwer k-spellet j es de gravin doodgeschoten 3 het \x/oord is aan... vandaag: kerstvakantie Distilleerketel voor Haarlem behouden Vier Hillegommers aangehouden ANWB in bezwaarschrift: over Bernhard het weer Klacht na artikel in Nieuwe Revu Vergoeding voor mislukte Britse huisvrouw wint 2,5 miljoen SHERRY BODEGA agenda pagina 7 Op de drempel Hondebaan II En verder Vorstinval BETALING ABONNEMENTSGELD airconditioning..? x\tf< 18 (ADVERTENTIE) VRIJDAG 28 DECEMBER 1978 Fernand Lambrecht: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN /en 69ste jaargang no. 47 he g dit (Van onze redactie buitenland) e. (Van onze streekredactie) .2 TEHERAN. Sjah Mohammed Reza Pahlavi treedt niet af en is van plan het hoofd te blijven bieden aan de politieke storm die in zijn land voedt. Dit hebben hooggeplaatste paleisfunctionarissen vandaag in de [raanse hoofdstad Teheran meegedeeld. Volgens deze zegslieden ge looft de 59-jarige monarch nog steeds in staat te zijn een burgerrege ring te kunnen installeren. Zodra die installatie een feit is, zal de sjah genoegen nemen met een beperking van zijn macht: „Er is geen sprake ran dat de sjah afstand zal doen of zijn land zal verlaten. Hij is raomemens een grondwettelijke regering te installeren”, aldus deze hoffunctionarissen. Hostellerie Roozendaal Receptieprijzen f 1,50 Coed bereikbaar. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuwsI Kunst Radio en televisie/Strips Economie Sport Puzzel Medische diensten Weg en wiel Filmpagina pagina 5 Zoudt u deze apart aan ons willen doorgeven? o> CO o in ’T 2 12,3 5,6,7,9 11 Aan alle kwartaalabonnees behalve aan hen, die ons reeds machtigden tot automatisch af schrijven wordt één dezer da gen de acceptgirokaart voor het 1e kwartaal 1979 toegezonden. Wilt u voor de betaling van het abonnementsgeld alleen gebruik maken van de acceptgirokaart? Eventuele notities op de accept girokaart worden, als gevolg van de mechanische verwerking, niet opgemerkt. o c 4’ O m ka. vet- zeld de van n m 4 kilo leeld :rs, HILLEGOM. De rijkspolitie in Hillegom heeft gisteravond met assistentie van de korpsen uit Bennebroek en Lisse een eind gemaakt aan uit de hand gelopen spelletjes met vuurwerk in het hart van het dorp. Bij de actie waren zes politiemensen betrokken. 14,15 17 19 10 7 10 13 Openingstijden: Iedere dag van 20.00-2.00 uur In t weekend tot 4.00 uur Ged. Oude Gracht46 Tel. 310294 x' e it si WW xiSh«F*--v*'i IJmuider Courant Bar-Disc otheek ien Sjah treedt niet af Zie verder pagina 3 4 I 5 1? (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 (Zie verder pag. economie) Weersverwachting van het KNMI: (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Door een snelle re actie van onder meer de directeur van het Haarlemse Frans Halsmu seum, D. H. Couvée, blijft een monu mentale distilleerketel die meer dan 150 jaar oud is voor Haarlem behou den. De koperen stookinstallatie, eigen dom van de erven Levert, dreigde te worden gesloopt omdat de gebruiker, de firma Levert Schudel, graanje never rechtstreeks uit Frankrijk gaat importeren. Tot op de dag van van daag is er van de installatie gebruik gemaakt. De hal waar de distilleerke tel staat zal bij de verhuizing van het bedrijf naar Vijfhuizen worden verze geld. Gemeentelijke diensten zijn op zoek naar een mogelijkheid om de ketel elders in Haarlem onder dak te krijgen. (Zie verder de stadspagina’s) Tijdens de drukke koopavond hadden talrijke omwonenden en winkeliers de po litie gebeld met de klacht, dat ze door het uit elkaar spattende en knallende vuur werk de straat niet meer op durfden. Er werd één agent op afgestuurd om de zaak in ogenschouw te nemen. Maar hij was niet in staat om de groep van ongeveer dertig jongeren die met het sissende en spattende spul gooiden tot andere gedachten te bren gen. Al snel besloot men, de hulp in te (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nu de hotelstaking op de Canarische Eilanden voorbij is, gaan de Nederlandse touroperators proberen bij de hotelexploitanten ter plaatse geld terug te vorderen wegens geleden schade. Dat geld wordt vervol gens teruggegeven aan gedupeerde va kantiegangers; ongeveer 2000. In elk geval krijgen deze gasten het geld te rug dat zij al hadden betaald voor kerstdiners die door de staking niet zijn geserveerd. Gevolg van de verhoging met 25 pro cent van de minimumlonen is wel, dat de Canarische Eilanden geen goed- kooptegebied meer vormen. Volgens Van Dongen zullen daar voortaan on geveer dezelfde tarieven gelden als voor de Costa del Sol, waar na een staking vorig jaar de verblijfkosten ook stegen. roepen van de buurgemeenten Lisse en Bennebroek. Vier jongens, die door de politie als aanstichters werden beschouwd, werden meegenomen naar het bureau. Alle vier zijn Hillegommers, in de leeftijd van 15 tot 19 jaar. De jongens zijn enige tijd vastge houden op het bureau. Tegen het eind van de avond konden ze, met een ptoces-ver- baal op zak, naar huis vertrekken. Hen wordt baldadigheid ten laste gelegd. Dat vertelde vanmorgen een opge luchte adjunct-directeur Van Dongen van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus. De touroperators hebben via hun agenten flinke druk op de plaatselijke horecawerkgevers uitgeoefend om toe te geven aan de eisten van de stakers, om de staking zo snel mogelijk te laten beëindigen, aldus Van Dongen. Overveen - Tel. (023 >-326710 LONDEN (Reuter). Door acht gelijke spelen juist te voor spellen, heeft de 38- jarige Britse huisvrouw Janet Smith ongeveer 2,5 miljoen gulden in de toto gewonnen. Volgens de totalisator is de kans op een dergelijke juiste voorspel ling er een op meer dan een miljard. „Ik ben stomverbaasd. Ik kon het gewoon niet geloven,” aldus mevrouw Smith. De generaties hebben de conflic ten die zij verdienen. Een jaar loopt ten einde. Een gele genheid bij uitstek om even stil te staan bij wat er tot stand kwam en wat er van het komende jaar wordt verwacht. Een willekeurig aantal Velsenaren wilde er zijn zegje wel over doen. Een lach en een traan op de drempel van het nieuwe jaar. Weliswaar mogen de Neder landse vissers volgend jaar veel meer tong en schol vissen dan het afgelopen jaar, maar haringvisserij in de traditione le gebieden is voor een jaar over. Zie pagina 2 Alles over de per 1 januari herziene uitkeringen van het ministerie van Soci ale Zaken en de eveneens gewijzigde belastingwetgeving op pagina econo mie. Een pagina om uit te scheuren en te bewaren Veel mensen kwamen dolblij terug naar huis na een verblijf op de Canarische eilanden, dat men zich wel anders had voorgesteld. Veel bewolking en plaatselijk sneeuw, maar in het zuiden eerst nog regen Matige tot krachtige oostelijke wind Temperaturen dalend naar nul tot -5 graden (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De spoorlijn Haarlem- IJmuiden kan misschien zodanig worden verlegd of verlengd, dat deze dienst kan doen voor de af en aanvoer van recrean ten naar duinen en strand. De ANWB vindt dat deze mogelijkheid serieus moet worden onderzocht. In een bezwaar schrift tegen het ontwerp-streekplan spreekt de ANWB zijn teleurstelling uit over het feit, dat in het streekplan geen duidelijke uitspraken worden gedaan over de positie van de spoorlijn. Dit verzoek om betaling geldt niet indien u reeds heeft betaald of indien u ons in de afgelopen maand op dracht heeft gegeven tot automati sche afschrijving (incasso-overschrij- ving). r bhivmvnd.i.tkcwrg 27r» fel (02 l> .’7)4'1 I Donderdagmiddag om vier uur liep de sleepboot Titan van Bureau Wijsmuller de haven van IJmuiden binnen met aan de tros de Panamese kustvaarder Maren-C. De vierkoppige bemanning was ’s mor gens door een Noors schip van boord ge haald. Voordat de IJmuidense sleepboot het stuurloos ronddrijvende schip op sleep touw nam werd het ergste vuur bedwon gen van een brand die zich concentreerde op het achterschip. De lading, bestaande uit 580 ton kunstmest, bleef gespaard. Manschapsverblijven en stuurhut gingen verloren. De brandweer van Velsen is na het af meren aan de Sluiskade nog een paar uur bezig geweest om het vuur volledig te doven. Ingeval de lading kalkamonsalpe- ter wel door water of vuur zou zijn aange tast zou dat tot de verspreiding van gifti ge dampen hebben kunnen leiden. Enkele maanden geleden is achter buurthuis De Werf in Heemskerk offi cieel de eerste hondenuitlaatplaats geo pend. De gemeentelijke plantsoenen dienst heeft hierop dusdanige reacties ontvangen dat men tot aanvullende voorzieningen wil overgaan, zodat niet langer van een hondentoilet kan worden gesproken. Vooral de bewoners van Kerkbeek maken vrij druk gebruik van de hondebaan. De Gasunie en de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Ne derland zijn overeengekomen om de kleinverbruikerstarieven van het Ge meenschappelijk Gasbedrijf Beverwijk en omstreken in de jaren 1979 tot en met 1980 beter op elkaar af te stem men. In de overeenkomst is onder meer bepaald dat de kubieke meterprijs in tariefzone 1 ongewijzigd 27 cent blijft en pas per 1 januari 1981 met 1 cent wordt verhoogd. Zie verder plaatselijke pagina’s Met allerlei leuke hoekjes en twee ruime bars. De mededelingen over de sjah komen nadat Westelijke diplomaten in Teheran gisteren lieten blijken niet meer te geloven in een politieke oplossing. Er gingen ge ruchten dat als de sjah niet zou vertrekken zijn tegenstanders door middel van een staatsgreep de macht over zouden nemen. In zeker twaalf steden kwam het ook gisteren weer tot felle uitbarstingen en confrontaties met militairen en politie. Minstens twaalf doden en meer dan hon derd gewonden zouden hierbij zijn geval len. Het zaken- en industriële leven is vrijwel tot stilstand gekomen. Er is nog voor een week olie en twee elektriciteitscentrales bij Teheran hebben de stroomvoorziening moeten staken. Overigens lieten de stakers in de olie-industrie vanmorgen weten dat zij bereid zijn weer aan het werk te gaan om aan de binnenlandse behoefte te vol doen als wordt voldaan aan de eisen, dat de olieproduktie uitsluitend voor civiel en particulier gebruik wordt aangewend, dar er geen olieprodukten naar Israel zullen worden verscheept en dat afgevaardigden van de stakers kunnen toezien op het nale ven van de gestelde voorwaarden. Minister-president Van Agt liet gisteren weten, dat er speciale maatregelen zijn getroffen, om, indien nodig, de enkele hon derden Nederlanders die in Iran wonen, onmiddellijk te kunnen evacueren. Wat betreft de oliestaking in Iran liet het minis terie van Economische Zaken in Den Haag weten, dat de olietoevoer naar ons land niet in gevaar is. Nederland is voor ruim eenvijfde afhankelijk van de olie-invoer uit Iran, maar omdat het transport vier weken duurt, kan er nog olie worden ver wacht. Mocht de Iraanse oliekraan langer dichtblijven, dan zullen de oliemaatschap pijen elders hun voorraden aanvullen. Met name Saoedi-Arabië heeft met het oog op de situatie in Iran, de produktie van olie krachtig opgevoerd. De afkeer in Iran van de Verenigde Staten kwam overigens gisteren ook tot uiting in Tabriz. Daar werd een legercom- puter zodanig geherprogrammeerd, dat bij het invoeren van welke vraag dan ook, onveranderlijk als antwoord op het scherm verscheen: „Yankee go home”. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het WD-Tweede-Ka- merlid Erica Verkerk-Terpstra heeft van daag schriftelijke vragen gesteld aan mi nister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) over het vervoer van invalide treinpassa- giers. Ze zei gisteren er „verbijsterd over te zijn hoeveel extra problemen deze men sen ondervinden wanneer zij een reisje willen maken”. Volgens het Kamerlid zou een deel van de moeilijkheden vrij eenvoudig kunnen worden weggenomen. Maar ze constateer de dat er bij de NS kennelijk nog te weinig aandacht aan wordt besteed. „En daar ga ik de minister op aanspreken”, aldus me vrouw Verkerk-Terpstra. Haarlem aan het Spaarne, tussen Oude Gracht en Meikbrug •tfWGravinnesteeg 9-11, tel. 023-323590 h/j Dagelijks geopend’van 17-21 uur ly Vrijdag- en zaterdag van 17-03 uur ■X Zondag van 16-21 uur Vrijdag, zaterdag, zondag levende muziek The Midgetown Jazzband o.l.v. Billy B. Jacket Ook nieuwjaarsdag vanaf 3 uur The Midge town Jazzband en The Hot Peppers Ook voor recepties en partijen Baank had de donderdagavond doorge bracht in een café. Daar werd hij echter laat op de avond onverwachts geconfron teerd met een oude bekende van hem, met wie hij een smeulende vete had. Er kwam prompt ruzie, die op een gegeven moment hoog opliep dat Baank, trachtend de Wjste te zijn, het café uitliep. De ander liep echter achter Baank aan en schoot hem tonder pardon van zeer dichtbij door het hoofd. De overige cafébezoekers alarmeerden bij het horen van de schoten meteen de Politie. Baanks was inmiddels overleden. De dader is bij de politie bekend; hij is echter nog voortvluchtig. AMSTERDAM. Vijf pistoolschoten dwars door het hoofd hebben vannacht in Amsterdam een einde gemaakt aan het teven van de 33-jarige Eric Baank. Uit de nota „Recreatie in Noord-Hol- land” blijkt dat het railvervoer een stabie le positie in neemt bij het vervoer naar het strand (Bijvoorbeeld Zandvoort). Een meer rendabele exploitatie van deze spoorlijn zal wellicht mogelijk zijn door specifiek recreatief gebruik, aldus de ANWB in zijn bezwaarschrift. Zoals be kend hebben Gedeputeerde Staten on langs schriftelijk bezwaar gemaakt tegen het idee om de spoorlijn op te heffen. In de discussie in de Statencommissie voor Wa terstaat en Wegen over deze kwestie heb ben ook verschillende Statenleden de sug gestie gedaan, dat de spoorlijn naar het strand zou moeten worden doorgetrokken. Zie ook plaatselijke pagina. AMSTERDAM (ANP). De Stichting voor Politieke Bewustwording en de taannee verbonden stichting Oud-Strij- ders Legioen hebben bij de officier van justitie in Amsterdam, een klacht inge diend tegen de redactie van Nieuwe Revu de free-lance journalist Jan Pijper, wegens belediging van prins Bernhard. Aanleiding is een artikel van Pijper in pNieuwe Revu van 29 december, waarin under meer gewag wordt gemaakt van contacten tussen de prins en Hitler. In de klachtbrief aan hoofdofficier mr. A. N. Messchaert schrijven de stichtingen, dat de tot hen behorende Nederlanders nch in hoge mate gegriefd voelen door het Jrtikel. „Deze publikatieG past in het lader van een reeks aanvallen op de repu tetie van de Prins der Nederlanden, die ®nnelijk daarvoor vogelvrij is gemaakt”, •Mus de brief.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1