Conflict met West-Duitsland Paus prijst verzet tegen 3 abortus Ecevit leidt Arabische wereld gonst van speculaties coördinatie Macht Boumedienne wellicht staat van beleg verdeeld over collectief Vogel waarschuwt voor pochende loor t Toeristen: Nooit meer terug naar Canarische Eilanden Amin ontslaat 99 j» Vrouw Sacharov Spoedig besluit over bandjes Richard Nixon drie ministers I 1 'i nazi’s mag naar Italië f i i ,,mede-architect” 9 lit Sa t ft ISB Het jaar 1978 Acht topfiguren h£ Steeds meer blanken verlaten Rhodesië Tijdschema 2 3 19 7 8 DECEMBER VRIJDAG 29 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) Li staking nti-EG rboden noemt is staal rijzing dat een plomaten e. In een n Buiten- i voorma lse lucht- verband ïcier zou PARIJS/BONN/BRUSSEL. Het nieuwe Euro pese Monetaire Stelsel (EMS), zal op 1 januari moge lijk gaan werken zonder Frankrijk. Het EMS beoogt rust te scheppen op het gebied van de valutakoersen tussen de ÊG-landen, met uitzondering van Enge land. Op de valreep voor de officiële datum van ingang is er een conflict ontstaan tussen Frankrijk en West-Duitsland, de beide „architecten” van het EMS, over het tempo waarin de monetaire compen serende bedragen (mcb’s) moeten worden afge schaft. Wij trijfël Frankrijk op 1 januari (Van onze redactie buitenland) mogelijk geen lid EMS llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie buitenland) niet eens een kerstpakketje Telepatist van het jaar: de Rus Xoechar. Baby van het jaar: Louise-reageerbuis- Brown. Weduwe van het jaar: mevrouw Kortenhorst. Meester van het jaar: Onno van der Panne. 65-plusser van het jaar: Simon Carmiggelt. Vijftiger van het jaar: Mickey Mouse. Timing van het jaar: de Heerlense Burgemeester Van Grunsvens- prijs voor Jan Eter. Hugo Brandt Corstius van het jaar: Jan Eter. Ontsnapping van het jaar: Pieter Menten. Zwijgplicht van het jaar: dr. Lou de Jong. Benoeming van het jaar: Jan Blokker tot adjunct-hoofdre- dacteur van de Volkskrant. Lezing van het jaar: Huizinga-lezing van prof. dr. Karei van het Reve. Nederlandse roman van het jaar: „Een vlucht regenwulpen” van Maar ten ’t Hart. Nederlandse novelle van het jaar: „De renner” van Tim Krabbé. Ver- volgreportage van het jaar: „Russische Gedenkklanken” van Hans Keiler in de Volkskrant. Buitenlandse roman van het jaar: „Verslagen uit Vietnam” („Dispat ches”) van Michael Herr. i bij Ros- vinplaats eëindigd. ongeveer c neerge- isen voor nstandig- »en. •eid weer >t bedrijf slen over e Deense ent tegen Europese rocent is nderzoek n het lid- anderzoe- jrderheid het lid- h in 1973 jnesische ren in be- el waarin Is „ziek" et orgaan locratisch verschij- jekregen. sprekken op, bijvoorbeeld van Nixon met zijn vrouw. ALGIERS. De dood van Houari Bour- medienne zal ongetwijfeld zijn weerslag hebben op Algerije zelf en op ’s lands buitenlandse en inter-arabische politiek. Dit omdat Boumedienne bet Algerijnse politieke toneel totaal heeft gedomineerd sinds 1965, toen hij in een geweldloze coup Ahmed Ben Bella aan de kant zette. De besluiten hebben betrekking op Bou- medienne’s opvolging. Hoofdartikelen in (Van onze redacteur in Algerije, Rienko Wilton) (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) niveau van 1 januari. In die periode zou het Frans-Duitse geschil moeten worden bijgelegd. Het nieuwe minimumloon voor het hore- capersoneel is er na de zesdaagse staking maar liefst 36 procent op vooruitgegaan. Nu krijgt een aankomende horecawerkne- mer 833 gulden netto per maand bij een 44-urige werkweek, waar nog eens 100 gulden bovenop komt van verkapte loons verhoging in de vorm van toeslagen voor cultureel niveau en reisafstand, die men zogenaamd dagelijks moet afleggen, ter wijl het merendeel van het personeel door deweeks woont en slaapt in verblijven van de onderneming waar men werkt. De staking is de toeristen die voor het eerst de Caparische Eilanden bezochten, zwaar gevallen. Mevrouw M. Volker uit Amsterdam: „Meneer, het is schandalig. We hebben al dagen niet warm gegeten. Op Kerstmis ben ik nota bene jarig. Ik kreeg een hap koude kip! Niet eens een kerstpakketje, zoals de mensen die met Christoffel waren gekomen! Ik ga nooit meer naar de Canarische Eilanden”. „Ja”, vult haar vriendin, mevrouw A. Vlas, die eveneens uit de Nederlandse hoofdstad afkomstig is, aan, „het meest zielig vond ik het nog voor de families met kleine kinderen. Die lusten toch geen da- Ecevit neemt zalf de leiding op zich van het orgaan. Daarnaast maken generaal Evren, de chef-staf van de strijdkrachten en generaal Jardimoglu er deel van uit. In welingelichte kringen wordt gezegd dat de maatregel is bedoeld om duidelijk te ma ken dat Ecevit nog steeds de leiding over het land heeft en dat de strijdkrachten niet zal worden toegestaan hun bevoegdheden in de huidige situatie te buiten te gaan. TEL AVIV. De Westduitse minister van Justitie, Hans Jochen Vogel, heeft er gisteren op een persconferentie in Tel Aviv voor gewaarschuwd, dat nazi’s in het openbaar zouden kunnen pochen op de moorden die zij hebben gepleegd als in West-Duitsland oorlogsmidaden per 1 ja nuari 1980 zouden verjaren. dat hij „oprechte bewonde ring” heeft voor artsen en ver pleegkundigen in Italië „die hun geweten volgen en de da gelijkse pressie, bedreigingen en zelfs gewelddadig optreden weerstaan, teneinde niet het heilig goed van het menselijk leven te schenden”. Omstredene van het jaar. prof. dr. Buik- huisen. Ontslag bij TV van het jaar (natio naal): Lous Haasdijk. Ontslag bij TV (in ternationaal): Johan Anthierens. Taalkun dige van het jaar: SS is Saved Sinner (geredde zondaar) van ds. Abma. Hoorfout van het jaar: „1 januari is de dag dat ik de winterkou meer dan ooit zal voelen De warmte en gezelligheid van uw jarenlange aanwezigheid in mijn café, zal ik dan door mijn vertrek erg missen. Dank voor de lach en de traan, wanneer de echo van die zweer, ook onder de nieuwe leiding van Bert Mell in de Tabarin blijft doorklinken, is dit voor mij het mooiste afscheidsge schenk. Piet Firnée”, advertentie in De Telegraaf van 28 december 1978. overee floopt I Tot li 13.000 t an met je peria liking ui ot burgf Rijswijk uari. Zee 'trecht et Hij islü 16. and) national) ■s (ITF)is agd, stut alten voet jenaamd) WASHINGTON (AP). Nadat er een jaar over is onderhandeld tussen de Ame rikaanse regering en oud-president Ri chard Nixon zal naar wordt verwacht spoedig door de rechter worden beslist of de inhoud van Nixons geluidsbanden mag worden geopenbaard. VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus II heeft giste ren tijdens een audiëntie voor 600 Italiaanse medici gezegd, genlang koude kip, ham of koude sperzie bonen”. Niet alle hotels hebben in de provincie Las Palmas consequent gestaakt. Ook het personeel van de restaurants bleef in som mige gevallen doorwerken om de vraag naar warme maaltijden te verwerken. Toeristen die meermalen op de Canari sche Eilanden geweest waren, wisten dui delijk de weg. Met een taxi naar de hoofd stad Las Palmas, daar gezellig en goed eten en dan weer terug. Wel een dure grap, want zonder de maaltijd ben je meer dan zestig gulden aan vervoer kwijt vanuit het toeristencentrum San Augustin. Zielig voor de vakantiegangers die fi nancieel er net even tussenuit konden. Zoals de Nederlandse vrouw uit hotel Be verley Park, waarover iedereen sprak. De ze dame, die evenals de meeste vakantie gangers geen Spaans sprak, schijnt we gens geldgebruik uit het hotel te zijn gezet en kwam in een vies appartement terecht. „Na drie dagen liep ze te wiebelen van de honger”, merkten enige Nederlandse ho telgasten op. Op de vraag of iemand haar in deze moeilijke tijd ooit een peseta had toegestoken, kijken haar landgenoten je aan met ogen: hé daar heb ik nooit aan gedacht. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Het aantal blan ken dat dit jaar Rhodesië heeft verla ten is groter dan ooit tevoren. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. President Idi Amin van Oeganda heeft zijn ministers van Defen sie, Binnenlandse Zaken en Handel ont slagen. Een uur later kondigde de civiele gou verneur van Las Palmas, Manuel Fernan- dez-Escandon, officieel over de radio aan dat de toeristen weer opgelucht adem kon den halen. De drie grote vakbonden in de provincie hebben hun zin grotendeels gekregen. Sta kend personeel van hotel Escorial aan de Playa de Ingles wilde gistermiddag, toen nog niet bekend was dat een akkoord werd gesloten, maar al te graag uitleggen waar de kern van de zaak zat. „Kijk, in oktober en november hebben alle hotels op dit eiland een prijsverhoging doorgevoerd van 60 procent, omdat het kabinet-Suarez de hotelprijzen sinds korte tijd heeft vrij gelaten. Als de werkgevers hun prijzen zo ver verhogen, dan vinden wij als werkne mers dat wij ook best een aandeel in de buit mogen hebben”, aldus een schoonma ker van het hotel. Vogel zei, dat hij om dit te voorkomen een wetsvoorstel heeft ingediend bij het parlement tegen de verjaring van oorlogs misdaden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Drank van het jaar: Shandy. Wandel gang van het jaar: Eerste Kamer. Artiest van het jaar (internationaal): Bette Midler. Wartaal van het jaar (nationaal): Ramses Shaffy. Straat van het jaar: Warmoes- straat. Broer van het jaar: die van Lub bers. Gevangene van het jaar (internatio naal): Indira Gandhi. Gevangene van het jaar (nationaal): Jon B. KLM-reiziger van het jaar (nationaal): Wil Albeda. KLM- reiziger van het jaar (internationaal): Prins Aschwin. Memoires van het jaar: die van Josine van Dalsum en John van der Rest in weekblad „Privé”. IJitstapje van het jaar: vier dagen Londen. Kerkgangers van het jaar: 82 Marokkanen. Kunsttak van het jaar: fotografie. londerne- e Europe- komeiK landen tl leeft hiei iring va De gevreesde staking van het horecaper- soneel in de Canarische provincie Las Pal mas is voorbij. Gisteravond om half zes bevestigde de leider van de socialistische vakbond Union General de Trabajadores over de radio dat de staking definitief voorbij was en dat de werkgevers bijna op alle eisen van de vakcentrales waren inge gaan. De paus beklemtoonde het recht van de artsen om van de hun wettelijk toegekende gewe tensbeslissing gebruik te ma ken en medewerking aan abor tus te weigeren. LAS PALMAS. Mevrouw Wijnen uit Utrecht is dolblij dat ze morgen naar huis mag. Enthousiast haalt zij een closetrol uit haar tas. „Die heb ik uit het toilet van een naburig restaurant meegenomen, want ook al eet je dagenlang koud, som mige zaken gaan gewoon door”. De heer Wijnen: „Ik kan me voorstellen dat zo’n staking niet voor niets is begonnen. Ik ben blij dat het personeel toch z’n zin heeft gekregen, want vroeger was het hier toch ook niet zo best. Eerlijk gezegd ben ik voor mezelf ook een beetje blij, want morgen hoef ik niet langer oud brood meer te eten”. Excuses van het jaar: CPNB aan schrij vers. Afstraffing van het jaar: Jos Brink door Annie M.G. Schmidt. Democratise ring van het jaar: Spanje. Wegloper van het jaar (nationaal): Vader Abraham. Weg loper van het jaar (internationaal): Uri Geiler. Nieuw begrip van het jaar: seksis tisch. Seth Gaaikema van het jaar: Pieter van Vollenhoven. Ontvoering van het jaar (nationaal): Frits Schuitema. Ontvoering van het jaar (internationaal): lijk van Chaplin. Proppenschieters van het jaar: de prinsjes. Verkeersovertreding van het jaar: skateboard. Opening van zaken van het jaar: Velser Affaire. Primeur van het jaar: Nieuwsblad van het Noorden met affaire-Aantjes. Ergernis van het jaar: postcode. Brand van het jaar: Reus op de Dam. Handdruk van het jaar: Piet te Nuyl en Ben Elkerbout van de VARA. Bestek van het jaar nul: ’81. Scheiding van het jaar: Willy en Caroline van Hemert. Ver nietigingswapen van het jaar: neutronen bom. Actie van het jaar: Bram en Freek contra Argentinië. TV-programma van het jaar: Koot en Bie als VPRO-bewakers. Kortste tv-serie van het jaar: „Netwerk”. Idiotie van het jaar: geen STER-reclame meer om 7 uur. Sjah van het jaar: Ayatollah Khomeiny. Come back van het jaar (nationaal): prins Bernhard. Come back van het jaar (inter nationaal): Teng. Film van het jaar (inter nationaal): „Interiors” van Woody Allen. Film van het jaar (nationaal): pornofilm op kabeltelevisie. Wedstrijd van het jaar: Beiroet-Belfast. Bezetting van het jaar: hijskraan door pater Koopmans. oot belang leigenlijte /an wool) indswet H aparte i* ;ens, waai laakt va« ogst nood Gebeurtenis van het jaar (buitenland): collectieve zelfmoord People’s Temple. Gebeurtenis van het jaar (binnenland): af faire-Aantjes. Gotspe van het jaar: Mene- chim Begin haalt persoonlijk de Nobel prijs voor de Vrede in Oslo af. Gestorvene vn het jaar: Golda Meir. Recordhouder van het jaar: paus Johannes Paulus I. Huiler van het jaar: Willem van Hanegem. Pool van het jaar: Karol Woityla. Kopstoot van het jaar: Hugo Hovenkamp. Beledi ging van het jaar: „dikke zak stront”. Ramp van het jaar: 0-8. Afscheidscadeau van het jaar: )deuren-tv voor Johan Cruijff. Haat van het jaar: Georg Kessler jegens Ajax. Pias van het jaar: Barry Hughes. Dier van het jaar: VARA-haan. Toetje van het jaar: Karpovs yoghurt. jgen hier- schandaal. Er staan echter ook talloze ge- >lgens een afsluiten slijkt door de Trop- taakt voor waarden Frankrijk stelt dat de compensatieregeling voor zijn nationale landbouw zeer nadelig is in vergelijking met West-Duitsland. De Westduitse boer zou dank zij de mcb’s, die de prijsontwikkeling van de landbouwprodukten binnen de EG onafhankelijk maakt van de valutabewegingen, twintig procent meer verdienen dan zijn Franse collega. Dit is het gevolg van de sterke positie die de mark inneemt ten opzichte van de Franse munt. De landbouwdeskundigen van de EG-landen bereikten gisteren overeenstemming over een bevriezing van de compenserende bedragen gedurende de eerste drie weken van januari op het ergens in de woestijn onder huisarrest bevindt, geen politieke come-back mag maken. ü- Turkse soldaten patrouilleren op het plein bij de universiteiten van Istanboel nadat woensdag de noodtoestand was afgekondigd in een aantal provincies. retaris zsl ■t de vast* uit de weg te ruimen, uisvestint aar dit uil ■i van zijl leid te het lit jaar zei ut voeren iverkoepe erk in D® betreuren ANKARA (Reuter). De Turkse pre mier Ecevit heeft gisteren een coördine rend orgaan ingesteld dat er op moet toezien dat de bepalingen krachtens de staat van beleg, worden nageleefd. De Turkse regering kondigde dinsdag voor 13 van de 67 provincies de staat van beleg af nadat bloedige onlusten tijdens het week einde meer dan 100 doden hadden geëist. rf- Politieagenten proberen een grote menigte in be dwang te houden die een blik wil werpen op het li chaam van de woensdag overle den Algerijnse president Boume dienne. De presi dent is vandaag begraven. Boumedienne, die eergisteren waar schijnlijk aan een bloedziekte overleed na een maand lang in coma te hebben gele gen, was Algerije’s president, eerste minis ter, minister van Defensie, opperbevelheb ber van de strijdkrachten, secretaris-gene- raal van ’s lands eenheidspartij, „Het Nati onale Bevrijdingsfront (NLF)” en, tot 1976, voorzitter van de „Revolutionaire Com mando Raad (RCC)”. De RCC hield op te bestaan als officieel politiek lichaam met het van kracht wor den van de nieuwe constitutie op 22 no vember 1976. De RCC kwam kort geleden op informele basis weer bijeen, toeh Bou- mediennen in een coma raakte na terug keer uit Moskou, waar hij een intensieve medische behandeling onderging. Dat Boumedienne’s einde naderde, bleek uit het feit dat de RCC, het Algerijnse kabinet en Rabah Bitat, de voorzitter van het par lement, afgelopen maandag in geheime zitting bijeenkwamen. Het staat vast dat daar doorslaggevende beslissingen zijn ge nomen, die echter niet werden bekendge maakt. Tegenstanders van het regiem, waarvan er duizenden in ballingschap in het buiten land leven, zouden grote activiteit hebben getoond tijdens Boumedienne’s ziekte. Zij worden er zelfs van beticht politieke en militaire steun te hebben ontvangen van het buurland Marokko. Het gaat om maar liefst 5.000 uur luiste ren. Het gaat er nu nog om, aldus is door een advocaat namens Nixon gezegd, of de regering haar zin krijgt, namelijk dat zij publiekelijk kunnen worden beluisterd, of Nixon, die wil dat ze mogen worden gele zen en er dus afschriften van worden ge publiceerd. De banden 880 spoelen plus een groot aantal dokumenten werden na het aftreden van Nixon in augustus 1974, door de regering in beslag genomen. Het opper ste gerechtshof besliste later dat Nixon dat kon betwisten. De geluidsbanden waren zeer belangrijk bij het onderzoek naar het Watergate- Defensieminister Moestafa Adrisi keer de enkele dagen geleden naar Oeganda terug na een verblijf van enkele weken in de Egyptische hoofdstad Cairo. Hij werd daar behandeld voor verwondingen die hij acht maanden geleden bij een verkeerson geluk had opgelopen. Volgens sommige bronnen zou president Amin opdracht hebben gegeven Adrisi via dit „ongeluk” Sacharov had gedreigd volgende week hongerstaking te gaan als zijn vrouw geen uitreisvergunning zou krijgen. Me vrouw Sacharov is de afgelopen drie jaar al tweemaal naar Florence geweest voor een oogoperatie. De heer A. Vleeschouwer, kok uit Den Haag: „Ik heb al een tijd diarree, want de laatste dagen heb ik alleen maar koude frites gegeten. Het hotel Dunamar vroeg tijdens de horecastaking een kok onder de toeristen, die 300 gulden per dag zou kun nen krijgen als hij zou willen werken. Ik ben naar dat hotel toe gegegaan, maar ik heb het niet gedaan. Omdat ik alleen voor kleine kinderen wilde koken, die al het koude spul zat zijn. Ik ben vroeger wel eens naar Mallorca geweest. Dat was leuk. Naar de Canarische Eilanden ga ik nooit meer terug!” Frankrijk zou naar verluidt het bevriezen van de mcb’s verwer pen. Voordat het land tot het EMS zal toetreden dient volgens Parijs een tijdschema te zijn vastgesteld waarbinnen de geleidelij ke afschaffing van de compensatieregeling moet plaatsvinden. In de overlegperiode dient de huidige „Slang-overeenkomst” en de mcb-regeling naar de mening van Frankrijk worden gehand haafd. West-Duitsland zou vooralsnog voet bij stuk willen houden en eventueel zonder Frankrijk met het EMS van start willen gaan. Een woordvoerder van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, zei gisteren echter in een persoonlijke verklaring dat het nieuwe stelsel als gevolg van de strubbelingen tussen twee partners mogelijk in het geheel nog niet in werking zal treden. In Brusselse EG-kringen werd verklaard dat men „vertrouwen heeft in de wijsheid” van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Franse president Valéry Giscard d’Estaing als pleitbezorgers van het EMS nog voor 1 januari het geschil bij te leggen. In de eerste elf maanden van dit jaar bedroeg volgens gegevens die gisteren in Rhodesië werden gepubli ceerd het vertrekoverschot van blan ken 10.938. Vorige maand gingen 2.057 blanken weg, terwijl er slechts 223 Rhodesië binnenkwamen. De laatste zeven jaar is de blanke bevolking in Rhodesië volgens officiële gegevens met onge veer 40.000 verminderd tot 220.000. Volgens waarnemers zou de uittocht van de blanken uit Rhodesië echter nog veel groter zijn dan uit deze statis tieken blijkt. Algerije beschuldigde eerder deze maand de Marokkaanse inlichtingen dienst ervan wapens vanuit de lucht op Algerijns territorium te hebben „gedropt”, die bestemd waren voor de binnenlandse ondergrondse oppositie. Zes mensen wer den gearresteerd. Zij zouden Marokkaan se regeringsambtenaren hebben aangewe zen als degenen die de operatie hadden opgezet. De Marokkaanse regering heeft de Algerijnse beschuldigingen van de hand gewezen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische dissident Andrei Sacharov heeft gisteren meege deeld, dat zijn vrouw na tien maanden wachten toestemming -van de Russische autoriteiten heeft gekregen voor een me dische behandeling naar Italië te reizen. „Op verjaardag een hap koude kip --S», W twee door de staat gecontroleerde dagbla den, Al Shaab en Al Moujahed, geven een aanwijzing: het principe van een „collec tief leiderschap” wordt in beide publika- ties benadrukt. In de pers in de gehele Arabische wereld wordt nu druk gespecu leerd over Boumedienne’s opvolging. In dien de machtoverdracht zonder moeilijk heden verloopt, dan komen in de eerste plaats de acht leden van de RCC voor de top-staatsfuncties in aanmerking. Volgens de constitutie wordt parle mentsvoorzitter Bitat voor maximaal 45 dagen president ad interim, totdat een nieuw staatshoofd is gekozen. Berichten uit Algiers wijzen op een tendens waarbij teneinde het principe van „collectief leiderschap” veilig te stellen de macht letterlijk gedeeld zal worden en Boume dienne’s vroegere functies aan verschillen de RCC-leden zullen worden toebedeeld. Alle politieke kopstukken zouden het er over eens zijn dat Ben Bella, die zich

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3