s ing r ir tar int a rs I Menselijke tragiek'’ „Op zoek naar gezelligheid „Om gevulde koek” „Hoor en wederhoor [„Wachten op i provincie” Verspeelde kansen „Onvervulde „Geen vreemde i beiaardiers „Groeiende parkeerchaos „Ander karakter. Woekeren met ruimte” wensen 7 11 fjl i Lr 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 VRIJDAG 29 DECEMBER 4 99 fB I gebeuren, dragen *e,6o Een jaarwisseling betekent een mijlpaal. De gelegenheid bij uitstek om een blik terug te werpen en een blik in de toe komst. De mens in de moder ne samenleving heeft niet meer uitsluitend te maken met de dingen die in zijn naaste omgeving gebeuren. De nieuwsmedia dragen het nieuws uit alle hoeken van de wereld de beslotenheid van het gezin binnen. Bedreigin gen van ons bestaan worden geboren aan de andere kant van de aardbol. Politieke spanningen, monetaire en eco nomische crisissituaties vor men de donkere wolken. Ze zouden ons bijna de kleine zorgen van alledag doen ver geten. Maar ook die zorgen knagen onverkort aan ons le vensgeluk. Aan ons gevoel van welbevinden. Aan onze te vredenheid. Nu het moment nabij is dat we gezamenlijk afscheid nemen van 1978, hebben we her en der in Vel sen maar eens aan de bel ge trokken en zonder enige aan kondiging gevraagd: „wat vond u nou van het afgelopen jaar. Wat verwacht u van het jaar dat voor u ligt?” Iedereen die we zo abrupt met onze vragen overvielen leek even verrast. Maar niemand wei gerde commentaar. Iedereen had wel iets te zeggen. De bur gemeester, de parkeerwach ter, de brandweercomman dant, de politiechef en de voorvechtster van het actieco mité „Het Zeewegziekenhuis moet blijven”. Die korte ge sprekjes leidden toch tot een conclusie. Velsen is een ge meente met grote problemen. Met veel problemen. Maar haar bevolking leeft. Heel erg bewust. Dat is een prettige ge dachte bij de overgang van het oude naar het nieuwe jaar. Een gedachte om nieuwe moed uit te putten! Velsenaren op-^jd^mpel vanhet nieuwe jaar t I I id «7,50 ii I I ir Schui- vee Brit- >g steeds -groepe- ■en mee- dverten- oriaanse is waar- rijlating •ige drie ting van sing van sdse bla- srvan de indho- en 89- :rmid- e man an de d een maar ■keers- eogen verige jolitie- a gaan Ouur )uur I I „Nee noem me maar geen Gerrit, maar gewoon G. W. Kamkes.” Dat zegt de hoofdbode van het stadhuis Gerrit Kamkes. Op 8 maart van dit jaar was hij dertig jaar in gemeente lijke dienst. „Nee,” zegt de immer bereidzame chef van de huishoudelijke dienst, „nee, dat is geen reden om drukte over te maken. Dat hebben we bij het 25-jarige jubileum gehad.” Wat vond G. W. Kamkes van het afgelopen jaar? „Goeiendag.daar vraag je me wat. Is het menens of flauwe kul?” Nee het is bloedserieus! „ONou kijk dan zou ik in de eerste plaats willen zeggen dat het ook het afgelopen jaar toch weer veel drukker is geweest dan het jaar daar voor. Dat komt omdat er steeds meer wordt vergaderd. Je moet verschrik kelijk woekeren met de beschikbare ruimte. Je kunt moeilijk twintig men sen in een kamer zetten en vier man in een vergaderzaaltje. Extra drukte heb ik er niet van. De koffiedames natuur lijk wel. Over het algemeen krijgen we toch wel waardering voor ons werk, maar jadie ligt natuurlijk niet elke dag op de stoep!” Wensen voor het komende jaar? „Het werk moet leuk blijven. Het aantrekkelijke vind ik zelf het treffen van voorbereidingen. Ik ben nu bij voorbeeld al weer helemaal klaar met de organisatie van de nieuwjaarsre ceptie. De zaak staat op papier en je zou zeggen laat ze maar komen, er kan nauwelijks iets mis gaan!” 14,80 56,50 57,70 20,50 0,70 >r gewa- in San ’fieplan- ts Anto- •d op de ek in de nu toe de ver ring op- fljjftyfobooocciptBC' Het allereerste nummer van het wijkblad „Kennemerlaanshow” is uit. Voor Loek Anderson, voorzitter van de belangenvereniging Zakencen trum Kennemerlaan, reden tot vol doening op de drempel van een gloed nieuw jaar. Als woordvoerder van de Kennemerlaanwinkeliers praat hij mee in de werkgroep die sleutelt aan een nieuw centrumplan voor IJmui- den. Voor de winkelconcentratie aan de Kennemerlaan is de toekomst op veel punten nog erg mistig. „Kenne merlaanshow” moet de winkelcon centratie een nieuw, voortvarend ima go verschaffen. Een goed tegenwicht voor de heersende onzekerheid. Alle aanleiding dus om 1979 hoopvol tege moet te zien. De Oud-Hollandse Markt zit Ander son aan het hart gebakken als speci fieke wijkattractie. Hij is voorzitter van de organiserende stichting. Over voortzetting in 1979 hult hij zich in absolute vaagheid. Het unieke is hier een beetje af. Onbetaalde hulp (voor de organisatie en een aantal uitvoe rende taken) wordt met het jaar schaarser. Zelfs bij WAO’ers, gepen sioneerden en mensen in de WW valt de animo daarvoor zwaar tegen. In het nieuwe jaar wil hij zich sterk maken voor de aanleg van verkeers drempels in de lineaalrechte Kenne merlaan en een wat gezelliger aankle ding van de groene zone, die op de gemeentelijke kaarten als „Moerberg- plantsoen” staat aangeduid. „Aan de functie van openbaar hondentoilet moet snel een eind komen” zo besluit Loek Anderson. 'en uit iher een i dat de Jin was ide vol- t gehad sche en hten en zet”, zo orekken rvat. zengens gen het e Volks- le diplo- De IJmuidenaar P. KOOGER, Vel- sens eerste en enige parkeerwachter, slaat de bladzij graag om naar 1979 als de klok zondagnacht twaalf uur slaat. 1978 was voor hem een jaar om maar snel te vergeten. Een stijgend aantal parkeerovertredingen noopte tot de geëigende wettelijke maatregel: een parkeerbon tussen de ruitenwis ser. Vijfentwintig harde guldens per geval, per omgaand te voldoen op het Hoofdbureau van Politie, waar Koog- er overigens slechts zijdelings be moeienis mee heeft. Hij zwaait met het bonnenboekje in opdracht van de gemeente Velsen al doet de uniform- tekst „parkeerpolitie” anders vermoe den. In zijn dooie eentje ziet hij zich gesteld voor een groeiende parkeer- chaos. Het publiek kan hem wel uittekenen bij de parkeermeters aan de Lange Nieuwstraat en elders in IJmuiden. Kortom overal waar auto’s staan en parkeerovertredingen schering en in slag zijn. Intensief toezicht op het vaak slordig geparkeerde blik levert bekeuring na bekeuring op. Het be doelde effect, meer oppassend par- keergedrag, blijft uit. Met een gestaag groeiend autopark neemt het foutpar- keren toe. Het risico, de parkeerbon, wordt door velen op de kop toegeno men. Een frustrerende gedachte op het eind van een jaar dat vergeleken bij 1977 en de jaren daarvoor een veelvoud aan parkeerbonnen oplever de. Aanstelling van een tweede par keerwachter is zijn grote wens voor het jaar dat komen gaat. Corrigerend optreden èn verruiming van de par- keermogelijkheden. In dit verband wordt het IJmuidense Marktplein ge noemd. Als parkeermogelijkheid daar in 1979 noueens serieus bekeken werd Een bescheiden wens op het eind van het jaar, waarvan hij de vervulling graag overlaat aan de be leidsvoerders in Velsen. Wethouder J. W. Meijer voor de intimi Ko heeft een bewogen jaar achter de rug. Wisselde zijn porte feuille „Openbare Werken” in voor „Sociale Zaken”. „Je ontkomt”, zegt hij, „niet aan het onbehagelijke ge voel dat je juist op het bestuurlijke niveau je eigen tempo niet kunt bepa len. Voorschriften en regels dienen natuurlijk een belang maar werken vaak zo stagnerend. Buitenstaanders lijken dat vaak niet te begrijpen. Als je persoon wordt je er te vaak op aangekeken dat bepaalde zaken niet vlot verlopen maar je hebt het niet in de hand. De problematiek van het gebrek aan woonruimte dringt zich dagelijks in zijn volle omvang aan me op. Met „openbare werken” had ik veel met technische aspecten daarvan te maken. Maar veel meer dan in die tijd wordt ik nu met mijn neus in de menselijke tragiek gedrukt die daar mee samenhangt. Twee jaar geleden ongeveer negentienhonderd woning zoekenden. Op het ogenblik zoiets van achtentwintighonderd. De vergrijzing van de gemeente speelt een rol maar evenzeer het toenmende aantal echt scheidingen. De mensen die op grond van medische indicaties niet in een flat kunnen wonen. De jonge mensen die willen trouwen. Voor het komende jaar heb ik dan ook slechts één wens. Er moet gebouwd worden. Aan de Reigersbossenlaan, in Zeewijk en aan de Van Houtenlaan. Sociale zaken ligt me wel. Eigenlijk heb ik m’n hele leven in dit soort werk gezeten. Mijn belangstelling lag altijd op het sociale vlak. Het is alleen de kunst om af stand te bewaren van de proble men. Burgemeester mr. P. J. Molendijk. „Het is voor mij toch wel een turbu lent jaar geweest. De overgang van de éne naar de andere gemeente, toch verschillend van karakter, onderga je hevig. Niet alleen in de aard van de problemen zoals de ontwikkeling van de Velserbroekpolder, de havenpro- blematiek en de regionale samenwer king, maar ook het karakter van het soort werk. In Steenwijk was ik erg actief. Beheerde de portefeuille „fi nanciën”, was dagelijks-bestuurslid van het gewest en had als zodanig verantwoordelijkheid voor de econo mische ontwikkeling daarvan. Ja, die overgang heeft een zwaar accent ge legd in het persoonlijke vlak. Wat ik wel ervaren heb is dat het voorzie- ningsniveau in het oosten zeker niet minder is dan in het westen. Dat wordt wel eens beweerd. Nou, dat is beslist onjuist. Hier in het westen wor den veel zaken langer besproken. In het oosten ging dat allemaal wat welo- verwogener. Men dacht eerst na voor men ging beraadslagen. De homoge niteit in de werkkring is gebleven. Die heb ik altijd ervaren in Steenwijk. Die ervaar ik nu ook in Velsen. Ik bedoel met name de werksfeer en hoop dat die in 1979 zo blijft. Gezamenlijk moe ten we er aan werken om grotere zaken dichterbij te halen. De regiona le samenwerking, havenproblema- tiek, Velserbroekpolder. Veel hangt af van landelijke ontwikkelingen. De regering zou ook een grotere besluit vorming aan de dag moeten leggen”. Oud IJmuiden? „Ik hoop dat we rustig door kunnen gaan. Heb de in druk dat veel oud zeer de oorzaak is van nieuw zeer. Eén ding is duidelijk. Alle partijen willen hetzelfde. De tole rantiegrens beschouw ik als een bij verschijnsel waar we ons toch niet erg door moeten laten afleiden. Ik hoop oprecht dat 1979 voor Oud IJmuiden stappen kunnen worden genomen waar al zo lang door zo velen op wordt gewacht. rop de luis te temde dat hij rorden tiet ge- JOÈP ROLVINK pakte als voorzit ter van het wijkcomité Oud-IJmuiden precies de helft mee van 1978. In juni kreeg hij die functie. Vroeg genoeg om het bijna verstreken jaar af te doen als „het jaar van de verspeelde kansen”. De saneringswijk Oud-IJ- muiden bleef ook met een wijkcomité als spreekbuis naar de gemeente toe tussen de wal en het schip zitten. Tussen de belangengroep en het ge meentebestuur bestaat een sfeer van wantrouwen. Door een afvaardiging in een ambtelijke werkgroep voor het saneringsgebied zou alles op een nieuw spoor komen. Rolvink heeft zich lang vastgeklampt aan die toe zegging van burgemeester Molendijk, gedaan tijdens een vergadering van het comité in juni. Er wordt nu nog druk gehakketakt over het voorzitter schap van deze werkgroep. Het wijk comité kan zonder complete informa tie over alles wat op de toekomst van de wijk betrekking heeft geen vol waardige gesprekspartner zijn. Voor hem is daarmee de slechte communi catie tussen het bestuur en de ge meente en de hardnekkige sfeer van wantrouwen verklaard. „Het gemeentebestuur beslist over ons maar zonder ons”. Zo redeneren de wijkbewoners. En niets wijst er tot nu toe op dat de situatie anders ligt”. Rolvink voelt zich door een roerige achterban meer en meer de radicale kant opgestuwd. Er gaan stemmen op net gemeentebestuur met harde acties .'indelijk eens lik op stuk te geven. Joep Rolvink gaat daar dwars tegen in. „Bij harde acties is de kans op goed overleg voorgoed verkeken”. Voor 1979 hoopt hij op voortzetting van de lopende contacten naar de gemeente toe. Bij sloop, renovatie dan wel nieuwbouw in de wijk hoopt hij op een oplossing in het belang van de bewoners. „Het gaat niet om de wijk maar om de bewoners. Laat de be trokken wethouder dat nu eindelijk eens goed in zijn oren knopen”. Commissaris A. J. Wijnstroom heeft zijn eerste volle jaar als korp schef van het Velsense politiekorps er op zitten. Zijn benoeming dateert van 1 december 1977. In welk opzicht was 1978 een ander jaar dan de daaraan voorafgaande jaren? „Ik kon niks meer aan de com missaris vragen”, antwoordt de poli- tiebaas gevat. „Ernstige zaken zijn er nauwelijks geweest. Ja, natuurlijk, zo’n ramp als in de Velsertunnel sprong er uit. Voor de rest ging het best. Velsen is een gemeente waar het publiek zich over het algemeen op een behoorlijke ma nier gedraagt. Daarom is het er pret tig dienst-doen. De wijkagenten hebben nu ook een vol jaar gefunctioneerd en ik mag zeggen met opmerkelijke resultaten. Er zijn veel problemen boven tafel gekomen. Voornamelijk op het socia le vlak. De vermaatschappelijking van de politie is duidelijker gewor den. De leegloop als gevolg van het gebrek aan woonruimte was en is natuurlijk wel verontrustend. Je kunt voor de politie geen voorkeursbehan deling invoeren. Er zijn veel woning zoekenden. Maar er is nauw overleg met de gemeente. Waar we natuurlijk heel erg aan toe zijn is een nieuwe behuizing. Er lopen nog al wat weddenschappen zo in de trant van „over een jaar wordt wel of niet gebouwd”. Ik wed zowel op het één als op het ander. De inzet is altijd een gevulde koek. Maar het zou me een lief ding waard zijn als ik exact zou weten wanneer er met de bouw wordt begonnen”. Nauwelijks aangesteld als chef van de afdeling Sociale Zaken, Volksge zondheid en Woonruimteverdeling, schoot de ster van Koen Bijl in 1978 naar een wethouderszetel. K. W. Bijl nam „openbare werken” over van J. W. Meijer. ,,’t Is verschrikkelijk druk maar best leuk” reageert Bijl zonder dat we daar naar vragen. Ja hoor, ik ben best tevreden. Het is alleen jammer”, zo vervolgt hij, „dat veel zaken keihard worden gespeeld. Die woningbouw, daar wordt echt hard aan getrokken hoor. Oud IJmuiden heeft natuurlijk alle prioriteit. Maar ook de Reigers bossenlaan, de Kieftendellaan en de Van Houtenlaan moeten nu toch van de grond gaan komen. Het is toch werkelijk te hopen dat dwarsliggers nu toch eindelijk eens gaan inzien waar ze mee bezig zijn. Het woon- ruimtegebrek is een ramp. De norma le procedures nemen al veel tijd in beslag.” Wethouder Bijl zegt geen moeite te hebben met „openheid”. „Nee, zeker niet. Wat ik wel eens jammer vind is dat mijn mening niet wordt gevraagd. Gewoon hoor en wederhoor, weet je wel. Dat is toch veel beter voor de berichtgeving! Ik hoop dat we het komende jaar ook de ontwikkeling van de Velserbroekpolder kunnen doorzetten. Heel belangrijk!” Voor de Velsense stadbeiaardier Hein de Ligt had 1978 een rimpelloos verloop. Wat voor hem beter kon: het contact naar het (luisterpubliek toe. Er bestaan goede contacten met de Velsenaren die zaterdag op vaste uren op een carillonconcert getracteerd worden. De waardering voor zijn spel blijkt uit talrijke telefoontjes na af loop van het zaterdags concert. Hij wil echter een meer direct contact met de burgerij door samenstelling van verzoekprogramma’s, zijn grote wens voor 1979. Carillonbespelingen door gastbei- aardiers op een of meer avonden door de week staan nummer twee op de verlanglijst voor het komende jaar. De Ligt beschouwt een eigen gemeen- tecarrillon als een rijk bezit waarvan optimaal gebruik gemaakt moet wor den. Hijzelf speelt herhaaldelijk op verzoek in andere gemeenten maar de Velsense stadhuistoren is voor colle- ga-beiaardiers verboden terrein. Van tegenbezoeken kap dus niets komen. B. en W. hebben op dit punt de boot altijd afgehouden. De beweegredenen daarvoor zijn hem volstrekt onduide lijk. Carillonspel is voor hem luister- muziek. Dat de waardering bij som mige Velsenaren anders ligt is hem gebleken uit verzoeken de inschakel- tijd van het automatische speelwerk (op de hele en halve uren en ieder kwartier) drastisch te bekorten. Het woord geluidshinder valt. Voor hem een merkwaardig begrip als het met zijn favoriete tijdverdrijf, de muziek beoefening vanaf de stadhuistoren, in verband wordt gebracht. se dele- n heeft ssen de iet ver ten tus- i taande, ledeling reid” is 1978 Gaat als gunstig jaar de ge schiedenis in voor de heer L. F. de Groot, voorzitter van de Stichting Santpoort en in die kwaliteit zeer be gaan met het Velsense dorps- en land- schapsschooon. Om twee redenen, streven van de stichting ondervond meer en meer steun en begrip bij de Velsense raadsfracties en burgemees ter P. J. Molendijk. De heer De Groot denkt voor het streven van de stich ting een medestander te hebben ge vonden in de heer Molendijk die ooit deel uitmaakte van het landelijk be stuur van de Bond Heemschut waar van de doelstellingen met die van de Santpoortse stichting overeenkomen. Het afgelopen jaar had voor de stichting ook een aantal teleurstellin gen in petto. Met de vaststelling van bestemmingsplannen die voor grote delen van Velsen nog niet van kracht zijn werd weinig voortgang geboekt en uitbreiding van de gemeentelijke welstandscommissie, met een land schapsarchitect, bleef eveneens een onvervulde wens. Zonder bestem mingsplannen is verbouwing en uit breiding van woningen alleen moge lijk via voorbereidingsbesluiten, B en W maken druk gebruik van dat plano logische achterdeurtje waar de Stich ting herhaaldelijk ageerde via de wet telijke bezwaarschriftenprocedure die daarvoor openstaan. In een geval (verbouwing van een woning aan de Anna van Saksenlaan te Santpoort) wordt de toepassing van de artikel 19- procedure van de Wet op de Ruimte lijke Ordening tot bij de Kroon uitge vochten. De uitslag wordt in het nieu we jaar met spanning tegemoet ge zien. Voor 1979 heeft voorzitter De Groot verder een restauratieplan voor het pand Kleine Beeckestijn aan de Santpoortse Hoofdstraat en de vaststelling van een plaatselijke mo numentenlijst voor Velsen op de ver langlijst staan. Ze kwam in 1977 in Velsen „in het nieuws” toen het Zeeweg Ziekenhuis met sluiting werd bedreigd door een advies van het college van ziekenhuis- voorzieningen. Achteraf werd door bewindslieden gesteld dat het slechts een concept-advies was maar al het water van de zee wast niet weg dat de actie vanuit de bevolking waartoe zij de aanzet gaf bepalend is geweest voor het behoud van het Zeeweg Zie- I kenhuis. Adèle Meijer. Lerares in de Neder- landse taal. Verwisselde haar werkk- ring in Amsterdam begin van dit jaar voor een baan aan het Visseringcolle- ge. „Heel prettig”, zegt ze zelf over die stap. De eerste slag voor het behoud van het Zeeweg Ziekenhuis mag dan geleid hebben tot uitstel, tot herzie- ning van standpunten en bepalingen; Adèle Meijer realiseert zich dat de strijd nog niet is gewonnen. „Je kunt niet altijd winnen, maar als er strijd J geleverd wordt zijn er resultaten te behalen. We hopen dat de provincie zal komen met plannen die getuigen I van realiteitszin en die in ieder geval aansluiten bij de wensen van de be- volking. Ik ben heus geen goedaardi- ge gek die illusies wekt die niet haal- baar zijn. Ons comité is nog steeds een afspiegeling van de bevolking. We beschouwen ons dan ook als de spreekbuis van die bevolking. Het is jammer dat de WD het heeft laten afweten. Hun motief „actie is nu niet meer urgent” is in strijd met het standpunt dat ze vroeger innamen. De kiezers zullen hun die houding niet in dank afnemen. Er is niet één partij die zoiets heeft gedaan.”

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5