Familieleden vorst naar Verenigde Staten Albeda regelt werkvoorwaarden UTOPIB niet-CAO’ers Quantas hekelt KLM-tarieven Veel slippartijen door gladheid en sneeuwval Voorspoedig 1979 ==TMuiis paarbank uua/t nederlond- Só Mijn geld via de bankgiro... Noejoma wil OAE-wapens ll 'cindaaq: het \x/eer het woord is aan... De heilige olie Vijf centimeter ijs op Friese wegen mgföenbijög portier I.V. '8 Rederij HAARLEM ink Daling van temperatuur „Jaar van het Kind” ink 3 >0 ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 (ADVERTENTIE) g WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 48 - jnder an b.v. q ran VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. leerrapporten linnen- en buitenland 'laatselijk nieuws1 lunst ladio en televisie/Strips iport kerkdiensten Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-258661 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 ofcoto GHBEVOEGOEM Bertrand Russell: Makelaarskan toor 2 12,3 4, 5, 6, 7, .13 ...9 .15 ...4 een bank van deze tijd )E moge- doel. pagina's Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/WASHINGTON. In de hoofdstad van Iran, Tehe ran, circuleren tegenstrijdige be richten over de nabije politieke toekomst van het land. Van hoog geplaatste Iraanse zijde werd gis teravond vernomen dat sjah Mo hammed Reza Pahlevi had beslo ten Iran tijdelijk te verlaten en de macht over te dragen aan een raad van regenten. Maar enkele uren later werden deze berichten ten stelligste van officiële zijde ontkend. Verhuur van verwarmde rondvaartboten voor gezel schappen, bruiloften en par tijen. Tel. 023-324629 Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES IJmuider Courant .o. voor Sjah zou macht tijdelijk aan raad willen afstaan ir MINISTER ALBEDA n t/m IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023 324650 Het kan vriezen of dooien dit twijfel achtige weerbericht waarmee De Bilt ons de jaarwisseling heeft ingestuurd lijkt wel symbolisch voor de situatie waarin aan het einde van 1978 de internationale samenle ving zich bevindt. Aarzelende symptomen die duiden op een licht herstel van de economie in de geïndustrialiseerde landen worden door kruist door snel naderbij komende geva ren op politiek-economisch gebied, vooral afkomstig uit het Midden-Oosten en direct verband houdend met de energiebronnen waaruit welvaart en vooruitgang van het Westen al een eeuw lang werden geput. De Iraanse crisis duidt erop, hoe onbetrouw baar deze bronnen worden en hoe afhan kelijk grote delen van de wereld zijn van de machten die in het Midden-Oosten age ren. ichtdruk- zaamhe- erenties sureau. axatie- ets af. 0440 165 vlezen c.ban met de tebiteu- listratie- loet b.v. ne wor- ifspraak szaken. 4 134790 Opnieuw is aan de dag getreden dat deze machten zich voorbereiden op een giganti sche chantage. Na het vredesinitiatief van de Egyptische staatsleider Sadat ten op zichte van Israel heeft de Islam wraak gezworen. West-Europa, de Verenigde Sta ten en Zuid-Afrika, geldende als vrienden en steunpilaren van de staat Israel, kun nen door de manipulaties van de Iraanse religieuze leiders getroffen worden in een van hun belangrijkste levensaders, de olie stroom. Hoe ook de Iraanse crisis wordt opgelost, het is welhaast zeker dat de Per zische olie en de toevoerwegen die door Perzië worden beheerst verloren zullen zijn voor Israel, maar ook voor de vrien den van deze joodse staat, tenzij deze vrienden hun steun aan Israel opzeggen. De sjah heeft uit geheel andere dan vriendschappelijke gevoelens tot dusver de Iraanse olie rijkelijk laten toevloeien aan Israel. Hij bleef doof voor de aan drang van Arabische landen en actiegroe pen om de export naar Israel te verminde ren of stop te zetten. Als het echter om zijn troon gaat, zal de sjah die ommezwaai gemakkelijk maken. Even gemakkelijk als hij tien jaar geleden tienduizenden Koer den verried, die op zijn steun rekenden in hun verzetsstrijd tegen Irak. In 1967, toen Israel voor de zoveelste maal voor zijn bestaan vocht, kon Irak niet meedoen met de Arabische aanvallers, omdat het door de sjah en door de Koerden werd bezigge houden. Als nu een nieuwe „heilige oor log" zou worden uitgeroepen, zou het machtige Iraakse militaire potentieel te gen Israel in het vuur worden gebracht. Tegen een Israel dat zonder Perzische olie en wellicht ook zonder olie van elders, omdat die leveranciers onder druk van de i Iraanse chantage zouden staan vrijwel machteloos zou worden, vooral in een wat langer durende strijd. Dit vooruitzicht is voor de Israëlische regering niet nieuw, maar zij heeft het altijd gevreesd als de ernstigste bedreiging die het land zou kunnen overkomen. Dat is ook mede de verklaring voor de Israëli sche aarzeling om zichzelf te beroven van uitwijkmogelijkheden rondom zijn enge grenzen, zoals Egypte dat via Camp David heeft geëist. Nu is die dreiging uiterst reëel geworden. Het agressieve front van de Islam sluit zich in Teheran, met of zonder de sjah. En achter dat front verenigen zich twee machten die sinds mensenheugenis altijd samen de wereld op de knieën heb ben gedwongen: een religie en onvoorstel baar veel geld. >HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De ambassadeur van Iran in de Verenig de Staten, Ardeshir Zahedi, overigens een schoonzoon van de sjah, heeft eveneens len van het Front, sluit zich daarmee auto matisch buiten het Front”, aldus Sandjabi. Hij weigert op dit moment over de forma tie van een nieuwe regering te praten. De invloedrijke, in Frankrijk verblijven de, religieuze Iraanse leider Khomeiny heeft gesteld dat de sjah eerst het land moet verlaten voordat er een nieuwe rege ring wordt gevormd. De monarchie moet in zijn ogen worden afgeschaft. Volgens Khomeiny is het een leugen dat de olieproduktie voor intern Iraans ge bruik stil is komen te liggen. Alleen voor wat de export betreft zou er niet meer worden geproduceerd. De religieuze leider heeft gezegd dat er op kunstmatige wijze een olie-tekort in Iran wordt gecreëerd om op die manier de demonstraties tegen de sjah een halt toe te roepen. Op 5 januari loopt de verblijfsvergunning van Khomei ny in Frankrijk af. Hij zou inmiddels een verlenging hebben aangevraagd. Die de monstraties gingen overigens gisteren in Iran onverminderd door. Zeker vijftien mensen zouden zijn doodgeschoten omdat zij zich niet aan de avondklok zouden hebben gehouden. Bij een treffen in Tehe ran tussen leger en betogers zouden vijf mensen om het leven zijn gekomen. In andere steden zouden dertien demonstran ten zijn doodgeschoten. De belangrijkste adviseurs van de Ame rikaanse president Carter zijn gisteren in een spoedvergadering op het Witte Huis bijeengekomen om de jongste ontwikke lingen in Iran te bespreken Het Amerikaanse vliegdekschip Con stellation zal spoedig de Filippijnen verla ten om op te stomen naar de Perzische Golf. Vier andere schepen zouden het 80.000 ton metende moederschip escorte ren. Naar schatting duurt de reis een week. Van officiële Amerikaanse zijde werd geen commentaar op deze berichten gege ven. President Carter zou besloten hebben door middel van het zenden van dit kon vooi met name de Sovjet-Unie te waar schuwen niet in Iran tussenbeide te ko men. De Israëlische premier Begin heeft giste ren verklaard dat in geval van nood de Verenigde Staten Israel gedurende vijf jaar van olie zullen voorzien. Israel is voor het grootste deel van zijn olie-invoer af hankelijk van Iran. Met Mexico is overeen gekomen dat dit land Israel vijf jaar terzij de zal staan wat olieleveranties betreft als Iran ook op langere termijn als leverancier voor Israel zou wegvallen. Mocht Mexico niet aan de Israëlische behoeften kunnen voldoen dan zullen de Verenigde Staten volgens premier Begin inspringen. een sloot terecht. Zijn twaalfjarige zoon moest met ademhalingsmoelijkheden in het ziekenhuis van Heerenveen worden op genomen. De prijscompensatie die berust op over eenkomst of bestendig gebruik mag in het algemeen doorgang vinden. Als er geen overeenkomst bestaat mag er per 1 januari een compensatie worden toegekend van 2,21 procent. Er zijn geen algemene verhogingen van het loon toegestaan, maar de onkostenver goedingen mogen wel aan de prijsstijgin gen worden aangepast. Enkele andere zaken die zijn toegestaan betreffen uitbreiding van de basisvakantie met één dag, verhoging van de vakantie bijslag met een half procent tot maximaal acht procent, de invoering of wijziging van een pensioenregeling en het invoeren van een regeling voor vervroegd uittreden van werknemers van 63 en 64 jaar. De regeling voor de prijscompensatie, de dag vakantie en de verhoging van de va kantiebijslag zijn verplicht veor werkne mers die in het laatste kwartaal van 1977 zesduizend gulden of minder verdienden. DEN HAAG (ANP). Minister Albeda van Sociale Zaken heeft de arbeidsvoor waarden van werknemers die niet onder een CAO vallen geregeld. Na advies van het centraal georganiseerd bedrijfsleven is vanaf maandag het volgende bepaald: De KLM heeft eergisteren meegedeeld tarieven vanuit Nederland per 1 februari te willen verlagen. Dit behoudens goed keuring van de Australische regering. Bij Quantas is grote verbazing over de nieuwe KLM-tarieven ontstaan. De Aus tralische luchtvaartmaatschappij is met de Australische regering van mening dat deze tarieven veel lager zouden moeten worden. Men denkt hierbij aan een tarief vergelijkbaar met de sinds half december geldende tarieven op de diensten tussen Australië en Engeland. De zegsman gaf als voorbeeld het tarief Londen-Sydney, dat nu in het laagseizoen 344 Engelse pond 1403) bedraagt. In het hoogseizoen is dit tarief 588 Engelse pond 2407). SCHIPHOL. De Australische lucht vaartmaatschappij Quantas vindt de ta rieven die de KLM per 1 februari wil invoeren op de diensten vanuit Nederland naar Australië, te hoog. Puin- en vuilafvoer per container De poort op de omslag van Erbij is opgetrokken door Ad Versluys. Een andere tekenaar, Jan Willem van Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: De Verenigde Naties hebben 1979 uit geroepen tot ,;Het Jaar van het Kind”. H M. de Koningin heeft in haar kersttoe spraak benadrukt, dat het kind in al zijn geledingen moet worden geholpen. On ze nationale puzzelactie t.b.v. de Stich ting „Het Gehandicapte Kind” sluit hier bij volkomen aan. Om de plannen te kunnen verwezenlijken, die de deelne mende organisaties zich voor het ko mende jaar hebben gesteld is veel geld nodig, dat slechts met aller inspanning ter beschikking kan komen. Daarom wordt vandaag de kerst-puzzel herhaald en bent u in de gelegenheid de oplos singen tot en met zaterdag 6 januari 1979 in te zenden. Start het nieuwe jaar goed. Zie verder de puzzelpagina in deze krant. Vugt geeft zijn eigen, wat Jeroen Bosch- achtige visie op Utopia, waarin hij Eros ontdekte )6 nnd. 221 284 315 378 441 503 551 787 I759 Parklaan 14a, L Haarlem. TL Tel. (023) - 31 79 50 TL De gehele dag geopend, ook tijdens de lunch- f pauze en donderdagsavonds. I6 nnd. 01 159 192 190 >88 >54 132 ran een trotech- jriceert. s. Veel bewolking met plaatselijk sneeuw. Matige tot krachtige, in het Waddengebied nu en dan stormachtige oostelijke wind. Middagtemperaturen omstreeks min drie graden. Een mens die zich inbeeldt dat er dingen zijn die hij verplicht is te geloven, kan nauwelijks meer eerlijk zijn. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG- Gladheid en sneeuwval hebben gisteravond en afgelopen nacht het verkeer veel problemen bezorgd. Vooral in de noordelijke provincies, delen van Overijssel en Noord-Holland onder vonden automobilisten hiervan de gevol gen. In Groningen en Friesland was verkeer op de binnenwegen praktisch onmogelijk door sneeuwstormen. Op veel Friese we gen lag een laag ijs van vijf centimeter dik. Tientalle auto’s kwamen door slippartijen in sloten, rivieren en kanalen terecht. In het Friese Follega kostte dat gister avond de 36-jarige A. de Man uit Luttel- geest (N.O-polder) het leven. Op de weg Follega-Lemmer kwam hij na een slip in Iedereen ziet vooral op het scheiden van de jaarmarkt fraaie dromen en wen sen voor zich. Een nieuw jaar. Er moet ergens wel een Utopia aan de kim liggen. Waar vind je de ingang naar dat land? De bijlage van deze week, aan de vooravond van de jaarwisseling, is ge wijd aan Utopia. Wij zijn gaan speuren naar gegevens over het gebied, waar men meent het ware geluk te kunnen vinden. De naam van Utopia dook op bij Thomas More. Daarna werd die naam een begrip. Wijsgeren en schrijvers woelden in de utopische velden. Musici, filmers, beeldende kunstenaars sportlie den, reclameboys, architecten, choreo grafen, socialisten, gelovigen en wie al niet geven en gaven hun eigen kijk op Utopia. De wereld is er van doortrokken. dige ge- V en lift straat te slaapka- ee vaste e grond. Ingen: DAR ES SALAAM (Reuter). De Na- mibische zwarte nationalistische leider Sam Noejoma heeft er gisteren voor ge pleit dat de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) zijn guerrillabeweging, de SWAPO, moderne wapens verstrekt. Op een persconferentie in de Tanzani- aanse hoofdstad Dar es Salaam zei hij dat zijn guerrillastrijders onder meer lucht doelgeschut nodig hebben om het op te nemen tegen Zuid-Afrika. Dit land ge bruikt straalvliegtuigen van het type Mira ge en Buccaneer, tanks en pantserwagens. verhalen over een tijdelijk terugtreden van de regerende vorst nadrukkelijk ont kend Uit Washington werd de afgelopen nacht vernomen dat 'de moeder van de sjah en verschillende andere leden van de keizer lijke familie op zeer korte termijn in de Verenigde Staten worden verwacht. Op vallend is dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Iraanse ambassade in Washington op geen enkele manier op deze berichten wilden ingaan. Wat wel vast lijkt te staan is dat de sjah gisteren een gematigd leider van de oppo sitiepartij Nationaal Front -, Sjapoer Bak- tiar, opdracht heeft gegeven een burgerre gering te vormen. Uit doorgaans betrouw bare bronnen werd vernomen dat de rege ring van generaal Azhari is afgetreden en vandaag een nieuw kabinet wordt be noemd. Met de instemming van de sjah het land tijdelijk te verlaten zou worden voldaan aan een van de voorwaarden die de nieuwe formateur zou hebben gesteld. Andere voorwaarden zouden het opheffen van de geheime politie, Savak, zijn, de ontbinding van het parlement en het ressorteren van het ministerie van Defensie onder de di recte verantwoordelijkheid van Baktiar. De voorzitter van het Nationaal Front, Karim Sandjabi, heeft laten weten dat er binnen het Front geen discussie wordt gevoerd of zal worden gevoerd over het aanvaarden van de taak van formateur door Baktiar. „Wie afwijkt van de beginse- rf- Uit protest tegen het bewind van de sjah staken betogers in de hoofdstad Te heran gisteren allerlei voorwerpen in de brand. De vuren zijn langzamerhand een vast beeld in de Iraanse hoofdstad en andere plaatsen geworden. Als gevolg van de nieuwe, verwarde ont wikkelingen is een voor vandaag geplande bijeenkomst van de Iraanse Senaat afge last. De Iraanse radio die dit meldde gaf geen nadere bijzonderheden De ongeveer vierhonderd Nederlanders die zich in Iran bevinden verkeren volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag „in goede welstand”. Indien nodig wordt een evacuatieplan uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1