Het echtpaar Sanders door Kees Tops door John Oomkes Positief Kruisridder Uniek si Tijdschrift I HET UTOPISCHE IDEAAL VAN TODD RUNDGREN I iedereen wel vage ideeën heeft. Vanaf de dag dat de oorspronkelijke werkgemeenschap door verhuizing gedwongen de hielen had gelicht, trad het verval in. Ruiten sneuvelden, de dikke muren slurpten liters vocht op, strakgetrokken kwaliteitsverf bladderde en gaf het interieur een pokdalig uiterlijk. Op de vloeren hoopte schimmelende bagger zich op. Wat meer dan honderd jaar had standgehouden, leek in nog geen drie maanden naar de maan. Het complex van de Rotterdamse Drinkwaterleiding, een wonder van bedrijfsarchitectuur, gegroepeerd rond de grootste watertoren van Nederland dreigde voorgoed teloor te gaan. Totdat de nieuwe werkgemeenschap arriveerde. Zij betrad de puinhopen, inspecteerde de treurige resten en knikte goedkeurend. Rolde de mouwen op en toog aan het werk. Nu staat er een bordje bij de poort van het terrein: „Utopia - melden bij de portier”. In de Utopia Song wordt Todd Rundgren, een van de leidende figuren uit de Amerikaanse rockscene van de jaren zeventig, niet concreter dan „City in my head; een stad in mijn hoofd”. Als je er de diverse publikaties op naleest want Rundgren is dezer dagen een zo druk persoon dat er weinig anders overblijft dan geeft hij dat onomwonden toe. Hij pleegt eerst te vertellen dat hij het woord gebruikt omdat het nogal een aantal positieve associaties oproept en dat het een geïdealiseerde maatschappijvorm voorstelt, waarover WsodeH TOEGANG TT VERBODEN T§€GAHG VO0R ONBEVOEGDEN g Kt Niets is onmogelijk, alles kan n n n Een eigentijdse Don Quijote „Zet alsjeblieft in de eerste regel dat wij geen utopisten zijn”, zegt Peter de Winter. Hij is bijna afgestudeerd stedebouwkundige en lid van de Werk gemeenschap Utopia. Medelid Hans Oldewarris, uit gever, spreekt wanneer hij later binnenvalt dezelfde bezwering uit. De veertienkoppige werkgemeen schap blijkt veel last te hebben gehad van haar door een samenloop van omstandigheden tot stand geko men naam. „O, zeiden ze bij de gemeente, die jongens van de watertoren, dat zijn utopisten. We werden niet erg serieus genomen in het begin”. Onbereikbare idealen, hersenschimmen, onmoge lijke zweverij het is de meest negatieve uitleg van Utopia en het ervan afgeleide begrip utopie. Men kan het ook anders opvatten. In positieve zin, wan neer dus de nadruk wordt gelegd op het ideaal en de drijfveer om het te bereiken, noemen Peter de Winter en Hans Oldewarris zich wel degelijk utopis ten. „In die zin klopt het wel: We hebben een ideaalbeeld, we weten hoe we het kunnen bereiken en we zullen het ook bereiken”. Dat einddoel is: een goed draaiende internationale werkgemeenschap, Toch ontkomt ook deze dertigjari ge kruisridder van de kwaliteit niet aan de vaak verdachte glans van het geld. In Nederlandse omroepkrin- gen is het zogenaamde „Meat Loaf effect” tegenwoordig een geliefd ge spreksonderwerp. De Veronica Om roep Organisatie verleende een op- die activiteiten ontplooit op de raakvlakken van techniek en kunst. „Met de nadruk op techniek”, aldus Peter de Winter. „Wij komen vrijwel allemaal uit de technische hoek, hebben een technische oplei ding achter de rug. We gebruiken kunst om die techniek beter hanteerbaar te maken. We zijn geen kunstenaars”. Waaraan Hans Oldewarris losjes toe voegt: „We proberen werken tot kunst te verheffen”. merkelijke Amerikaanse formatie kortgeleden tv-tijd ter lengte van een slordige tien minuten durende STER-spot. Het effect dat het lief desduet tussen een patserige, waan zinnige dikkerd en een doorschij nend slank vrouwtje op de massa scoorde, was beangstigend. Binnen twee weken was de elpee van Meat Loaf platina; dat wil zeggen dat er in ons land meer dan 1Ü0.000 stuks over de toonbank waren gegaan. Ge lukkig voor producer Todd Ruud- Todd Rundgren live. Kortgeleden was hij zelfs in kleine Amerikaanse clubs actief omdat hij daar nooit eerder had gespeeld en graag die specifieke ervaring wilde opdoen gren kan er een artistiek beroep op de kwaliteit worden gedaan. Afgezien van zijn misschien wel wat vage, althans weinig met de verbitterde realiteit van de jaren ze ventig te maken hebbende uitspra ken is Todd Rundgren een krachtfi guur waarin je vertrouwen kunt stellen. Een man die voor zijn eigen repertoire en dat van anderen hij is een van de topproducers van onze dagen zich hoofdzakelijk door een grote mate van artisticiteit laat leiden, en zich daarmaa al vaak de woede van de platenindustrieën op de hals heeft gehaald. Rundgrens integriteit is dan ook voornamelijk af te leiden uit dezelf de praktijk die Meat Loaf tot zo’n succes heeft doen maken. In mijn ogen is hij het prototype van de rockmuzikant van de jaren zeventig. Er is nauwelijks iemand anders denkbaar die evenveel voorbeeldige muzikale eigenschappen in een per soon combineert als deze op 22 juni 1948 in het Amerikaanse Pennsyl vania geboren rasartiest. Rundgren heeft zich gedurende een elftal pro- duktieve jaren voortdurend laten kennen als een avant-gardist, zij het iemand die openstaat voor elke be staande stijlinvloed. Het resultaat van de door hem fanatiek nage streefde veelzijdigheid hij zegt ergens voortdurend zijn eigen anti thesis te zijn geweest laat zich beluisteren aan de hand van een continue stroom van muziek. ’s Mans gedrevenheid versterkt de gedachte aan de kruisridder. Sinds zelf is een verenigmg, met een bestuur dat wordt betaald door de leden en dat aktiviteiten van buiten af en naar buiten toe regelt. h n e e ri e n g i, li- le t- >r is id ij f- s- e- s- le a- it- at in De techniek staat dus voorop, en dan met name de positieve zijde ervan. „Utopia staat een positieve benadering van de technologie voor. Dit betekent dat de werkgemeenschap zich niet zal bezighouden met de constatering hoe slecht iets is, maar hoe het beter kan. Utopia tracht de goede dingen die de technologie de samenleving te bieden heeft te ge bruiken voor haar ideeën en vanuit de goede dingen iets beter te maken”. Citaat uit een schriftelijke uit eenzetting die Utopia de wereld heeft ingestuurd. Meer in het algemeen wordt daaraan toegevoegd: „Niets is slecht, alles heeft iets goeds. Niets is onmogelijk, alles kan”. Een zorgeloze vaststelling, die er wat absoluut staat, maar Utopia komt een eind in de richting. Zo ltse jek dt” op ko- naf nel ien dat idt. op en aar La, iwe en niet •••e k T n e r- u st n 1- •k 1- in >ud ?ed re- QO- tte- ■eft ;he ise ige in sen iri- lei- ich ien de zel- rer- vee ays ?en Het enige grote project dat Utopia tot op heden heeft verwezenlijkt is de opfleuring van de lijnbaan door „het echtpaar Sanders” c.s.» waarover u in een desbetreffend fotobijschrift meer leest. Iedereen is op het ogenblik met eigen opdrachten of studie bezig en in de vrije tijd wacht altijd weer de einde loos lijkende verbouwing. Hoewel„Nee hoor, dat valt wel mee”, aldus het nonchalante commentaar van Peter de Winter. „De komende zomer zullen we een heel eind zijn”. Een ongelovige blik onzerzijds. Peter: „Wij werken aan het eerste haalbare utopis me”. Als je hem ziet, met zijn lange pierlalagezicht, doet-ie ook het meest aan een hedendaagse Don Quijote denken. Niet alleen om zijn enigszins mistroostigheid uitstralen de gelaat, maar vooral om een op het eerste gezicht zelfde combinatie van eigenschappen als deze nimmer ver sagende, maar altijd falende roman figuur van de zeventiende-eeuwse Spaanse schrijver Cervantes. Maar waar Don Quijote naarmate hij ou der wordt het geloof in zijn idealen verliest, daar combineert Todd het oorspronkelijk heilige vuur van de ze „ridder van de droeve figuur” met het vasthoudende karakter van diens boerenknecht Sancho Panza. De windmolens van commerciali teit, platvloersheid en oppervlakkig heid die Rundgren alias Don Quijote bevecht, zijn geduchte tegenstan ders. Aan Todds volharding en ca paciteiten twijfelen we niet, wel aan de zwaarte van de utopische op dracht die hij zichzelf gesteld lijkt te hebben. De overige gebouwen worden ingericht als werk ruimten, elk met een functiebeheerder die er naast of boven woont. Vertegenwoordigde disciplines bin nen Utopia zijn: textielbewerking (2 man), wiskunde en computertechniek, uitgeverij, architectuur (3 man), stedebouwkunde, industriële vormgeving, fo tografie, film. Voorts is er een timmerman en zijn er twee leden met de opleiding pedagogische acade- Utopia in zijn meest recente bezetting. V.l.n.r. bassist Kasim Sulton, toetsenman Roger Powell, drummer John Wilcox en gitarist-zanger Todd Rundgren de betekenis. Een zeer concrete. „In sommige opzichten,” zo vertelt hij regelmatig, heb ik Utopia gereali seerd. Ik woon in een aardige omge ving, kan over artistieke vrijheid beschikken, kan met praktisch iedereen goed overweg. En ik kan mijn werk uitoefenen en aan zoveel mogelijk mensen laten zien wat mijn artistieke overwegingen zijn. Bij dat laatste ben ik,vrij om me niet te druk te maken over de poen; niet omdat ik zo welgesteld zou zijn, maar om dat mijn primaire behoefte meer te maken heeft met te zorgen dat mijn eigen ideeën worden begrepen, dan dat ik zo nodig die moet verlooche nen omwille van de commerciali teit”. Een goed voorbeeld ven de aanpak van Utopia Is het Lljnbaanproject (ter gelegen heid van het zilveren jubileum van de winkel promenade), waarvoor de Werkgemeen schap de opdracht kreeg van de midden standers ter plaatse. Peter de Winter: „Het uitgangspunt was niet: we gaan daar pop pen maken en hoe zullen we dat eens gaan doen? Nee, het was een omgekeerde ge dachtengang: Lijnbaan, Rotterdam, haven, staal. Iets van staal dus. Toen hebben we de filosofie van de LIJnbaan-ontwerpers (Van de Broek en Bakema) ernaast gelegd. Die komt erop neer dat de Lijnbaan beschut ligt tussen grote gebouwen zoals oen kind wordt beschermd door zijn ouders. Die lijn volgend kwamen we op het Idee van grote poppen ze zijn zesmaal de menselijke maat die als ouders neerkijken naar hun „kinderen" (de winkelende mensen dus) op de Lijnbaan". Het resultaat Is hierbij af ge drukt: het echtpaar Sanders zit op het bank je dat In werkelijkheid een luifel Is. En In de buurt staan nog een moeder met een kind (Henkle, rechts op de foto) en een jongetje, gebogen over een papierbak Vervolgens bond Rundgren met enkele cluboptredens Londen aan zijn zegekar en wijdde zijn karige vrije tijd aan het produceren van Meat Loaf, de Amerikaanse theater- rockgroep The Tubes en de Engelse polit-rockgroep Tom Robinson Band. Het beeld van de als een waanzinnige voortgedreven creatie- veling wordt compleet als we weten dat Rundgren bezig is met het schrijven van nieuw songmateriaal waaronder een soundtrack voor Si mon (een Amerikaanse documentai re over een drugsverslaafde) en ver der rondloopt met plannen om enke le hem aangeboden filmrollen te ac cepteren. Als ik niet overtuigd was van ’s mans oprechte bedoelingen en op de hoogte was van zijn haast onver anderlijk goede muziek (alleen met uitzondering van een korte, elektro nische periode vanaf het album A Wizard uit 1973 tot Faithful uit 1976), zou ik hem uitmaken voor een dwaas. had ieder ander, die, zoals de werkgemeenschap begin dit jaar, de sleutel van het watertorencomplex had gekregen, vermoedelijk nog dezelfde dag de plaat gepoetst. Zo niet de leden van Utopia: de begonnen meteen de zaak uit te mesten en alles in kaart te brengen voor de verbouwing. Nu is in sommige, onontgonnen waterleidingsgebouwen nog te zien wat een klus alleen al die schoonmaak moet zijn geweest. Wie gevoelig is voor sfeer zal smullen van een wandeling over het DWL-terrein: het is je reinste surrealisme. Ónmogelijke ruimtes eigenlijk, die fil tergebouwen die niet meer worden gebruikt op slag en met grote spijt verlaten door de mensen die er altijd hebben gewerkt en er een eigen leventje leidden. „Voor die mensen is het heel erg”, zegt Peter de Winter. „Het was een heel hechte samenle ving hier. Nu staan ze met witte jassen aan in cleane ruimtes”. 1968 heeft Rundgren al dan niet in groepsverband (respectievelijk Nazz, Runt' en Utopia) zestien pla- tenprodukties het licht doen zien. Dat is sowieso al een output die ontzagwekkend is, maar als je let op de onderling sterk verschillende produkties past alleen het adjectief enorm. In dat zelfde tijdsbestek zat Rundgren dank zij zijn uitgebreide kennis van electronika ook nog eens als verantwoordelijke man achter de knoppen bij produkties van colle ga’s als Felix Cavaliere, The Band, Jesse Winchester, Paul Butterfield, The New York Dolls, Daryl Hall en John Oates, The Sparks, James Cot ton, American Dream, Ian and Syl via, Fanny, Steve Hillage en Meat Loaf. Aan het eind van 1978 culmineer de zijn ongelooflijke werklust in ver schillende projecten, die op zich al veeleisend genoeg waren om een mindere figuur volledig de handen te binden. Rundgren, die in Amerika sinds de aanvang van zijn carrière werd opgemerkt door een relatief groot publiek, wilde toch de erva ring hebben wat het is om in de kleinere clubs (normaliter een nood zakelijke fase in elke, maar een die hij had overgeslagen, succesvolle loopbaan) te spelen. Hij toerde in tensief twee maanden langs de Ame rikaanse oostkust en produceerde en passant zijn eigen dubbele live- album Back to the bars, dat de bui tenwereld verbaasde door de homo geniteit aan kwaliteit en de hetero geniteit van materiaal. In praktische zin is Rundgren dichter bij zijn ideaal. Hij praat vaak over de werksfeer in zijn band Utopia als een werkgemeenschap waarin een utopische werkethiek en een uitgebreide communicatie tus sen de musici onderling bestaan. Niet alleen hebben de leden van Utopia in maatschappelijk opzicht opvattingen gemeen, maar ook in het muzikale vlak. Niets moet men hebben van een conventioneel be staan dat volgens Rundgren bestaat uit opgroeien, schoolgaan, een baan krijgen, leven tot je zeventigste, doodgaan en zorgen voor een keuri ge teraardebestelling. Zo heeft ook Utopia feitelijk afstand gedaan van de in rockmuziek telkens opduiken de persoonscultus en laat de groep niets na om in alles een optimaal contact met het publiek na te stre ven. Tenslotte heeft het begrip Utopia voor Rundgren en de zijnen een der- projecten werken. Ook groepen die elders in Rotter dam moeten werken (zoals theatergroepen) kunnen voor de duur van het project aan onderdak worden geholpen. Om ontmoetingen van informele aard mogelijk te maken komt er beneden in de toren een openbaar café, een restaurantje en een bar. Hij vindt het trouwens doodzonde dat de gebou wen die Utopia niet gebruikt maar staan te beschim melen. „Dit is echt een unieke architectuur; die vind je nergens anders dan hier in Rotterdam. Deze gebouwen zou je juist in stand moeten houden, weer moeten gebruiken”. Zoals ook het geval is met het deel van het terrein dat Utopia van de gemeente huurt, ziet Peter de Winter overal gebruiksmogelijk heden. „In die grote filtergebouwen zou je tientallen woningen kunnen maken. Die filtercellen hebben precies de juiste afmetingen. Alleen moet je voor de benedenverdieping zorgen voor een goede lichtin val Hij staat het zaakje op te nemen alsof hij meteen aan de slag wil. We keren terug naar de Utopia-gebouwen. De watertoren is in hoofdzaak bestemd voor bewoning. Utopia is een „communicatieve eenheid” die doorlo pend de mogelijkheid van gedachtenwisseling ver eist. Daarom is een wezenlijke voorwaarde voor de Werkgemeenschap dat de leden er wonen. Daar naast worden gastenverblijven ingericht in het voor malige laboratorium. Het is de bedoeling dat op uitnodiging (ook buitenlandse) gasten aan bepaalde mie. Utopia zoekt nog een eigen drukker (de huidige timmerman zeefdrukt) en een soort manager die coördinerend kan optreden, in hoofdzaak voor de Grote Hal die een veelvoudige functie krijgt. (Men moet er, om maar eens een voorbeeld te noemen een filmproduktie kunnen opnemen en tegelijk een boot kunnen bouwen). ■h Alle leden van de Werkgemeenschap (maximaal kunnen het er twintig worden) hebben hun eigen „winkeltje” meegenomen naar het watertorencom plex: de vormgever verwerkt op eigen houtje zijn opdrachten, evenals de timmerman zijn eigen be drijfje runt. Utopia moet zichzelf kunnen betalen, en wil dat ook. Behalve voor de huur van het complex en de nog benodigde definitieve bestemming van de bewuste gebouwen voor Utopia, heeft de gemeen schap niets met de gemeente te maken. Een globaal overzicht van de ruimten. In het voormalige magazijn wordt de drukkerij, een teken kamer en een woning ondergebracht: in de vroegere meterwerkplaats staan nu de machines van de tim merman (met woning); de oorspronkelijke timmer manswerkplaats wordt nu de foto-, film- en video studio, en de grote hal wordt zoals gemeld univer seel gebruikt. Daaraan grenst een geluidsstudio met woning. Het los van het torencomplex staande snel- filtergebouw wordt een textielwerkplaats (plus wo ning). Tussen toren en magazijn is dan nog ruimte voor een maquettewerkplaats. Vier van de leden (onder wie Peter de Winter) geven sinds november 1975 het „tweemaandelijkse tijdschrift voor wetenschappelijk amusement Uto pia” uit. In feite is de latere Werkgemeenschap via de er uit voortgevloeide contacten daaruit ontstaan. Het blad staat geheel los van de Werkgemeenschap Utopia: het is slechts een aktiviteit van enkele leden en niet een „officieel” orgaan. De werkgemeenschap

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23