Verdachte vrij door Geldboete voor Uitlatingen Van Agt te pessimistisch Nederlandse olievoorraad goed voor ruim 3 maanden K. Regering: 60 Vietnamezen en dan dit noq röntgenologen Brug Terneuzen half jaar buiten werking „Bestrijding van terreuracties chemische castratie zijn welkom beter af bakenen” ,,Geen vertrouwen meer in Smit-Kroes" „Nauwelijks aanknopingspunten hervatting overleg” Collectieve nieuwjaars wens Kankerverwekkende stof mag niet in voeding voorkomen IM Moeilijker Uitspraak Haars op losse schroeven Doorzichtig Verdeling Mogelijkheden Breekpunt z Organisatie iff 1 2 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 3 O DECEMBER 19 7 8 y (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De staking bij de olie-industrie in Iran geeft geen reden tot ongerustheid over onze olievoorziening, zeker niet op kor te termijn, ondanks de sombere uitlatingen van premier Van Agt. Deze mening valt in kringen van deskundigen te vernemen. Als de situatie voor West-Europa in het algemeen en Nederland in het bij zonder op langere termijn moei lijk wordt, is men daarop beter voorbereid dan tijdens de „oliecri sis” van vijf jaar geleden. Huursubsidie Vluchtelingen Joodse emigranten Bijstandsuitkeringen 1 DEN HAAG. FNV-voorzitter Wim Kok heeft kritisch gerea geerd op een brief die de zeven centrale ondernemersorganisa ties gisteren aan de vakcentrales hebben geschreven en noemt de invitatie „doorzichtig”. De werk gevers, die samenwerken in de raad van bestuur in arbeidszaken, vragen de vakcentrales in de brief of deze alsnog mogelijkheden zien in de Stichting van de Arbeid te komen tot een „afgerond pakket van arbeidsvoorwaarden, dat re kening houdt met de beperkte mo gelijkheden en dat de loonkosten ontwikkeling in 1979, inclusief de kosten van eventuele arbeidstijd verkorting, duideljk afgrendelt”. Hulp aan bedrijven Spreiding rijksdiensten Rotterdamse haven kjE g.» li h.. FNV -voorzitterInvitatie werkgevers doorzichtig FNV-voorman Kok zei gisteren in de J Schippersstaking 0 21 o o brief nauwelijks aanknopingspunten te zien voor hervatting van het overleg in de Stichting van de Arbeid. In brieven aan de vakcentrales en minis ter Albeda van Sociale Zaken stellen de werkgevers voor een driepartijenoverleg over het klemmende probleem van de vele vacatures tegenover het hoge werkloos heidscijfer op korte termijn te laten voor bereiden door een kleine werkgroep, om daarna spoedig tot gezamenlijke beleids- Breekpunt voor de Schippersbond ONS is dat de staatssecretaris niet bereid is het objectiveringsinstituut voor het noord- zuidverkeer, dat zij op 15 december als voorstel op tafel had gelegd, los te koppe len van de wettelijke affichage, de voorpu- blikatie van beschikbaar komende vracht. In het instituut moeten naast overheid en schippers, ook de verladers zitting krijgen. Dat de verladers hiermee zeggenschap zouden krijgen over de werkomstandighe den van de schippers, is voor de ONS onaanvaardbaar. De staking, geïnitieerd door de ONS en de toerbeurtvereniging Noord-Zuid omvat alle aan de leden van deze bonden aange boden vracht in het nationale en interna tionale binnenvaartverkeer. aanbevelingen te komen. Gelet op de eens gezindheid op dit punt tijdens het (afge broken) centrale overleg in november ach ten de werkgevers dit een haalbare kaart. geling van de vaart op de Rijn), maar op het gebied van de toerbeurt. Deze toer beurt is,een zaak van de schippers zelf”. Staatssecretatis Smit-Kroes heeft giste ren gezegd de voorgenomen staking zeer te betreuren. Zij vond dat zij het maximum aan toezeggingen aan de schippers had gedaan. De Nederlandse economie kan volgens de bewindsvrouwe de „weelde” van een staking niet dragen. Na de oliecrisis van 1973-’74 is een inter nationale organisatie opgericht, het Inter nationaal Energie Agentschap (IEA), dat in Parijs zetelt. Daarin nemen 19 landen deel: alle westerse industrielanden (waar onder Nederland) en verder de VS, Japan en Canada. Binnen het IEA zijn afspraken gemaakt voor het geval er storingen optre den in de olietoevoer, zoals indertijd bij het Arabische embargo en in gevallen als dat van Iran. In het schema dat hiertoe bestaat, is geregeld dat in bepaalde gevallen verde- lingsafspraken moeten werken. Pas wan neer de totale aanvoer naar de IE A-landen zeven procent minder wordt dan de cijfers over de laatste 12 maanden aangeven, wor den deze afspraken van kracht. Dan dient een gelijke verdeling te geschieden, zodat niet één land alleen de klap moet opvan gen. Pas als het tekort negen procent wordt, kunnen de landen hun buffervoor raden gaan aanspreken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering heeft beslo ten een groep van zestig Vietnamese vluchtelingen toe te laten in ons land. Dit hebben minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en staatssecretaris Haars van Justitie meegedeeld in ant woord op vragen van de Tweede-Kamer- leden Van den Bergh en Ter Beek (beiden PvdA). In september werden al 62 Vietna mese vluchtelingen toegelaten. Beide artsen zijn in verband met deze zaak al eerder strafrechtelijk vervolgd. Aanvankelijk werden ze veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, maar in hoger beroep volgde vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. Het medisch tuchtcollege wijst er in zijn uitspraak op, dat het de ziekenfondsen bij „een ook maar enigszins efficiënte contro le” had moeten opvallen dat sommige de- clararaties van de röntgenologen niet in orde waren. velen uit het buitenland komen) met va kantie zijn. Er zal veel moeten gebeuren wil het in ons land tot bijzondere maatregelen ko men. Bovendien kan het totale tekort van de IEA-landen niet boven de 9 procent komen, zo wordt verondersteld, omdat Iran niet meer dan 10 procent van de wereldproduktie levert. Dat is nog altijd een flink aandeel, maar in dit verband wordt gewezen op het feit dat Saoedi- Arabië zijn produktie fors heeft verhoogd: van 8 tot 11 miljoen vaten per dag. De aandelen der olielanden in de totale aanvoer liggen geheel anders dan een jaar of vijf geleden. Ook speelt een rol het feit dat Engeland en Noorwegen nu al een steeds stijgende eigen produktie uit de Noordzee hebben, waarvan toen nog nau welijks sprake was. De winbaarheid van deze voorraden (en andere) kwam in zicht juist door het opdrijven der prijzen, dat in 1973 begon tegelijk met het zogenaamde „embargo”. Van groot belang is in ieder geval de duur van de Iraanse crisissituatie. Als een paal boven water staat verder dat de eco nomie van dit land „drijft” op olie. Welk (ander) regiem ook het land beheerst, er zal regeerders alles aan gelegen zijn de olieproduktie opnieuw op gang te brengen om de economie te laten draaien, zodat geen verdere schade wordt opgelopen en de positie als olieproducerend land inter nationaal in gevaar komt. Eind februari krijgen alle ontvangers van individuele huursubsidie automatisch van het ministerie van Volkshuisvesting een kaart toegestuurd, waarop staat hoe veel subsidie zij het afgelopen jaar hebben gekregen. Deze gegevens kunnen worden gebruikt voor de belastingaangifte. Het ministerie heeft tot nu toe 350.000 aanvra gen voor individuele huursubsidie voor de periode 1 juli 1978-30 juni 1979 binnenge kregen. De aanvraagtermijn eindigt mor gen. De waterpolitie van de Portugese encla ve Macao, aan de zuidoostkust van China, heeft gisteren vier vissersboten met 126 Vietnamese vluchtelingen naar zee ge sleept. De vluchtelingen hadden gepro beerd daar aan land te gaan. De autoritei ten van Macao hebben de Vietnamezen wel voedsel en water meegegeven. De scheepjes zijn nu waarschijnlijk op weg naar Hong Kong. De regering van de Sovjet-Unie heeft dit jaar ongeveer 30.000 joden laten emigre ren, twee keer zoveel als in 1977. Volgens joodse bronnen in Moskou is echter niet alleen het aantal vergunningen om te emi greren verdubbeld, maar ook het aantal afwijzingen op een verzoek tot emigratie. Met andere woorden, het aantal aanvra gen is toegenomen en het percentage toe zeggingen is gelijk gebleven. Vorig jaar hebben ongeveer 49.000 ge scheiden vrouwen een bijstandsuitkering ontvangen. Hiermee was een bedrag ge moeid van bijna 650 miljoen gulden. Het aantal echtscheidingen in ons land steeg van 11.572 in 1971 tot 21.483 vorig jaar. Het aantal gescheiden vrouwen bedroeg in 1976 139.381. Deze gegevens staan in een toelichting op het rapport over de financië le positie van de gescheiden vrouw en haar gezin. Dit staat in een advies van de Gezond heidsraad aan minister Ginjaar van Volks gezondheid. De Gezondheidsraad vindt, dat de stoffen die nog niet volledig zijn onderzocht, maar waarvan men denkt dat ze kankerverwekkend kunnen zijn, voorlo pig als kankerverwekkend moeten worden behandeld. „Het breekpunt is niet de lange tijd die nodig is om een wettelijke affichage tot stand te brengen”, aldus Veuger, „maar de onstandigheden dat wij in de staatssecre taris niet langer vertrouwen hebben. Wij vragen haar niet langer toe te geven aan de bepalingen in de Akte van Mannheim (re- i i c 0 1 1 2 0.4 3 0.4 2 0.1 1 1 0 0 3 3 5 17 20 0.1 0.1 0 1 0 15 3 10 0 0 0 4 8 0 3 0 0 0.5 0 8 0 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De FNV-Politiebond zal er bij de regering op aandringen, dat er een duidelijke taakafbakening van politie en leger komt voor het optreden bij ter reuracties. De bond meent dat in Nederland een gevaarlijke vermenging aan het ontstaan is van militaire taken en politietaken. De politiebond voelt niets voor een aanpak van de terreurbestrijding en de harde cri minaliteit door een apart politielegertje. Dit zegt FNV-Politiebondvoorzitter Van der Linde in een interview met het reclas- seringsblad KRI. Van der Linden heeft ook kritiek op de naar zijn mening steeds zwaardere bewa pening van de politie. „We moeten niet naar de Duitse situatie waar politiemensen wel erg gemakkelijk met automatische wa pens de straat opgaan”, aldus Van der Linden. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Het medisch tuchtcol lege in Eindhoven heeft twee röntgenolo gen uit die plaats veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden omdat ze onvol doende zorgvuldigheid hebben betracht bij het indienen van declaraties bij zie kenfondsen en particuliere verzekeraars. Volgens het college hebben de röntgeno logen hun declaraties onvoldoende gecon troleerd. (Van onze redactie binnenland) TERNEUZEN. De brug over de zee sluis bij Terneuzen, die donderdagnacht door een Liberiaans schip werd geramd, zal waarschijnlijk zes tot negen maanden buiten werking zijn. Verbrüiksvermindering zou dan eventu eel moeten worden overwogen, maar zover is het nog lang niet. Distributie, zoals in 1974, is totaal niet in zicht, ook omdat de omstandigheden van nu geheel anders zijn dan vijf jaar geleden. Er zijn nu internatio nale afspraken en er zijn buffervoorraden voor enkele maanden. Bovendien is er sprake van een overschot op de oliemarkt. De aanvoer van olie voor ons land be staat voor bijna een kwart uit Iraanse olie. Dit percentage is wel hoger geweest, maar is juist dit jaar weer teruggelopen. In EG- verband zit Nederland wat hoog „in de schaal”, want het EG-gemiddelde van de aanvoer uit Iran is 15 procent. De Verenig de Staten ontvangen vrijwel geen Iraanse olie, Engeland daarentegen vrij veel. Het concern British Petroleum haalt bijna de helft uit Iran. De ondernemers vinden de heropening van dat centraal overleg over de arbeids voorwaarden in het komend jaar een Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis (het weer] Vooruitzichten voor maandag, Nieuwjaarsdag, opgesteld door het KNMI: Plaatselijk sneeuw en lichte tot matige vorst. Aantal uren zon 0 tot 4. Minimumtemperatuur omstreeks -4 graden. Maximumtemperatuur 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog Weer in binnen- en buitenland De Nederlandse regering zal de gezag voerders van Nederlandse schepen in de betreffende wateren erop wijzen, dat het goed gebruik is Vietnamezen die hun land met kleine bootjes zijn ontvlucht, aan boord te nemen. Van den Bergh vindt dat de regering te weinig doet voor de vluchtelingen. In een reactie op het antwoord van minister Van der Klaauw zei het Kamerlid, dat het opne men van nog eens zestig vluchtelingen niet veel betekent in het licht van de grote nood waarin vele duizenden Vietnameze vluch telingen momenteel verkeren. Ook vindt Van den Bergh, dat het bedrag van één miljoen gulden dat de regering eerder be schikbaar stelde om de vluchtelingen te helpen „een druppel op de gloeiende plaat” is. wordt uitgevoerd (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De staking in de binnen scheepvaart gaat 2 januari onverminderd van kracht, hoewel staatssecretaris Smit- Kroes gisteren tegemoet gekomen is aan de eis van de schippers een wetteiijke „affichage” tot stand te brengen. geh. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw zw. bew. ijzel regen motregen geh bew. half bew. hagelbui onbew. onbew. ijsregen 1. bêw. geh. bew regen regen sneeuw regen geh. bew. sneeuw zw. bew. regen regen half bew. half bew. half bew. onbew. regen zw. bew 1. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. motregen regen zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew SÊ O zzw zw ono zzw ono zzw o z z o windst. w ono w zzw zzw wzw nnw w windst. o wzw no nnw wzw wzw windst. wzw wzw nnw windst. zzw zzw ozo n zo wzw windst wzw nno n windst. wzw (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Kankerverwekkende stoffen mogen niet in voeding en milieu voorkomen, tenzij zij onvermijdbaar of onmisbaar zijn. Kankerbevorderende stoffen mogen slechts in zo geringe mate voorkomen, dat de hoeveelheid die mini maal voor hun werking nodig is niet wordt overschreden. Het stakingsbesluit is genomen op een aantal vergaderingen die in de afgelopen dagen in het hele land zijn belegd door het bestuur van ONS, ASV en de Toerbeurtve reniging Noord-Zuid. Laatstgenoemde bond telt tevens Belgische en Franse le den. Nederland zelf heeft vijf a 5,5 duizend zelfstandige schippers, van wie er onge veer 3.000 zijn georganiseerd. Ongeveer de helft in bonden die verenigd zijn in de Federatie van Schippersbonden. De ande re helft zit bij de ONS of daaraan verwan te bonden. Nogal wat schippers zijn zowel bij de federatie, als bij de daar tegenover staande ONS aangesloten. Volgens tweede-voorzitter Gerrit Veuger van de Noord-Zuidvereniging zijn op de zes ONS-bijeenkomsten in totaal rond dui zend schippers geweest, van wie bijna 70 procent voor een staking heeft gestemd. Veuger verklaarde namens de ONS dat zijn bonden van staatssecretaris Smit-Kroes geen genoegdoening hadden ontvangen op de bijeenkomst die zij giste ren had belegd op haar departement. Ach tereenvolgens sprak zij met verladers-re- ders, met de federatie en met de ONS. moeilijker zaak, zeker tegen de achter grond van de al op gang komende cao- onderhandelingen. „Hoewel wij in begin sel hiertoe bereid zijn, vragen wij ons af welke nieuwe mogelijkheden er zijn om tot een gesprek te komen, dat een redelijke kans op overeenstemming biedt”. De werkgevers zeggen bij hun opvatting te blijven dat deelakkoorden op centraal ni veau niet effectief zijn. FNV-voorzitter Kok zei gisteren dat de ondernemers op voorhand al de verlan gens van de vakbeweging afwijzen. De FNV had de suggestie gedaan in de Stich ting van de Arbeid tot deelakkoorden te komen over zaken als bijvoorbeeld aftop- ping van de prijscompensatie. Centrale afspraken op dit soort punten zouden de cao-onderhandelingen in de bedrijfstak ken volgens de federatie een steuntje in de rug kunnen geven. De FNV acht evenals de werkgevers de kans op een allesomvattend akkoord niet of nauwelijks aanwezig. Daarom is het volgens Kok des te meer te betreuren dat de werkgevers in hun uitnodiging al laten weten dat ze ook niets zien in deelakkoor den. Kok: „In feite stellen de werkgevers een retorische vraag”. Ze werpen de vraag op of verder praten over een centraal ak koord of deelakkoorden zin heeft en ver volgens zeggen ze dat ze daarin ook zelf eigenlijk niets meer zien. De uitnodiging van de werkgevers is hooguit een door zichtige poging om ons nog eens een keer nee te laten zeggen”. „Begin volgende week gaat het FNV- federatiebestuur overigens de werkge- versbrief nog eens bekijken. Dan zal for meel worden beslist of men op de uitnodi ging van de werkgevers zal ingaan. De FNV ziet wél wat in de suggestie van de werkgevers te gaan praten over de ar beidsmarktproblematiek (veel werklozen veel onvervulbare vacatures). De FNV vindt overigens de samenhang met het directe arbeidsvoorwaardenbeleid niet aanwezig. middel Androcur, een cyproteronacetaat van de West-Duitse fabrikant Schering. Dit middel heeft een tijdelijk castrerende werking, die bovendien in intensiteit kan verschillen. Androcur is niet vrij van ingrijpende bijwerkingen en kan boven dien een ernstige graad van psychische frustratie oproepen. Dr. Schuier heeft tegenover KRI er kend dat de keuze tussen gevangenschap of castratie voor de betrokken verdachte geen vrije keus was. Psychiatrisch adviseur van minister De Ruiter van justitie, professor dr. S. van der Kwast, spreekt van „een ontoe laatbare geschiedenis”. Hij wijsteen che mische castratie in het kader van dwang- behandeling af. Inmiddels is de castrerende medicatie gestaakt vanwege de toenemende be zorgdheid daarover bij de betrokken ver dachte. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Ria Beckers (PPR) heeft al aangekon- digd de minister van Justitie vragen te zullen stellen over de omstreden behan deling. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een ongeveer dertigja rige man die in het Arnhemse Huis van Bewaring was ingesloten op verdenking van pedofiele contacten, heeft zijn vrij heid voorlopig teruggekregen onder de voorwaarde dat hij zich aan een chemi sche castratie zou onderwerpen. Dit voorstel werd hem op 25 juli gedaan en de betrokken verdachte was bereid deze prijs voor zijn vrijheid te betalen. Dat was twee weken nadat staatssecretaris Haars de Tweede Kamer verzekerde, dat al sinds tien jaar geen enkele zedende linquent door justitie wordt geca streerd. In de Arnhemse Van Muylwijkstraat hebben be woners van een flatgebouw een gezamenlijk initiatief genomen. Voorbijgangers worden met nevenstaande wens begroet. In Heerlen is gisteren de Stichting Sti mulering Werkgelegenheid Limburg (SWL) opgericht, die financiële steun zal verlenen aan Limburgse bedrijven die in moeilijkheden dreigen te komen. De stich ting denkt het geld hiervoor te krijgen van de Limburgse provincie. Het opbouwen van buffervoorraden is ook een zaak die na 1973-’74 werd gereali seerd. Krachtens IEA-richtlijnen dient ie der der 19 landen een voorraad voor 70 dagen te hebben. Nederland heeft zelfs een voorraad van 90 dagen aangelegd, zodat onze positie gunstig is. Dat er geen onrust bestaat, bewijst ook, zo wordt aangevoerd, het feit dat het IEA-bureau in Parijs tij dens de kerst- en jaarwisselingsperiode gesloten is en de medewerkers (van wie er Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een werkgroep ingesteld die het spreidingsbeleid van de rijksdiensten gaat onderzoeken. De werkgroep zal de minis ter adviseren welke criteria bij de sprei ding moeten worden aangelegd. Het is de bedoeling dat deze nieuwe werkgroep nauw zal samenwerken met de al bestaan de werkgroep Vestiging Rijksdiensten. De activiteiten in de Rotterdamse haven zijn dit jaar met drie procent teruggelopen in vergelijking met vorig jaar. Belangrijk ste oorzaak van deze teruggang is de sterk verminderde toevoer van ruwe olie naar de Maasstedelijke haven. In de oliesector was sprake van een verlies van 12 procent, of wel 17 miljoen ton. Bij de erts- en kolenoverslag stegen de activiteiten echter met zeven, respectievelijk tien procent. De meeste groei zat het afgelopen jaar in de containerlading: 22 procent. Omdat er nu nog maar één brug over de sluis is, heeft Rijkswaterstaat besloten een verkeersregeling in te stellen, teneinde te voorkomen dat tijdens de spitsuren enor me files ontstaan. Tussen 7.40 uur en 8.10 uur en tussen 16.35 uur en 17.05 uur is de brug geopend voor het wegverkeer. Het scheepvaartverkeer is dan volledig ge stremd. Gedurende de rest van de dag kan het wegverkeer vertraging ondervinden als één of meerdere schepen worden ge schut. Automobilisten kunnen wachttij den voorkomen door om te rijden naar de brug bij Sluiskil. Volgens Rijkswaterstaat bedraagt de schade aan de brug bij Terneuzen tien tot vijftien miljoen gulden. etmaal 60 procent. WEERRAPPORTEN 19 21 ZONDAG 31 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.48 uur, onder 16.38 uur Maan op 09.40 uur, onder 19.13 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 00.14 uur en 12.37 uur Hoogwater 04.28 uur en 16.43 uur MAANDAG 1 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.48 uur, onder 16.39 uur Maan op 10.22 uur, onder 20.32 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 00.26 uur en 12.03 uur Hoogwater 04.28 uur en 17.07 uur DINSDAG 2 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.48 uur, onder 16.40 uur Maan op 10.57 uur, onder 21.51 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 01.00 uur en 13.44 uur Hoogwater 05.13 uur en 17.57 uur c 10 11 10 2 11 4 10 10 9 11 0 19 19 -0 14 11 12 10 -26 12 3 -5 16 6 11 10 13 20 18 11 10 -13 12 16 16 -14 1 9 16 Dit geval van castratie is eerst nu aan het licht gekomen, door een publikatie in het decembernummer van KRI, het maandblad van de reclassering. De castrerende medicatie werd de ver dachte toegediend door de justitie-psy- chiater dr. J. Schuier, tevens directeur van het Selektie-Instituut voor tbr-gestel- den te Utrecht. Hij gebruikte daartoe het gS gÜ

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2