Bellamy schreef over nieuwe maatschappij ff a i tof-- IN SOVJET-UNIE ZOEKT MEN HET IN VIRTUOZE SPROOKJES z ,«i I 0 door Conrad van de Weetering In Nederland Doornroosje o/ O I KLAAS PIETER RIEKSEN o ver kaa bee het sym geh< naa mog het h 1 s lil Vl n Vl g d g Si di ni P' v; Voor zover ik het kan nagaan, is er nooit een ballet gemaakt met als titel Utopia maar er bestaat wel een ontelbaar aantal danswerken, die die naam zouden kunnen dragen. Ik denk bijvoorbeeld aan Les Sylphides van Michail Fokine of aan de Symfonie in C die George Balanchine maakte op muziek van Georges Bizet. Bij ballet in de klassieke betekenis gaat het toch altijd om een ideale vorm; alleen al de verschijning van een danser, die acht jaar studeert en traint om zijn lichaam in een conditie te brengen, die god slechts bedoeld kan hebben toen hij de mens schiep wijst daarop, al zal een schilder als Rubens daar natuurlijk anders over denken, die hield nu eenmaal van wat meer vlees. ('AA' pa Ballet streeft naar een ideale vorm in L d niemand komen, behalve de dan sers, de toneeltechnici en de tsaar, die er soms zijn privébezit (de dan- sche toon. Ze lachte. Jij hébt ook een zure humor zeg, antwoordde ze. Ik heet ook niet voor niets Freek, repliceerde ik. We maakten wat grappen. Ze voelde zich duidelijk even niet op haar gemak. Maar ze overwon haar angst om met een blinde te zitten praten. Ik vertelde haar dat ik niets liever zou willen dan te kunnen zien. Dat ik wel grappen maakte over mijn blindheid, maar dat ik er niet mee had leren leven zoals andere jongens van het blin deninstituut. Dat ik alle mogelijk heden had onderzocht om er iets aan te doen. Steeds weer antwoordden de doktoren dat ik geduld moet heb ben, dat er wellicht ooit nog eens een methode zou worden gevon den om mij het licht in de ogen te geven. Om mijn gevoel, mijn reuk, mijn verbeelding ook te kunnen visualiseren. Weet je dat ik nog nooit televisie heb gezien’, zei ik nippend aan mijn whisky. sers) ging feliciteren en in bepaalde gevallen een uitzonderlijke danser of danseres begiftigde met een gou- e telefoon rinkelde. Ik zocht mij een weg naar de tafel waar het brullende ding zich bevond. Ik nam op. Heb je het al gelezen, zei ze opge wonden. Heb je het al gelezen. Ik kan niet lezen, zei ik. Ze hield haar adem even in. Als of ze de koningin had uitgeschol den. den horloge met Inscriptie. In 1860 werd in Rusland de lijfeigenschap afgeschaft maar de keizerlijke privi leges achter het toneel bleven be staan, ook toen er in datzelfde jaar in Sint Petersburg een nieuw groot theater, het Marinski Theater werd gebouwd, waar veel meer plaats voor het publiek was en ook de verhouding tussen de troon van de tsaar en de stoelen voor de rest van het publiek wat realistischer werd. naar Siberië verbannen. Tot zo- het kritische deel, nu het Utopi- e deel: Een goede fee heèft dè irspelling van de dood vervangen ren honderdjarige slaap. Het bal- werd in 1890 gemaakt dus in 0 zullen die honderd jaar om zijn, er 11 jaar zal Doornroosje dus al eens wat nader te bekijken, eer omdat zulk soort opleidin- er ook voor andere vakken be- n. Het lijkt een technisch ver te worden, maar wees niet g, die techniek zal erg meeval- het wordt wel een griezelig ver- I: In de balletakademies in de zo te maken, dat je hem in n kunt verdelen. Voor elk van Michail Baris/uilov en Natalja Makaro va in Other Dances van Jerome Robbins (van Westside Story) op muziek van Fre deric Chopin. De Amerikaanse schrijver en filosoof Edward Bellamy is één van de bekendste publicisten over de utopische ideeën. Zijn boek „Look ing Backward: 2000-1887” haalde een oplaag van meer dan een miljoen exemplaren, zeker ook voor die periode (hij leefde van 1850 tot 1898) een enorm aantal. In dat boek bepleitte hij in verhaal vorm een idealistische vorm van socialisme, een maatschappijbeeld, waarin men elkaar in alle situaties behulpzaam zou zijn: een maatschappij van samenwerking, broederschap. Bellamy had een geweldig vertrouwen in de goede kanten van de mensheid. Het boek werd een bron van discussies, praktisch over de hele wereld. Overal ontstonden Bellamybewegingen, ook in Nederland. De New Nation, die Bellamy nastreefde, is er nooit gekomen. Het denken van Edward heeft echter wel invloed gehad op latere Amerikaanse economen en op vele groeperingen, die zich met veranderingen in de maatschappijstructuur bezighielden en houden. Ik zie wat. Ik zie licht. Ik zie iets lichts-, schreeuwde ik buiten zin nen. Nog niet alle verband was van mijn hoofd gewikkeld, maar door het overgebleven gaas zag ik dat het donker waar ik me al jaren in bevond steeds iets lichter werd. Dokter, ik zie, krijsde ik toen al het verband van mijn hoofd was. Ik zag de hel verlichte kamer met witte muren en steriele instrumen ten. Een man met een witte jas en enkele zusters, ook met witte ge waden. Alleen hoog in de kamer bevonden zich ramen, waardoor ik nog meer witte muren zag. Ik ren de naar buiten, volgde de pijlen. Zag het groen, het blauw, het rood, Noerejev leerde in 17 jaar meer dan 300 rollen naast die hij al van zijn opleiding kende, Barisjnikov leerde er in vier jaar 40 en beiden zijn nog steeds aan het studeren. Il Oly inte Sle zon In d gee bon vitri (An En zelfs dat is nog niet alles. Het balletvak is zo rijk, dat je zelfs in acht jaar onmogelijk alles kunt le ren voor alle rangen in de dans, daarom wordt er al in het vierde jaar vastgesteld voor welke rang je geschikt bent. Kun je groepsdanser worden, dan leer je alle groepsrol- len; kun je kleine-rollen-danser wor den, dan leer- je alle kleine rollen; kun je grote-rollen-danser worden dan leer je alle grotere rollen en kun je ster-danser worden, dan leer je alle sterrollen. Daarmee staat me teen je hele toekomst vast met iede re beweging onderverdeeld in acht facetten, voorgeschreven van het begin tot het eind. Geen enkele dan ser kan tijdens zijn carrière meer dan één rang opschuiven. Dit is de belangrijkste reden waarom er zo veel Russische dansers naar het Westen komen. Rudolf Noerejev, Michail Barisjnikov, Galina en Vale ri Panov, Natalia Marakova en an deren. Dat is vermoedelijk ook de reden waarom deze sterren zich zo hongerig werpen op iedere mogelij ke rol die ze kunnen bemachtigen. 99 d f< b g z rr o e h ri 2 „1 n g: b. Ie ir ci ri e< al P P s< D e sneeuwvlokken dwarre len naar beneden, zei ze. We zaten in de huiskamer. Jaren waren voorbijgegaan na de ze ontmoeting. Regelmatig bezoch ten we elkaar. Hoe ziet het er buiten uit, vroeg ik haar. Het is helemaal wit, de straten, de auto’s, de huizen, het plantsoen. Alle kleur van de zomer is verdwe nen en heeft plaats gemaakt voor het wit van de winter, zei ze. Het haardvuur knisperde op een onheilspellende manier. „Almost cut my hair” van Crosby, Stills, Nash en Young gierde uit de boxen mijn hoofd in. Ik begon bijna te geloven dat het zo wel goed was. Dat het onnozele idee van mij niet praatten. De dag dat het verband van mijn ogen zou gaan kon me niet gauw genoeg komen. De dok ter had me verteld dat de operatie een succes was geweest. Ik had goede hoop. Hij ook. Langzaam werd de bandage van mijn hoofd gewikkeld. Slag voor slag zou de onthutsende waarheid voor me dichterbij komen. Ik had mijn emoties niet meer in bedwang. Ik trilde over mijn hele lichaam. Ter gend voorzichtig ging de dokter te werk. Om niets te beschadigen vertelde hij me. Het kon me niets schelen. Hij had het verband er in een ruk af mogen trekken. Ik wilde weten of ik kon zien. In de tijd van Lodewijk XIV pro beerden koningen er uit te zien als góden (Lodewijk XIV danste zelf de rol van de oppergod, de zonneko ning;) in 1738 liet keizerin Anna Ivanovna van Rusland de mooiste kinderen van haar lijfeigenen uit zoeken om ze door Italiaanse ballet- meesters te laten trainen tot dansers voor het Keizerlijke ballet (de keize rin omringde zich graag met mooie mensen, die ook nog haar eigendom waren, is dat voor velen geen uto pie?); en na de revolutie van 1917 waarbij de keizerlijke familie werd uitgemoord, probeerden de dansers van de Sovjet-Unie er nog steeds uit te zien als koningen. Ik heb het altijd als een kostelijke grap beschouwd als Het Nationale Ballet van het Ko ninkrijk der Nederlanden voor uit voeringen van het Zwanenmeer in de rollen van de prins en de zwanen koningin, gasten uit de Sovjet-Unie (een volksrepubliek) liet dansen. Maar in Rusland droomden niet alleen de tsaren van utopieën, ook de dichters deden dat. In 1817 schreef Alexander Poesjkin bijvoor beeld een gedicht Wóljnust (vrij heid), waarin zinnen voorkomen als „Sidder, O tyrannen van de wereld en jullie, gevallen slaven, sta op.'" De tendens was in grote lijnen, dat we een ideaalstaat zouden krijgen als alle wetten maar voor iedereen (dus ook voor de heersers) zouden gel den. Veel jonge officieren droegen een afschrift van dit gedicht om hun hals en toen dat werd ontdekt, werd Poesjkin naar de provincie verban nen. Poesjkin zal met zijn kritiek wel niet gedoeld hebben op de situatie in het Keizerlijke Ballet maar omdat dit verhaal toch om balletutopieën gaat, is het misschien interessant eens te kijken hoe de situatie daarin was. In die tijd trad het Keizerlijke Ballet op in het theater in het Win terpaleis langs de Neva, het gebouw waarin nu het Hermitage Museum is gevestigd. Dat theater is er nog steeds. Er is een groot toneel en vlak voor dat toneel op een zeer brede verhoging staat de troon van de tsaar. Naast hem, op de eerste rij en op verhogingen konden de andere leden van de keizerlijke familie zit ten. De rest van de toeschouwers zat achter de tsaar en zijn familie en kon vermoedelijk vrijwel niets zien. Achter het toneel mocht absoluut Sorry, zei ze. Sorry, maar het is ook zulk goed nieuws. In San Fransisco woont een chirurg die zegt dat hij iedereen die blind is weer kan laten zien. Hij heeft een methode ontwikkeld, waarbij het functioneren van het oog weer ge heel en al in ere wordt hersteld. Iedereen kan naar hem toe en Hij is lid van een geheimzinnige sekte en wordt de nieuwe Jezus Christus genoemd of zoiets, ant woordde ik. Hè Jezus, maak nou geen grap pen, Het is echt waar. Hij heeft al enkele mensen geholpen. Je kan naar hem toe. Een ticket kopen en een paar honderd gulden voor de verblijfskosten. De operatie doet hij voor niets. Echt waar, zei ze nog steeds opgewonden. Het is niet te geloven, zei ik. Het is haast niet te geloven. Ik geloof er geen barst van. Blindie, zei ze, over een paar weken kan jij weer zien. Het is waar, dat er door dat sys teem van opleiding in de Sovjet- Unie ideale dansers ontstaan maar of de danssituatie daarmee ook ide aal wordt is ernstig de vraag. Bij ons is de politiek in de dansgroepen al heel wat idealer, maar hier ont breekt weer te veel aan de opleiding Hoe zou die moeten zijn’ Een insti tuut waar je kennis kunt nemen van alle hoogtepunten uit de geschiede nis met de erbij behorende stijl; waar je een bewegingstechniek kunt leren die het uitvoeren van al die stijlen mogelijk maakt en dit geheel ondergeschikt gemaakt aan het le ven van nu en morgen. Om dit te bereiken zou er in de allereerste plaats een studiecentrum op univer sitair niveau moeten komen, waar de historische ontwikkeling bestu deerd en toegankelijk gemaakt kan worden. Een studierichting die Cho- reologie zou moeten heten. Ten tweede moeten de balletakademies met hun opleiding beginnen met 10 jaar. Als ze later beginnen, zoals nu op de akademies, dan moeten de leerlingen in te korte tijd (vier jaar in plaats van acht) te veel tegelijker tijd leren met de frustratie dat ze aan het eind van hun studie nog steeds achterlopen bij het internati onaal geldende niveau. Ten derde zouden er zodanige theaters moeten komen, dat de dansers zich werke lijk vrij (volgens de maten en de eisen van onze tijd) kunnen bewegen op het toneel. Dan pas zou men zien dat dansen geen lieflijk meisjesspel letje is maar een kunst voor volwas sen mensen, mannen zowel als vrou wen, en dan zouden jongens zich ook tot dit vak voelen aangetrokken. Maar wie had het ook weer over Utopia’ Amsterdam heeft nog niet eens een muziektheater. e operatie duurde enkele uren. De dokter was een aardige man. Hij probeer de me echt op mijn gemak te stel len. Maar ik had niets te verliezen. Slechter dan helemaal niet kunnen zien bestond niet. Ik moest een paar weken in het ziekenhuis blij ven liggen. Op de zaal waar ik lag waren allemaal mensen die waren geopereerd. We wisten bijna alles van elkaar. De radio alleen kon ons niet de hele dag verblijden. We praatten veel. Dat nu alles beter zou worden. De wereld zou veran deren. Eindelijk konden we de straat oversteken zonder op het geluid van auto’s af te gaan. Na tuurlijk, ik kon de wagens onder scheiden aan het motorgeluid. Maar ik wilde ze zien, die bolides waar mijn vrienden altijd over en nooit echte mensen op het •el, nooit echte gevoelens. Wat Utopie. situatie geschilderd zoals die was het inslapen van Doornroosje en irna liet hij een beeld zien van hij zich voorstelde, dat de we- I er zou uitzien bij het ontwaken omdat het een ballet is, gaat het om de balletwereld. Welnu, vol- is de fantasie van Petipa zal de iskunt dan uiterst virtuoos wor- 1 en de onderwerpen zullen alleen ar sprookjes zijn. Roodkapje en Wolf, de Gelaarsde Kat, de Blau- Vogel en de Drie Iwans. We moe- nog elf jaar wachten tot 1990 ar in de Sovjet-Unie is men al dig bezig dit visioen van Petipa e dansopleiding in de jet-Unie is werkelijk ideaal, ze- vergeleken bij de situatie zoals die hier in Holland aantreffen. meer nodig was. Hoe zie je er eigenlijk uit, vroeg ik haar. Het bleef even stil. Ik hoorde dat ze van het raam naar me toe liep. Ze had die vraag blijkbaar ooit verwacht. Vastberaden zei ze: Wil je voelen hoe ik eruit zie? Dat had ik nou ook weer niet direct verwacht. Natuurlijk, ik had er rekening mee gehouden dat een meisje dat ooit tegen me zou kun nen zeggen. We gingen naar boven. Dat is mijn gezicht, zei ze toen ik haar neus, oren en mond voelde. Toen mijn handen langzaam naar beneden gingen zei ze wat veront schuldigend: mijn borsten zijn wat groot. Het werd een hemels spel van geven en nemen. God beware me, dacht ik halverwege en toen ik hijgend op bed lag schreeuwde ik: Ik wil godverdomme zien. Ik wil je zien. Ik wil je zien. Ik wil je zien. Ik wil je zien. Ik wil je zien. Ik begon te huilen. Zat wezenloos met mijn hoofd te draaien. Sloeg met mijn been ongecontroleerd op de matras en was niet te bedaren. Toen ik wat te hard met mijn hoofd tegen de stalen bedrand sloeg geloofde ik dat het afgelopen was. Een stekende pijn zette zijn klauwen in mijn hersenpan. Ik zag sterretjes. Ik zag Ik wil zien verdomme, schreeuw de ik weer en begon opnieuw te huilen. de contouren, een auto, een mens en dacht meteen aan haar. ▼ellicht nog banalere disco- \A/ stampers dan jaren gele- V V den vulden het rokerige en naar drank stinkende vertrek. Ik zat in een hoek, ver van de deur. Ik keek de zaak rond. Voor me stond een whisky. Mensen stonden druk met elkaar te praten. Ik moest naar het toilet. Toen ik terug kwam bestelde ik nog een drank. Al weken kwam ik hier. In het begin was iedereen enthousiast ge weest. Kreeg ik klopjes op mijn schouder of zei iemand: Freek, hoeveel vingers hou ik op? Ik betaalde. Verliet de kroeg en wandelde door de straten. Ik klampte me vast aan de deurknop pen. Om niet om te vallen. Een agent keek me wantrouwend aan. Keek waar ik naar toe ging. Ik had nog geen tijd gehad om auto te leren rijden. Teleurgesteld ver volgde het blauwe wezen zijn weg. Ik ook. Thuis gekomen zette ik me in een gemakkelijke stoel. „Baby please don’t go” vond ik meer ge paste muziek. Ik had haar nooit meer gezien. Bij mijn terugkomst uit Amerika lag er een brief op de mat. Ik wildé er niet meer aan denken. Ik liep naar de keuken om een boterham te maken. Uit de la pakte ik een mes om de boter mee te smeren. Het pakje boter uit de ijskast voelde wat koud aan. Met moeite schraapte ik de boter los. Vrienden bleken geen vrienden meer. Het leven bleek geen leven meer. Ik speelde wat met het mes. At mijn boterham op. Maakte het mes secuur schoon onder een hete waterstraal. Het glinsterde in het licht van de keuken. Ik ging weer terug naar mijn stoel met het mes in de hand. Ik bekeek het werktuig nauwkeurig. En het zien wordt geen zien meer, mompelde ik. Op het moment dat ik toesloeg rinkel de de telefoon. die acht momenten moet je precies weten waar op dat moment je arm zich bevindt, waar je hoofdrichting is, waar zelfs je ogen gericht zijn. Begrijp me goed, dat betekent niet dat alle bewegingen langzaam ge maakt moeten worden, integendeel, alle bewegingen moeten zowel lang zaam als razend snel kunnen wor den uitgevoerd, maar in alle tempi moet dat volledig bewust kunnen gebeuren. En die bewustheid gaat nog ver der: Je moet niet alleen maar iedere beweging zo kennen, maar ook ieder facetje van een rol en daarom leer je een groot aantal rollen al bij je oplei ding, met psychologische achter grond en al. Maar om dat te kunnen, moet die hele opleiding ook zorgvul dig geregeld zijn, een opleiding van acht jaar, waarin van uur tot uur is voorgeschreven wat je moet leren. e ene na de andere banale disco-stamper vulde het muffe vertrek. Ik hield niet zo van die muziek. Maar het mocht mij de pret niet drukken. Ik kwam hier graag. De mensen waren alle maal aardig voor me. Af en toe kreeg ik een glas whisky aangebo den, maakte iemand een praatje met me. Ik zat in een hoek. Vlak bij het raam en de deur. De stoot koude lucht die ik voelde als er iemand binnenkwam hinderde mij nauwelijks. Een tijdje al had ik daar alleen gezeten. Plotsklaps zei een meisjesstem: Hé, hallo. Jij bent Freek is het niet? Ik knikte bevestigend en keek haar kant op. Ik hoorde dat ze ging zitten. Ze bestelde een bier. Ik vroeg hoe ze heette, hoe ze mijn naam wist. Ik zag je zo alleen zitten en heb gevraagd hoe je naam was, ant- woorde ze. We raakten aan de praat. Het ene na het andere glas mikten we in de dorstige keelgaten. Het werd diep in de nacht. Ik voelde me op mijn gemak, Naar mate de avond vorderde werd de muziek ook be ter. Ik voelde dat ik begon te knik kebollen. Ik verloor de controle over mijn lichaam langzaam. De weg naar het toilet kende ik als geen ander. Voorzichtig schuife lend baande ik me een weg door de mensenmassa. Ze was aardig voor me, zoals iedereen altijd aardig voor me was. Ik weet dat je blind bent, zei het meisje even plotseling als dat ze gekomen was. Ik hoorde het van die jongen die ik vroeg wie je was. Het is niet aan je te merken zeg. Geweldig. Ze noemen me ook wel Blindie, zei ik op een wat te tragie-komi- T digi klai kris bin: kelt lan; pau raa zon nad star per; om: visi se t nalt op schi In 1890 maakte Marius Petipa voor dit keizerlijke ballet in het Ma rinski Theater een produktie, die best de naam Utopia zou mogen dragen, ook al werd het ballet dan Doornroosje genoemd (De ne Slaapster met muziek van Iljitsj Tsjaikovski). Het ziet er s een sprookje maar als je goed geeft het toch een uiterst kri- beeld van de situatie in die tijd, boze fee heeft voorspeld dat nroosje zal sterven aan de 1 van een breinaald en dus t iedereen dje het waagt te n, ter dood veroordeeld of in Lodewijk XIV danste zelf de rol van de oppergod, de zonnekoning.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 32