HALF JANUARI WEER OVERLEG Op westelijke Jordaanoever op Kennedy Slecht weer in Engeland en Duitsland Zwarte doos van DC -9 terecht Waarschijnlijk vier schoten Cambodja meldt militair succes Weer gevangenen vrij in Indonesië begrafenis Boumedienne Emotionele Spanjaarden kiezen in maart nieuw parlement Singer naaimachine I Vakantie in Engeland Top in Jamaica geeft blijk van solidariteit arm en rijk Premier Begin wenst nieuwe nederzettingen Ook gemeenteraadsverkiezingen op komst ra n A ÉR ■■1 ie IJ hoek van hólland harwich 2 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 iven iidie t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” 99 i Ji f jven igen 1'? nten sten de Europese gemeenschap. Dit is gisteren officieel in Parijs meege deeld. igen encla- )hina, >t 126 e ge- 'epro- oritei- nezen i. De j weg BRUSSEL. Het Europees Monetair Systeem (EMS) gaat niet op 1 januari van start. Frankrijk doet niet mee met het EMS, zolang de EEG-landen geen akkoord hebben bereikt over versnelde af braak van de monetair compense rende bedragen (MCB’s) die wor den toegekend bij in- en uitvoer van landbouwprodukten binnen SINGER Door Franse houding geen start EMS op 1 januari I (ADVERTENTIE) Or PREMIER BEGIN ft - op de bewa- 1 niet ensen ie wa tt der g Sti- iburg in zal die in stich- n van )0 ge- :ering ig ge- 1. Het steeg jaar. oegin n een ancië- i haar DJAKARTA (Reuter). 1331 „commu nisten” die op het eiland Boeroe gevangen zaten, zijn gisteren vrijgelaten. Het aantal gevangenen dat dit jaar in Indonesië op vrije voeten is gesteld, is hiermee gestegen tot minstens 10.000. De regering-Soeharto heeft toegezegd de nog resterende 9700 gedetineerden voor eind 1979 vrij te laten. De gevangenen werden gearresteerd na de mislukte com munistische staatsgreep in 1965. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) De Franse beslissing komt in Brussel niet als een verrassing. Twee weken gele den eiste de Franse minister van Land bouw dat de negen zouden besluiten tot afbraak van de MCB’s in drie jaar. Toen de andere EEG-landen, met West-Duits- land voorop, daaraan niet wilden meewer ken, behield Parijs zijn goedkeuring aan de formele EEG-besluiten tot invoering van het EMS voor. In die situatie is sinds dien geen verandering gekomen. De ministers van Landbouw van de ne gen komen 15 januari weer bijeen. Dit maal onder voorzitterschap van Frank rijk, dat West-Duitsland als zodanig in het komend half jaar opvolgt. In afwachting van het besluit van de Landbouwministers zijn de bestaande MCB’s tot 21 januari geldig, zo werd gisteren in Brussel beslo ten. Ook het monetaire slangakkoord tus sen Duitsland, Denemarken en de Benelux blijft voorlopig van kracht, aldus een Duit se bekendmaking gisteren in Bonn. In Brussel circuleerden gisteren geruch ten dat de Landbouwministers van de ne gen eerder bij elkaar zouden komen, maar dat bleek zeer Onwaarschijnlijk. Volgende week ontmoeten de Franse president Gis- card en de Duitse Bondskanselier Schmidt elkaar in Guadeloupe, waar ze deelnemen aan een Atlantische top met president Car ter en de Britse premier Callaghan. Dan zal de kwestie zeker voorden besproken, want Frankrijk en West-Duitsland staan lijnrecht tegenover elkaar. De MCB’s worden verleend ter compen satie van de prijsverschillen die zijn ont staan als gevolg van de koersschommelin- Begin deelde mee dat hij de opinie onderschreef van zijn minister van Bui tenlandse Zaken Dajan. Deze heeft vori ge week gezegd dat er behoefte bestond aan nog eens 20 nederzettingen op de westelijke Jordaanoever in de komende vijf jaar, een periode die samenvalt met de overgangstijd naar Palestijns zelfbes tuur zoals daarover door Israel en Egyp te tijdens de Camp David-besprekingen overeenstemming is bereikt. Israëlische functionarissen hebben ge zegd, dat Dajans verklaring een ant woord was op opmerkingen van de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken Ghali, die stelde dat de strijd voor een onafhandelijke Palestijnse staat zal aan vangen nadat een Egyptisch-Israelisch vredesverdrag is ondertekend. De nieuwe nederzettingen moeten aan tonen dat Israel niet van plan is zich van de westelijke oever te laten verdrijven, aldus Dajan en Begin bevestigde dat „er nooit een Palestijnse staat zal verrijzen”. De premier vreesde dat een onafhan kelijke staat die beheerst wordt door de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie „niet alleen een gevaar zal opleveren voor de veiligheid, maar ook voor het bestaan van Israel”. ALGIERS (AP). Algerije heeft giste ren haar overleden president Houari Bou medienne begraven tijdens een massale, emotionele staatsplechtigheid waarvoor ongeveer 2 miljoen mensen op de been waren gekomen. „Boumedienne, het volk en het leger is met u”, schreeuwde de enorme menigte toen de stoet zich langzaam een weg baan de door een zee van treurenden. Men droeg portretten van de president, die Algerije 13 jaar lang geleid heeft. Boumedienne, een van de meest felle tegenstanders van de Egyptisch-Israeli- sche vredespogingen, stierf woensdagijen gevolge van een zeldzame bloedziekte. De begrafenisplechtigheid, op de mos lem sabbath, vond plaats op het Martela renplein van de begraafplaats El Alia en werd bijgewoond door staatshoofden als de Libische president Ghadaffi, de Pakis taanse president Zia Ul-Hag en de Cyprio tische president Spyros Kyprianou. Voor de Verenigde Staten waren aanwezig de minister van Financiën Michael Blurtlen- thal, de zoon van president Carter Chip en een delegatie bestaande uit zestien rftan, onder wie de drievoudige wereldkampioen Mohammed Ali. Namens Frankrijk was de minister van Buitenlandse Zaken Jean Francois Poncet aanwezig. De Tunesische president Habib Bourguiba had Éijn vrouw en zoon gestuurd. zond- Zolks- vindt, g zijn kt dat oorlo- orden kende nilieu lar of rende mate mini- i niet nd zal lat er >olitie ij ter- sft dit nigre- dgens r niet 3 emi- lantal [ratie. invra- e toe- laven lopen grijk- sterk naar sector jcent, s- en ichter it. De in de I van ening e het 1 gaat ninis- sprei- is de groep staan- en. HAMBURG/LOflDEN (DPA, AFP). Zware sneeuwval en overstromingen op grote schaal hebben gisterochtend in Schotland en Noord-Engeland een chaoti sche toestand geschapen. Ook in het noorden van de Duitse Bondsrepubliek zorgden sneeuwstormen en overstromin gen voor ontwrichting van het verkeer. In de omgeving van Edinburgh werden ruim 250 personen in auto's en bussen verrast door de „blizzard”. Volledig inge sneeuwd moesten zij zes uur wachten, voordat de politie en andere hulporganisa ties hen hadden weten te bereiken. Na de natste maand december sinds vele jaren traden in het Noordengelse graaf schap Yorkshire talrijke kleine rivieren buiten hun oevers waardoor tientallen we gen onbegaanbaar werden. Alle wegver bindingen tussen Engeland en Schotland waren gisteren op een na verbroken. De bewoners van het getroffen gebied probe ren met zandzakken het water te keren. Vooral de stad York wordt bedreigd. In de Noordduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein woei een stormachtige wind de sneeuw op tot metershoge bergen waarin het verkeer vastliep. Aan de oostkust de den zich flinke overstromingen voor. Van de luchthaven Hamburg moesten onder andere de vluchten van en naar Amster dam vervallen. Ook de veerdiensten op Denemarken vielen uit. De autoweg Ham burg-Flensburg was vanaf Schuby tot de Deense grens onberijdbaar. In Denemarken raadden de autoriteiten de automobilisten aan thuis te blijven, aangezien de wegen onder een sneeuwlaag spiegelglad zijn. In tegenstelling tot de winterse toestanden in het noorden wer den in Zuid-Duitsland lente-achtige tem peraturen gemeten. d een tstaan •n. De inpak ie cri- jertje. Van eclas- ngers atisch ssting t hoe- ibben orden i. Het invra- >or de lenge- mor- (ADVERTENTIE) x X ROME (DPA). De „zwarte doos” van de DC-9 van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia die vorige week zaterdag bij Palermo in zee stortte, is gisteren door duikers van de Italiaanse marine gevon den. Met behulp van deze zwarte doos kan misschien de oorzaak worden vastgesteld van het ongeluk, waarbij 100 mensen om het leven kwamen. BANGKOK (AFP). De Vietnamese strijdkrachten hebben 1000 man aan do den en gewonden verloren tijdens aanval len in het noordoosten en oosten van Cam bodja op 25, 26, 27 en 28 december, zo meldde de „Stem van Cambodja” gisteren. Volgens het radio-bericht werden tij dens deze aanvallen talrijke Cambodjaan se dorpen door Vietnamese jachtbommen werpers gebombardeerd. Het Cambod jaanse leger zou het vijandelijk offensief tot staan hebben gebracht. Militaire waarnemers in de Thaise hoofdstad Bangkok verklaarden dat de meeste gevechten hebben plaats gevonden rond de steden Snoul, Mimot en Krek. De Vietnamezen zijn kennelijk langzaam doorgestoten naar de Mekongrivier, die van essentieel belang is in de gevechten. Deze begonnen in 1975. Het onlangs gevormde en door Vietnam gesteunde Cambodjaanse opstandelingen front heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn guerrillastrijders bijna 200 regerings soldaten heeft gedood of verwond in ge vechten die plaatsvonden in een „bevrijde zone” ten noordoosten van de hoofdstad Phnom Penh. Het front streeft naar om verwerping van de regering in Phnom Penh. WASHINGTON (Reuter). Twee ge- luidsdeskundigen hebben gisteren voor de commissie van het Huis van Afgevaardig den, die een onderzoek naar de moord op president John Kennedy instelt, verklaard dat het voor 95 percent zeker is dat er geen drie maar vier schoten op de president gelost zijn. Het vierde schot, aldus Mark Weiss en Ernest Aschkenasy, werd afge vuurd vanaf een grasheuveltje voor de autocolonne. Dit betekent dat het zo goed als zeker is dat er minstens twee man betrokken waren bij de moord op Kenne dy. De twee deskundigen verklaarden dat zij dit hadden opgemaakt uit een bandop name. Een motoragent had tijdens de schietpartij toevallig zijn radio aanstaan en deze had de hele schietpartij geregi streerd. Het nieuwe bewijsmateriaal is in strijd met de bevindingen van de commissie- Warren die veertien jaar geleden tot de conclusie was gekomen dat alleen Lee Harvey Oswald drie schoten op de presi dent had afgevuurd en dat er van een tweede betrokkene bij de moord of een samenzwering geen sprake was. De commissie, die zowel de moord op Kennedy als de moord op Martin Luther King onderzoekt, houdt aan het einde van het jaar op te bestaan. Eerder deze maand was de commissie, in een besloten zitting, op de hoogte gesteld van dit nieuwe be wijsmateriaal. Tot dan was de commissie van plan de bevindingen van de commis- sie-Warren te onderschrijven. rf- In de stad York in Engeland hebben overstromingen 500 huizen onder water gezet. De inwoners werden in veiligheid gebracht met bootjes. zen in juni van het vorig jaar tijdens de eerste vrije verkiezingen in Spanje sinds 41 jaar. Gisteren is de nieuwe Spaanse grondwet officieel van kracht geworden door publi catie in de staatscourant. Hiermee is een eind gekomen aan een overgangsperiode van drie jaar, die nodig was om de grond wet voor te bereiden. Overigens zullen nog tientallen wetten uit het Franco-tijdperk moeten worden aangepast aan de nieuwe constitutie. Inmiddels zijn de Spaanse luchtver- keersleiders gisteren voor onbepaalde tijd een stiptheidsactie begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis voor meer salaris. Het vliegverkeer op het vliegveld Barajas bij Madrid ondervindt vertraging door de ze actie. Ook de luchtverkeersleiders van het vliegveld Prat bij Barcelona nemen aan de actie deel. De stiptheidsactie begon enkele uren na dat personeel van de Spaanse maatschap pij Iberia een staking van twee dagen, eveneens voor hogere lonen, had beëin digd. r r en. De informele besprekingen zouden in een „algemeen goede atmosfeer” hebben plaatsgevonden. Aan het overleg in Runaway Bay nemen behalve Schmidt en Manley ook deel de premiers Pierre Trudeau (Canada), Mal colm Fraser (Australië) en Odvar Nordli (Noorwegen), de Venezolaanse president Andres Peres en het Nigeriaanse staats hoofd Olesegun Obasanjo. Schmidt deelde na afloop van het be raad mee dat het particuliere ondernemer schap een belangrijke plaats moet inne men in de ontwikkelingshulp. De invloed van particuliere investeringen in ontwik kelingslanden zou zelfs van groter belang zijn dan de officiële ontwikkelingshulp. De derde wereld dient er derhalve voor te zorgen dat er een klimaat wordt gescha pen dat particuliere geldschieters aanmoe dig! en hen een zo vrij mogelijke ontplooi ing biedt. Belangrijk zijn daarbij garanties tegen de nationalisering van het particulie re bezit. 1 '■K'hlIRS Qe nieuwe reisgids van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland ligt voor u klaar, de Engelandvaarder bij uitstek.' Pagina's vol vakantiepret. Haal die gids bij uw reisburo. uw automobielclub ABN AMRO- Rabobank of bij de NS-inlichtingen-kantoren U kunt ook schnjven naar SMZ. Postbus 2. 3150 AA HOEK VAN HOLLAND, of bel 01747-3944 (Van onze redactie buitenland) MADRID. Op 1 maart zullen in Span je algemene verkiezingen voor de beide Kamers van het parlement worden gehou den, zo is gisteren door de regering in Madrid meegedeeld. Op 3 april volgen de gemeenteraadsverkiezingen, de eerste na de dood van Franco in 1975. Gisteren ging de Spaanse regering ak koord met het besluit van premier Adolfp Suarez om het Spaanse parlement te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Het huidige parlement is geko- Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag vóór f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden) Een handelsmerk van The Singer Company RUNAWAY BAY (ANP). Het twee daagse topoverleg om de vastgelopen Noord-Zuid-dialoog uit het slop te halen heeft een bewijs geleverd voor de groeien de solidariteit inzake het economisch ge zonde verstand van ontwikkelingslanden en geïndustrialiseerde landen. Dit heeft bondskanselier Helmut Schmidt, een van de zeven politieke leiders die aan het overleg op Jamaica deelnamen, gisteren na afloop van de besprekingen meege deeld. De gastheer, premier Michael Manley van Jamaica, besteedde als vertegenwoor diger van de arme landen (Zuid) in zijn slotwoord aandacht aan het gemeenschap pelijk belang van de derde wereld en de industrielanden. De wederzijdse afhanke lijkheid tussen rijke en arme landen wordt steeds meer erkend, aldus Schmidt. Deze „interdependentie”-filosofie heeft er de af gelopen twee dagen op Jamaica voor ge zorgd dat het nauwelijks tot een harde confrontatie is gekomen tussen de partij- f gen van de valuta in de EEG-landen ten opzichte van elkaar. Het nieuwe EMS zal de koersschommelingen beperkt houden en derhalve in de toekomst de MCB’s min of meer overbodig maken. Tijdens de Eu ropese raad van regeringsleiders, begin december, die besloten tot invoering van de EMS, werd ook aanbevolen een eind te maken aan het MCB-stelsel. De Franse eis tot onmiddellijke verla ging van de bestaande MCB’s in het kader van een volledige afbraak binnen drie jaar, botste vorige week op een Westduitse weigering. Het huidige stelsel is gunstig voor de landen met sterke munten zoals West-Duitsland, Nederland en België. Ver laging van de MCB’s kan voor de boeren in deze landen betekenen dat ze minder voor hun produkten ontvangen. De Duitse mi nister van Landbouw Ertl zei dat het EMS als zodanig niet met de MCB’s te maken heeft. Parijs houdt echter onverkort vast aan de aanbeveling van de Europese top. In een reactie zei een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Financiën gisteravond dat „met teleurstelling” is kennis genomen van het feit dat „ondanks alle overleg in 1978” het EMS op 1 januari niet kan doorgaan. ^«38888888^^ Volgens Manley zijn als onderwerpen aan de orde gekomen de huidige toestand van de wereldeconomie, de oorzaken van de trage groei, het internationale handels beleid en de inspanningen voor de stabili sering van de grondstoffenprijzen. Het ontwikkelingsproces heeft voortgang ge boekt, aldus Maley, maar niet in die mate waarop de derde wereld heeft gehoopt. Hij uitte kritiek op het in vele industrielanden zichtbare protectionisme als kortzichtig middel tegen de economische problemen. Schmidt heeft bij de vertegenwoordi gers van de arme landen begrip ondervon den voor het feit dat de industrielanden op het ogenblik hebben te kampen met struc turele moeilijkheden. Hij onderstreepte de bereidheid van de Bondsrepubliek om een bijdrage te leveren aan het gemeenschap pelijk fonds voor de stabilisering van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Van een dergelijk fonds moeten echter .geen wonderen worden verwacht, aldus de bondskanselier. JERUZALEM (AP). De Israëlische premier Begin heeft gisteren een plei dooi gehouden voor nieuwe joodse ne derzettingen op de bezette Jordaanoe ver, maar hij voegde er aan toe dat de Israëlische regering nog geen beslissing had genomen over de exacte plaats van de nederzettingen en het tijdstip waarop zij gevestigd moeten worden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3