Vissers laten zich door quotering niet wegdrukken Voor af voer van autowrakken doorgang via Wijkeroogpark Verkouden? b.v. V Bouwfonds nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Bouwfonds geeft u uitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. H' Otrivin neusdruppels helpen direkt Is DamiatePers z/ ijrnonclniajws BAMIATE I X T IJmuider Courant IE mt w OMZET VISAFSLAG IJMUIDEN BEDUIDEND HOGER Nieuwjaarsrit De Rijmonders Nieuwjaarsrecepties sportpark Rooswijk Souwens Autoverhuur Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 Weekendautoreis (van 2 januari tot 15 april 1979) EEN GOLF HUREN? Bij Bouwens sturen! (BRINK Luchtverwarming Él 1 ZATERDAG 30 DECEMBER 4 19 7 8 IJMOND I DIRECTE VERBINDING MET RIJKSWEG 9 Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypotheek, zónder u hiervoor meteen te belasten. U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis ver kocht is, zodat u nooit met twéé hypotheeklasten tegelijk zit. In samenwerking met reis- en passage bureau Hoyman Schuurman hebben wij -speciaal voor onze lezers- het volgende weekendarrangement samengesteld Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman, Gedempte Oudegracht 82 (in stadskantoor Haarlems Dag blad), Haarlem. Tel. 023-313150. Geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag naar Vital-Hotel „Ortberg" in Ebbinghausen (Oost Westfalen) Het Vital-Hotel „Ortberg”, slechts 15 km verwijderd van de oude bisschopsstad Paderborn, biedt een oase van rust en ontspan ning. Buiten het hotel vindt u een heuvelachtige, bosrijke omgeving; binnen kunt u gratis gebruikmaken van een overdekt zwembad en sauna. De één- en tweepersoonskamers zijn ruim en beschikken over een bad of douche en toilet. Vele kamers hebben ook een balkon. Met een goed restaurant, gezellige lounge en bar zorgt de Nederlandssprekende eigenaar voor een plezierig weekend Aankomst op vrijdag,1e verzorging: diner. Vertrek op zon dag, laatste verzorging: lunch. ^fITT Bouwjaar (Cl 1978 vrijdag van 10.00-16.00 of op maandagavond van 18.30-20.30 uur, en bij uw plaatselijke makelaar. LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN NOORDIMA B.V. - HEERHUGOWAARD Zo ziet u maar weer; we zeg gen niet voor niets: ’’Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis.” Voor inlichtingen: Bouwfonds infocentrum, Anegang 29, Haarlem. Tel.: (023) 3138 52 en 3212 47. Geopend: maandag t/m Inbegrepen1 85,— per persoon I t LIEDEREN IN CONCERTGEBOUW HAARLEM seizoen 1979 op donderdagen I M (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) tl uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist 147,50 De besomming van 85.000 die door de KW 74 gemaakt kon worden heeft wel tot gevolg gehad dat er meerdere gegadigden de visserij tot aan de 54ste noorderbreed- tegraad zullen gaan uitoefenen. Ook zal er zeker wel weer eens een gok gewaagd gaan worden om de noordelijke Noordzee te gaan bezoeken. Dit mag daarom als een gok beschouwd worden, omdat de misrei zen die de laatste maanden daarheen zijn gemaakt nog niet zijn vergeten. De sche pen die daar het afgelopen jaar hebben gewerkt zijn niet onverdienstelijk aan het werk geweest. Meerdere malen konden deze reizen worden afgesloten met een besomming welke rond de 100.000 lagen en een enkeling was zelfs zo gelukkig om (Van een medewerker) Over de laatste week van het nu bijna voorbijgegane jaar valt niet erg veel te vermelden. Slechts een gering aantal schepen is voor de kerstdagen nog naar zee gegaan en was aan de woensdagmarkt present. Hieronder was ook de trawler KW 74 welke zich niet naar de noordelijke Noordzee had begeven om daar het geluk te gaan beproeven. Met een lading van rond de 1400 bakken vis werden de tekor ten, ontstaan door het thuisblijven van de kleine vaart, aardig opgelost. Waardoor aan veler behoeften nog wel kon worden voldaan. Groot was echter de verbazing dat er aan de donderdagmarkt vier schepen pre sent waren, die woensdag in de middag reeds terug waren na slechts een paar uren te hebben gevist. Twee van deze schepen zijn daarop weer naar zee gegaan en wa ren aan de vrijdagmarkt present. Dit ge beuren werd nog vervolgd door de komst van een span Wieringers en hiermede was het feest van het jaar 1978 ten einde, tenminste wat de aanvoer betreft. Opmerkelijk was wel het maken van grote trekken, door genoemde schepen, nadat de visserij tijdens de kerstdagen stil had gelegen. De schepen die het voorne men hebben om in het nieuwe jaar van start te gaan lijken dit ook zo vlug moge lijk te willen doen. Dit was merkbaar aan de proviandering, ijsladen nog voor het komende weekeinde en wat er verder voor het zeeklaarmaken benodigd is. dit bedrag met vele duizenden te over schrijden. Hiervoor behoefde men geen langere reis te maken dan rond de tien of twaalf dagen. Zodat men wat deze visserij aangaat, ondanks de moeilijkheden die heus wel ondervonden werden, op een redelijke uitkomst kan terugzien. Deze schepen die gebouwd zijn om als haring- vanger te fungeren hebben dit jaar dus nog niet zo veel te klagen gehad. weg 9 wordt dit de afvoerweg voor autow rakken waardoor de rijbaan na aanrijdin gen en bij autopech snel vrij kan worden gemaakt. Na gedane arbeid goed rusten. De IJmuider vissersvloot ligt uit te blazen na een jaar waarin de resultaten ondanks de sombere verwachtingen zeker niet tegen vielen. Ook de politie en hulpdiensten gaan ge bruikmaken van de toegangsweg die aan de kant van de rijksweg afgesloten is met een hek. Dit kan vanuit de controlekamer van de Velsertunnel automatisch geopend en gesloten worden. Het wrakkenwegje, dat vanaf de Wijkeroogstraat door het Wijkeroogpark loopt, wordt binnenkort afgesloten voor alle verkeer. Daarmee wordt parkeren en gebruik van de weg IJMUIDEN. Liefhebbers van puzzel- ritten per auto zijn op 3 januari als deel nemer welkom bij een nieuwjaarsrit, een evenement van de automobielvereniging „De Rijmonders” te IJmuiden. De start is vanaf acht uur ’s avonds bij het Paviljoen Schoonenberg aan de Minister Van Hou tenlaan te Velsen-Zuid. Er wordt gereden aan de hand van een routebeschrijving over een afstand van 45 kilometer. Voor de equipes die het traject met de minste fouten en binnen de gestel de tijd uitrijden zijn bekers beschikbaar. De uitgestippelde route loopt geheel over Velsens grondgebied. Inschrijving staat open voor leden van „De Rijmonders”, die op het deelnemerstarief een korting genie ten, automobilisten van zusterverenigin gen en ongeorganiseerden. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije Hierbij komen dan de inkopen in Dene marken en de overige Scandinavische lan den. Deze landen hebben zich beijverd om hun haring in alle uitvoeringen te leveren. Gefileerd, met en zonder staart. Ook zijn er prachtige rond geleverd. Deze hebben hun weg naar de rokerijen wel gevonden en zijn als bokkingen goed bij de consu ment terecht gekomen. De kleine vaart, voor zover er nog van kleine vaart gesproken kan worden, heeft zich goed kunnen weren. Begunstigd door goed visbaar weer heeft men naar harte lust kunnen vissen en zijn in feite de „aan voerders” van de vis geweest dit jaar. De weekvissers hebben al of niet naar platvis vissend iedere week acte de présence gege ven en hebben vele handen werk bezorgd. Door de uitbreiding van de koeltechnieken kon de vis die maandag ingekocht werd met de minste moeite bewaard worden door de handel. De laatste dagen van de week werden eventuele tekorten aange vuld door schepen van de Zuid-Hollandse eilanden en nog een enkele vreemdeling die een graantje van de IJmuidense markt wilde meepikken. Voor tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen. Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen Zijlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 VELSEN-NOORD. De sportvereni gingen die gebruik maken van het sport park Rooswijk houden op nieuwjaarsdag alle in het eigen clubgebouw, recepties bij gelegenheid van de jaarwisseling. De nieuwjaarsreceptie van de K.I.C., - voet balafdeling - wordt gehouden tussen half een en twee uur. Een afzonderlijke recep tie voor de K.I.C.-handbalafdeling begint om drie uur ’s middags. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Dit ligt anders met de zijtrawlers. Deze schepen hebben het voorbijgegane jaar slechts een enkele reis kunnen maken naar de Hebriden om daarna als haring-verwer- kers in een of andere Deense haven de daar gekochte haring tot de (on)vervalste Hollandse Nieuwe te verwerken. Dit heeft wel tot een pracht product geleid, dat veel leed voor de haringhandel heeft kunnen verzachten. Zeker de kleinhandel en de winkeliers hebben hier goede vruchten van kunnen plukken. De overige haring- verwerkers hebben zich moeten bedienen van inkopen welke in het buitenland zijn gemaakt. Waarbij de importen vanuit Ca nada een grote rol hebben gespeeld. door bezoekers van het park en omwonen den voorkomen. Alleen voor voetgangers blijft het pad geopend. Een vrije doorgang voor de politie en hulpdiensten is daarmee verzekerd. jeugd. In het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat in IJmuiden draait op woensdag 3 januari de jeugdfilm „De avonturen van Pietje Bell en zijn kornuiten”. Aanvang twee uur. Nieuwjaarsmiddag. Voor leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen afdeling Velsen/IJmuiden wordt op 4 januari een nieuwjaarsmiddag gehouden in de Petrazaal aan de IJmuidense Spaar- nestraat. Mevrouw Ch. M. H. C. Michiels van Kessenich van het Wereld Natuur- fonds vertoont de film „Het gezin dat bij de olifanten woonde”. Aanvang half twee. Geen spreekuur. Voor wethouder H. J. Scheeper van onderwijs vervalt het spreekuur van woensdag 3 januari in het Velsense stadhuis. Vergeten mogen ook niet worden de schepen van de weekvissers die meerdere malen het geluk hadden van een overvloe dige vangst. Deze vangst kon midden in de week aangebracht worden. Hoewel geen exacte cijfers bekend zijn mag vrij wel zeker worden vastgesteld dat er door de zogenaamde kabelvissers, jaarbesommin- gen zijn gemaakt van meer dan één mil joen gulden. De platvissers, zeker de grote broers, zullen dit bedrag nog wel over schreden hebben. De quoteringen ten spijt hebben deze schepen toch kans gezien om zo goed als het hele jaar het bedrijf gaande te houden. Verblijdend is het dan ook dat de kwantums van tong en schol wat ver ruimd zijn geworden voor het komende jaar. Door een enkele eigenaar zijn bestellin gen gedaan voor nieuw te bouwen sche pen. Deze schepen worden in het kader van de werkverschaffing door de regering gesubsidieerd. Zodat er aan de ene kant geld verschaft wordt voor de sanering van de visservloot en anderzijds gelden beschikbaar zijn voor nieuwbouw. Nieuwbouw vindt nog niet plaats voor de grotere schepen. Wel zijn er enkele vriestrawlers die hun capaciteit aan het uitbreiden zijn. Zo ligt momenteel de KW 49 „Schout Velthuis” op een werk in Har lingen om daar vijf meter verlengd te worden, wat gepaard gaat met de uitbrei ding van de vriescapaciteit, eenzelfde lot zal staks ook de SCH 81 ondergaan. De VL 142, welke reeds een uitbreiding van De voetbalvereniging WB (Breesaap) biedt de leden en de supportersschare ge legenheid tot het uitwisselen van nieuw jaarswensen tijdens een receptie die in de morgen van nieuwjaarsdag direct .volgt op een sportontmoeting tussen de teams WB-oud en WB-jong die om half elf begint. Plaats van samenkomst is hier het paviljoen Koningsveld. lfem»wiw»iiiöiiMMimiiiii^ Uw installateur: Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Pascalstraat 11, Postbus 157, Telefoon (02207) 1 27 18 o a e 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,70 2 overnachtingen op basis van volpension. drankje bij aankomst. gebruik van het zwembad en sauna Reserveringskosten: ƒ10,. per persoon met een (ongeacht het aantal perso nen) maximum van 40.-. Lees eerst de gebruiksvoorschriften VELSEN. De doodlopende weg van de Wijkeroogstraat naar het dienstge bouw van de spoorwegtunnel in Velsen- Noord krijgt een nieuwe functie als wrak- i ken wegje. Vanaf de nabijgelegen Rijks- zijn vriesruim onderging, krijgt twee fros- ters extra aan boord. Dit alles wijst er op dat het de vriesschepen, ondanks het ha- ringvangstverbod, nog niet zo slecht is gegaan. De visserij naar makreel, horsmakreel en wat er verder te vangen was in de wateren bezuiden Ierland heeft dan ook een flinke vlucht genomen. De afzet van deze vis, welke door de gezamenlijke re ders verzorgd wordt, heeft bijna geen pro blemen opgeleverd. Meerdere malen lagen er dan ook schepen in de vissershaven om deze vangsten als lading in te nemen voor-, namelijk voor de Afrikaanse landen, waarheen ze door de reders verkocht wa ren. Juist deze week is er bekend gemaakt dat er overigens zeer beperkt, buiten de Noordzee naar haring gevist mag worden. Te betreuren is het dat er geen vergelijk is gevonden voor het vissen van haring op de Noordzee. Hierdoor zijn de haringvissers, maar zeker de reders, weer in de hoek komen te zitten waar de klappen vallen. Want men zal weer verplicht zijn om de haring elders te gaan betrekken om de zaak gaande te houden. Dit zal natuurlijk wel weer problemen opleveren te meer daar de visserij bij de Hebriden verboden blijft, indien er in Brussel geen aanvullen de bepalingen uit de bus in Brussel komen. De onderhandelingen zijn blijkbaar nog niet ten einde, want de uitvaartdatum naar de wel toegestane haringgronden moet nog vastgesteld worden. Hoewel we ons niet aan jaarcijfers dur ven wagen, mag vrijwel zeker vastgesteld worden dat de omzet van het Staatsvis- sershavenbedrijf dit jaar zeker anderhalf miljoen hoger ligt dan in het jaar 1977. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met de aanvoer van de diepvriesschepen en de aanvoer van gezouten haring welke via IJmuiden naar Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen is gegaan om daar al of niet verkocht te worden. Dit geldt even eens voor de garnalen die via IJmuiden naar Wieringen of Volendam zijn gegaan. Wanneer deze cijfers hierbij opgeteld wor den, krijgt men toch wel een duidelijker beeld van wat er zoal in IJmuiden de revue passeert. i De hoeveelheden vis die totaal IJmuiden gepaseerd zijn bij benadering niet vast te stellen. Wat te denken van de inkopen die door de IJmuidense handel elders ge pleegd worden, zowel in ons dierbare va derlandje als daar buiten. De kracht van de IJmuidense handel heeft wel tot gevolg gehad dat meerdere schepen, hoewel el ders binnengelopen, hun vis per vrachtwa gen naar IJmuiden lieten vervoeren om hier in de markt verkocht te worden. De daartoe gemaakte onkosten werden ruim schoots gedekt door de meerprijs die men hier graag voor de vis betaalde. Wanneer men het afgelopen jaar over ziet dan mag veilig gesteld worden dat men met elkaar toch zijn broodje boven water heeft kunnen halen en de toekomst wederom met vertrouwen tegemoet mag worden gezien. Aan werklust en ijver heeft het in en rond het visserijbedrijf nooit ontbroken. Voor alle werkers een geze gend nieuwjaar toegewenst. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 4 jan. BERNARD KRUYSEN, bariton gérard van blerk, piano WENDELA BRONSGEEST sopraan thom bollen, piano 1 febr. ELISABETH COOYMANS, alt-mezzo rudolf jansen, piano PETER KOKKELMANS, tenor tonie ehlen, piano 1 mrt. MAX VAN EGMOND, bariton CAROLYN W ATKINSON, altmezzo tan crone, piano 26 apr. THEA EKKER v. d. PAS, sopraan rudolf jansen, piano WOUT OOSTERKAMP, bariton jan wolffs, piano aanvang 8.15 uur/tuinzaal, abonnement' 35,- (cjp 17,50), losse kaarten steeds 7 dagen vooraf 10,- (cjp 5,-). Haarlem, Lange Begijnestraat 13 Kassa open van 10-3 u., tel. van 12-3 u. (023) 320994 Tel. informatie (023) 321155

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4