Ruim zeven Schuitema wil Noodsituatie in Europese steden Luchthaven Nederlanders pessimistisch over 1979 Toestand op wegen verslechterd miljoen schade bij brand in Hoofddorp HAARLEM lichrnzklame terug naar El Salvador DANS lö COIMIIHI ■NKKi Teheran bijna geheel „plat” Complete boycot binnenschippers fiuii J Olieramp voor Spaanse kust lijkt vermeden F vandaag. het \x/eer nijman het woord is aan... agendo poging Talenhobby MOOI-KOUD Schaatsen En verder Ml AMSTERDAM SCHOOL DUIJN Zijlweg 9 - Haarlem L (023)320921 Rustieke meubelen Kou houdt aan V DINSDAG 2 JANUARI 1979 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 49 o 1 1 F alles in één zaak!! Aanvang januari Kursus v. jongelui Geh. en verl paren (Van onze redactie buitenland) BONN/LONDEN/BRUSSEL/STOCKHOLM/MOS- KOU/WASHINGTON. Het slechte weer heeft in veel Europese landen voor veel overlast gezorgd. In Noord-Duitsland werd voor veel dorpen de noodtoestand uitgeroepen. Tachtig gemeenten waren op oudejaarsavond door sneeuwmassa’s ingesloten en verstoken van elektriciteit. Kantoorartikelen Kantoormeubelen Kantoormachlnes Tekenartikelen I Gaston Bergeret: as*** FJW11 de speciaalzaak voor kantoorefficiency Tel. 023-375854 Inschrijving: 7.00-8.30 uur n.m. Umuiden-Zeeweg 215 pnqina'5^ Fl/no bologdo brood/o» Gen. Cronjéstr. 31 - Tel. 253630 - Haarlem (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De barre weersomstandigheden van de afgelopen dagen hebben veel problemen in ons land veroorzaakt. Door de matige tot strenge vorst en de sneeuwval waren veel binnenwegen ook vanmorgen vrijwel onbegaanbaar. Op de autosnelwegen viel de situa tie mee, maar door de verslechterende weersomstandigheden werd gevreesd dat de situatie zich zou verergeren. Automobilisten kregen vanmorgen via de radio het advies alleen als het noodzakelijk was in de auto te stappen. ZlzzzEEN G0ED VOORNEMEN. ’^7/bestel in het nieuwe jaar 5 T. -1 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Plaatselijk nieuws5,6,7 Kunst9 Radio en televisie/Strips.... 11 Sport15,17 Eigenhandig13 IJmuider Courant i Chaotische taferelen door winterweer (Zie verder pagina 2) 1 1 LA CORUNA. De marine-autoritei- ten in de Noordspaanse haven La Coruna hebben vanochtend meegedeeld dat het gevaar van een grote olieramp voor de noordwestkust van Spanje nu geweken lijkt. De sleepboot Typhoon van de rede rij Wijsmuller vaart momenteel met de tanker in westelijke richting. Op het schip brak zondag brand uit nadat er een scheur was ontstaan in de romp. Sindsdien is al meer dan 15.000 ton ruwe olie in zee gestroomd, maar danzij land. Veel diensten moesten tijdelijk uit de vaart worden genomen. Als gevolg van storm op zee kwam de veerboot van Har wich naar Hoek van Holland zondagavond drie uur te laat op zijn bestemming aan. De laatste aansluitende trein was toen al ver trokken. De passagiers moesten de nacht daarom op het schip zelf doorbrengen Voor het eerst sinds vele jaren vroor het Ijsselmeer vrijwel geheel dicht. Scheep vaart was hierdoor nauwelijks mogelijk. In Amsterdam sprongen door de vorst talloze waterleidingen. Dit gebeurde ook bij de sprinkler-installatie van V&D aan het Rokin Het hele pand kwam onder water te staan Ook delen van de Verenigde Staten kam pen met het winterse weer. Ongeveer 300 mensen kwamen door de kou om het le ven. In het Texaanse Dalles werd de bevol king voor het eerst sinds 30 jaar met vorst geconfronteerd. Ongeveer 100.000 gezin nen kwamen zonder stroom te zitten, door dat de voedingskabels onder het ijs waren bezweken. In sommige staten vroor het 30 graden Groot-Brittannië tobt met de zwaarste winter sinds 15 jaar. In Londen konden zelfs de ambulances niet meer uitrijden. In Cornwall kon de politie de weg niet meer op om gestrande mensen hulp te bieden. Veel automobilisten strandden op oude jaarsavond en brachten noodgedwongen de tijd door in de auto of bij bereidwillige bewoners. Bij het Schotse Falkirk hebben treinpassagiers twaalf uur opgesloten ge zeten voordat zij konden worden ontzet. Bij het aan de Noordzeekust gelegen Fal mouth kwamen drie bemanningsleden van een treiler om het leven toen de sterke wind hun schip op de rosten wierp. ó- Een sneeuwschuiver probeert de snelweg in de buurt van Haarlem van sneeuw te ontdoen Zie voor ettelijke branden in het land pagina 2. Drie vissersscheepjes uit het Franse Boulogne die voor de Hollandse kust probeerden een paar visjes te verschal ken, dreigden zaterdag te worden inge vroren. Zij vluchtten de haven van IJ- muiden in. Daar trokken de suikergoed achtige vaartuigen nogal wat bekijks. (Zie pagina 2) Leden van de fel-nationalistische Is raëlische partij Goesj Emoeniem heb ben vandaag opnieuw een nederzetting gesticht op de Westelijke Jordaanoever. Zij willen de Israëlische regering ertoe dwingen, de Joodse vestigingen in be zet gebied uit te breiden. In Tel Aviv is aangekondigd. dat het leger de ongeveer 50 gezinnen die aan de stichting van de nederzetting deelne men. zal verwijderen. (Zie ook pagina 3) Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Maakte het postbedrijf van de PTT in 1977 voor het eerst sinds zestien jaar winst, het afgelopen jaar kwam men weer in de rode cijfers. In PTT-kringen verwacht men dat het verlies van 96 miljoen in 1978 gevolgd zal worden door een tekort van ongeveer 270 mil joen dit jaar Schuitema, die zaterdag na een 36 dagen durende ontvoering door de Salvadoreen- se guerilla beweging FARN werd losgela ten: „Als ik zelf zou beslissen, ga ik terug. El Salvador is een fijn land, met fijne mensen en ik had er plezier in m’n werk” De vrijlating van Schuitema kwam, na dat zeker was dat Radio Nederland Werel domroep een manifest van het I’ARN zou voorlezen. Die uitzending was zaterdaga vond in heel El Salvador via de radio te horen. Daarmee was aan de laatste eis van Schuitema’s ontvoerders: de bevolking van El Salvador in kennis stellen van de ideeën van de guerillabeweging, voldaan. Even voor de radio-uitzending begon, werd Schuitema met een auto naar de vrijheid gebracht. Weteringschans 136-140 Middenweg 89-99 (ADVERTENTIES) Telefoonbeantwoorders KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 DeBoet EINDHOVEN. Als het aan Philips- directeur Frits Schuitema ligt, gaat hij weer in El Salvador werken. „Maar mijn vrouw moet beslissen”, zei hij op een persconferentie, vanmorgen in Eindho ven. Ook wil hij de mening van zijn werk gever bij de beslissing laten meetellen. De spoorwegen ondervonden evenals de afgelopen dagen veel hinder van het weer Tijdens de drukke ochtendspits - veel men sen lieten hun auto staan - moest een aantal treinen uitvallen. Andere treinen hadden vertragingen van een paar minu ten tot een uur. Veel treindeuren gingen op de stations pas na verwoede pogingen van het NS-personeel open. Zondagmiddag adviseerde NS het pu bliek nog, niet per trein te reizen zolang vorst en sneeuw voor enorme problemen bleven zorgen. In het hele land kampten de spoorwegen met wisselstoringen, bevro ren bovenleidingen en uitvallend materi eel. De hierdoor ontstane vertragingen concentreerden zich in en rond Amster dam, Rotterdam en Roosendaal. Ook de Amsterdamse trams ondervon den problemen door vastgevroren wissels. De taxidiensten in het gehele land hadden het de afgelopen dagen maar ook vandaag nog, enorm druk. Wachttijden tot een uur waren normaal. Het openbaar vervoer had als gevolg van het slechte weer met aan zienlijke problemen te kampen Hetzelfde gold voor veerdiensten in de Waddenzee en in het zuidwesten van het Dit jaar nemen wij ons voor alles goed te doen wat wij vorig jaar verkeerd deden; net als vo rig jaar. Van het noorden uit opklaringen, maar op enkele plaatsen nog een sneeuwbui. Tot matig of zwak afnemen de wind uit uiteenlopende richtingen. Minimum temperaturen van min 10 tot min 18 graden Maximum temperatu ren omstreeks min 7 graden. (Van onze streekredactie) HOOFDDORP Drie opslagloodsen en een woonhuis aan de Beetslaan te Hoofddorp zijn zondagmorgen door brand verwoest. De totale schade bedraagt ruim zeven miljoen gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, wel kwa men drie katten om bij de brand. Behalve het volledige korps van Haarlemmermeer namen ook de korpsen van Aalsmeer, Am stelveen en Haarlem aan het bluswerk deel. Binnen enkele uren had de brand weer het vuur onder controle, het nablus sen duurde nog voort tot vanmorgen Zes opvarenden van het Nederlandse vrachtschip Diana V konden op oude jaarsdag met veel moeite worden gered door de Britse kustwacht. Het schip had tijdens een winterstorm op de Noordzee water gemaakt. In de afgelopen nacht is de laagste tem peratuur in ons land gemeten sinds 16 februari 1956. Het station Ten Post in noord-oost-Groningen meldde min. 23 gra den. Het vliegveld Eelde kwam op een minimum van min 20 graden. Op 16 febru ari 1956 werd dit dieptepunt overschreden door het KNMI-meetstation in Uithuizer- meeden met een minimum van min 27 graden. De Gasunie heeft geadviseerd de ver warming in ruimten die normaal niet wor den verwarmd op een laag pitje te zetten en leidingen die niet zijn geïsoleerd af te dekken tegen de kou. Het Nationaal Comité Wintervoeding voor Vogels heeft een beroep gedaan op alle particulieren de grote voedselnood onder vogels te bestrijden. Door de vorst en de aanhoudende kou zijn de vogels in grote moeilijkheden gekomen. Aangera den wordt pindaslingers op te hangen, brood te strooien op sneeuwvrij gemaakte plaatsen en groente- en fruittesten buiten te gooien. Op de Friese wateren is in verband met een mogelijke Elfstedentocht een vaarver- bod afgekondigd. Alleen de twee grote kanalen, prinses Margrietkanaal en het Van Harinxmakanaal vormen een uitzon dering. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Veel Nederlanders zijn nogal pessimistisch begonnen aan het nieuwe jaar. Uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Publieke Opi nie (NIPO) blijkt, dat 79 procent van de bevolking verwacht dat in 1979 de prijzen zullen stijgen en 72 procent denkt dat de werkloosheid zal toenemen. De aanhoudende vorst maakt schaat sen bijna overal mogelijk. Op tal van plaatsen worden tochten en wedstrijden georganiseerd. Een dagelijks overzicht van toertochten in de regio Haarlem staat op de plaatselijke pagina’s In Utrecht is het afgelopen weekeinde zeker voor een miljoen gulden waterscha de ontstaan door minstens vijftig gespron gen waterleidingen. Politie en brandweer moesten vaak inbreken omdat het meren deel van de bewoners niet thuis was. Na een aanvankelijk mislukte reddings poging op de Westerschelde bij Hansweert slaagden bemanningsleden van twee vaar tuigen van de Rijkshavendienst Wester schelde er zondagmorgen vroeg in onder barre weersomstandigheden vier opvaren den van een vastgelopen motorboot te red den Drie hulpverleners konden ook met grote moeite worden gered. Gisterochtend lukte het bergingscom- mando’s van de Bundeswehr en de brand weer 40 plaatsen uit hun isolement te ver lossen. Er moesten soms sneeuwvallen worden „genomen” van vier meter hoogte. Honderden mensen waren per helikopter uit gestrande auto’s en treinen bevrijd en naar ziekenhuizen gevlogen. Veel mensen vertoonden bevriezingsverschijnselen. Voor twaalf mensen kwam de hulp te laat. De regering van de deelstaat Sleeswijk Holstein heeft een rijverbod voor alle par ticuliere voertuigen afgekondigd. Hetzelf de geldt voor de provincie Friesland. En kele dijken aan de kust van Sleeswijk- Holstein dreigden gisteren te bezwijken, maar hielden stand. Treinen van Neder- Saksen naar Berlijn hadden soms een ver traging van tien uur. In het Saarland tra den de Saar en de Moezel buiten hun oevers. De ADAC, de Westduitse zuster-organi- satie van de ANWB, heeft het Nederlandse vrachtverkeer dringend verzocht vandaag niet naar de Bondsrepubliek te rijden. Men is al blij als het eigen vrachtverkeer kan worden verwerkt. gunstige stromingen zal de olievlek niet de Spaanse kust bereiken, zo menen de mari- ne-autoriteiten. Zij bestrijden de vlek met detergenten. Slechts drie van de 37 opvarenden over leefden de ramp. Zij weigerden wegens de zware zeegang in een reddingssloep te stappen. De firma Wijsmuller heeft vanmorgen een ploeg van vijf bergingsdeskundigen naar La Coruna gevlogen. Vanuit deze plaats zou getracht worden de ploeg per helikopter op de tanker af te zetten. De vier medewerkers van het bureau woonruimteverdeling in Heemskerk i spreken elf talen, min of meer door I toevallige omstandigheden. Zij maken er nu een gezamenlijke hobby van. De Beverwijkse veiling heeft in f978 v twee miljoen gulden minder omgezet dan in het voorgaande jaar. Die tegen valler valt eigenlijk nog mee. ROTTERDAM. De vrachtboycot van de Nederlandse schippers is compleet. Er wordt niet gevaren. Woordvoerders van het solidariteitscomité in Rotterdam, dat de boycot organiseert, gaven vanmorgen grif toe dat er door het koude weer ook niet veel kan worden gevaren. Dit speelt 'de actie die vandaag is begonnen in de kaart. Op de Rotterdamse schippersbeurs waar het meestal erg druk is bij het begin van het nieuwe jaar, waren dinsdagmor gen ruim vijftig schippers bijeen. Zaken werden er niet gedaan. Volgens bevrach ters op de beurs is er wel lading en zijn er wel schippers, die willen varen. Maar de werkwilligen durven geen vracht aan te nemen uit angst voor de actievoerder, al dus de bevrachters. JÜLn,.. -»^i W- TEHERAN (AP). De luchthaven van Teheran lag vandaag nagenoeg geheel „plat” door de staking van het personeel. Grote aantallen passagiers wachtten er op een kans te kunnen vertrekken. Een Amerikaans transportvliegtuig zal familieleden van Amerikaanse militairen evacueren. Er bestaan nog geen plannen om speciale vliegtuigen in te schakelen voor de evacuatie van Amerikaanse bur gers. Vliegtuigen van de Canadese lucht macht zijn naar Iran onderweg om landge noten op te halen die het land willen verla ten. Er zijn nog ongeveer 900 Canadezen in Teheran. Vanochtend arriveerden een ma- I chine van de Lufthansa en een van Pan American op de luchthaven. Er werd vanochtend op kleine schaal gedemonstreerd in de hoofdstad. Hier en daar hoorde men het geluid van schoten. Welingelichte bronnen verwachtten dat de 63-jarige Baktiar vandaag door het parle ment tot premier wordt benoemd. Zie verder pagina 3 De belastingen zullen, zo meent 73 pro cent, dit jaar omhooggaan en 59 procent verwacht arbeidsconflicten. Iets meer dan de helft van de Nederlanders verwacht dat het dit jaar slechter zal gaan met de econo mie. Het nieuwe jaar zal er een zijn van conflicten, denkt 47 procent, terwijl 14 procent een vredig jaar verwacht. Uit onderzoekingen in elf andere West- europese landen blijkt, dat men ook daar somber gestemd is. Opvallende uitzonde ring is West-Duitsland, waar 43 procent van de ondervraagden gelijke of dalende prijzen verwacht en 60 procent meer of gelijke werkgelegenheid

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1