Thuis Best een matte en oppervlakkige vertoning Cubanen naar ons land met klassiek ballet Architectuur Museum geeft beeld van vooroorlogse bouwwijze 5 Koopjes in alle afdelingen uitsluitend voor onze vaste klanten. Alphenaar Alphenaar streekgenoten exposeren toonaanqevcr PIANO’S - ORGELS PLATEN - INSTRUMENTEN HI-FI STEREO - BLADMUZIEK KOOP/NON?. (DONDERDAG 7-9 UUR fit I: Cellist De Machula opent expositie in ’t Oude Slot ing ALICIA ALONSO LEIDT NATIONAAL ENSEMBLE Muiderberg herdenkt musicus G. A. Heinze i i I I I I Olympisch Stadion int itraat 15. dio’s speakers Darfitt, Rc él. 316036 LANGLAUF- - SKIES 179.50 Stadhuis-Ontwerp SNEEUW KETTINGEN 9MHTVI ■■Bl ■MV* KUNST 19 7 9 JANUARI DONDERDAG 4 10 er voor SK ude X nde kaai leentese inzage. KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244. BIJ STATION EN PARKEERGARAGE I I al bekent 1080 (ge «straat te openbare irgadermj te verkte d van ee> IJmuides fi van de ingin Wil itraat, de >an de (te De W Concertagenda voor 9 jazz, rock en show v? of ge oud niet g’n gei- imeer ROTTERDAM. „Thuis Best” is de titel van de nieuwe show van Jasperina de Jong en de eerste drie nummers heten achtereenvol gens Thuis Best, Veilig Thuis en Gezellig Toch. Namen waaruit een kneuterige Holland se binnenhuissfeer kan worden afgeleid. He laas komt dit nieuwe programma, dat eerder in tal van kleinere plaatsen werd uitgepro beerd, nauwelijks boven die sfeer van kneute righeid uit. Op een enkel programma-onder- deel na blijft Jasperina’s Thuis Best steken in oppervlakkigheid met voor de hand liggende woordspelingen en pogingen tot parodiëren. Een tamelijk mat geheel waarvoor vijf tekst schrijvers hun bijdragen leverden en zeven componisten hun muziek schreven of arran geerden. AMSTERDAM. In het Archi tectuur Museum aan de Droogbak 1 in Amsterdam zijn momenteel twee exposities te zien die beide van belang zijn, al gaat het dan om minder actueel werk van Ne derlandse architecten. Allereerst is daar een overzicht te zien van het werk van Auke Komter gebo ren in 1904. Komter behoort tot wat wel de tweede generatie van het Nederlandse functionalisme wordt genoemd. Deze generatie kon voortborduren op het werk van voorgangers als Duiker en Van Loghem, Naast en verweven met zijn bouwpraktijk is Komte een belangrijke figuur geweest in diverse architectenorganisaties na 1930. Hij was tot dit jaar voor zitter van de Stichting Architec tuur Museum. trekt J 1 RVICE wetse X J3U2S, bah©). (ADVERTENTIE) Jasperina beneden eigen niveau (Van onze kunstredactie) KO VAN LEEUWEN Auke Komter n verloren worsteling (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ALPHENAAR VOORVERKOOP N Joan Armatrading, qua intimiteit en emotionaliteit een Caraïbische tegenhang- ster van Janis Ian, geeft wederom twee concerten in Nederland. Maandagavond 5 februari wordt het dringen in het Amster damse Theater Carré, twee dagen later in het Haags Congresgebouw. TSCHAA7 Prijs f 4C 31, Velse Jasperina in Koers, een nummer over wielrennende vrouwen. me wordt genoemd leidde tot het zoeken van oplossingen in een vormentaal, die overtuigend verlaten leek te zijn. Het heeft voor iemand, die de jaren dertig niet heeft meegemaakt, iets heel dramatisch om te zien hoe de functionalist Komter onder invloed komt van de reacti onaire Granpré Molière. Zo zet hij zich in het begin van die periode al in voor een compromis als het decoratieve functiona lisme en organiseert hij tijdens de oorlog met onder andere Granpré Molière de „Doornse Dagen” waar aanhangers van de behoudende Delftsche School en van het functionalisme tot een dialoog probeerden te komen. Pas na de Cubaanse revolutie van 1956 kreeg de groep een'zodanige subsidie dat een redelijk bestaan mogelijk werd. Toen kreeg de groep ook de naam Nationaal Ballet van Cuba. Alicia Alonso was als steeds de dragende ster en om een gelijk waardige partner voor haar te vinden no digde ze Azari Plisetski uit Moskou uit (de broer van de beroemde Maja Plisetskaja). In 1969 was het Nationaal Ballet van Cuba ook in ons land (in Sittard en Sche- veningen). Alicia Alonso had toen zodanig slechte ogen, dat ze alleen maar kon dan sen als er in de coulissen mensen stonden die haar toesisten hoe ver ze nog kon. Toch was haar optreden toen erg indrukwek kend. Daarna werd haar gezichtsvermo- Naast de tentoonstelling van Komter is in het Architectuur Museum een beschei den tentoonstelling ingericht, die de bouw van het Olympisch Stadion in Amsterdam laat zien. Dit naar aanleiding van het vijf tigjarig bestaan ervan. De architect ervan, Jan Wils (1891-1972), is ondanks een veelzijdige oeuvre, be- A. Komter, interieur van het atelier op het Prinsenei land in Amster dam, 1932. schijnt te missen. En zo werkt Jasperien somstijds droevig beneden haar eigen niveau. Thuis Best kreeg tekstbijdragen van Ivo de Wijs, Eric Herfst, Jan Boerstoel, Lennaert Nijgh en Kees van Koot- en. Ook allemaal mensen die bepaald geen slechte reputa tie op dat gebied genieten. De formule waarin dit pro gramma steekt lijkt een poging cabaret en reveu samen te brengen. Er wordt veel gedanst en Gillian Lynne bedacht tal van choreografieën die vaart in de presentatie moeten brengen. Een enkele maal lukt dat heel goed, zoals bij Game Over, een nummer dat een link legt tussen speelau tomaten en schieten, bij Waar zijn de grote geesten en bij Motormanie. Waar zijn de grote geesten is trouwens een van de gunstige uitzonderingen op het vri zouteloze geheel. Het gaat om een opera-achtig nummer waarvoor Verdi via een rechtstreeks spiritistisch contact met Jasperina de aange ver is en dat in een niet onaantrekkelijke muzikale bewer king van Jan Huydts door het hele ensemble komisch en met vaart wordt gepresenteerd. Binnen amusementskader uit Jasperina c.s. zo hier en daar ook wat verspreide maatschappijkritiek. Maar ook daar ontbreekt het weer aan werkelijke diepgang. Een nummer als Thuisland (van Ivo de Wijs) begint hoopvol („De blanken in Zuid-Afrika met banken in Zuid-Afrika”) maar eindigt in een onbenullig plot met Nederland als thuisland voor de blanke Zuidafrikaanse bevolking als het zwarte volksdeel daar de onderdrukking eindelijk van zich kan afschudden. Zingend vertellen kan Jasperina als de besten en dat doet zij ook nu weer in een goed liedje over kinderen en ouders. Daarna een liedje over een doodgevonden heroïnemeisje, eveneens een van de betere bijdragen, waarvoor Boerstoel de tekst schreef. De muzikale begeleiding van de zeven mensen in de show is in handen van een viermans orkestje onder leiding van Jan Huydts. Binnen een schamel decor is dat kwartet bijna de gehele avond aan het oog van het publiek onttrokken, omdat het om onduidelijke redenen in een soort alkoof-achtige ruimte zit. Soms worden door de belichting alleen de contouren ervan zichtbaar. Maak es wat af, zo heet een van de goede nummers in dit programma, een tekst van Kees van Kooten in een uitste kende solo van Jasperina. Op die momenten herken je kwaliteiten van iemand die het vak toch tot in de vinger toppen beheerst. Want Jasperina kan formidabel zingen en bewegen en bij het dansen wint ze het van de meisjes uit het vak die haar omringen. Waarom blijft zo’n show als Thuis Best dan zo beneden haar niveau, dat is de knellen de vraag waarmee je naar huis terugkeert Voorlopig blijft Thuis Best nog in het Luxor Theater in Rotterdam, waar woensdag de officiële presentatie was. Daarna gaat het weer het land door. Herbie Hancock, het afgelopen jaar duo-recitals met Chick Corea verzorgend, komt weer naar ons land. Vrijdagavond 2 februari treedt hij samen met zijn band op in de Rotterdamse Doelen. Ditmaal zal het repertoire zich bewegen tussen jazzrock en funk als we afgaan op de samenstelling van zijn band, waarin onder meer drum mer Alphonze Mouzon en saxman Bennie Maupin schuil gaan. HEEMSTEDE. Vanavond gaat in t Oude Slot in Heemstede een kortlopende expositie open van schilderijen van Wieb de Machula-de Rook uit Abcoude. De ten toonstelling is tot en met zondag elke middag van 14-17 uur te zien, ’t Oude Slot bevindt zich in de Ir. Lelylaan 6 in Heem stede. Op de opening zal Tibor de Machu la, echtgenoot van de schilderes, een com positie voor violoncello van Kodaly ten gehore brengen. 175x1 sneeuwka 1-317534 (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Van 12 tot 19 januari zal het Nationaal Ballet van Cuba vijf maal in ons land optreden met drie ver schillende programma’s. Dit is een onder deel van een wereldtoernee die de groep maakt ter gelegenheid van zijn dertigja rig bestaan. Bezocht worden Amsterdam (12 januari), Utrecht (13 januari), Scheve- ningen (14 en 15 januari) en Rotterdam (18 januari). Het programma brengt hoogtepunten uit het klassieke repertoi re: Giselle, Zwanenmeer en Les sylphides en verder uitsluitend moderne werken van eigen choreografen met Carmen, Bloedbruiloft en Genesis. De groep, die 73 leden telt, staat onder leiding van Alicia Alonso, die nu al 35 jaar lang tot de beste sterren ter wereld be hoort. Volgens de officiële opgave werd ze op 21 december 57 jaar. Alicia Alonso zal in vier van de vijf voorstellingen zelf optre den in Carmen (in Amsterdam en Rotter dam) in Giselle (in Utrecht) en in de tweede acte van Het Zwanenmeer (in Schevenin- gen op de 15de). De groep werd in 1948 in Cuba gesticht door Alicia en haar echtgenoot Fernando Alonso onder de naam Ballet Alicia Alon- MUIDERBERG (ANP). De musicus en toondichter G. A. Heinze overleed 75 jaar geleden, wat aanleiding is voor een herdenking in zijn woonplaats Muider berg met verschillende evenementen in de periode van 1 tot 15 oktober van dit jaar: een tentoonstelling, een musicolo- giscb-historisch colloquium, het lanceren van een grammofoonplaat met liederen en mogelijk enkele concerten. leta geeft u pe Jasperina de Jong geldt en zeker niet ten onrechte als een der grootsten van het moeilijke kleinkunstvak in ons land. In Thuis Best wordt zij op het toneel omringd door nog zes mensen die zingen, dansen of hun tekst zeggen. Zelden heeft zij in een eigen programma zoveel medewerkers op de been gehad, maar als totale show blijft het geheel een vertoning die werkelijke bezieling Wie zich een voorstelling wil maken van het stadion, zoals dat voor de Olympische Spelen van 1928 tot stand kwam, moet de bovenste ring van de tribune wegdenken. Het oorspronkelijke gebouw was een laag, sober complex, waarin toentertijd geavan ceerde betonconstructies aan het oog ont trokken werden door een schil van metsel werk. Het maakte een nogal logge indruk. De situatie, waarin het stadion in 1928 een blikvanger kon zijn, is moeilijker voor de geest te halen. De meeste voorzieningen, zoals onder andere een aantal ook door Wils ontworpen sporthallen, zijn verdwe nen. En de twee rampzalig gesitueerde Citroën-garages hebben het stadion van veel van zijn luister ontdaan. De uitbreiding van het stadion met een extra ring dateert uit de jaren 1937-1938. In een bij de tentoonstelling gepubliceerde tekst van Olf Kiers merkt deze op, dat de uitbreiding volledig misstaat door het con trast met het oorspronkelijke gebouw. In die opvatting ligt een groot gebrek aan inlevingsvermogen in een achter ons lig gende periode besloten. Men kan de ma nier waarop de bovenste ring het stadion uitrijst mooi of lelijk vinden. Men kan eveneens twisten over de vraag of een uitbreiding zich in het algemeen dient te conformeren aan eerder gekozen princi pes. Maar een feit is dat Wils hier, waar schijnlijk mede onder invloed van de in 1928 geuite kritiek betreffende het mas sieve karakter van zijn werk en van de open constructie van het in 1936 door Brinkman en Van der Vlugt gebouwde Feijenoord-stadion in Rotterdam, gewoon voor een uitermate logische voortzetting heeft gekozen. Bij de tentoonstelling in het Architec tuur Museum zijn twee monografieën ver schenen, die het resultaat zijn van een samenwerking tussen de Stichting Archi tectuur Museum en Uitgeverij Van Gen nep uit Amsterdam. (Beide exposities lopen tot en met 31 januari. Het museum is op maandag tot en met vrijdag van 10-17 uur en op zaterdag en zondag van 13-17 uur toegankelijk). MAARTEN KLOOS staande uit onder andere woningen waaronder zowel villa’s als arbeiderswo ningen een kerk, scholen en kantoren bij het grote publiek nooit erg bekend geworden. Hij is een medewerker van Ber- lage geweest, waar hij het werk van de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright leerde kennen en onder diens in vloed kwam. In 1916 vestigde hij zich als zelfstandig architect en vervolgens kwam hij door zijn samenwerking met architec ten als Van Doesburg en Oud in aanraking met „De Stijl”. Hij maakte van 1917 tot 1919 deel uit van deze groep. die van een avontuurlijk bouwer een voor zichtig diplomaat is geworden. Met bindingen.stokken én langlauf schoenen L Frantzen Wintersport Amsterdam Churchül laan 85. 020 725988 Komter is één van degenen geweest, die in die tijd het functionalisme verlaten heb ben. En het is heel leerzaam om te zien hoe snel zo’n proces kan verlopen. Wie de villa’s uit 1933 vergelijkt met het derde prijsvraagontwerp voor het stadhuis van Amsterdam (1940-1941) kan zich nauwe lijks voorstellen, dat dit twee ontwerpen van één en dezelfde architect zijn, tenzij men zich grondig verdiept in culturele achtergrond van die tijd. Dit is zeker interessant, omdat Komter en zijn generatiegenoten in de wederop bouwperiode een groot deel van het huidi ge gezicht van de Nederlandse architec tuur bepaald hebben. Aan de niet-professi- onele bezoeker wordt een architect voor gesteld, die de schepper is geweest van allerlei gebouwen waaraan men tot nu toe misschien nooit bewust aandacht geschon ken heeft. Hoeveel mensen weten, dat de erebegraafplaats van Bloemendaal, een groot deel van de bebouwing van de Bur gemeester de Vlugtlaan in Amsterdam en het grote blok woningen aan de Korte Prinsengracht in Amsterdam om een paar voorbeelden te noemen ontworpen zijn door Auke Komter? Hoeveel bewo ners van Almelo weten, dat het naoor logse centrum van die stad onder zijn supervisie tot stand gekomen is? Met Auke Komter leert men een architect kennen, De reeks atelierdoeken van Kees Ver- wey die in november en december in het Stedelijk Museum in Amsterdam werd geëxposeerd, heeft van de zijde van het publiek veel belangstelling gekregen. De directie van het museum heeft daarin aan leiding gezien om de tentoonstelling met veertien dagen te verlengen. Nog tot en met 16 januari kan men de tentoonstelling bezoeken, op maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zondag vanaf 13 uur. De expositie, die alle schilderijen bevat waarin de Haarlemse kunstenaar zijn ate lier ten onderwerp heeft gesteld, is van een bijzonder karakter. Het is de eerste en waarschijnlijk laatste keer dat alle atelier doeken een onderwerp waarmee Ver- wey zich sinds 1971 intensief bezig heeft gehouden als een gesloten serie bijeen zijn. Snelmontage va 95 tot 155 Chromestalen (Ehriau) va. 300. Afsluitbare ski- imperials va. 75. L Frantzen Wintersport Amsterdam Churchill laan 85. 020 725988 so en leidde elf jaar lang een erg moeizaam bestaan met een zo kleine subsidie van de staat, dat voortbestaan alleen mogelijk was dankzij het geld dat Alicia als ster bij het American Ballet Theater en andere groepen verdiende. Het was ook met Ballet Theater dat Alicia Alonso kort na de oorlog voor hel eerst naar ons land kwam en de naoor logse generatie hier kennis liet maken mei een ontroerende Giselle. In 1950 stichtte ze alweer op eigen kosten, een balletacade mie in Havanna omdat dat de enige ma nier was om Cubaanse dansers te kunner ontwikkelen (Alicia Alonso zelf had haai opleiding hoofdzakelijk in New York ge noten). In zijn tijd was Gustav Adolph Heinze een nationaal en internationaal gevierde figuur, bekend bij zangkoren, muziek korpsen en orkesten. Tientallen zangers en zangeressen hadden zijn liederen op het repertoire. Bij uitvoering van zijn opera’s en missen voor katholieken ontbraken vrijwel nooit leden van het koninklijk huis. Heinze nam ook het initiatief tot oprich ting van de Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging. Worden zijn compositites thans nog zelden uitgevoerd, in muziek wetenschappelijk opzicht neemt werk van Heinze een belangwekkende plaats in. De stichting Comité Oud-Muiderberg heeft op zich genomen de herdenking te organiseren in de plaats waar Heinze al geëerd wordt met een monument, een naar hem vernoemde straat en een dito dorps- fanfare. Voor de tentoonstelling is „Oud- Muiderberg” thans op zoek naar voorwer pen zoals de kostbaar uitgevoerde diri geerstokken, die bewonderaars Heinze hebben geschonken en die bij zijn overlij den in 1904 aan jeugdige dirigenten zijn doorgegeven. Mevr. De Machula-de Rook begon met schilderen toen ze door de geboorte van een dochter aan huis gebonden raakte. Voordien had ze een muzikale loopbaan doorlopen: na het behalen van het staats- diploma cello werd ze onder meer lid van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Ze kreeg schilderlessen van onder andere Freek van de Berg en exposeerde nadien op verschillende plaatsen in ons land. Haar onderwerpen zijn het kinderportret, bloemstillevens en fantasieën die een met menselijke figuren gevulde achtergrond krijgen. De expositie stemt, het moet helaas ge zegd worden, niet bijzonder vrolijk. Ze toont de geschiedenis van een verloren worsteling. Komter is onder meer mede werker geweest van Duiker en Le Corbu sier en dat heeft in zijn vroegere werk sporen nagelaten. De derde dimensie is nooit zijn sterkste geweest, het totale resul taat stelt vaak teleur als men eerst de knappe plattegrond heeft gezien. Toch zitten tussen zijn vroegste werken kleine juweeltjes, vooral op het gebied van de binnenhuisinterieur. Zie bijvoorbeeld zijn atelier op het Prinseneiland in Am sterdam uit 1932. Dat hoge niveau heeft hij niet vol weten te houden. Een ontwerp voor twee villa’s in Aerdenhout (1933) en het project voor „Bloemendaal aan Zee” (1934-1935) tonen nog veel invloeden van met name Le Corbusier. Maar het is een schok om vervolgens het eerste prijsvraag ontwerp voor het Amsterdamse stadhuis (1936-1937, samen met Duintjer) te zien. Wat met een deftig woord cultuurpessimis- gen nog slechter en liet ze zich opereren. Nu ziet ze met één oog wazig en met het andere niets. Het gezelschap zal hier begeleid worden door muziek op de band met uitzondering van de beide voorstellingen van Giselle (in Utrecht en Scheveningen) die begeleid zul len worden door het orkest van Sadler’s Wells Royal Ballet (het orkest van het reisgezelschap van The Royal Ballet) on der de Cubaanse dirigent José Ramon Urbav. Het Nederlands Theater Instituut, dat deze tournee organiseert, heeft al het mo gelijke gedaan om een Nederlands orkest voor deze begeleidingen te vinden, maar geen van onze zeventien orkesten was be schikbaar. Het gezelschap is inmiddels zodanig po pulair geworden in Cuba, dat daar van oktober tot december een dansfestival ge geven kon worden, dat zich dagelijks in drie verschillende theaters afspeelde. Hierin traden de beste groepen uit de hele wereld op, terwijl vooraanstaande choreo grafen toen uitgenodigd werden om een werk voor het Nationaal Ballet van Cuba te maken. Voor Nederland waren daar Hans van Manen als choreograaf en Alexandra Radius en Han Ebbelaar als gastdansers. E telle winkels I "Neaped bonen 25, I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11