TWEE GEÏSOLEERDE FAMILIES BEVRIJD Wiesenthalfonds in Nederland teleurgesteld Gemeente wint kort geding PPR-vragen over chemische castratie Huisuitzetting dreigt voor 70 Turken en dan dit noq I ■s r t Lage temperatuur verhoogt kans op vissterfte few bÊ. Faf tg Fl 19 7 9 JANUARI DONDERDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND 2 I 1 J ra Van stapt Namaakwiji Industrie I s s, ti ti k ri g g k a a ti l d S1 «N Chemicaliëi Lichtverschijnst (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het slechte weer heeft ook gisteren in ons land voor veel overlast gezorgd. Het uitblijven van verdere sneeuwval in het grootste deel van Nederland betekende echter dat de ongemakken minder groot wa ren dan dinsdag. Een uitzonde ring op deze situatie was de pro vincie Groningen, waar het gister middag weer hevig ging sneeu wen, zodat het verkeer ernstig be lemmerd werd. 5 d gx ei C ■ut: dj sü sa Deze toestand leidde tot de Slecht weer blijft problemen brengen ■F? Zigeunergezmnen 9 mogen blijven (Van onze redactie binnenland het weer Nederlandse economie WEERRAPPORTEN op hoop van zegen leid bij de bedrijven en bedrijfstakken. P’ o 16 0 kt 'MM- 3 1 0 De Raad voor Behartiging van de Belangen van Buitenlandse Werknemers in Delft waarin ook alle gemeenteraadsfracties vertegenwoor digd zijn, heeft de stichting met een kort geding gedreigd, indien deze voorzieningen op 1 februa ri inderdaad worden afgesloten. „Bovendien”, zo zegt de secretaris van de raad, de heer Meester, „hebben de huurders recht op huurbescherming en kunnen ze niet zo maar uit hun woning gezet worden". De raad heeft de bewoners dan ook laten weten dat ze zich voorlo pig nog geen zorgen hoeven te maken over mogelijke ontruiming. De stichting Delftse Poort is onlangs door de gemeente aangeschreven achterstallig onder houd in het pand te verrichten. De stichting zegt dat niet te kunnen betalen. 26 12 14 6 De president van de Groninger recht bank, mr. G. Overdiep zei gisteren in zijn uitspraak dat nu het zigeunerkamp klaar is er aan de feitelijke situatie niets meer valt te veranderen. De Havenbuurt was zeer teleurgesteld over de uitspraak. „Ik had gehoopt dat mr. Overdiep wat principiëler op onze bezwa ren in zou gaan en een oordeel zou geven over wat er allemaal in deze zaak is ge beurd”, aldus mr. H. H. M. Goedhart de advocaat van de buurt. De bewoners zijn van plan nog een kort geding aan te span nen. Mr. Goedhart vermoedt dat dit nog deze maand zal dienen. Burgemeester R. G. Boekhoven van Veendam is blij dat de zigeuners niet uit hun huizen hoeven. Hij had nogal wat moeite met het kort geding: „Aan een ontruiming zou veel ellende vastzitten”, aldus de heer Boekhoven. Mevrouw Beckers stelt deze vraag naar aanleiding van een artikel in KRI, het maandblad van de reclassering. Dat arti kel handelt over een man, verdacht van pedofiele contacten, die behandeling met zo'n middel, Androcur, zou hebben aan vaard in ruil voor voorlopige invrijheid stelling. Het Kamerlid wil ook weten of behande lingen met Androcur in de justitiële sfeer vaker worden toegepast of dat het hier om een uitzondering ging. GRONINGEN. De elf zigeunergezin- nen die vlak voor de kerst de wisselwo- ningen in Veendam hebben betrokken kunnen in hun huizen blijven. De bewo ners van de Havenbuurt hebben het kort geding tegen de gemeente Veendam, waarin ze eisen dat de zigeuners de huizen moesten verlaten, verloren. De 6-jarige Cornelia Roggeveen uit Rot terdam verdronk gisteravond, nadat zij door het ijs was gezakt. De spoorwegen hebben nog steeds te kampen met vertragingen als gevolg van de extreme kou. De Intercitytreinen van en naar het noorden vanuit Rotterdam en Den Haag zijn omgezet tot stoptreinen. Daarmee hoopt de NS te voorkomen dat de vertragingen nog erger worden. De ontwrichting van het treinverkeer heeft mede tot gevolg dat de omzetten van de treinrestauraties de afgelopen dagen zijn gehalveerd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Door het tekort van twee miljard op de betalingsbalans zijn de zeer smalle marges om nog iets te doen op economisch terrein helemaal verdwe nen. „Daarmee is de „vrije” beleidsruim te, die enkele jaren geleden nog voor in tensivering van het economische beleid in reserves was, thans verdwenen. In die zin vaart het schip van staat thans op hoop van zegen op de zee van de internationale ontwikkelingen”. Dit bijzonder sombere vooruitzicht schildert de secretaris-gene- raal van het ministerie van Economische Zaken, prof. dr. F. W. Rutten, in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in Econo misch Statistische Berichten. Het scheppen van arbeidsplaatsen in de diensten- en verzorgende sector, kan op korte termijn de werkloosheid verminde ren. Als gevolg van de doorwerking in de stijging van de collectieve lasten de kosten van deze nieuwe banen komen voor rekening van de rijksoverheid of de socia le fondsen verdwijnt het gunstige effect voor de werkgelegenheid evenwel na ver loop van tijd, terwijl op den duur zelfs een stijging van de werkloosheid is te ver wachten, zo meent prof. Rutten. „Zo’n beleid kan op langere termijn alleen effectief zijn, indien het niet gepaard gaat met verhoging van het kostenpeil”. Voor de bestrijding van de werkloosheid is de steun van brede lagen in de bevolking onmisbaar. Gerichte maatregelen zijn vol gens prof. Rutten in bepaalde gevallen slechts in schijn meer effectief dan globaal werkende instrumenten. Honderden tips geven zij aan de mensen, die onze geveder de vriendjes willen helpen. „Als u kaas geeft, moet het plastic velletje er wel af”, zegt Wijnaendts in de hoorn. DEN HAAG. Twee he ren op leeftijd in een piep klein kamertje ergens in het gebouw van de dierenbe scherming in Den Haag. Zij vormen het Nationale Comi té Wintervoedering van vo gels. Een voortdurend rinke lende telefoon. Voorzitter C. J. A. Wijnaendts en secreta ris W. van Blitterswijk heb ben het druk in deze barre weersomstandigheden. „Brood is altijd goed. Wit of bruin, dat maakt niet uit. Het gaat erom dat de vogels blij ven leven”. Het Nationale Co mité Wintervoedering van vo gels is in de barre winter van 1954 opgericht. Hengelo desgevraagd.Momenteel heeft AKZO in diverse depots in totaal 150.000 ton zout in voorraad. Rijkswaterstaat gaat intussen proeven nemen met een nieuwe, snellere manier om zout te strooien tegen gladheid op de wegen. Tot nu toe kunnen de zoutstrooiwa- gens, die uitrukken als er gladheid wordt verwacht, niet harder rijden dan 30 a 40 kilometer per uur. Bij hogere snelheden stuift het gestrooide zout achter de wagen weg. Bij de nieuwe methode, die al in West- Duitsland wordt toegepast, wordt tijdens het strooien het zout vermengd met water. Daardoor wordt het stuiven tegengegaan en kunnen de strooiwagens rijden met een snelheid van ongeveer 65 kilometer per uur. De Nederlandse consument heeft, zo meent het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, geen uitzonderlijk hoge groenteprijzen te verwachten als gevolg van vorst en sneeuw. Er zijn drie produk- ten waarvan de prijs met sprongen om hoog is gegaan: spruitjes, prei en boeren kool. De aanvoer van deze nog te velde staande gewassen is de afgelopen dagen gestagneerd. Als de vorst lang aanhoudt, zal er een langdurige schaarste aan spruitjes en prei kunnen ontstaan, omdat deze groenten niet goed tegen aanhoudende strenge vorst kunnen. De telers hopen nu maar dat de sneeuwlaag bescherming zal bieden. De chemische bedrijven van de NCB in Son (NB), waar dood vee wordt verwerkt, kampen met problemen bij het ophalen van kadavers. De zware transportwagens lopen met name op de buitenwegen en paden vast in de sneeuw. Volgens direc teur J. Beijers moeten er nog enkele dui zenden kadavers worden opgehaald. Dat grote aantal wordt mede veroor zaakt door de drie vrije dagen rond de jaarwisseling. Toen lag de ophaaldienst namelijk ook stil. Overigens leveren de kadavers op dit moment volgens Beijers geen gevaar op voor de volksgezondheid, omdat de lage temperaturen ontbinding verhinderen. gen deze vorm van arbeidsplaatsenover eenkomsten. Het containerschip Nedlloyd Hoon wordt morgen op de Verolme-werf Rozei burg gedoopt en overgedragen. Dit schil zou februari vorig jaar zijn eerste proef vaart maken, doch kort voor de over dracht werd het schip door brand getrof fen. De Nedlloyd Hoorn wordt ingezet o, de lijn Europa-Verre Oosten en kan 2701 containers vervoeren. Mateus rosé, uit Italië. Dit staat op d etiketten van een serie goedgelijkende Mi teusflessen waarmee een Limburgse BI gevestigd in Liechtenstein, de Nederlanc se markt probeerde te overspoelen. Ee Amsterdamse groothandel ontdekte d fraude. Deze bracht het Tilburgse wijt huis André Kerstens op de hoogte. Kei stens is exclusief importeur van de echt Mateus rosé die uit Portugal komt. Beid wijnhandelaren hebben beslag laten lef gen op het kwart miljoen flessen die in middels zijn binnengekomen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis DELFT (ANPk Ongeveer zeventig, hoofdza kelijk Turkse, buitenlandse werknemers drei gen per 1 februari uit hun pension in Delft gezet te worden. Het gebouw zal vanaf die datum afgesloten worden van gas, water, elektriciteit en eentrale verwarming. Dit heeft de stichting Delftse Poort, die eigenaar is van dit pand, de buitenlandse werknemers en de gemeente Delft laten weten. geh bew. 1. bew. geh. bew mist onbew. geh bew. 1. bew. mist zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. driftsneeuw regen 1. bew. h. bew. sneeuw sneeuw zw. bew. 1. bew regenbui zw bew. driftsneeuw zw. bew. geh bew. regen h bew. sneeuw onbew. geh. bew. geh bew. sneeuw sneeuw sneeuwbui geh bew. geh bew. zw. bew. onbew geh bew h. bew. 11 10 -7 9 -6 -2 5 0 -8 -4 17 21 0 0 0 3 0 2 0 1 0 0 0 0 30 0.2 14 0 0 0.4 2 0.2 0 13 0 0 0 7 0.1 0 4 0 0 0 Nog net voor de hernieuwde sneeuwval in het noorden konden bulldozers twee families in het Groningse Westerlee bevrij den uit hun zaterdag begonnen isolement. De families hadden overigens verzuimd de gemeente voor dinsdag van hun proble men - er lag anderhalve meter sneeuw op de wegen in de buurt - op de hoogte te stellen. Als gevolg van de gladheid is gistermid dag in Middelburg de 75-jarige mevrouw M. J. Sanderse uit deze plaats om het leven gekomen. De vrouw liep midden op de rijbaan. Toen ze voor een tegemoetkomen de auto de besneeuwde stoep op wilde stappen, gleed ze uit. Verreweg de meeste bedrijfstakken zijn overigens redelijk optimistisch in hun ver wachtingen voor 1979. Zelfs in de confec tie-, de wol- en de schoenindustrie worden hoopgevende tekens gesignaleerd. In vrij wel alle sectoren wordt bescheiden groei verwacht, mits de kostenontwikkelingen ook maar bescheiden zijn en de gulden wat zwakker wordt. Dit blijkt volgens het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond uit de commen taren van voorzitters van werkgeversvak- organisaties, die door het verbond om hun mening zijn gevraagd. De metaal- en de elektrotechnische in dustrie verwacht in 1979 een groei van over het geheel genomen twee procent. De bouw klaagt over een zeer grote schaarste van vakbekwaam personeel en verwacht, dat het hoog niveau van de burgerlijke en utiliteitsbouw in 1979 zal aanhouden. De baksteenindustrie meldt grote belangstel ling voor haar produkten en wenst daarom meer mensen; de dakpanindustrie kan de vraag nauwelijks aan; het schildersbedrijf heeft geen gebrek aan werk maar wel aan werknemers. De zuivelindustrie noemt zichzelf een sterke bedrijfstak, die in 1978 een export van vier miljard gulden bereikte. ozo o o wind st. o ozo ono nno o o z no wind st. nw zzo o zzw ono nno windst. windst wnw z o ono zw wzw no windst. o ozo nno n nnw o zzo windst w z -7 -8 -7 -17 -9 -7 -6 -13 -6 -10 -2 -2 1 -10 0 -7 -14 -7 -14 -15 -17 10 -5 -3 -12 7 0 -15 1 -20 -6 -6 -9 -7 -16 ja ta m re te de ne st -3 4 -3 2 -5 4 2 8 9 -6 0 -2 -5 -2 -13 4 -6 16 5 2 m n; pe bu g< VS O ni ee ti; k Het VVD-kamerlid Ginjaar-Maas heel schriftelijk aan staatssecretaris De Jong van Onderwijs en Wetenschappen ge vraagd na te gaan of op scholen de voo natuur- en scheikunde gebruikte chemie» liën wel altijd achter slot en grendel woi den gestopt. Wanneer dit niet het gev» blijkt te zijn zal de staatssecretaris d moeten bevorderen, zo vindt mevrou Ginjaar. Zij heeft deze vragen gesteld naa aanleiding van een aantal diefstallen va chemische stoffen. In een aantal gevalle zou het gaan om stoffen waaruit explosit ven gemaakt kunnen worden. mi dis on Wc wc 1 tai aai Sp en, bei dei nie je I rer vai wo als vai I gal wa str. dei kla rer wo in zijr bel not tele ver op E doe var got ten mil wa< ged een „Het is de tweede maal dat Wiesen thal, in Nederland dat hem zo na aan het hart ligt, een onderscheiding wordt geweigerd", zo deelt het be stuur mee. De eerste maal betrof het de „Erasmusprijs”. „De procedure die aan deze weige ring voorafging had meer weg van machinaties dan van een wetenschap pelijk afwegen van de verdiensten van het werk van Simon Wiesenthal”, aldus Simon Speyer, secretaris van het fonds dat Wiesenthal financieel steunt bij zijn opsporingswerk. Wijnaendts vertelt: „In dat jaar werd door verschillende instanties gevoederd. Ook hadden zij een gezamenlijk gironummer geopend. Maar aan het eind van de actie bleek dat het systeem slecht had gewerkt. Op de ene plaats waren de vogels over voed, op een andere plek had den de beesten niets gekre gen. En over het geld dat na de actie nog op de rekening stond, werd op goed Holland se manier ruzie gemaakt”. Behalve een kostenstijging moet bij een gerichte aanpak van de werkloosheid ook het niet denkbeeldige gevaar worden ver meden, dat arbeidsplaatsen worden ge conserveerd, waar aan eigenlijk geen be hoefte bestaat. „Zo’n werkverschaffing is op langere termijn evenmin een effectieve vorm van werkelijke werkloosheidsbe strijding”, zo waarschuwt prof. Rutten te- DEN HAAG. PPR-fractievoorzitter Ria Beckers heeft minister De Ruiter van Justitie gevraagd of het toelaatbaar is dat iemand middels een chemisch preparaat tijdelijk wordt gecastreerd, om voor waardelijke invrijheidstelling te bewerk stelligen. In Den Haag komen tele foontjes uit het hele land bin nen (070-638038). Het zijn vooral de vogels die op de grond hun voedsel zoeken die in grote nood verkeren. Ook watervogels zijn van hun voedselbron afgesneden door de dikke ijslaag. Wijnaendts adviseert: „Behalve brood zijn etensresten uitstekend voer. Insectenetende vogels als merels, lijsters en mezen zijn met kaaskorstjes, fruit, kokosnoot en pinda's gehol pen. Het is het beste als de vogels op een vaste tijd, bij- Vooraitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Aanhoudende vorst en piaatselijk sneeuw Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks min 12 graden. Max. temp omstreeks min 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Weer In binnen- en buitenland oprichting van het Nationale Comité waarvan Wijnaendts en Blitterswijk het uitvoeren de en overkoepelende orgaan vormen. Zes organisaties werken binnen het comité eendrachtig samen. DEN HAAG. Het bestuur van de Stichting Wiesenthalfonds heeft met grote teleurstelling kennis genomen van de weigering van het ministerie van Justitie om te voldoen aan het verzoek van leidende figuren uit het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie om aan Simon Wiesenthal een koninklijke onderscheiding toe te kennen ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag. Het vreemde lichtverschijnsel dat zoi dagavond door velen is waargenomen wa een Russische satelliet, aldus professor d C. de Jager van het Sterrenkundig Inst tuut in Utrecht. Na vergelijking van d gegevens kwam hij tot de slotsom dat zij eerdere uitspraak „kosmische steen" ot juist was. Volgens de sterrenwacht in Hoi ven is het lichtverschijnsel echter ee Amerikaanse satelliet uit 1973. Van dl ruimteschip werd verwacht dat het oir streeks de jaarwisseling 1978/1979 zo vergaan. Op de tweede dag van het nieuwe jaar begonnen de he ren met het coördineren en regelen van vogelvoeding. Ook spreekt de voorzitter de wens uit dat mensen zo veel mogelijk de poezen thuis houden. Want poes schuimt alle voederplaatsen af, is de mening van Wijnaendts. De brochure Wintervoeding vo gels wijst nog eens op de strijd die de vogels momen teel moeten voeren. „Een koolmees verliest in één nacht strenge vorst tien pro cent van zijn lichaamsge wicht om zijn hoge lichaam stemperatuur van circa veer tig graden in stand te hou den". Als voornaamste oorzaak van de omvangrijke werkloosheid zegt prof. Rut ten dat dit in sterke mate te maken heeft met de slechte aansluiting tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Indien met uitsluitend nationale beleidsinstrumenten zou worden geprobeerd de werkloosheid terug te dringen tot 150.000, dan zouden volgens prof. Rutten lang voordat dit streefcijfer zou zijn bereikt steeds ernsti ger tekorten aan personeel op deelmark ten voelbaar worden.' „Dan zou een be heerste ontwikkeing van de arbeidskosten, een lucht'spiegeling worden”, zo meent hij. Om de werkloosheid beneden het peil van 200 000 te drukken moet er een gerich te aanpak komen van het arbeidsmarktbe- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als de vorst zich i dezelfde mate blijft manifesteren als d afgelopen dagen dan is de kans groot dl er in de binnenwateren vissterfte op treedt. Het zuurstofgehalte van dichtgevrore water dat is bedekt met sneeuw neemt ai Dit geldt vooral voor wateren van minden kwaliteit en/of met modderige bodem, van wege hoge zuurstofconsumptie en het ach terwege blijven van zuurstofproduktie bi gebrek aan licht. De mogelijkheden even tuele vissterfte te voorkomen zijn beperkt Bij viswater van geringe oppervlakti kan sneeuwruimen zin hebben, aangeziei zonlicht de zuurstofproduktie in het wate mogelijk maakt. Incidenteel kan het be luchten of doorstromen met zuurstofrijl water de kans op vissterfte beperken. Aai beide methodes kleeft wel het risico d« door opwervelen van modder een ave rechts resultaat wordt verkregen. Daaron wordt aangeraden dit pas te doen na over leg met de provinciale visserijkundif ambtenaar. Het hakken van bijten wordt afgeradei De vis gaat zich namelijk rond het bij verzamelen, waardoor de concentratie vi te groot wordt voor de aanwezige hoevee heid zuurstof. Slechts bij invallende doorzettende dooi kan dit een oplossin bieden, omdat dan zuurstofrijk smeltwi ter kan toestromen. Het overbrengen van vis naar open ws ter wordt gezien de geringe overleving! kansen afgeraden. De toenemende ijsgang in de Waddenzee maakt het de veerdiensten steeds moeilij- ker. Gisteren kon de veerboot Holwerd- Ameland nog wel heen en weer komen met hulp van een ijsbreker. De boot naar Schiermonnikoog kon het nog op eigen kracht klaren. De TESO moest gistermor gen de eerste twee diensten tussen Texel en Den Helder laten vervallen. Verder konden de diensten normaal worden geva ren. Ook het luchtverkeer blijft last houden van het winterse weer. In totaal moesten 23 Europese vluchten worden geannu leerd. Sneeuw en ijs in veel landen waren er de oorzaak van dat van de Europese luchthavens geen vliegtuigen met bestem ming Schiphol konden vertrekken. De Ne derlandse luchthaven zelf ondervond gis teren geen hinder meer van de zware sneeuwval van de voorafgaande dag. Een elfstedentocht zit er overigens deze week zeker niet in. „De ijsvloer moet daar voor een dikte hebben van 15 centimeter”, aldus de secretaris van de vereniging de Friese Elfsteden, jonkheer Gustaaf Witsen Elias. Er ligt ook te veel sneeuw op het ijs. Op sommige plaatsen, bijvoorbeeld in het Slotermeer, is de 15 centimeter al bereikt, maar er zijn op de route nog veel zwakke plekken. Ongeveer vijfduizend Nederlanders hebben dinsdag en gisteren door het winterse weer geen rij-examen kunnen afleggen. Een woordvoerder van het Cen traal Bureau voor de afgifte van Rijbewij zen (CBR) in Den Haag zei het afgelasten van de examens een droevige zaak te vin den. „Onze planning komt nu helemaal in de war, omdat de betrokken kandidaten op korte termijn, vermoedelijk begin fe bruari, examen mogen doen”. De AKZO kan de groeiende vraag naar wegenzout goed honoreren. „Wij zorgen er het hele jaar door voor dat de voorraden op niveau blijven, zodat een kouperiode ons niet voor grote problemen kan stel len”, aldus een woordvoerder van AKZO- Comité adviseert over voederen van vogels voorbeeld in de morgen en voor het naar bed gaan, eten krijgen. Dan raken ze er aan gewend. Voor watervogels is zonsondergang het beste tijd stip. Overdag eten meeuwen het voedsel op”. ES! £6 ga fll- C& VRIJDAG 5 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.48 uur onder 16 43 uur Maan op 12.21 uur onder 00.23 uur

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2