BEHOEFTE IN KENNEMERLAND ZEER GROOT Boerhaave kan van start met Ambtelijke studie in maand maart afgerond schaatskcilender nmwmmnwnnffmiTinTnnhl J ft s Overheidsdwang 1 li 8 DONDERDAG 4 JANUARI 19 7 9 door Hans Invernizzi p. 1 I - (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Om stadsverwarming mogelijk te maken in de nieuwe wijken, die tussen Haarlem en Hoofddorp zullen verrijzen, moeten er minimaal tienduizend woningen worden gebouwd. Dat moet dan gebeuren in een bouwstroom van vijftienhonderd huizen per jaar. Bovendien inogen ze niet te ver uit elkaar staan. Dertig woningen per hectare wordt als richtgetal aangehouden. De voorwaarden waaraan stadsverwarming moet voldoen, om tot een rendabele exploitatie te kunnen komen, komen uit de mond van directeur Beeker van het gemeentelijk gasbedrijf in de Haarlemmer meer. Hij zit in de werkgroep, die de kansen op een collectieve kachel voor de zogenaamde Noron-lokatie bestudeert. HAARLEM. „Komen er on voldoende mogelijkheden voor dagbehandeling, dan belanden er mensen in verpleeghuisbedden terwijl dat niet nodig is. Een aan tal bejaarden zal dan thuis, onder zorgelijke omstandigheden, snel invalideren, een proces dat je met dagbehandeling kunt vertragen of stopzetten. Bejaarden, die al in een verpleegtehuis zijn opgeno men en in staat zouden zijn thuis te wonen met dagbehandeling zul je niet kunnen ontslaan olj later dan wenselijk is. Bij het streven naar het zolang mogelijk in de eigen, vertrouwde omgeving laten van bejaarden kun je voorzienin gen voor dagbehandeling dus niet missen”. V mWH Dagbehandeling bejaarden Aan de hand van de 6-procentsnorm is ■A De Pen-centrale. haave in Haarlem. Een kliniek, die zich gelukkig prijst dit voorjaar met dagbe handeling van geestelijk gestoorde be jaarden te kunnen starten. Immers, dankzij dagbehandeling kun nen veel bejaarden eerder het verpleeg huis verlaten en kunnen anderen langer thuis blijven. Dat zou „lege” bedden ople veren in de verpleeghuizen, bedden die vele malen duurder zijn dan de dagbehan deling. Er staat tegenover dat de bijdrage Dit zegt medisch-directeur P. de Smit van het gloednieuwe verpleeghuis Boer- uit de AWBZ-pot te laag is om kostendek kend te kunnen werken. Verpleeghuizen mogen per patiënt per behandeling 90 gul den declareren en dat is volgens De Smit en Kersten te weinig. Gevolg: de meerkos ten worden betaald uit het totale budget van het verpleeghuis en dat is, vinden de heren, geen goede zaak. Maar ook al zou er meer gedeclareerd mogen worden, dan nog blijft dagbehandeling goedkoper dan opname in een verpleeghuisbed. En dan hebben we het niet eens over de boven geschetste immateriële voordelen van de dagbehandeling. Dat er in deze regio grote behoefte be staat aan dagbehandeling staat vast. De Janskliniek in Haarlem, de enige kliniek Essentieel voor het goed functioneren van een dagbehandeling is goed vervoer. De Janskliniek laat een eigen busje rijden; Boerhaave gaat dat ook doen. Het vervoer wordt verzorgd door een chauffeur en een ziekenverzorgende, die tevens contact houden met het thuisfront. In het dagbehandelingscentrum kan de patiënt een kopje koffie of thee drinken, een maaltijd gebrui ken, zich ontspannen, een dutje doen na een vermoeiende oefening en wat praten. Medische zorg wordt verleend in overleg met huisarts c.q. specialist. Verpleegkundige hulp bestaat veelal uit het verwisselen van een catheter, blaasspoelen, verband verwisselen, injecties geven, toezicht houden op persoonlijke hygiëne. Verder kunnen de patiënten aan allerlei therapieën meedoen, zoals daar zijn fysiotherapie, ergotherapie Geren weer de ADL- functies onder de knie te krijgen), spraaklessen (een logopediste behandelt individueel of in groepsverband afasiepatiënten), be zigheidstherapie. Ook kunnen de patiënten te rade gaan bij een maatschappelijk werkster en een diëtiste. In zowel de Janskli niek als Boerhaave wordt voorts laboratoriumonderzoek ge daan. Met de werkers in de wijk waar de bejaarde woont (wijkverpleegkundige, huisarts, gezinsverzorgster, enzovoorts) en de familie wordt geregeld overleg gepleegd. Vaak kunnen er ook voorzieningen in het huis van de bejaarde worden getroffen, die hem of haar in staat stellen zelfstandig te blijven. Ook daarover wordt overleg gepleegd met het dagbehandelingscen trum. de bestaande normen ontoereikend zijn. Het ministerie hanteert de zogeheten 6- procentsnorm. Dat wil zeggen, dat wordt aangenomen dat je het aantal benodigde dagbehandelingsplaatsen kunt vaststellen door 6 procent te nemen van de theoreti sche behoefte aan verpleeghuisbedden. Ze hopen ook, dat het aantal plaatsen losgekoppeld wordt van de theoretische behoefte aan verpleeghuisbedden. Want: als dagbehandeling leidt tot een kleinere behoefte aan verpleeghuisbedden en de koppeling wordt niet losgelaten, dan zou een vermindering van het aantal bedden automatisch een vermindering van het aantal dagbehandelingsplaatsen met zich meebrengen. En dat is niet de bedoeling. Beter zou het volgens de heren zijn te werken met een percentage geënt op be volkingsaantallen. berekend, dat de regio Kennemerland toe zou kunnen met 45 plaatsen voor lichame lijk zieke en 46 plaatsen voor geestelijk gestoorde bejaarden. De Stichting ver moedt, dat er veel meer plaatsen nodig zijn. De SVK heeft niettemin met de 6-pro- centsnorm in het achterhoofd alvast wat huiswerk gedaan. De Stichting produceer de een plan, waarin werd aangegeven hoe de 91 plaatsen verdeeld zouden moeten worden over de verpleeghuizen in de regio. Morgen starten alle elfstedentochtrij- ders voor de grote generale repetitie van de elfstedentocht „de bioform trofee”. De ze honderd kilometerrace wordt verreden op de Princenhof te Eernewoude in Fries land. De start heeft plaats voor het restau rant van oud-elfstedenrijder Jeen Wester. Informatie en inschrijving: 05117-9260 of 05117-9252. Zaterdag 6 januari d h a s o 2 n 1 s d o n d n n v V k n w ir tl o Een spreidingsplan dus. Uitgangspunt: zo mogelijk moet elk verpleeghuis van enige omvang zijn eigen dagbehandelingscen trum krijgen. Houdt het ministerie vast aan de 6-procentsnorm dan zou in de IJ- mond het verpleegtehuis Velserduin 14 plaatsen voor lichamelijk zieke bejaarden moeten krijgen en het nog te bouwen ver pleeghuis Heemswijk 11 plaatsen voor geestelijk gestoorde bejaarden. Verpleeg huis Bornholm in Hoofddorp zou voor lichamelijk zieken 8 plaatsen moeten krij gen en voor geestelijk zieken 6 plaatsen. ■k ir Met een speciaal busje worden patiënten naar de afdeling dagbehandeling van de Janskliniek gebracht. Ook de Boerhaavekliniek gaat met een dergelijk busje werken. Zonder goed vervoer kan een dagbehande lingscentrum niet functioneren. Een ander punt waar Beeker mee zit is de dwang die de overheid bij stadsverwar ming aan de burger oplegt. De bewoners van huizen met stadsverwarming moeten electrisch gaan koken omdat er geen gas leiding meer naar de woningen loopt. „Daarmee grijp je diep in in het leven van de mensen. Negentig tot vijfennegentig procent van de mensen kookt op gas en die dwing je allemaal om over te schakelen. Dat gaat toch met behoorlijke kosten ge paard. Bovendien herhaalt hetzelfde zich als zo’n gezin verhuist. De volgende bewo ners zullen hoogstwaarschijnlijk ook op gas koken. De overheid mag niet zomaar zeggen u kookt electrisch en zoek het verder maar uit. Er moet een soort vergoe ding komen. Daarbij kun je denken aan het in bruikleen geven van een electrische kookplaat of iets dergelijks. Dat alles kost de overheid natuurlijk geld. Ik vind dat de mogelijkheid onderzocht moet worden of het niet mogelijk is om toch een gasnet van geringere omvang aan te leggen. Van het totale gasverbruik wordt slechts vijf pro cent gebruikt om te koken, zodat je met een klein net zou kunnen volstaan.” De aanleg van een klein of een groot gasnet is echter vrijwel even duur. Wat aanlegkosten betreft maakt het niets uit of je een dikke of een dunne leiding in de grond stopt en het verschil in materiaal kosten is te verwaarlozen. Bovendien is HAARLEM. Wat gebeurt er in een afdeling dagbehandeling van een verpleeghuis? Ruwweg komen er drie categorieën be jaarde patiënten, een of meer dagen per week. Dat zijn: reactive- ringspatiënten (mensen, die na een ziekte of ten gevolge van verminderde validiteit een training behoeven om zich te kunnen redden thuis. Een ADL-training noemt men dat. ADL staat voor Algemene Dagelijkse Levensverrichtingen. Ook doen deze pa tiënten oefeningen om lichaamsfuncties in stand te houden); chronische patiënten (Mensen, die een aandoening hebben waar ze niet vanaf komen, maar waarmee ze wel thuis kunnen leven mits ze regelmatig behandeld worden); crèche-patiënten (men sen, die uit hun sociale isolement gehaald moeten worden om te voorkomen dat ze geestelijk en/of lichamelijk aftakelen). nog niet warm genoeg, maar technisch is het mogelijk om in de centrale de tempera tuur zo hoog te maken dat het water ge schikt is voor verwarmingsdoeleinden. Een extra voordeel is dat men in de centra le kan overschakelen naar een ander soort brandstof zonder dat de consument hier last van heeft. Naast kolen of olie kan zelfs huisvuil als brandstof worden gebruikt. De mogelijkheden van stadsverwarming in de Meer worden onderzocht door een gemeentelijke werkgroep bestaande uit de directeur van het gasbedrijf en de chefs van openbare werken, de bouw-technische dienst en financiën. Dat gaat in overleg met de Provinciale Electriciteits Maat schappij die samen met de Provinciale Planologische Dienst en de NV KEMA de mogelijkheden voor stadsverwarming in Noord-Holland onderzoekt. Het PEN be kijkt momenteel of de electriciteitscentra- le in Velsen de capaciteit heeft om de geplande nieuwbouw in de Velserbroek- polder en in de Haarlemmermeer samen van warmte te voorzien. Op de achter grond speelt ook mee dat Haarlem bin nenskamers denkt over stadsverwarming in de wijk Schalkwijk. Volgens directie-secretaris H. Siteur van het PEN verkeert de studie pas in het beginstadium: „We denken erover om bei de bouwlokaties in een keer te bedienen. Lukt dat niet dan moet er ergens in de buurt van de Noron-lokatie een warmte centrale komen. De afstand tussen de Vel- sense centrale en de Noron is tenslotte zo’n twintig kilometer.” De directeur van het gasbedrijf in Haar lemmermeer, A. A. Beeker, acht het ge bruik van de centrale in Velsen niet uitge sloten: „Maar daarbij doemen er wel de nodige problemen op. Er moeten twee bui zen met een doorsnede van een meter dertig onder het Noordzeekanaal worden gelegd en ter plaatse is nauwelijks ruimte om te werken omdat de weg vlak langs het kanaal loopt. De volgende vraag is hoe de buizen naar de Noron moeten. Wellicht is er een mogelijkheid ze onder de hoogspan- ningsleidingen van het PEN te laten lopen. Bebouwing is daar tenslotte niet mogelijk. die op dit moment een afdeling dagbehan deling heeft met vijftig plaatsen (een plaats is bestemd voor twëe patiënten), zit barstensvol. Hoe groot de behoefte exact is, is niet bekend. De Stichting Verpleeg huizen Kennemerland start op korte ter mijn een onderzoek. De Stichting hoopt daarmee niet alleen harde cijfers boven water te halen, maar wil ook aantonen dat stadsverwarming gericht op het besparen van aardgas. Beeker: „Het kan best zijn dat de overheidsvergoeding voor het elec trisch koken even duur is als de aanleg van een klein gasnet. Mochten die kosten niet ver uit elkaar lopen dan moet er zo’n net komen.” De Utrechtse gemeenteraad wilde haar inwoners niet dwingen om electrisch te koken: daarom werd er in de nieuwe wijk de Lunetten een gasleiding gelegd, waar door stadsverwarming tot de onmogelijk heden behoorde. De nieuwbouw in het Overbos bij Hoofd dorp komt te vroeg voor de stadsverwar ming. Maar de verwarmingsketels die in de woningen worden aangebracht gaan tien tot vijftien jaar mee. Inmiddels zit je dan dicht tegen 2000. „Wellicht dat we dan zo ver zijn dat heel Hoofddorp op stadsver warming overgaat. Het Overbos kan dan meteen worden meegenomen. Ombouw is geen probleem.” In maart krijgt de raad het rapport van de studiecommissie. Zegt de raad ,',ja”, dan wordt een gedetailleerd plan gemaakt. „In 1981 zou met de feitelijke uitvoering be gonnen kunnen worden”, zegt Beeker. „Maar zo ver is het nog lang niet.” Genemuiden, Nederlandse kampioen schappen korte-baan voor damessenioren. Organisatie vereniging de Eendracht. Start om één uur. Informatie: 05208-1960. Beets, 5-dorpentocht. Startplaatsen Avenhorn, Ursem, Schermerhorn, Ouden dijk, Beets en Scharwoude. is onmisbare voorziening Vrijdag 5 januari Nieuwe Niedorp, tochten over twintig en veertig kilometer. Start om één uur. Warmenhuizen, langebaanwedstrijden voor dames en heren over vijfhonderd, vijftienhonderd en drieduizend meter. Start elf uur. Inlichtingen 02269-1761. Ouderkerk aan de Amstel (Amstel- bocht), kampioenschappen op de korte- baan voor Noord-Holland/Utrecht voor jongens, junioren a en b. Start half twee. Informatie: 02963-1683. Wedderveen, Westerwoldrit 50 kilometer toertocht. Visvliet, Louwerstocht en wedstrijd om negen uur over zestig kilometer. Toertoch ten van dertig en zestig kilometer vanaf half een. Start te Visvliet. De gemeenteraad van de Haarlemmer meer zal zich over de stadsverwarming moeten uitspreken. Een positieve beslis sing blijft niet zonder gevolgen voor de omvang van de nieuwbouwwijken in de polder. De raad heeft tot nu toe voortdu rend een minimale uitbreiding, met een maximum van vijftienduizend woningen, bepleit. Bovendien zouden de plannen zo gemaakt moeten worden, dat halverwege de uitvoering stoppen mogelijk moet blij ven. Een dergelijk risico zou het draagvlak voor stadsverwarming veel te klein kun nen maken. „Kiest de raad voor stadsver warming, dan kiest ze tegelijkertijd voor een bouwlokatie met minimaal tiendui zend woningen. En voor een hoge bebou- wingsdichtheid”, vertelt Beeker. Het doel van stadsverwarming is ener giebesparing. Energiebesparing is pas in de zestiger jaren actueel geworden. Toen werden de westerse industrielanden plot seling opgeschrikt door het rapport van de Club van Rome dat in sombere bewoordin gen meedeelde dat het vijf voor twaalf was wat de energievoorziening betreft. Nauwe lijks bekomen van de schrik, kreeg suize bollend West-Europa de volgende klap: de oliesjeiks draaiden ineens de oliekraan dicht en forse prijsverhogingen moesten worden betaald om de kraan weer open te krijgen. De toenmalige premier Den Uyl waarschuwde, dat het nooit meer zo zou worden als vroeger. In allerijl werden studies gepleegd naar alternatieve energiebronnen, studies die onder meer leidden tot de haastige bouw van felomstreden kerncentrales. Ook werd gekeken hoe men de schaarse ener gie kon besparen. Aardgas raakt op den duur op zodat zuinigheid geboden is. Het eerst zo goedkope gas wordt langzamer hand duurder omdat de regering de prijs op gelijke hoogte wil brengen als die van olie. Door dit alles lijkt het financieel aan trekkelijk te worden stadsverwarming toe te passen Electriciteitscentrales worden gekoeld door water. Bij stadsverwarming wordt dit hete koelwater opgevangen en via een buis naar de woningen geleid. Het water is maar buizen die onder de grond worden gestopt lijken mij geen probleem.” Ook als de centrale in Velsen gebruikt kan worden voor de Noron zal een hulp- warmtecentrale nodig zijn in de buurt van de woningen. Als de Noron echter een eigen centrale nodig blijkt te hebben rijzen er onmiddellijk twee problemen. Beeker: „In de eerste plaats waar moet zo’n ding staan en hoe moet deze van brandstof worden voorzien? Als je daarbij denkt aan kolen of olie moeten er aanvoerlijnen ko men en een opslag. Dat is politiek gezien moeilijk. De gemeenteraad zal er toch wel even over willen nadenken, voor ze ergens een olieopslagtank of een berg kolen neer legt. Zij zullen niet meteen staan te jui chen”, aldus Beeker. Het hele project, waarvan de kosten ruwweg worden geraamd op driehonderd miljoen gulden, valt of staat met de bereid heid van het rijk om een groot deel van de kosten voor haar rekening te nemen. De investering voor stadsverwarming is zeer hoog en de eerste jaren worden er enorme verliezen verwacht. Volgens Beeker draait men daarna een aantal jaren quitte en in jaren daarna worden de investeringskos ten pas terugverdiend. In Haarlem zou de verdeling er als volgt uitzien: 25 plaatsen voor lichamelijk zie ken bij de Janskliniek; 8 plaatsen voor dezelfde catagorie patiënten bij Zuider- hout. Voor geestelijk gestoorde bejaarden zou Boerhaave 29 plaatsen moeten kunnen realiseren. Dat dat nu reeds gebeurt hangt samen met het feit, dat Boerhaave al maanden geleden een aanvrage heeft inge diend en toestemming heeft gekregen in de nieuwbouw alvast een vleugel voor een afdeling dagbehandeling te reserveren. Blijft de 6-procentsnorm gehandhaafd, dan zal de Janskliniek moeten inleveren. En dat is niet meer dan logisch, omdat et - alweer volgens de norm slechts 45 plaatsen voor lichamelijk zieken nodig zouden zijn. Indien de Janskliniek al die plaatsen zou opeisen, zou er van spreiding niets terecht komen. Gaan we er evenwel vanuit, dat de SVK van de 6 percent acht of tien of twaalf percent weet te maken, dan raakt de Jans kliniek minder plaatsen kwijt. Het sprei dingsplan blijft wel recht overeind staan, maar als er naar rato meer plaatsen mo gen worden verdeeld krijgen we heel ande re cijfers te zien dan in bovenstaande opsomming. Kersten en De Smit hopen van harte, dat het SVK-onderzoek de mi nister op andere gedachten brengt. Hoe wel dat niet hoeft te betekenen, dat er meer plaatsen komen, zoals we eerder zagen, omdat voor al die plaatsen betaald moet worden. De kans, dat er binnen enkele jaren in de regio Kennemerland een toereikend aan tal plaatsen voor dagbehandeling kan wor den gerealiseerd, is zeer gering. Nieuwe plaatsen scheppen kost geld en zoals ieder een weet is de koek in Den Haag, waar dat geld vandaan moet komen, op. Dagbehan deling is na veel strijd weliswaar opgeno men in het pakket verstrekkingen gekop peld aan de AWBZ (Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten), maar dat zegt niks. Het ministerie van Volksgezondheid zal toch eerst toestemming moeten geven voor nieuwe plaatsen en de heer De Smit en zijn collega drs. A. M. J. Kersten, economisch directeur van Boerhaave, zien dat nog niet gebeuren. En dat, terwijl volgens de heer Kersten, het realiseren van dagbehande lingsplaatsen op den duur geldbesparend werkt HAARLEM In de schaatskalender worden wedstrijden en tochten op natuurijs aangekondigd Organisatoren van der gelijke evenementen krij gen daarin de mogelijk heid de schaatsevene- menten bekend te ma ken. Voor opgave kan op werkdagen naar de re dactie van Haarlems Dagblad worden gebeld (023-319053, toestel 235). Voor rendabele stadsver warming zeker tienduizend huizen nodig Waterland-Wieringen, kampioenschap pen kortebaan Noord-Holland/Utrecht voor heren. Start half, twee Aanmeldin gen: 02279-1422. Scheemda, Oldambtrit, wedstrijd 70 ki lometer, start om negen uur te Scheemda en Termunterzijl. Inlichtingen: 05979-2250. Eernewoude, toertocht op het Princen hof. De start is vanaf tien uur. Inlichtin gen: 05117-9260 of 05117-9252. Zondag 7 januari Assendelft, Nederlands kampioenschap kortebaan voor jongens junioren a en b. Start half twee. Aanmeldingen 02987- 4095. Beets, 5-dorpentocht. Startplaatsen Avenhorn, Ursem, Schermerhorn, Ouden dijk, Beets en Scharwpude. t Spaarndam, de ijsbaan Nova Zembla aan de Slaperdijk te Spaarndam is open voor recreatief schaatsen. Als de vorst aanhoudt zullen wedstrijden worden geor ganiseerd. De openingstijden van de baan: van een tot vijf uur s middags en van zeven tot tien uur s avonds. Inlichtingen bij A. Balm, (023)-370899. Bloemendaal, voor wie dicht bij huis wil blijven, heeft Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal met een sneeuw- ruimploeg de vijver bij de Bokkedoorns aan de Zeeweg schoongemaakt. Er is een ijsbaan ontstaan van redelijke kwaliteit.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 8