W. -Duitsland Conferentie Rhodesië nog ver weg Baktiar heeft regering bijeen CDA wil meer initiatieven Zuidmolukkers via Israel iet \x/eer dreigt Spelen te boycotten VS-helikopters in Rhodesië Binnenschippers België solidair Apparatuur voor piraat ontdekt „Bilthoven bewaart pokken niet veilig” I De sleutel tot de verkoop van uw huis... begint met onze verfeooptaxatie! het woord is aan... Internationale Energiebureau (IEA): /paarbank i|~h Minder lage temperaturen Lou de Jong Onedin Line agenda pagina A Welvaart ernietigen vondoogpagina's 2 (ADVERTENTIE) ZATERDAG 6 JANUARI 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN MakelaarshantoorAXfesteniuinweg 13-Bentveld-Tel.025-249091' Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-258661 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Bertrand Russell: Makelaarskantoor Maar niet alleen voor sparen kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en reizen. Vrouw in het ambt Nasleep van de Tour in Lei den Bert Schierbeek achter „ou de” teksten (Van onze redactie buitenland) PARIJS/DEN HAAG. Het Internationale Energiebureau (IEA) van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) maakt zich ongerust over de stagnatie van de Iraanse olie- uitvoer als gevolg van de stakingen in dat land. IEA-directeur Ulf Lantzke zei gisteren, dat het bureau de situatie zorgwekkend acht, maar dat er nog niet over een noodtoestand mag worden gesproken 69ste jaargang no. 53 f - Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Plaatselijk nieuws4,5,6, 7 Kunst9 Radio en televisie/Strips.... 11 Sport13 Kerkdiensten4 A; T*1® 9^* '9 I Umuider Courant Oliesituatie zorgwekkend Nederland went aan winterweer (ADVERTENTIE) D<£0..n (ADVERTENTIE) 3 (ADVERTENTIES) (Zie ook pagina 3) I I ■Miua/t nadarlond snaai een bank van deze tijd Volgens een woordvoerder van het bu reau in Parijs zal het IEA vermoedelijk omstreeks 20 ja'nuari een duidelijk beeld hebben van de oliesituatie in de aangeslo ten landen. Tegen die tijd zal moeten wor den besloten of het rantsoeneringsplan moet worden uitgevoerd. Het zou de eerste keer zijn dat dat gebeurt. „Het zou voor sportlieden uit de Bondre publiek ondenkbaar zijn aan de spelen in Moskou deel te nemen in een dergelijk geval van discriminatie of als Westberlij- ners niet worden toegelaten", zei Daume. MAINZ. West-Duitsland zal de Olym pische Spelen van 1980 in Moskou boy cotten als atleten uit West-Berlijn onder aparte vlag moeten deelnemen. Dit drei gement is door de voorzitter van het West- duitse Olympische Comité, Willi Daume, geuit in een vraaggesprek met de Allge- meine Zeitung in Mainz. Hij reageerde daarmee op een uitlating eerder deze week van de Russische minis ter voor sportzaken, Sergei Pavlov, dat Westberlijnse atleten tijdens de spelen van 1980 van de Westduitse ploeg afzonderlijk zullen worden aangeduid. De Sovjet-Unie is van mening dat West-Berlijn geen deel uitmaakt van West-Duitsland. De Verenigde Staten hebben gisteren een hooggeplaatste generaal naar Iran ge stuurd om daar te bekijken of het top- geheime Amerikaanse militaire- en spio- nagemateriaal daar veilig is en blijft, wan neer een linkse regering de macht in het land overneemt, (Zie ook pagina 3) De ANWB heeft overigens gisteren de eerste kneuzen vluchten, zoals ze op Schip hol worden aangeduid, van dit wintersei zoen uitgevoerd. Op Schiphol en de Rotter damse luchthaven Zestienhoven arriveer den in totaal rond 25 passagiers, die tij dens hun wintersportvakantie botbreuken hadden opgelopen. De stemming onder de gipspassagiers bleek zeer vrolijk. Intussen is op veel plaatsen in ons land het ijs op sloten en vaarten onbetrouwbaar door bemalingen. Op het terrein van het Gorlaeuslaborato- rium in Leiden is gisteren in bevroren TEHERAN. Premier Baktiar heeft in Iran een regering gevormd van 12 a 15 ministers, zo is gisteravond vernomen. De premier heeft in de regering tevens de portefeuille van minister van Binnen landse Zaken. Generaal Fereydoun Djam wordt de mi nister van Defensie. De generaal is ambas sadeur geweest in Madrid en is chef van de generale staf. Ahmed mir Fenderski, oud- ambassadeur in de Sovjet-Unie en oud- vice-minister van Buitenlandse Zaken, zou tot minister van Buitenlandse Zaken zijn benoemd. Het is Baktiar's bedoeling zijn kabinet vandaag voor te stellen aan de sjah. WASHINGTON. De elf helikopters van Amerikaanse makelij, die onlangs in Rhodesië zijn gesignaleerd, moeten uit Israel afkomstig zijn, zo hebben Ameri kaanse functionarissen vannacht na on derzoek meegedeeld. De helikopters zijn met goedvinden van het Amerikaanse ministerie van Handel door Israel verkocht aan een particulier Indonesisch bedrijf, dat vermoedelijk niet bestaat. De overdracht van helikopters aan Rhodesië betekent een schending van de VN-sancties tegen Rhodesië Mogelijk heeft Zuid-Afrika een rol gespeeld in de transactie toestand het stoffelijk overschot van de 46- jarige Oegstgeestenaar K. J. Klebe aange troffen. Het slachtoffer zou door de kou bevangen zijn geraakt en korte tijd later zijn overleden. Sneeuw en vorst zorgen ervoor dat dit weekeinde op verschillende plaatsen in ons land langlauftochten kunnen worden gehouden, met name op de Veluwe. De kans dat ook de grote rivieren dichtvrie zen, zoals in de strenge winter van 1962- 1963 gebeurde, is bijzonder klein. Een besluit over de Elfstedentocht wordt •overigens niet voor maandag verwacht. (Van onze redactie buitenland) SAINT FRANCOIS. De Amerikaan se president Jimmy Carter en de Britse premier James Callaghan hebben hun po gingen gestaakt om op korte termijn een vredesconferentie te beleggen tussen alle partijen in het Rhodesische conflict. Naaste medewerkers die dit vannacht onthulden, verklaarden dat beide leiders nieuwe stappen willen bedenken in hun lange en tot dusverre vruchteloze streven naar een politieke oplossing. Carter en Callaghan zullen vandaag na afloop van de topbijeenkomst van vier westerse lei ders op het Caraïbische eiland Guadelou pe een gesprek hebben over de te volgen strategie. DEN HAAG (ANP). Volgens een CDA-commissie is het aan de in Neder land wonende Molukkers zelf om wegen te bepalen waarlangs men komt tot het kiezen van leden voor een gespreksorgaan Molukkers-Nederlandse overheid. Iedere Molukker dient zich er betrokken bij te voelen. Een organisatorisch hulpmiddel kan eigen t.v.-zendtijd zijn. De Nederland se overheden dienen slechts op verzoek daarbij hulp te verlenen. Dat concludeert de „CDA-beraadgroep inzake Molukse vraagstukken” in haar rapport Molukker en Nederlander. Bij Maus Wijnhout uit Lisse leeft de Elfstedentocht dezer dagen weer alsof hij hem gisteren verreed. De oud-Haar- lemmermeerder was één van de vijf mannen die in 1956 na 200 kilometer schaatsen door Friesland als eersten terug waren in Leeuwarden en geza menlijk over de eindstreep gleden De sterke Wijnhout heeft zich in tegenstel ling tot oude rivalen niet voorbereid op een eventuele Alve Stêdden. Hij bedrijft de sport alleen nog voor z’n plezier Droog weer met zonnige perioden en plaatselijk mist Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Maximum temperatuur ongeveer min 5 graden Puin- en vuilafvoer per container De strijd in Rhodesië wordt steeds heviger. Fred Sanders ontmoette er een leider van het Patriottisch Front, maar ook huurlingen, die op jacht zijn naar de zwarte rebellen. Kahari, aanhanger van de ZAPU van Nkomo, is het er mee eens, dat de welvaart, symbool van de blanke macht, vernietigd moet worden als de blanken geen „gewone” burgers willen worden van Zimbabwe. Parklaan 14a, L Haarlem. Tel. (023) -31 7950 ZJ De gehete dag geopend, ook .s' ffi tijdens de lunch- I' pauze en ^^^dvnderdagsamndie Het rapport wil tot bezinning opwekken over de vraag welke perspectieven er be staan voor een nieuwe relatie tussen Mo lukkers en de rest van de bevolking, zo schrijft drs. G. van Leijenhorst, CDA-Ka- merlid, in zijn naschrift. Naar de mening van de christen-democraten zal het door de Nederlandse overheid te voeren beleid erop gericht moeten zijn voldoende ruimte te bieden aan zowel de Nederlandse als de Molukse cultuur. Verder dient er een her oriëntatie van de Nederlandse samenle ving tot stand te komen met betrekking tot het blijvend op Nederlands grondgebied samenleven van mensen van verschillende nationale en etnische herkomst. Op het ogenblik gelooft het IEA echter nog dat de industrielanden de eerste drie maanden van dit jaar wel zullen doorko men zonder dat het rantsoeneringsplan in werking wordt gesteld Vroeg of laat zal vrijzinnigheid als een misdaad worden be schouwd en zal men voor op rechtheid worden gemarteld. „Kom maar op als je durft”. Dolle sneeuwpret voor deze fors uit de kluiten gewassen gorilla in Dierenpark Wasse naar, voor wie het oppassen geblazen is. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De stakingsacties in de binnenvaart breiden zich waarschijn lijk uit. Verwacht wordt dat de Belgische binnenschippers solidair zullen zijn met hun Nederlandse collega's. De andere bevinden zich in München, Moskou, Rockville in de Amerikaanse staat Maryland en Sandringham in Zuid- Afrika „De kans bestaat altijd dat virussen uit het laboratorium ontsnappen en infectie veroorzaken”, aldus de WGO. In Bilthoven is men, volgens de organi satie, van plan zijn virusvoorraad te ver plaatsen of te vernietigen wanneer beves tigd wordt dat de ziekte globaal is uitge roeid - een ontwikkeling die later in het jaar wordt verwacht. De WGO hoopt dat alle pokkenvirussen dan zullen berusten in slechts drie met haar medewerkende cen tra: Atlanta in de Amerikaanse staat Geor gia, Londen en Moskou. Het noemen van de verdachte instituten volgt op een bericht van de Britse regering dat in de zomer in Birmingham in Enge land een laboratoriumfotografe is overle den. De veiligheidsmaatstaven van de WGO waren daar grotendeels veronacht zaamd. de OPEC waarschijnlijk wel tot maart voorzien in het tekort dat door het uitval len van de Iraanse produktie is ontstaan De produktie-installaties in die landen zul len dan wel op volle toeren moeten draai en (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. Na een week bar winterweer in Nederland, waarvan gisteren als de koudste dag gold, is de balans dat het openbaar stads- en streekvervoer steeds minder last heeft van de winterse omstandigheden. Alleen de Nederlandse Spoorwegen moeten dit weekeinde een aantal Intercitytreinen laten vervallen. Geld sparen (Van onze redactie buitenland) GENEVE/BILTHOVEN. Vijf van de tien laboratoria in de wereld, die dodelij ke pokkenvirussen bezitten, beantwoor den niet aan de veiligheidsmaatstaven die de Wereldgezondheids-organisatie (WGO) aanlegt, zo is gisteren in Genève meegedeeld. Onder de vijf „niet veilige" laboratoria is ook het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. De kans is groot dat de Europese schip persorganisatie de aangesloten bonden zal oproepen tot een volledige staking. Dat zou betekenen dat ook in Frankrijk sche pen aan de wal blijven. Morgen wordt in Brussel over een eventuele oproep beslist. Overigens overwogen de Belgische schippers al een volledige staking omdat ze het niet eens kunnen worden met de verladers over een verhoging van de ver- voersprijs. Vanuit de Nederlandse schippersorgani saties is kritiek geleverd op de vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Water staat. Voorzitter Schakel zou niet zijn inge gaan op herhaalde verzoeken van de sta kers hun standpunten te mogen toelichten. In het kort geding dat de graanhandel I volgende week woensdag aanspant tegen de schippersbonden ONS, en ASV en de I Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid zal het bedrijfsleven een dwangsom eisen van een miljoen gulden per boycotdag De schippersbonden zeggen hier niet f van onder de indruk te zijn. Als het kortge ding door de stakers wordt verloren zullen de acties zeker worden voortgezet omdat men, zo wordt gezegd, dan sterk in het vrijheidsgevoel wordt aangetast. Lou de Jong wil nu de grootste storm rond de affaire Aantjes is geluwd wel praten over het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Dat zal voorlopig niet verdwijnen. Dat is zeker. Dr. De Jong legt er trouwens in een gesprek met Reinier van der Loo nog eens de nadruk op, dat het RIOD er niet is om „vreselijke dingen te doen”. Men is vaak bezig om negatieve beweringen over personen recht te zetten. Wie vorig jaar dacht, dat de Charlotte Rhodes voor het laatst was uitgevaren voor de Onedin Line, had het mis. Succes heeft het schip en dus de TV- serie weer de zee opgejaagd. Klaas Pieter Rieksen praatte in Engeland met de hoofdauteur van de Onedin Line, Cyril Abraham, die attent is om eventu eel een mooi einde te maken aan het zeemansverhaal. Er is sprake van een geleidelijk kritieken wordende situatie. Hij voegde er echter aan toe dat het IEA „flink zenuwachtig" zal worden als de Iraanse olie-uitvoer tot maart uitblijft. Nederland is voor een flink deel van zijn voorziening aangewezen op Iran, maar er is nog geen sprake van een tekort, aldus het ministerie van Economische Zaken gisteravond. Er zijn zelfs nog steeds tan kers met Iraanse olie, geladen toen de produktie nog liep, onderweg naar Rotter dam. Iran is normaal de grootste olieleveran- cier van de wereld op Saoedi-Arabië na. Het land kan ongeveer 6,5 miljoen vaten (van 150 liter) per dag produceren. Dat is een vijfde van de produktie van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Lan den) en tien procent van de wereldproduk tie. De Iraanse werknemers in de olie-indus- trie hebben gisteren de produktie voor een klein deel hervat, alleen bestemd voor bin nenlands gebruik. De regels van het IEA (waarbij negen tien landen zijn aangesloten, onder meer Japan, de Verenigde Staten en de meeste Westeuropese landen) houden in, dat plan nen voor rantsoenering van de beschikba re olie moeten worden uitgevoerd als de aanvoer met zeven procent is afgenomen. Volgens Lantzke kunnen andere leden van ROTTERDAM. De Rotterdamse poli tie heeft gisteravond zendapparatuur on derschept die volgens een woordvoerder bestemd was voor de etherpiraat Delma- re. Deze trawler vertrok enkele weken gele den uit Scheveningen voor uitzendingen vanaf de Noordzee, buiten de Nederlandse territoriale wateren. De in beslag genomen zender is overgedragen aan de PTT r '••x, - -o... De eerste „kneuzenvlucht” ANWB gistermiddag met slachtoffers van een wintersportvakantie. De stemming onder de gipspassagiers was overigens best vrolijk. van de s?

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1