WARM HOUDEN VAN BADWATER KRUIDENGIDS Pluspunten van een moderne radiator-CV r h Isolatie van de kuip Behangen op gipsplaat ster g” PLANNEN VOORLEGGEN AAN INSTALLATEUR Offerte Kamerthermostaat Zvrl.) B iuis In bad gaan is een plezierige ont spanning. Wanneer het bad echter snel afkoelt, is dat minder prettig. Dan moet je eruit, of opnieuw heet water toevoegen. Ér is echter een betere oplossing. We kunnen de warmte van het badwater langer vasthouden. De meeste badkuipen zijn inge bouwd. Tussen de buitenwand van de badkuip en de ombouw is een holle ruimte. Het hete water straalt, via het grote wandoppervlak, warmte uit. Wanneer we deze open ruimte opvul len met een isolerend materiaal zal het badwater langer behaaglijk blijven en is bovendien bij het leeglopen van het bad minder geluid hoorbaar. Fineer is nooit een groot” doe-het-zelfprodukt geworden. Het valt kennelijk onder de categorie „te moeilijke dingen”. Dat mag enerzijds merkwaardig lijken, omdat doe-het-zelvers immers allerlei lastige vakgebieden hebben veroverd, anderzijds is het best te begrijpen. Fineer is inderdaad niet zo’n simpel produkt en de verwerkingstechniek stelt hoge eisen aan de vaardigheid van wie ermee bezig is. 1 1 4 1 2 E to n in- 1 Dlgens oor I en I :orte ing als undi- n ge- leels- >a zie- B of nst, gege- Kan ik, zo vraagt een lezer, op een van gipskartonplaten gemaakte wand gewoon behangen? Dat is een kernachtig gestelde vraag, waarop een even kort en bondig antwoord gegeven kan worden: jazeker! Zo’n wand is zelfs ideaal voor het produceren van uiterst gaaf behangwerk. Een mooier, egaler wandoppervlak kun je je nauwelijks voorstellen! Het is echter wel zaak om de naden tussen de platen zorgvuldig af te werken. De leverancier van gipskartonplaten heeft het juiste vul middel voor die naden. Erg gemakkelijk spul, dat met een plamuur- mes wordt aangebracht en na droging volkomen gelijk met het plaatoppervlak kan worden geschuurd. Wanneer de platen gespij kerd aangebracht zijn, ook de nagelkoppen wegwerken. Bij de beslissing over te gaan tot het laten installeren van een centrale verwar ming, komt heel wat meer kijken dan alleen het plaatsen van een bestelling. Zeker als u de financiële aspecten onder ogen ziet, blijkt een goede voorbereiding zowel in de beurs als verwarmingstech- nisch heel wat uit te maken. Niet alleen wat de aanschaf betreft; elk jaar komen bepaalde kosten zoals die van onderhoud en brandstof terug. Vrijwel altijd blijkt bij aanschaf van een cv: goedkoop is duurkoop. afzuigkap noodzakelijk. Dit moet worden opgegeven aan de verwarmingsinstalla- teur; tenslotte is het gewenst in de woon ruimte en de keuken dezelfde temperatuur te hebben. schuim (u mag het ook tempex noemen) dat het plakprobleem in één klap oplost. Met de speciale bijgeleverde kit kan het op elke vlakke en schone ondergrond worden gelijmd; ook gewone wit te houtlijm is er trouwens voor geschikt. naar de kosten van een serviceabonne- ment. Een aantal technische aspecten verdient uw belangstelling. Radiatoren die in de doucheruimte of de badkamer worden ge plaatst, moeten altijd goed worden geaard. Wat aanzienlijk scheelt in het geluidsni veau, is de aanschaf van een pomp met een laag toerental, wat wel duurder is. Voor slaapkamers kan men het best de zoge noemde ledenradiatoren vragen. Deze be staan uit afzonderlijke plaatstalen kana len die met elkaar worden verbonden. De warmteafgifte is hoog en het geluid dat ze produceren is minder dan dat van gewone radiatoren. Het plaatsen van een veilig heidsventiel boven een toilet of in de bad kamer is beslist onveilig. Zeer zeker moet worden voorkomen dat leidingen door badkamervloeren, vloeren van doucheruimten en toiletten worden gevoerd. Deze vloeren zijn heel moeilijk weer waterdicht te maken. Het kost bijna niets, maar het is erg prettig als de kamer thermostaat driedraads wordt aangeslo ten; ook als in eerste instantie slechts een tweedraads aansluiting nodig is. Op de derde draad kan namelijk later een scha kelaar, klokje of andere thermostaat wor den aangesloten. Dan volgt hier een nadere uitleg van eerder gehanteerde begrippen. De in aan schaf goedkoopste maar de minst ideale temperatuurregeling voor het huis is de regeling met een thermostaat zonder klok. Een „klok” is een uurwerkje waarmee u op ieder moment van de dag een periode met verlaagde temperatuur kunt instellen. De tijdsduur van de ingestelde verlaging kan zijn tussen de 2 en 11,5 uur, en is dus bovenal geschikt om ’s nachts dienst te doen. Badkuip drager van polystyreen schuim i in am. ies >r ot >8291. tel. :0. De benodigde hoeveelheid schuim die voor dit karwei in vieren gedeeld moet worden, wordt in liters uitgedrukt. Voor het bepalen van de benodigde hoeveel heid kunt u het beste bij de leverancier te rade gaan. Bij de beschreven methode hebt u geen controle op het volledig volschuimen van de ruimte. Een andere mogelijkheid om de badkuip volledig te isoleren, is ge bruik te maken van een zogenaamde badkuipdrager van polystyreenschuim, die in de vormen van de meest gangbare badkuipen leverbaar zijn (afb.). Vooral wanneer een nieuwe badkuip geplaatst wordt, is dit systeem te adviseren. Het monteren is een eenvoudige zaak. De badkuipdrager wordt op een „bed” van bijvoorbeeld bouwlijm op de vloer ge steld en daarna met een waterpas in beide richtingen horizontaal gezet. Van zelfsprekend moeten vooraf de nodige voorzieningen worden getroffen voor de waterafvoer. In de „drager” van polystyreenschuim wordt aan het bad ingelaten. Bij een badkuip die reeds gemonteerd is en die u niet helemaal wilt demonteren om de badkuipdrager te installeren, kan ook een deugdelijke isolatie worden verkre gen door de ombouw te verwijderen en daarna de ruimte rond de badkuip stevig vol te stoppen met bijvoorbeeld glaswol- dekens. Daarna kunt u de ombouw op nieuw monteren. Bij deze isolatiemethode moet u ervoor zorgen dat het materiaal niet vochtig wordt, omdat dat aan het isolerende ef fect afbreuk kan doen, vooral bij glas wol. Het grootste gevaar hiervoor bestaat bij de aansluiting van de tegen de muren vallende randen van de badkuip. Deze aansluiting kan met siliconenkit water dicht afgewerkt worden. Een andere me thode om badkuipen waterdicht tegen de muur aan te sluiten, is gebruik te maken van speciale kunststofprofielen. Deze profielen worden met kit of speciale lijm bevestigd, zodanig dat ze langs de wanden afdruipend vocht over de rand van de badkuip laten afvloeien. De keuze van het juiste profiel hangt onder meer samen met het materiaal waarmee u de wanden afwerkt. Wanneer bestaande wanden gehandhaafd blijven, kunt u de aansluiting tussen badkuip en wand be ter met siliconenkit afwerken. Dan is het moment daar waarop een offerte kan worden aangevraagd, bij voor keur aan meerdere installateurs. Belang rijk is te weten, wie de bouwkundige kos ten zal gaan betalen; goede afspraken die nen daaromtrent gemaakt te worden. Bij de kamerthermostaat gaan we er eigenlijk van uit dat het vertrek waar de bewoners het meest zijn, de woonkamer, voor de verwarming van de woning van bepalend belang is. De thermostaat is ge koppeld aan de temperatuur van de woon kamer, staat in directe verbinding met de ketel en geeft door in welke mate er ge stookt moet worden. Andere ruimten dan de woonkamer kunnen door middel van de radiatorafsluiters wel of niet verwarmd worden. Een voor elk vertrek wenselijke temperatuur is dus niet in te stellen. Bij regeling aangepast aan dé buiten luchttemperatuur, wordt de temperatuur van het water in de radiatoren voortdu rend afgestemd op de veranderingen in de buitenluchttemperatuur. Hiermee wordt een goede basis gelegd voor de tempera tuurregeling per vertrek door middel van thermostatische afsluiters, ook radiator- thermostaten genoemd. Zo’n regelaar be staat uit een temperatuuropnemer (voeler of regelement) en uit een uitvoerend or gaan, de regelklep. Montage vindt plaats op de leidingen, op enige afstand van de radiator. De voor elk vertrek gewenste temperatuur kan worden ingesteld; de ra- diatorthermostaat reageert automatisch en houdt daardoor de temperatuur in het vertrek constant. Als er in het vertrek op een andere manier warmte vrijkomt, dan wordt rekening gehouden met deze „gra tis” warmte. In vergelijking met de kamer thermostaat wordt met dit systeem 20 per cent op de stookkosten bespaard. Samenvattend is het beste systeem: alle radiatoren voorzien van een radiatorther- mostaat; de keteltemperatuur aanpassen aan de buitenluchttemperatuur; tempera tuur verlagen bij afwezigheid en geduren de de nacht, door middel van een schakel- klok. Het is zeer aan te bevelen voor goed onderhoud te zorgen. De bewoner zelf zal moeten zorgen voor: het stofvrij houden van de ruimte waarin de cv-ketel zich bevindt; het vrijhouden van de luchttoe voer; het ieder jaar laten vegen van de schoorsteen. Al het andere kan men een erkend installateur laten doen. Bij een service-abonnement wordt de installatie voor een vooraf af te spreken bedrag in optimale conditie gehouden Vooral zal de aandacht moeten uitgaan naar het brandwerende ketelvloertje, de rookgasafvoer en de beluchtingstechniek, het ventilatierooster en de gasleiding en aansluiting. Ook is het gemakkelijk met een prijzen te vragen van thermostatische radiatorenafsluiters, schakelklokjes, rege ling op basis van buitenluchttemperatuur en een gecombineerde centrale verwar ming en warmwatervoorziening. Ook moet worden gecontroleerd of in de offer te het isoleren van de leidingen onder de vloer van de begane grond is inbegrepen. Warmteverliezen door leidingen kunnen, in alle niet permanent verwarmde vertrek ken, worden beperkt door ze te laten isole ren, bijvoorbeeld op zolder. Vraag ook Een plafond van Fikszo-fineertegels, afgewisseld met fineerstroken in contras terende houtsoorten Daar komt nog bij dat er aller lei materialen te koop zijn die fineer overbodig maken: fa brieksmatig gefineerde spaan- derplaat, meubelpanelen, wan dplaten enz., in houtstructuren afgewerkte melamine-plaatma- terialen en allerlei andere pro- dukten die van huis uit alles in zich hebben om een wand, een meubel of welk ander werkstuk IHRIS- 5- EN In de afgelopen jaren hebben fabrikanten op allerlei manieren geprobeerd aan die bezwaren te gemoet te komen. Er is voorge lijmd fineer verschenen, voor zien van een lijmlaag die door activering met warmte (een strijkbout erop zetten) gaat smel ten en door afkoeling hecht het fineer op het werkstuk. Maar dat heeft de „consumptie” van fineer niet zo erg sterk bevorderd. Eén methode om het isolatiemateriaal aan te brengen is volschuimen. Het aan gewezen vulmateriaal hiervoor is polyu- rethaanschuim (p.u.-schuim). In doe-het- zelfwinkels kunt u het nodige materiaal voor dit volschuimsysteem aanschaffen. Het bestaat meestal uit twee afzonderlij ke bestanddelen, die door goed schudden een chemische reactie aangaan. Onmid dellijk na het mengen begint de reactie, waarbij het materiaal gaat schuimen en waardoor het volume, afhankelijk van de soort p.u.-schuim tot tachtig maal het oorspronkelijke volume kan oplopen. Voor het volschuimen van de ruimte tus sen badkuip en ombouw moet schuim van niet te grote dichtheid (veel luchtcel len) worden gebruikt. Voordat u met schuimen begint, moet u eerst de plaatsen bepalen waar u het schuim gaat inbrengen. Daarvoor zijn gaten nodig in de ombouw van de bad kuip. De schenktuit van het plastic reser voir, dat bij een set p.u.-schuimmateriaal wordt verkocht, moet gemakkelijk door de gaten kunnen worden gestoken.In het zelfde reservoir worden de twee bestand delen gemengd. Afhankelijk van de schuimstofsoort gelden bepaalde hoogten tot waar het zich uitzettende schuim kan oprijzen. Ook voor de horizontale afstand waaro ver het schuim zich kan uitbreiden, zijn bepaalde grenzen. Voor het inschuimen van een badkuip zult u in het algemeen zowel in de breedte als de hoogte van het vlak van de badom- bouw twee inspuitgaten nodig hebben. U kunt ze als volgt verdelen: op éénderde en tweederde van de lengte van het vlak en op éénderde en tweederde van de hoogte van het vlak. Meteen nadat het schuim is gemengd en begint te rijzen, wordt de schenktuit in het onderste gat links gebracht. Het schuim zoekt zijn weg in de holle ruimte om het bad en tussen ombouw en bad kuip. Is de hoeveelheid benodigd en klaargemaakt schuim door het gat ver dwenen, maak dan een nieuwe hoeveel heid aan en spuit deze via het onderste gat rechts in. Daarna links en rechts boven volschuimen. Aan te bevelen is eerst het huis goed te isoleren; hierbij valt te denken aan het aanbrengen van isolatie in de spouwmuur, onder het dak, terwijl ook dubbele begla zing helpt. Na verloop van tijd zullen deze maatregelen kostenbesparend werken. De volgende stap is het beantwoorden van de vraag welk type verwarmingssysteem voor de woning het hoogste rendement afwerpt. Hierbij kunnen we denken aan de verschillende luchtverwarmingssystemen, vloerverwarming, radiatorenverwarming, etc. In de meeste gevallen wordt gekozen voor een radiatorenverwarming, die zeker in de bestaande woning minder problemen met het aanleggen met zich meebrengt dan de andere typen. Gesteld dat de keus inderdaad valt op een radiatorenverwarming, dan volgt een tweede fase van oriënteren. Het beste is, de woning eens rustig door te lopen en te bedenken in welke vertrekken een radia tor moet komen. Het is best mogelijk dat bepaalde vertrekken in de toekomst een andere bestemming krijgen; ook hier die nen we rekening mee te houden. Nu kan dat nog. Het is het beste om met een erkend installateur in zee te gaan, dat bespaart vaak veel narigheid. Erkende installateurs zijn zij die aangesloten zijn bij de A.C.I. (de Algemene vereniging voor de Centrale verwarming en luchtbehandelings Indu strie). Indien er na de levering problemen zijn, worden deze alsnog verholpen. Aan de installateur kunnen plannen en ideeën worden voorgelegd en in onderling overleg kan men tot de beste oplossing komen. Als u bijvoorbeeld een open keu ken heeft of alsnog wilt maken, is een Er is weer eens een nieuw boek over kruiden uitgekomen. Deze keer bij Elsevier Focus, onder de titel „Gids voor keukenkruiden, specerijen en andere smaakma kers". Het is een overzichtelijke samenvatting van wat er zoal verteld kan worden over de kruiderij, die je kunt gebruiken voor de maag. Dus vind je een hoofdstuk over wat kruiden en specerijen nu precies zijn, waar ze groeien. De volksgenees kunde is altijd gebaseerd geweest op wilde of gekweekte kruiden. Dat wordt hier ook uit de doeken gedaan. Hoe het nuttige (medicijn) met het aangename (tong- strelende gerechten) vereend kan worden blijkt o.a. uit het hoofdstuk over keukenkruiden en dieet. Nadat het een en ander is gezegd over het bewaren, verzamelen en drogen van kruiden en specerijen in het buitenland (ten dienste van „uitheemse” keukens) geeft het boek informatie over de hier te kweken kruiden. De „Gids” - in een handig formaat uitgevoerd - kost f27.50. In Nederland wordt dit materi aal onder de naam „Fikszofi- neer” geleverd. In de vorm van tegels (50x50 cm) en stroken (16 cm breed) en verkrijgbaar in di verse houtsoorten. Ook in tran sparant gelakte uitvoering. Voor de afwerking van meu bels is Fikszo-fineer zeker niet bedoeld; dat is trouwens ook geen populaire toepassingsvorm van fineer. Maar om er wanden en plafonds mee te bekleden is het (we praten nu uit praktische ervaring) uiterst plezierig materi aal. Dank zij het ruglaagje van schuimmateriaal is het lijmen bijzonder eenvoudig. Zoals ge zegd moet de ondergrond wel aan bepaalde eisen voldoen. Zo wel de tegels als de stroken zijn nauwkeurig „kantrecht” en al leen voor de aansluiting langs de kanten van wand of plafond moet het materiaal op maat ge sneden worden. Dat gaat echter met een Stanleymes probleem loos. Het materiaal biedt heel wat combinatiemogelijkheden. U kunt tegels van één houtsoort verwerken en ze dan met de houtnerf „om en om” plakken; ook twee soorten tegels dam- bordsgewijs plakken is mogelijk Motieven met gebruikmaking van tegels èn stroken zijn moge lijk, evenals patronen die door middel van stroken in twee „kleuren” worden gerealiseerd. Kortom, materiaal dat alle ruim te laat om de eigen fantasie tot zijn recht te laten komen. Leuke effecten ontstaan ook door een wand plus het plafond van een vertrek met dit materiaal te be werken, zoals uit één van de fo to’s blijkt. In diverse doe-het-zelfwinkels is dit Fikszo-materiaal verkrijg baar. Kunt u het niet zo gauw vinden, dan is de importeur on getwijfeld bereid een verkoopa dres te verstrekken (J. van Zoest, Twijnstraweg 2, Lekkerkerk). Wand en plafond van fineerstroken, in twee tinten, in een speels patroon geplakt ook de gewenste oppervlak-af- werking te geven. „Gewoon” fineer is nauwelijks nog te koop. Het snijden en plak ken is een verdraaid lastig kar wei. Er zijn zelfs bijna geen vak mensen meer die de techniek daarvan volledig beheersen; er is trouwens voor hen ook geen aar digheid meer aan, want het is een te arbeidsintensieve techniek, te duur dus om nog verkocht te worden. Een nog vrij jonge Duitse uit vinding heeft het fineerprodukt echter opnieuw haalbaar ge maakt voor de doe-het-zelver die de mogelijkheden van het mate riaal naar eigen idee wil uitbui ten. Het gaat om een speciaal voor de „amateur” ontwikkeld materiaal. Het is fineer met een ruglaagje van polystyreen- Fineer op wand n t '1' V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 29