DIPLOMATEN VERLATEN HOOFDSTAD CAMBODJA Geen gesprek met Arafat Leider Iraans verzet KHOMEINI MAG IN PARIJS BLIJVEN Carter, Callaghan, Schmidt en Giscard Verkeersinformatie Tientallen 1 k doden bij treinramp Wijsmuller op lekke supertanker Twijfels over visie op Kennedy-moord V" „Vietnam verdient aan bootmensen’' JL I •iö I ?w..< X ju 3 2 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI 19 7 9 ZATERDAG 6 c Mao - L] Economie Review: HH centra ikamp 1 I igeluk >e lucht- ’ekomen routine- tot ont- plaats in s Monte an Lissa- idaald O I 1 f 1 aderij nd-raffi-l lal 1978 de eind- Aange- een zol g zal het' te kwar- erloop loten de noorden vloeiing Chinese ekker (Van onze redactie buitenland) JAKARTA-BANGKOK Eenheden van de in Laos gele gerde Vietnamese strijdkrachten die noordoostelijke Cambodja zijn binnengevallen, rukken zon der noemenswaardige tegenstand op naar de Mekong-vallei, waar andere Vietnamese troepen en Cambodjaanse opstandelingen van het Verenigd Front voor de Redding van Cambodja zich klaarmaken voor de omsingeling van de hoofdstad Phnom Penh. ’*7 O t fC luiting K F 1 chalen #.j 'I f V, v Kamerlid Pronk bezocht PLO (Van onze redactie buitenland) Grote vier bijeen op Caraïbisch strand (Van onze redactie buitenland) mensen heeft verwondingen opgelopen. ons land n geld en ?commo- lands In- k Onder- met pro- 180 open >n rnuur- st wordt 10 uit het )e eis is rechten van een n van de Jt CDA, zich ge lden van n woord- gedeeld. nisterie lehngen ironder voerder k zeker t of de metal og lood- 'erband >riek en mstote- (Van onze redactie buitenland) PARIJS/TEHERAN. De religieuze leider Khomeini, die 15 jaar geleden uit Iran werd verbannen en op 5 oktober uit Irak in Frankrijk aankwam, mag daar voorlopig nog drie maanden blijven. Pronk heeft geen persoonlijk gesprek met PLO-leider Jasser Arafat gevoerd. Hij heeft Arafat wel tijdens een groeps gesprek ontmoet. ondertekening van een vredesverdrag zullen overgaan, antwoordde Pronk de indruk te hebben dat de PLO niet tot een verharding van militaire acties zou be sluiten, maar eerder politiek zal reage ren. Pronk denkt nog niet aan een erken ning van de PLO. „Dit is nu nog geen hoofdzaak. Er bestaat nog geen Pales tijnse regering in ballingschap. De vor ming daarvan zal ter sprake komen tij dens de internationale „council"-bijeen- komst van de PLO, die over twee weken plaatsvindt, aldus Pronk Hij verklaarde niet van plan te zijn om nu een subsidie aan te vragen voor het Palestina Comité. Tijdens zijn ministerschap heeft Pronk het verzoek hiervoor van het comité tot twee maal toe om politieke redenen moe ten afwijzen. Hij verklaarde echter te hopen dat nu via de ruimere mogelijkheden van het Nationale Comité Ontwikkelingsstrate gie het Palestina Comité alsnog voor een subsidie in aanmerking zal komen „Het is een comité dat zich inzet voor en zich solidair verklaart met onderdrukten. Je kunt de Palestijnen zeer zeker als onder drukten beschouwen”, aldus Pronk Het PvdA-Tweede-Kamerlid maakte de reis samen met de voorzitter van de universiteitsraad van de Universiteit van Amsterdam, Annemarie Grewel, en Kees Waagmeester, journalist van het week blad Hervormd Nederland. De reis werd begeleid door Paul Aarts van het Palesti na Comité. Volgens Pronk heeft de PLO soortgelijke delegaties uit verscheidene Europese landen uitgenodigd voor wat hij noemde oriënterende bezoeken stemming tot verlenging van zijn verblijf gevraagd en daartoe is vergunning gege ven. Vanuit Parijs leidt Khomeini het ver zet tegen de sjah in Iran De moeder en de zuster van de sjah hebben inmiddels hun toevlucht gezocht in een landhuis midden in de woestijn van Californië. Het landgoed wordt omzoomd door bomen en hoge muren. Een uitgebrei de politiemacht is aanwezig om de Iraanse gasten te beschermen. De Iraanse arbeiders in de olie-industrie, wier staking het land op de rand van een totale economische ineenstorting bracht, zijn gisteren begonnen weer aan het werk te gaan, na een oproep van de religieuze leiders voldoende olie voor de behoeften van Iran zelf te produceren Volgens een artikel in het Chinese Volks dagblad, het orgaan van de Chinese com munistische partij, heeft de Sovjet-Unie een afdeling Perzisch sprekende troepen naar de Iraanse grens gestuurd, verken nen Migs het Iraanse luchtruim en kruist er een Russische vloot in de Rode Zee. Callaghan heeft er Carter, Giscard d’Es- taing en Schmidt van in kennis gesteld dat zijn land heeft besloten een twintigtal vliegtuigen van het verticaal opstijgende type „Harrier" aan de Chinese Volksrepu bliek te leveren. De kans alleen al dat deze leVering zou plaatshebben, had aan de Sovjet-Unie heftige kritiek ontlokt De Verenigde Staten hebben geen bezwaar tegen de Brits-Chinese transactie die ook voorziet in levering van twee Britse ijzergieterijen aan China hoewel zij be seffen dat het humeur van de Russen er niet dooi’ verbeterd zal worden De Franse officiële woordvoerder, Pier re Hunt, vertelde dat de besprekingen, „uitermate vriendschappelijk, openhartig en zakelijk" waren „Goed, goed", beaam de premier Callaghan, toen hem werd ge vraagd hoe alles verliep. Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben zich ingenomen getoond met de Amerikaanse erkenning van de Chinese Volksrepubliek en zij zijn het erover eens dat de politiek van ontspanning jegens de Sovjet-Unie er niet onder zal lijden De vier staatslieden hebben het diep gaand gehad over de gevolgen van het uitvallen van Iran als olieleverancier, zo wel de politieke als de bevoorradingskan ten Aan Jo'dy Powell, Carters perschef, werd gevraagd of men het ook over de toestand in Iran had gehad „Natuurlijk is dat aan de orde geweest, maar de discussie waaierde veel verder uit", antwoordde hij. De vier heren hebben geluncht met geroos terd speenvarken en geproost met kokos- nootmelk De lekgeslagen Griekse tanker Andros Patria" wordt door woeste golven in de Portugese wateren gebeukt. Moskou heeft er geen gras over laten groeien. Een officiële commentator waar schuwde de Verenigde Staten en hun bondgenoten gisteren dat zij met vuur spelen door wapens te leveren aan China. I België: De meeste hoofdwegen zijn over 1 a 2 rijstroken redelijk te berijden. De situatie op de overige wegen is nog slecht. Duitsland: In het midden en zuiden zijn vrijwel alle autobanen goed te berijden. In het noor den van het land kunnen de autobanen meestal maar op 1 rijstrook bereden wor den en komt plaatselijk nog gladheid voor De autosnelweg A 7 HamburgDeense grens is in de richting Denemarken ver sperd De grensovergangen Böglum B5, Ellund A7 en Flensburg Krusaa E3 naar Denemarken zijn weer geopend. De secun daire wegen in het hele land zijn nagenoeg allemaal nog slecht te berijden Noord-Italië: Door ijzel en sneeuw kan het gebruik van winteruitrusting zowel op de autosnel wegen als secundaire wegen nodig zijn. De Bernardpas en de Splügenpas zijn geslo ten Oostenrijk: Door sneeuw ondervindt het verkeer op de autosnelwegen lichte belemmering, ter wijl op de meeste secundaire wegen en doorgaande passen sneeuwkettingen of -banden noodzakelijk zijn Zwitserland: Op de autosnelwegen komt plaatselijk ijzel voor welke een lichte hinder veroor zaakt. Op de routes van en naar de Ber- nardtunnel en Simplonpas is gebruik van sneeuwkettingen of sneeuwbanden nood zakelijk. terwijl dit ook nodig kan zijn in de hoger gelegen gebieden De Gotthard- pas is gesloten. Vervoer per autotrein is mogelijk. Frankrijk: In het noorden zijn de snelwegen slechts met grote moeite berijdbaar, terwijl men in Zuid-Frankrijk belemmerd wordt door sneeuwval. De passen in de Vogezen, de Savoie, het Massif Central en in de Pyre neeën hebben wintersluiting of kunnen alleen bereden worden met sneeuwkettin gen of -banden conclu- e BLHP, üdingge- SCHIPHOL (ANP). Het Tweede- Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, drs. Jan Pronk, is gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van een bezoek van zes dagen aan de Libanon. Hij maak te de reis op uitnodiging van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Op de vraag naar zijn voornaamste indruk ken, antwoordde Pronk: „Wanneer er inderdaad een onafhankelijke Palestijn se staat zal komen op de westbank en in de Gazastrook, met een corridor daar tussen, en tevens een goede terugkeerre- geling voor de Palestijnen, ook naar Israel, dan verwacht ik niet, dat de Palestijnen naar militaire middelen zul len grijpen om te proberen de eerst door- hen geëiste eenheidsstaat te vormen". IJMUIDEN/LA CORUNA. Vijf Ne derlandse bergingsdeskundigen van de firma Wijsmuller zijn er in geslaagd aan boord van de lekgeslagen Griekse olietan ker „Andros Patria" te komen voor de Portugese kust. roenten- jaar met gedaald >ver een met 102 gulden, idukten- 1 cham- tot 314 n, waar- miljoen gulden. HONG KONG (UPI). Volgens het blad „Far Eastern Economie Review” verdient Vietnam behoorlijk wat geld aan de vluchtelingen die het land per boot verlaten. De regering in Hanoi zou alle schepen die met vluchtelingen vertrek ken controleren en iedere vluchteling moet enkele duizenden guldens betalen. Valentin Timosjin zei over de verwach ting dat de westerse grote vier op Guade loupe zouden spreken over de kwestie van de bewapening van China: „Door China te bewapenen speelt het westen met vuur, een spel dat gevaarlijk is voor iedereen, ook het westen. Het is een gok op drijfzand want uiteindleijk zal een groot land als China zelf uitmaken tegen wie het de wa pens zal gebruiken die het ontvangen heeft. De Sovjet-Unie slaat de gang van zaken rond de militaire leveranties aan Peking nauwlettend gade en zal er de geëigende conclusies aan verbinden en, zonodig, alle maatregelen nemen die nood zakelijk gevonden worden dat het zich langzamerhand omringd weet door communistische landen, die Hanoi wil smeden tot wat wordt genoemd „Grote Indochinese Federatie." Hoewel Hanoi hardnekkig blijft ontken nen dat het enig aandeel heeft in de huidi ge strijd om Cambodja, wordt in Bangkok en andere hoofdsteden van Zuidoost-Azië niet getwijfeld aan het feit dat het meeste werk op het slagveld opgeknapt wordt door Vietnamezen Het is namelijk onmo gelijk, zo menen diplomatieke waarne mers, dat een leger van opstandelingen, dat nauwelijks een maand bestaat, al in staat is een perfect offensief te ontketenen tegen Phnom Penh Uit de bewegingen van de Vietnamese troepen en de opstandelingen blijkt dat zij werken naar een omsingeling van de Cam bodjaanse hoofdstad Onduidelijk is ech ter nog, volgens militaire waarnemers in Bangkok, of ze werkelijk zullen doorstoten naar Phnom Penh Men acht het mogelijk dat de Vietnamezen, die van alle kanten oprukken, zich eerst in de provinciestad Kompong Cham zullen consolideren alvo rens naar de hoofdstad op te rukken Het zou de bedoeling van de Vietnamezen zijn in Kompong Cham een revolutionaire re gering te laten vormen en van daaruit te werken aan de val van Pot en leng Sary Volgens Radio Phnom Penh hebben de Vietnamezen ook vliegtuigen in de strijd geworpen, die de weg effenen voor de oprukkende troepen Veel Cambodjaanse steden en dorpen zouden zijn gebombar deerd om mogelijke weerstand in de kiem te smoren De mannen zullen de schade aan boord van de supertanker opnemen en proberen die zoveel mogelijk te herstellen, zodat de tanker geen olie meer verliest en een Por tugese haven binnen mag lopen. Gister middag is vanuit IJmuiden een extra ploeg van acht man van Wijsmuller vertrokken om te helpen. Ter hoogte van de ingang van een baai op zestig kilometer van de Galicische ha venstad La Coruna is inmiddels een olie- film op het water verschenen, afkomstig van de ramp-tanker. De Nederlandse des kundigen zullen in samenwerking met Britten proberen de resterende olie op open zee over te laden. Reddingsploegen hebben intussen de hoop opgegeven de tien vermisten van een ander Grieks schip nog te kunnen redden. Dit vrachtschip, „Cantonad”, is in de nacht van donderdag op vrijdag gezonken in het Kanaal. Het schip had zestien be manningsleden aan boord. Een van hen kon gered worden en vijf lijken zijn gebor gen. Het zoeken is gisteravond gestaakt. In een officieel communiqué is in Parijs meegedeeld dat de ayatollah („heilige man”) drie maanden zonder visum in Frankrijk mocht blijven. Hij heeft nu toe- Ondanks ontkenningen dat Washington wapens aan China zal leveren, aldus Ti mosjin, „moedigt het zijn partners in het westen actief aan zich met die gevaarlijke zaak bezig te houden Jody Powell herhaalde gisteren op Gua deloupe dat de Verenigde Staten niet van plan zijn wapens te leveren aan noch Chi na noch de Sovjet-Unie. „Wij zijn tegen de levering van aanvalswapens, maar kun nen uiteraard niets doen aan besluiten hierover van andere regeringen", aldus de perschef. Amerikaanse functionarissen gaven toe dat de top op Guadeloupe gekenmerkt zou worden door vragen rond de koers die de Verenigde Staten in de wereld varen, on danks het feit dat president Carter na een lange periode van twijfel momenteel beter ligt bij zijn drie conferentiegenoten. Carter heeft sinds zijn ambtsaanvaar ding bijna twee jaar geleden enkele inter nationale conferenties bijgewoond, maar daarop hield men zich voornamelijk met economische vraagstukken bezig. Nooit eerder zat hij aan tafel met oude rotten op politiek gebied als Giscard d'Estaing, Schmidt en Callaghan om uitgebreid te praten over internationale politieke en strategische problemen Carter zei donderdag bij zijn aankomst op Guadeloupe dat de betrekkingen tussen de westerse grote vier „nooit beter" zijn geweest. Westeuropese functionarissen op Guadeloupe stemden met de president in. maar zeiden dat er toch onzekerheden over de Amerikaanse politiek zijn blijven bestaan die weggenomen moeten worden Wat de persoonlijke relatie aangaat: on danks de verbetering die vorig jaar is ingetreden in de betrekkingen van man tot man tussen Carter en bondskanselier Schmidt, zijn ze volgens bepaalde kringen „niet warm". (Van onze redactie buitenland) SAINT FRANCOIS. President Carter van de Verenigde Staten, premier James Callaghan van Groot-Brittannië, bonds kanselier Helmut Schmidt van West- Duitsland en gastheer president Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk, zijn gis teren op het Franse, Caraïbische eiland Guadeloupe aan hun tweedaagse, infor mele top-conferentie begonnen. De „conferentiezaal” is een schuilplaats op het strand met strodak. Men begon gistermiddag om half drie. De suggestie werd gedaan dat een van de doelen van de informele top juist is Carter en Schmidt bij elkaar te brengen in een ontspannen sfeer, waarin zij elkaar beter zouden kunnen leren kennen. Premier Callaghan van Engeland zou het op de top met de Amerikaanse presi dent vooral willen hebben over de Rhode- sische kwestie. Callaghan zou van mening zijn dat zoals de zaken nu staan, een confe rentie in Londen van alle betrokken partij en zinloos is en daarom maar beter niet kan worden belegd. „Die band komt niet van mijn mo tor", zo zei de politieman McLain. McLain zou de microfoon van zijn motorrijtuig per abuis hebben laten openstaan, waardoor op het hoofdbu reau van politie de aanslag direct kon worden geregistreerd. „Je hoorde ook voortdurend sirenes loeien in het tijd vak dat wij de presidentiële auto naar het ziekenhuis begeleidden. Iedereen had zijn sirene aanstaan”, zo meende McLain Op de betrokken magneetband is ook het geluid van sirenes te horen, maar op de achtergrond. Volgens ge- luidsdeskundigen ligt de oorzaak hiervan in het feit dat McLain zich op een later tijdstip bij de stoet van voer tuigen had aangesloten, nadat de schoten waren gevallen. )A heeft 2HU en lid van tot lij st ade ver- ement. De heer Pronk heeft naast zijn bespre kingen twee vluchtelingenkampen van Palestijnen bezocht, een in de hoofdstad Beiroet en een in het zuiden van de Libanon. De omstandigheden noemde Pronk mensonwaardig. Volgens hem be staat er een duidelijk onderscheid tussen de militaire bases van de PLO en de vluchtelingenkampen „Israël maakt echter geen enkel onderscheid daartus sen in haar agressie, „aldus Pronk, die in dat verband sprak van een Israëlisch overreageren op de terroristische acties van Palestijnse zijde. Op de vraag hoe de PLO zal reageren indienTsrael en Egypte inderdaad tot de id) ie van- ne laat ut voor een on- tueel te it is het art 1977 DALLAS (UPI). Een getuige in de zaak rond de moordaanslag op president Kennedy heeft twijfel uit gesproken over de afkomst van de magneetband, die vorige week voor de onderzoekcommissie van het Huis van Afgevaardigden aanleiding vormde te concluderen dat er inder tijd van een samenzwering sprake was. i is niet wembad Voor de de stem- 1 van B. ing in te langeno- ANKARA. Bij een botsing tussen twee exprestreinen in een klein station bij de Turkse hoofdstad Ankara zijn gisterochtend meer dan twintig mensen om het leven gekomen. Een honderdtal Er zouden, naar in Genève verluidt, nog meer schepen op zee ronddwalen met dui zenden vluchtelingen aan boord. Zij zou den afwachten welke regeringen bereid zijn de vluchtelingen van de andere drie schepen de „Hueyphong" bij Hong Kong en de „Tung An" bij de Filippijnen" en deze „Thanh Loi" op te nemen De Haan van het Hoge Commissariaat deed een beroep op de Aziatische landen de Vietnamese „bootmensen" tijdelijk op te vangen Boten die zich niet houden aan de con trole worden onder vuur genomen, aldus het magazine. Op het Hoog Commissariaat voor Vluch telingen van de V N in Genève wordt melding gemaakt van een derde schip met Vietnamese vluchtelingen aan boord. Het gaat om de „Thanh Loi", die op het ogen blik in de Zuidchinese zee vaart met een paar duizend vluchtelingen aan boord V N.-functionarissen in Genève verklaar den dat het juiste aantal mensen aan boord niet bekend is. gens berichten van westerse inlichtingen diensten in Bangkok, een overmacht van Vietnamese militairen op naar Kompong Sam, Cambodja's enige haven aan de Golf van Siam. Een van de twee spoorlijnen erheen is momenteel onbruikbaar en er wordt zwaar gevochten om Rijksweg 4, die Phnom Penh met de haven verbindt, van waaruit de Cambodjaanse hoofdstad met wapens wordt bevoorraad. Wanneer deze weg in handen valt van de Vietnamezen. betekent dat de genadeklap voor de machthebbers in Phnom Penh Pol Pot heeft intussen in een rede voor radio Phnom Penh het volk opgeroepen „zich nimmer over te geven aan de door Vietnam geleide strijdkrachten". De regering van Cambodja heeft buiten landse diplomaten in Phnom Penh geadvi seerd de hoofdstad te verlaten Enkele diplomaten hebben reeds aan dit advies gevolg gegeven Dit is vernomen uit diplo matieke bronnen in Peking Men neemt aan dat de ambassades in Phnom Penh, die bemand zijn, behoren tot landen als China, Noord-Korea, Roeme nië, Joego-Slavië, Birma en Laos. Het is niet bekend hoeveel diplomaten de Cam bodjaanse hoofdstad al hebben verlaten. Thailand intussen maakt zich ernstige zorgen over de ontwikkelingen in het buurland. Premier Kringsak Chomanan verklaarde geen directe interventie te ver wachten van China, noch een confrontatie tussen Peking en Moskou Waar Thailand zich wèl ongerust over maakt, is het feit honderden mensen in de twee Negen uur na het ongeluk was schreeuw te horen van mensen vastzaten in de wrakken Door het zware weer, strenge vorst en veel sneeuwval werden de reddingswerk zaamheden hevig gehinderd irisscha- or onder rissen in vijftien functies I verzeke- Een van de treinen heeft vermoedelijk op het verkeerde spoor gereden en is daar op een stilstaande trein gebotst Er zaten treinen nog ge- die nog Phnom Penh bijna omsingeld Met een kwart van Cambodja onder controle en zes grote provinciehoofdste den en bijna alle strategische wegen in hun greep, lijkt het erop dat de Vietnamezen streven naar een spoedige afwikkeling van hun militaire campagne tegen het bewind van Pol Pot en leng Sary. Een communistische diplomaat in Bang kok verklaarde dat de val van het regime- Pot-Sary op Tet, het Vietnamese nieuw jaar, een feit zal zijn. De enige stad die nog niet schijnt te zijn gevallen, maar die sinds gisteren zwaar wordt belegerd, is Kom pong Cham, zestig kilometer ten noordoos- ten<an Phnom Penh aan de Mekongrivier. Vanuit zuidwestelijke richting rukt, vol- Bondskanselier Helmut Schmidt ontkopt een kokosnoot voor zijn echtgenote tijdens de lunch op het strand van Guadeloupe, waar de westerse grote vier hun „top houden. I w t .■r U’-X- l

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3