Grote Vier stellen Sovjet-Unie gerust Olietanker Internationale steun voor schippersboycot SPORT r< Vredesgesprek Midden Oosten wordt hervat explodeert: 49 doden Nieuw pleidooi vrijlating Drie van Breda Elf gezinsleden dood bij brand o vandaag: Terre des Hommes het weer vraagt hulp voor 500 Vietnamezen Edward Kennedy geniet voorkeur van Amerikanen Esmil gaat bouwen in Irak en Brazilië het woord is aan... |i Jn Aanrijding CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF BX ftpeldoorn&Zn HAARLEM Toenadering tot China geen bedreiging I agenda pagina 51 Vaclav Jezek Ook Egypte nu akkoord En verder Snel vorming van nieuwe regering Cambodja verwacht Lichte dooi overdag «1 MAANDAG 8 JANUARI 197» (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 54 1 )0, Mm. Alec Beaufish. 2 2,3 .5,7 ...9 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strlps.... 10 Beurs8 Sport.11,13,14,15 Facetten4 uw '.ern. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. In tegenstelling tot de rest van ons land hebben zich in Haarlem en omgeving gisteren en vanmorgen een groot aantal aanrijdingen voorgedaan. Hierbij werd één persoon ernstig gewond De situatie op de wegen was vanmorgen overal zeer slecht. De rechter rijstroken, van de autosnelwegen waren weliswaar meestal goed berijdbaar maar op de meeste op- en afritten, vluchtstroken en de linker rijbanen was verkeer praktisch onmogelijk IJmuider Courant 2, (Van onze redactie buitenland) EDWARD KENNEDY (AD VER TENTIES) sse, is een /erlening i Amsterda rden over- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In een brief aan mi nister De Ruiter van Justitie pleit de Amsterdamse hoogleraar mr. I. A. Die penhorst voor vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadigers Fischer, Aus der Fün- ten in Kotalla, de „drie van Breda”, die nu meer dan drieëndertig jaar in Breda gede tineerd zijn. De rijkspolitiecentrale in Driebergen ad viseerde vanmorgen dan ook opnieuw, de auto alleen in dringende gevallen te ge bruiken. In Noordwijkerhout raakten vanoch tend twee auto’s op de Langeveldweg be trokken bij een slippartij. Een 42-jarige man uit deze plaats moest met ernstig rugletsel in het Academisch ziekenhuis Vooral de toestand van de vluchtelingen aan boord van het vrachtschip Tung An voor de Filippijnse kust heeft de zorgen van Terre des Hommes. Ondanks de invallende dooi zijn de meeste schaatstochten gisteren normaal doorgegaan. Tienduizenden mensen bega ven zich op het ijs. De meren- en molen tocht in de omgeving van het Alkmaarder- meer, die was georganiseerd door de ijs clubs Uitgeest en Klein maar Dapper uit Krommeniedijk, trok in twee dagen bijna zevenduizend deelnemers. noeg alle treinen zijn weer inzetbaar. Niet temin hanteren de spoorwegen de komen de dagen een uitgedunde dienstregeling. Weerkundigen verwachten dat de tempe raturen voorlopig boven het vriespunt blij ven. Aan het eind van de week voorziet men de intrede van een nieuwe vorstperio de Rond twee uur vannacht deed zich de eerste ontploffing voor. De tanker scheur de in tweeën waarna een groot aantal explosies volgde. Ook de wegstromende olie vatte vlam. Hoewel de vlammenzee pas na drie uur blussen werd bedwongen, verklaarden autoriteiten dat er geen ge vaar voor overslaan van de brand heeft bestaan. De 41 bewoners van het eiland wisten zich met roeiboten in veiligheid te brengen. De Betelgeuse vervoerde 120.000 ton olie waarvan naar schatting 80.000 ton was overgepompt in de terminal op het mo ment van de ontploffing. Over de oorzaak is nog niets bekend. Evenmin is duidelijk hoeveel olie in de baai is gestroomd. Aan de opiniepeilingen hebben 995 volwassenen in de staat New Hampshi re, de eerste staat waar volgend jaar een voorverkiezing wordt gehouden, deelgenomen. Tevens werden 983 vol wassenen uit verschillende delen van de Verenigde Staten ondervraagd. President Carter van de VS, premier Callaghan van Engeland, president Gi- scard d’Estaing van Frankrijk en bonds kanselier Schmidt van West-Duitsland wa ren het er over eens dat zij op Guadeloupe een „nuttig, rechtstreeks en persoonlijk contact” hadden gehad. Op hun slotzitting spraken de Grote Vier onder meer over Iran, het Midden-Oosten, Turkije, Pakistan en Afrika. Volgens hun gastheer Giscard d’Estaing, bestonden fer over de grote wereldproblemen geen me ningsverschillen tussen de vier. Wel sprak hij over een verschil in accent. Giscard verklaarde ook, dat voor eind januari een oplossing moet worden gevon den voor de problemen die zijn gerezen bij de besprekingen over het Europees Mone tair Systeem (EMS). Die oplossing moet de inwerkingtreding van het nieuwe geldstel sel mogelijk maken. Eerste man hierin zal vermoedelijk wor den Heng Samrin, een voormalige politie ke commissaris en bevelhebber van het Cambodjaanse leger. Uit Peking komen berichten, dat enkele uren voor de val van Phnom Penh de Cambodjaanse leiders Pot Pol en leng Sary met nog een aantal leden van het Centraal Comité door een Chinees vlieg tuig zijn opgehaald en tegelijk met de staf van de Chinese ambassade naar Peking zijn gevlogen. Zie verder pagina 3 Door schade en schande wordt men grijs. Pagina 4: Gerard Tebroke won halve marathon. Tweede-Kamervoorzitter Anne Von deling wordt de PvdA-lijsttrekker bij de eerste verkiezingen voor het Europese Parlement, die in juni plaatsvinden. De partijraad ging daarmee in tegen de adviezen van het PvdA-bestuur, dat liever twee mensen de lijst zag trekken. Zie pagina 2 De zaterdag opgetreden nieuwe re gering in Iran zag zich gisteren gecon fronteerd met nieuwe heftige betogin gen De sjah zal binnenkort in het bui tenland op vakantie gaan. Zie pagina 3 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond ROTTERDAM (ANP). Schippersor ganisaties in België en Frankrijk gaan hun leden oproepen tot een boycot van al het internationaal vervoer. Hiertoe is gis teren in Brussel besloten op een vergade ring van de Europese schippersorganisa tie ESO. De Belgen en Fransen zullen acties voeren uit solidariteit met de sta kende binnenschippers in Nederland. nktie kunt' ■0-223226. Veel bewolking met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen om het vries punt Maximum temperaturen rond 3 graden t Verwacht wordt dat vanaf morgen het vervoeren van vracht in België en Frank rijk wordt stopgezet, voor zover het gaat om internationaal transport. Het ziet er niet naar uit dat het binnenlands vervoer in België en Frankrijk wordt stopgezet. Er doen steeds meer geruchten de ronde dat werkwillige Nederlandse binnenschip pers een tegenactie willen beginnen om het binnenlands scheepvaartverkeer te kun nen voortzetten. NIJMEGEN.Esmil, de Estel-onderne- ming voor milieutechniek, heeft opdrach ten ontvangen voor de levering van een drinkwater en een afvalwaterinstallatie, respectievelijk in Irak en Brazilië. Met deze opdrachten, die uitgevoerd zul len worden door drie dochters van Esmil, t.w. Esmil International bv, Esmil do Bra sil en machinefabriek W. Hubert en co. bv is een bedrag gemoeid van 25 miljoen. Esmil International ontving een op dracht voor de levering van een drinkwa- terinstallatie voor de stad Hamdaniyah - Irak voor een bedrag van 9,2 miljoen. Esmil do Brasil boekte een opdracht voor de levering voor het afvalwaterpro- ject ten bate van de stad Sao Paulo, waar mee een bedrag Is gemoeid van 15 mil joen. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA. In de Columbiaanse hoofdstad Bogota zijn gisteren elf leden van een gezin, onder wie zeven kinderen, door brand in hun huis om het leven gekomen. Volgens de brandweer is het vuur ontstaan door een kaars. De New York Times schreef gisteren, dat de VS hervatting van de besprekingen willen op twee niveaus en dat uitnodigin gen in die zin Israel en Egypte nog deze week zullen bereiken. Enerzijds, zo schreef het gezaghebbende dagblad, zul len deskundigen uit Egypte en Israel sa men met de Amerikaanse onderhandelaar Atherton de moeilijkheden doornemen, die voortvloeien uit de verschillende uitleg van het vredesverdrag, anderzijds zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie landen zich over de geschillen buigen Mislukt dit overleg opnieuw, dan zou (Van onze redactie buitenland) CAIRO-NEW YORK. Na Israel heeft gisteren ook de Egyptische regering officieel ingestemd met het hervatten van de vredesbesprekingen. De wens tot hervatting van het Israelisch-Egyptisch-Amerikaans vredesgesprek werd geuit in een brief voor de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance, die gisteren door de Egyptische ambassadeur Chalil in Washington werd overhandigd. Het Tsjechische bureau Prago Sport heeft Feyenoord laten weten dat er van Oosteuropese zijde geen bezwaar be staat Vaclav Jezek de eerstkomende twee jaar de Rotterdamse selectie te laten trainen. Aangezien Jezeks voor keur echter uitgaat naar een eenjarig contract is de duur van de periode van Jezeks nieuwe diensttermijn weer onze ker geworden. Feyenoord heeft inmiddels met PEC Zwolle overeenstemming bereikt om het achterstallig competitieduel op woens dag 21 februari te spelen. In onze bijlage Sportief: Pagina 1: Schaatsers bewezen op nieuw vorm Pagina 2: Voorbereiding nationale zaalhockeyploeg beneden peil. Pagina 3: Flamingo's naar hoge score tegen Punch. BANTRY. Een reeks explosies aan boord van de Franse mammoettanker Be telgeuse, die voor de kust van de Ierse stad Bantry ruwe olie loste, heeft van morgen aan 42 bemanningsleden en zeven havenarbeiders het leven gekost. Volgens een woordvoerder van de brandweer be staat er weinig kans op het vinden van overlevenden. De olieoverslag vindt plaats op een eilandje, drie kilometer uit de kust. BANGKOK. Volgens in de Thaise hoofdstad Bangkok opgevangen berich ten zal het Verenigd Nationaal Front voor de Bevrijding van Cambodja (FUNSK) dat gisteren de hoofdstad van Cambodja Phnom Penh, met behulp van krachtige Vietnatnese troepeneenheden, veroverde, op korte termijn de vorming van een nieuwe regering bekendmaken. LOS ANGELES. Amerikaanse kiezers geven de voorkeur aan senator Edward Kennedy boven president Carter voor wat betreft de democrati sche kandidaatstelling van 1980 voor het presidentschap. Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde uitslag van twee enquêtes van de Los Angeles Ti mes. Mr Diepenhorst heeft de brief geschre ven als voorzitter van de Interkerkelijke Commissie voor de Inrichtingen van Justi tie. Volgens Diepenhorst verliest vrijheids straf haar zin, als degenen die de straf ondergaan oud worden, geestelijk aftake len en niet langer behoorlijk aanspreek baar zijn. De kwestie van de Drie van Breda leidde in 1972 tot heftige emotionele tonelen, toen de toenmalige minister van Justitie, Van Agt, voorstelde de drie Duitse oorlogsmis dadigers vrij te laten. De Tweede Kamer besliste toen dat van een dergelijke collec tieve vrijlating geen sprake kon zijn. In zijn brief aan de minister gaat Die penhorst in op het leed dat de slachtoffers van Duitse gewelddaden wordt aangedaan door eventuele vrijlating. Volgens Diepen horst bestaat er werkelijk onherstelbaar leed, dat echter niet vergolden kan wor den; niet door de aardse justitie. Boven dien is volgens Diepenhorst in de jaren 1950 en volgende op grate schaal gratie verleend, zonder dat dit blijvend letsel veroorzaakte bij de oorlogsslachtoffers. Met de voortgezette gevangenhouding van de drie bejaarde oorlogsmisdadigers wordt het recht geschaad, aldus prof. Die penhorst in de brief. ERKEND VERHUISBEDRIJF Onze 50-jarige ERVARING staat voort aan ook BORG voor Uw: INTERNATIONALE VERHUIZING HAARLEM bv PACAina tel 245566-246424 Bergplaat» voor Inboedel» verwarmd en In aparte container». (Van onze redactie buitenland) SAINT FRANCOIS. De „Grote Vier” van het Westen hebben zaterdag op Guadeloupe, waar zij twee dagen bijeen zijn geweest, met nadruk verzekerd dat het aanhalen van de betrekkingen tussen de VS en China niet tegen de Sovjet-Unie is gericht en dat aan hun pogingen tot ontspanning in de wereld hierdoor geen afbreuk zal worden gedaan. president Carter een nieuwe top in Camp David overwegen, aldus de New York Ti mes. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Stichting Terre des Hommes Nederland heeft de regering via een telegram verzocht met spoed vijfhon derd Vietnamese vluchtelingen op te ne men. De stichting heeft aangeboden de organisatie van de overtocht op zich te nemen. Veel aanrijdingen door glad wegdek De vluchtheuvel op, de berm in of een echte pirouette. Alles behalve in de gewenste richting gleden het afgelopen weekeinde de auto 's over de wegen. Door de plotseling ingevallen dooi ontstond er een spekgladde bovenlaag op de rijwegen. Hierdoor werd autorijden een riskante glijpartij. Op de foto de oude weg Haarlem-Amstelveen waar ijzelvorming een ware chaos veroorzaakte. Mj^IsTEPHËNSONSTRAAT 8-23 f””! TEL 023 244827 van Leiden worden opgenomen, nadat hij tegen een geparkeerde auto was gebotst. Een 19-jarige inwoonster van Noordwij kerhout remde geschrokken en gleed met haar auto van de weg In de Haarlemmermeer vonden gisteren door de gladheid twaalf aanrijdingen plaats. Eén auto gleed van de Bennebroe- kerdijk af, het ijs van de ringvaart op. Het ijs hield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de rijksweg Den Haag-Amsterdam, bij Badhoevedorp, raakten enkele auto’s betrokken bij een kettingbotsing. In de loop van gisteren werden de bin- nenwegen vrijwel onberijdbaar. De politie in de bollenstreek sprak van een levensge- I vaarlijke situatie. De ijsregen heeft het luchtverkeer op Schiphol gisterochtend een half uur geheel onmogelijk gemaakt. De binnenkomende vliegtuigen moesten, tot de landingsbaan ijsvrij was gemaakt, boven de luchthaven rondjes blijven vliegen. Eén toestel week uit naar Brussel. De Dienst Onderhoud Terreinen van Schiphol had dertig minuten nodig om de 3,5 kilometer lange en zestig meter brede landingsbaan ijsvrij te maken. Na ander half uur kon ook de startbaan weer wor den gebruikt. Vooral het „ontijzelen” van vertrekkende vliegtuigen kostte veel extra tijd. Zo’n vijftig mensen hebben zich in het weekeinde met de gladheidbestrijding van de banen en wegen op en rond Schiphol bezig gehouden. Een KLM-bus met passa giers bleef op weg naar Schiphol vanuit Den Haag halverwege steken. Het wachten was daar op de strooiwagen. Veel passagiers arriveerden door de spekgladde wegen te laat op de luchtha ven, maar konden toch het vliegtuig waar voor geboekt was nog halen, omdat de meeste toestellen later vertrokken dan was gepland. Vijfentwintig uitgaande vluchten moes ten worden geannuleerd, de meeste van wege de slechte weersomstandigheden. Zo’n twintig binnenkomende vluchten gin gen niet door. Schiphol verwerkte gisteren 360 vluch ten met ruim 20.000 passagiers. Omdat niet meer dan een veertigtal vluchten werd af gelast, werd door een woordvoerder van de luehthaven van „een beperkte weers- overlast” gesproken. De meeste treinpassagiers ondervonden vanmorgen weinig problemen. De vertra gingen hadden over het algemeen geen grote omvang. Met man en macht is door het NS-personeel gewerkt aan het repare ren van defect geraakt materiaal. Nage-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1