Chinese waarschuwing bereikt Sjah binnenkort met vakantie Onderofficieren in Suriname staken acties Oostenrijk verlangend naar metertje sneeuw Oplossing in Duitse metaal Israel neemt bootmensen op JERUZALEM (UPI). Israel heeft gis teren besloten honderd Vietnamese vluchtelingen op te nemen die zich bevin- evenson- flen Op jjOten in wateren in het Verre ’U5ge_rl? Oosten. Het heeft op andere landen een beroep gedaan het voorbeeld te volgen. EN Karate Bob Dertien jaar Therapie Merkwaardig 3 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI MAANDAG 8 19 7 9 2 rta 77 bende d weg zaterdag rtrokken ’akistan t nieuws beman arbeids iu onder ing (2.) i van de ilestijnse 10 febru ie vijftig rgoedinj ud door- nd Pales- rgen mei irwijs en [telingen rrilla’s Veilig jk laatste! Utrechtse eilig ge r van eer -enzine eri naren dis zij noem den, had TEHERAN. De zaterdag opgetreden nieuwe burgerregering in Iran, onder leiding van de voormalige vice-voorzitter van het Nationaal Front, Sjapoer Baktiar, werd gisteren geconfronteerd m,et nieuwe heftige betogingen. De ayatollah Khomeini, de in Parijs wonende leider van de religieuze oppositie in Iran, noemde Baktiars regering onwettig. jevaar voor de mer een iconden- chijnlijl aterdag sen van eest met id in een Protest ir i ikelijk (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. Radio Hanoi heeft in een in Bangkok en Jakarta opgevangen uitzending de verovering bekendgemaakt van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh door pro-Vietnamese strijdkrach ten. Ook de radio van het Verenigd Front voor de Redding van Cambodja (FUSNK) maakte gewag van de val van de hoofdstad. Beide radiostations meldden dat „bevrijdingstroepen de stad hebben vero verd en de regering-Pol Pot ten val hebben gebracht”. In de buitenwij ken zou nog door regeringstroepen tegenstand worden geboden, maar het centrum, aldus de opstandelingenradio, is in stevige handen van Jiet Front. ng (1) i’ (Van onze redactie buitenland) I Europa herstelt zich na een week harde vorst kunnen zijn. Nieuwe regering Iran brengt geen rust worden goedgekeurd door de werkge vers- en wernemersachterban. Mocht dat het geval zijn en daar ziet het naar uit ?nkomst eek hier eker. De door de i een po- ita, een jwaakse 77, aan sidenten i Wenen Hengelo,' in sterke maand al inbra- aben ge- mgeveer terugge- het hier denten in I dat dui ken naar in Oost- iers zijn lunistisch jaanse zaak bij de VN te bepleiten. De Veiligheidsraad besloot vorige week in een speciale zitting de klacht van Cambodja tegen de „Vietnamagressie” in behande ling te nemen. Arye Naor, nadat het kabinet zijn beslis sing had genomen. Naor herinnerde aan de joden die op schepen op de wereldzeeën zwierven na voor de nazi’s te zijn gevlucht en die noch Brits Palestina noch de Verenigde Staten, noch de vrij gebleven landen in Europa binnen mochten. „Wat met hen gebeurde is voldoende bekend", voegde hij eraan toe. Tegelijk met de komst van Sihanoek gaf de Chinese regering een verklaring uit, waarin alle landen worden opgeroepen alles in het werk te stellen om de agressie van Vietnam jegens een soevereine staat tegen te houden Volgens de Chinese ver klaring voeren tenminste 12 Vietnamese legerdivisies, gesteund door artillerie, tanks en vliegtuigen op grote schaal oorlog tegen Cambodja. In de verklaring wordt Hanoi beschuldigd van „hegemonie en fla grante gewapende agressie”. Onmiddellijk nadat hij zaterdag de veer tien leden van zijn kabinet had voorgesteld aan de sjah, deelde Baktiar mee dat de keizer naar het buitenland zal gaan, voor vakantie. De nieuwe premier zei te hopen dat hij de „misverstanden die zijn gerezen tussen de sjah en zijn volk" zou kunnen oplossen. De sjah zal zijn positie kunnen behouden, verklaarde Baktiar, maar als constitutioneel monarch, dus niet als abso luut heerser. Verder beloofde Baktiar, die van 1950 tot 1953 vice-premier was in de linkse regering-Mossadeq, dat hij een ein de zal maken aan de corruptie van vroege re regeringen. Verder zal de gehate gehei me politie van Iran, de Savak, worden hervormd. Zoals de vorige week al duidelijk was géworden, heeft Baktiar door zijn poging tot vreedzame hervorming, met handha ving van de sjah als staatshoofd, de linkse democratische oppositie, het Nationaal Front, van zich vervreemd. De religieuze oppositie, die voornamelijk is geconcen treerd rond de ayatollah Khomeini, heeft ook laten weten niets te zien in enige oplossing die de sjah ongemoeid laat. Hij riep zaterdag echter niet op tot omverwer ping van de regering-Baktiar „het volk De Sjah van Iran kijkt de andere kant op als hij een van de leden van het nieuwe burger-kabinet van eerste minister Shapour Bahtiar (rechts achter de sjah) de hand schudt BONN. Het arbeidsconflict in de Westduitse staalindustrie van Noord- rijn-Westfalen, Bremen en Osnabrück is zo goed als opgelost. Zondagmorgen vroeg werd een akkoord bereikt dat waarschijnlijk een einde zal maken aan de nu bijna zes weken durende staking, waarbij 100.000 van de in totaal 200.000 werknemers zijn betrokken. In verschillende steden en dorpen zijn intussen hulpdiensten ingesteld, die behoeftige mensen voor zien van kachels en diepvriesmaaltijden, zoals het dagblad Het Volk in Gent meldde. In de rest van het land viel eeen kille motregen, die op veel buitenwegen ijzel en auto-ongelukken veroor zaakte. In de laatste dagen is een grote verbetering opgetreden: de luchtdruk ging snel omhoog en terwijl het in de noordelijke steden bleef vriezen, was' het in Rome zondag weer bijna voorjaar. Op de eilanden liepen de temperaturen zelfs omhoog tot 21 graden op Sicilië en 18 graden op Sardinië. PARIJS. De laatste communiqués uit het hoofd kwartier van koning Winter hebben de Fransen het gevoel gegeven dat het ergste wel eens voorbij zou Even zo kort mogelijk de voorgeschiede nis. Bob Mitric gaat als jongeman, als agent van de Joegoslavische Geheime! Dienst, en officieel als karateleraar op de Stockholmse politieschool naar Zweden. Verwikkelingen. Hij krijgt opdracht in Brussel de anti-titoïst Dapcevic te liquide ren. Zoekt Dapcevic op, liquideert hem niet, vertelt hem wat hem was opgedragen en deserteert uit Joegoslavië’s geheime dienst. Dat is niet gezond. Gaat naar Am sterdam. Wordt daar op straat beschoten, maar weet te ontkomen. Voelt zich (uiter aard) bedreigd, schiet daarna in een Joe- goslavisch café in Amsterdam een landge noot dood, vlucht, schiet onderweg, een eind verderop, twee landgenoten dood, waarna hij, klemgereden door de politie, zich overgeeft. Ironie van het lot: door te weigeren één man te doden (Dapcevic), doodt hij er drie, in het schemerduister van de paniek. Ik bezocht de rechtzittingen en leerde Bob Mitric, via een vriend van me, die voor de rechtbank als tolk fungeerde, kennen. Ik zocht hem een keer op in de gevangenis in Scheveningen en kreeg de stellige in druk dat hij, met zijn geheime-dienstoplei- ding, de gevangenis op elk door hem te bepalen tijdstip zou kunnen verlaten. Maar op die manier wilde hij dat niet. Hij ging (hoe noem je dat) in psychotherapie, en blijkbaar werkte dat naar wens. Toen ik hem een half jaar geleden in zijn cel opzocht, kon hij me foto’s tonen van zijn familie samen met hem op de Pier in Scheveningen, en twee weken geleden bel de hij me op: hij wou me graag even spreken Maar ik moest over twee uur naar een afspraak. Geen probleem, hij had in middels zijn rijbewijs gehaald en met ge leend geld van een Haagse (Nederlandse) vriend een auto gekocht die voor de gevan genis stond, hij kon dus in een uur bij me zijn. Op zijn verlofbriefje stond dat hij tot 18.00 uur buiten de gevangenis mocht vertoeven, „onder begeleiding” was door gestreept, als reden werd „therapie” opge geven. hebben oden een t zij noe itisme in synagoge betogers isimieten rs zeiden te willen icisme in BRUSSEL. In België heeft de barre winter geleid tot een forse rel over het beleid van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Vele tiental len reizigers hebben de eerste uren van het nieuwe jaar moeten doorbrengen in vastgelopen treinen, ter wijl het personeel van de spoorwegen al naar huis was. slaan naar het Middellandse Zeegebied. Dat was toen afgelopen dinsdag een ijskoude noordenwind de lage- drukzone boven Italië kwam binnenstromen en daar in botsing kwam met een lauwe vochtige luchtstroom uit de Atlantische Oceaan. Die ontwikkeling zorgde eerst voor krakende vrieskou in het Alpengebied, waar het kwik op de Brennerpas daalde tot 21 graden onder nul. Ook in de noordelijke steden vroor het hard, en zelfs in Rome hingen ’s morgens de pegels aan de fonteinen en op Sicilië vroor de eerste schuch tere amandelbloesem dood. De rode vlag van het Front zou op de belangrijke gebouwen in de door de machthebbers verlaten stad zijn gehesen. De bevrijdingstroepen rukken op naar het westen om de steden daar te veroveren. De val van Phnom Penh komt na een grootscheeps offensief van de Vietname- zen, dat in december werd ingezet. In korte tijd wisten de goed getrainde Vietnamese troepen de provinciale hoofdsteden in heth noordoostelijk deel, alle strategische wegen inclusief de belangrijke rijksweg vier, die Phnom Penh verbindt met de enige diepzeehaven Kompong Som, waar de Chinese wapens binnenkomen, te vero veren op de regeringsgroepen, die nauwer- lijks tegenstand boden. In de bezette gebieden hebben de Vietna- mezen en de leden van het Front, dat in decèmber is opgericht, een politiek pro gramma ppgesteld dat voorziet in de op richting van lokale raden, die verantwoor delijk zijn voor het bestuur inclusief de reorganisatie van de voedselproduktie. Kort voor de val van Phnom Penh had een Chinees transportvliegtuig een aantal Cambodjaanse leiders uit de belegerde stad weggehaald en naar Peking overge bracht. Een van de geëvacueerden was prins Norodom Sihanoek, die aan het hoofd van een Cambodjaanse delegatie naar New York zal reizen om de Cambod- dan wordt er vanaf donderdagmor gen weer gewerkt. De beide onderhandelingscommissies zijn tot het volgende resultaat gekomen: een loonsverhoging van vier procent; vanaf 1 januari van dit jaar vier extra vrije dagen voor werknemers die ook 's nachts dienst moeten doen en vanaf 1981 nog eens twee vrije dagen daarbij; werknemers boven de 50 jaar krijgen bövendien vanaf nu twee vrije dagen extra en vanaf 1981 nog eens een; tot 1982 moet elke arbeider zes weken va kantie per jaar hebben. Zij hielden die uit protest tegen het opleggen van een straf aan de secreta ris van de bond van onderofficieren De straf werd zaterdag opgeschort. Vorige week woensdag werd de se cretaris veroordeeld tot zes dagen huisarrest na publicatie van een open brief gericht aan de leiding van het Surinaamse leger. Daarin werd kri tiek geleverd op de officieren van de krijgsmacht, die hun ondergeschikten niet correct zouden behandelen en hen lastig zouden vallen met allerlei futiliteiten. trijfël door Nico Scheepmaker^ - y Het principe akkoord, dat een looptijd heeft tot 31 december 1983, moet nog Evenals elders in Europa hebben met name de spoorwegen in Frankrijk de afgelopen week te kam pen gehad met enorme problemen. De kranten meld den verhalen van eerzame treinreizigers, die op hun Parijse station de slaap des rechtvaardigen aanvan gen om 24 uur later wakker te worden in de veronder stelling verkerend op de plaats van bestemming te zijn aangekomen, maar al snel ontdekken dat ze zich nog steeds op de plek bevinden waar ze waren ingestapt. •drag ge- jke staat ds 1888 1 tiet einde elijkheid narissen van het In eerste instantie wordt Karate Bob tot achttien jaar veroordeeld. De rechtbank beschouwt de hele affaire als een afreke ning in de onderwereld en ziet geen brood in het „wildwestverhaal” over geheime- dienst-liquidatie etcetera. Tamelijk naïef, als u het mij vraagt In de gevangenis schrijft Bob Mitric twee boeken, waarin hij de namen noemt van de anti-Tito-Joe- goslaven die geliquideerd moesten wor den, en Dapcevic wordt door de Joegosla vische geheime dienst uit de Roemeense hoofdstad Boekarest ontvoerd en is vorig jaar in Belgrado berecht. In hoger beroep accepteert de rechtbank dat er geen spra ke is geweest van een onderwereld-affaire, maar van een affaire in het hogere twee- duuster waarin geheime diensten elkaar bekampen, en er gaat vijf jaar van de gevangenisstraf af: dertien jaar. Een veel hogere straf dan waarop Bob en zijn advo caat, gezien de aanvaarding van zijn vluchtsituatie na zijn desertie uit de Joe goslavische geheime dienst, hadden ge hoopt; (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Onderofficie ren van de Surinaamse krijgsmacht hebben zaterdagmiddag een einde ge maakt aan hun enkele dagen durende demonstraties voor het parlements gebouw. Om een veel langer verhaal kort te hou den: Karate Bob was het laatste half jaar regelmatig „op vrije voeten”. Hij gaf kara- tedemonstraties in Limburg, raakte ver loofd, en was, om me tot de laatste tijd te beperken, op 20 december van half 1 tot 21 uur zonder begeleiding buiten de gevange nis, op 22 december van 19.30 tot 23.30 uur, op 23 december van 12 tot 18.00 uur en op 24 december van 10 uur tot 25 december 11 uur. Op 28 december werd hem verteld dat hij voorlopig niet hoefde te rekenen op de in het vooruitzicht gestelde gratie, maar op 2 januari overgeplaatst zou worden naar de Mesdag Kliniek in Groningen. De vicieuze cirkel waarin hij blijkbaar ver keerde (een visum voor Amerika waar hij karateleraar wilde worden zodra hij vrij is, maar geen vrijlating als hij geen visum voor Amerika had) lijkt er in Groningen niet minder vicieus op te worden. Daar wil men opnieuw beginnen met de therapie. Terwijl hij de oudejaarsavond tot nieuw jaarsmorgen, dus na de aankondiging van zijn overplaatsing naar Groningen, nog mocht doorbrengen bij zijn verloofde in Den Haag, moet deze verloofde nu weer eerst „gekeurd” worden door iemand van de Mesdag Kliniek voordat zij toestem ming krijgt hem te bezoeken. Ik laat nu heel veel details en merkwaardigheden weg, uit ruimtegebrek en ook om de situa tie niet nodeloos te compliceren, maar met mijn lekenverstand lijkt een dergelijke gang van zaken me op zijn minst „onge bruikelijk” (Van onze redactie buitenland) De strenge winter, die zich in ons land vandaag nog slechts manifesteert met de traditionele uitlopers van een koudeperiode: regen, ijzel, modderige smel- tende sneeuw en ijsschotsen in het vaarwater, heeft de eerste week van 1979 heel Europa in zijn greep gehad. Van Noord-Z weden tot Sicilië hebben de Europeanen gezucht onder de koudegolf. Een aantal van onze redacteuren in het buitenland heeft opgete kend hoe verschillende Europese landen en volken de kou beleefd hebben, of nog steeds beleven. „Vietnam is Cambodja binnengevallen om de Sovjet-Unie te dienen in haar ex pansionistische strategische plannen, waarvan een belangrijk onderdeel is de overheersing van Azië en het Verre Oos ten”, aldus de Chinese verklaring. China waarschuwt Vietnam verder dat het niet onverschillig kan blijven toezien dat een bondgenoot onder de voet wordt gelopen Om aan zo’n waarschuwing kracht bij te zetten, zouden langs de grens demonstra tieve legermanoeuvres worden gehouden, met zware artillerie, tanks, gevechtsvlieg tuigen en bommenwerpers. gebied. Het köuderecord dat in Zweden werd gemeten staat deze winter op 53 graden onder nul. Terwijl in de Zweedse hoofdstad de temperatuur tot min 28 daal de. Het openbare vervoer, en dat in een land dat op dergelijke zaken is voorbereid, werd volledig lam geslagen en tienduizenden mensen kwamen te laat op hun werk Hoeveel mensen er zijn gestorven in hun onderge sneeuwde auto’s was gisteravond nog niet bekend, maar volgens de politieberichten moeten dat tiental len mensen zijn. LONDEN. Een combinatie van vorst en stakingen heeft in Engeland tot chaotische toestanden geleid, vooral in de grote steden, Schotland en Wales. Trein verbindingen vielen uit, belangrijke verkeerswegen werden afgesloten wegens zware sneeuwval en kleine dorpen raakten geïsoleerd. De voor Engeland ongewoon zware vorst met tem peraturen van 14 graden onder nul in afgelegen gebie den, leidde tot bevriezing van grote hoeveelheden groenten, waardoor de prijzen in sommige gevallen verdubbeld en verdrievoudigd zijn Bevroren pijpen veroorzaakten in veel huishoudens een of meer dagen van ongerief door volledige afwe zigheid of een tekort aan water. Toen de dooi dit weekeinde intrad werden bewoners overvallen door lekkages, waardoor sommigen om vier uur in de morgen genoodzaakt werden op daken te klimmen om leidingen af te sluiten of smeltend ijs te ruimen ROME. Italië was de afgelopen week een ogenblik bevreesd dat de poolkou van Noord-Europa zou over moet maar beslissen over het lot van deze regering”. Volgens niet afdoende te con troleren berichten zijn er tijdens het week einde bij verschillende betogingen weer enkele tientallen doden gevallen Radio Iran meldde echter dat sinds het optreden van de nieuwe regering het leger zachtzin niger optreedt tegen demonstranten men zou over de hoofden van de betogers hebben geschoten, in plaats van gericht. Na de betogingen van gisteren werd ook voor vandaag de nodige onrust verwacht. Zowel het Nationaal Front als Khomeini heeft opgeroepen tot een „dag van natio nale rouw” voor de vele betogers die de afgelopen weken werden gedood tijdens botsingen met politie en leger. Baktiar heeft echter de handige zet gedaan ook op te roepen tot nationale rouw. Intussen worden de eerste pogingen ge daan om het land weer enigszins op gang te krijgen. De olieproduktie, althans voor binnenlands gebruik, is sinds vrijdag weer begonnen. De censuur is opgeheven, wat voor de sinds twee maanden stakende journalisten van de grote kranten in Iran aanleiding was om weer aan het werk te gaan. „Volksrevolutie staat op het punt te slagen", was de kop in een'van de kranten. WENEN. Terwijl de rest van Europa zuchtte onder barre winterse weersomstandigheden was het in wintersportland Oostenrijk van voor de kerstdagen tot halverwege de vorige week veel te warm. Tempe raturen tot 16 graden boven nul werden gemeten. dt Phnom Penh BONN. De sneeuwchaos in de Bondsrepubliek is vrijwel voorbij. In de deelstaat Sleeswijk-Holstein, die door de sneeuw de zwaarste natuurcatastrofe in zijn geschiedenis beleefde, zijn de meeste straten weer begaanbaar. Overal doét de telefoon het weer en, wat het belangrijkste is, overal is de elektrische stroom weer aangesloten. In Noord-Duitsland zijn 13.000 „sneeuwhelpers” in gezet. Vooral militairen, maar ook vrijwilligers. Onge veer 1000 mensen waren zodanig door de kou bevan gen dat ze naar ziekenhuizen gevlogen werden en vier -personen stierven door de vrieskou. Intussen zucht sinds gisteravond de Bondsrepu bliek, net als Nederland, onder een laag ijzel. In enkele deelstaten zijn in verband daarmee de lagere scholen vandaag gesloten. STOCKHOLM. Terwijl in de meeste Europese landen de strenge winter op de terugtocht lijkt te zijn, heeft Scandinavië nog steeds te lijden onder de hevige 'en dat et koude die zich uitstrekt over het hele Scandinavische zouden Alle rampen en ellende die het grootste deel van Europa de laatsteweek hebben geteisterd zijn aan Oostenrijk voorbij gegaan. Het land heeft geleden onder een winterse lente. Oostenrijk hoopt dat er eindelijk eens een metertje sneeuw op hun stoep valt. gevallen wapens Burgers en Cambodjaanse opstandelingen poseren op deze ongedateerde foto buiten de inmiddels veroverde hoofdstad Phnom Penh „Wij denken aan onze broeders in de tweede wereldoorlog, vluchtelingen voor de nazi’s”, verklaarde kabinetssecretaris De grootste problemen werden het afgelopen wee keinde ondervonden op het traject tussen Parijs en Orléans. Ook het gebied rond Parijs het zogenaam de He de France had buitengewoon onder de sneeuwval te lijden iet Zuid- <s wijken -ing pro lene sta ten en 11 en acht i, te ver-: tegen dej evenson-j ^en op boten in wateren in het Verre ;en en de gd. .i;

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3