LETLAND IS WESTERSE Bevrijdingsbeweging Fretilin verliest steeds meer terrein Damiate Pers VITRINE SOVJET-UNIE a ■■n DOOD PRESIDENT ZWARE SLAG ME a IJmuider Courant v NOTITIES OVER: De positie van het Fretilin op Oost-Timor door Franpoise Ledeboer. L I 4 19 7 9 JANUARI MAANDAG 8 J GS V IJ gl e: di ri sc O hi de n; g« m he oi 1 aa sp eo en lei in de pu vo Het hoogste inkomen per hoofd van de bevol king in de Sovjet-Unie en het laagste geboorten cijfer. Uit deze gegevens blijkt de bijzondere aard van Letland, met Estland en Litauen de jongste Sovjet-republiek. De drie Baltische staten werden in 1940 door de Sovjet-Unie ingelijfd, volgens de officiële Russische geschiedkundigen ,,op una niem verzoek van de arbeidersmassa”. Veertig jaar nadien blijven de westerse mogendheden echter nog steeds weigeren deze inlijving te erkennen, omdat zij deze beschouwen als een zuivere annexatie Terwijl buiten het vuurwerk knalde dansten Chinese diplomaten op nieuwjaarsdag op de muziek van de Amerikaanse discofilm Saturday Night Fever Ruim zes jaar na Nixons bezoek aan Peking werd een nieuwe fase in de Amerikaans-Chinese betrekkingen ingeluid Op 15 december werd in Peking en Washington bekend gemaakt, dat beide landen vanaf 1 maart 1979 ambassadeurs zouden uitwisselen De volledige diplomatieke betrekkingen zijn een logisch vervolg van de ontwikkeling die in het begin van de zeventiger jaren was ingezet met de ping-pong-diplomatie. Letland als westerse vitrine door onze re dactie buitenland. Het nieuwe China en zijn relaties met de Verenigde Staten door Jan de Roos. Het Maubissegebergte op Oost-Timor, een eiland in een uithoek van de Indonesische ar chipel, was op 31 december het toneel van een gevecht tussen Indonesische troepen en guerril lastrijders van het bevrijdingsfront Fretilin. Tijdens de strijd werd de t president van het front, de 37- jarige Nicolao Labato, door de kogels van een Oosttimorese sergeant in Indonesische dienst gedood. Daarvóór had hij enige volgelingen die naar de Indonesi sche troepen wilden overlopen doodgeschoten. I*' p 4 Washington Geuniformde guerilla van het Fretilin laat Taiwan niet echt in de steek 147,50 Vice-premier Teng Hsiao-ping pragmatischer dan Mao Tse-toeng en meer gebrand op een snelle eco nomische en technologische ontwik keling van China. Daarbij schrikt men minder terug dan in Mao’s tijd voor het aantrekken van buiten lands kapitaal en het aanknopen van handelsbetrekkingen met kapi talistische landen. De volledige diplomatieke relatie tussen de VS en China zal op den duur zeker leiden tot een grotere onderlinge handel en tot meer Ame rikaanse investeringen in China. Tot nu toe is de handel van de Amerika nen met de Volksrepubliek tamelijk onbetekenend, nl. 2 miljard gulden. China heeft een snelle modernise ring en economische ontwikkeling nodig om zijn plaats als supermo gendheid in de wereldpolitiek goed te kunnen spelen. Carter hoeft niet te vrezen dat de diplomatieke betrekkingen met Pe king de relatie VS-Sovjet-Unie ern stig zal schaden. Al gunt Moskou de Chinezen geen vooraanstaande rol in de wereldpolitiek, ook aan Russi sche kant lijkt men geneigd zich bij de realiteit neer te leggen. Taiwan wordt in zijn veiligheid en economische ontwikkeling niet be dreigd door de Chinees-Amerikaan- se toenadering. Weliswaar loopt het defensieverdrag van 1954 af, maar de Amerikaanse wapenleveranties aan het regiem van Tsjang Tsjing- kwo (de zoon van de in 1975 overle den Tsjang Kai-sjek) gaan door, zij het na 1979 in beperkte mate. De terugtrekking van de Amerikaanse troepen van het eiland stelt weinig voor, want in de defensie van Tai wan speelden die, zeker de laatste jaren, nauwelijks een rol van bete kenis. De kans dat de Volksrepubliek Taiwan overrompelt lijkt niet groot. van de natuur zijn echter niet de enige factoren die tot de economische moeilijkheden van de kleine Letland se republiek hebben geleid. De eerste secretaris van de partij en de voorzitter van de Letlandse plancommissie hebben tijdens de laatste zitting van het centrale comité van de partij vorige maand ook in krachtige termen de „onverant woordelijkheid” van bepaalde functionarissen en „het gebrek aan discipline” veroordeeld. De uitvoering van economische plannen werd daar door vertraagd, zowel in de landbouw, de woning bouw als de industriesector. Een voorbeeld van deze vertragingen is de bouw van een nieuw hotel in Riga. quate wijze was gebeurd, maar het was in de betreffende gebieden in ieder geval nog nooit tot een effi ciënte vrijheidsstrijd gekomen. De orde werd er met harde hand ge handhaafd. jaar Portugese overheersing vol strekt onafhankelijk ontwikkeld. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H C. van der Mije HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E. Konlng Peking ziet meer in een oplossing van de kwestie-Taiwan via onder- handelingen. Militair optreden zou de relatie met de VS weer onmiddel lijk op losse schroeven zetten. Ook economisch is de toestand voor Tai wan allerminst catastrofaal. De han delsbetrekkingen gaan door, eve nals de investeringen, ook die uit de VS. I jar zal bh jat Oc te« 1 ah 25 de V< ha OP w< de ag I vai Mi da om int de da en I Go ste me me aet du 1 de als tel bij VI aa jai 16 m< te pr ste vo ge na he de ter 1 gri 1 m< en zo pa de Be ge di] he kl< rel tin we de we Riga, de hoofdstad van Letland, waarvan de oude wijken hun charme hebben behouden, biedt de aan blik van de „westerse vitrine” van de Sovjet-Unie. De reiziger die uit Moskou komt wordt getroffen door het grote aantal winkels dat over het centrum van de stad verspreid ligt en door het feit dat deze duidelijk beter zijn voorzien dan die in de hoofdstad. De verscheidenheid aan produkten die wordt gebo den is er veel groter en men ziet nergens mensen in de rij staan. Een uitzondering betreft echter vlees: dat is zo schaars dat de bevolking van Riga daarvoor het staan in een rij wel op de koop toe moet nemen. Vlak voor de feestdagen van het afgelopen jaar vormden zich vanaf acht uur ’s morgens al eindeloze rijen wachtenden, zowel voor de staatswinkels als op de schilderachtige centrale markt. De autoriteiten verklaarden het tekort aan vlees gedeeltelijk door de uiterst slechte weersomstandig heden die de vorige zomer heersten, toen stortregens de oogsten ernstige schade toebrachten. De grillen van de verslagen en van het vaste land verdreven nationalisten een be wind op Taiwan Hij wist zich van meet af aan gesteund door de Ame rikanen. Washington kondigde in 1950, het jaar waarin de Koreaanse oorlog uitbrak, een handelsembargo tegen de Volksrepubliek af, dat tot het eind van de jaren ’60 van kracht bleef. Amerika zag in het ingrijpen van duizenden Chinese „vrijwilli gers” in het Koreaanse conflict een bewijs van het Chinese communis tisch imperialisme. Al waren er in de jaren '50 inci denteel contacten, de VS lieten er geen twijfel over bestaan dat zij ondubbelzinnig voor Taiwan kozen In 1954 sloten de Amerikanen een defensief pact met Tsjang Kai-sjek. De Amerikaanse Zevende Vloot kreeg tot taak het kleine Taiwan tegen een mogelijke invasie te be schermen Intussen vloeiden miljoe nen dollars naar Taiwan. Chinese bewaking voor de Amerikaanse ambassade in Peking Op diplomatiek niveau heeft Tai wan natuurlijk wel een gevoelige klap gekregen. Taiwan kon de stap van de VS verwachten al is het tijd stip misschien een verrassing ge weest. Het aantal landen dat Taiwan diplomatiek erkent is de laatste ja ren flink teruggelopen: van 37 in 1973 tot 20 afgelopen jaar. Nu de VS Taiwan niet langer erkennen ziet het ernaar uit, dat de diplomatieke posi tie van het eiland verder zal afbrok- kelen. De politie in Taiwan heeft de opdracht alle Amerikaanse bezittingen te beschermen sinds het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen China en Washington. Intourist begon tien jaar geleden met de bouw en het is nog steeds niet klaar. Men hoopt er echter over anderhalf jaar de toeristen te kunnen ontvangen die Letland zullen bezoeken ter gelegenheid van de Olym pische Spelen. Ondanks deze erkende onvolkomenheden is Let land trots op wat het industrieel heeft verwezenlijkt en op de hoge graad van specialisatie. Een van de twee soorten telefoons die in de Sovjet-Unie in ge bruik zijn werden in Riga gemaakt, terwijl de stad er tevens prat op gaat het Russische monopolie te bezit ten van de produktie van rijtuigen voor electrische treinen. De radio's, televisietoestellen en fm-zenders van Letland worden uitgevoerd naar alle uithoeken van de Sovjet-Unie en zelfs daarbuiten. De klachten van de partijtop lijken al met al wat overdreven. Letland heeft namelijk nog steeds het hoogste inkomen per hoofd van de bevolking in de Sovjet-Unie: 7000 gulden per jaar. President Soeharto meent van wel. Hij stuurde een telegram aan het militaire onderdeel dat de Freti- lin-leider uitgeschakeld had en deel de daarin mee dat het veiligheid sprobleem op Oost-Timor nu einde lijk opgelost was. De tijd zal leren of hij gelijk heeft. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Zijn lichaam werd naar de plaat selijke hoofdstad Dili vervoerd, waar het door de Indonesische gou verneur Gonzalves, familieleden en zijn voorganger als president ge ïdentificeerd werd. De dood van La- bato betekent een zware slag voor het Fretilin, dat toch al bijna het onderspit heeft gedolven in de met veel enthousiasme begonnen vrij heidsstrijd tegen de Indonesiërs. Waarnemers van buitenlandse in lichtingendiensten verklaarden eer der dat het Fretilin geen honderd actieve strijders meer telt, een lezing die door Indonesische officieren be vestigd werd. Het geweer van Laba- to komt in een museum in Djakarta te hangen en het ligt in de lijn der verwachting dat daar binnen niet al te lange tijd nóg meer geweren ge toond kunnen worden. De bevrijdingsbeweging staat na melijk voor de onmogelijke taak te gen een veel beter uitgerust Indone sisch leger te vechten, dat het eiland sinds december 1975 steeds steviger in zijn greep gekregen heeft. Dit leger schuwt geen enkele hardhan dige methode om de orde te handha ven. De voormalige vice-consul van Australië op Oost-Timor, James Dunn, heeft daar in februari 1977 een boekje over opengedaan. Hij publiceerde toen een rapport waar in hij de Indonesiërs van moorden op 60.000 tot 100.000 mensen beticht te. Dit aantal baseerde de Australiër op gesprekken met 200 vluchtelin gen in Portugal en op eigen waarne mingen. De woordvoerder van de Indone sische ambassade, drs. L. Santoso, heeft deze cijfers in maart 1977 prompt ontkend. Hij stelde daar te genover een rapport uit 1976 dat het Fretilin van moorden op 5000 ei landbewoners beschuldigde, hekel de de martelingen die het front ver richt zou hebben en vertelde dat Indonesië 50.000 vluchtelingen had moeten opvangen in West-Timor Dergelijke cijfers zijn moeilijk te controleren. Zeker is wel dat het aantal slachtoffers zowel aan Indo nesische als aan Oosttimorese zijde niet gering is geweest. De oorsprong van de moeilijkheden lag in 1974, het jaar dat in Portugal dictator Caeta- no opzij gezet. Portugal was toen nog in het bezit van onder meer Angola, Mozambique en Oost-Ti mor, maar had niet de kracht meer om de koloniale bezittingen te bestu ren. Niet dat dit vóór 1974 op ade- Het heeft een eigen taal, het Tettun en daarnaast worden er ongeveer 30 regionale dialecten gesproken. De bevolking bestaat uit Melanesische stammen, later geïmmigreerde Ma- leise bevolkingsgroepen en telt een Chinese en Portugese minderheid. Indonesië is echter consequent het internationaal recht blijven schen den en heeft daarvoor onder andere als argument gebruikt dat het Freti-1 lin communistisch georiënteerd zou zijn. En Jakarta wenst geen commu nistische buur. Het Fretilin heeft echter altijd benadrukt dat het slecht het oogmerk heeft de eigen culturele identiteit te handhaven en de welvaart op een hoger peil te brengen. Dat is zeker noodzakelijk. De bevol king is voor 90 procent analfabeet en zeer arm. De medische en sociale voorzieningen zijn primitief. Oost-Timor werd in juli 1976 de 27e provincie van Indonesië, nadat een „volksvertegenwoordiging” van dorps- en stamhoofden in juni offici eel om integratie in Indonesië ver zocht had. Het Fretilin bleef doorgaan met de guerrillastrijd maar verloor hierbij steeds meer terrein. In juni van het vorig jaar begon een groot Indone sisch offensief, waarbij 15.000 man troepen werden ingezet. Het lag in de bedoeling het verzet voor de aan vang van de regentijd in december te breken. Het is niet duidelijk of dit inderdaad gebeurd is door het do den van Labato. China sloot met de aankondiging een roerig en verward 1978 af In de binnenlandse politiek leek de Pe- kingse lente de persoonscultus rond de in 1976 overleden partijvoorzitter Mao Tse-toeng aan te tasten. Met het rode boekje, waarin de onfeilbare gedachten van de grote roerganger zijn vastgelegd, werd niet langer ge wapperd op massabijeenkomsten. De Culturele Revolutie wordt gekri tiseerd, de Rode Garde verdwijnt en de campagne tegen de Bende van Vier wordt gestaakt. Jongeren zijn voortaan niet meer verplicht na hun studie jarenlang op het platteland te werken, de hervorming van het rechtssysteem wordt aangekondigd en westerse ondernemingen mogen zich in China vestigen De Chinese leiders zien er wel op toe, dat de kritiek en de „democrati sering” niet uit de hand loopt. Wat op het eerste gezicht een spontane uitbarsting van de Chinese massa lijkt, is in werkelijkheid eerder een zorgvuldig geregisseerde campagne, waarbij de Chinese leiders de touwt jes in handen hebben. De opvallendste ontwikkelingen in de buitenlandse politiek van Chi na zijn de snelle verslechtering van de relatie met Albanië, het diploma tiek offensief dat premier Hwa Kwo-feng - zeer tot ongenoegen van de Russische leiders - onder andere naar Roemenië en Joego-Slavië voert en de afronding van de bespre kingen over een vredes- en vriend schapsverdrag met Japan. En dan, twee weken voor de jaar wisseling, komt het nieuws over de normalisering van de Amerikaans- Chinese betrekkingen. In Washington verklaart president Carter, dat de VS de „eenvoudige werkelijkheid" onder ogen willen zien: de regering van de Volksrepu bliek China is de enige regering van China. De VS hebben dertig jaar nodig gehad om zich te schikken in deze realiteit. Het is niet overdreven te spreken van een Amerikaans trau ma over „het verlies van China” in 1949. In dat jaar werd de Chinese burgeroorlog tussen de nationalisti sche Kwo Min-tang en de commu nisten beslecht. In Peking werd de Volksrepubliek China uitgeroepen en het sprak vanzelf dat Mao Tse- toeng de leider werd van het com munistisch bewind. Zijn tegenstander, Tsjang Kai-sjek, creëerde uit de restanten Plotseling kwamen de koloniën door de onrust in het moederland in een gezagsvacuüm terecht. Op Oost- Timor resulteerde dit in de oprich ting van de drie partijen: het Freti lin, de Democratische Unie van Ti mor UDT en de Apodeti. Het Freti lin wilde zich vijf jaar voorbereiden op de onafhankelijkheid, de UDT wenste aanvankelijk de banden met Portugal te handhaven, terwijl de Apodeti aansluiting bij Indonesië zocht De UDT, de partij van de Oostti morese heersende klasse, greep evenwel in augustus 1975 de macht. Economische motieven zullen hier bij een rol gespeeld hebben. De wel gestelde Chinese handelaars dach ten uiteindelijk meer profijt te heb ben van aansluiting bij Indonesië dan van het handhaven van de ban den met een steeds chaotischer en armer wordend Portugal. De burge roorlog nam een aanvang. Eind no vember riep het Fretilin de onafhan kelijkheid uit, nadat de UDT in deze strijd het onderspit gedolven had. Indonesië aarzelde niet lang en viel Oost-Timor binnen op 7 decem ber van dat jaar. De hoofdstad Dili was al spoedig in handen van de „vrijwilligers die hun pro-Indonesi- sche verwanten te hulp kwamen". Zo rechtvaardigde het regiem van president Soeharto het brute optre den. Nog in diezelfde maand veroor deelde de Veiligheidsraad het Indo nesische optreden. Het is immers in strijd met het zelfbeschikkingsrecht van de volkeren, zoals dat is vastge legd in het Handvest van de VN. Oost-Timor had zich sinds 450 In de jaren '60 gingen in de VS stemmen op om de China-politiek te herzien, maar de Vietnamoorlog en de Culturele Revolutie verhinder den betere contacten Pas in het begin van de jaren '70 kwam er schoorvoetend overleg op gang In 1971 gaven de VS hun verzet tegen het lidmaatschap van Communis tisch China van de Veiligheidsraad op. Het bezoek van Nixon aan Pe king leidde tot het uitwisselen van semi-officiële regeringsvertegen woordigers. De huidige Chinese leiding is u

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4