Wilfred Martens verzocht te formeren d r West-Duitsland Uitsluiting arbeiders opgeheven Vakbond IG Metall akkoord met compromis staalconflict Opnieuw kritiek Moskou op Britse wapenleveranties kocht gevangenen voor een miljard n Egypte houdt vast aan tijdschema Palestijnen Volgens bronnen in Bangkok j y BI atsen Inflatie in Nederland beneden EG-gemiddelde Nieuwe Hebriden bieden Vietnamezen onderdak Bewaking Door de lucht 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 9 JANUARI 19 7 9 1 door Nico Scheepmaker ANU •egels ering ijking (Van onze redactie buitenland) BANGKOK/WASHINGTON/ PEKING/MOSKOU. Volgens militaire waarnemers in de Thai se hoofdstad Bangkok is de Cam bodjaanse regering na de val van de hoofdstad Phnom Penh uitge weken naar het gebied ten westen van de rivier de Mekong teneinde het verzet te organiseren tegen het Verenigd Nationaal Front voor de Bevrijding van Cambodja (FUNSK), dat met steun van Viet namese troepen de macht in Cam bodja heeft overgenomen. De aan de kant gezette Cambodjaanse lei ders zouden in de oerwouden ba ses met voorraden voedsel en wa pens hebben ingericht, om van daar uit een guerrillastrijd te voe den. - ir Na de val van Cambodja. Prins Norodom Sihanouk gebaart wijds om zijn woorden kracht bij te zetten op een persconferentie fe: met de dig om gingen :boom irend- laten g van African te twee sië die p 12 en d bren- entraal i, mee- ordt er anifes- legd. vil spe- ers. De /oorko- of hun i „over- iiecom- met de erming e werk- van het ;lk half op de endvol- gedeeld akorga- iale Za - rechts- s komt slijk op van het IG Metall-voorzitter Eugen Loderer ver klaarde gisteren nog eens dat het bereikte compromis naar zijn mening wel degelijk het begin vormt van een geleidelijke invoe ring van de 35-urige werkweek. Volgens Dit betekent dat de nu precies zes weken durende staking (waarbij 100.000 van de in totaal 200.000 werknemers waren betrok ken) met ingang van donderdagmorgen is afgelopen. haaldelijk ervan beschuldigd, een oorlog met Cambodja te beginnen teneinde een door Hanoi gedomineerde Indochinese fe deratie te kunnen stichten. hiermee lippendienst bewijst aan de Franstalige solidariteit met het FDF om later toch met de CVP in zee te gaan. Dat zal echter nog moeten blijken. De vorming van een regering in België is zó moeilijk dat ook al geopperd is het huidige overgangskabinet een half jaar te laten zitten. Na de verkiezingen voor het Europees Parlement, die in België op 10 juni worden gehouden, zouden de Brusselse politici dan wel weer verder willen zien. Deze oplossing stuit echter op constitutionele bezwaren. Bovendien zouden de Belgische burgers, die op 17 december naar de stembus werden ge roepen, zich dan nog meer vervreemd voelen van het politieke bedrijf dan nu al het geval is. Vergeleken met voorgaande jaren liep het inflatiecijfer in de Gemeenschap te rug: in 1976 was het nog 4 percent en in 1977 10,5 percent. Het laagste inflatiecijfer in het afgelo pen jaar kende West-Duitsland, namelijk 2,3 percent. In Frankrijk bedroeg de infla tie 9,5 percent, in Groot-Brittannië en Ier land 8 percent, in Denemarken 7 percent, in België 4 percent, en in Luxemburg 3,2 percent, Italië scoorde het hoogst op de EG-inflatie-schaal, namelijk 11,5 percent. De bedragen die voor de vrijlating van de politieke gevangenen worden betaald lopen uiteen van 40.000 tot 80.000 mark, aldus Mende, die sprak van „een moderne slavenhandel”. (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse regering beeft sinds 1963 meer dan één miljard mark besteed aan het „terugkopen” van politie ke gevangenen van de DDR, zo heeft de Westduitse christen-democratische politi cus Erich Mende gisteren gezegd. (Van onze redactie buitenland) MANILLA. De Nieuwe Hebriden, een eilandengroep in de Grote Oceaan, heb ben aangeboden de ongeveer 2.300 Vietna mezen opvarenden van het vluchtelingen schip Tung An, dat voor de kust van de Filippijnen ligt, op te nemen. Dit is gisteren door het Filippijnse minis terie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. Eerder toonde Israel zich bereid 100 vluchtelingen van de Tung An onder dak te geven. Bijna 900 vluchtelingen van een ander schip, de Hai Hong, die in de Maleisische wateren ligt, zullen in de loop van deze maand naar Amerika gaan. Op 15 januari vertrekt een eerste groep van 180 Vietna mezen. Meer dan 1500 van de in totaal 2.500 vluchtelingen van de Hai Hong gaan of zijn al gegaan naar Canada, West-Duits land, Frankrijk, Zwitserland en Nieuw- Zeeland. Het Zweedse meel, dat op 28 janua ri 1945 met twee Zweedse schepen in Delfzijl aankwam, moest met binnen vaartschepen en vrachtauto’s naar het westen worden vervoerd. Dat het verstandig was dit niet zonder bewa king te doen, ligt voor de hand. De heer W. K. Martens uit Hilversum vertelt er dit over: „Op een gegeven moment werd ik als commandant van misschien de grootste, maar zeker de oudste illega le groep die ondergebracht was in verschillende diensten van de lucht bescherming, ontboden bij de heer Dieperinck, die na de bevrijding plaatselijk commandant werd. Hij vroeg mij of ik met mijn mensen de Zweedse artikelen die per schip in de haven zouden arriveren, wilde doen bewaken tot aan de consument toe. Dit op verzoek van de Zweedse vertegenwoordiger in Hilversum, die de sterk geïnfiltreerde politie niet ver trouwde. Toen het schip aankwam werden permanent twee man met aflossing ingezet, terwijl het lossen van het schip enige dagen duurde. Bij het laden van de wagens was bij iedere wagen een bewaking van twee man, die meereden naar de vijf bakkerijen (Van ’t Klooster, Wildschut, Paul Kai ser en de twee coöperaties) en de grossier Pastoor, waar het meel en de andere artikelen naar toe gingen. Die bakkerij en de zaak van de grossier werden dag en nacht door twee man bewaakt, om te voorkomen dat er zou worden gestolen. Ook bij de bezorging aan het publiek was steeds bij iedere bakkerskar een man van ons aanwezig. Twee ondercomman- danten en ikzelf hielden dag en nacht controle om te zien of alles klopte, en om zo nodig in te kunnen grijpen. Dit is echter nergens nodig geweest, en als beloning kregen alle medewerkers onder dankzegging een brood extra. Wat ik later grappig heb gevonden was, dat dit extra brood aan de bewa kers van de bakkerijen (bij elkaar dertig man) direct werd meegegeven, terwijl de broden voor alle andere medewerkers met een aparte bestel ling bij mij thuis werden afgeleverd. Iemand die zo’n grote bestelling bij mij verdacht vond, heeft dit toen aan gegeven, met het gevolg dat ik de volgende ochtend vroeg bezoek kreeg voor een huiszoeking. Omdat ik direct begreep waarom het ging, nam ik de heren mee en toonde hun twee bro den, één voor mijn gezin en één voor mij: de andere broden waren al af ge haald. Zonder verdere huiszoeking vertrokken de heren weer, maar zij vervoegden zich wel bij de Zweedse vertegenwoordiger, die mijn verhaal natuurlijk bevestigde. Zo ging het in Hilversum, en het brood was heer lijk”. Econo- in de ran hetl in ge- matise- en voor feit ge de met e tot en de RAi De Egyptische opvattingen over een her vatting van de vastgelopen vredesbespre kingen zijn vervat in een brief die premier Moestafa Khalil dit weekeinde aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, zond. „Egypte, dat in het verleden soepelheid betoonde, heeft nieuwe flexibele denkbeel den voor een hervatting van de onderhan- delingen aangeboden”. Het is bereid het overleg op elk gewenst tijdstip en op elke gewenste plaats te hervatten. Maar Egypte heeft niet zijn standpunt gewijzigd inzake de noodzaak tot het binden van een ver drag aan een tijdschema voor verkiezin gen op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza, aldus de bron. Loderer dienen de extra vrije ploegendien sten namelijk te worden afgetrokken van de wekelijkse arbeidstijd. Een derde deel van de grote tariefcommissie van de vak bond deelt deze opvatting niet. De tegenstemmers vinden dat er geen sprake is van een daadwerkelijke verkor ting van de 40-urige werkweek (wat for meel juist is) en dat daardoor de inzet van de staking, namelijk behoud van arbeids plaatsen door wekelijkse werktijdverkor ting, op geen enkele manier tot zijn recht komt. geleidelijke invoering van de 35-urige werkweek De staalstaking is één van de langdurig ste en duurste geweest in de na-oorlogse geschiedenis van Duitsland. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG/BRUSSEL. De infla tie in Nederland is het afgelopen jaar beneden het gemiddelde van de geldont waarding in de negen landen van de Euro pese Gemeenschap gebleven. Volgens be rekeningen van het Bureau voor de Statis tiek van de EG bedroeg de inflatie in ons land 4 percent, terwijl het gemiddelde voor alle EG-landen 7,3 percent was. taanse t. erkrij- treden itische zingen t deze Voordat de vergadering van de grote tariefcommissie begon, was er ook een kleine demonstratie van stakers, die luid keels verkondigden zich „belazerd te voe len”. Zij vestigden er de aandacht op dat het bereikte akkoord loopt tot en met 31 december 1983 en dat er voor die tijd dus geen begin kan worden gemaakt met een (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Sovjet-Unie heeft de Engelse regering gisteren voor de tweede keer binnen twee maanden gewaar schuwd voor de ernstige gevolgen die de verkoop van Engels militair materieel aan China zou hebben voor de ontspan ning. Het akkoord dat voorziet in een loons verhoging van vier procent, meer vrije ploegendiensten en zes weken vakantie vanaf 1982 voor alle werknemers, moet nu nog goedgekeurd worden door tenmin ste 25 procent van de georganiseerde werknemers in de staalindustrie van Noordrijn-Westfalen, Bremen en Osna- brück. De vakbond gaat ervan uit dat dit ook zal gebeuren. Amerikaanse functionarissen hebben gisteren melding gemaakt van een aan zienlijke uitbreiding van het aantal Chine se troepen en gevechtsmaterieel bij de grens met Vietnam. In november heeft de Brezjnjev ook al kritiek geleverd op het Engelse voornemen om gevechtsvliegtuigen van het type Har rier aan China te leveren. De Britse rege ring heeft toen niet gereageerd op de waar schuwing van Brezjnjev. Op de nieuwe boodschap van de Russische president zal niet worden geantwoord voordat premier Callaghan morgen uit Guadeloupe is te ruggekeerd, zo werd in Londen meege deeld. Bij zijn aankomst op het Caraibisch ei land heeft Callaghan met nadruk ver klaard, dat de verkoop van de gevechts vliegtuigen geen duurzame gevolgen zou moeten hebben voor de relatie tussen Oost en West. Hij voegde hieraan toe, dat hij bereid was een „tijdelijk slecht humeur” van de Sovjet-Unie het hoofd te bieden. Volgens het Milanese dagblad Corriere della Sera heeft Brezjnjev ongeveer vijf weken geleden ook een brief aan de Itali aanse premier Andreotti geschreven, waarin hij waarschuwde tegen wapenleve ranties van Italië aan China. i Zaken eschool jesloten ‘lijkend leleid in ien ver- rkunde bekend (ren die tblemen het mi- Frankrijk heeft de Vietnamese inmen ging in Cambodja veroordeeld, maar het kritiseerde tegelijkertijd het optreden van het Cambodjaanse bewind, in de voorma lige Franse kolonie. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs heeft ver klaard, dat Frankrijk stappen van de Ver enigde Naties zal steunen om de souverei- niteit van Cambodja te herstellen. CAIRO (Reuter). Egypte heeft zijn standpunt inzake de belangrijkste geschilpun ten met Israel betreffende een vredesverdrag verzacht, maar het houdt nog vast aan een tijdschema voor Palestijns zelfbestuur. Dit heeft een zegsman op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Cairo gisteren meegedeeld. De afwezigheid van zo’n tijdschema zou het vredesverdrag maken tot een afzon derlijk akkoord en dat is als zodanig voor Egypte onaanvaardbaar. Genoemde bron zei voorts dat premier Khalil in zijn brief aan minister Vance duidelijk maakte dat Egypte de Ameri kaanse interpretatie zou aanvaarden van artikel 6 van het ontwerpverdrag. Die in terpretatie bevestigt Egyptes recht om te voldoen aan zijn verplichtingen volgens het collectieve Arabische defensieverdrag van 1951 ingeval van agressie tegen een Arabische staat. Het huidige ontwerp stelt het bilaterale pact tussen Egypte en Israel boven een ander verdrag dat Egypte even tueel getekend heeft. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De „grote tariefcommissie” van de vakbond IG Metall heeft gisteren met 87 tegen 38 stemmen het akkoord goedgekeurd dat zondagmorgen was bereikt door de onderhandelingscommissies van werkgevers en werknemers in het Westduitse staalcon flict. Het bestuur van de werkgeversorganisatie heeft eveneens „ja” tegen het akkoord gezegd en tegelijkertijd besloten dat de uitsluiting van circa 30.000 staalarbeiders met ingang van vanmiddag wordt opgeheven. ter-president Paul vanden Boeynants, een Brusselse christen-democraat. De suggestie van Cools is een klap in het gezicht van de Vlaamse christen democraten. De CVP wil graag alleen met de socialisten uit Vlaanderen alsme de uiteraard met de Waalse christen democraten, gaan regeren. Maar Cools houdt vast aan zijn voor de verkiezingen plechtig gesmeed verbond met het Brus selse FDF, de grootste partij in het hoofdstedelijk gewest. De FDF moet in de regering blijven, zegt Cools. Als het FDF blijft, dan zal ook de Vlaamse Volksunie de laatste partner in de coalitie van premier Leo Tinde- mans, die in oktober ten val kwam weer mee moeten doen. Maar de Volk sunie, de grote verliezer van de verkiezin gen van half december, voelt meer voor een verfrissende oppositiekuur. Ook is de CVP de Volksunie en vooral het FDF liever kwijt als er een nieuwe regering moet worden gevormd. CVP-voorzitter Martens mag de politieke knoop nu gaan ontwarren, maar deinst daar blijkbaar voor terug. Zaterdag voerde minister Claes, een gematigde Vlaamse socialist, die in beide landsdelen wordt geaccepteerd, nog een drie uur lang gesprek met de leiders van de Vlaamse en Waalse christen-democra- ten en socialisten. Maar blijkbaar zonder enig succes. De jongste zet van Cools handhaaf de huidige regering maakt de situatie nog moeilijker. Tenzij Cools Volgens het Vietnamese legerblad Quan Doi Nhan Dan zullen Vietnam, Cambodja en Laos na de militaire nederlaag van het Cambodjaanse bewind samen kunnen gaan om een nieuwe toekomst op te bou wen, overigens „als volledig onafhankelij ke staten”. Laos is sinds de afschaffing van de monarchie, eind 1975, een volksre publiek waar de communistisch georiën teerde Pathet Lao aan de macht is. Zowel China als Cambodja hebben Vietnam her- werd gezegd, dat „alle landen, die streven naar vrede, stabiliteit en een onafhankelij ke staatsvorm in Zuidoost-Azië, bij de twee betrokken partijen moeten aandrin gen op terughoudendheid”. In de verkla ring werd verder aangedrongen op de te rugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Cambodja, het garanderen van de inte griteit van alle grenzen in dit gebied en het voorkomen van uitbreiding van het con flict. Prins Norodom Sihanoek, het voormali ge staatshoofd van Cambodja, heeft giste ren op een persconferentie in Peking opge roepen tot een veroordeling van de „Viet- (Door onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Wilfried Martens, voor zitter van de Vlaamse christen-demo- cratische CVP, is door koning Boude- wijn gevraagd een nieuwe regering te vormen. Drie weken na de algemene verkiezingen, die slechts geringe ver schuivingen tot gevolg hadden, is de Belgische politieke crisis hiermee in een beslissend stadium gekomen. Martens vroeg gisteren overigens een etmaal be denktijd voor het aannemen van de for- matieopdracht. Na ruim twee weken van eindeloze gesprekken met alle Belgische politieke leiders maakte Willy Claes, Vlaams soci alist en minister van Economische Zaken Mevrouw Chr. van Nieuwenhuizen, inmiddels 83 jaar, was in het laatste oorlogsjaar waarnemend chef van de afdeling Pensioenen en Bedrijven te Utrecht. Ook de voedselvoorziening ressorteerde onder haar. Ze vertelt: „Er waren vele ambtenaren ziek thuis. Slechts een klein kringetje werkte nog in de ongestookte vertrek ken. De „ingewijden” wisten hoe be nard de situatie was. De NSB-burge- meester Van Ravenswaay riep alle kopstukken op voedselgebied bijeen in de kamer van B. en W. Hijzelf verliet het stadhuis niet meer (angst voor bijltjesdag?). Hij opende de ver gadering (waar ik als enige vrouw aanwezig was) met de mededeling dat er nog voor één week voedsel in de stad was. We moesten onze uiterste krachten inspannen om nog wat bin nen te halen. Er kwamen suggesties, die onuitvoerbaar waren. Toen zei Van Ravenswaay: „Weet er dan nie mand wat?” Ik riep luid: „Ja, ik bur gemeester!”. „Wat dan?”, vroeg hij. Antwoord: „Door de lucht!” Hij was woedend, sloeg met de ha mer op de tafel en zei: „Ik sluit de vergadering!” We liepen allen achter hem aan de kamer uit. Een collega kwam mijn kamer binnen en zei: „Hoe dorst je!” Ik antwoordde: „Geen moed, slechts een ingeving.” Deze ingeving is zeer kort daarna een feit geworden. We stonden op het dak van het Utrechtse stadhuis (door een luik erop geklommen). Ik zwaaide met mijn EHBO-schort met het Rode Kruis er op. Toen de Canadezen op 5 mei 1945 Utrecht binnenreden, zeiden zij tegen burgemeester Ter Pelkwijk. „We zien alleen juichende mensen”. Burgemeester Ter Pelkwijk ant woordde: „De mensen met hongeroe deem zijn thuis!” trijfël in de huidige en de vorige regering, giste ren een einde aan zijn carrière als infor mateur. Op het koninklijk paleis in La ken bracht hij het Belgische staatshoofd ongetwijfeld een tamelijk somber ver slag uit over de politieke situatie in het land. Als leider van de grootste politieke formatie in België is Martens vervolgens door de koning verzocht verantwoorde lijkheid te nemen als formateur, zoals men dit in België pleegt te zeggen. Het wekte geen verwondering dat de CVP- leider aarzelde: een uur voordat minister Claes naar Laken ging, bepleitte de Waalse socialistische leider André Cools voortzetting van de huidige „overgangs regering”, die geleid wordt door minis- Een woordvoerder van de Engelse rege ring maakte gisteren bekend, dat een boodschap van die strekking van de Russi sche president Brezjnjev is ontvangen vlak voor het vertrek van premier Callag han naar de informele topconferentie op Guadeloupe. Hoge functionarissen van het Verbond van Zuidoostaziatische landen ASEAN zijn gisteren in de Indonesische hoofdstad Jakarta bijeengekomen om een voorstel voor een topconferentie te bespreken. Pre mier Kriangsak Chamanand van Thai land, één van de ASEAN-landen, verklaar de, dat het uitgesloten is dat de organisatie enige vorm van militaire actie zou onder nemen. Hij benadrukte dat de ASEAN primair een economisch blok is. Japan heeft te kennen gegeven, dat het wellicht zijn economisch hulpprogramma voor Vietnam zal herzien in het licht van de recente gebeurtenissen. rf- Niet alle arbeiders zijn het eens met het akkoord. Op het spandoek: „Dit compro mis is slecht” Heng Samrin, de leider van FUNSK, ■heeft gisteren een acht leden tellende Re volutionaire Raad ingesteld, zo heeft radio ■Hanoi gemeld. Als voorzitter van deze Raad treedt Heng Samrin zelf op. Vice- voorzitter en minister van Defensie is Hem Sovana. Chea Sim is belast met Binnen landse Zaken en Mun Sen met Buitenland se Zaken. De namen van de overige leden van de Revolutionaire Raad zijn niet be kend. Het is niet duidelijk, of de opstandelin gen inderdaad geheel Cambodja in han den hebben. Het Revolutionaire Volksco mité beweert dat dit het geval is, maar sommige radioberichten maken nog mel ding van strijd tussen de opstandelingen en de regeringstroepen. Volgens berichten die het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft ontvangen zou er in het noordwesten van Cambodja, niet ver van de grens met Thailand, nog steeds worden gevochten. De Amerikaanse regering heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de Sovjet- Unie, af te zien van militaire interventie in Cambodja. In de Amerikaanse verklaring BRON IN CAIRO: Nog strijd verwacht tegen nieuw Cambodjaans bewind gisteren in Peking. Sihanouk wil vandaag in de VN een pleidooi houden. Links de voormalig premier Penn Nouth. namese invasie”. Volgens de prins heeft Peking de „wettige regering” van Cam bodja wapens, machines en voedsel maar geen soldaten toegezegd. Vandaag zal een delegatie van het uit Phnom Penh verdreven bewind in New York arriveren om de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties toe te spreken over de recente gebeurtenissen in Cambodja. Vo rige week had de Cambodjaanse regering al om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3