VS doen beroep op leger en oppositie Veel schadeclaims door wateroverlast A Instructies v Benzinetekort door chauffeursstaking Ramp mogelijk einde Iers overslageiland politie deels openbaar Argentinië en Chili praten weer {Amerikaan van izeven moorden {beschuldigd Damiate Pers Spoedig besluit over inlijving Nederhorst Spaanse rechter doodgeschoten Nieuwjaarsrede Hoogovens Van Aardenne wil garantie werkgelegenheid Vanmorgen weinig problemen op de weg Noodgedwongen sluiting Britse scholen IJmuider Courant Initiatieven voor twee nieuwe regionale zenders Brand in pand op Rembrandtsplein Lubbers: vervroegd pensioneren goed voor werkverdeling Gasdampen oorzaak explosies mammoettanker DINSDAG 9 JANUARI 1979 BINNEN- EN BUITENLAND D I Ld 1 BI (Van onze redactie buitenland) BANTREY. Het aantal slachtoffers als gevolg van de explosie in de Franse mammoettanker Betelgeuse voor de kust van de Ierse havenstad Bantry, is tot vijftig gestegen. Gisteravond waren overi gens nog maar vijftien lijken geborgen. Door de zware verminkingen is identificatie nauwelijks mogelijk. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Iran gaat alle militaire contracten met het bui tenland opnieuw bezien en die welke niet in overeenstemming zijn met het eigen belang, annule ren. Dit heeft de nieuwe Iraanse premier, Sapour Baktiar, ver klaard in een vraaggesprek, dat vandaag is gepubliceerd door het Britse dagblad „Financial Ti mes”. Iran heeft onder meer con tracten met Rijn-Schelde-Verol- me in ons land over de levering van 8 marinefregatten. 4 (Van onze redactie binnenland) Iran gaat militaire contracten herzien r -.4 147,50 i Vlak voor Kerstmis werd met de actie begonnen. Tientallen scholen moesten gis teren noodgedwongen sluiten omdat de olie voor de verwarming op was. In Lon den hielden zestig scholen de deuren ook dicht omdat door de vorst veel waterlei dingen waren gesprongen. Een groot aan tal winkels had door de vervoersstaking geen verse groenten. De tankwagenchauffeurs van Shell en Esso zijn gisteren akkoord gegaan met een loonsverhoging van 13 tot 15 percent. Ver wacht wordt dat hun collega’s bij British Petroleum (BP) en Mobil Oil vandaag of morgen eveneens hun actie beëindigen. De enige maatschappij waarbij de staking waarschijnlijk nog zal voortduren is Texa co. De elfhonderd chauffeurs van deze maatschappij verzorgen ongeveer tien percent van de brandstofvoorziening in Groot-Brittannië. De 13 tot 5 percent loonsvernoging die de stakers is toegezegd, druist in tegen de loonpolitiek van de regering-Callaghan. Om de zwakke economie er bovenop te helpen wil de regering niet verder gaan dan een verhoging van vijf percent. Het kabinet had een noodplan opgesteld om militairen de brandstofvoorziening te laten verzorgen. Door de recente ontwik kelingen ziet het er niet naar uit dat dit plan inderdaad zal worden uitgevoerd. Het treinverkeer reed over het algemeen weer volgens schema. Volgens voorzitter Van Koert van de Contactcommissie Brandverzekering is er voor vele tienduizenden guldens geclaimd, zowel door particulieren als industrieën en winkelbedrijven. Van Koert noemt de vele branden van de afgelopen weken een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de brandverzeke- raars. Er is voor tientallen miljoenen gul dens schade aangericht. Ook de materiële schade aan auto’s is, vooral door de botsingen en slippartijen in het weekeinde en gisteren aanzienlijk. De exact geclaimde omvang is nog niet be kend. Het wegverkeer in ons land ondervond vanmorgen betrekkelijk weinig proble men. Van zeven tot tien uur sloot de Apel- doomse politie de Otterloseweg tussen Apeldoorn en Ede af wegens gladheid. Tot deze maatregel werd besloten nadat er een aanrijding had plaatsgevonden. De Van Brienenoordbrug in Rotterdam werd gisteren in de loop van de middag gesloten nadat grote stukken ijs op het wegdek vielen. Om kwart over drie van nacht was de Rotterdamse brandweer er in geslaagd het ijs van de staalconstructie te halen. Daarna kon het verkeer weer over de brug rijden. De nadruk van de Iraanse defensie zal in de toekomst liggen op de verdediging van de eigen grenzen. Nooit meer zal het land optreden als „politieman” van de Golf van Iran, aldus premier Baktiar. De Amerikaanse regering, tot voor kort trouw steunpilaar van de sjah, heeft nu een beroep gedaan op de Iraanse oppositie en het leger de nieuwe regering te steunen. Een Amerikaanse generaal, die op het Uit Oostenrijk, Noord-Italië en het zuid en van West-Duitsland werden gisteren temperaturen gemeld van 15 graden onder het vriespunt. De kou heeft ook de Canari- sche Eilanden bereikt. De vulkaan Teide op Tenerife was gisteren bedekt met sneeuw. Een aantal scholen voor voortgezet on derwijs in Eindhoven, Roosendaal en Delft heeft wegens de slechte weersomstandig heden gisteren een extra vrije dag aan de kerstvakantie toegevoegd. Veel leerlingen slaagden er door de gladheid niet in hun school te bereiken. Het bestuur van de „Friesche Elfsteden” is gisteren nog bij elkaar geweest. Onder andere werd gesproken over het aanbod van de Koninklijke Luchtmacht de Elfste- den-route met behulp van helikopters sneeuwvrij te maken. Het aanbod kwam echter te laat: door de dooi was de sneeuw èn het ijs al voor een belangrijk gedeelte verdwenen. Zestien vliegtuigen die gisteravond door de dichte mist niet op Schiphol konden landen, weken uit naar de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven. Een aantal uit gaande KLM-vluchten op Schiphol moest worden geannuleerd. moment Iran bezoekt, heeft de oproep persoonlijk overgebracht aan de militaire leiders. Intussen heeft de Iraanse generaal Fe- reidoun Jam, door premier Baktiar aange wezen als minister van Defensie in het nieuwe kabinet, besloten deze ministers post niet aan te nemen. Er zou onenigheid bestaan tussen Baktiar en Fereidoun Jam over veranderingen in het leger. Jam werd beschouwd als de enige militair, die voor de oppositie enigszins aanvaardbaar was. De bloedige onlusten in Iran duurden ook gisteren voort. Gevechten tussen de- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Onder druk van de Tweede Kamer is minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) er toe overgegaan een gedeeltelijke publikatie toe te staan van de handleiding „Benaderingstactiek ge vaarlijke personen”, voor de Nederlandse politie. Wiegel had de regels, die eind 1976 zijn ontworpen, aanvankelijk geheim wil len houden vanwege het verrassingsef fect. Dat verloor zijn zin toen ze eind vorig jaar voor een deel door een weekblad werden gepubliceerd. De politiebonden stonden al op het standpunt dat geheim houding niet in het belang is van politie ambtenaren en publiek, een mening die wordt gedeeld door de PvdA-Kamerleden Roethof en Stoffelen. De instructie is bedoeld als richtlijn en ruggesteun voor de politieman bij zijn optreden in de praktijk. De handleiding is ontworpen, omdat de politie steeds meer met geweld wordt geconfronteerd. De nu deels gepubliceerde aanwijzingen zijn onderverdeeld in die betrekking heb ben bij de achtervolging, bij aanhouding en bij fouillering. Bij achtervolging wordt de politieman bijvoorbeeld als richtlijn gegeven: „Blijf kalm. Pas uw verkeersge drag zoveel mogelijk aan aan het overige verkeer. Neem geen onaanvaardbare risi co’s. Gebruik, tenzij in uiterste noodzaak, geen optische en geluidssignalen, omdat zij een „opzweepeffect” veroorzaken’. monstranten en militairen eisten in Tehe ran opnieuw minstens zes mensenlevens. Volgens ooggetuigen schoot op deze twee de achtereenvolgende nationale rouwdag een legerofficier een ongeveer tienjarige jongen dood. Twee jonge Afghanen zijn gisteren in de Iraanse plaats Qarchak gelyncht. Zij zou den diefstal hebben gepleegd. De politie weigerde hen te arresteren. Deskundigen in Londen zijn van mening dat de explosies zijn veroorzaakt door de licht ontvlambare gassen die in leegge pompte tanks achterblijven. De Ierse pre mier Jack Lynch, die gisteren naar Bantry is gekomen, zei dat een volledig onderzoek naar de oorzaak van de ramp zal worden ingesteld. De toekomst van het overslageiland Whiddy, waaraan de tanker gemeerd lag, eigendom van de Amerikaanse oliemaat schappij Gulf Oil, is onzeker. Sinds 1968 zijn er al 24 ongelukken gebeurd. De rege ring in Dublin had gewaarschuwd dat een nieuw incident zou leiden tot een definitie ve sluiting van de installaties. De baai van Bantry geldt als een van de mooiste na tuurgebieden in Ierland. Door de olieram- pen is de kust al vele malen vervuild. Tussen 1968 en 1978 hebben zich over de hele wereld in totaal 753 ongelukken met olietankers voorgedaan. Hierbij wa ren 99 explosies of branden, aldus het IMCO, het in Londen gevestigde bureau voor de scheepvaart van de Verenigde Naties. DEN HAAG. Deze week zal waar schijnlijk de beslissing vallen over de definitieve overname van de bouwbedrij ven Nederhorst door de Ogem en de om vang van de financiële steun die de over heid hierbij wil verlenen. Dit besluit is het resultaat van de bemid deling van een pauselijke afgezant, kardi naal Antonio Samore, die vandaag in Ro me is teruggekeerd. Een internationaal tribunaal heeft de eilandjes aan Chili toe gewezen. Deze uitspraak wordt door Ar gentinië betwist. De twee landen hebben nu paus Johan nes Paulus II gevraagd te bemiddelen in hun geschil. Voorts zijn zij overeengeko men geen geweld tegen elkaar te gebrui ken, terug te keren naar de militaire stand van zaken van begin 1977 en zich te ont houden van acties die het „evenwicht in het gebied zouden verstoren van Sociale Zaken gisteren een gesprek met de bouwbonden. De bonden verwachten dat vooral niet- Nederlandse Nederhorst-werknemers in het buitenland slachtoffer zullen worden van de overname door Ogem. Van Aarden ne zou niet van plan zijn met Nederlandse overheidssteun buitenlandse arbeidsplaat sen te handhaven. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije I i 5 l HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning 1 1 Radio-Teheran meldde onlusten in Ta briz, waar scholen en bibliotheken in brand gestoken zouden zijn. In Tabriz stonden zes bioscopen in brand, evenals tientallen huizen, banken en fabrieken. In Yazd, in het zuiden, sloegen militairen gisteravond een aanval van betogers af op het hoofdkwartier van de geheime politie, de SA VAK. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES. Argentinië en Chili hebben gisteren besloten de besprekingen over de aanspraken op drie zogeheten Beagle-eilandjes aan de zuidpunt van Zuid-Amerika te heropenen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 K (18! hai de ten kra ma He< lijn op r ma I pai in i tot bli; I Vli ers te ger pre F enl in pre ooi Po< laa wa: voc de Ha: de Sm dez 1 i i 1 r I 2 I I I S t c c S c k I 1 1 1 1 1 i (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het noordelijk deel van Noord-Holland en de IJsselmeerpol- ders hebben nu ook initiatieven genomen voor het verkrijgen van een streekradio- station. De Stichting Regionale Omroep Noorde lijk Noord-Holland (RONN) wil uitzendin gen verzorgen voor de kop van Noord- Holland en Texel, Waterland, de Zaan streek, IJmond, West-Friesland, Kenne- merland en Alkmaar. Zoals de naam al zegt stelt de Stichting Regionale Omroep voor de IJsselmeerpolders zich voor de bestaande polders en de eventuele Mar kerwaard te gaan bedienen. De aanvraag voor een zendmachtiging wordt spoedig ingediend bij de minister van CRM. G Spi 88, 81, Bai G Bai del; Dei 75, G sijn 94, ren 72, G Am Poe dek Vrachtwagenchauffeurs hebben de ha vens Harwich, Felixtowe en Ipswich afge grendeld voor aan- en afvoer van produk- ten in Britse vrachtwagens. Deze actie heeft al geleid tot een grote schaarste aan vis evenals vlees uit Schotland. Oppositieleidster Margareth Thatcher, heeft laten doorschemeren dat er voorstel op komst is om de vakbonden te dwingen hun leden in het vervolg door geheime stembiljetten hun mening te laten geven over een voorgenomen staking. De conservatieven willen dat alleen de vakbondsleden die aan een dergelijke stemming deelnemen, hun sociale uitke ring tijdens een staking behouden. Vanuit de socialistische hoek is op dit voorstel verontwaardigd gereageerd AMSTERDAM (ANP). In een pand aan het Rembrandtsplein in Amsterdam heeft gisteravond tussen tien en elf uur een felle brand gewoed, die twee etages van binnen verwoestte. De uitgebrande verdie pingen liggen boven een hamburger-res taurant. Over de schade, die is geleden door eigenaar Caransa, en over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. (Vervolg van pagina 1) De meeste zorgen heeft de Hoogovendi- rektie echter over de positie van het be drijf op de wereldmarkt. Daar moet men terrein prijs geven aan de nieuwe produktenlanden, als gevolg van het te hoge kostenpeil in Europa. De staalsituatie is kortom niet of nauwelijks fundamenteel verbeterd en het is de vraag of een aantal van de zogenaamde inciden tele meevallers zoals in 1978, ook in 1979 zullen optreden. Drs. Hoogland ging in zijn toespraak niet voorbij aan het verlangen van de bonden ook op Europees niveau om de werkgelegenheid te vergroten door een algemene verkorting van de werktijd. De ze oplossing gaat voorbij aan de verschil lende deelmarktstructuren, meende hij. Tenzij tevens een evenredige korting van het inkomen zou plaats vinden, zou een Oppositieleider Karim Sandjabi heeft vandaag verklaard, dat het nieuwe kabi net van Baktiar geen kans van slagen heeft. Hij zei dat er geen plaats is voor een kabinet in Iran, dat niet de Instemming heeft van de religieuze leider Khomeini, die vanuit Parijs het verzet tegen de sjah leidt. Premier Baktiar, die binnen zes maanden verkiezingen wil uitschrijven, zei echter, dat als zijn regering niet zou sla gen, rekening moet worden gehouden met een rechtse coup, zoals in Chili is gebeurd. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO. De 36-jarige Amerikaan jongen die het laatst in gezelschap van (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Een groot gedeelte van Groot-Brittannië heeft tge kampen met een gekort aan benzine, olie en levensmiddelen. Oorzaak is de inmiddels gedeeltelijk opgeheven staking van vrachtwagenchauffeurs en bestuurders van tankwagens. Terwijl een datum voor het vertrek van de sjah naar het buitenland ook gisteren nog in de lucht hing, is een vergadering van het Iraanse parlement van vandaag verschoven naar donderdag. Premier Bak tiar zal dan een regeringsverklaring afleg gen en zijn regering voorstellen. ir De brandende Franse tanker Belelqueze, vlak voordat hij onder de golven verdween. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bij de Nederlandse schadeverzekeraars zijn de afgelopen dagen honderden claims binnengekomen van mensen die als gevolg van de strenge vorst te kampen hebben gehad met wateroverlast. Ook de vele branden van de afgelopen weken hebben geleid tot een flinke strop voor de verzekeringsbedrijven. Hij voorspelde, dat tal van bedrijven daardoor in moeilijkheden zouden kunnen komen. De neiging om de duurder gewor den mensen door machines te vervangen zou toenemen. Op de langere termijn zou de werkloosheid door arbeidstijdverkor ting eerder toe, dan afnemen. Dat wilde, aldus drs. Hoogland, echter niet zeggen, dat Hoogovens daarom tegen elke vorm van arbeidstijdverkorting zou zijn. Men denkt daarbij aan vervroegde uittreding, dus inkorting van het arbeidsleven, of meer vakantiedagen. Onder bepaalde voorwaarden kan er wellicht een geleide lijk begin mee worden gemaakt, aldus drs. Hoogland. De laatste twee weken zijn, inclusief de Betelgeuse drie tankers verongelukt. Op oudejaarsavond brak de Griekse super tanker Andros Patria voor de Spaanse kust in tweeën na een reeks ontploffingen. Op 2 januari zonk een Amerikaanse tan ker na explosies in Caraïbische zee. Zestig mensen verloren bij deze twee laatste ram pen het leven. verdeling van werk. Hij meent dat werk gevers en werknemers in gebreke blijven door niet in te spelen op voorstellen van minister Albeda van Sociale Zaken om trent arbeidsmarkt, werkloosheid en be tere verdeling van werk. Lubbers stelde gisteren op een spreek beurt in het Brabantse Den Dungen voor ook jongeren pensioenpremies te laten be talen, waar pensioenfondsen bestaan voor bedrijfstakken. Ouderen boven de 55 a 60 jaar zouden meer premie moeten betalen, om daarmee een deel te bekostigen van hun vervroegde uittreding. De fractievoorzitter meent voorts dat initiële loonsverhogingen een eerlijker verdeling van werk komend jaar in de weg staan en niet nodig zijn uit oogpunt van behoud van de koopkracht. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN DUNGEN. CDA-fractievoorzit- ter Lubbers vindt vervroegde pensione ring de beste methode voor een betere Gacey wordt verdacht van moord op in! totaal 32 mannen. Het onderzoek tegen del man werd ingesteld na de verdwijning in november vorig jaar van een 15-jarige Bestuurder Broer Zoethout van de Bouw- en Houtbonden FNV verklaarde gisteren dat minister Van Aardenne van Economische Zaken een maximale garan tie wil voor de werkgelegenheid van de (8000) Nederlandse werknemers van de Nederhorst-bedrijven zonder daarvoor veel geld beschikbaar te stellen. Dit sluit volgens Zoethout niet uit dat er toch ont slagen zullen vallen bij Nederhorst. Van Aardenne had samen met minister Albeda John Gacey, in wiens woning de j^olitie de Gacey was gezien. 14,80 42,60 56,50 f 167,70 220,50 0,75 afgelopen weken 27 lijken heeft ontdekt, is I gisteren in Chicago formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op j zeven mannen. Verwacht wordt dat de J komende dagen nog meer beschuldigingen zullen worden ingebracht. MADRID (AFP). Een lid van het Spaanse Hooggerechtshof is vanmorgen in het centrum van Madrid door twee mannen doodgeschoten. De daders wisten te ontkomen. Aangenomen wordt dat de aanslag het werk is van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. Deze organisatie heeft de verantwoordelijkheid opgeëist van vijf aanslagen met dodelijke afloop die vorige week werden gepleegd. Onder de slacht offers bevond zich de militaire gouver neur van Madrid. werktijdverkorting leiden tot een verho ging van de in Nederland toch al zeer hoge arbeidskosten, aldus drs» Hoogland. - X..

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4