Fantastische kritieken maar geen prijzen voor Griekse actrice Overleden componist en bassist introduceerde workshop-idee Charlie Mingus wegbereider van de nieuwe jazz Ton Koopman onderscheiden Indringende balletten over menselijk drama Amerika China in Jute deel II ÖFJCËNI kuipen de BONNETERIE S 8 pp- Portret van Rembrandt KLEURIGE DANSKUNST UIT GUINÉE in Parijs gestolen Informatie-avond over Noord-Ierland 9 DINSDAG 9 JANUARI 19 7 9 nn- e r rise- ed •s nis. se n? eg an >rdt KUNST a de itig pees sen. ïCt be- Vrouwenrollen 3- -4' □le 1 gen d de Zuiderdorpstraat IS OudVelsen. Tel. 02S50-1S797 Als u niet weet waarom, komt u overmorgen dan maar kijken. n. ;ers? Angelopoulos de Bonneterie, den Haag e rde il AVORIAZ. Meer dan met de namen van regisseurs of acteurs, laat de Griekse cinema zich ver eenzelvigen met de namen van twee actrices met wereldfaam: Irene Papas en Melina Mercouri. Papas is het meest bekend door haar optredens in grote, internati onale produkties als De Kanon nen van Navarone, Zorba de Griek, Z., Anne of Thousand Days of de tv-film Mozes. Onverander- lijk zette ze daarin krachtdadige vrouwpersonen neer, die overeind bleven onder de meest vreselijke vormen van tegenslag. Feitelijk waren dat telkens weer min of meer commerciële uitvergrotin gen van de rollen die ze gespeeld heeft in de door Michael Cacco yannis verfilmde klassiek-Griek- se drama’s. Als tragedienne staat Papas nu eenmaal op eenzame hoogte, zoals thans valt vast te stellen in de Nederlandse biosco pen waar sinds enige tijd Iphigi neia wordt vertoond. door Pieter van Lierop ’t ROODE HERT” 17e-eeuwse herberg .Culinaire specialiteiten in een eVen rustige als sfeervolle omgeving vaij een beschermd, dorpsgezicht VW (ADVERTENTIES) 1 Charlie Mingus: vooruitstrevendheid binnen de bop. (ADVERTENTIE) JOHN OOMKES i i (Van onze kunstredactie) gepresenteerd, was dat een jaar dat er werpen aan het oordeel van de jury. Je Het project is in Nederland op grammo foonplaat uitgebracht door Harlekijn-Hol- land en in het buitenland door Telefunken. De prijs wordt morgen uitgereikt in het Concertgebouw in Amsterdam bij gele genheid van de uitreiking van een gouden p.' - at oan Rembert de Leeuw voor diens „Enk Satie, vroege pianowerken, deel 1” en de overhandiging van de pnjs van de Italiaanse perskritiek aan De Leeuw. Die voor de actrices toen extra zware competitie, markeerde in ’77 de doorbraak van vrouwenfilms. Dat was toch een gun- Eerst nu wordt er af en toe toegegeven dat vrouwen hun eigen problemen en interes ses kunnen hebben, hun eigen vriend schappen, hun speciale relaties met de Wereld: intellectueel, ideologisch, sociolo gisch. Tot dusver werd de vrouw uitslui tend beschouwd zoals de maan, die alleen licht kan geven als ze door de zon besche nen wordt. Men vergeet altijd dat er uni- versa bestaan met meer dan één zon. Die verouderde beschouwingswijze verliest nu terrein, op beperkte schaal betekent dat een revolutie”. speelde vóór die tijd bij Red Callender, Lee Young, Louis Armstrong en Kid Ory. Latere toonaangevende componisten als Max Roach, Thelonious Monk, Horace Sil ver en Art Blakey maakten er deel van uit. Omstreeks diezelfde tijd sloeg Mingus ook op andere gebieden zijn vleugels uit. U heeft een image dat bepaald is door zwaar dramatische rollen in klassieke tra gedies. Beschouwt u dat als een beperking van uw talent? wereldbevolking in haar denkbeelden ge negeerd wordt. Tot op heden speelden de vrouwen vrijwel altijd de minnaressen en echtgenotes achter de eigenlijke hoofdper sonages; de mannen om wie het dan ging. Overigens zal Irene Papas alsnog Callas spelen in de film die Franco Zeffirelli over het leven van de legendarische opera-zan- geres gaat maken. U heeft opvallend vaak Anthony Quin als tegenspeler gehad. „Dat klopt wel, hem vraagt men bij voorkeur voor net zulke films, als waar voor de industrie mij graag gebruikt. We hebben al zo vreselijk vaak samenges peeld, dat ik de tel ben kwijtgeraakt. De eerste keer was geloof ik op mijn drieën twintigste. Heel lang geleden dus. Hij is als een broer voor me. Het blijft iedere keer een feest om met Tony samen te werken. „Misschien dat er wat meer balans ont staat bij de verdere ontwikkeling van An gelopoulos. Maar er zijn meer jongere, Griekse filmers, die op het ogenblik inte ressante dingen doen. Panayoutopoulos bijvoorbeeld, Voulgaris en Aristopoulos. „Ik hou erg van Angelopoulos, hij is buitengewoon getalenteerd. Zijn O Thias- sos heeft me ontzettend aangegrepen. Erg goede gezichtspunten en een magistrale techniek. Ik weet alleen niet of zijn stijl wel dicht genoeg bij het publiek staat. Ik vind weliswaar niet dat een cineast verplicht is om altijd en eeuwig rekening te houden met het begrip van het breedst denkbare publiek. Een cineast moet vooral zijn eigen weg kunnen gaan. Maar ik vind het toch een beetje jammer als gevreesd moet wor den dat een erg groot deel van de mensen niet bij machte is de juiste waarde te schatten van de enorme inzichten en kwa liteiten waarover Angelopoulos beschikt”. dat de Griekse cinema in het algemeen er Voorstaat? Toen Iphigineia in ’77 in Cannes werd Geopend vanaf 17.00 uur. ’s Maandags en dinsdags gesloten De Bonneterie is morgen gesloten. te wachten, maar als ze me er eentje zou den geven, dan gaf ik hem zeker niet De Griekse cinema staat er niet slecht voor. DEN HAAG (ANP). De klavecinist, organist en musicoloog Ton Koopman is onderscheiden met een bijzondere prijs van 3.0«0 gulden van de Johan Wagenaar- stichting in Den Haag. De musicus krijgt de prijs voor de uitvoering van het com plete oeuvre voor toetsinstrumenten van Jan Pieterszoon Sweelinck. Naast Caccoyannis is in Griekenland nu Angelopoulos in aanzien gekomen. Wat vindt u van zijn werk? En hoe vindt u Vorig jaar zouden we samen The Greek Tycoon doen. Ik zou de Callas-rol hebben gespeeld, maar opeens ging het niet door.Ik ben daarover nog altijd tegen de producenten aan het procederen. Ze hebben me niet correct behandeld en dat zal ik ze laten voelen ook!”. dertje, ontroerend gedanst door Kankou Kouya$e> hgeft .de kwaliteiten van een Cni^rtie in Op Hoop van Zegen. Als de 'iöofdn an J^aar £et schild en het zwaard van! iat .nanbrengt is haar verdriet innig navoelbaar. Even navoelbaar is echter ook de vreugde van haar zoon als hij na een afmattende, brutale training, achtereen volgens in gevechten met sabel, geweer, een stok en met blote handen, uiteindelijk als strijder wordt aangenomen. Het zijn gevechten vol acrobatiek en krachtver toon, wreed, maar soms ook komiek, maar na .1 de op deze wijze opgedane vaardig heden, valt de jonge held gewoon door een kogel van een sluipschutter en 'krijgt de moeder ten tweede male een zwaard en een schild thuisgestuurd. Ik heb nog nooit een negerdansgroep gezien die een mense- „Wat is klassiek, en wat is zwaar drama tisch? Zoiets bestaat niet, noch heeft het ooit bestaan. Maar als je bedoelt, dat je mij nog nooit in comedies hebt zien spelen, dat is de fout van de filmindustrie, die geen geld over heeft voor films waarin ik komi sche rollen zou spelen. Het gaat zo: als iemand een huis bouwt en hij heeft een open haard nodig, dan laat hij iemand komen die fraaie open haarden kan bou wen. Als ze mij laten komen, dan doen ze dat om me een rol te laten spelen die lijkt op wat ze van mij kennen. Dat is inder daad een miskenning van mijn beroep, dat immers vaardigheid veronderstelt om juist iedere keer een ander mens te verper soonlijken Paradoxaal genoeg was voor de vaak on handelbare en weinig coöperatieve Min gus de vorm van een jazzworkshop de meest geëigende structuur om zijn ideeën inzake compositie en improvisatie ingang te doen vinden. Het idee om naar zo’n samenwerkings vorm tussen verschillende musici te stre ven ontleende Mingus aan eigentijdse vor men van klassieke muziek in de jaren veertig. Aan de Los Angeles City College, waaraan hij studeerde bestond al in 1943 een workshop waar componisten ideeën uitwisselden. Tien jaar later deed Mingus hetzelfde voor jazzmusici in de Putnam Central Club in Brooklyn in New York. eraan dat naar gaan (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Op 17 januari volgt afle vering 2 van het Juteprojekt waaraan het Haarlems Kunstenaars Kollektief, Frans Halsmuseum, Toneelschuur en het Haar lems Kijkhuis meewerken. Onderwerp van dit Jute-deel is China Amerika. Jute start weer met een voorstelling in de Toneelschuur, om 12.30, maar gezien de grote belangstelling volgt er dezelfde avond om 19.30 uur een herhaling. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Ter afsluiting van de eerste aflevering van het Jute-project, een maandelijkse activiteit waarbij kunste naars actualiteit en kunst samenbrengen, organiseert het Ierland Comité Nederland op 15 januari een informatieve avond in ’t Melkwoud in de Zijlstraat. Op deze avond, die om 20 uur begint, zullen ook videobanden „Vrouwen en de oorlog in Noord-Ierland” worden ver toond. lijk drama zo sterk en indringend wist over te brengen Het tweede ballet heet Het Monster van de Bron en gaat om e^n gemaskerd mon ster, dat ieder jaar het 'mooiste meisje van het dorp opeist, een Afrikaanse vorm van Lentewijding. Aanvankelijk legt men zich neer bij de eisen van het monster en als een jonge man, die zijn meisje als lenteof fer dreigt te verliezen, in opstand komt, wordt hij gesust door de medicijnman: „Leg je d’r nou maar bij neer jongen, er is echt niets aan te doen” Maar als hij dan het volgende jaar een nieuwe vriendin heeft en ook haar aan het monster moet offeren, krijgt hij de zegen van de medi cijnman en gaat met zijn vrienden de hele ratteplan van gemaskerde mannen, drei gende lijfwachten, als dieren verklede Irene Pa pas. ik ben gewend prijzen anderen dansers en een indrukwekkende steltloper te lijf waarna het monster wordt gedood en het meisje gered. Opvallend is, dat bij de dansen met het monster, de meisjes optreden met ontbloot bovenlijf en veel stampen waarbij ze diep door de knieën zakken. Als men echter besloten heeft zich te verzetten dragen de meisjes opeen B.H.’s en duiken er in de dansen veel meer passen met stijve benen op, alsof ze die afgekeken hadden van westerlingen. De demonstratie van acrobatiek is in het tweede ballet nog sterker en met meer humor verweven dan in het eerste. Het komt bijvoorbeeld vaak voor dat de dan sers hun koprollen en salto’s zodanig ma ken dat je steeds weer denkt, dat ze van het toneel af de zaal in zullen vallen, Waarbij de danser dan guitig naar het publiek kijkt van „Ha, ha, daar had ik u lekker te grazen hè?” De hele voorstelling begint en eindigt met een vurige tam tam van vijf man, die tegen elkaar opbieden in virtuositeit en kracht, een opwindend spel. Djoliba komt op 12 januari in Beverwijk, op 20 januari in Amsterveen, op 21 januari in Het Concertgebouw in Haarlem en op 29 januari weer in Carré in Amsterdam. U kunt er eventueel een voorproefje van krijgen vrijdagavond op de televisie in Een Rondje Theater. CONRAD VAN DE WEETERING Zoals zovelen had hij zijn buik vol van het beleid van de grote platenmaatschappijen en richtte hij zijn eigen platenlabel, Debut, op. Daarnaast verschafte het filmwezen en hst snel opkomende televisiemedium han denvol compositorisch werk. Charlie schreef muziek voor films van Bob Hope, Frank Sinatra en Bing Crosby en voor een tv-serie rond Mei Tormé. Andere ambities zouden eveneens snel hun beslag krijgen. Mingus had de harte- wens om zoals zijn voorbeeld Duke Elling ton voor grotere bezettingen te compone ren, maar daarnaast te musiceren in een kleiner verband. Vanaf het midden van de jaren vijftig trad Mingus dan ook regelma tig op als comboleider van eigen groepen, waarvan de bezettingen in de regel snel wisselden omdat Charlie een haast dicta toriaal leiderschap nastreefde en ook in de persoonlijke omgang niet makkelijk was. Alleen de hoekig slaande slagwerker Dan ny Richmond hield het decennialang bij de eigenzinnige Mingus uit. Met Caccoyannis heeft Papas, behalve Zorba drie Euripidesverfilmingen ge maakt, waarvan de eerste Elektra in 1962 de naam gevestigd heeft van zowel deze regisseur, als deze actrice. In ’71 volg de De Trojaanse Vrouwen en in 1977 maakten ze diepe indruk op het festival van Cannes met Iphigineia. Naar welk onderdeel van het drieluik gaat de voor keur uit van Papas zelf? Irene Papas: „Dat is moeilijk voor mij om te zeggen, omdat ik er zelf in heb gezeten. Elektra was voor mij erg aangrij pend om te doen en Iphigineia beviel me ook uitstekend. De Trojaanse Vrouwen was een andere stijl en bovendien Engels gesproken. Die film liet me nogal koud, hoewel ik daar het samenwerken met ac trices als Katherine Hepburn, Vanessa Redgrave en Genevieve Bujold erg plezie rig heb gevonden”. U heeft vier keer met Caccoyannis sa mengewerkt. Wat bevalt u zo aan deze regisseur? „Hij is grandioos in zijn spelregie, bo- ZIJLSTRAAT 97 TEL. 310181 HAARLEMJ De anderen staken stuk voor stuk het hunne van Charlie Mingus op, of het nou om Kai Winding, Jay Jay Johnson, Thad Jones, Teo Maceo, Mal Waldron om jonge re generaties als Clarence Shaw, Shafi Hadi, Eric Dolphy, Ted Curson, Charlie Mariano, Jacki Byard, Clifford Jordan, Jimmy Owens, Charles McPherson, Jere my Steig, Paul Bley of de Nederlandse pianist Nico Bunink gaat. Als centrale figuur van de jaren vijftig en een soort weerbarstig symbool voor de autodidactici en de progressieven in latere tijden had Mingus een enorme invloed. Als componist hield Mingus uitdrukke lijk feeling met de eigen zwarte Ameri kaanse folklore en de blues, maar even zozeer met de beginselen van de atonali teit. Als musicus en arrangeur ontleent hij veel gewicht aan zijn, inzichten voor kol- lektieve imporvisaties. Die wil tot vernieu wing strekte zich aan de andere kant die voorbij de grenzen van de bop uit. Free jazz kon nu niet bepaald Mingus’ instem ming wegdragen, maar voor rockjazz en electronica had hij helemaal geen goed woord over. Zo verketterde Mingus waar hij maar kon de electrische aanpak van iemand als Miles Davis. Vanzelfsprekend laat Charlie Mingus, die op het laatst van zijn leven steeds onhandelbaarder werd voor collegae en jonge musici, en publiek beschimpte om dat zij in zijn ogen te kortzichtig ingingen op de verlokkingen van het artiestenbes- taan, een omvangrijk oeuvre na, dat onder meer een autobiografie (Beneath the Un derdog) omvat. Tot zijn beste werk beho ren composities als Tea for Two, Pithe canthropus Erectus, Love is a dangerous Necessity, Better Git in your Soul en Open Letter to Duke. Tot de beste opnamen behoren Jazz Workshop op het Savoy la bel, Pithecanthropus Erectus, The Genius of Charlie Mingus, Mingus at Monterey en verscheidene albums met Dizzy Gillepsie. De bassist, toen al moeilijk ter been, trad het laatst op in ons land tijdens het North sea Jazz Festival van 1977, waar hij zich van een zeer aanvaardbare en agressieve kant liet horen. HAARLEM. Eerst nu is bekend ge worden dat de fameuze Amerikaanse jazz- componist en -bassist Charlie Mingus af gelopen vrijdag in Cuernavaca in Mexico op 56-jarige leeftijd is overleden dan een hartaanval. Al geruime tijd waren er ver halen over een sterk verminderende ge zondheid in omloop. Lionel Hampton, in wiens band Mingus tussen 1946 en 1948 speelde, vertelde vorig jaar tijdens een toern.ee in ons land dat zijn vroegere bas sist geheel verlamd was en zich alleen nog met componeren kon bezig houden. Ver- moedelijk is een opname voor Hamptons eigen platenlabel de laatste plaat waarop de musicus Mingus te beluisteren is. De in 1922 in Arizona geboren Mingus heeft samen met musici als saxofonist Sonny Rollins en drummer Max Roach gedurende de jaren vijftig gefunctioneerd als wegbereider van de nieuwe jazz. De gedeeltelijk klassiek onderlegde bassist PARIJS. Twee gewapende overval lers hebben zondagavond bij een overval in een appartement in Parijs negen schil derijen van 17e eeuwse Hollandse mees ters buitgemaakt. Daar onder bevindt zich ook een klein zelfportret van Rem brandt van een vooralsnog onschatbare waarde De werken waren in het bezit van een 88 jaar oude officiersweduwe, mevr. Louise Mel- lerió "die door de dieven gebonden en gekne veld werd achtergelaten. Hetzelfde lot was ook haar verpleegster beschoren. üwü. ictische weW&A (oen wtrrei'&e-ech- Htefmeen .»-■ Papas tragedienne van grote allure vendien zijn wij van dezelfde generatie, afkomstig uit dezelfde culturele traditie. Hij maakt het soort films dat mij bevalt. Tijdens het werken geeft hij vrijheid, ver trouwen of steun op exact de momenten dat ik het nodig heb. Het is verder moeilijk om onze psychologische affiniteit te defi niëren. Ik ken hem zo goed, dat het net zoiets wordt als wanneer je je eigen moe der probeert te typeren, ik zou het niet kunnen. Mensen die je zo na staan, die kun je niet meer objectief bekijken”. „Natuurlijk heeft hij ook een hoop films gemaakt zonder mij en ik zonder hem, maar zo gauw als hij me nodig heeft, geeft hij me een seintje en ajs ik me maar enigszins vrij kan maken dan kom ik. Niet alleen voor films overigens. Binnenkort gs .n we in Amerika samen toneelproduk- ties doen. Ja, ik doe wel vaker theater, hoewel ik moet zeggen dat film mijn voor keur heeft. Daarom beperk ik mijn toneel activiteiten zoveel mogelijk tot het festival- werk, dat een maximum aan voorberei dingstijd geeft tegenover een minimum aantal voorstellingen. Speciaal als het gaat om klassieke rollen die ik al in films heb gespeeld, is mijn enthousiasme niet zo groot. Ik heb er grote moeite mee om, als Medea, gedurende lange tijd avond aan avond om klokslag half tien mijn kinderen te moeten vermoorden”. „Film is daar als medium geschikter voor. Ik kan het dan ook beter, want als een scène erg sterk is, moet je je honderd percent kunnen geven. In een toneelvoor stelling mag je dat niet doen, omdat je dan geen reserve meer over hebt voor de rest van de voorstelling. Fysiek is dat niet op te brengen. Bij film echter, kun je je iedere scène inzetten met alles wat je ih huis hebt. Bovendien kan ik dan per scène beoorde len, wat ik ervan terecht heb gebracht en indien het me niet bevalt, eisen dat het wordt overgedaan”. „Jazeker, het is alleen te hopen dat die doorbraak meer heeft voorgesteld dan een modeverschijnsel. Het was hard nodig en het is nog altijd hard nodig dat filmers e< s meer aandacht zouden geven aan wat vrouwen denken en belangrijk vinden. Je kunt nog altijd zeggen, dat de helft van de bij de Velsertunnël op weg naar IJmuiden

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9