DR. MINDERAA IN TELEVISIE-PROGRAMMA: Sprintploeg maakte kennis met Russen sportpuntig ’n Ei hoort erbij NT T EU tototips Wedstrijdschema badmintonduel (Van onze sportredactie) RW Ondermeer Knetemann en Raas in zesdaagse Veel cracks naar Rotterdam Na overmatig whiskygebruik Finnen hingen de beest uit (Van onze sportredactie) treffers en missers 99 99 5 I IDEhl I 1 «I imi BB J I 1 ■I 17 WOENSDAG 19 7 9 I 0 JANUARI SPORT 01STU* UB'.' :s batist. i. o era S i Ora z 1. f- ge- (ADVERTENTIE) ’75-’76 3-0 si- Jevgeni Koelikov: winst op 500 meter (ADVERTENTIE) TUK Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Het onderzoek werd verricht door de vier artsen: dr. P.'Minderaa, dr. H. Lagro, dr. A. Broeman en dr. W. Boersma-Slutter. Zij registreerden in de week van 21 tot 28 april van het vorig jaar in de stad Arnhem alle ongevallen in de sport waarbij medische hulp werd ingeroepen. Huisartsen, poliklinieken, EHBO-posten en ziekenhuizen werden bij het onderzoek ingeschakeld. Bewust werd gekozen voor een week waarin de compe tities nog gaande waren, maar waarin geen buitengewo ne sportactiviteiten zouden plaatsvinden. „collega’s” achter zich. André Kraayeveld en Sies Uilkema haalden de finish niet. Beiden kwamen ten val. Woensdagavond zal Gemser het viertal bekend maken dat gaat deelnemen aan de landenwedstrijd Nederland/Zweden die het komende weekeinde in Assen wordt gehouden. „De tijden zijn erg beïnvloed door de slechte weersomstandigheden”, vertelde trainer Henk Gemser. „Het sneeuwt hier voortdurend. Overigens is die winnende tijd van Koelikov op de 500 meter, 37.92, erg vertekend. Volgens mij was hij veel te vroeg weg. Maar ja wat doe je eraan. De Canadese Sylvia Burka won bij de dames beide afstanden. De 500 meter leg de zij af in 43.29 en op de 1500 meter kwam zij uit op 2.13.05. Haitske Valentijn-Pijl- man was de beste Nederlandse. Op de 500 meter werd zij derde in 43.43 en op de 1500 meter tweede in 2.14.77. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste ongelukken voortkomen uit de voetbalsport (54,9 procent). Daarna komt volleybal (7,3 procent). Tennis en zwemmen heb ben een relatief laag ongevalspercentage (respectieve lijk 6,1 en 2,4 procent). Bijna een derde van alle letsels bestaat uit verzwikkingen, verstuikingen of andere spierblessures. De helft van alle verwondingen komt Dr. Minderaa noemde de uitkomst van het onderzoek in VARA-Visie gisteravond verontrustend. „De resulta ten laten een totaal ander beeld van de werkelijkheid zien dan we tot nu toe aannamen. Wanneer bovendien uit ons onderzoek blijkt dat de helft van al deze ongeluk ken (250.000) leidt tot kort of langdurig arbeidsverzuim, dan kun je dus zeggen dat het gaat om een probleem van grote maatschappelijke importantie”, aldus dr. Minde- raa. De vier artsen vragen zich na hun onderzoek af of het niet tijd wordt voor de gezondheidszorg om zich te beraden over de vraag of deze wel voldoende is toege rust om de stroom van sportletsel op goede wijze op te vangen. Maar ook vragen zij zich af of de georganiseer de sportwereld en de overheid wel voldoende geïnteres seerd zijn in het probleem van de sportongevallen. voor aan het been (met name knie en enkel). Ook al de helft van alle sportletsels levert arbeidsverzuim op. Bij ongeveer 20 procent zelfs een verzuim van meer dan twee weken. Zestig procent van de ongelukken wordt veroorzaakt door contact met een mede- of tegenspeler. Dr. Minderaa: „Een van de belangrijkste oorzaken voor het hoge aantal sportletsels is de spelverruwing. Men kan zich afvragen of het niet serieus tijd wordt om de spelregels van bijvoorbeeld de voetbalsport aan te passen. Daarnaast moet serieus bekeken worden of iets in de preventieve sfeer kan worden gedaan, door knieën en enkels extra te beschermen, zoals dat in het profvoetbal al vaak gebeurt”. 0-0 4-1 ’76-’77 2- 0 0-0 0-0 3- 2 2-0 0-0 0-0 0-1 Ook in het verleden deden zich bij ande re ijshockeyclubs uit Scandinavische lan den moeilijkheden voor. Het optreden van de Finnen ging echter alle perken te bui ten. Ze bedreigden de directeur, moles teerden een vrouw en hebben gistermor gen na hun vertrek in de vleugel waar ze logeerden een ongekende chaos achterge laten. De moeilijkheden begonnen in de loop van de nacht. Toen niets hielp om de Finnen tot bedaren te brengen en ook het bemiddelend optreden van de politie geen olie op de golven gooide, is tenslotte om de tussenkomst van de ambassadeur ge vraagd. Door de buitengewoon hoge prijzen van whisky in Finland zijn de Nederlandse prijzen voor de Finnen ongekend laag. Ze hebben daardoor buitensporig veel van het vocht tot zich genomen. ROTTERDAM (ANP). Het deelne mersveld voor de negende zesdaagse van Rotterdam, die van 18 tot en met 23 januari in het Sportpaleis Ahoy’ wordt gehouden, is zoals altijd imposant. Naast de erkende baanrenners als Sercu, Pijnen, Venix, Peffgen en Clark, zijn voor het grootste deel de voornaamste wegren ners van het afgelopen wegseizoen verte genwoordigd. 1-1 0-1 2- 1 1-0 3- 1 5-0 2- 6 3- 1 3-1 3-0 1-3 Ajax AZ’67 FC Den Haag Sparta NEC MW FC Utrecht PEC Z NAC Heerenveen FC Vlaardingen Eindhoven Helmond Sport tip 1 1 2 1 3 3 3 3 3 3 2 3 3 Haarlem GA Eagles PSV FC VW Vitesse Feyenoord Roda JC Volendam FC Twente Heracles Willem H FC Den Bosch FC Amsterdam OS'.» JWW Betty Stöve heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde in het damestoer- nooi van Oakland (Californië) door een simpele overwinning op de Amerikaanse Michelle Tyler (6-3, 6-2). De Zweed Björn Borg werd door de bond van prof-tennis- sers uitgeroepen tot speler van het jaar 1978. John McEnroe werd aangemerkt als „belofte van het jaar”. De Noorse schaatsselectie voor het EK schaatsen dat op 20 en 21 januari in Deven ter wordt gehouden ziet er als volgt uit: Storholt, Stenshjemmet, Sjöbrend en Tve- ter. Ook Oost Duitsland, Sovjet-Unie en Nederland mogen vier deelnemers afvaar digen naar het toernooi waar 33 rijders uit 16 landen zullen deelnemen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken MADONNA DI CAMPIGLIO (ANP). De Nederlandse herensprintploeg die deel neemt aan de driebanentournee (Inzell, Innsbruck en Madonna) heeft dinsdag in het Italiaanse Madonna di Campiglio kennisgemaakt met de kracht van de Russische herensprintploeg. Slechts in de Canadees Boueher hadden de Russen een tegenstander .van formaat. Boueher werd derde op de 500 meter en won de 1000 meter. Voor de Nederlandse ploeg waren geen topplaatsen weggelegd. Op de zondagavonden was het bezoekers aantal altijd het kleinst. Het volledige pro gramma van de zondagavond is verscho ven naar de zondagmiddag, aanvang 11.00 uur. De overige dagen wordt er om 19.00 uur begonnen tot ’s nachts twee of drie uur. De zesdaagse eindigt op dinsdaga vond 23 januari om middernacht. Aan de negende zesdaagse van Rotterdam nemen dertien koppels deel. Het zijn: Gerrie Knetemann/René Pijnen (Ned.), Gerben Kar- stens/Roy Schuiten (Ned.), Joop Zoetemelk/Udo Hempel (Ned./Wdl.), Bernard Hinault/Günther Haritz (Fra./Wdl.), Willy Debosscher/Wilfried We- De plaatselijke club Heerenveen vroeg zaterdagavond om de interventie van de ambassadeur, nadat de spelers als beesten te keer waren gegaan in het Postiljon- motel waar ze logeerden. De door overma tig whiskygebruik stomdronken Finnen bleken in de loop van de nacht voor nie mand meer aanspreekbaar, ook niet voor de eigen teamleider en arts. Toen zelfs het bemiddelend optreden van vier politie agenten de rust niet kon herstellen, werd de ambassadeur te hulp geroepen. Deze slaagde er na een telefoongesprek van ..4 Geneeskundig inspecteur van het mmisterie van Volksgezondheid Dr. F. Wafelbakker noemt het cijfer van een half miljoen hoog. Hij dringt aan op een nader onderzoek. „Ik vind dat het onderdeel sportgeneeskun de moet worden opgenomen in de opleiding van huisart sen. Verder zouden de sport-medische adviescentra, waarvan er op dit moment in Nederland een aantal draaien op particuliere basis, moeten worden onderge bracht in de openbare gezondheidszorg, zoals de GGD en de schoolgezondheidszorg. Daar moet de overheid, ons ministerie, geld voor beschikbaar stellen.” Sies Uilkema was op de 500 meter de beste Nederlander. Hij werd vijfde in 39.04. Miel Govaert die op de 500 meter werd gediskwalificeerd liet op de 1000 meter zien dat dit seizoen nog niet voor hem verloren is. Hoewel hij slechts zesde werd in 1.18.75 liet hij de rest van zijn De allernieuwste koffiezetter HK 41 uit de INVENTUM kompact-se- rie. met snelfilter, dat niet nadrup pelt. Transparante waterbak. Aan trekkelijke kleuren. Een geschenk van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. semael (Bel.), Cees Bal/Gerrie van Gerwen (Ned.), Danny Clark/Don Allan (Aus.), Patrick Sercu/Albert Fritz (Bel./Wdl.), Leo van VlieVRo- man Hermann (Ned./Lie), Jan Raas/Wilfried Peffgen (Ned./Wdl.), Aad van den Hoek/Cees Priem (Ned.), Patrick Cluzeaud/Yvon Bertin (Fra.) en Martin Venix/Stan Tourne (Ned./Bel.). In de toekomstzesdaagse voor amateurs star- ten eveneens dertien koppels. Het zijn: Pieters/ Minneboo (Ned.), Grootzwagers/Hellemons (Ned.), Koot/Van Tol (Ned.), Rietveld/De Jong (Ned.). Slot/Huveneers (Ned.), Van de Velden- /Van Tilborgh (Ned.), Cameron/Cressweil (Gbr.), Ledermann/Kiihnin (Zwi.), Geserick/Kuiken (Ned.), D’Herde/De Bisschop (Bel.), Sorensen/ Refsbammer (Den.), Vonk/Ketelaars (Ned.) en Vrolijk/Sluimer (Ned.). den alle zeventien wedstrijden volledig uit. De meest voorkomende uitslag was tot op heden 1-1 met 22 keer. Twintig keer kwam 0-0 op het scorebord, negentien keer 2-0 en achttien keer 1-0. In dertien van de zeventien wedstrij den scoorde Kees Kist zijn 21 goals. Op eigen veld maakte hij er zestien tegen vijf buitenshuis. Op de laatste competitiedag van de eerste helft waren er nog verschillende spelers die hun eerste competitiedoel- punt maakten dit seizoen en zelfs in hun eredivisieloopbaan. Ffank van Leen (Haarlem) scoorde zijn eerste eredivisie- goal na zestien wedstrijden en zijn ploeg genoot Frans Reuser deed dat in zijn dertiende wedstrijd. Willy Janssen (PSV) had er negen wedstrijden voor nodig en de nieuwe Oostenrijkse aanwinst van VW Eddie Krieger presteerde dit reeds in zijn tweede wedstrijd. Michel van de Korput scoorde weer eens sinds 23 april en Rober Albertsen sinds 19 maart. 54- Pim Doesburg: 17 keer onder de lat ste twaalf wedstrijden binnen. Roda JC gaat in Utrecht tegen de plaatselijke FC een moeilijke wedstrijd tegemoet. De in gezette verjonging bij de Utrechtenaren gaat zich nu in prestaties betalen en het jeugdig elan kan ook tegen de Jacobs- ploeg tot een verrassing in staat zijn. Voor Feyenoord is het zaak de lastige MW-klip te omzeilen om, in de top te blijven. Bij Sparta-FC VW moet de thuisclub de meeste kansen toegemeten worden en de oostelijke derby NEC-Vi- tesse schommelt tussen een gelijkspel of een kleine thuiswinst. HAARLEM. In de Duinwijckhal heb ben de vertegenwoordigers van de Neder landse en de Deense badmintonploegen, die elkaar vanavond en morgen ontmoe ten vuur ue Thomas-Cup, overeenstem ming bereikt over de partijen. Het wedstrijdschema is als volgt: Woens- Het komende weekeinde staat de tweede helft van de betaald-voetbal- competitie op het programma. Door de slechte speelveldtoestand is het de meeste clubs niet gelukt het ritme via oefenwedstrijden terug te vinden. De eerste konfrontaties zuilen dan ojfe on getwijfeld in het teken van de verrassin gen komen te staan. Voor de zaterdaga vond staan er twee wedstrijden gepland. Voor al de ontmoeting tussen PEC(Z) en Volendam is van groot belang voor de bezetting van de onderste plaatsen. NAC en FC Twente gaan in Breda eveneens zaterdag van start. Haarlem krijgt dit seizoen voor het eerst met Ajax te maken en in dit geval in Amsterdam. Na een serie van zes nederlagen met de deelcijfers 22-0 werd het afgelopen sei zoen een spectaculaire 1-1 bereikt. Een ver boven zijn krachten uitkomend Haarlem zal dit resultaat kunnen evena ren maar of Ajax daar genoegen mee zal nemen is te betwijfelen. AZ’67 ontvangt op eigen veld een „Angstgegner” in de vorm van de GA Eagles. Tegen de Deven- tenaren hebben de volgelingen van Kess ler altijd de grootste moeite tot punten- winst te komen. PSV moet naar en tegen Den Haag. Slechts twee keer hadden de Eindhovenaren de volle winst in de laat- (ADVERTENTIE) Magere yoghurt hele liter tijdelijk L03 500 meter: 1. Koelikov (Sov.) 37.92, 2. Medenni kov (Sov) 38.36, 3. Boueher (Can) 38.42, 4. Moeratov (Sov) 38.98, 5. Uilkema 39 04, 6. De Boer 39.09, 7. Komikov (Sov.) 39.28, 8. Khlebe- nikov (Sov) 39.29, 9. Salmela (Fin) 39.37, 10. Valentijn 39.42, 12. Kraayeveld 39.50, 13. De Jong 39.61. 1000 meter: 1. Boueher 1.17.04,2. Khlebeni- kov 1.17.14, 3. Medennikov 1.17.94, 4. Moeratov 1.18.48, 5. Komikov 1.18.66, 6. Govaert 1.18.75, 7. Valentijn 1.19.34, 8. De Jong 1.19.86, 9. De Boer 1.19.93. dag: Rob Ridder-Flemming Delfs, Guus van der Vlugt-Sven Pri, Rob en Piet Rid- der-Delfs/Steen Skovgaarc, Van der Vlugt/ Herman Leidelmeijer-Morten Frost/Steen Fladberg. Donderdag; Rob Ridder-Pri, Van der Vlugt-Delfs, Clemens Wortel-Frost, Rob en Piet Ridder-Frost- Fladberg, Van der Vlugt/Leidehneijer- Delfs/Skovgaard. 1: pp' Natuurlijk Gerrie Knetemann, de we reldkampioen, die in Gent (met Sercu) en Maastricht (met Pijnen) al twee zesdaag sen op zijn naam schreef. Knetemann rijdt opnieuw met Pijnen. Ook Jan Raas, win naar van drie klassiekers, is vertegen woordigd. Raas vormt een koppel met stayerswereldkampioen Wilfried Peffgen. Raas weigerde overigens met Sercu te rijden. „Dan moet ik me elke avond waar maken”. Post contracteerde ook de twee besten uit de laatste Ronde van Frankrijk. Bernard Hinault start aan de zijde van de Westduitser Günther Haritz en Joop Zoe temelk met diens landgenoot Udo Hempel. Opvallende afwezigen in het 26 renners tellende veld zijn de Duitsers Gregor Braun en Didi Thurau en de Belgische oud-wereldkampioen Freddy Maertens. Post verklaarde dat. „Thurau en Braun kregen van hun sponsors geen toestem ming meer om nog zesdaagsen te rijden. Zij moeten het wegseizoen voorbereiden. Hetzelfde geldt voor mijn renners na de zesdaagse van Rotterdam. Maertens begon enkele weken geleden weer te sukkelen met zijn polsblessure en zal nooit voldoen de in conditie zijn. Bovendien meldde hij zich vorig jaar op het laatste moment af en dat vond ik toen ook niet fair”. Ondanks het ontbreken van deze inter nationale cracks kostte het deelnemers veld tussen de 250.000 en 300.000 gulden. Post wilde daarbij niet in details treden over de startgages van de renners indivi dueel. „Maar”, haastte hij zich te zeggen, „niemand is zo duur als Didi Thurau in de Duitse zesdaagsen. Thurau ontving daar 8.000 mark per dag”. De opzet van de zesdaagse is enigszins gewijzigd. Op vijf avonden zijn er in sprintwedstrijden voor de drie snelste koppels winronden te verdienen, evenals in de dernywedstrijden. Voorts wordt er niet meer gekoerst op de zondagmiddag. bijna een uur in de zich misdragende ijs hockeyers tot rede te brengen. Door het optreden van de 26 Finnen, die zich direct al na aankomst donderdag avond op Schiphol schofterig gedroegen, zijn de overige 40 gasten van het motel nauwelijks nog aan slaap toegekomen. Di recteur Bert Oosting heeft zijn gasten daarover zijn excuses moeten aanbieden. Het bestuur van de Heerenveense ijshoc- keyclub betreurt het optreden van zijn gasten in hoge mate en heeft gisteren een boze telex naar de Finse ijshockeybond gestuurd, waarin het zich ernstig beklaagt over de misdragingen van de Finnen. Ook de Nederlandse Ijshockeybond is over de gang van zaken in Heerenveen ingelicht. Naar alle waarschijnlijkheid is het de laat ste keer dat Finse ijshockeyploegen naar Heerenveen zullen worden uitgenodigd. Ook de moteldirectie overweegt stappen tegen de Finse ijshockeybond te onderne men. van de Verenigde Staten heeft het visurtL van de Zuidafrikaanse bokser Kallié Knoetze ingetrokken. De maatregel werd - genomen nadat actiegroepen de afgelopen weken hadden geprotesteerd tegen de komst van de zwaargewicht. Knoetze, tweede op de lijst van uitdagers van Mu hammed Ali, schoot twee jaar geleden als politieman een jonge neger in het been en mag daardoor niet in de VS boksen. De Panamees Pedroza heeft gisteren in' Tokio zijn wereldtitel boksen vederge- wicht tegen de Japanner Kobajasji met succes verdedigd. De Japanner was in de dertiende ronde zodanig aan het hoofd bewerkt dat hij bij het begin van de veer tiende ronde niet meer uit zijn hoek kon komen. Nu West-Europa al vol is gestopt met Amerikaanse basketballers lijkt het Oost blok het volgende reisdoel voor hen. In de Poolse basketbalcompetitie is Kenny Was hington de eerste Yank. Hij gaat voor Lublin spelen en tevens als technisch advi seur optreden. Sportblessures verontrustend (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Het aantal ongelukken in de sport blijkt bijna twaalf keer hoger te liggen dan tot nu toe werd aangenomen. Tot op heden werd aangenomen dat 1,5 procent van alle sportbeoefenaars jaarlijks gebles seerd raakt. Dat zijn 50.000 mensen. Uit een nieuw onderzoek van vier artsen ten behoeve van het Insti tuut voor Sociale Geneeskunde in Nijmegen blijkt dat bet werkelijke aantal gewonden in de sport jaarlijks op minstens een half miljoen ligt. Dat is 14 procent van alle sportbeoefenaren. De resultaten van het nieuwe onderzoek, dat in Arnhem werd gehouden, zijn dinsdagavond bekendgemaakt in het actualiteitenpro gramma VARA-Visie. HEERENVEEN. De Finse ambassa deur in ons land heeft zondagmorgen vroeg vanuit Den Haag de Finse ijshoc- keyclub Ilves Tampere telefonisch tot de orde moeten roepen na misdragingen van het team tijdens het in Heerenveen ge speelde internationale ijshockeytoernooi. Het aantal doelpunten blijft dit sei zoen achter. Met nog twee achterstallige wedstrijden voor de boeg kwam men in de ere-divisie tot 421 goals. De thuisclubs maakten er 258 van tegen de bezoekers 163. In het afgelopen seizoen waren deze cijfers resp. 475-276-199. Het seizoen 1976-1977 leverde de cijfers 479-308-171 op. De buitenlanders in ons voetbal heb ben 79 goals achter hun naam staan. 146 Spelers waren nodig om tot deze doelpuntenproduktie te komen. Acht goals kwamen uit eigen-doelpun- ten voort. Na de rust vallen nog steeds de meeste goals. In deze periode vielen er 241 tegen 180 voor de rust. Van de tot op heden gespeelde 151 wedstrijden in de eredivisie wonnen de thuisclubs er 70, de uitspelenden 32 en eindigden 49 gelijk. De achttien eredivisieploegen bruikten reeds 332 spelers. Volendam is met 23 de grootste ge bruiker, en Roda JC met 14 de kleinste. 34 Doelverdedigers werden ingezet, waarbij de GA Eagles er met vier (Van Zoghel-Bloem-Kluitenberg en Endeman) grootgebruiker van is. Alleen Piet Schrijvers, Hans Galjé, Jan Jongbloed en Pim Doesburg speel- ’77’78 1-1 2-1 1- 3 2- 1 0-3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17