Zaalvoetbalcompetitie Door dooi niet teleurgesteld streeksport 5 Boek op tijd. Nu is er nog keus. Niesten: 1 3. Deense topspelers in toernooi Duinwijck „Natuurijs heeft mijn voorkeur .Iris Behulpzaam vertrekpunt voor uw vakantie. K EEN VRACHTAUTO HUREN? De Indonesische zon. Beste wensen BoekbüdeABN rZ Bouwens Autoverhuur De Spaanse zon. De Griekse zon. De Oostenrijkse zon. DeTunesische zon. De Amerikaanse zon. De Franse zon. De Noorse zon. Tien jaar geleden Olympisch Palet Up en down esp 19 SPORT 19 7 9 WOENSDAG 1 0 JANUARI EN RS-61 rz I o i onder redactie van Jan van der Nat FNA, EN IZER INHOUD TOT 21 m3 KLEIN RIJBEWIJS VOLDOENDE!! Kampervest 23, Haarlem, Tel. 312638 OOT- IN DE \RIS- kC; (Van onze sportredactie) HEEMSKERK. Voor Jos Niesten, de 33-jarige langebaan- schaatser uit Heemskerk, is het nauwelijks teleurstellend dat de dooi sinds maandag resoluut is begonnen met de afbraak van het winterse landschap. „Het ijs was door de vastgevroren sneeuw zo slecht te berijden, dat aan het schaatsen weinig plezier meer te beleven viel”, aldus Niesten, die wel de wens te kennen geeft dat er na de dooiperiode opnieuw een strenge vorst over ons land zal neerdalen, omdat hij het vaak verrassende natuurijs toch verkiest boven het gladde kunstijs. Dames van RCH topduel wonnen Kom- (ADVERTENTIE) i (ADVERTENTIE) Kies uw zon bij de ABN 1 :ks prijs I A i Bij onze reisverkopende kantoren vindt u geselecteerde reizenpro- gramma ’s bij elkaar van onder meer: Holland International, ANWB, Swiss Chalets-lnterhome, BBI, FTS, Fred. Olsen Lines, Scanialux, Yugotours, Big Ben Tours, North Sea Ferries, Olau Line, Townsend Thoresen, en nu ook Arke Reizen! Dit schaatsseizoen haalde Jos Niesten diverse malen het nieuws dankzij goede prestaties op internationaal geldende afstanden. Zo reed hij de 3000 meter in 4.27.7, de 5000 meter in 7.43.00 en de 10 kilometer in 15.47.00. Prestaties die hem het recht gaven deel te nemen aan de B- kampioenschappen van Nederland of wedstrijden met als inzet een plaats in het gewestelijke schaatsteam. Jos Nies ten heeft echter te kennen gegeven daar niet zoveel belang bij te hebben. Nu: Elly van der Brom, die overigens achter Kaiser en Schut derde werd in voornoemd kampioenschap, nam in 1973 afscheid van de topsport. „Ik studeerde toen af en kreeg daarna een baan, die onmogelijk te combineren was met het schaatsen”. Elly van der Brom werkt sinds 1973 als juriste op een bureau voor rechtskundige bijstand. Op een toertoch- tje na behoort schaatsen voor haar tot de verleden tijd. In de acht jaar, dat Elly van der Brom, kernploeglid is geweest, heeft ze altijd in de schaduw gestaan van top- schaatsters als Stien Kaiser en Atje Keu- zondermeer een fraaie uitgave. Eindre dacteur Jan Koome en medewerkers als Fred Racké en Jan Cottaar staan boven dien borg voor goede en ter zake kundige verhalen over het Olympisch gebeuren. het verbeteren van het wereldrecord op de 1000 meter. De echte top heb ik nooit gehaald”. Toen: „Ik zal Stien Kaiser er één keer afrijden”. Elly van der Brom, met haar 19 jaar nog altijd de benjamin in de dameskernploeg, trekt even een vinnig gezicht. „Nou ja, zaterdag en zondag nog niet, Stien Kaiser is zo sterk. Ze gaat bloedhard”. tingen onderworpen worden. Het rijden van een marathon zou bijvoorbeeld een heet hangijzer worden”. Met deze uitspraak haalt Jos Niesten het advies van trainers en begeleiders van vertegenwoordigende ploegen aan, die jarenlang het rijden van een mara thon op natuur- of kunstijs hebben afge raden. Jos Niesten heeft zich altijd tegen dit advies verzet. „Van trainerszijde werd geleerd dat een marathon schade lijk zou zijn. Het waren echter de mara thonrijders die na een officiële tien kilo meter nog volop lucht hadden. Dat moet de trainers toch aan het denken hebben gezet, want vandaag de dag zie je zelfs die trainers voorzichtig op het nut van de marathon wijzen”. Het schaatsen blijft voor Jos Niesten overduidelijk een hobby, waar hij veel voor over heeft. Niesten: „Ik train gemid deld twaalf uur per week. Vanaf de der de week van oktober tot begin maart uiteraard op de kunstijsbanen of, indien mogelijk op natuurijs. Daarna train ik op het land, wat neerkomt op veel lopen en fietsen". damesdubbel, waarin het Engelse koppel K. Tredgett/K. Bridge de meeste tegen stand zal bieden. In tegenstelling tot de dames zullen de Nederlandse heren genoegen moeten ne men met uiterst bescheiden klasseringen vanwege het sterke contingent buitenlan ders. Zo is ook de Duitse kampioen Mi chael Schnasse van de partij. Pri en Helle- die zullen oppermachtig zijn in het heren dubbel en zij kunnen de meeste tegenstand verwachten van de Duitsers Garbers en Kucki en de Engelse combinatie Bridge/ Roofe. Als alles volgens planning verloopt, moet Marjan Ridder ook in het gemengd dubbel hoog kunnen eindigen. Vermoede lijk is Richard Purser hierin haar partner. Het Nederlandse koppel Herman Leidel- meijer/Hanke de Kort is als vierde ge plaatst. Naast het A-toernooi, dat gedeeltelijk wordt gesubsidieerd, wordt er ook vanaf vrijdagavond een bescheiden B-toernooi verspeeld. Er waren 250 inschrijvingen, die teruggebracht zijn tot een geheel van 190 partijen. (Van een medewerker) HAARLEM. In de Beijneshal werden voor groep B van de Haarlemse dames- zaalvoetbalcompetitie vijf wedstrijden gespeeld en daarbij eindigde het topduel tussen Romeijn Opwaarts en RCH bei de teams gingen aan de leiding in een 4- 2 overwinning voor de Racing. Zij gaan dan ook momenteel alleen op kop en sijn nog steeds ongeslagen. De koplopers Romeijn Opwaarts en RCH beten de spits af en kwamen tot een leuke partij zaalvoetbal. Nadat het tak- tisch sterk spelende RCH door goals van Hanneke Lieverse en Clary van Veen-Ko- per een 2-0 voorsprong had genomen, wist Marjan Berkhout voor Romeijn Opwaarts tegen te scoren: 2-1. zwemmen of paardrijden. Verse vis eten met een glaasje Aquavit. Kijken of er nog wat houtsnij werk in uw koffer kan. Naar de mystieke pracht van het eiland Bali. Tochten maken langs sawa’s, dessa’s en warme stranden. Tempels bezoeken en de Kecak-dans zien. Zilver en batik op de kop tikken. Elke dag wat anders kiezen uit de Indonesische en Chinese keuken. De Haarlemse zwemvereniging Njord ’59 organiseert komende zondag in het zwembad „De Planeet” een sterk bezette zwem vijf kamp. Vanaf 15.15 uur strijden, behalve de organiserende vereniging, Zee macht (Den Helder), Hoorn, De Futen (Amstelveen) en Zeester/Prinsen uit Uden pm de Njord-wisselbeker. In café Fabel wordt vanavond de bil- jartfinale van het clubkampioenschap van AFOS gehouden. Voor de finale wisten zich van de veertig deelnemers te plaatsen: A. Heinsbergen C. Boelhouwer, C. Meu nier (allen Suisse) en P. Hoogeboom (ODIN). De wedstrijden beginnen om half acht. Vanavond gaat in café Vreeburg het Jan Steffers jubileumtoernooi driebanden groot van start. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door: 1. J. Boumann (Bloe- mendaal 1939), 2. J. v.d. Linden (Bloemen- daal 1939), 3. J. Steffers (Des), 4. P. Dick man (Des), 6. H. Kuyt (Vreeburg), 7. P. Tuin (’t Centrum), M. Hos ft Centrum). Speeldata zijn 10, 11, 12 en 14 januari. Aanvangstijden om 19.30 uur en zondag middag om 13.00 uur. AV Suomi houdt aanstaande zondag een prestatieloop over 5 en 10 kilometer. Aan de loop is geen tijdslimiet verbonden. De start vindt om 11 uur plaats aan de Zuidpier van IJmuiden. kom- 0\oc*'s pO\s reeds een 2-0 voorsprong had genomen op Ripperda, dat aanvankelijk door een gro tere balvaardigheid geenszins de mindere was, wist Sylvia Warmer na de doelwisse- ling met twee goals de score te verdubbe len tot 4-0. Klein Zwitserland kwam door doelpun ten van Wilma Wernke en Rini in ’t Veld aan een 2-0 voorsprong op Beach Girls 2, dat in de tweede helft door twee goals van Gerda Rumping weer op gelijke hoogte kwam (2-2), maar door een treffer van Anna Keyzer toch nog de volle winst aan Klein Zwitserland moest laten: 3-2. Bij de terugkeer van deze rubriek in het nieuwe jaar hoort een soort wens voor 1979. Wat kun je je alzo wensen voor het nieuwe sportjaar. Oh, er zijn moge lijkheden genoeg. Een jaar zonder „hon- delullen” en „dikke zakken stront”. Een jaar zonder overtredingen, die goed ge praat worden met „sorry”, maar ik moest wel. Een jaar zonder dode boksers en autocoureurs. Een jaar zonder doping- schandalen. Een jaar zonder. Ach, er zijn wensen te over. Maar ik vrees, dat er niet één zal uitkomen. uimel- Het adres waar u ook de andere reiszaken regelt, zoals vreemd geld, Eurocheques of reischeques en verzekeringen. ABN Bank BOUWENS AUTOVERHUUR HAARLEM Waterskiën, zwemmen en niksdoen aan de stranden van Mallorca. Op excursie naar Valldemosa en de grotten van Drach. Parels kopen en na de tapas de lekkerste paella van het eiland ontdekken. Neerstrijken op het strand van Rhodos. Uitvoerig de oude stad verkennen. Wat aardewerk meenemen voor thuis. Een ex cursie maken naar de Acropolis van Lindos. Op een terrasje bij de haven luisteren naar de Bouzoukia. Genieten van de bergen in Tirol. Na een Enzian smullen van Kalbsbraten en Apfelstrudel. Vissen en bergbeklimmen. Zeilen op de Achensee. Snuffelen in sfeervolle winkelstraatjes. Bruin worden op het zandstrand bij de oude muren van Sousse. Couscous eten en mintthee bestellen. Lederwaren uitkiezen op kleurige markten. Op excursie naar Carthago. Zwemmen en waterskiën zoveel als u wilt. De Nieuwe Wereld zien vanuit uw bestemming in Florida. Naar Disneyworld natuurlijk, naar Miami Beach en Kennedy Space Center. Op z’n Amerikaans steaks en hotdogs eten. Tot rust komen op de stranden of in actie komen op het water. In de Périgord varkens naar truffels zien wroeten en die tóch lekker blijven vinden. Jeu de boules spelen met de mensen uit het dorp. Bij de wijnboer de cru gaan proeven. Verslingerd raken aan een tongstrelende bouillabaisse. Wat plaatselijke delicatessen meenemen om thuis na te genieten. De rust en stilte opzoeken van de ongerepte natuur. Wandelen door wouden en langs fjorden. Bergtochten maken, zeilen, f In tegenstelling tot de laatste jaren was Nederland tien jaar geleden dè toonaan gevende schaatsnatie bij de dames. Na men als Stien Kaiser, Ans Schut en Car rie Geijsen stonden garant voor grote successen. De gevestigde orde onder vond eigenlijk de meeste concurrentie van landgenotes. Tot het aanstormende talent behoorde in die dagen Elly van der Brom. Ze behoorde tot de favorieten voor het Nederlands kampioenschap, dat op 11 en 12 januari werd afgewerkt in Heerenveen. De stand: RCH 8-15, Romeijn Opwaarts 8-13, DSC’74 8-12, Weijman Girls 7-10, TUB 8-10, Ripperda 8-4, Beach Girls 2 8-4, Carillon Lady’s 2 8-4, Klein Zwitserland 7-2* twee stratpun- ten, Alpha 2 8-2. Nadat THB in de eerste helft door doel punten van Marina Geeven en Jos Bosman Eind december verscheen het eerste nummer van Olympisch Palet. Een drie maandelijks blad, dat wordt uitgegeven door het Nederlandsch Olympisch Comi té. Een goede zaak, want de publicitaire activiteiten van het NOC waren in het verleden niet al te best geregeld. Het len-Deelstra. „Mijn grootste succes was nieuwe blad, onder redactie van Jan Koome, voorziet derhalve duidelijk in een behoefte Het is, opmaaktechnisch, een groepje van ten hoogste tien man goed mee te blijven rijden. Een kleine twintig kilometer voor het einde vindt dan meestal de beslissende demarage plaats”. De eerstvolgende wedstrijd waar Jos Niesten zich voor heeft ingeschreven is de marathon van Amsterdam. Een race waar Niesten zijn zinnen op gezet heeft, omdat hij dit seizoen ten minste één maal als eerste wil finishen. Niesten over die wens: „Ik weet dat ik nog niet optimaal in vorm ben, er zit nog meer in. Ik hoop dat ik op 14 januari in Amster dam in staat zal zijn om die groeiende vorm te bewijzen. Het liefst op natuur ijs, want dat vergroot mijn kansen”. HENK SPRENKELER DSC’74 bleef in het subtopduel met Weij man Girls met een score van 4-1 duidelijk aan de winnende hand. Nadat de DSC’sters door Sylvana Hoogland een 1-0 voorsprong hadden genomen, wist Wil Mosterdman voor de Weijman Girls gelijk te maken. 1-1. In de tweede helft kwam DSC’74 door een goal van Corina Jansen opnieuw aan de goede kant van de score (2-1) en toen Sylvana Hoogland ondanks een numerieke minderheid een van de DSC’sters was naar de strafbank verwe zen de winst tot 3-1 opvoerde, was het met Weijman Girls gedaan. Corina Jansen bepaalde de eindstand op 4-1 in het voor deel van DSC’74. Nieuwe sponsors leiden vaak tot grap pen. Met de frisdrankenfirma, die sinds kort de basketbalclub Flamingo’s spon sort, is het al niet anders. Voorzitter Frank Kales van Flamingo’s kwam met de eerste, toen zijn ploeg in de rust tegen EBBC met zeven punten achterstond. „Dit is geen seven up, maar seven down. De heren Parker en Armstrong, de beide donkere Amerikanen van Flamin go’s, scoorden in de twee wedstrijden sinds de sponsoring samen 125 punten (van de ruim 200). Dan kun je toch niet meer volhouden dat het „de enige fris drank is, die geen kleur nodig heeft”. Niesten: „Ik heb een zwakke sprint en zou dus veel moeite hebben om me na de kortste afstand nog hoog op de ranglijst te kunnen rijden. Belangrijker vind ik het daarom dat ik weet dat ik me op de langere afstanden met de besten kan meten”. Naast dit argument lijkt een plaats in een selectie voor Jos Niesten nauwelijks te combineren met zijn werk als tuinder. „Ik heb een eigen bedrijf en dat kost uiteraard veel tijd. Bovendien zou ik door het lidmaatschap van een vertegen woordigende ploeg aan te veel verplich- buitenspel U- -J (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM. Komend weekeinde or ganiseert de BC Duinwijck in eigen hal weer haar internationale A-toernooi met een sterkere buitenlandse bezetting dan ooit tevoren. Een gelukkige omstandig heid daarbij is dat de klasserijke Denen Pri, Helledie en Fladberg, zij het tegen fikse betaling, bereid bleken hun verblijf in Nederland, na de Thomascup-ontmoe- ting, nog wat te verlengen. Zij zijn dan ook resp. als eerste, tweede en vierde geplaatst, want een derde positie wordt toegedacht aan de Nieuwzeelander Brian Purser, de winnaar van het vorig jaar. Grote afwezige is de veelvoudige na tionale kampioen Rob Ridder, die gehoor heeft gegeven aan de eervolle uitnodiging om, met diverse Europese topspelers, een invitatietoernooi te spelen in Japan. De tweede dame van Denemarken, Ag- netha Juul, is als eerste geplaatst in het damesenkel en volgens verwachting zal zij Marjan Ridder in de finale ontmoeten. Gekoppeld aan clubgenote Sylvia Robbé moet Marjan Ridder ook de eindstrijd kunnen bereiken in het wat mager bezette Valpartijen in een wielerpeloton kunnen nogal eens spectaculair zijn. Een uniek voorbeeld van zo’n situatie is te zien op deze opname, gemaakt in Bremen. De fotograaf trof daar een neerstortende coureur die, gezien de uiterst tegengestelde positie die hij inneemt, vanuit een tegemoet komend peloton moet zijn getuimeld. Waarlijk uniek. Zeer opvallend is ook de reactie van de rech ts rijdende (op de foto dus links) coureur die het onvergefelijke besluit heeft genomen om uit het zadel te komen en al staande de situatie te klaren, Een historische opname. Iedereen die dat wil, kan er overigens ooggetuige van zijn want het tafereel is permanent te zien voor het gebouw van de sportfaculteit van de universiteit van Bremen, De Duitse kunstenaar Peter Mittler plaatste daar dit werk dat hij in polyester uitvoerde. Met 12 matchpunten en een algemeen gemiddelde van 7.44 heeft A. Heinsbergen in de voorwedstrijden eerste klasse libre- klein een plaats in de hoofdklasse weten te bemachtigen. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum van biljartvereniging Vriendenkring is er vanavond ’n receptie in café Marko- nic van 19.30 tot 21.30 uur. Jos Niesten: geen belang bij Nederlandse B-kampioenschap Dit seizoen kwam Jos Niesten uit in een viertal marathonraces die op natuurijs variëren in lengte tussen de 50 en 120 kilometer. Dit in tegenstelling tot een marathon op kunstijs die altijd over hon derd ronden gaat. Jos Niesten geeft de voorkeur aan het rijden op natuurijs. „Vooral omdat ik gek ben op zware om standigheden. Daarnaast heeft het na tuurijs altijd verrassingen in petto, waar door het verschil tussen krachtrijders en techniekrijders kleiner wordt”. Een spe ciale tactiek die kan leiden tot schaats- successen heeft Jos Niesten niet: „De snelsten rijden toch altijd voorop. Wel moet je als rijder uitkijken dat je in het begin van de race niet te veel krachten verspeelt. Het beste is daarom rustig met Na de doelwisseling liep de Racing door Clary van Veen-Koper weer uit tot 3-1 maar Rieneke Tuinenbreyer bracht de spanning met een treffer voor Romeijn Opwaarts volop terug: 3-2. Toen Ellen Loogman daarna het verschil weer op twee punten in het voordeel van RCH bracht (4-2), was de strijd gestreden. /f vz

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19