VS na Vietnamese inval in Cambodja: Radiostation in Laatste Na hereniging China belooft Taiwan behoud van autonomie Minister VS op bezoek nederzetting gaan toestaan Weer journalist in Argentinië spoorloos Rome overvallen Israel wil Olie bedreigt Spaanse kusten Grieks-Turks gesprek Egeïsche Zee hervat Speculaties over hulp Turkije resten Wereldraad voor is te laid meer actie tegen Zuid-Afrika Martens formateur Belgische regering [O SSi Echte olieverf Kameraad lad Kans op succes groot 2 WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND I 0 JANUARI 19 7 9 door Nico Scheepmaker iseur Betelgeuse, waarbij 50 sen omkwamen. sting stellen neerde ersitei- ing die kgroep >or het s tering ie uni- n nota len. In wind oord egen (CDA) wikke- mtwlk- verwe- adja is er een iver de jetrok- ïzoek (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/BANGKOK/ MOSKOU. Amerikaanse rege ringskringen hebben gisteren ge zegd, dat de Amerikaans-Vietna- mese besprekingen over het aan gaan van diplomatieke betrekkin gen voorlopig zullen worden beëindigd. Van erkenning van Ha noi kan geen sprake zijn zolang Vietnamese troepen zich in Cam bodja bevinden, zo is in regerings kringen in Washington vernomen. Bij de besprekingen, die sinds 1977 plaats vinden, zou tot nu toe goede vooruitgang zijn geboekt. i Bantry Bay, geexplodeerde Franse tanker men- De laatste resten van de maandag in iiiii trijFcl C Voorlopig geen sprake van erkenning Vietnam Cambodjaanse gestuurd. regiem we i meer Voor zijn textielwinkel in een volksbuurt had hij op het trottoir twee rekken met jurken neergezet. Mocht niet zonder ver gunning, bekeuring. Vergunning aange vraagd. Zes maanden op moeten wachten. In de tussentijd weer een paar keer be keurd. Eindelijk kwam de vergunning. Twee agenten stappen uit hun patrouille wagen en zeggen: u bent nog steeds in overtreding hé.' Nee hoor, zegt de vader van de koninklijk onderscheidene, kijk maar, ik heb de vergunning eindelijk ge kregen. Maar dan moeten er wieltjes onder die rekken zitten en die zitter er niet onder, zeggen de agenten. Maken jullie je nou maar geen zorgen over de meer of minder moeite die ik moet doen om die rekken binnen en buiten te krijgen, zei hij. Maar onverstoorbaar schreven ze een bekeuring uit, want de politie is de beste kameraad van de werkende klasse. veer 130 en lage- die door en na de uit pro- en LPG- choolge- moeten iderwijs De ver- ?nde va- •n laten e zullen digende dat de aag vrij sefster ant en gegaan ok het [emoet eg met t onge- als die ?k van voor- V. van ns zijn net de lieuwe •r hoe Er zal i hier- minis- ‘rstaat ren la- Plaats en datum zijn nog niet bekend, maar Begin zou het binnen twee maanden willen laten gebeuren. Bij de onderteke ning van de akkoorden van Camp David, september vorig jaar, maakte Israel voor lopig een einde aan de vestiging van derge lijke nederzettingen. Voorts hebben Vietnam en Laos de rege ring van Heng Samrin erkend. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/CAIRO. Volgens Israë lische regeringskringen zou premier Be gin gisteren te kennen hebben gegeven, dat de Israëlische regering in de nabije toekomst de vestiging van een nieuwe joodse nederzetting op de Westelijke Jor- daanoever zal toestaan. Het voormalige staatshoofd van Cam bodja, prins Norodom Sihanoek, verklaar de gisteren, dat het bewind van Heng Sam rin nu op twee na alle Cambodjaanse steden in handen heeft. Alleen de steden Battambang en Sien Angkor, bij de Thaise grens, zouden nog in handen zijn van aan hangers van Pol Pot, terwijl diens troepen volgens Sihanoek ook nog heer en meester zijn in de jungles en de bossen. De vier senatoren die ruim twee uur met Teng spraken in de Grote hal van het volk, waren Nunn en Gary Hart die deel uitma ken van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, de gewezen astronaut John Glenn die lid is van de Senaatscommissie van Buitenlandse Zaken, en William Co hen. Teng die ook stafchef is van het Chinese volksbevrijdingsleger, heeft tegen de sena toren gezegd, dat Taiwan, wanneer het eenmaal deel uitmaakt van de Chinese Volksrepubliek, zijn bestaande economi sche en sociale stelsel kan behouden. Van Peking uit zou geen enkele druk worden uitgeoefend om hierin verandering te brengen. De beslissing hierover zou aan de bevolking van het eiland worden gelaten. tenlandse Zaken Dajan ermee ingestemd, de veiligheidsmaatregelen in de Sinai te herzien, vijf jaar na de ondertekening van een Egyptisch-Israelisch vredesverdrag of op ieder later tijdstip wanneer een van beide partijen dit wenst. Het blad gaf niet aan, wanneer Dajan heeft ingestemd met deze mogelijke herziening van de veilig heidsmaatregelen in de Sinai, een van de struikelblokken in de Israelisch-Egypti- sche vredesbesprekingen. De voorzitter van de Palestijnse Natio nale Raad, een soort Palestijns parlement, dat maandag in de Syrische hoofdstad Damascus bijeenkomt, heeft gisteren be kend gemaakt, dat Israel een reisverbod heeft opgelegd aan de vertegenwoordigers van de Palestijnen op de door Israel bezet te Westelijke Jordaanoever. Israel zou de ze vertegenwoordigers ook te kennen heb ben gegeven, dat ze niet meer mogen te rugkeren als ze toch aan de bijeenkomst in Damascus zouden deelnemen. De Palestijnse Nationale Raad zal een politiek verslag over de voortzetting van de politiek van de Egyptische president Sadat bespreken, alsmede de eenheid on der de Palestijnse organisaties en het bud get van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO). Christopher zou, aldus hoopvolle stem men in Turkse kranten, op hoog diploma- ANKARA. De Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher is in de Turkse hoofdstad Ankara aangekomen voor een driedaags bezoek waar van Turkse zijde nogal wat van wordt verwacht. Zowel in de Turkse als de Griekse pers wordt gespeculeerd dat hij de overbrenger is van wat op Guadeloupe door de vier westerse leiders zou zijn beslist in het kader van een actie „behoud Turkije voor het Westen”, tegen de achtergrond van de dreigende gebeur tenissen in naburig Iran en in Turkije zelf. over het opvoeren van Vietnamese aan- valsvluchten. Waarnemers menen, dat in sommige delen van Cambodja nog steeds wordt gestreden tussen aanhangers van Pol Pot en van Heng Samrin. tiek niveau een soort correctie aanbrengen in de opvattingen van de experts van het Internationale Monetaire Fonds die vorige maand in Ankara waren en zich negatief opstelden met betrekking tot een nieuwe lening zolang de Turkse regering geen nieuwe, ingrijpende devaluatie afkondigt. De Amerikaanse president heeft er geen geheim van gemaakt dat hij de regering- Ecevit - waarvoor zo’n devaluatie-politiek onverkoopbaar is - te midden van de huidi ge moeilijkheden in Turkije graag in het zadel wil blijven zien. Het Atheense dagblad Ta Nea meent te weten - op grond van inlichtingen van zijn Parijse correspondent - dat het gaat om niets meer of minder dan een „Carter doctrine” voor Turkije naar het voorbeeld van de Truman-doctrine van 1947, die be oogde Turkije en ook Griekenland - dat (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES. De 28-jarige Jorge Fontevecchia, hoofdredacteur van het Ar gentijnse tijdschrift La Semana, is ver dwenen, zo is door een woordvoerder van de uitgeverij van dit blad meegedeeld. Fontevecchia werd vrijdag voor het laatst gezien toen hij zijn kantoor verliet om zijn auto uit een parkeergarage op te halen. De afgelopen vier jaar zijn in Argentinië 34 journalisten vermoord of spoorloos ver dwenen. Argentinië blijkt nog steeds de hoogste In een resolutie die gisteren op de jaar vergadering in Kingston (Jamaica) werd aangenomen eist de centrale commissie van de Wereldraad bovendien van de ker ken te werken voor verwezenlijking van het Namibië-plan van de VN en voor een oplossing van de kwestie Rhodesië door onderhandelingen. In de resolutie worden de leden-kerken opgeroepen, „kritisch te onderzoeken in welke mate hun landen economisch actief zijn in het zuiden van Afrika en of zij militaire hulp verlenen, en de openbare mening grondig voor te lichten over het resultaat van hun onderzoek”. De kerken moeten daartoe vragen om terugtrekking van investeringen, het wei geren van bankkrediet en vermindering van de handel. De economische activiteit van de westelijke landen zou volgens de Wereldraad in het zuiden van Afrika steeds omvangrijker worden en er zouden ook nieuwe bewijzen zijn dat de economi sche sancties tegen Rhodesië worden door broken. inflatiecijfers ter wereld te hebben. Giste ren deelde het Argentijnse bureau voor de statistiek mee dat de inflatie vorig jaar 169,8 percent heeft bedragen. In 1977 ste gen de prijzen in het Zuidamerikaanse land met gemiddeld 160 percent en in 1976 zelfs met 350 percent. Begin vorig jaar werd gerekend op een „gematigd” inflatie- peil van 60 tot 80 percent over 1978. De Argentijnse minister van Economi sche Zaken, Martinez de Hoz, heeft nieuwe maatregelen aangekondigd om een omme keer in de prijsexplosie te bewerkstelligen. Hij wil een limiet stellen aan de monetaire groei, de lonen en tarieven maandelijks met een vooraf bepaald maximum verho gen en de Argentijnse peso met vaste per centages devalueren. In Buenos Aires menen waarnemers echter dat de militaire regering het ver trouwen van de economie niet kan weg dragen. De bedrijven hebben het grote risico van de inflatie in hun investerings plannen verwerkt en zorgen daarmee voor een extra inflatieprikkel. Bij de aanslag werden vijf vrouwen, die in een uitzending discussieerden over de problemen van Italiaanse huisvrouwen, gewond, van wie twee ernstig. De overval lers staken zendapparatuur van het radio station in brand. Kort na de aanslag heeft een rechtse terroristische organisatie in een telefoon tje aan een Romeins dagblad de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Griekenland heeft de kwestie in 1973 voorgelegd aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag, dat in december vorig jaar verklaarde niet bevoegd te zijn een uitspraak te doen en de strijdende partijen terugverwees naar de onderhan delingstafel. De Grieken staan op het standpunt dat ieder afzonderlijk eiland in de Egeïsche Zee zijn eigen territoritale wateren heeft, wat betekent dat Griekenland met meer dan 3000 eilandjes recht zou hebben op het grootste deel van de zee. De Turken huldi gen de gedachte dat de wateren rond de KINGSTON (DPA). De Wereldraad van Kerken beeft zijn ongeveer 300 leden kerken opgeroepen te werken voor door voering van economische sancties tegen Zuid-Afrika en de betrokkenheid van hun landen in het gehele zuiden van Afrika kritisch te onderzoeken. toen op zijn beurt aan het begin van een burgeroorlog stond - binnen de westerse invloedssfeer te houden. Er zou een consortium in de maak zijn van de NAVO, EG en Japan dat Turkije een renteloze, 30 jaar lopende lening van acht miljard dollar zal verstrekken, ter wille van zijn nieuwe vijfjarenplan. Dit is het bedrag dat Turkije van de EG ge vraagd heeft, maar dat dit lichaam in zijn eentje onmogelijk kan opbrengen. Als Turkse tegenprestatie zou het Wes ten aandringen op een mildere opstelling in de geschillen met Griekenland over Cy prus en de Egeïsche zee. Opvallend is dat de Turkse pers, anders dan de Griekse, overwegend optimistisch is over de onder handelingen over de laatste kwestie die in Wenen op ambassadeursniveau werden hervat. ans ver- aan de is mo- ek voor werker iESCO, cultuur zal te- Onder- bij het sector van samenwerking op militair gebied met de „Associatie van landen in Zuidoost- Azië” (ASEAN). De neiging om zo’n kunstvoorwerp ook metterdaad te kopen is (ik geef het toe) bijna onweerstaanbaar. Wat is er opwin dender dan iets bezitten dat niemand in je vrienden- en kennissenkring bezit, of zelfs maar zou willen bezitten! Hij stond in de folder van Keurkoop, en hij kost 198 gulden, tenzij je in termijnen betaalt, want dan kost hij ƒ212,40. ECHT OLIEVERF SCHILDERIJ staat boven de beschrijving en onder de niets verhullende foto. Bete kent dit dat de olieverf echt is, of dat het schilderij echt is, of dat zowel het schilde rij als de gebruikte verf echt zijn? Het klinkt in ieder geval betrouwbaar, net als „echte roombotercake” in de banketbak kerij: je hoeft je sowieso niet bekocht te voelen. De bijgaande tekst wakkert de begeerte alleen nog maar aan: „De Gouden Eeuw herleeft met dit trotse oude galjoen” (Aha, zelfs het afgebeelde galjoen is dus „oud”, dat kan dus nooit een miskoop worden). „Het doorklieft de rus teloze golven” (ook aan de golven man keert kennelijk niets, want als ze niet rus teloos waren, waren ze geen golven), „de zeilen bol van de wind. Het maanlicht weerkaatst als zilver op de golven”. Dat laat ik maar even zitten. „Een tafereel dat beelden oproept van pracht, beroemde ad miraals en avontuurlijke reizen”. Ik zou wel gek zijn als ik mijn tweehon derd gulden aan iets anders spendeerde, bijvoorbeeld aan een simpel zwart-wit ets je, en dat vindt de tekst ook: „Een echt olieverfschilderij waarvan u ademloos ge niet”. Je moet dus wel goed getraind zijn, zodat je je adem een tijdje kunt inhouden en je moet natuurlijk klok kunnen kijken, want de laatste zin doet de deur definitief dicht en de portemonnee definitief open: „De ingebouwde klok haalt u weer terug naar de werkelijkheidWant linksbo ven in het schilderij zit een forse klok gemonteerd, die de hele horizon links van het galjoen opeist terwijl de wijzers in de maan zelve hun draaipunt hebben. Die klok staat op de folderfoto gewoon op 10 over 10, zoals alle polshorloges in de advertenties en je kan dus midden over dag op het avond schilderij zien dat het maanlicht dat als zilver op de golven weer kaatst een uur of twaalf over tijd is. Maar weegt dat op tegen de economische aan pak, die kleinbehuisden in staat stelt kunst en klok op één en dezelfde plek op te hangen? En waarom eigenlijk dat neerbuigende, laatdunkende toontje? Er zijn toch prach tige klokken, waarvan de wijzerplaat, of de kast er omheen, beschilderd is met fraaie oude taferelen, zoals galjoenen op zee vol rusteloze golven waarop het maan licht als zilver weerkaatst? Waarom zou een klok wel beschilderd mogen worden, maar een schilderij niet beklokt? De Wes- tertoren van Hendrick de Keyser is ook een kunstwerk en toch zit er een klok op. Nee, waarlijk, ik snap niet wat er te mee smuilen valt! (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Wilfried Martens, de voor zitter van de Vlaamse christen-democra- tische CVP, heeft gisteravond de op dracht van koning Boudewijn aanvaard om een nieuwe Belgische regering te for meren. In een verklaring zei Martens, dat hij eerst een regeringsprogram wil samenstel len, waarin de nadruk zal vallen op de economische en financiële problemen van het land. In dat program moet volgens de forma teur ook vastgelegd worden waarover men het eens is bij de komende Belgische staatshervorming. Martens zei verder „de moeilijkheden en risico’s” van de forma- tieopdracht te beseffen en zich te zullen inzetten „voor het deblokkeren van de politieke crisis in België en voor het vor men van een samenhangende en stabiele regering”. (Van onze redactie buitenland) ROME. Vier gemaskerde mannen hebben gisteren een overval gepleegd op Radio Citta Futura (Stad van de Toe komst), een particulier radiostation van linkse signatuur in Rome. Een niet geïdentificeerd vliegtuig dat van de kant van Cambodja kwam heeft gisteren een militaire post in Thailand gebombardeerd. Bij de luchtaanval zou niemand gewond zijn geraakt. Ik zou zijn naam en de plaats waar hij woont wel noemen als ik het idee had dat de politie, na lezing van dit verhaal, haar verontschuldigingen zou aanbieden, maar ik denk eerder dat ze het extra op hem zullen uitvreten, dus beperk ik me tot de mededeling dat zijn zoon door Hare Majes teit de koningin zelve is onderscheiden en dat hijzelf een uitstekend verzetsverleden heeft. Voor het overige een gewone jongen, voor zover je een vijftiger nog een jongen kan noemen. Hij heeft een textielzaak en is compagnon in een schilderijenhandel. On langs moest hij even vier schilderijen afle veren, hij zette zijn auto voor de deur, en een agente zei hem dat hij in overtreding was. „Nee toch”, zei hij, „ik ben aan het laden en lossen, dat mag, ik ben aan het werk, dat zie je vandaag niet veel meer”. Op de losse, vrolijke toer zal ik maar zeggen. Ze schreef toch een bon uit, zei ze. „Maar u ziet toch dat ik hier even iets aflever”, zei hij. „Ja”, zei ze, „maar dit is een particuliere auto, geen bestelauto, dus dan bent u toch in overtreding”. En ze schreef een bon uit. De 74-jarige Chinese leider zei dat de hereniging op vreedzame wijze zal ge schieden, tenzij Taiwan het denkbeeld vol strekt afwijst. Hij merkte voorts op dat China de afgezette Cambodjaanse com munistische leider Pol Pot zal steunen in een guerrilla tegen de door Moskou ge steunde Vietnamezen die zich in het week- hoofdstad Phnom Penh. Overigens zijn er sterke geruchten dat Pol Pot dood is. Chi na dacht, naar zijn zeggen, niet dat de Russische grondstrijdkrachten sterk ge noeg zijn om een beslissende inval in Chi na te doen, aangezien hun voornaamste kracht geconcentreerd was op Europa en het Midden-Oosten. Volgens de Amerikaanse senatoren ziet China graag dat de Amerikaanse marine in het westelijk deel van de Stille Oceaan wordt uitgebreid en dat de Japanse strijd krachten worden versterkt. Teng ver klaarde voorts dat Peking voorstander is MADRID (DPA). De door de lek gesla gen Griekse supertanker Andros Patria verloren olie breidde zich gisteren, voort gedreven door noordwestelijke winden, langzaam over de Spaanse noordkust uit. Nadat in het weekeinde al het grootste deel van de kust in de provincie Lugo was vervuild, dreven de olievlekken gisteren op de Asturische kust af. Daar liggen vele van de geliefdste bad- stranden van Noord-Spanje. Een groot aantal zeevogels heeft al de dood gevon den in de olie. De plaatselijke marinecom mandant heeft inmiddels meer schepen gezonden om de olie te bestrijden. Een fregat van de Portugese marine is er in geslaagd een zeskoppige bemanning en acht Nederlandse bergingsdeskundigen aan boord te zetten van de tanker. Een woordvoerder van de Portugese marine maakte in Lissabon bekend dat de ber gingsdeskundigen zullen trachten de nog overgebleven olie over te pompen in de Britse tanker Promise, die in de buurt ligt te wachten. Griekse eilandjes, die vlak onder de Turk se kust liggen, Turks gebied zijn. De kwestie zou minder problematisch zijn geweest als niet een aantal jaren terug door geologen was vastgesteld dat zich onder de Egeïsche Zee gas- en oliereserves bevinden, waardoor zich de vraag voor deed wie van beide landen het recht had deze op te sporen en te exploiteren. In de zomer van 1976 leidde dat bijna tot een oorlog tussen beide landen toen de Turken openlijk met het seismografische schip Sismik tussen de Griekse eilanden naar olie zochten. het ge- van het ijdering naderen Ier Hen- ■ze week delijk is gunning laar een >n Van januari csrepu- >or zijn in Ne- princi- an ook ie van Ook Hongarije, Bulgarije en de DDR hebben gelukstelegrammen naar het nieu- ma Pamhn/lio oncn rotïiam cracfiinrrl PEKING (UPI/AFP) Taiwan mag na een hereniging met China volledig autonoom blijven, met behoud van zijn eigen leger en zijn economisch stelsel van vrij onderne merschap. Dit heeft de Chinese vice-premier Teng Hsiao-Ping gisteren gezegd tot een delegatie van vier leden van de Amerikaanse Senaat onder leiding van Sam Nunn. Westerse deskundigen in Bangkok heb ben de indruk, dat Pol Pot zelf niet meer in leven is. In de Thaise hoofdstad kwamen gisteren berichten binnen over het voort duren van de gevechten in Cambodja en (Door onze correspondent in Wenen, Anton Koene) WENEN. Griekenland en Turkije zijn gisteren in Wenen besprekingen begonnen om na vele mislukte pogingen opnieuw te proberen een vreedzame oplossing te vinden voor het slepende conflict over de grenzen van het continentale plat onder de Egeïsche Zee. De kansen dat de deskundigen van de Griekse en Turkse delegaties, die elkaar al vijf jaar regelmatig ontmoeten, het hernieuwde overleg tot een goed einde brengen, zijn volgens ingewijden vrij groot. Volgens het Egyptische dagblad Al Akh- bar heeft de Israëlische minister van Bui- De Sovjet-Unie en de regeringen van enkele Oosteuropese landen hebben giste ren gelukstelegrammen aan het nieuwe Cambodjaanse bewind van Heng Samrin gestuurd. President Brezjnjev en premier Kosigin van de Sovjet-Unie feliciteerden de nieuwe Revolutionaire Raad van Cam bodja met „de overwinning van de revolu tionaire patriottische krachten”. In een interview met het Amerikaanse weekblad Time, dat wordt aangehaald door het Russische persbureau Tass, heeft de Russische president verklaard, dat het nieuwe bewind in Cambodja kan rekenen op de volledige steun van de Sovjet-Unie. Brezjnjev noemt in het vraaggesprek het verdreven bewind van Pol Pot „weerzin wekkend” en levert felle kritiek op China, dat „een grote mond opzet over de inmen ging in de gang van zaken in Cambodja”. (Van onze redactie buitenland) d gezien, en direc- aandeel- ende te- i is voor- dsadvies I over de ngsraad,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3