Advies te vertrekken Pastor Eikske uit pastorie Motor van F-15 onbetrouwbaar Kankerverwekkende stoffen in Rechter door GRAPO gedood Kabinet beslist overmorgen Buitenlanders c TNO wil verbod op ontwapenen twee Nederlandse militairen marechaussees 2 soorten asbest mogelijk naar Libanon IJmuider Courant Franse prijs voor Hittegolf in zanger V.d. Meer Asiel voor nog 78 Vietnamezen Davitamon 10 Pier Luigi Nervi overleden Dertig doden bij treinramp Turkije Minterweers tand voor het hele gezin bier 1 Damiate Pers L Eu Australië dc BONNETERIE Pander Bisdom Roermond: Negen ongelukken Volgens Westduits onderzoek Advies aan minister Ginjaar I h R. 1 IJ WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI 19 7 9 1 0 4 Amsterdam: Kalverstraat 183/Rokin 142. I Donderdag 18, vrijdag 19, zaterdag 20 januari vanaf 's morgens 9.00 uur. R, w P ji h ir h k b 3 zc V (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/WASHINGTON/ PARIJS. Het ziet er naar uit, dat de sjah nu ook de steun van de Verenigde Staten heeft verloren. Gisteren heeft Washington de vorst laten weten, dat het beter is als hij Iran verlaat, al is het maar tijdelijk. De Verenigde Saten zou den dit de sjah hebben geadvi seerd omdat de vorming van een burgerregering onder leiding van premier Baktiar de spanningen in Iran nauwelijks heeft doen afne men. 11 (ADVERTENTIE) Onze Sjah verliest steun van VS Den Haag - Amsterdam - Rotterdam - Eindhoven - Groningen - Leiden - Enschede I (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) 147,50 ij E-aa a j V (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een aantal asbestpro dukten moet verboden worden omdat ze schadelijk kunnen zijn voor de gezond heid. Dit is de voornaamste conclusie van een speciale asbestcommissie van TNO. De commissie heeft haar advies aan minister Ginjaar van volksgezondheid uitgebracht. De commissie noemt twee hoofdsoorten asbesthoudende produkten, die van de markt zouden moeten verdwijnen: onge bonden en licht gebonden produkten. On der de laatste categorie vallen de bekende asbest kookplaatjes en de platen onder kachels. Onder ongebonden produkten verstaat de TNO-commissie droge asbestmengsels die gebruikt worden om gaten in pleister werk op te vullen. Bij gebruik hiervan kan een aanzienlijke hoeveelheid asbest wor den ingeademd. Zo’n sterk geconcentreer de hoeveelheid asbest is kankerverwek kend. Voor tweehonderd mensen die zich in de baai van Manilla aan boord van het schip bevinden is al een nieuw vaderland gevon den. De helft van deze opvarenden gaat naar Israel. Het bestuur van de parochie zegt dat de stappen tegen Van der Spek niet onverwacht komen. Eerder was hetzelfde gebeurd met pastor Miede- ma van Het Eikske. Van der Spek is assistent van Miedema. Miedema is getrouwd en Van der Spek heeft aan- gekondigd in het huwelijk te zullen treden. Beiden hebben verklaard hun priesterlijke taken als voorheen te blijven uitvoeren. Het bestuur van de streekparochie stelt zich achter de priesters en zegt vertrouwen te heb ben in de juridische afloop van de kwestie. Ook de andere solistenpartijen, vertolkt door Felicity Palmer, Birgit Finnila en Kurt Equiluz, werden met de platenprijs onderscheiden. Deze uitvoering van de Jo hannes Passion werd eind 1977 in Lausan ne, Zwitserland, opgenomen en in het voorjaar van 1978 uitgebracht op het merk Erato. Op hetzelfde merk verschijnt deze maand van Van der Meer een soloplaat met alle liederen van Henri Duparc. De Franse muziekwereld beschouwt het als een bijzondere gebeurtenis dat dit zeer specifieke Franse repertoire door een Ne derlander op de plaat is vastgelegd. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De Nederlandse bari ton Ruud van der Meer heeft in Parijs de Franse Grand Prix du Disque gekregen voor zijn vertolking van de Christus-par- tij in de Johannes Passion van Bach. De buitenlanders zeiden in hun huis de juiste papieren te hebben. Over de achtergronden tast de politie in het duister. Twee Israëliërs, die ook in het pand aanwezig waren en eveneens werden geboeid, verklaarden tegenover de politie dat zij de buitenlanders niet kenden. Zij hadden hun slechts onderdak voor een nacht gegeven. Nadat de beide politiemensen waren ge boeid, vertrokken de buitenlanders met koffers en vuurwapens in een groene Peu geot. De marechaussees belandden in het pand nadat bij een papierencontrole in de omgeving van het Leidseplein was geble ken, dat van die papieren niet.veel deugde. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Twee nog niet geï dentificeerde buitenlanders hebben giste- ra -- ond in een woning in de Amsterdamse V <n 'leuningenstraat twee marechaus sees .edreigd en hun pistolen afgenomen. DEN HAAG. De Verenigde Naties hebben de Nederlandse regering een in formeel verzoek gedaan troepen ter be schikking te stellen voor de VN-vredes- macht in het zuidelijke grensgebied tus sen Libanon en Israel. Het kabinet zal waarschijnlijk overmorgen beslissen of aan dit verzoek gehoor zal worden gege ven. Het gaat om ongeveer 600 militairen ter vervanging van de Franse en Iraanse troepen die binnenkort zullen worden te ruggetrokken. Het is nog niet bekend wanneer de Nederlandse militairen zou den moeten vertrekken en voor hoe lang. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie verklaarde gisteren, dat een eventuele uitzending past in het beleid van Volgens dit bericht heeft de scheikundi ge professor Rudolf Preussmann in 111 van de 158 onderzochte bieren en merken nitrosamine ontdekt, dat een van de sterk ste kankerverwekkende stoffen zou zijn. Een liter bier zou 68 miljoenste gram nitrosamine voorkomen. Met name in donker en zwaar bier is nitrosamine aangetroffen. Een woordvoerder van de hoofdinspec tie levensmiddelen van het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag heeft van morgen de aanwezigheid van kankerver wekkende stoffen in bier bevestigd. Ver der deelde hij mee dat een onderzoek wordt ingesteld naar het moment waarop de nitrosamine in het brouwproces sluipt. Volgens de directeur van het Centrale Brouwerijkantoor in Amsterdam, A. A. de regering dat een vergroting van de VN- taken van onze krijgsmacht voorstaat. De Verenigde Naties hebben echter aan- gekondigd alleen troepen naar Namibië te zenden als dit land op een door de VN erkende wijze onafhankelijk wordt en niet via door Zuid-Afrika gecontroleerde ver kiezingen. SYDNEY (UPI). Het ziet er naar uit dat de al zeven dagen durende hittegolf in Australië haar hoogtepunt nog moet be reiken. Tot nu toe is er in de warmste streek, Balranald in Nieuw Zuid Wales, een re- cord-temperatuur gemeten van 45 graden Celsius, terwijl het kwik in Sydney steeg tot 38 graden. Enkele maanden geleden hield Neder land al tweehonderd man geneeskundige troepen paraat om uit te zenden naar Na mibië (Zuidwest-Afrika). Badgasten werden in deze stad door de hitte bevangen en moesten in afwachting van medische behandeling, in ijs worden gewikkeld. Het besproeien van tuinen is in heel Australië tussen negen uur ’s morgens en zes uur ’s middags verboden. Er is nog geen sprake van verdere voorzorgsmaat regelen. (Van onze redactie buitenland) HAMBURG. In bepaalde biersoorten is een kankerverwekkende stof aangetrof fen. Dit meldde het Westduitse weekblad Stern gisteren. Stern baseert het artikel op een nog niet gepubliceerd rapport van het Centrum voor kankeronderzoek in Heidelberg. (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Dertig reizigers zijn gis teren om het leven gekomen bij een trein ongeluk in de omgeving van de Turkse hoofdstad Ankara. Eerder werd aangenomen dat de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA rechter Miguel Cruze Cuenca in het centrum van Madrid had neergeschoten. Ruim honderd mensen raakten gewond. Naar de Turkse radio meedeelde reed een sneltrein in op een treinstel dat wegens een defect stilstond. Door de brand, die kort na de botsing uitbrak, zijn veel doden nauwelijks te identificeren. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Negen toestellen van het Amerikaanse vliegtuigtype F-15 (Eag le) zijn als gevolg van motorstoringen in de afgelopen acht maanden in West-Duits- iand en de Verenigde Staten neergestort. SCHAESBERG (ANP). Pater C. J. van der Spek, die gisteren door bisschop Gijsen van Roermond werd geëxcommuniceerd, moet van het bisdom binnen twee weken de pasto rie in het Limburgse Schaesberg ver laten. Indien de pastor van de streek parochie Het Eikske in Schaesberg niet aan deze aanzegging voldoet zul len juridische stappen volgen, zo is door het bisdom verklaard. MADRID (Reuter). De uiterst linkse stadsguerrillagroepering GRAPO heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de gisteren gepleegde moord op een lid van het Spaanse Hooggerechtshof. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Eén vlieger in de Bondsrepubliek vond daarbij de dood. De door Nederland be stelde F-16 heeft dezelfde motor als de F- 15. De ongelukken gebeurden nadat er sto ringen in de brandstoftoevoer in de vlieg tuigmotoren optraden. Dit gebeurde nadat werd overgeschakeld van gewone stuw kracht op volle stuwkracht, waarvoor de naverbrander moet worden gebruikt. In enkele gevallen vielen hierna beide moto ren uit. Zowel bij het opstijgen als op normale vlieghoogte deed het euvel zich voor. De ongelukken hebben tot gevolg gehad dat de Amerikaanse luchtmacht opdracht heeft gegeven tijdens oefenvluchten de naverbranders niet meer te gebruiken. In middels wordt gewerkt aan een wijziging van de motoren. De F-15-toestellen die op de vliegbasis Soesterberg zijn gestationeerd zijn inmid dels „aangepast”. Een woordvoerder van de Amerikaanse basis Ramstein in West-Duitsland heeft verklaard dat het aantal ongelukken per vlieguur voor de F-15 tot dusver zeer laag is in vergelijking met oudere gevechts vliegtuigen. In de eerste 100.000 vlieguren die de Eagles hebben gemaakt zijn er 6,6 verloren gegaan. Voor de F-4 Phantom, evenals de Eagle van McDonnel Douglas, was dit cij fer 24,8 en voor de Lockheed F-104 Star- fighter maar liefst 46,0. MANILLA (UPI). Frankrijk, Enge land en Hong Kong hebben gisteren ge zegd nog 78 Vietnamese vluchtelingen asiel te zullen verlenen van de 2300 die aan boord zijn van het vrachtschip Tung An in Hong Kong. m D cc df m w kï h( st ge dc d< m Lees eerst de gebruiksvoorschriften aa m nc 19 da se Of dc V SC w UI tei Jvo va ‘ni< pl; mi .24 op tei de be bil -se: zij tei ve za. ne he uil nii IJ] is tei dit Baktiar zelf heeft gisteren overigens her haald, dat de sjah binnen enkele dagen zijn land zal verlaten. In Teheran wordt echter gevreesd, dat het vertrek van de Iraanse vorst zal leiden tot een militaire staatsgreep. De legertop verzet zich nog altijd heftig tegen het afreizen van de vorst. Generaal Gosrowdad, commandant van de Iraanse para-troepen en een be langrijk adviseur van de sjah zei gisteren, dat „als de sjah vertrekt zullen de commu nisten het land overnemen en dat zal het leger nooit toestaan”. Volgens de generaal is het leger ook niet tevreden met de rege ring Baktiar: „Als Baktiar niet voorkomt genomen, is nog steeds sprake van een groot tekort aan olie en benzine. De ook daar gestaag vallende sneeuw vermocht de pret, zo te zien, niet drukken. HANDELS/INDUSTRIE N.V./B.V. met of zonder aktiviteiten tegen contante betaling én fiskale voordelen te koop gevraagd met activa vastgoed, machines, inventaris, goederen en/of debiteuren etc. Afhandeling via NIVRA accountant strikt vertr. Br. onder nr. 9003 van dit blad. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal De Itaoiaan Nervi bouwkundig inge nieur, hij wilde geen architect genoemd worden wordt beschouwd als een pio nier in het gebruik van gewapend beton. Zijn inzichten hebben de architectuur in de gehele wereld beïnvloed. In Nederland is Nervi ook bekend om zijn omstreden plan voor de herbouw van het Haagse stadsdeel Schedeldoekshaven, bij het Spui. Nervi was een specialist in het ontwer pen van bouwwerken die een zo groot mogelijke ruimte overspanden zonder dat deze ruimte werd gebroken door steun punten. Hij paste dit in 1935 toe voor een aantal militaire hangars in Italië en later onder meer bij de expositiehal in Turijn, die een overspanning heeft van 95 meter. Tot zijn meest recente werken hoort een enorme ontvangzaal in het Vaticaan. i 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 De commissie zegt in haar advies dat de licht gebonden asbestprodukten (asbest- karton, kookplaatje, etc.) ook uit de markt genomen moeten worden, omdat juist door de lichte binding na kortere of lange re tijd een afgifte van asbestvezels is te verwachten. Zowel voor de gebonden als voor de licht gebonden asbestprodukten zijn volgens de commissie vervangende produkten be schikbaar. In één vorm mag asbest naar het oordeel van de TNO-commissie wor den gebruikt. Dat is in bijvoorbeeld rem- voeringen en in asbestcement. Bij deze produkten komen geen asbestvezels vrij. opruiming duurt welgeteld 3dagen. dat de sjah weggaat, graaft hij zijn eigen graf”, aldus Gosrowdad. Ook de ayatollah Khomeini zei gisteren in Parijs een militaire staatsgreep niet uit te sluiten. „Maar”, aldus Khomeini, „mocht er een militaire regering komen, dan zal het volk net zolang vechten tot er een islamitisch bewind komt”. De ayatol lah die als belangrijkste symbool van het verzet tegen de sjah geldt, blijft ook bij zijn afwijzing van Baktiar en zijn regering. „Omdat die regering is opgezet door het regiem van de sjah”. Intussen heeft Baktiar zijn kabinet nog steeds niet rond. Aangenomen wordt, dat hij nu morgen zijn ploeg aan het parle ment zal presenteren, twee dagen later dan was aangekondigd. Per decreet heeft de sjah gisteren bevo len dat alle persoonlijke bezittingen van de keizerlijke familie moeten worden overge dragen aan een stichting „ten bate van godsdienstige, onderwijskundige, sociale en welzijnsorganisaties, die door het volk zijn opgericht en ook door het volk worden bestuurd”. Het keizerlijk vermogen wordt geschat op honderden miljoenen dollars. Overi gens zou de sjah de vorige week aanzienlij ke sommen hebben overgeheveld naar Zwitserse banken. ROME (UPI en ANP). Pier Luigi Nervi, een van de grootheden van de mo derne architectuur, is dinsdag op 87-jari- ge leeftijd in Rome overleden. Vriesendorp gaat het om dermate kleine hoeveelheden dat men zich niet ongerust hoeft te maken. Als voorbeelden van zwaar bier noemde Vriesendorp vanmor gen onder andere het bokbier en zware trappisten-soorten. Verschillende soorten import-pils, waaronder Moortgatt Duvel, zijn zwaarder dan het normale pils. „Maar”, aldus Vriesendorp, „dat wordt zo weinig gedronken. De grootste omzet heeft toch het pilsje”. Volgens het Westduitse onderzoek bevat pils niet of nauwelijks nitrosamine. Naar Europese voorschriften zijn de bieren in gedeeld in categorieën die op het etiket vermeld moeten worden. Normaal pils valt onder categorie 1. Zwaardere soorten ver melden een S op het etiket”. De Westduitse Bond van Bierbrouwers heeft aangekondigd dat zij maatregelen gaat treffen de hoeveelheid nitrosamine te beperken. In traditionele kledij staan deze vrouwen in de rij, wachtend op het moment dat zij aan de beurt zijn om hun lege olievaten te vullen. In de Iraanse hoofdstad Teheran, waar deze foto werd

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4