OVER IJMUIDEN GESPROKEN Raadsvrouwe pleit voor vernietiging vonnis de Vilder zakennieuws MEKOG vraagt bij GS nieuwe vergunning NIEUWSNET VANAF 7 FEBRUARI IN DE KIOSK. OORDEEL ZELF. Over de brug Een nieuw blad voor „de bij uitstek welstandige lezer.” PHILIPS VIDEORECORDER 113100 z Kort IJmondnieuws erk Gevarieerd programma voor ontspanning van bejaarden Santpoort Speelzaal „Pinokkio” weer geopend 7 19 7 9 IJMOND JANUARI 1 0 WOENSDAG J J N r Sonneveld PHILIPS BANDEN PHILIPS VIDEOCAMERA Opdracht voor Conrad-Stork HET EERSTE NIEUWSMAGAZINE VAN NEDERLAND. KOPREGEL BOVEN EEN ARTIKEL VAN PERK SAUER IN DE GROENE AMSTERDAMMER VAN 8 NOVEMBER (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. „De vervol ging tegen Tony Ides wegens het verbergen van een weggelopen so“r9.2OJ minderjarige is destijds onrecht matig ingesteld. Het ging alleen - om legitimatie van een handelwij ze van de toenmalige Haarlemse kinderrechter De Groot. Er is in flagrante strijd gehandeld met 2 hetgeen beoogd is bij de instelling lfr*| van het instituut kinderrechter”. - - Haarlem. arlem. P. 112 :m. ien 6. Dot (ADVERTENTIE) Hoge Raad buigt zich over 4731) 19 en 21.30 19 en 21. 30, 16, 19 Inzake wet luchtverontreiniging i niet w (ADVERTENTIE) ile Zaken i Heemstedi lems Bac m.v. Alb( ivo Kerk L. Veersti ,,Met dep verborgen voor de politie. Dat gebeurde nadat het meisje was weggelopen uit een kindertehuis. Het Hof heeft volgens mevrouw De Bilt ten onrechte geen aandacht besteed aan de vraag of de officier van justitie haar cliën te wel had mogen vervolgen. Daarom vroeg ze de Hoge Raad het vonnis te ver nietigen. De raadsvrouwe zocht voor haar stelling steun bij de uitspraak die de Hoge Raad vorig jaar mei heeft gedaan in de zaak-Menten. „Daarin gaat het om de vraag of er wel rekening is gehouden met de eisen van een goede procesorde. Wan neer de zaak-Menten met die van mijn cliënte vergeleken wordt, ligt er een aantal duidelijke parallellen. Zo is er duidelijk Op zondag 4 februari 1940 presenteerde de IJmuider toneelvereniging Kunst kring haar donateurs een cabaretavond in het gebouw Cycloop. Het bestuur vertrouwde de verzorging van het programma toe aan een jong talent, een zekere Wim Sonneveld, die tekende voor een aantal „chansons en conferences”. Hij had al een eigen Kleinkunst-Theater. Uit de lezerskring kregen we het programmaboekje voor de avond ter inzage. „Liedjes uit het moederland” werden gezongen door Amsy Moina, „in sarong en kabaai”. Tevens was er Nell Knoop „in haar repertoire”. Schetsjes werden gespeeld door Irmgard Andersen en Wim Paauw. Aan de piano zat Wim de Vries. Wim Sonneveld gaf als slotnummer voor de pauze „liedjes en praatjes” ten beste, na de pauze „Attentie voor de Adverteerders” en als finale „vrolijke liedjes en imitaties”. Na afloop was er een „Groot Feesthal met Attracties onder leiding van den Heer van Meurs”, met muziek van de „Lido’s”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). sprake van willekeur. Tony is wèl ver volgd, maar andere hulpverleners niet. Bo vendien waren er verwachtingen gewekt waaraan niet voldaan is, doordat men zich niet heeft gehouden aan afspraken die tussen hulpverleners en de politie waren gemaakt. Verder waren er zwaarwichtige belangen die Tony Ides deed handelen zoals ze heeft gedaan”. De verdedigster maakte verder nog be zwaar tegen de vermelding in het vonnis van wat er met het meisje na 27 oktober 1976 is gebeurd. „Er is geen enkel oorzake lijk verband aan te tonen tussen hetgeen mijn cliënte ten laste is gelegd en het feit dat het meisje in Amsterdam is gaan tippe len. Het is juist zo dat dit is gebeurd nadat de gezinsvoogdes plaatsing van het meisje in een pleeggezin had geweigerd”, aldus mr. De Bilt. De zaak-Ides is een van de vele gevallen waarin alternatieve hulpverleners in bot sing komen met officiële hulpverlenende instanties en met justitie. Bij de nu aan de Hoge Raad voorgelegde rechtzaak speelde in eerste aanleg ook de positie mee van de omstreden Haarlemse kinderrechter mr. De Groot. Deze nam volgens de raadsvrou we tegenstrijdige beslissingen en besloot zelfs het meisje in een inrichting te plaat sen zonder dat hij haar gezien of gespro ken had. Zowel de Haarlemse rechtbank als het Amsterdamse gerechtshof hebben in hun uitspraken begrip getoond voor de hou ding van de Release-medewerkster. De rechtbank stelde in haar vonnis van 27 oktober 1977 dat Tony Ides naar beste inzichten hulp had geboden aan een min derjarige. „Maar zij heeft daarbij gebruik gemaakt van onaanvaardbare middelen, die in strijd met de wet zijp”, aldus de rechtbank, die een boete van vijfhonderd gulden oplegde. Het Hof stelde het alleszins begrijpelijk VELSEN-NOORD. De peuterspeel zaal „Pinokkio” is vanmorgen weer open gegaan na een conflict tussen de vaste leidster Henny Duyndam en het bestuur van „De Mei” dat eind vorig jaar tot sluiting leidde. De dames E. Huijg en E. Hoogland namen het initiatief voor de nieuwe start. Zij waren in het verleden als vrijwilligster („Speelmoeder”) aan de peuterspeelzaal verbonden. Met de heropening wordt vooruitgelo pen op de installatie van een interimbe- stuur voor het buurthuis „De Mei” waar de speelzaal direct onder ressorteert. In het belang van de betrokken peuters is het niet raadzaam die bestuurlijke verandering af te wachten. Daar kunnen nog vele weken mee gemoeid zijn”, aldus mevrouw E. Huijg vanmorgen. „Pinokkio” gaat vol gens het eerder gevolgde rooster draaien. Van maandag tot en met vrijdag zijn ’s ochtends peuters van 2 en 3 jaar wel kom. De maandagmiddag is voor de 4- jarigen. te vinden dat de verdachte zich als Relea se-medewerkster moreel verantwoordelijk heeft gevoeld voor het meisje toen deze zich tot haar om hulp wendde. Belangrij- ker was nog dat het Hof constateerde dat de verdachte geprobeerd heeft de nodige contacten tot stand te brengen tussen alle bij de problemen betrokken personen en instanties. „Het is te betreuren dat dit niet heeft geleid tot een gesprek tussen alle betrokkenen, maar dit laatste valt aller minst aan de verdachte te verwijten”, al dus het Hof, die daarmee duidelijk de beschuldigende vinger uitstak naar de toen nog in functie zijnde Haarlemse kin derrechter. Ondanks alle begrip kwam echter ook het Hof tot een veroordeling, al werd er wel bij gezegd dat de Release-medewerk ster slechts „in geringe mate strafwaar dig” was. Tegen dit vonnis is nu cassatie aangetekend. Over twee weken wordt de behandeling voor de Hoge Raad voortge zet met de conclusie van de procureur- generaal. Vermoedelijk vijf weken daarna zal de Hoge Raad uitspraak doen in deze zaak. DE HIERBIJ afgedrukte foto, gemaakt op 12 mei 1922, roept bij de heer Kuipers vele herinneringen op aan leerkrachten leerlingen. Geheel links staat het hoofd van de school, J. van der Does, wiens vader een schoenwinkel en schoenmake rij had aan de Prins Hendrikstraat, naast de fietsenzaak van A. van de Wint; V.d. Does senior was vele jaren lid van de gemeenteraad. Bij het schoolhoofd staat de onderwijzer Suiker. Rechts ziet men de onderwijzers Feddema en Pas. NAMEN VAN leerlingen: Arie en Jan van Riet (hun vader was bekend door de smederij Van Riet en Mooij in de Zee straat), Ko en Toon Born van de Kanaal straat (hun vader was bij Rijkswater staat werkzaam), Gerard en Leo van Buuren van de paardeslager in de Presi dent Krugerstraat, Arnold en Bertus Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 11004) 15.1 Pink Pa TOEN IJMUIDEN een treinverbinding kreeg was het plaatselijk leven nog ge heel rondom het Noordzeekanaal gecon centreerd. Het station en de goederen loods van de Hollandsche Ijzeren Spoor weg Maatschappij werden dan ook vlak bij het kanaal gebouwd. Vandaar was men in een wip bij het kantoor van de havenmeester, de steiger van de Amster damse boot, het magazijn van het loods wezen, het postkantoor (later zou dit een plaats in de Kanaalstraat krijgen), de woningen van de sluiswachters tegeno ver het sluizencomplex, de vissteigers en de (nog particuliere) visafslag. Wie het duinterrein in de rug van het dorp wilde bekijken kon van het station af vrijwel direct de Annastraat inlopen of meteen rechtsaf gaan, door de Kanaalstraat naar de Oranjestraat, waar het hotel-café Nommer Eén de koffie al klaar had staan. ER WAREN REEDS tekenen dat het volgens de opzet geheel op de scheep vaart gerichte plaatsje IJmuiden zich an ders aan het ontwikkelen was dan welke plannenmakers dan ook had vermoed. Regelmatig kwamen er zoveel vissloepen en kotters in het Noordzeekanaal te lig gen dat de grote scheepvaart er steen en been over klaagde: voor wie was het kanaal nu eigenlijk tot stand gekomen, voor de vracht- en passagiersschepen of voor de sloepen en de kotters? Nadat er herhaaldelijk aan de bel was getrokken gaf de regering opdracht een speciale vissershaven te graven. De directie van de spoorwegmaatschappij begreep dat hier een unieke kans lag om het tot „Moordt Li.: „L’Hot dusver schriele lijntje nieuw leven in te blazen door het zoveel mogelijk in te schakelen voor het vervoer van de vis. Ze liet een flink station bouwen bij de Vis sershaven waarheen ook de afslag werd verplaatst. Het bleek al gauw een wijs besluit te zijn. Toen de rails eenmaal waren verlegd begon zich een „gouden lijntje” te ontwikkelen. Het dorp IJmui- den lag voortaan wel ingesloten tussen het kanaal en de rails maar deze omar ming bood een zee van ruimte voor ver dere uitbreiding. IJMUIDEN werkte zich op tot de groot ste visserijaanvoerplaats van het Euro pese vasteland. Daardoor begon de omarming al vóór de Eerste Wereldoor log te knellen: de bouwgrond werd schaars. Aan de andere kant van de spoorlijn was gelukkig ruimte volop. Een groot duinterrein scheidde IJmuiden van de eerstvolgende woonplaats, Velse- roord. Een prachtige gelegenheid derhal ve om IJmuiden een buitenwijk te bezor gen met meer licht en lucht dan in het oude, haastig gebouwde deel mogelijk was, uitzonderingen aan de Kanaalstraat en de Koningin Wilhelminastraat daarge laten. In de buitenwijk konden alle wo ningen een voortuin krijgen, beslist een luxe in die tijd. Daarom wilde men de gebruikelijke aanduidingen „straat” en „weg’ niet toepassen. Het gemeentebes- IJMUIDEN. De MEKOG-kunstmest- fabriek heeft bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een aanvraag ingediend in gevolge de wet inzake de luchtverontreini ging om een nieuwe vergunning voor haar fabriek op het Hoogovensterrein. Deze nieuwe vergunning moet tevens alle eer der verleende vergunningen gaan vervan gen. De aanvraag met de daarbij behoren de ontwerp-voorwaarden ligt onder meer ter inzage op het Provinciehuis in Haarlem en op de gemeentesecretariën van Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Bloemendaal, Ca- stricum, Haarlemmerliede en Spaarnwou- de. Uitgeest en Zaandam en in de Openba re Bibliotheken in Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Belanghebbenden kunnen tegen het ver lenen van de gevraagde vergunning schrif telijk bezwaar indienen tot en met zes februari, de bezwaarschriften dienen in tweevoud ingediend te worden bij burge meester en wethouders en moeten gericht zijn aan Gedeputeerde Staten. Mondelinge bezwaren kunnen kenbaar gemaakt wor den op de hoorzitting die het college van GS op 25 januari houdt in het stadhuis van Velsen, de hoorzitting begint om drie uur. nder vei ijf in lerd mei gen in 4 van <1 srd over elpen. tel. 31918 jlers van larjol Flo >rt samen’ 112439) Va lebosch m tel. 3124» espetheatr Nooij van de kapper en de Planciusd- warsstraat, Ben en Adriaan Gjertsen van de koude bakker op het Wülemsplein, Hein en Theo Smakman die bij de water toren aan de Vissershaven woonden (ok hun vader was bij Rijkswaterstaat), Ben, Gerard, Theo en Herman Kuipers, zoon van de Kuiper in de Prins Hendrikstraat, Willem en Cor Klaassen van de schoen winkel in de Kanaalstraat, Cor de Graaf en broer, zoons van de directeur van de PEN-centrale in de Kanaalstraat, Nico en Cor de Ruijter. zoons van de bakker, Jan, Frans, Nico en Jo Berkhout, van wie de vader zijn bestaan in de vishal had, Wim en Boudewijn Spoelstra, zoons van de loods, de broers Klepper, zoons van de visroker, Theo en Cor Verzijlbergh van de directeur van de gemeentelijke reini- gings- en ontsmettingsdienst, Sjoerd en Theo de Jong en de afslager in de vishal, Joop en Piet Neve, zoons van een man van Rijkswaterstaat. Namen blijven uit de herinnering tevoorschijn komen: Daalhuijzen, Arie Janson en zijn broer, Jan en Gerard van Rixel, de broers Ter- horst, de broers Slootmans, de broers Van Gooi. DE KENNEMERLAAN veranderde, terwijl zij opgroeiden, van een stille laan in een druk maar fraai woon- en winkel centrum dat het hart van „Over de brug” ging vormen. Het Kennemerplein, eens het voetbalveld van vele jongens, werd een uniek stuk stadsschoon. Zo ontwik kelde dit nieuwe deel van IJmuiden zich tot een goed geheel waar iedere IJmuide- naar in zijn hart heel erg trots op was. XS; VELSEN-NOORD. Het Administra tiekantoor J. J. J. Jansen te Velsen-Noord gaat voortaan onder de naam „Velser Be- tuur koos in april 1912 voor de namen Kennemerlaan en Julianakade. Tot nu toe bezat IJmuiden slechts één laan, de Hoflaan, maar deze bevond zich dan ook in het gespaard gebleven natuurgebied van de oude Breesaap aan de noordkant van het kanaal. Winkels waren in de Kennemerlaan en aan de Julianakade niet bepaald nodig, was het algemene oordeel. De in wat betere doen geraakte burgers die zich hier gingen vestigen zouden hun inkopen wel blijven doen in het centrum Kanaalstraat-Oranjestraat- Prins Hendrikstraat. DE JULIANAKADE moest worden opgehoogd voor er met de woningbouw kon worden begonnen. Tot uit Santpoort werden mensen ingeschakeld om daar toe zand uit de duinen te halen. Een bewoner van de Hofgeest herinnert zich dat de beloning voor het collectief van man, paard en (kleine) boerenwagen 2.85 per dag was. Opzichter Van Zand- voort regelde het werk. Voor de Kenne merlaan lag het allemaal eenvoudiger; over het algemeen kon men volstaan met het egaliseren van het terrein. Reders, schippers en vishandelaren gingen zich in de nieuwe laan vestigen. Gewoonlijk lieten ze het bouwjaar in de gevel van de woning aanbrengen. Staand op de hoek van de Snellisusstraat kan men nog altijd een heel rijtje jaartallen opmerken. PARALLEL LOPEND met het begin van de Kennemerlaan kwam een jaar later de Huygensstraat tot stand, evenals de Jacob van Heemskerkstraat die aan vankelijk Maarten van Heemskerkstraat heette. De vroede vaderen waren ten onrechte op hun geheugen afgegaan toen ze de vlootvoogd wilden vernoemen en noteerden de voornaam Maarten maar dat was deschilder. Twee jaar later werd de fout hersteld, door een raadsbesluit en door andere naambord- ipc iyi rlo qJ'T'QqJ' DE WONINGBOUW in IJmuiden en Velseroord brak na de Eerste Wereldoor log (er was door gebrek aan materialen gedurende enige jaren een stilstand ge weest) alle records. Wat intussen „Nieuw- IJmuiden” of „Over de brug” werd ge noemd groeide als kool. In januari 1919 werd ook de naam Kennemerplein vast gesteld, evenals de naam Tasmanstraat en Tasmanplein. Van het Kennemerplein in die tijd maakte men zich overigens geen grote voorstelling. Het was nog een zandvlakte waar de jeugd naar hartelust kon ravotten, in het bijzonder de leerlin gen van de nieuwe school aan de Tas manstraat. De bouw hiervan in dit nieu we IJmuiden was een bewijs te meer van de armslag die het dorp, dat zich al stad noemde, dringend nodig had. Aanvanke lijk was de school namelijk gevestigd aan de Kerkstraat, dus in het deel aan de andere kant van de spoorlijn. Nu het aantal leerlingen te groot was geworden koos men zeer bewust voor „Over de brug". Op 12 mei 1922 werd deze foto geno men bij de nog slechts één jaar oude r.k. jongensschool aan de Tasman straat. De aanduiding „De Broert jes” op een bordje dat voor de leer lingen werd opgesteld gaf de bedoe ling van de foto aan: het ging eigen lijk om de hoogste klassen, maar aangezien het voor grote gezinnen bezwaarlijk was een hele reeks klassefoto’s te kopen mochten ook de broertjes uit de lagere regionen op de kiek, evenals kinderen van de nog aan de Kerkstraat gevestigde bewaarschool. De Tasmanstraat reikte in die tijd niet verder dan tot het schoolgebouw. Daarachter lag het „Zwarte Pad” naar Velseroord. Later zou vlakbij de school de „Wit te Bioscoop” komen. Jeugddienst. In de kerk De Hoek steen te Santpoort-Zuid wordt zondaga vond om zeven uur een speciale jeugd dienst gehouden onder leiding van ds. G. J Rijks. Grafologie. Mevr. J. ter Haar houdt dinsdag 16 januari een lezing over grafolo gie voor de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen. De bijeenkomst heeft plaats in De Duinpan te Santpoort-Zuid, aanvang ’s morgens tien uur. lastingadvies- en administratiekantoor bv” opereren. De naamsverandering gaat gepaard met een interne verschuiving op het personele vlak. De heer B. Meijer, accountant/administratieconsulent, gaat deel uitmaken van de directie. HAARLEM. Handelsveem C. Stein- weg B.V in Rotterdam heeft machinefa briek Conrad-Stork een opdracht ver strekt voor de bouw van een zogenaamde multipurposekraan. De kraan krijgt een maximumbedrijfslast van dertig ton en een vlucht van veertig meter. De afleve ringsdatum valt in het vierde kwartaal 1979. Dit zei mr. C. J. de Bilt-Rezelman dins dag in het pleidooi dat ze voor de Hoge Raad hield tijdens de behandeling van haar cassatieberoep tegen het vonnis dat het Amsterdamse Hof vorig jaar juli uitge sproken had. Daarbij werd de Haarlemse Release-medewerkster Tony Ides veroor deeld tot vijftig gulden boete of één dag hechtenis, omdat ze van 15 augustus tot 27 steden a oktober 1976 een toen 15-jarig meisje had eiden wi nptief e .Heen i naar daa namelij at laats! oelen va j de stai beschil zeewata n gebewi weelbede oord-Ho idustnet jgt Hooi ‘én zuivi lat wate n tweed iedt dol 1 nderzoe at bedri voor ee niet mil i die va1 g mindi DE IJMUIDENAAR M. IJ. G. („Ben”) Kuipers heeft de verhuizing van deze r.k. jongensschool, de Heilig-Hartschool, meegemaakt. Hij woonde in de Prins Hendrikstraat. Zijn vader had er de wel bekende kuiperij, vlabij de wagenmake- rij van Hoogland en de smederij van Van Ikelen. „We moesten voortaan een heel stuk verder lopen en bovendien was er onderweg altijd wat te beleven”, vertelt Ben Kuipers. „Wat in de nieuwe school meteen opviel was dat we een ander soort banken kregen die zo nieuw waren dat je de harslucht nog opsnoof. Een grote aanwinst was dat er een speciaal gymnastieklokaal was ingericht, com pleet met rekken en bok; zoiets hadden we in het oude gebouw niet gekend. DE SCHOOL WERD ingewijd door pastoor Lasance. De heer Kuipers herin nert zich de melodie en de (Franse) tekst die kort daarop werd ingestudeerd om de priester die graag voor de belangen van de jeugd op de bres stond toe te zingen. Hier een citaat: „Chantons le bon pas teur, - l’Ami de la jeunesse, - Pour bénir sa tendresse. - Enfants, chantons en coeur”. De Franse taal werd op de school met haar zeven klassen al in de vierde klas onderwezen, evenals Engels, later kwam er Duits bij. Ook de zanglessen met notenschrift namen een goede plaats in. SANTPOORT. De ontspanningscom- missie van de Unie van Vrijwilligers heeft ook voor de komende maanden een gevari eerd programma samengesteld voor de bewoners van het centrum Velserhooft en hun leeftijdgenoten elders in Santpoort. De reeks ontspanningsavonden die we derom onder leiding van mevr. E. J. M. Schutte staan wordt op dinsdag 16 januari ingezet met een muzikale show waarvoor een Zaans gezelschap met originele kos tuums naar Santpoort komt. Op woensdag 7 februari volgt een filmavond waarop de heer A. Schutte een aantal culturele films zal vertonen. Op veler verzoek is er een kienavond op dinsdag 27 februari met zoals gebruikelijk een keur van prijzen. Op woensdag 14 maart zal de heer J. Buitendijk enige geluidsfilms van zijn rei zen presenteren. Het eigen koor van Vel serhooft geeft op woensdag 28 maart een zangavond ten beste. Twee dagen later, maar dan in de middaguren, vraagt een modeshow de aandacht. Het seizoen wordt met de ontspannings avonden betreft op vrijdag 20 april beslo ten met een programma van muziek en zang uit bekende operettes. Deze avond wordt verzorgd door het gezelschap Musi- corda onder de titel: „Het is feest van het Jaar”. ijmuiden^ wat vertel je me nou? alternatieve hulpverlening Mi

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7