ONGERUSTHEID WIJKCOMITE BLIJKT TERECHT is it als tijdelijke oplossing Installatie startsein voor nieuw bestuur zakennieuws rs in de vishai J c()B accepteert noodgebouw GS zoeken geld voor behoud van stoomgemaal Halfweg KT 4 in aen ilië kort ijmondnieuws Subsidies Geschrokken Beschuldiging vijftig jaar VVB Stofversieriiig nieuwe buurthuisactiviteit int Spreekuur Man zonder rijbewijs rijdt auto total-loss GEEN KAARTEN MEER VERKRIJGBAAR VOOR POPCONCERT „Spaarnwoude” over ijsbaan en kerkje JU - Jubileumprogramma - UITBREIDING STAF SCHEPT RUIMTEPROBLEMEN VELSEN-IJMUIDEN DONDERDAG JANUARI 19 7 9 I 1 4 (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De huren van de 116 te bouwen woningen op het kaalslaggebied in oud-IJmuiden dat wordt begrensd door Kanaal straat, Koningsplein en Presi dent Krugerstraat zullen hoger liggen dan aanvankelijk werd verondersteld. De kleinste types uit het ontwerp van architekten bureau Peters en Boogers zullen een kale huurprijs moeten op brengen van 500 gulden. De mid delgrote woningen komen op een huurprijs van 562 gulden terwijl de grootsten een prijs van 800 gulden per maand zullen moeten opbrengen. R. van Bodegraven K. W. Bijl (Van onze streekredactie) SPAARNWOUDE. De stich ting recreatiegebied Spaarnwou de wil het kerkje te Spaarnwoude gaan huren. De overeenkomst die de gemeente nu heeft met de Her vormde gemeente, die eigenaar is, moet daarom worden overgeno men. Uit cultuurhistorisch en landschappelijk oogpunt is het ge wenst „stompe toren” te behou den zoals het is. Om dat doel te dienen zou het gebouwtje een so ciaal culturele, informatieve of re presentatieve bestemming moe ten krijgen. Over dit voorstel praat vrijdagochtend 12 januari het stichtingsbestuur in het be heersbureau aan de Kerkweg te Spaarnwoude. K H I M Nieuwbouw in Oud-IJmuiden loopt vast op hoge huren id) ’,50 iran een van het 'elijkmg sr prof. :che his- speciale evormd, i in de tiet is de aar rap- dit van ipubliek ijke we- in uitoe- ngen in ouwme- van de mine in Aldus stduitse gister- bij het luwpro- en, Hei- evenals reactie triaging un pro- J. Klop- elheden »ier niet gehaltes te gram al bom- intenge- istische nocrati- mtoor. aansla- Het zou )dsc Ine en jaar uur uur Aan alle onzekerheid omtrent de huur prijzen is een eind gekomen nu door ge noemd architektenbureau een huurprijs calculatie is gemaakt die heeft geleid tot deze uitkomsten. Op die calculatie was aangedrongen door het LOS (Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing). Een in stantie die op tal van plaatsen in Neder land adviezen uitbrengt betreffende stads- vernieuwingsprojekten. Het wijkcomité oud-IJmuiden had zich tot het LOS ge wend nadat er steeds meer onduidelijk heid ontstond in de relatie die het comité had met de gemeente. De aanbesteding van de omstreden 116 woningen zou buiten medeweten van het wijkcomité vrijdag 1 december hebben plaats gevonden. Onder druk van het wijk comité werd die aanbesteking daags te voren door wethouder Bijl uitgesteld. Vóór alles wilde het wijkcomité duidelijk heid over de te verwachten huurprijzen van de nieuw te bouwen woningen. Van gemeentezijde werd gesuggereerd dat wanneer aanspraak zou kunnen worden gemaakt op overheidssubsidie(s) de huur prijzen op een zodanig redelijk niveau zouden komen' te liggen dat een belangrijk deel van de autochtone bewoners naar de wijk zou kunnen terugkeren. Voor dit nieuwe programma-onderdeel is de vastgestelde tijd tussen vier uur en half zes ’s middags. Bij voldoende animo bij de jeugd uit de omliggende wijk wordt de nieuwe activiteit wekelijks op dinsdag middag voortgezet tot een maximum van tien middagen. Aanmelding is mogelijk bij stafmedewerker Klaas Meeter van „De Brulboei” of rechtstreeks via het telefoon nummer 02550-10652. VELSEN. Burgemeester P. J. Molen dijk houdt maandag 15 januari geen spreekuur. Ook het spreekuur van wet houder mevrouw A. J. P. van Heel van personeelszaken op woensdag 17 januari komt te vervallen. VELSEN. In het buurthuis „De Brul boei” aan de IJmuidense Kanaalstraat wordt op dinsdag 16 januari begonnen met een cursus stofversieren voor jeugd tussen elf en vijftien jaar. Onder deskun dige leiding kan ervaring worden opge daan met batikken, textielverven en an deren technieken voor stofversiering. té hebben gehad met wethouder K. W. Bijl en de chef van de afdeling Huisvesting van de gemeente de heer R. van Bodegraven. Daarbij was ook een vertegenwoordiger van het LOS aanwezig. De consequentie van deze hoge huurprij zen is onder meer dat de huizen niet ge bouwd kunnen worden in de woningwet- sektor. Bovendien worden door de rijks overheid geen subsidies verleend voor de bouw van dit soort woningen. De gemeen telijke vertegenwoordigers hebben in het gesprek met het wijkcomité moeten erken nen dat men op deze basis niet verder kan gaan. Het wijkcomité houdt vast aan de toe zegging die de gemeente heeft gedaan in een brief van 22 maart 1978' waarin de Vakbeweging. De NKV-vakcentrale IJmond-noord begroet op dinsdagavond 23 januari in de Nieuwe Slof vertegen woordigers van de plaatselijke politieke partijen die een uiteenzetting zullen geven over hun activiteiten. De bijeenkomst be gint om 20 uur. „praten met het LOS” garantie zou zijn gegeven dat nieuwbouw zou plaats vinden tegen voor de bewoners van oud-IJmuiden betaalbare huurprij zen. Het wijkcomité is er bij herhaling van beschuldigd de ontwikkeling in oud-IJ muiden te hebben tegengehouden. Het, wijkcomité heeft die beschuldiging even zo vele malen van de hand gewezen en zich op het standpunt gesteld dat het de ge meente is die door het volgen van onduide lijke procedures verantwoordelijk moet worden gesteld voor het tijdsverlies dat regelmatig ontstond omdat het wijkcomité aan de gemeente opheldering moest vra gen over zaken die niet duidelijk waren of waarover van gemeentewegen mededelin gen werden gedaan. De Stisa en het SDAB hebben momenteel gebouw „In de Abeel” (aan de Abelen straat) als gezamenlijk vestigingsadres. COB-projectleider B. van der Vegt spreekt van een krappe huisvesting op een redelijk goede plek. Daarin wordt gezamenlijke huisvesting met de Stisa (Stichting Samenlevingsop bouw Velsen) op een plek „ergens in IJ- muiden-Oost” als uitgangspunt genomen. Het Centraal Orgaan Opnamebeleid, tot nu toe ressorterend onder de Velsense Sociale Dienst, wordt onderdeel van het COB. Het Centraal Orgaan Bejaardenbe leid en de Stisa hebben op dit moment drie sollicitatieprocedures lopen om voldoende op de nieuwe situatie te kunnen inspelen. Er zijn vacatures voor een functionaris bejaardenbeleid (voor het COB), een admi nistratieve kracht voor het Centraal Or gaan Opnamebeleid en tenslotte een kan- toorkracht waar het Stisa erg mee gehol pen zou zijn. Het gaat om versterking op Het ligt in de bedoeling dat het gemeen tebestuur woensdag 17 januari het wijkco mité ontmoet om opnieuw over de nieuw bouw in Oud-IJmuiden, die in een steeds neteliger positie komt te verkeren, van gedachte te wisselen. Het wijkcomité zal onverkort vasthou den aan de van gemeentezijde gedane toe zeggingen, „omdat”, zoals een woordvoer der van het comité opmerkte, „het met de huren die uit de bus gekomen zijn zo goed als zeker is dat niet één voormalige bewo ner van het kaalslaggebied kan terugkeren naar de wijk. En juist die toezegging was de basis van de onderhandelingen over renovatie en nieuwbouw.” punten waar in het personeelsbestand al eerder tekorten bestonden en uitbreiding van de staf. De totale bezetting voor COB en Stisa samen komt daarmee op elf men sen. Prinsenverkiezing.De Beverwijkse carnavalsverenigin De Zeezotte houdt op zaterdagavond 13 januari in de Nieuwe Slof de prinsenverkiezing. Wie de prins wordt, mag pas die avond bekendgemaakt worden, maar dat er een nieuwe prins kan worden voorgesteld, is nu al zeker. De verkiezing zal feestelijk omlijst worden door het Cocktail Trio, duo Ab Glas, Los Rancheros, de Strawberries en de Propep- pers. De bijeenkomst begint om 20 uur. Dan moéten alle bestaande vacatures ver vuld zijn en wordt de huisvestingsituatie aan de Abelenstraat pas echt nijpend. Een nadere uitwerking van het plan be vat onder meer een berekening van de inrichtingskosten van het kerkje dat al jaren wordt gebruikt door de kunstenaar Jan Mulder. Haarlemmerliede en Spaarn- woude, de huidige pachter, heeft via bur gemeester IJsselmuiden al laten weten Mulder de (onder)huur te zullen opzeggen. Een ander agendapunt heeft betrekking op het gebruik van de natuurijsbaan in het noordwestelijk deel van het recreatiege bied, de Oosterbroek in de gemeente Vel sen. Het bestuur moet oordelen over een plan de schaatsvereniging Velsen per jaar vergunning te geven voor een voortgezet gebruik. De club zou een verplaatsbaar onderkomen bij de baan mogen neerzet ten. De waterpartij en de ijsbaan zouden evenwel ook mogen worden gebruikt door de Kennemer Modelbootclub te Haarlem. Het regelen van de waterhuishouding in dit gebied gaat de stichting een bedrag van op zijn minst enkele tienduizenden gul dens kosten. De vergadering in het beheersbureau is openbaar en begint om kwart over negen. daarin met een oppervlakte van veertig vierkante meter maar zeer ten dele in kunnen voorzien. „Een inwendige verbou wing van „In de Abeel" kan misschien voor korte tijd soelaas bieden”, zegt Van der Vegt hoopvol. Rechts naast de ingang bivakkeert hij in een vertrek waar, zo goed en zo kwaad als dat gaat, ook vergaderd wordt. Er wordt aan alle kanten geïmpro viseerd in het gebouw aan de Abelen straat. Ook na toevoeging van het noodge bouw blijft het passen en meten. De COB en ook het bestuur zien toewijzing van het voormalige Velserbad of een deel daarvan als werkelijk afdoende oplossing (UPH Jen van aag ge- tan drie 1,80 ’,60 },50 ’,70 ),50 ),75 „geschrokken” IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 1605 kisten kabeljauw, 129 kisten wijting, 9 kisten schol, 89 kisten schar, 49 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 40 kg.: kabeljauw één 108-102, kabeljauw twee 142-108, ka beljauw drie 114-76, kabeljauw vier 96-76, kabeljauw vijf 84-65, schol drie 122, schol vier 120-104, schar 86-66, wijting drie 112- 77, bot 35-25, kuit 92-74, steenbolk 4845. De besommingen waren: KW 29 ƒ8800, HA 60 HA 106 ƒ4400, UK 17 UK 48 ƒ2280, UK 7 UK 159 ƒ7900, UK 89 UK 185 ƒ2550, IJM. 18 ƒ2800, verder waren er: drie Texelaars, één Gqedereder, één Ouddorper en twee Volendammers met totaal 150.000 aan besomming. IJMUIDEN. Een 29-jarige inwoner uit Amsterdam is gistermiddag om tien minuten over twee met een auto in de slip geraakt in een bocht op de Amsterdamse- weg, waarna de auto in de berm raakte en vervolgens tegen een boom tot stilstand kwam. De auto werd totaal vernield, ter wijl een inzittende met onbekend letsel naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht moest worden. De slippartij werd veroor zaakt doordat de weg door de sneeuwval van gisteren weer glad was geworden, de chauffeur van de auto bleek niet in het bezit van een rijbewijs. IJMUIDEN. Bij buurtcentrum De Brulboei zijn in voorverkoop geen kaarten meer verkrijgbaar voor het popconcert met „Gruppo Sportivo” en „Low”, dat zondagmiddag gehouden wordt in het PEN-centrum aan de Kanaalstraat in IJ- muiden. Wel zullen zondagmiddag aan de zaal nog enkele kaartjes beschikbaar zijn. Het popconcert begint om 14 uur, en de zaal is vanaf 13 uur geopend. Het wijkcomité verwijt het gemeente bestuur dat het in gebreke is gebleven bij het pogen subsidiebronnen in Den Haag bijtijds aan te boren. Verschillende malen is het gemeentebestuur er op gewezen dat er voor aanvaardbare huren in vervangen de nieuwbouw wel degelijk mogelijkheden waren. Onder meer werden Delft, Rotter dam en Amsterdam als voorbeeld ge noemd. Acties van bewoners en gemeente besturen van die plaatsen hebben met suc ces geleid tot het verkrijgen van garantie- huren van de staatssecretaris van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. In die plaatsen konden daardoor huurprijzen worden gerealiseerd van 270 tot 300 gul den. Het COB presenteert zich in de nota aan B. en W. als een van de gegadigden voor 'het Velserbad aan de Briniostraat waar eind vorige week voor het laatst gezwom men werd. Dit zwembadgebouw zou als welzijnscentrum op langere termijn een oplossing kunnen bieden. Als uiterste da tum voor de totstandkoming van een nood- huisvesting noemt Van der Vegt 1 maart. In de huisvestingsnota claimt het COB aparte vertrekken voor de projectleider, de maatschappelijke werkster (Van het Centraal Orgaan Opnamebeleid) de admi nistratie en kamers voor spreekuren en stafbijeenkomsten Het noodgebouwtje zal IJmuiden-Oost ligt gunstig ten opzichte van de westelijke bebouwing in IJmuiden en de rest van de gemeente Velsen. Geza menlijke huisvesting met de Stisa ook in de toekomst wordt belangrijk geacht om de vele raakvlakken binnen het taakge bied en de samenwerking die bij het voe ren van de administratie al bestaat. In de huisvestingsnota aan B. en W. worden be staande tekorten op dit punt op een rijtje gezet en ook ruimtebehoefte die in de nieuwe structuur gaat ontstaan. De over- gang van de stichtingsvorm (SDAB) naar COB (Commissie ex artikel 61 van de Gemeentewet) houdt een taakverbreding in. Ruilbeurs. in tiet Alleenstaandencen trum op de hoek Wijkerstraatweg/Stra- tingplantsoen te Velsen-Noord wordt zon dagmiddag tussen een en vijf uur een ruilbeurs gehouden. Initiatiefnemer is de vereniging „De Verzamelaar". Het gaat om ruil en eventueel ook verkoop van postzegels, munten sigarenbandjes en an dere verzamelobjekten. dat ook een de irborgd. Wethouder Bijl bevestigde vanmorgen dat het op basis van de huurprijzen die uit de bus zijn gekomen moeilijk zal zijn om goedkeuring te krijgen van de betrokke nen. „Ik ben heel erg geschrokken van die prijzen. Aan de andere kant is het zo dat het plan is gebaseerd op wensen van de bewoners. Men wilde bijvoorbeeld het stratenplan handhaven en zo. Ik ga dit nu eerst bespreken met het college en de commissie. Daarna gaat de heer Bodegra ven advies inwinnen bij het LOS. Dat zijn toch jongens die er heel veel van weten. Het is een nare zaak. We gaan er met man en macht tegenaan om te kijken wat er te redden valt. Ik wil er nog niet aan denken wat er moet gebeuren als we daarin niet slagen.” morgen schoten >rs. 8-jarige ten. Hij Sen jon en beto- n radio- er vuur asten te Plaatsing van het door B. en W. toegezegde noodgebouw is alleen bij vorstvrij weer mogelijk vanwege het noodzakelijke grondwerk. De tijd dringt dus. In het Velsense stadhuis vond woensdagavond de oprichting plaats van het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid. Dit nieuwe beleidsorgaan komt in de plaats van de vroegere SDAB (Stich ting Dienstverlening aan Bejaarden). Wethouder J. W. Meijer van sociale zaken gaf het officiële startsein door de installatie van het algemeen bestuur dat twaalf leden telt. Hierin hebben zitting afgevaardigden van de SAMVRO (Samenwerkende Vrouwenor ganisaties in Velsen), de wijkcommissie Zee- en Duinwijk, de bejaardenbonden, het Centraal Opname Orgaan (voor verpleeg- en verzorgingstehuizen) en de Velsense hulpverleningsorganisa ties (Algemene Hulpdienst- en Kruisverenigingen). De Velsense gemeenteraad houdt via twee raadsleden, in het algemeen be stuur direct voeling met de beleidsorgaan. Naast bevordering van het welzijn van de bejaarde heeft het COB een adviserende taak naar het gemeentebestuur toe. In een toespraak vooraf gaand aan de installatie gaf wethouder Meijer een stukje voorge schiedenis. De SDAB die na een roerige periode met interne conflicten een rimpelloos einde vond en na lange voorbereiding de opzet van een vervangende instantie met een meer doorzichti ge structuur (Commissie ex artikel 61 van de Gemeentewet). De heer I. A. Roselaar (voorzitter), mevrouw E. Harmsen-Haykens (secretaresse) en de heer T. M. Pöttker (penningmeester) werden woensdagavond bij acclamatie gekozen in het dagelijks bestuur van hqt COB. De heer S. Goes en mevrouw E. Veldhuisen-Storm werden hiervoor als gewoon lid aangewezen na stemming. Op bijgaande foto het nieuwe algemeen bestuur met uitzondering van mevrouw E. Harmsen-Haykens die woensdsgavond wegens familie-omstandigheden verstek moest laten gaan. Onderste rij van links naar rechts: de dames E. Veldhuisen-Storm, N. van Overmeeren-Bruin, M. Drijfhout, J. C. Leijsma-Booij en J. C. Kuiper-de Vries. Staand van links naar rechts: mevrouw M. I. L. L. van Laake-Theunissen. de heer T M. Pöttker, S. Goes, P. A. Roselaar. J. van der Winden en mevrouw G Bus-Schoon. Midden- rechts: COB-projectleider B. van der Vegt. Nederlands. Sinds enkele jaren be staat er in de Beverwijkse buurthuizen de gelegenheid voor buitenlanders om een cursus Nederlands te volgen. Iedere maan dagavond en donderdagmiddag werkt hiervoor een groep vrijwilligers, die de leerlingen onder haar hoede heeft. Buurt huis Wijk aan Duin vraagt nu vrijwilligers want de toeloop van buitenlanders; die de cursus volgen is bijzonder groot. Telefoon buurthuis: 20944. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Centraal Orgaan Be jaardenbeleid, in Velsen de opvolger van de SDAB, krijgt aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost een noodgebouw. Het woensdagavond geïnstalleerde COB-be- stuur kan daarmee de ruimteproblemen opvangen die zich bij de overgang van SDAB naar COB voordoen. Het gaat om een noodoplossing waarmee het bestuur voor hooguit twee jaar genoegen wil ne men. De minimumeisen voor de huisves ting daarna zijn neergelegd in een nota aan het Velsense college, die nog deze week de deur uitgaat. De calculatie van het architektenbureau is „boven tafel” gekomen in een gesprek 1VI dat vertegenwoordigers van het Wijkcomi- VELSEN-NOORD. De voetbalvere niging VVB heeft het programma rond voor de gouden jubileumviering. 1 April is de jubileumdatum. De festiviteiten daar omheen beginnen al op 24 maart de datum voor een jeugddag en voetbaltoer nooi in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk. IJMUIDEN. Het zakenpand Kenne merlaan 114 wordt in de loop van maart in gebruik genomen als tweede vestiging voor de Ijzerhandel N. P. Zwager die nu al aan de overkant (Kennemerlaan 7?) een winkel drijft. De nieuwe zaak gaat zich met een breed sortiment speciaal richten op leverantie aan het bedrijfsleven. Op Kennemerlaan 77 blijven hobbyisten en doe-het-zelvers welkom. Op de nieuwe plek was tot vorig jaar Drukkerij Groen gevestigd. gebeuren. In concreto is men hier, aldus IJff, nogal moeilijk mee. Men wil wel het gebouw instandhouden, maar voor de conservering van de machines voelt men niet zo erg. Nu CRM heeft meegedeeld, dat er geen subsidie beschikbaar is voor de exploita tie van het gemaal, zoeken GS naar ande re wegen om geld voor dat doel bijeen te krijgen. Wellicht dat de regeling „Water- schapswerken in Oorlogstijd” - waaraan ook wordt gedacht voor de instandhou ding van windwatermolens - een middel is om geld op tafel te krijgen, zo deelde gedeputeerde IJff mee. Een mogelijke oplossing om te komen tot een andere rechtspersoon voor de instandhouding van het gemaal was naar de mening van de gedeputeerde een aan sluiting van de stichting „Vrienden van ’t stoomgemaal te Halfweg” bij de stichting Cruquius. De heer Reus wees er op, dat het ge maal bij Halfweg een voorbeeld is van een typisch Noordhollands monument. Hier ligt een kans een eigen provinciaal beleid te voeren, zo meende hij. Andere programmapunten: een receptie op 31 maart in het Paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk. Van 2 tot 6 april wordt een voetbalweek gehouden van WB-teams tegen zelfgekozen tegen standers. Klap op de vuurpijl wordt op 7 april een jubileumfeest met muziek en andere attracties in „De Schouw” aan de Bleyenhoevelaan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Statencommissie voor de Monumentenzorg vindt dat het Hoogheemraadschap Rijnland zich niet te gemakkelijk moet afmaken van de taak tot in standhouding van het antie ke stoomgemaal in Halfweg. Mr. W. F. Reus (CDA) vertolkte wel ongeveer het gevoelen van de commissie met zijn op merking dat het ook tot de taak van de waterschappen hoort om dit te helpen handhaven, juist als de waterschapswe- reld zo prat gaat op een lange historie. Het is dan wel erg gemakkelijk om het gemaal voor een gulden te willen verko pen. Zoals bekend beoogt de stichting Vrienden van het stoomgemaal te Half weg de aandacht te vestigen op het be lang van de instandhouding van het stoomgemaal. Gedeputeerde Staten vin den echter, dat voor de instandhouding van het gemaal een andere rechtsper soon in het le^en zou moeten worden geroepen, dan genoemde stichting. Om opheldering gevraagd over deze kwestie verklaarde gedeputeerde ir. dr. J. IJff, dat het in Halfweg niet alleen gaat om de instandhouding van het gebouw, maar ook om het behoud van de antieke machines, die dateren uit de beginperio de van de industriële revolutie. Dat bete kende volgens hem ook, dat je de machi nes af en toe moet laten draaien - zoals dat ook af en toe met windmolens moet 1 j

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5