na Staatssecretaris Veder-Smit wil alleen adviezen Staatssecretaris steunt Kies op tijd het mooiste. Kazan een Kom meteen. onderzoek naar behoefte dagbehandeling in regio Want wie het eerst komt. Skwispel- F door Mogelijk andere financiering Crisiscentrum ballenbijter Huisartsen in rapport: zorg ontmenselijkt mooiste van het f haven- berichten J Mbï Verplegers bieden petitie aan over personeelstekort f R i k 1 A-i ik f i 6 E DONDERDAG 19 7 9 JANUARI I 1 1 K DOOR VOLKSGEZONDHEID bij haar werkbezoek aan het Regi onaal Overleg Gezondheidszorg Kennemerland geen misverstan den bestaan. De regionalisatie van de gezondheidszorg ziet zij „als een groeiproces”. Voorlopig verwacht zij van een regionale gezondheidszorgraad slechts ad viezen, onder meer over planning in de gezondheidszorgd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/VELSEN. Het kan nog heel lang duren voor er in de regio Kennemerland beslissin gen over de gezondheidszorg ge nomen worden door een democra tisch gekozen orgaan met ver strekkende bevoegdheden en een eigen budget. Staatssecretaris mevrouw E. Veder-Smit (Volksge- zondheid) liet daarover woensdag Den Haag blijft de baas over de gezondheidszorg (Van een onzer verslaggevers) dl BETER NU GEKOZEN A TE LAAT MANNEN, PAK MEE! KLEDING VOOR VADER EN ZOON Zij gaat ervan uit, dat in een situatie waarin de disciplines uit de gezondheids zorg gezamenlijk adviseren samenwer king als vanzelf ontstaat. In het wetsont werp staat dan ook niet dat er democra tisch gekozen organen moeten komen. Een verzoek van het ROGK de regionalisatie in Kennemerland vooruitlopend op de wet en een soort van wettelijke status te geven veegde mevrouw Veder van tafel. Een der gelijke wettelijke regeling zou uitgedok terd mbeten worden door dezelfde ambte naren die zich nu het hoofd breken over de wet Voorzieningen Gezondheidszorg en mevrouw Veder wilde hen niet van dat werk afhalen, omdat dan de indiening van het wetsontwerp vertraagd zou worden. Ze betwijfelde ook of de Tweede Kamer de wettelijke regeling zou accepteren. Wel wil de staatssecretaris bij wijze van experiment in een van de vijf proefregio’s in Nederland een democratisch gekozen orgaan laten functioneren met een budget. Voor dat experiment van start kan moeten „De adviestaak is al zwaar genoeg. Voorlopig blijft de beslissingsbevoegd heid een zaak van mijn departement,” aldus mevrouw Veder. De staatssecreta ris streeft er wel naar de regionalisatie zo spoedig mogelijk een wettelijke basis te geven. Rond Pasen hoopt zij het wetsont werp Voorzieningen Gezondheidszorg bij de Tweede Kamer in te dienen. Maar een wet garandeert nog geen veranderingen of verbeteringen, stelt de staatssecretaris. Welke gemeenten en welke instellingen dan in die organisatiestructuur zouden moeten passen, daarover was men het, zo bleek, helemaal niet eens. Mevrouw Veder wees erop, dat zij zich bij haar planning baseert op de door de ziekenhuizen aange geven regio: Haarlem, Haarlemmermeer en de IJmond. Maar zij wilde best werken met een andere regio-indeling, zei ze erbij. Men kwam er niet uit. Duidelijk werd wel, dat iedereen voelt voor regionalisatie, die niet wordt opgehangen aan een gemeente of de provincie. ’s Morgens was de staatssecretaris te gast in Kasteel Beeckestijn in Velsen, waar zij geduldig luisterde naar een serie korte speeches over actuele ontwikkelingen in de gezondheidszorg in Kennemerland. ’s Middags discussieerde mevrouw Veder met de leden van het ROGK in het ver pleeghuis Boerhaave in Haarlem. Een be langrijk punt was, wat nu eigenlijk onder regionalisatie moet worden verstaan. Wat is een regio, was de hamvraag. In zijn inleiding hield voorzitter Piet van der Ham het er op, dat het beste gedacht kan wor den aan een organisatievorm die niet strikt aan geografische grenzen gebonden is. werkende Kennemer Ziekenhuizen van daag een beleidsplan vaststelt, waarin wordt aangegeven hoe men denkt over de verdeling van de functies tussen dè zieken huizen onderling en tot welke reductie men concreet denkt te komen. Meer gege vens gaf hij niet prijs. Wel vroeg hij me vrouw Veder om „speelruimte” bij het uitvoeren van het beleidsplan. De staatsse cretaris ging op dat verzoek niet nader in. In het verlengde van de discussie over de beddenreductie ligt de financleringspro- blematiek van de ziekenhuizen. Zoals be kend vragen de ziekenhuizen al lang om een systeem waarbij ongestraft dat wil zeggen: zonder dat het ziekenhuis in de rode cijfers komt gestreefd kan worden naar een verkorting van de gemiddelde verpleegduur. Op de vraag of er door het ministerie gewerkt wordt aan een andere opzet van de financiering, antwoordde me vrouw Veder: „We bekijken of we tot een budgetering kunnen komen. We zijn er volledig van doordrongen, dat ziekenhui zen niet beloond worden voor het verkor ten van de verpleegduur. Wanneer een dergelijke budgeterings-systeem kan wor den ingevoerd is niet te zeggen.” Bij bud getering zouden de ziekenhuizen jaarlijks een bepaald bedrag krijgen, waarmee ze de zaak draaiende kunnen houden. Een pikant vraagje van de staatssecre taris was tenslotte of men binnen het ROGK gelukkig was met het feit, dat in het openbaar door het overlegorgaan ver gaderd wordt. Over die openbaarheid is in het verleden heel wat gebakkeleid. De materie is een gevoelige. De tegenstan ders van openbaarheid lieten zich niet horen. Van der Ham, zelf voorstander, zei dat hij „weleens de pest in krijgt" over artikelen in deze krant, maar vertolkte toch de mening van de andere voorstan ders toen hij zei, dat men het zich niet kan permitteren zaken die publiekelijk zijn in de beslotenheid te behandelen. De verga deringen van gisteren waren dan ook openbaar. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tussen de bedrijven door heeft staatssecretaris Veder-Smit woensdag een bezoek gebracht aan het Crisis Interventie Centrum in Haarlem. Daarbij kwam de omstreden financiering HAARLEM. De Stichting Verpleeghuizen Kennemerland heeft woensdag een succesje geboekt. Woordvoerder P. de Smit kreeg van staatssecretaris Veder-Smit de toezegging, dat zij mee wil werken aan een onderzoek naar de werkelijke behoefte aan dagbehandeling voor bejaarden in de regio. Bij het vaststellen van het benodigde aantal plaatsen voor dagbehandeling wordt nu nog uitgegaan van de zogenoemde 6-percentsnorm, een uit de lucht gegrepen getal volgens de SVK. Bekeken wordt of en zo ja hoeveel de norm moet worden bijgesteld. Mevrouw Veder vertelde, dat ze druk doende is twee adviezen over dagbehandeling (van de Nationale Ziekenfondsraad en het College voor Ziekenhuisvoorzieningen) met elkaar in overeenstemming te brengen. Ze was zeer geïnteresseerd in de uitkomsten van het SVK-onderzoek. Financiële steun zegde ze nog niet toe. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 in IJmuiden op een nieuwe baas zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot-12 en van 3 tot 6 uur. 's Zaterdags van 9 tot 1 uur. bestuurlijke zaken, bijvoorbeeld de struc turele en financiële aspecten van de zor| en te weinig over gewenste kwalitatieve en sociale veranderingen. De gezondheidszorg wordt „ontmense lijkt,” is hun klacht. Het rapport is opges teld na een opiniepeiling onder huisartsei in Haarlem en omgeving, de IJmond Haarlemmermeer en de Amstellanden. Dt hartekreet is ook gericht aan de overheid die volgens de artsen problemen niet al leen met herstructureringsmaatregelen tl lijf moet gaan, maar ook moet bevorderen dat de houding en mentaliteit van patiën ten, artsen en ziekenhuizen verandert. Bin nen het ROGK zou meer aandacht moeten worden besteed aan de door de huisartsei aangedragen zaken, menen zij. nog veel voetangels en klemmen worden verwijderd. Of Kennemerland aan de bak komt kon de staatssecretaris nog niet zeg gen. „En dat we willen experimenteren betekent niet dat ik voorstander ben van een totale decentralisatie,” voegde zij er aan toe. Spi Bij en bio rol] Hu ver opr ver hoe Ha Bo; is d hac ver wei H var De ver Me: Roi ter gar niei krij uit gou en i losl hui van jeu] Juc en 2 jaai Arr Jud (in< Ma< zoo waj naa wai met van buit zwa Jud k^n Jud vr< vr< nit on jat vr< so< hu va vr< va Ka Al mi Kv (G ba ac as m< mi da he Ui co: ge ha za. ini va Aé Ve ka nu va pr be „I in w; V€ tu en m wi Dc me Ca Sp op Mc en OL Wc (ry (di ro< op in Ve ho „I Tl Ni na Ter sprake kwam voorts de reductie van het aantal ziekenhuisbedden in Kenne merland. Mevrouw Veder liet zich niet verleiden tot uitspraken over die reductie. „Ik wacht eerst de plannen van de zieken huizen en het advies van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen af,” was het eni ge wat ze kwijt wilde. Medisch-directeur G. A. Kool van het Diaconessenhuis kon haar meedelen, dat de Stichting Samen- HAARLEM. Verpleegkundigen uit de regio hebben woensdagmiddag aan staatssecretaris mevrouw E. Ve der-Smit een petitie aangeboden, waarin zij pleiten voor meer perso neel rond het bed. De verpleegkundi gen voeren actie voor een aanpassing van de zogeheten COZ-normen (cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven), die volgens de actievoerders niet toerei kend zijn. De kwaliteit van de zorg komt in de knel; de patiënt komt er bekaaid af, aldus de verpleegkundi gen, die op 1 februari een demonstra tieve manifestatie houden, waarbij mevrouw Veder is uitgenodigd. Des gevraagd vertelde de staatssecretaris, dat zij „bezig is prioriteiten te formu leren” en dat er „binnenkort een brief naar de Tweede Kamer gaat over kostenbeheersing in de gezondheids zorg”. Of de COZ-normen verruimd worden, kon zij nog niet meedelen. van het CIC aan de orde. Zoals bekent drijft het centrum op gelden uit de po van de Algemene Bijstandswet. In princi pe moeten de cliënten voor hun verblijf in het CIC zelf betalen, maar de meest* kunnen dat niet opbrengen. Daaron springt de sociale dienst met de ABW bij. Soms wordt er verhaal gehaald bij de cliënten. De staatssecretaris toonde ziel geïnteresseerd in een voorstel van Erik Goudsmit van de Stichting voor Geestelij ke Volksgezondheid. Deze opperde he CIC bij wijze van experiment rechtstreek: te laten financieren door het ministerie van Volksgezondheid. Als mevrouw Veder op de suggestie ingaat ontstaat er vooi zowel het CIC als de patiënten een meer aanvaardbare toestand. NAAM: Kazan LEEFTIJD: 4 jaar RAS: Duitse Herder Soort: Man Prijs: ƒ60,- INLICHTINGEN: 02550-15744. Een week geleden mocht KWISPEL door het genoegen smaken met Jenkei de Dobermann Pincher door de sneeuw te banjeren. Jenkei heeft intussen een te huis gevonden bij de familie De Jong in de Fahrenheitstraat in IJmuiden. Die zit gebakken. Zijn plaats in het asiel is ingenomen door Kazan. Een Duitse herder. Een ju weel van een hond die „weg” moest in verband met huisvestingsproblemen. Dat is een rekbaar begrip. Tot de moge lijkheden behoort gezinsuitbreiding. Verhuizing of alles waarvoor deze motie ven als excuus kunnen worden aange dragen. Hoe het ook zij, Kazan zit achter de asieltralies. Weer ligt er een stevig pak sneeuw als deze asieldesperado met KWISPELdoor op pad gaat. Eigenlijk is het geen „op pad” want de hele wereld is gewoon één witte vlakte, één wit pad. Uit een grijsgrauwe hemel dalen ongeduldi ge vlokken neer die zichtbaar onzicht baar het witte tapijt per kwartier hoog- poliger maken. Kazan vindt het prachtig. Met KWIS PELdoor in zijn kielzog holt hij door de vers gevallen sneeuw. Het maagdelijke witte kleed wordt zonder pardon openge reten. Kazan is niet het type hond dat zich veel bekommert om degeen die aan de andere kant van de lijn gaat. Met zijn volle gewicht werpt hij zich in het witte lb O' SÜ? nish Dart, Koge; Farnella, Huil; Kenrix, Rochester, IJmuiden; Latona, Lubeck; Singelgracht, Kotka; Freedeburg, Antwer pen; Adviser, Kingston; Swabenstein, Bre men; Ingrid Gorthon, Gavle; Frank Nibbe, Shoreham; Smitlloyd 1, Cont. Plat, Velsen; Dependent, St. Malo; Elsa F, Gunnes, IJ muiden; Tor Scandinavia, Gothenburg; Caroline Weston, Dordrecht; Kellinora, La Coruna; Smitlloyd 3, Cont. Plat, Velsen; Cobres, Grangemouth. Dinsdag vertrokken: Hoegh Trigger, Wilmington; Nedlloyd Niger, Rotterdam; Smitlloyd 16, Cont. Plat, IJmuiden; Cebo Moon, Duinkerken, IJmuiden; Smitlloyd 3, Cont. Plat, IJmuiden; Sentence, Hull; Krosstindur, Kopenhagen, IJmuiden; Cairn Carrier, Aalborg; Teka, Kolding, IJmuiden; Titan, Texel, IJmuiden; United Spirit, Savona, Kentshore, Cont. Plat, IJ muiden; Tamara, Londen; Spiegelgracht, Nordheim; Apricity, Rotterdam; Noord land, Setubal, IJmuiden; Danish Dart, Wil helmshaven; Jessie Stove, Narvik; Keh- dingerland, Ipswich, B’wijk; Kenrix, Ro chester, IJmuiden; Hoop, R’dam. Woensdag aangekomen: Fridel, Poole, Velsen; Pongola, Vlissingen; Yuma, Esb- jerg; Atrevida, Antwerpen; Andries, Ho- wendyke; Jose Esquivel, Vlssingen; Par- kesgate, Rochester, IJmuiden; Dalmatia, Antwerpen; Marie Christine, Norsbron, A Maandag aangekomen: Pratita, Bremer haven; Gotland 2, Hamina, Velsen; Teka, Humber, IJmuiden; Finsnes, Louisport, IJmuiden; Spiegelgracht, Lome; Smitlloyd 3, Cont. Plat, IJmuiden; Kehdingerland, Hamburg, Beverwijk. Maandag vertrokken: Smitlloyd 15, Cont. Plat, Velsen; Helga S, Skjern; Mount Pelion, Narvik, IJmuiden; Harry Lewis, Edam; Wirtsu, Tallin, IJmuiden; S. G. Tholstrup, Lissabon; Elsie M, Gent; Smit lloyd 1, Cont. Plat, Velsen; Ravnur, Delf zijl, Velsen; Prinses Margriet, St. Peter- sport; Jemrix, Poole, IJmuiden; Bore Sun, Turku Meteor, Boulogne, Velsen; Kentsho re, Cont. Plat, IJmuiden; Pey Pelayo, Ant werpen; Saturnus, Lerwick, IJmuiden; Heike, Nasgal; Albert V, Londen. Dinsdag aangekomen: Barendsz, R’dam; Smitlloyd 16, Cont. Plat, IJmui den; Dalsland, Norhfleet, IJmuiden; Da- asme te veel aandacht heeft voor de s'neeuwballen en de wereld vergeet. Op de meest onzinnige manieren springt het dier omhoog. Hij vergeet de landing en komt daardoor regelmatig in de mer kwaardigste houdingen in het sneeuwta pijt terecht. Het is een dolkomische ver toning. De fotograaf vergeet te knippen en gaat ook ballen in de lucht gooien. Een ogenschijnlijk rustig wandelend manne tje blijft staan. Kijkt het toneeltje even aan en begint dan ook met sneeuw in balvorm te smijten. KWISPELdoor vreest dat als hij een uurtje blijft staan half IJmuiden hem zal omringen. Ballet jes opgooien voor Kazan. Het doet den ken aan een act uit een stripboek. Kazan is in alle Opzichten de Duitse Herder ten voeten uit Zit goed in zijn winterpak en zoekt een baas die hij recht in de ogen kan kijken. Een vent! B’wijk; Ann Lise Tholstrup, New Ross, IJmuiden; Juan Carlos Toro, Rotterdam' Cordillera Express, Hamburg; Weyroc Antwerpen; Edgar, B. Dorman, Londen Steinbjoern, Raw Head; Koraalzee Noordzee, IJmuiden; Grance, Hamina Velsen; Kotlasles, Shoreham; Theakrates Durban; Klltrader, Bremen; Iggesund, Ig gesund; Thorne, Tubarao, IJmuiden; Co rinna, Bremen, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Singelgracht, Delfzijl; Sint Jacques, Duinkerken; Elsa F Malmo, IJmuiden; Cetra Vela, Tubarao IJmuiden; Ringnes, Anaba, IJmuiden; Co bres, Bremerhaven; Stentor, Noordzee, IJ muiden; Adviser, Hamburg; Ingrid Gor thon, Brake; Dalsland, Trolhatten, IJmui den; Weyroc, Bremerhaven; Yums, Esb- jerg; Ann Lise Tholstrup, New Ross, IJ muiden. Donderdag aangekomen: Fenix, Ro- Chester; Junella, Noordzee; Main Express Christobal; Vaslui, Hamburg; Hoop, Anti werpen; Donar, Ipswich, Anders Kjonno, Vlissingen; Navajo, Rotterdam; Autoweg. Sheerness, Mercurius, Antwerpen. Donderdag vertrokken: Barendsz, Rot terdam; Dependent, Flensburg; Schwa- benstein, Antwerpen; Caroline Weston, Leith, Mannela, Akao; Pakesgate, Poole, IJmuiden; Pratita, Antwerpen; Amstel- land, Rio de Janeiro. van praag MARKTPLEIN IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het districtsbestuur van de Landelijke Vereniging in de regio Ken nemerland heeft het bezoek van staatsse cretaris Veder-Smit aangegrepen om een nota aan te bieden, waarin de artsen zich afzetten tegen wat zij noemen de veramb- telijking van gezondheidszorg en hulpver lening. Er wordt te veel gepraat over f dt'f DAN STRAKS heelal. Vindt de eerste de beste boom al meteen goed genoeg om er een gele kraag omheen te sproeien. Dan wordt met on verminderde forse tred de wandeling voortgezet. Even denkt KWISPELdoor dat hij te maken heeft met een onopgevoede kwa jongen. Dat blijkt een onjuiste veronder stelling. Kazan is een hond die best luis tert. Op een eerste verzoek daartoe vlijt hij zijn zitvlak in de sneeuw. Wel wat voorzichtig, maar ja, wat wil je. KWISPELdoor, echt niet te verkleumd voor een speelse grap, krijgt het kippen vel bij de gedachte dat hij zelf tot een dergelijk verzoek zou worden uitgeno digd. Als de ergste wilde haren er uit zijn stapt Kazan gehoorzaam aan KWISPEL- door’s zijde. Wel wordt de witte wereld nauwkeurig besnoven en besnuffeld Plotseling neemt Kazan een hap sneeuw en ziet in het witte spul een eindeloos stuk speelgoed. Opgetogen springt hij naar de sneeuwballen die KWISPELdoor omhoog gooit. Hij probeert ze te vangen tussen zijn forse kaken. Dat lukt een paar keer. Maar het gaat ook een aantal keren mis omdat Kazan in zijn enthousi-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6