motor rijder Bloemen in de kou Boekje open(? over de Beyens miljoenen voor NBT L h 99 INT. HHH MARTIEN VAN GOOR WINT PRIJS MET ENERGIEBESPAREND BOUWPLAN \1 1( IJMOND 1 1 JANUARI VRIJDAG 1 2 19 7 9 7 Door Henk Schol Udo V I HAARLEM/AMSTERDAM. „Vroeger, thuis aan de Esdoorn straat in Haarlem, hadden we een koude en een warme slaapkamer. Door de warme slaapkamer liep de schoorsteen. De rook uit de kachel beneden verwarmde zijn stenen, die op hun beurt die warmte doorgaven naar de slaap kamer. Vandaag installeren we de ketel van de centrale verwarming dikwijls op de bovenste verdie ping van een huis, om een zo kort mogelijk rookkanaal te krijgen. Dat is eigenlijk niet slim. De kunst is juist om de warmte zoveel mo gelijk vast te houden en meerdere keren te benutten”. I vj ■’5 4 -A 7 i ül 4/ Vroeger, thuis, hadden we een I koude en een warme slaapkamer I n ïi- Martien van Goor Niertjes voor de collectanten ■ir Drs. Cees Wildervank: motor in de slaapkamer Deze opdracht verbond de directie van de Verenigde Bedrijven Tiem- stra B.V. uit Nijmegen aan een open bare prijsvraag ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van haar aanne mersfirma. Twaalf architecten don gen naar de eerste prijs. Een onaf- De woningen worden verwarmd door middel van een stelsel van luchtverwar- mingskanalen. De lucht circuleert door een drietal schoorstenen die als warmte- opslag en warmte-overdrager functione ren. Alle in het huis vrijkomende warmte wordt naar deze schoorstenen geleid. Erin wordt verse buitenlucht op temperatuur gebracht en vervolgens in de luchtkanalen gepompt. Het behoeft geen betoog dat de drie schoorstenen zorgvuldig zijn geïso leerd met dikke wanden. Uit vijf bronnen krijgen de schoorstenen hun warmte. In de eerste plaats verdwijnt de warme lucht en rook die door de kachel, de kooktoestellen en door andere (ook E i m e r t Teekens vertelde me ooit eens in een interview dat ook bij hem hart echt wel eens op tafel komt. deautje voor zijn tienduizenden collec tanten, die in de week van 12 tot en met 17 maart de straat opgaan om voor het fonds te collecteren. op die serre de zon schijnt en de tempera tuur hoog genoeg stijgt, kan de warme lucht uit die ruimte ook worden benut om het schoorstenenblok te voeden. Een klei ne windmolen op het dak tenslotte, uitge voerd als ventilator, vóórziet een warmte- element in een van de twéé bovengenoem de vaten van energie, die het water nog extra verwarmt. Het apparaatje levert geen opzienbarende bijdrage, maar „alle beetjes helpen”, meenden architect en warmtetechnisch adviseur. „Het principe van een schoorsteen die de warmte vasthoudt is al heel oud”, vertelt Martien van Goor. „De Siberische Petsch- ka is een kachel-oven met bijzonder dikke stenen wanden. Die wanden houden de warmte lang vast. We kwamen pas op die naam voor het ontwerp, toen het klaar was”. Ruimtelijke vormgeving en isolatie vor men ook pijlers waarop een zuinig energie verbruik rust. „We hebben gekozen voor een vierkante plattegrond van de woning, om alle ruimten zo dicht mogelijk rond de schoorstenen te kunnen groeperen. Ook hebben we getracht het geveloppervlak zo klein als maar kon te houden. Dat betekent namelijk dat het huis naar buiten toe zo min mogelijk warmte uitstraalt. Het plan moet in zware bouw, met betonnen vloeren en gemetselde tussenmuren, worden uitge voerd, ook weer om de isolatie ten volle tot haar recht te laten komen”. De luchtver versing in de woningen is geregeld met een serie (wellicht in de toekomst computer gestuurde) ventilatoren. Onnodig verlies van warmte, die de huidige woningbouw nog wel vaak met zich brengt, wordt tot een minimum beperkt. Van Goor tekende zeven typen wonin gen in gestapelde bouw, variërend van één-kamer- tot zes-kamerwoningen. De serres hebben, behalve een functie in de de opbrengst is bestemd voor het Rheu- mafonds, dat daaruit dan weer het ca deautje voor de collectanten kan bekosti gen. „Je zou kunnen spreken van een stille donatie van de Vleeschmeesters”, aldus Wim Jolink energievoorziening, ook hun nut om sa menvoeging of splitsing van wooneenhe den te realiseren. De uitbouwen kunnen worden omgetoverd in trappenhuizen of (eenmaal doorgebroken) gemeenschappe lijke ruimten. Centraal wonen, apart maar met meer of minder gemeenschappelijke ruimten en activiteiten, kan hier in prak tijk worden gebracht. H o o ij van de Haarlemse VVV de sug gestie deed een evenement met de aan wezigheid van de bloemenmeisjes op te fleuren. „Binnen je nieuwbouwplan moet je zoe ken naar die oplossingen, waarbij je func ties kunt mengen. Dat wil zeggen: niet alleen rijen woningen en flats, maar daar tussendoor winkels, kantoren en andere voorzieningen. Je zou dan één parkeer plaats bijvoorbeeld dubbel kunnen benut ten: overdag voor werknemers van een kantoor, ’s avonds voor bewoners”. Met andere woorden: Je moet elke dag in de toekomst willen kijken, niet alleen als er een prijsvraag wordt uitgeschreven voor een woning in het jaar 2003! ir Bovenaanzicht van het project, dat zichtbaar aan sluit bij de be staande bebou wing (wit). Op de voorgrond zijn de glazen serres zichtbaar, waar onder een galerij loopt. De serre-achtige ruimte is in de achterliggende huizen gedeelte lijk in het puntdak verwerkt. ORGAANVLEES STAAT in de Ne derlandse keuken doorgaans niet hoog aangeschreven. Niertjes kom je er wel eens tegen en zwezerik ook al wat meer, maar hersen-mousse of een jachtschotel van hart is zeker geen alledaagse kost. VAN 18 TOT EN MET 21 JANUARI wordt in de Amstelhal van de RAI het motorweekeinde gehouden. En gezien de groeiende populariteit van dit snelle vervoermiddel verwachten de organisa toren een grote drukte. Voorzitter Nagtzaam sprak zelfs van een „tri omfantelijke terugkeer van de motor fiets” en had de psycholoog drs. Cees Wildervank, wetenschappelijk me dewerker van het verkeerskundig Stu diecentrum van de Rijksuniversiteit Groningen, gevraagd een boekje te ko men open doen over de snelheidsdui vels. Toch zijn er mensen die bij een hartig hapje hart zweren. D r. Anton D r e e sm a n n, topman van het waren huisconcern heeft al eens zijn voorkeur in die richting uitgesproken en betreur de het dat ook de Nederlandse restau rants maar weinig met orgaanvlees te maken willen hebben. En superslager elektrische!) apparaten in huis wordt afge scheiden, niet direct doelloos door een kanaal naar buiten. Ze komt eerst in het schoorstenenblok, waar zij verse buiten lucht verwarmt. Het warme water van de kleine CV-ketel circuleert door een warmtewisselaar, een vat met koelribben, waardoor lucht stroomt die eveneens naar het schoorste nenblok gaat. Ook het warme afvalwater uit de huishouding gaat niet direct verlo ren in het riool, maar wordt eerst opgevan gen in eenzelfde vat. Elke woning heeft een serre-achtige uit bouw, geconstrueerd van hout en glas. Als - - J r Die kunst heeft Martien van Goor, sinds ruim negen jaar medewerker van archi- 1 tectenbureau Onno Greiner B.V. in Am sterdam, in zijn ontwerp toegepast. Hem kende de jury van de prijsvraag „wonen ’03” de hoogste eer toe. In het winnende ontwerp wordt zelfs de warmte van „keu kenluchtjes” dienstbaar gemaakt in het kader van de energiebesparing. Gebruikt een Nederlandse huishouding vandaag nog gemiddeld 64.000 kilowattuur energie per jaar, in een woning volgens de opzet van Van Goor en warmtetechnisch advi seur Atsma, kan die hoeveelheid worden teruggebracht tot de helft. Het aardgas verbruik wordt zelfs tot één derde van het hedendaagse gedecimeerd. HAARLEM/AMSTERDAM. Ontwerp een aaneengesloten bouw blok van ongeveer vijftig wooneen heden in een binnenstadsgebied in Nijmegen, uitgaande van de moge lijkheden in het jaar 2003. De wo ningen moeten te splitsen en samen te voegen zijn en dienen individu eel, maar ook gezamenlijk gebruikt te kunnen worden. Besparing van energie en het aanwenden van nieu we energiebronnen gelden als uit gangspunt om het verbruik van DE REGERING IS DERMATE GE SCHROKKEN van het snel groeiende tekort op de reisverkeersbalans voor vorig jaar wordt het geraamd op vijf miljard gulden dat bet het Neder lands Bureau voor Toerisme schielijk drie miljoen gulden extra subsidie heeft geschonken, om de toeristische attrac ties van ons land met versterkte aan dacht in binnen- en buitenland voor het voetlicht te brengen. EEN PIKANT GEGEVEN daarbij is dat de miljoenen uit de pot komen van mr. K. H. B e y e n, de staatssecretaris van Economische Zaken, die speciaal met de Export bevordering is belast. Maar „het leveren van diensten aan bui tenlanders valt ook onder export”, aldus voorlichter Richard Matthijsse voor het door Joop Strijkers geleide NBT. Een voorwaarde bij het toekennen van de drie miljoen is wèl dat het toeristisch bedrijfsleven en de W’s zelf ook met één miljoen over de brug moeten komen. Bij het NBT zelf heeft men intussen maar weinig illusie dat met de extra injectie het gigantische gat op de reisverkeersba lans kan worden ingedamd. In 1974 was dat nog pas 800 miljoen groot. „DIE MOTIEVEN ZIJN grotendeels geconcentreerd op het feit dat de motor een verlengstuk van de mannelijkheid zou symboliseren, wat natuurlijk de no dige consequenties heeft voor de hele omgang met dit vervoermiddel. Dat schijnt te worden bevestigd door het feit dat vele, vooral jonge motorrijders, hun motor graag in hun slaapkamer stal len....”, aldus de drs. die de motorrij ders onderscheidde als „mooi weerrij- ders, kilometervreters, poetsers, sleute laars, etc.” „ONDER DE RACER versta ik de veel al jonge motorrijder, die zijn motor door middel van stroomlijn, racestuur en een rumoerige uitlaat een „snel” uiterlijk geeft, hard rijdt, en het met de veiligheid en verkeersregels nogal eens op een ac- EN DAT VERZOEK WAS aan de 32- jarige Cees wel besteed. Hij concludeer de al snel dat de motorrijder in het alge meen gediscrimineerd wordt; door de keuze van zijn vervoermiddel tot een minderheidsgroep behoort en daardoor de nodige argwaan van de doorsneebur- ger op de hals haalt. „Er zullen ongetwij feld individuen zijn die motor rijden om de een of andere frustratie af te reage ren, er zijn agressieve motorrijders en er gebeuren relatief veel ongevallen waar bij motoren betrokken zijn. Er is echter geen enkele reden om aan te nemen dat alle motorrijders gefrustreerde agressie ve brokkenmakers zijn,” aldus de 32- jarige psycholoog, die ook nog met een „dieptepsychologisch motief” om motor te rijden op de proppen kwam. MET GROTE SCHRIK sloeg ze daarop de handen ten hemel en bezwoer me met zeer afwijzende stem dat de meisjes des winters nimmer naar buiten mogen tre den. En juist daarom was ik zeer verrast, toen ik hoorde dat twee meisjes van de lichting 1978 maandag in hun „lente- look” narcissen opspelden op (je traditio nele drukkersbijeenkomst „Kopper maandag” in De Zoete Inval. En dat terwijl de sneeuwstormen ons om de oren vliegen en ijs de sloten gesloten houdt. MARIA HOOIJ NU: „Dat was een gro te uitzondering. Dat doen we wel een enkele keer meer. Dat ligt aan de belang rijkheid van de vraag; elke vraag wordt op zich bekeken”. „Ik ben er zelf ook niet zo voor”, ver volgde ze, „je hebt nu bloemen op de ruiten, in plaats van in mandjes. In prin cipe vind ik dat de meisjes het best tot hun recht komen in de zomer en de lente”. Dus kennelijk zijn principes er óók om uitzonderingen op te maken bij de Haarlemse WV. energie drastisch te verminderen tot, wat het gasverbruik betreft, cir ca dertig percent van de huidige hoeveelheid in het jaar 2003. men de meerkosten voor energiebesparen de maatregelen per woning op circa tien tot twintigduizend gulden afhankelijk van het type. Die meerkosten komen er op den duur door besparing van bijvoorbeeld aardgas, weer uit, maar je moet ze wél eerst betalen. Behalve aan prijsvragen meedoen, heeft Martien van Goor ook zijn dagelijkse werkzaamheden voor het bureau van On no Greiner. Op dit moment is hij bezig met het bestek-klaar maken van het ontwerp voor een Nieuw Gedeelte van het Provinci aal Ziekenhuis in Santpoort. Tijdens zijn loopbaan deed hij ervaring op op tal van terreinen in de stedebouw. Over zijn visie daarop laten we hem aan slot nog even aan ’t woord. „Grond is zo langzamerhand een schaars artikel in Nederland. Die moet je dus zo èfficiënt mogelijk gebruiken, als je ergens wilt gaan bouwen. Als je nog tegen een bestaande stad kunt aanbouwen, moet je dat doen. Dan hoef je minder infrastruc tuur wegen, plantsoenen, winkelcentra) aan te leggen, want die heb je al in de buurt. Als je een nieuwe stad wilt bouwen, kun je dat, als je tenminste zuinig wilt omspringen met de schaarse ruimte, het beste doen dicht bij bestaande infrastruc tuur als spoorlijnen en snelwegen”. HET IS DAAROM OOK niet eens zo verwonderlijk dat die laatste betrokken is bij de uitgave van een nieuw beschei den kookboekje, dat „Van achterpoot tot zwezerik” heet en deze week door Het Nationaal Rheumafonds op de markt werd gebracht. Het idee is van W i m Jolink, het hoofd public relations en fondsenwerving van het fonds, die zich zelf als een „groot zwezerikliefhebber” aanprijst, en op zoek was naar een ca- «J.I De gestapelde blokken woningen zijn getekend rond een binnenhof. De hoogte verschillen in het voor de prijsvraag aan gewezen terrein aan de Nijmeegse Groote Straat, inspireerden Van Goor tot het aan brengen van loopbruggen, galerijen en ter rassen op verschillende niveaü’s. Hij ont wierp losstaande bergingen, die evenals de serres eventueel als trappenhuis bruik baar zijn. „Het serre-idee is ook toepas baar bij de vérbouw van oude, bestaande huizen in de binnensteden”. De jury beloonde Martien van Goor niet alleen om zijn aanpak op het terrein van de energiebesparing en de variabele bruik baarheid van zijn ontwerp. In haar rap port prijst zij ook de stedebouwkundige aanpak van het plan. Aan de Korenmarkt loopt een arcade, een zuilengalerij, die „goede mogelijkheden biedt voor een marktgebeuren. Het gehele beeld”, zo meent de jury, „is bijzonder sterk verwe ven in de plaatselijke situatie”. De jury beveelt aan te onderzoeken of het plan ter plekke werkelijkheid kan wor den. Wil dat lukken, dan moet het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening het predicaat „experimenteel” aan het ontwerp verlenen. Dat maakt het tegelijkertijd subsidiabel. De realisering van de gedachten van Van Goor en Atsma kost namelijk een paar centen meer dan de traditionele bouw van vandaag. De prijswinnaars ra- hankelijke jury, voorgezeten door oud-directeur W. A. H. W. M. Jans sen van Bouw- en Woningtoezicht in Utrecht, wees unaniem Martien van Goor als winnaar aan. Deze Haar lemse architect ontwierp, met steun van warmtetechnisch adviseur W. Atsma van adviesbureau P. W. Deerns B.V. uit Amsterdam, de in zending Petschka: negenenveertig woningen, waarbij de warmtevoor ziening doet denken aan het systeem EN DAN NOG EVEN het boekje, het behandelt honderdvijftig recepten, over orgaanvlees en geeft vleesrecepten van het platteland. Dus als u gefrituurde her senen, hersenblokjes in champignonsaus of hachee van hart niet zo ziet zitten, is er altijd nog een balkebrij of een keurige osso buco voor handen. HIJ ZOCHT CONTACT met A n t o n Coppoolse, de directeur van het worstmakersgilde, die al meer kook boekjes vol schreef en het ook ditmaal deed, maar onder het pseudoniem A n- t o n v a n d er Vorst, zijn moeders naam. Vervolgens werd het op een ak koordje gegooid met de Vleeschmees ters, die het boekje in hun zaken (voor 4.45) te koop aanbieden. Een deel van coordje gooit,” aldus drs. Cees, die zelf ook motorrijdt, maar zichzelf als „toer rijder” typeert en die valt, volgens zijn omschrijving „qua rijstijl en geluidspro ductie nauwelijks op in het verkeer”. OOK DE AUTORIJDERS ontkwamen niet aan de sexuele symboliek van de. verkeersspecialist. „Degenen die in hun auto hiernaartoe zijn gekomen, hebben dit gedaan in niet minder dan een gecom bineerd vader/moeder symbool, waarbij de carosserie de moederschoot vormt en de sterke, potentieel gevaarlijke motor de vader vertegenwoordigt. Zelfs het openbaar vervoer gaat in deze tijd niet vrijuit waar het immers een systeen is van langgerekte potente voorwerpen,” aldus de Groningse psycholoog. Het is maar dat u het weet van de gelijknamige Russische ka chel. Martien van Goor*werd 34 jaar geleden geboren aan de Esdoorn straat in Haarlem-Noord. Na de middelbare school studeerde hij aan de HTS Haarlem bouwkunde. Aan de Amsterdamse Academie voor Bouwkunst zette hij zijn studie voort. In onderstaand verhaal licht hij zijn ontwerp toe en vertelt hij ook iets over zijn visie op stede bouw, nu en in de toekomst. REGELS ZIJN ER OM UITZONDE RINGEN OP TE MAKEN, hoor ik men sen wel eens zeggen. En dat gaat kenne lijk ook op wat betreft de Haarlemse bloemenmeisjes. Normaal gesproken zijn de meisjes alleen tussen de ope ningsdatum van de Keukenhof in Lisse en 1 oktober in touw. Dan beginnen ze hun winterslaap, die ze ook voor de witte maagdelijkheid van een sneeuw- klokjesbed niet onderbreken. Dat be merkte ik ook eens, toen ik de vorige winter bloemenmeisjesleidster Maria tó- Twee winterse Haarlemse bloemenmeisje in hun lentelook, Marjon Meyer, links, en Mariétte Hunner, actief op Koppermaandag. I i -7 W - WW» F

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11