Toneelsituatie verder Demonstratie verwacht bij opening muziekcentrum Jacqueline Knoops en Adrianus Kans in bewegingsfestival Shaffy verslechterd Buck Teeth spannend en vrolijk raffinement 1,'li Respons van publiek stimulans voor Engelse counter-tenor b.v R 37,50 DAMIATI IXT» FLEVOBINGO BS Expressiviteit Hans Dagelet en Elja Pelgrom in Shaffy Mansouri regisseert opera Carmen Kunstenaars: „Cultuur wordt duur in Utrecht” h Wist u dat wij gratis uw gordijnen op maat maken, ook velours. E pp. ■Jfl 2 13 VRIJDAG 1 2 JANUARI 19 7 9 KUNST OPSTAPPLAATSEN: Noor m2 limt kantin ing, etc ceer-, jimte HAARLEM. Ondanks de ex clusiviteit van het genre, bleek een groot aantal muziekliefheb bers er zestien gulden voor over te hebben om gisteravond de Engel se counter-tenor Alfred Deller te kunnen horen. Samen met de ove rige leden van zijn vocale „con sort” waarvan ook Dellers zoon deel uitmaakt behoort deze fal- setzanger tot de docenten bij de afgelopen dinsdag op muziekcen trum Queeckhoven te Breukelen gestarte studieweek waarop de 16e- en 17e-eeuwse Engelse mu ziek aan de orde wordt gesteld. Een mooie gelegenheid voor de Nederlandse Bachvereniging om Deller meteen te strikken voor een drietal concerten in den lan de. Kaarten zijn tevens verkrijgbaar bij: Reisbureau NZH-Cebuto, Stationsplein perron D Reisbureau Kerkman. Grote Krocht 20, Zandvoort KAARTEN ZIJN VERKRIJGBAAR BIJ AL ONZE KANTOREN: i 5> Alfred Deller: drie avondvullende concerten. JOHAN VAN KEMPEN n één I Haarlems Gordijnenhuis KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) 32266 Jonge dansers zorgen voor contrasten I zoekt: Jacqueline Knoops in haar ballet Kwarrel. M (ADVERTENTIE) sn aad aar, die akt van izigheid vanger, ilgische leer het nputer- Hans Dagelet is een pracht van een lef- gozerige killer. In een zijde-achtige rij broek van ouderwets agressieve snit stapt hij kordaat rond. Zijn eerste opkomst zorgt voor een fraai schaduwspel waar hij zelf bijna ongemerkt de omlijning voor Buck Teeth is de titel van de produktie, die nog tot en met aanstaande zaterdag in het Shaffy Theater gespeeld wordt. Een heel amusante voorstelling van twee vak kundige toneelspelers die nu eens hele maal doen waar ze zelf zin in hebben. In Shaffy is daar ruimte voor gemaakt tussen de andere voorstellingen. Het betekent al leen dat Buck Teeth pas om kwart over tien begint, maar voor de echte liefhebber is dat geen probleem. IJmuider Courant Beverwijkse Courant aangeeft. Elja Pelgrom is van de twee degene met de meeste intelligentie. In elk geval is zij een geslepen vrouw en haar afweren gebeurt geraffineerd sensueel. Vergelijk het poetsen van z’n laarzen bij Dagelet, dat ook een omtrekkende bewe ging naar erotiek inhoudt. Het eerste deel van de ruim een uur durende voorstelling is het spannendst. Pelgrom en Dagelet vijzelen in uitstekend afgewogen spel hun raffinement op tot grote hoogte. Maar na ongeveer een half uur treedt er een ontspanning op in beider gedrag die het gevolg is van een nodeloos uitspinnen. Daardoor vloeit er te veel kracht weg uit de voorstelling. Gelukkig wordt dat tegen het einde weer volledig goedgemaakt. De twee acteurs, die blijk baar zonder regie van een derde gewerkt hebben, want daarvoor is niemand ge noemd, komen toch tot zulke verrassend boeiende resultaten dat deze korte voor stelling best een bezoekje aan Shaffy waard is. Daarbij wordt er voortreffelijke muziek gebruikt (Satie, Sjostakovitsj en Weather Report) die de filmische situaties doeltreffend onderstreept. naar zijn zeggen als een grote stimulans op zijn musiceren uit. En zo leek dat ook nu weer te merken bij dit Haarlemse optreden. Gesteund door zijn voortreffelijke begeleiders Ton Koop man en Jordi Savall op respectievelijk klavecimbel en gamba wist Deller het publiek in geen tijd voor zich te winnen door de schoonheid van zijn voordracht. Het enthousiasme of zelfs maar de wel willendheid van de toehoorders is voor Alfred Deller niet altijd zo’n vanzelfspre kende zaak geweest. Toen hij kort na de Tweede Wereldoorlog als eerste mannelij ke alt oftewel counter-tenor de muziek van de Engelse 17e-eeuwers begon voor te dra gen, werden enkelen weliswaar diep ge troffen, maar was het overgrote deel van het publiek toch eerder verbaasd of zelfs geshockeerd. Als er ook iemand in de naoorlogse muziekwereld op onverzettelijke wijze heeft gestreden om een bijdrage te leveren aan de herleving van de muziek uit de tijd vóór Bach, dan is dat Alfred Deller. Sinds het uitsterven van de castratenzang, was men het onnatuurlijk aandoende geluid van de mannelijke falsetzang ontwend ge raakt. Er was heel wat moeite voor nodig om de daardoor ontstane barrières in de muziekwereld te doorbreken. Maar Deller zette door. En toen in het begin van de jaren vijftig de langspeel plaat de wereld veroverde, keerde het tij. Dellers naam werd een begrip. Ook andere musici gingen zich in deze zangtechniek bekwamen. En voor de stijlpuristen is dit stemtype inmiddels het ideale en soms zelfs enig toelaatbare geworden voor veel renaissance- en barokmuziek. (De altijd weer oplaaiende discussies over het feit of In het eerste geval overheerst beschei denheid, in het tweede pretentie; in het eerste geval lijkt iedere beweging uit de muziek voort te komen, in het tweede lijkt er geen enkele relatie met de gebruikte muziek te bestaan; het eerste stuk is zeer introvert, het tweede uiterst extrovert en het eerste ballet lijkt zo voorbij te zijn terwijl het tweede eindeloos duurt. Bij deze danseres ontstaat ook iedere be weging centraal en vloeit dan verder naar armen en benen. Als je haar aan het werk ziet is zijzelf dans, iets wat niet gezegd kan En in liederen als het zeldzaam sfeervol en ingetogen weergegeven „In darkness let me dweil” en (natuurlijk!) in het onover troffen „Music for a while”, respectievelijk van Dowland en Purcell bleek Alfred Del ler ook nu nog steeds superieur. Sober heid, een onberispelijke stijl en de meest genuanceerde expressiviteit, met uiterst effectief gebruik van het pianissimo dat uit de absolute stilte schijnt voort te ko men; dat zijn de belangrijkste kenmerken in Dellers vertolking van de in het eerste programmagedeelte gebrachte oude En gelse muziek. Jacqueline Knoops kreeg balletlessen toen ze twaalf was, maar dacht toch pas over een danscarrière toen ze op haar éénentwintigste bij Pauline de Groot kwam, waar ze haar opleiding kreeg. Ze heeft veel van de free flow-techniek, die Pauline de Groot in Amerika van Erick Hawkins heeft geleerd, van haar overge nomen, maar haar benadering is vitaler dan die van Pauline de Groot. Hetgeen de zanger na de pauze bracht: „Bist Du bei mir” van Bach en de cantate „Jubilate Domino” van Buxtehude, be hoort duidelijk niet meer tot het terrein waar Dellers grote kracht ligt. De uitdruk king en muzikale kleur krijgt dan iets De opera wordt uitgevoerd in de oor spronkelijke versie en geregisseerd door Lotti Mansouri, bijgestaan in de choreografie door Marino Westra. Cora Canne Meier zal de rol van Carmen zingen en de Fransman Payo Garazzi die van Don José. Jan Derksen is Esca- millo, John Vierkens zingt de rol van Morales en Michaela wordt gezongen door Roberta Alexander. Mercedes is Iboya Sarvari. In de overige rollen traden op Angela Bello (Frasquita), Nico Boer (Remenda- do) en Arthur Schildmeyer (Dancaire). Verder werken mee Ward de Ravet als Lila Pastia en Ferd Sterneberg als gids en het danspaar Teresa y Marino. Het gezelschap wordt begeleid door het Utrecht Symfonie Orkest onder lei ding van Kees Bakels en het Neder lands Operakoor met Siebe Riedstra als dirigent. Carmen is in Amsterdam nog te zien op 21 en 23 januari, 4, 6, 14 en IS februari, 27 januari in Rotterdam, 31 januari en 2 februari in Scheveningen en in Utrecht op 10 februari. willekeurigs. Voor mij was het recital wat het vocale aandeel betreft dus met de pauze eigenlijk al afgelopen. Dat gold overigens allesbehalve ten op zichte van de Deller overal zo uitstekend begeleidende instrumentalisten Ton Koop man en Jordi Savall. Want buiten dat deze steeds in de prijzen vallende musici worden van haar beide partners Trees Presser en Annie Schats, dat zijn naast UTRECHT (ANP). Een feestelijke opening met wat klassiek of een polonaise op rouwmuziek: daaruit kunnen belang stellenden voor de opening van het fon kelnieuwe muziekcentrum in Utrecht op 26 januari kiezen. Hapjes, drankjes, toe spraken en enkele concerten in het ge bouw, protesterende kunstenaars op het plein er voor. haar gewoon twee hardwerkende danse ressen. Het ballet dat deze drie uitvoeren heet Kwarrel en heeft iets te maken met een zekere onrust. De choreografie is uiterst eenvoudig met nu eens parallelle en dan weer tegengestelde bewegingen, maar het blijft boeiend in de eerste plaats dankzij de gave vertolking van Jacqueline zelf, in de tweede plaats door de perfecte samenwer king met de muziek, die speciaal voor deze dans is gemaakt en live gespeeld wordt door Matthieu Keyzer (steeldrum), Lau rens Tan (blokfluit) en Paul Termos (alt saxofoon). Zeer plezierig! Na de pauze volgt een werkstuk van Adrianus Kans met als danspartner Ellen French Crawford en als spreekpartner Astrid Cecila de Wild. De beide dansers geven blijk van een redelijk sterke tech niek, zowel klassiek als modern, maar wat zij doen is erg gemaniëreerd, een steeds krampachtig bewegen met veel gekonkel over de vloer en vooral uiterst gespannen handgebaren. De danser zegt daarbij ook nog op zeer onnatuurlijke wijze zinloze teksten en zingt zelfs af en toe. Bij al dit gedoe werkt de best interessante muziek, Présence (1961), van Bernd Alois Zimmer man en de wat minder interessante mu ziek, Drama of Noonday Town (1916), van Alberto Savinio, op geen enkele manier door in de beweging. Het geval heet Chiaroscuro en ik kan er helaas ook niet anders dan zwart/wit over schrijven. Een onaangename ervaring! CONRAD VAN DE WEETERING sen iet kanten AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Operastichting geeft 19 januari in de stadsschouwburg in Amsterdam de première van een nieuwe serie voor stellingen van Bizets opera „Carmen". IT, /an V :.Z, - ien een kracht. □leiding il, i.vm. reling. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De toneelsituatie in ons land is vergeleken met vorig jaar verder verslechterd. Ondanks geleidelijke in krimpingen zijn de eisen van de subsidie verleners ten aanzien van taakstelling en spreiding onveranderd gebleven. Boven dien moet het theaterbedrijf altijd reke ning houden met risico’s van tegenslagen. Extra tekorten zijn te verwachten door de verhoging van de BTW op toneelvoorstel lingen tot 18 procent. Ze heeft iets van een lichte harlekijn, al was het alleen maar de totale harmonie binnen haar bewegingen, die een harlekijn van nature heeft omdat alles gedirigeerd wordt via het touwtje waar hij aan hangt. zich afzonderlijk lieten horen in soli die hun bekwaamheid tot gaaf en stijlvol spel onderstreepten, vormde hun gezamenlijke vertolking van de Tweede Sonate voor viola da gamba en cembalo van Joh. Seb. Bach, een artistiek hoogtepunt in het pro gramma. de puristen het wel of niet bij het rechte eind hebben, laat ik hier gemakshalve even buiten beschouwing). Dellers impulsen hebben zich in de loop der jaren als grote kringen in het water van de muziekwereld uitgebreid. Het feit dat hij het vak van counter-tenor beoefent is nu niet zo uniek meer. Het is dan ook niet zozeer vanwege de historische plaats die Deller inneemt, dan wel omdat hij als musicus zo veel te zeggen heeft, dat hij publiek blijft trekken. Want juist waar andere counter-tenors de kunst als gillen de keukenmeiden denken te kunnen die nen, onderscheidt Deller zich nog altijd door het vermogen om door middel van deze falsetzang vorm te geven aan de meest intense menselijke emoties. „Cultuur wordt duur in Utrecht”, vinden zij, nu de poorten van het bijna zestig miljoen kostende gebouw officieel open gaan. Hun actie wordt er niet een tegen het gebouw. „Maar als daar miljoenen voor beschikbaar zijn, dan zijn die er ook voor ons”, menen de kunstenaars. Muziek-direkteur Peter Smits zit overi gens niet zo met de aangekondigde acties tijdens de opening. „Als de protesten zich richten tegen de deftige, elitaire club die het muziekcentrum zou zijn, dan zeg ik meteen: dat is onzin. Dit is een tent die Utrecht hard nodig had. Het muziekcen trum is er voor iedereen. Als ze zeggen dat de investering ten koste gaat van andere cultuur-zaken dan zeg ik: best mogelijk. Maar dan moeten ze niet hier zijn met hun bezwaren, dat is een zaak van de gemeen te”. Al in 1955 gaf de Utrechtse gemeente raad zichzelf de opdracht met voortva rendheid” te werken aan een muziekcen- van prinses Beatrix en prins Claus en van honderden genodigden. De burgerij kan een dag later bezit nemen van Utrechts nieuwste nieuwbouw, wanneer de Utrecht se „muziek-tiendaagse” van start gaat. Voor 1979 zijn al 150 concerten gepland, onder andere jazz, pop, folklore en klas siek. Tijdens de openingsavond zelf be leeft Otto Kettings werk „The light of the sun” zijn wereldpremière, een zestal Lede ren over liefde en erotiek, speciaal voor de opening van het muziekcentrum geschre ven. AMSTERDAM. Hans Dagelet en Elja Pelgrom, allebei spelers van Baal, hebben samen een zelfstandige theaterproduktie gemaakt. Een liefdesspel als kat en muis tussen een beroepsmoordenaar en een filmster in het hiernamaals. Geïnspireerd door Hollywoodfilmsterren kwamen Da gelet en Pelgrom al improviserend uit op de man-vrouw confrontatie die via tal van schijnbewegingen naar het uiteindelijke doel moet leiden. trum in Utrecht. Het werd „een zaak van levensbelang” genoemd om te zorgen voor goede huisvesting „voor het intensieve mu ziekleven in het hart van Nederland”. Het houten noodgebouw Tivoli, dat toen voor drie jaar werd neergezet, staat er nu nog. Pas in 1975 besloot de gemeenteraad tot de bouw van het muziekcentrum, waar voor architect prof. ir. Herman Hertzber ger het ontwerp maakt. De bouw startte in het najaar van 1976, nadat oudheidkundi ge vondsten in de fundamenten van het 16- eeuwse kasteel Vredenburg op de bouw plaats nog voor enkele maanden vertra ging zorgden. Geen overweldigende muziektempel, maar een open gebouw met kleine en grote zalen, pauzeplekjes, expositieruimte, win keltjes, passages en dakterrassen, zo staat er in een folder over het muziekcentrum. „Hertzberger maakte een toegankelijk ge bouw met oog voor de bezoeker, die zich er uit en thuis moet voelen”. De grote zaal wijkt met een achthoekige vorm af van wat voor concertzalen gebruikelijk is. Rond het podium in het midden van die zaal is zitruimte voor bijna 1.700 bezoe kers, verdeeld over schuin oplopende tri bunes. Een „beweeglijk” podium kan ge schikt worden gemaakt voor kleine ensem bles en enorme orkesten. Burgemeester Vonhoff van Utrecht zal het muziekcentrum openen in het bijzijn Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem Centrum) Soendapleln (Haarlem Noord) Califomiëpleln 17 (Haarlem Schalkwijk) Raadhuisstraat 60, Heemstede Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Zeestraat 18. Beverwijk Rijksstraatweg 103, Bennebroek (Fa v Staveren) f 8.391,- gaaf! Afgelopen dinsdag zong Deller in het Haagse Mauritshuis en donderdagavond vormde het interieur van de Haarlemse Bakenesserkerk het na alle eerder hier gegeven concerten vertrouwde decor voor diens zang, terwijl morgen op een buiten nabij Tiel wordt opgetreden. En dat is dan ook welletjes. „Zwaar genoeg”, zo als de 66-jarige Alfred Deller vertelde, „om naast de dagelijkse werkzaamheden aan de cursus, ook nog eens drie avondvullen de concerten te geven”. Deller prees overigens de enorme aan dacht die er in Nederland voor oude mu ziek bestaat. De respons die hij daarbij ook tijdens zijn eigen concerten in ons land bij het publiek ondervindt, werkt Dit schrijft de afdeling Toneel van de Raad voor de Kunst in een brief aan de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, waarin advies wordt uitgebracht over de subsidiëring van to neelgezelschappen in het seizoen 1979-1980. De minister wordt eraan herin nerd dat de afdeling vorig jaar door de onaanvaarde knelpunten, het grote tekort aan beschikbare middelen, de kans op het wegvallen van gezelschappen, de volstrekt onvoldoende artistieke groeimogelijkhe den en de overbelasting van zeer velen bij het toneel, slechts onder protest advies heeft willen uitbrengen. Benadrukt wordt dat er nu, een jaar later, niets is veranderd, integendeel, dat de toestand nog minder rooskleurig is geworden. De afdeling Toneel vreest dat de extra kosten die voortvloeien uit de nieuwe ar beidsvoorwaarden voor de technici, tot een aanzienlijke vermindering van de pro- duktiecapaciteit en de landelijke spreiding zullen leiden. Daarnaast wordt erop gewe zen dat in de gesubsidieerde toneelsector steeds meer oudere acteurs door jongere, „goedkopere” collega’s worden vervan gen. Binnenkort zullen acteurs uit de com merciële sector, die terug willen naar het gesubsidieerde toneel, door de laatste sec tor niet meer te betalen zijn. Men dringt er voorts op aan dat er een regeling komt, waarbij gemeenten, die be schikken over accommodaties die geschikt zijn voor het gesubsidieerde toneel, ver plicht worden het gehele repertoire van een bepaald gezelschap af te nemen. AMSTERDAM. De première, die donderdagavond in het bewegingsfestival van het Shaffy Theater gepresenteerd werd bestaat eigenlijk uit twee voorstel lingen en die twee vormen een totaal contrast met elkaar. Het eerste deel bevat een choreografie van Jacqueline Knoops, het tweede een stuk van Adrian\is Kans. 8.15 uur Beverwijk, voor de ingang Station NS 8.25 uur IJmuiden, NZH-bushalte ..Marktplein'' voor het postkantoor 8.45 uur Haarlem. Stationsplein perron K 9.00 uur Haarlem, winkelcentrum Schalkwijk t/o kantoor Haarlems Dagblad Haarlems Dagblad In samenwerking met het reisbureau NZH-Cebuto organiseren wij op: zondag 28 januari Na de ontvangst met koffie en cake op de Flevohof heeft u ca. 17» uur de gelegenheid om het overdekte gedeelte te bekijken. Hier vindt u o.a. allerlei informatie over agrarische produkten. Vervolgens een warme lunch en 's middags een gezellig bingoprogramma De deelname aan deze bingo is gratis en u kunt er vele prachtige prijzen winnen. De thuiskomst is ca. 18.00 uur Bij de prijs zijn vervoer per touringcar, koffie met cake, entree Flevohof. warme lunch en 2 bingoronden inbegrepen, (kinderen géén korting Bij aankoop van de plaatskaarten geeft u op waar vandaan u wilt vertrekken De vertrektijd en de gewenste opstapplaats wordt op de kaart vermeld. U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken V Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 's Maandags gesloten Deller geeft vorm aan meest >1 intense menselijke emoties d 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13