Ger Offerhaus Mensen in New York overleden Prestige-auto uit Polen foto Alcohol in het verkeer wordt aangepakt schrijvende lezers W€<3 en wiel puzzel van de week iffi N Fotocursussen van Hans Götze Verdere verfijning van R 30 model I Instructiefilms Filmgroep Haarlem prijswinnaars ■w Mooie Nel Vrouw in het ambt Jacht in Spaarnwoude 2 igt 19 VRIJDAG 1 2 JANUARI 19 7 9 VARIA r RS - 7 14 Fl7 POLOFtëZ 5 8 19 11 A John L. Murphy Onder redactie van J.P. Bos I* 4.^ tzA y st Sy Rubin A Fredrich Cantor 4 3 10 11 12 13 15 16 18 21 20 22 ^3 PUZZEL NUMMER 2 In ieder vakje van het diagram moet men een lettergreep van het gevraagde woord invullen. Oplossing puzzel nummer 1 Horizontaal: 2. apart; 7. pias; 9. are; 10. kool; 12. naar; 13. krop; 14. lak; 16. oke; 17. Op dinsdag 16 januari start de cursus Algemene fotografie, vooral bedoeld om technische problemen op te lossen. De cursus is op vier achtereenvolgende dins dagavonden. Tape-slide presentaties II is een cursus voor hen die dieper op het maken van een diashow willen ingaan. Vier achte reenvolgende maandagavonden, waar van de eerste op 8 januari is gehouden. Het Instituut van fotografie en audiovi suele kommunikatie van Hans Götze heeft weer verscheidene cursussen geor ganiseerd. Hoe het ook zij: in 1977 had van twee tot vier uur ’s nachts een op de vier automobilisten volgens de wet te veel gedronken. In die uren had een op de negen automobilisten meer dan één promille alcohol in het bloed. Volgende maand zal de stichting we tenschappelijk onderzoek verkeersvei ligheid een nota aanbieden aan minis ter Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) waarin de stichting een overzicht geeft van de maatregelen die het alcoholge bruik in het verkeer kunnen verminde ren. De nota gaat ook in op de effecten die van deze maatregelen kunnen wor den verwacht. Op basis van deze nota zal een werkgroep zich gaan beraden over de gehele problematiek van het alcoholgebruik in het verkeer. Uit de onderzoekingen van de SWOV bleek tevens, dat naarmate het later in de nacht wordt, het aantal automobilis ten met een te hoog promillage toe neemt. Misschien heeft dit te maken met de verwachting, dat men later in de nacht minder kans loopt op een contro le. Zij die toch al teveel op hebben, blijven langer wachten om de „sprong naar huis” te maken. Het aantal automobilisten dat wat ge dronken had, steeg van vijf percent in 1974 naar twintig percent in 1975. In 1977 had ’s nachts in het weekeinde 23 percent wat gedronken. Van alle auto mobilisten had in 1977 ongeveer een op de negen te veel op. Bij de vrouwelijke automoblisten lag dit minder: slechts een op de 25 vrouwelijke bestuurders had te veel gedronken. Renault heeft het „30 TS” model ver der bewerkt totdat er een Renault 30 TX is ontstaan, met een aantal techni sche verfijningen. Zo is de 30 TX uitge rust met brandstofinjectie, elektroni sche ontsteking, en een vijf-versnel- lingsbak. Ook het interieur heeft enige wijzigingen ondergaan, zoals verwar ming voor de passagiers achterin, een vijfde deur en een elektromagnetische vergrendeling van de portieren. De Polonez moet een breder terrein gaan bestrijken. Bij het ontwerpen van de auto richtte men zich in Polen - weliswaar met hulp van Fiat-technici - op de „westerse smaak”. Dat houdt een sierlijk gelijnde carrosserie is, een deur achter en een comfortabel, luxueus in terieur. De produktie van de Polonez toont overigens goed aan, hoe de Poolse auto- industrie aan de weg timmert. Zowel wat het modellenprogramma betreft, als de produktiecapaciteit, is men in Polen van plan flink uit te breiden. Daarbij staat de export voorop. Al in 1954 begon de FSO-fabriek in War schau zijn wagens naar andere, voorna- meijk socialistische landen te exporte ren. Langzamerhand wendde men zich ook tot de markten in West-Europa. De financiële - en technische hulp van on der meer Fiat, Berliet en Leyland was daar natuurlijk niet vreemd aan. Met hun voorlopig laatste schepping, de Po lonez (waarvan dit jaar 40.000 stuks van de band moeten komen) proberen de Polen definitief vaste voet te krijgen in de West-Europese landen. De Polonez die naar Nederland komt zal beschikken over een 1500 cc motor van 82 pk. In de komende jaren komen onder meer een 1800 cc krachtbron en een twee liter motor beschikbaar. Ten slotte heeft men bij FSO nog plannen voor een dieselmotor. Het zal echter wel tot 1983 duren voordat deze laatste krachtbron rijp is voor de produktie. De vijfdeurs-uitvoering die als eerste van de band kwam, zal in 1980 worden gevolgd door een drie-deurs versie en een jaar daarna door een coupé-model. DEES VERDURMEN, redactielid Dorpsorgaan Spaarndam. De SWOV heeft voorafgaand aan de ze nota geregeld de rij- en drinkge woonten van de Nederlandse automo bilisten onderzocht. Van 1970 tot en met 1977 werd regelmatig in de weekeind- nachten bekeken of er met een glaasje op werd gereden en welke gevolgen dit had. Het blijkt onder meer, dat de alco- holwetgeving, die in november 1974 van kracht werd, er in elk geval voor heeft gezorgd, dat het drankgebruik van automobilisten nog steeds lager ligt, dan voor deze wet van kracht werd. Maar lager wil nog niet zeggen, dat er voor bezorgdheid geen reden meer is. Vooral in de jaren 1975-1977 bleek het alcoholgebruik, na een aan vankelijke daling, weer toe te nemen. Puzzel nummer 1 25: M. de Weerdt-Prins, Gouwstraat 22, Haarlem; mw. Kalkman, Griftstraat 15, IJmuiden. 15: R. Groot, Kr. Spieringweg 171, Vijfhuizen; J. de Boer, Huis ten Wijck 219, Beverwijk, 10: mw. A. de Haas- Cornelissen, Pleiadenstraat 74 zw., Haar lem; mw. G. Wind-Bakker, De Ticht 1, Velsen-Zuid. Donderdag 4 januari publiceerde u een uitvoe rig artikel inzake het standpunt van B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude over de uit breiding van de Mooie Nel. Zij geven te kennen het met de noodzaak van wateruitbreiding wel eens te zijn, maar zien die uitbreiding liever buiten haar gemeente. Alleen bij Penningsveer zien zij nog wel mogelijkheden voor enige wate ruitbreiding. Het college is met dit standpunt wel een heel andere koers gaan varen ten aanzien van de uitgangspunten van 1968, waarbij de voorgenomen wateruitbreiding uitsluitend in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zou plaatsvinden. B. en W gebruiken in hun motivatie voor wateruitbreiding tussen de Von- delweg en Spaardam een hoogst merkwaardig argument, namelijk dat wateruitbreiding op de ze plaats woningbouw aldaar dan voorkomen zou kunnen worden. Die redenering roept der halve de vraag op, of de gemeente soms zelf ruimte wil openhouden voor woningbouw in eigen gemeente. Voorts gaat men aan de actuele situatie voorbij, dat de CDA-fractie woning- bouwplannen bij de Vondelweg door een meer derheid van de Haarlemse Raad niet zouden worden onderschreven en dus weer zijn terugge nomen. Het betreffende kranteartikel geeft on der de kop „Bedreiging" tevens het standpunt van B. en W. weer inzake de bebouwing van de Velserbroekpolder. Voor zover mij bekend heeft de gemeente Velsen niet eens een duur rapport nodig gehad om deze woningbouw tegenover de provinciale overheid te motiveren. Hoe zit het ook weer in Spaarndam: was ook daar niet eens een zogenaamde „blauwe lijn” waarachter boompjes waren gepland? Het lijkt mij verder niet uitgesloten dat ook de Dorpsraad Spaarn dam binnenkort tot een keus of misschien wel tot een totale afwijzing van wateruitbreiding rond Spaarndam zal komen. Ik kan me haast niet voorstellen dat de Dorpsraad pas tot een keus komt nadat alle studies zijn verricht. Denkbaar zou bijvoorbeeld zijn, dat de Dorpsraad Spaarn dam zich gedeeltelijk aansluit bij het standpunt van B en W en slechts een wateruitbreiding nabij Penningsveer zal kiezen ter voorkoming van toenemende drukte in Spaarndam. Macrofotografie, de wereld van het kleine groot gezien, op vier achtereenvol gende woensdagavonden, begonnen op 10 januari. Donkerekamertechniek I start voor vier woensdagavonden op 7 februari en deel II voor vier woensdaga vonden op 7 maart. Bewust zien-bewust zijn (expressieve fotografie) omvat vier dinsdagavonden vanaf 23 januari. Por tretfotografie I op vier dinsdagavonden vanaf 13 februari en deel II vanaf 24 april. Vakantiedia’s maken wordt be sproken op de dinsdagavonden 20 en 27 maart. Inlichtingen, met name over de kosten, bij het instituut, Stoofsteeg 6 zw, Haarlem, telefoon 315692. In de eerste maanden van dit jaar zal in ons land een nieuwe Poolse wagen, de Polonez, verkrijgbaar zijn. De vijfdeurs auto, voorzien van een anderhalve liter krachtbron, zal nog geen vijftien mille kosten. De Polonez wordt beschouwd als een prestigewagen van de Poolse auto-industrie. De wagen is naar Italiaans ontwerp vervaardigd door de Fabryka Samochodow Osobowych (FSO), die ook de Polski 125 uitbrengt. Van deze laatste auto werden verleden jaar meer dan 100.000 exemplaren gebouwd. Horizontaal: 1. geestelijke; 3. strand- I recht op de klippen; 5. werkplaats; 7. I grondbeschrijving; 8. deel van een huis; 9. I afmeting; 10. woordsoort; 12. kies; 14. fa- I milielid; 16 het monteren; 18. opgewekt, F druk; 20. medestander; 22. zij die pelt; 23. F overgebrachte tijding. Vertikaal: 1. sierduif; 2. kleur; 3. Afri- L kaans zoogdier; 4. deel van een arm; 6. I aanwendsel; 7. lid van de eerste of tweede I kamer; 9. met brede takken; 11. spreker in J een vergadering; 13. zonder restrictie, ge- F heel en al; 14. landloper; 15. eetgerei; 17. I, maatschappijvorm; 19. raam; 21. vorm van F gebieden. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, r dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden I als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. Vertikaal: 1. dan; 3. parodie; 4. ar; 5. rekenen; 6. nop; 7. plag; 8. sar; 10. kok; 11. loop; 15. kaal; 17. roet; 19. Ali; 21. pro; 23. smart; 24. Ed; 26. g.t.; 27. teelt; 29. ego; 30. oud; 32. Ida; 33. ido; 37. N.A.T.O.; 38. en; 39. Eem, 40. lorgnet; 41. piaster; 42. abt; 43. R.D.; 44. sein; 47. slak; 51. Noor; 53. bed; 55. alk; 57. dus; 59. gil; 62. re. rot; 18. gat; 19. Ad; 20. n.p.; 22. dop; 24. Eli; 25. erg; 28. melodie; 31. notitie; 34. A.G.0 34. de; 36. rondeel; 41. parasol; 42. neo; 46. i.b.d.; 47. sta; 48. mr.; 49. at; 50. zin; 52. u.l.o.; 54. gas; 56. Noë; 57. Deen; 58. telg; 60. koud; 61. ere; 63. kier; 64. sterk. Naar aanleiding van het artikel „Vrouw in het ambt” in Erbij van zaterdag 6 janua ri het volgende. Het moet ds. A. Hoff, als academisch gevormde vrouw, toch bekend zijn dat volgens de r.k. leer het priester schap is verklonken aan de door Christus ingestelde hiërarchie in zijn kerk, terwijl de dominee laat ik zeggen op democrati sche wijze „van onderop” door of na mens de gemeente wordt benoemd? Daar om wijdt een bisschop de priester, daarom wordt van de priester gehoorzaamheid geëist aan het hogere gezag in de kerk, daarom kiest in navolging van Christus de kerk uit mannen haar priesters, daarom eist zij na 19 eeuwen inspiratie door de H. Geest het celibataire leven van haar priesters. Wanneer in protestantse kringen aan hun dominees andere voorwaarden worden gesteld, is dat niet alleen hun zaak, maar het vloeit ook voort uit een geheel andere positie, welke de dominees inne men. Mag de r.k. kerk ’n keer haar eigen beleid voeren? Ds. Hoff zegt in het inter view, dat je als dominee beschikbaar (moet) zijn voor de mensen. Ik zou het zo willen formuleren: de priester (in de r.k. kerk) moet primair beschikbaar zijn voor God en Kerk. Al gaan alle vergelijkingen mank, toch zou ik het willen vergelijken met *n afgevaardigde van (’n bepaalde groepering in) de samenleving, die zich tot de vorst wendt (de dominee) en de gezant van de vorst, die zich tot de samenleving wendt (de priester). Er is in dit verband nog wel meer te noemen wat het verschil tussen priester en dominee duidelijker zou maken. Dat ds. Hoff zich tot deze vergis sing liet verleiden, vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat vele zich nog katholiek noemende leken en priesters (zelfs) in de geest van de reformatie begin nen te denken. Dat lijkt *n winstpunt voor de reformatie, zoals het ’n verliespunt is voor de r.k. kerk. Het is zeker geen middel tot oecumene. Het advies van ds. Hoff „dat de basis in de r.k. kerk moet blijven vragen om priesterschap voor de vrouw en ophef fing van de celibaatsplicht”, het zal zo niet zijn bedoeld doet me denken aan hen, die kinderen proberen tegen hun ou ders op te zetten. Dat kan je toch niet maken? P. G. TEL, Heemstede ■Het betoog van de heer Haalstra dat de jacht in het recreatiegebied Spaarnwoude een aflopende zaak is, is in grote lijnen juist. Het vroegere jagen voor de voet van één man met hond is verleden tijden is - ontaard in drijfjachten waarbij het om roofdieren lijkt te gaan. Ik betreur uitspra ken van de heer Clausen, voorzitter van de jagersvereniging, als hij het heeft over het de nek omdraaien van kippen en konijnen. Jagen is ëen instinct zegt de heer Clausen, maar mijn broers en ik hadden dat op twaalf-, dertienjarige leeftijd. Wij hebben een prachtige jeugd gehad. We stikten van de armoe maar in het veld waren we rijk. De foto toont de Polonez: modern koetswerk uit Oost-Europa. De zes cilinder motor in V-vorm le vert een vermogen van 102,5 kW., waar mee een top van 185 km/uur haalbaar is. De 30 TX heeft schijfremmen rond om, waarvan de voorste schijven luchtgekoeld zijn. De prijs voor de 30 TX is vastgesteld op ruim 32 mille. Op de foto een collage van R 30 TX ken merken. Op 30 december heb ik me nog staan verbazen bij een drijfjacht in de Westhof. Een jacht die plaatsvond in een gebied met jonge aanplant en een spierwit veld met jachtsneeuw. Ik dacht dat een artikel in de Jachtwet een dergelijke jacht verbood. Ik zou de heer Clausen willen aanraden eens .wat hout- of koolduiven af te schieten want deze bezorgen de volkstuinders een enorme last. Als reactie op het schrijven van de heer Nieuwenhuizen wil ik zeggen dat hij maar met bewijzen moet komen voor de bewering dat er dag en nacht gestroopt wordt in het gebied. Zolang ik leef kom ik in alle polders in dit gebied, maar ik heb nog nooit meegemaakt dat je ’s avonds de kogels om de oren vliegen. P. VAN MEESCHE, Spaarndam Op vrijdag 12 januari houdt Filmgroep Haarlem haar eerste clubavond van het nieuwe jaar, waarop 16 mm-instructie- films van beroepsfilmer Thijs Ockerse worden vertoond. Deze instructiefilms laten op duidelijke en eenvoudige wijze zien op welke manier de filmamateur zijn eigen films kan verbeteren met enke le fijne kneepjes. Om Zoveel mogelijk hobbyisten van deze films te laten genieten heeft Film groep Haarlem de leden van de Haarlem se Smalfilm Liga uitgenodigd en ook enkele prominenten uit de smalfilmwe- reld. Op deze avond zijn niet alleen de leden van de beide filmclubs* van harte welkom, maar ook iedereen die geïnte resseerd is in het medium film en open staat voor nuttige tips. De avond wordt gehouden in het FH-home aan de Ramp- laan 108 te Haarlem Zuid-West, aanvang acht uur. De Haarlemse amateurfotograaf G. J. L. Offerhaus is dezer dagen op 66-jarige leeftijd overleden. Ger Offerhaus, die een artsenpraktijk had, is jarenlang een prominent lid en voorzitter geweest van de Haarlemse fotogroep De Muggen. Hij verwierf faam met zijn geheel eigen stijl op het gebied van landschapsfoto’s die veelvuldig zowel in binnen- als buiten land zijn geëxposeerd. De crematie heeft inmiddels plaats gehad. DE DUBBELEXPOSITIE in de Canon-galene (Reestraat 19, Amsterdam) heeft dit keer één thema: Mensen in New York. Behalve het werk van de beide exposanten, Sy Rubin en Fredrich Cantor, is het portfolio van de maand van John L. Murphy, aan dit thema gewijd. New York is een stad van felle contrasten, met een grote „rijkdom” aan extreme armoede. Ieder district is een stad op zichzelf met haar eigen mensen en haar eigen problemen. De grootste contrasten vindt men in Manhattan, dat sinds de trek terug uit de luxueuze voorsteden naar de stad een der elegant ste centra van de wereld is geworden. In de foto’s van Rubin voelt men de spanning van het leven in een stad met de klok- rond-activiteiten, een stad met rijke mensen, veel meer arme mensen, gelukkige mensen, wanhopige menden. En temidden van hen de nimmer aflatende stroom van toeristen die het allemaal met verbazing aanzien. Cantor lardeert zijn recht-toe-recht-aan beelden van mensen in hun grillen en wisselvalligheden, met humor en ironie. Hij heeft daarbij veel oog voor kleding en houding. Murphy heeft de moderne gladiatoren van New York gepor tretteerd, de boksers en de vechters die worden betaald om het massapubliek in de arena te vermaken. Zo hopen zij de vrijheid te verkrijgen die geld voor hen kan kopen. Mensen in New York is te bezichtigen tot en met 19 januari, van dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. IN GALERIE FIOLET (Herengracht 86, Amsterdam) han gen tot en met 3 februari drukken, waaronder handkleuringen, van de Tsjechische fotograaf Jan Saudek. In zijn werk vervul len zijn verwanten, vrienden en vriendinnen een rol in een soort mimisch fototheater. Eenvoudige attributen zijn een sjaal, een oude bontstola, oude kleren, een bloem. Decor is de vochtige muur van zijn Praagse kelderwoning-studio, met licht dat binnenvalt door het kelderraam aan de straatzijde. Met inkleu ring accentueert en vervreemdt hij het beeld tot een oneigenlij ke nostalgie. Sommige ensceneringen geven de morbide indruk van een langzaam verval en ondergang. Openingstijden: dins dag tot en met vrijdag 12 tot 18 uur, zaterdag 12 tot 17 uur. ’O TX 'j

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19