VEEL SLIPPARTIJEN DOOR GLADDE WEGEN Noodtoestand Noord-Ierland afgekondigd Hanrath weg bij Transavia Wijsmuller met tanker op weg naar Azoren Plan voor film over koningin vanderpol ]~h i i BOEKENBOM Molotov-cocktail in rustkamer van Bea-huis Onderzoek naar „Hem-autobrug” ERASMUS nletl verhoogd wees verstandig het woord is aan... vandaag: agenda pagina 7 Flop Gaslucht iet weer :a Experiment airconditioning jKonün Herindeling Opklaringen 11 Tekort aan strooizout in Haarlem IER KUNST- EN ANTIEKVEILING JUIST NU BESTEDEN BIJ E kA '*'1 VRIJDAG 12 JANUARI 1979 (ADVERTENTIE) 22 Ambrose Bierce: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 58 (Van onze redactie binnenland) st. int MM GEKREGEN? s t Hostellerie Roozendaal Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws 5,6,7,9,11 Kunst13 Radio en televIsle/Strlpa.... 17 Beurs16 Sport23,25 Puzzel19 Medische diensten7 Gastenhoek11 Foto/Fllm19 Schrijvende lezers19 Weg en wiel19 Filmpagina15 Motorhuis IJmond DEN HAAG-UTRECHT. Ondanks het feit, dat in okto ber en november van het vorig jaar vakbeweging en de oppositie in de Tweede Kamer, zich fel heb ben uitgesproken tegen een eigen risico voor ziekenfondspatiënten, heeft de regering toch besloten per 1 april een eigen bijdrage in te voeren van vijf gulden per ver- pleegdag in een ziekenhuis of AWBZ-inrichting. veilinghuis „DE DAMIAATJES” Spaarne 86, Haarlem Tel. 023-321730 (322008) zie ook advertentie elders in dit blad. Boekhandel Umuider Courant ziekenfondspatiënt ri- VEDER-SMIT vijf gulden per dag llllllflIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII I (ADVERTENTIES) Zie pagina 3. ■HlllHIUIIllIlIlillllllllllllllllllllllllIllllllliiiiiiiiiiiiiiillllllltll Overveen Tel. (023)-3267l() Receptieprijzen 1,50 Goed bereikbaar. Staatssecretaris Veder-Smit (Volksge zondheid) heeft dit mede namens haar HILVERSUM. Bij Cinecentrum te Hilversum bestaan plannen om ter gele genheid van de 70e verjaardag van konin gin Juliana een film samen te stellen waarin het leven en de persoon van de vorstin worden belicht. Bert Haanstra is als adviseur en Anton Koolhaas als scena rioschrijver aangezocht. (Van onze redacteur toerisme) SCHIPHOL. Pieter Hanrath treedt af als algemeen directeur van de charter maatschappij Transavia. Hij wordt opge volgd door Peter Legro, die tot dusver directeur was van de Nederlandse vesti ging van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Pan American. (Zie verder pag. 4) collega van Sociale Zaken vandaag meege deeld aan de Ziekenfondsraad. worden opengesteld. Op die manier wordt vooral de Coentunnel ontlast, waar dage lijks files staan. Volgens de oorspronkelij ke plannen zou de uit 1907 daterende spoorbrug worden afgebroken. Provinciale Waterstaat in Haarlem heeft Rijkswaterstaat verzocht de studie uit te voeren. Daarmee is enkele maanden gele den begonnen. De commissaris van de koningin in Noord-Holland, R. de Wit, heeft verklaard open te staan voor het idee van een „Hem- autobrug”. Burgemeester R. Laan van Zaanstad liet gisteren weten „grote reser ves” te hebben. Hij verwacht moeilijkhe den bij de afwikkeling in zijn gemeente van het brugverkeer. In de NCRV-radiorubriek Hier en Nu was vanmiddag te beluisteren dat Frankrijk weigert het door Akzo ge wenste (zee)zout te leveren. Men beeft zelf veel moeite de gladheid te bestrijden en zegt het zout niet te kunnen missen. (Van onze redactie binnenland) De leeftijdsgroep 16-18 jaar krijgt in het gebied IJmond nieuwe opleidings kansen met vijf 2-jarige vakopleidingen. Een aanvraag hiervoor is naar het mi nisterie van onderwijs onderweg. Het gaat om een experiment. Bij een positie ve reactie uit Den Haag kan in augustus al worden begonnen met de nieuwe opleidingen aan de zeven scholen en drie vormingscentra die eraan willen deelnemen IJmuiden, Lange Nieuwstr 243, tel. 13144; Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 AMSTERDAM (ANP). Rijkswater staat bestudeert de mogelijkheid van de Hemspoorbrug over het Noordzeekanaai in Amsterdam een brug voor auto’s te maken. Met de verbouwing van de brug zou kunnen worden gestart, zodra de trei nen tussen de hoofdstad en Zaandam door de Hemspoortunnel gaan rijden. De tun nel moet in mei 1983 klaar zijn. HAARLEM. Het slechte weer heeft het verkeer gisteravond de afgelopen nacht en och tend danig parten ge speeld. In het gehele land werden slippartijen gemeld die in veel geval len materiële schade tot gevolg hadden. In Den Haag kwam een 20-jari- ge jongen uit de residen tie na een botsing om het leven. Zeven personen raakten gewond. In deze stad vonden de afgelo pen nacht 74 aanrijdin gen plaats. Beverwijk: Konlngstr. 40-42/hoek Markt, tel. 02510-29162 IJmuiden: Wijk ean Zeeürweg 107-113, tel. 02550-23450 bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 Op de Hembrug kunnen eventueel twee rijstroken komen. Deze zouden in de spits uren voor verkeer in één richting kunnen (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering heeft gisteren voor de provincie Noord-Ierland de noodtoestand afgekondigd. Dit in ver band met de staking van tankautochauf- feurs. Het vervoer van brandstoffen in Noord-Ierland zal door militairen worden overgenomen. 1 Geopend: vrijdag, zaterdag, zondag van 20.45 - 04.00. Unieke video-disco presentatie d.m.v. 2 kleuren t.v.’s. KI. Houtstraat 106 Haarlem tel. 023-317762 IJMUIDEN. Bureau Wijsmuller is met de lekgeslagen supertanker „Andros Patria” onderweg naar een plek, 225 mijl ten zuiden van de Azoren, om daar de ongeveer 150 duizend ton olie over te pom pen in twee andere tankers. Deze plek is gekozen na een analyse van de gegevens van een aantal weerstations, waaruit bleek dat de kans op goed weer op deze plaats het grootst is. Het schip wordt versleept door de „Typhoon” en de door Wijsmuller gecontracteerde „Poolzee” van Smith In ternational uit Rotterdam. De bergers en sleepbootbemanningen, veertig man in to taal, verwachten over drie a vier dagen op de plaats van bestemming te zijn. Vandaag zijn een duikers- en een ber- gingsinspecteur van Wijsmuller terugge keerd uit het Ierse Bantry, waar maandag morgen de Franse supertanker „Betelgeu se” ontplofte. De twee experts hebben een onderzoek verricht naar de mogelijkheid het wrak te bergen. lil Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Er is een ondoorzichtige situatie ont staan ten aanzien van de Nederlandse aardgasafspraken met Algerije, nu blijkt dat de financiering van de bouw der afle- veringsinstallaties in het gedrang komt door kredietmoeilijkheden tussen Neder landse banken en de Algerijnse regering. Wat wel duidelijk is geworden, is het bedenkelijke feit dat de leveranties van Algerijns aardgas Nederland veel meer geld zal gaan kosten dan de leverprijs van het produkt. Niet alleen moet in ons land een geheel nieuwe, kostbare haveninstalla tie in het Eemsgebied worden gebouwd die de „aanlanding" van aardgas door middel van tankers onder de veiligst mogelijke omstandigheden zal moeten verwezenlij ken, maar ook moeten aan Algerije langlo pende kredieten voor havenbouw worden verstrekt die grote risico’s met zich bren gen. Die risico’s zijn voornamelijk van politieke aard, omdat de handel in aardgas - evenals de handel in alle mogelijke ande re produkten - uitsluitend via Algerijnse staatsinstellingen kan worden afgewik keld. Elke haar in de politieke boter kan zo’n krediet in de waagschaal stellen. Of schoon de Nederlandse regering verant woordelijk is voor de afsluiting van aard gascontracten, loopt de afwikkeling van de leveranties via particuliere bedrijven die daarbij stevig aan de leiband van de regering moeten lopen maar wel zelf de risico’s dragen. Verzekeraars en investeer ders, zowel als financiële instellingen die kredieten verstrekken, vinden Algerije po litiek nu niet direct tot de meest betrouw bare naties behoren. Vandaar dat zij zon der staatsgarantie niet zo happig op deze aardgastransacties zijn. Een spreiding van de risico’s is daardoor ook al een moeiza me zaak. Alles bijeen lijkt het aardgascon tract met Algerije een soort wespennest, waarin politici met te weinig kennis van zaken overijld te werk zijn gegaan. Of schoon daar niets van bekend geworden is, lijkt trouwens dat hele aardgasdrama ook nog vertroebeld te zijn door voorbarige transporttoezeggingen aan tankereige- naars, zodat een achteraf gebleken voor keur van Algerije voor een aardgasleiding niet meer serieus kon worden overwogen. Het is een tamelijk twijfelachtig argument dat men in Algerije plotseling een ander standpunt zou hebben ingenomen over die keuze tussen tankers of leiding. Als men de complicaties en riskante onzekerheden van zo’n aardgascontract op een rijtje zet, doet zich de vraag voor of toch weer niet op de achtergrond iets door schemert van een „tekortenpsychose”. Een speculatie met name op de nu een maal gewekte angst dat Nederland op ze ker moment zonder aardgas zou komen te zitten. Profijt trekken van die angst door volkomen ondoorzichtige financiële bouw sels op te trekken rondom de aardgasbron nen op de wereld en de steeds hoger wor dende aardgasprijs langs onzichtbare we gen ten goede te laten komen aan staats kassen en internationaal verwortelde in stellingen, dat spel herinnert aan de kron kelende beddingen waarlangs ook de olie sinds jaren van bron naar verbruiker wordt geleid en waar in de kronkels gigan tische rijkdommen zijn Ontstaan voor klei ne belangengroepen, en niet ten bate van de sociale vooruitgang van grote gemeen schappen. de weg gelegen sloten. Er vonden drie aanrijdin gen plaats. Eén persoon werd met lichte verwon dingen naar het zieken huis gebracht. Op de Bin nenweg in Bennebroek botsten twee personen auto’s frontaal. Een 41- jarige bestuurster uit Vo gelenzang raakte daarbij licht gewond aan een been. Door gebrek aan zout kon de gladheid op veel wegen niet effectief door de strooiwagens worden bestreden. AKZO-zout- chemie in Hengelo heeft voorraden zout besteld in Frankrijk. Het gaat voor alsnog om een hoeveel heid van 20.000 ton. Wan neer het slechte weer zich handhaaft zullen er meer bestellingen wor den geplaatst. AKZO produceert in Hengelo dagelijks 9.000 ton zout. De voorraden zijn volgens een AKZO- woordvoerder weer vol doende aangevuld. In Haarlem bestaat echter nog steeds een enorm te kort aan strooizout. Ge dwongen door dat tekort is de gemeentereiniging overgegaan tot een me- KIJKDAGEN: zaterdag 13 en zondag 14 jan. 1979 Van 11.00 tot 17.00 uur VEILINGDAGEN: maandag IS Jan. en volgende dagen telkens om 19.00 uur. thode van 30 jaar gele den: er wordt zand ge strooid, aangevuld met een klein beetje zout. Bij sneeuwval worden schui vers ingezet. De gemeente Veendam zal de bevolking financi eel aanspreken als de gladheid de komende da gen niet verdwijnt. De bestrijding van de glad heid heeft de gemeente tot nu toe 93.000 gulden gekost, terwijl voor dit jaar een bedrag van tien duizend gulden was uit getrokken. Veendam heeft nog voor drie da gen zout. Als alternatief voor het strooizout wordt al in verschillende gemeenten ureum gebruikt, een stof die voorkomt in kunst mest. Ureum wordt al ja ren gebruikt bij de be strijding van gladheid op vliegvelden. Omdat ureum dat werkt tot elf graden onder het vriespunt terwijl dat bij het strooizout tot zeven graden onder nul het ge val is veel duurder is dan zout, wordt niet ver wacht dat deze stof de rol van het strooizout volle dig zal overnemen. (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE. Onbekenden hebben gisteravond omstreeks half elf een molotov-cocktail naar binnen gegooid bij de abortus-kliniek Bea- huis (Bloemenhove-kliniek) in Heem stede. De fles met brandende petroleum was door het raam van een rustkamer gegooid, waar op dat moment drie of vier vrouwen lagen. Niemand raakte gewond, aangezien de fles in de gor dijnen bleef hangen. Buiten werd een tweede fles met brandende petroleum ontdekt, die tegen de muur was ge plaatst. Er ontstond een begin van brand, maar de brandweer van Heemstede had het vuur snel bedwon gen. Het is de eerste keer, dat er een poging werd gedaan om het Bea-huis in brand te steken. Het hoofd van de financiële administratie bij Bloe- menhove L. M. Duivenvoorden sprak vanmorgen van een bijzonder trieste zaak. „Er is in het verleden al wel eens met stenen gegooid en er zijn vaak bommeldingen geweest, maar dit soort moorddadige pogingen met fles sen brandende petroleum hebben we nog nooit meegemaakt.” De politie in Heemstede weet niet in welke hoek de daders gezocht moeten worden. Het Bea-huis zal nu wat scherper in de gaten worden gehou den. Lawaai is het voornaamste pro dukt en het duidelijkste bewijs van beschaving. Aanvankelijk was het kabinet van plan een eigen bijdrage van tien gulden per verpleegdag in te voeren. Maar het feit dat de Ziekenfondsraad in november met een „tussentijds” bericht liet weten vijf gulden voldoende te vinden, heeft bij de besluit vorming van het kabinet een rol gespeeld, aldus de staatssecretaris. De beslissing houdt in, dat ziekenfonds verzekerden die in een ziekenhuis zijn op genomen vijf gulden per dag moeten beta len. Met uitzondering van ongehuwden on der de achttien, ongehuwden van 18 jaar en ouder die geen inkomen genieten en gehuwden en ongehuwden die recht heb ben op kinderbijslag. Ook bij opname in een AWBZ-inrichting geldt de eigen bij- drage-regeling. De nu geldende regeling van een bijdragenvrije periode van een jaar zal worden teruggebracht tot drie maanden. Na die drie maanden zal de eigen bijdrage van vijf gulden moeten worden betaald. Eerder heeft het CDA in de Kamer laten weten een eigen risico naar draagkracht wensen. Minister Albeda liet nog in december weten dat er dit jaar geen eigen risico voor ziekenfondspatiënten zou worden inge voerd. Orgaanvlees is in de Nederlandse g keuken geen gewild artikel. Toch zijn er mensen die er bij zweren. Zoals dr. Anton Dreesmann, de voorzitter van de raad van bestuur van het warenhuiscon-1 cem met die naam, die nimmer onder stoelen of banken steekt dat hij een groot liefhebber is van een portie hart, hersenen of niertjes. Het Nationaal I Rheumafonds ziet ook wel wat in de I bereiding ervan en heeft een recepten- boekje op de markt gebracht. Udo J. Buys vertelt erover in zijn GASTEN- I HOEK, waarin ook over motorrijders wordt „gefilosofeerd”. De Velsense winkeliers beschouwen de vorig jaar ingestelde koopavond op donderdag ronduit als een flop. De standpunten over de extra openingstij den wisselen van „direct stoppen” tot „nog even aanzien hoe het later dit jaar loopt”. Alleen het standpunt van de in Velsen gevestige grootwinkelbedrijven jj („doorgaan voor elke prijs”) is voor de plaatselijke winkeliers aanleiding nog even door te gaan met de extra koop- uren, die bij wijze van experiment wer-| den ingesteld. Bar-dancing-discotheek Het Plan-Wiegel voor een provinciale herindeling (zeventien provincies in plaats van de huidige twaalf) kan bij de Velsense raad geen genade vinden j voorzover het Noord-Holland betreft, i Een nota van B. en W., waarin tweede- g ling van onze provincie als onderdeel van het herindelingsplan wordt afgewe-1 zen, kreeg donderdag de volle steun g van alle fracties. In de Haarlemmer meer gleden door de gladheid vier auto’s van de weg. Ze kwamen op het ijs terecht van naast igen risico voor Opklaringen en voornamelijk in de kust provincies enkele sneeuwbuien. Tot matige afnemende wind uit noordwest 9 tot noord. Minimumtemperaturen van 0 graden vlak aan zee tot circa min. 5 graden in het binnenland. Maximum- I temperaturen omstreeks plus 2 graden. I MAANDAGS GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND IJmuiden. Lange Nieuwstr 243, tel. 13144; Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 Opel heeft zijn prijzen iwhVtL en profiteer in 1979 nog van levering tegen 1978-prljs

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1