Eric Vilé: Wim Pol koos voor juniorenklasse Amateurs Tennisploeg tegen Monaco JR toto-lotto 1 W af ge last sportpuntiq J LOOIER CONNORS GEVELD I „Staatssecretaris en betaald voetbal op één lijn” 1! ■MH J )PE/ nu i «"“SS**1 s 23 19 7 9 JANUARI SPORT 1 2 VRIJDAG zkl. 1316 edi- ise- en cht i >on: *.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" en ilin Motobécane. Fietsen opz'n Frans. en tie. Racefiets Ommekeer sve s is en. men Schulden voldoen van eu- ieut be- de- het lin- >or- ten Bk- an, iswerk B® - Vragen aan minister fc in d hst* Voorstel shirtreclame ongewijzigd A ERIC VILÉ: rekent niet op tegenstand -ZjM (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Timman krijgt mogelijk steun Lijnbaansgracht 187, A dam Open: 's zaterdags van 9-17 uur DEN HAAG. Jan Timman, zeker het beste schaaktalent dat Nederland heeft, die zich als enige Nederlandse schaker heeft gekwalificeerd voor een van de inter zonale schaaktoernooien om het wereld kampioenschap kan in de toekomst op mogelijk financiële steun van derden reke nen. Uit de gelederen van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond is een drieman schap benoemd dat de komende maanden wil onderzoeken of derden bereid zijn Timman financiële steun te verlenen. Het driemanschap bestaat uit prof. dr. Euwe, oud-president van de FIDE en de heren Waling Dijkstra en Martin Vael. (Van onze sportredactie) HEEMSKERK. De Nederlandse ten- nisploeg, die zondag in het kader van het toernooi om de Kingscup in het sportcen trum in Heemskerk tegen Monaco speelt, is in vergelijking met het team, dat het afgelopen weekeinde in Oslo met 3-0 van Noorwegen won, ongewijzigd gebleven. WALLIS DE VRIES: verzet tegen pro cedure ik niet uit eigen middelen betalen. Daarom hoop ik dat men succes heeft. Voor mij betekent dit een enorme stimulans”. Ook zijn oud-leermeester Hans Bouw meester die jarenlang bondscoach van de Nederlandse schakers is geweest was blij met dit voor de Nederlandse schaaksport unieke initiatief. „In de Sovjet-Unie vreest men eigenlijk alleen Timman. Hij is van dezelfde generatie als Karpov. Dat spreekt de Russen aan. Ik zou al blij zijn als er centjes loskomen die dan weer betaald kunnen worden aan een goede secondant met wie Jan zich kan gaan voorbereiden op het komende interzonale toernooi dat dit jaar ergens ter wereld gespeeld gaat worden”. De Sovjetrussische autoriteiten hebben de schaakgrootmeester Viktor Kortsnoi zijn staatsburgerschap ontnomen. Korts noi vroeg twee jaar geleden politiek asiel aan in Nederland en woont momenteel in de Zwitserse plaats Wohlen. Eind vorige maand is Kortsnoi al van de beslissing op de hoogte gebracht. De Amerikaan Brian Gottfried versloeg de Italiaan Barazutti met 7-6 en 6-4. Voor de 23 games hadden beide heren bijna twee uur nodig. Frankrijk heeft in het toernooi om de koningsbeker donderdag met 3-0 van Oos tenrijk gewonnen. Moretton versloeg Rei- ninger met 6-1, 7-6, Noah versloeg de Kary met 7-5, 6-4. In het dubbelspel bleef de Franse formatie eveneens ongeschonden met 7-5, 7-6. Enkele weken geleden werd het besluit van de sectie betaald voetbal om met ingang van 1 juli shirtreclame in te voeren door de bondsvergadering van de KNVB vernietigd. De vergadering besloot hiertoe, omdat de afgevaardigden van mening waren dat het besluit de belangen van de voetbalbond had geschaad. Staats secretaris Wallis de Vries van CRM had namelijk als reactie op dat besluit de subsidiekraan voor de sanering van het betaald voetbal voor onbepaalde tijd dichtgedraaid. Eric Vilé, de nieuwe voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, rekent nu echter niet op tegenstand van de bondsverga dering. „Het is juist, dat dit voorstel gelijk is aan het vorige. Er bestond toen echter nogal wat verwarring over de formulering van het besluit. Naar mijn mening heeft juist die verwarring ertoe geleid, dat het besluit vernietigd is. We hebben vorige keer de fout begaan het voorstel niet zwart op wit te zetten. Dat is nu wel gebeurd. Bij de formulering van het voorstel is de grootste zorgvuldigheid betracht. Misverstanden lijken me dan ook uitge sloten”. In het nieuwe voorstel somt het sectiebestuur een aantal over wegingen op waarom tot invoering van shirtreclame moet worden overgegaan. Het bestuur gaat uit van het rapport „Gezonder Betaald Voetbal”, waarin wordt gesteld dat het betaald voetbal er naar moet streven over acht jaar selfsupporting te zijn. Dat houdt in, dat het betaald voetbal dan zonder financiële steun van de overheid moet kunnen bestaan. Volgens het sectiebestuur is dat echter onmogelijk, omdat bij de subsidie die nu aan het betaald voetbal zal worden verleend geen rekening is gehouden met de reeds bestaande schulden van de clubs. „Zelfs tijdens het gezond- makingsproces zullen we dringend behoefte hebben aan extra inkomsten om die schulden te voldoen”, aldus Vilé (Van onze sportredactie) ZEIST. Het nieuwe voorstel om shirtreclame in het betaald voetbal in te voeren is identiek aan het vorige, waarvan het besluit in december van het vorig jaar door de bondsvergadering van de KNVB is vernietigd. Het nieuwe voorstel, dat door het sectiebestuur betaald voetbal volgende week zaterdag in een buitengewone vergadering aan de afgevaardigden zal worden voorgelegd, beoogt de invoering van shirtreclame op 1 juli van dit jaar. De reglementswijziging, die hiervoor noodzakelijk is, moet uiterlijk 1 mei plaatsvinden. sloeg Robert Drysdale met 6-3, 4-6 en 7-6 Gehring en bleef Mark Cox met 3-6, 7-5 en 6-3 Uli Pinner de baas. Lotto 1: Prijzenbedrag. ƒ1.661.455,86. Inleg: ƒ3.244.972,00. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk In de schaatstraining van Wim Pol neemt de racefiets een voorname func tie in. „Ik zit zomers erg veel op de fiets. Meestal neem ik een parcours over de Postbank bij Arnhem. Het vo- Voor de wedstrijd tegen de Zweden is Wim Pol weer ingedeeld in de junioren klasse. „Daar heb ik geen moeite mee. Ik had zelf de keus, maar als ik voor de senioren had gekozen zou Yep Kramer naar huis moeten en hij heeft er ten slotte ook een heel jaar voor getraind. Maar eigenlijk ben ik ook nog maar een junior. Soms voel ik mij in de kern ploeg een beetje tussen de wal en het schip. Ik moet ook de jongens van Jong Oranje in de gaten houden, want voor de junioren-wereldkampioenschappen moet ik rekening houden met Harm van der Pal en Marcel Scheperkamp. Dat toernooi, daar mik ik eigenlijk op. Omdat Eric Heiden niet meer mee mag doen moet ik er bijzonder hoog kunnen eindigen. Meedoen aan de Europese kampioenschappen op mijn eigen baan in Deventer èn de WK voor junioren, dat zijn mijn doelstellingen voor dit jaar”. In de twee weken daarna kwam de ommekeer. Wim Pol: „Ik kwam toen volledig tot rust, omdat ik alles op het schaatsen kon zetten en niet hoefde te werken. Ik kon alles precies zo uitvoe ren als ik wilde en op een gegeven moment riep ik tegen Egbert van ’t Oever: ik kan alles weer. Nou ja, en dat is er bij de nieuwjaarswedstrijden wel een beetje uitgekomen”. Dankzij shirtreclame zal een groot aantal clubs de mogelijk heid krijgen om overeenkomsten te sluiten, waardoor zij extra inkomsten kunnen verwerven. Met die extra inkomsten kunnen de schulden van dit moment worden voldaan en is het betaald voetbal tevens in de gelegenheid om de gevolgen van de aflopen de rijksbijdrage in de loop van de komende acht jaar op te vangen. Een andere overweging voor het sectiebestuur is, dat shirtreclame reeds een aantal jaren in vele takken van sport is aanvaard. 7.1 ZEIST. De KNVB heeft alle wed strijden voor de zaterdag- en zonda- gamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrij den voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de jeug- delftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. Over het al of niet doorgaan van de wed strijden voor de eerste divisie en ere divisie betaald voetbal zal vanmid dag een besluit worden genomen. Groot-Brittannië is verzekerd van de winst op West-Duitsland na het winnen van de twee enkelspelen. In Crawley ver- DEN HAAG. De eerste lotto van 1979 heeft twee winnaars van de eerste prijs opgeleverd, die per persoon bruto ruim drie ton ontvangen. Er waren vijf winnaars van de tweede prijs, die bruto ruim 30.000 gulden rijker worden. De eerste voetbaltoto van het nieuwe jaar kende geen winnaars van de eerste prijs. zijn, die de invoering van shirtreclame zouden moeten tegenhou den. „Daarom”, zo zegt het sectiebestuur, „kan in deze omstandig heden worden besloten om de shirtreclame in te voeren”. Na de opsomming van de overwegingen en het voorstel om shirtreclame in te voeren volgt nog de mededeling van het bestuur, dat uiteraard overleg zal worden gevoerd met de over heid en andere belanghebbende organisaties. „In dat overleg kan worden vastgesteld of er ernstige belemmeringen zijn om het besluit te effectueren en derhalve de reglementswijziging door te voeren”, aldus het sectiebestuur. Die laatste zin zal echter de nodige problemen opleveren. Het sectiebestuur bedoelt er namelijk mee, dat volgende week zater dag het besluit tot invoering van shirtreclame moet worden genomen en dat pas daarna overleg zal plaatsvinden met de betrokken organisaties. Tegen die procedure verzet met name staatssecretaris Wallis de Vries zich. De bewindsman wil dat er eerst gepraat wordt voordat er een beslissing valt, zo liet hij aan het begin van deze week in een brief aan de KNVB weten. Eric Vilé daarover: „Ons voorstel was al aan de afgevaardigden in het betaald voetbal gezonden, voordat wij kennis namen van de brief van de staatssecretaris. Overigens ben ik van mening, dat die brief niet hoeft te betekenen dat wij ons voorstel moeten wijzigen. De staatssecretaris zegt in zijn brief, dat wij op 20 januari geen definitief besluit moeten nemen. Dat doen we dan ook niet. We verbinden aan het besluit de voorwaarde, dat er geen shirtreclame zal worden ingevoerd als tijdens het overleg onover komelijke bezwaren rijzen. Het betaald voetbal en de staatssecre taris zitten wat dat betreft op één lijn”. In de derde opeenvolgende schaatsinterland tegen Zweden, het komende week einde in Assen, treedt Nederland voor het eerst met een volwaardige A-ploeg aan. Van de voorgaande ontmoetingen wonnen beide landen er elk één. Neder land zegevierde in 1977 in Deventer (241-191)en het vorig jaar wonnen de Zweden in Oerebroe met gering verschil (220-212). Van Zweedse blijdschap was na die tweede interland geen sprake. Er bestond eerder wrevel over de minachtende houding van de Nederlanders, die een allround-ploeg van het tweede garnituur hadden uitgezonden. De Zweden voelden alleen voor een voortzetting van de interlands als Nederland zijn beste rijders zou inzetten. Dat gebeurt dus nu in Assen, maar de Zweedse allrounders hoeven niet op een tegenstander te rekenen die zich volledig zal geven. De Nederlandse schaatstop staat namelijk voor de belangrijkste fase in het seizoen met de Europese, Nederlandse en wereldkampioenschappen binnen een tijdsbestek van 22 dagen. Een krachtexplosie tegen Zweden past niet in dit schema, waardoor de interland in feite van weinig betekenis is. „We willen wel winnen natuurlijk, maar echte topprestaties mogen van ons niet worden verwacht”, zegt Wim Pol, de revelatie van dit seizoen. „Het is eigenlijk een trainingswedstrijd voor de Europese kampioenschappen. Die zijn de volgende week al en daarom zullen we nu niet tot het uiterste gaan. Rustig en ontspannen naar de EK toeleven is nu het belangrijkste.” De sprinters hoeven zich hierover uiteraard geen zorgen te maken en kunnen wel voluit gaan, terwijl ook de junioren, met uitzondering van Wim Pol dan, evenmin gas terug hoeven te nemen. In verband met te verwachten slech te weersomstandigheden verplaatst Go Ahead Eagles de oorspronkelijk op zater dagavond geplande wedstrijden tegen Ajax en Vitesse, aan het eind van deze maand te spelen, naar de zondagmiddag. Het Nederlandse herenhandbalteam verloor in Sofia zijn eerste wedstrijd in het internationale handbaltoernooi met 19-27 van een combinatieteam uit Moskou. Bettine Vriesekoop, Bert van der Helm, Nico van Slobbe, Han Gootzen en Anne Vlieg zijn door bondscoach Bert Schoofs uitgenodigd voor de tafeltennisinterland tegen Griekenland. Fedor den Hertog zal dankzij financieel ingrijpen van zijn „peetvader” Nico de Vries, komend seizoen de enige Neder landse rijder in de Belgische ploeg van Didi Thurau zijn. Voor bijna 2 miljoen gulden is Brian Talbot, middenveldspeler van Ipswich Town vertrokken naar het Londense Arse nal, waar de 24-jarige speler zaterdag zal debuteren. Door met 2-0 te winnen van River Plate is de Argentijnse voetbalclub Indepen- diente voor de tweede achtereenvolgende maal landskampioen van Argentinië ge worden. De Franse wielrenner Bernard Theve- net wil de komende zomer deelnemen aan de Ronde van Italië en de Tour de France. De Nederlanders Anne Vlieg en Han Gootzen hebben tijdens het internationale tafeltennistoernooi in Engeland met 3-0 verloren van Engeland. Winnaar werd het eerste team van China, dat Hongarije in de finale met 3-0 versloeg. Er is een voorlopig compromis gesloten tussen de rebellerende tennisspelers en de tennisbond voor beroepsspelers. Het com promis houdt in dat de gewraakte datum waarop de spelers een contract voor zes toernooien moeten tekenen (10 januari) verschoven is naar 5 maart. bruto ƒ329.785,30 ontvangen. Tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto 30.827,20 ontvangen. Derde prijs: 209 winnaars, die elk bruto ƒ1.106,20 ontvangen. Vierde prijs: 9.125 win naars, die elk 33,70 ontvangen. Vijfde prijs: 9.291 winnaars, die elk 33,10 ontvangen. Jack pot: hoewel lotto 1 twee winnaars voor de eerste prijs opleverde is er voor lotto 2 toch een jackpot beschikbaar. Deze jackpot, groot 124.939,42, is afkomstig van lotto 52. Toto 1: Prijzenbedrag: ƒ151.012,48. Inleg: 317.921,00. Eerste prijs: geen winnaars, van het bedrag gaat l/3e deel naar de jackpot van toto 2 van zondag 14 januari, het overige deel komt in gelijke parten bij de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 1 winnaar, die bruto ƒ57.888,10 ontvangt. Derde prijs: 25 winnaars, die elk bruto ƒ2.919,50 ontvangen. Jackpot: voor toto 2 is een jackpot beschikbaar, groot ƒ42.228,83. Deze jackpot is samengesteld uit de jackpot van toto 52 22.093,84) .en van toto (ƒ20.134,99). De schaker toonde zich zeer verheugd met dit initiatief: „Ik ben er nu wel achter dat je zonder enige hulp en dan wil ik niet alleen over financiële steun praten niet aan de wereldtop kunt komen. Ook de bijstand van een goede secondant is een wezenlijk belangrijke zaak, maar die kan Bovendien vindt het sectiebestuur, dat er op dit moment onvol doende definitieve standpunten van de overheid en andere be langhebbende organisaties (hier wordt de NOS bedoeld) bekend Minister Gardeniers deed die uitspraak vorige week in een programma, dat werd gepresenteerd door Karei Prior. „Een ongelukkig optreden”, zo wordt de uitlating van mevrouw Garde niers in kringen van het departement van CRM genoemd. Aan de bewindsvrouw zouden tegen de afspraak in beleidsvragen zijn gesteld, waarop zij niet voorbereid was. De PvdA-kamerleden willen nu weten, welke criteria en voor waarden moeten worden gehanteerd bij het begrip televisieflit- sen. Voorts vragen zij of de uitlating van de minister een gevolg is van een overleg tussen de NOS en het ministerie en zo ja tot welke resultaten dat overleg dan heeft geleid. Ten slotte willen de kamerleden weten of aan de uitspraak van Gardeniers de conclu sie kan worden verbonden dat de overheid bereid is subsidie aan het betaald voetbal te verlenen zonder daaraan de voorwaarde te koppelen dat dit niet gelijktijdig gepaard kan gaan met de invoering van shirtreclame. (ADVERTENTIE) Inmiddels houdt ook de volksvertegenwoordiging zich inten sief bezig met de problemen rond de invoering van shirtreclame in het betaald voetbal. De Tweede-Kamerleden Worrell, Lange- dijk en Kosto (allen Partij van de Arbeid) hebben minister Gardeniers van CRM vragen gesteld naar aanleiding van haar opmerking in een radioprogramma van de TROS, waarin zij zegt geen bezwaar te hebben tegen het uitzenden van televisieflitsen van voetbalwedstrijden waarin shirtreclame gedragen wordt. r NEW YORK. Titelverdediger Jimmy Connors heeft gisteravond moeten opge ven in het Masterstoernooi tegen de Ame rikaan John McEnroe. Connors die de eerste set met 7-5 had verloren, staakte in de tweede set bij een stand van 3-0 in het voordeel van zijn tegenstander, de strijd wegens een plotseling opgekomen voet blessure. Het betekende dat de Ameri kaan automatisch was uitgeschakeld voor het met 400.000 dollar gedoteerde toernooi. Connors speelde in de „blauwe” groep. McEnroe komt nu uit tegen Arthur Ashe voor een plaats in de finale. Ashe won met 6-1, 6-4 van Harold Salomon. In Monaco ging Monaco roemloos ten onder tegen de Sovjet-Unie (0-3). Borfiga verloor in twee sets van Borissof: 2-6, 1-6, Balleret werd in drie sets verslagen door Metrevelli: 6-4, 1-6, 4-6 en het Sovjetduo Metrevelli-Borissof had in het dubbelspel weinig moeite met Balleret/Py: 6-2, 6-0. Win zo'n prachtige lichtgewicht Motabécane fiets, t.w.v. 629,-. tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” Dat betekent dat Louk Sanders en Theo Gorter uitkomen in het enkelspel en San ders en Wouter Fok het dubbelspel voor hun rekening zullen nemen. De equipe van Monaco bestaat uit: Bernard Balleret, Louis en Michael Borfiga, Raymond Py en captain Francis Truchi. Het is voor Neder land de tweede ontmoeting in de tweede divisie van het toernooi om de Kings Cup (de voormalige Koning Gustaaf-beker). Verder staan er nog wedstrijden op het programma tegen Zwitserland (18-1) en Rusland (21-1 in Leidschendam). Wanneer de Nederlandse tennissers er in slagen poulewinnaar te worden, spelen zij op 4 en 8 februari promotiewedstrijden. Neder land treft dan de winnaars van de overige twee poules. In poule A komen uit: Ier land, Portugal, Denemarken en Finland. In poule B: Roemenië, Polen, België en Joegoslavië. Overigens zal voor de wedstrijden tegen Zwitserland en Rusland geen beroep kun nen worden gedaan op Tom Okker. Hij heeft de KNLTB laten weten dat hij beide speeldata niet beschikbaar is. De aanvang van het duel tegen Monaco is 13.30 uur. Pas teruggekeerd vanuit het pittores ke wintersportdorp in de Beierse Alpen ervaart Wim Pol wat zijn opzienbaren de prestaties op de schaats allemaal hebben aangericht. In de ouderlijke woning in Twello zegt hij: „Het hele dorp praat erover. Er wordt erg met me meegeleefd”. Toen Wim Pol geïnspireerd door de successen van Ard Schenk zijn keus had bepaald en de ijzers onder bond, bleek lang niet iedereen van zijn aanleg overtuigd. Hij herinnert zich: „Op de ijsbaan in Deventer kwamen veel trainers, maar er werd niet zoveel aandacht aan mij geschonken. Ik schaatste er zo’n beetje bij, het draaide altijd om de andere jongens.” Iemand die wel het volste vertrouwen in de capaciteiten van Wim Pol heeft gehad, is Ben Scheperkamp, de trainer van de oostelijke selectie. Toen deze Brabander in Twello neerstreek en zich over het schaatstalent van de Deventer ijsclub ontfermde, waren zijn zoon Marcel, die nu deel uitmaakt van Jong Oranje, en Wim Pol twee van zijn pupil len. Wim Pol: „Vijf jaar heeft Scheper kamp mij getraind. Hij heeft me vrijwel naar de plaats gebracht waar ik nu ben”. rig jaar heb ik nog veel wedstrijden gereden ook, bij een zgn. wilde bond. Ik won zeven koersen. Tot juni heb ik gefietst, daarna heb ik het volledige trainingsprogramma gevolgd van Kloosterboer en Van ’t Oever”. Met lichte achterdocht trad Wim Pol de afgelopen zomer toe tot het gezel schap van het trainersduo. „Ik keek niet tegen ze op, maar ik had niet zoveel vertrouwen in de instelling van de jon gens van de kernploeg. Misschien is die wel veranderd, maar achteraf is het me enorm meegevallen. Zoals iedereen te gen de sport aankijkt en er intensief mee bezig is, dat had ik helemaal niet verwacht”. De eerste fase op het ijs verliep voor Wim Pol wisselvallig. Een sterke in druk maakte hij bijvoorbeeld tijdens de eerste selectiewedstrijd in Eindho ven (op de 5000 m), minder voortvarend ging het in Oost-Berlijn bij de Dynamo- Cup en ook in Larvik, waar hij in het juniorentoernooi niet erg kon overtui gen. A/wiJw. WIM POL: rijzende ster aan een tot voor kort donkere schaatshemel (Van onze sportredactie) TWELLO. Als dertienjarige had ook Wim Pol zijn idool, ,,’s Nachts had den we de radio aan om maar niets te missen van de Olympische Winterspe len in Sapporo. Wat Ard Schenk toen presteerde, daar werd ik helemaal koud van. Het is een van de belangrijk ste redenen waarom ik met schaatsen ben begonnen”. Nu, zeven jaar later, is dezelfde Wim Pol de snel rijzende ster aan de tot voor kort zo donkere Neder landse schaatshemel. Geen enkele Ne derlander maakte zelfs zó snel furore in de internationale ijsarena’s, want debuterend bij de senioren wees de junior eerst de onthutste Europese top terug op de 5000 meter tijdens de nieuwjaarswedstrijden in Oslo en een week later wankelde zowaar het 3000- m-wereldrecord toen hij zich over het verre van volmaakte ijs van Inzell spoedde.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23