Gericht tegen loonbeleid Voorstel over MCB verwacht Actie Kohl blijft fractieleider van CDU-CSU Woordvoerder Charta krijgt negen maanden Bij Chinees bezoek aan Washington Vance: Ook gesprek over mensenrechten Onderzoek naar Volgende week besprekingen over Turkije Oostenrijkers al in mei vervoerders zorgt voor miljoenenstrop voortzetting van The Times naar stembus I I Ook Frankrijk bedreigd {““door olievlek i ia^ wi i Hap lucht Appelcarré Bukshag 2 3 BINNEN-EN BUITENLAND 19 7 9 VRIJDAG 1 2 JANUARI door Nico Scheepmaker y - (Van onze redactie binnen- en buitenland) rvoer kking irand aiding gers die e bouw- wellicht Er vindt i de va- antie vijzei eraar ?weede wikke- ot bui- >rie en wikke- Social ioeling m zijn erbod den gekost- LONDEN-DEN HAAG. De staking van zestigduizend Britse vrachtwagenchauffeurs zal ook in Nederland voelbaar zijn. Veerdien sten en transportbedrijven zullen voor vele miljoenen guldens schade lijden als de Britse chauffeurs niet snel stoppen met hun acties, die bedoeld zijn om meer loon te krijgen. Veel Nederlandse transportbedrijven zijn bang dat ze hun goederen de Britse havens niet in zullen krijgen en overwegen op korte termijn arbeidstijdverkorting aan te vragen. ipj uwen trijfël Stakingen tegen Spaanse regering X ons land voelbaar rag van Vance zei dat de V.S. van plan zijn hun Teng heeft eerder laten blijken, dat hij niet over dit onderwerp wil spreken. Het bezoek van Teng volgt na de norma lisering van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen op 1 januari. Het is het eerste bezoek van een Chinese communis tische leider aan de V.S. /erpak- gister- Zowel gen ge kraamd idweer- izen en dat de ■nzende 3 brand Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Warren Christopher aan premier Ecevit een brief van president Carter heeft overhandigd waar dit wordt meegedeeld. ANKARA (AP). Vertegenwoordigers van de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Bondsrepubliek, de vier landen die het afgelopen weekeinde een informele topconferentie hebben gehouden te Gua- daloupe over internationale economische problemen, zullen vermoedelijk de volgen de week in Bonn bijeenkomen om te trach ten een oplossing te vinden voor de econo mische problemen van Turkije. De enige concessie die de chauffeurs- bond heeft gedaan, is dat het supermark ten wordt toegestaan hun voorraden met eigen vrachtwagens aan te vullen en dat de leveranties van veevoeder zullen worden voortgezet, zodat er geen vee voortijdig behoeft te worden geslacht. Als deze actie wordt voortgezet, zal het aantal werklozen als gevolg van de staking volgende week tot een miljoen oplopen. De stakingsorder van de vakbondsleider Moss Evans betekent een ernstige politie ke en persoonlijke nederlaag voor premier Callaghan, die gisteren in een lange serie besprekingen probeerde een greep op de vakbonden te krijgen. De zes veerdiensten van Nederland naar Engeland liggen vrijwel stil. Alleen kleine re boten varen nog om het (kleine) aantal toeristen te vervoeren. Volgens directeur A. ter Horst van de veerdienst North Sea Ferries in Rozenburg kost de staking zijn bedrijven tienduizenden guldens per dag. Gewoonlijk vervoeren zijn schepen dage lijks duizend vrachtwagens van en naar Engeland. „Als de staking lang duurt, zou dat voor ons een ramp zijn”, aldus direc teur Ter Horst. Niettemin zullen er belangrijke tekorten optreden, met name ook bij de dagbladen, die binnen enkele dagen zonder papier zullen komen te zitten, terwijl voldoende voorraden in de havens op de kaden staan om afgevoerd te worden. Sommige kran ten hebben al aangekondigd dat zij, na een vermindering van het aantal pagina’s per dag, volgende week waarschijnlijk niet meer zullen kunnen verschijnen wanneer de staking wordt voortgezet. Premier Callaghan zal maandag in het parlement een persoonlijke verklaring af leggen over de stand van zaken. Dinsdag zal er dan een algemeen debat volgen waarbij de conservatieven zullen proberen Labour verantwoordelijk te stellen voor het falende loonbeleid dat tot de wanorde in Engeland heeft geleid. Wanneer dit de bat op de spits wordt gedreven, is het niet onmogelijk dat het tot een vertrouwens votum zal komen, en wanneer de regering zich dan niet staande weet te houden, Tot die eisen behoorden een devaluatie van het Turkse pond, het op orde brengen '■an de begroting en een strenger toezicht op het stijgen van lonen en prijzen. Bij de spoorwegen werd een 24-uurssta- king gehouden, die tot vanochtend 8.00 uur duurde. 2.500 treinen reden niet en naar schatting 400.000 passagiers moesten andere vervoersmiddelen zien te vinden. scholieren werd echter getemperd door de mededeling dat de „lentevakantie” in maart moet worden ingeleverd. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren gezegd dat hij de kwestie van schendingen van de men senrechten in China ter sprake zal bren gen bij het bezoek van de Chinese vice- premier Ten Hsiao-ping deze maand aan Washington. Ik herinner mij bijvoorbeeld nog leven dig hoe ik, in een tijd dat jé die dingen nergens meer zag, opeens een smakelijk uitziende appelcarré kon kopen. Gretig zette ik er mijn tanden in, om toen tot de afschuwelijke ontdekking te komen dat er geen appel in zat maar augurk. Een dood smak voor je tong: denkt dat er nog een laatste tree komt, maar die is er niet meer, zo’n soort smaak. Dat zijn zo enkele „oorlogswoorden” die de ouderen onder u zich nog wel zullen heriineren en de jongeren onder jullie maar vast moeten gaan leren, want woor den als bukshag, pony-tax en fiets-taxi, pulsen en wonderkacheltje zullen jullie vergeefs in Van Dale zoeken. Als nuttige oefening zal ik ook nog een oorlogsalfabet citeren, „geschreven in 1944 bij een klein lampje en een koude haard” door me vrouw A. C: Stigter-Mingelen, inmiddels wonend in Paterswolde: r-vheg- a dient nen de >de-Ka- riftelij- tlaauw ersteeg st en zó •e rege- bij het jegst in uit een ■n heeft iren van dit acht Het overleg tussen het IMF en Turkije was kortgeleden afgebroken omdat Tur kije blijk had gegeven ongaarne zekere bezuinigingsmaatregelen te nemen die door het fonds waren voorgesteld. Ik weet ook nog goed hoe Kuki Krol, de vader van Ruud, in die laatste oorlogsja ren aan een karretje „een hap lucht met een smakie” verkocht, zoals hij het zelf nog omschrijft. Wat het precies was weet hij ook niet meer, een soort „Klop-Klop”, opklopeiwit van melkpoeder, als dat al bestaat, in ieder geval moest het voortdu rend met een fietspompje worden opge pompt. Het gaf je enkele minuten de illusie dat je maag gevuld was. „Ik verdiende er goed aan, zestig gulden per dag en een brood”, herinnert Kuki Krol zich. eenvou- ifte van intoren i Water iftelijke fweede- krijgt ■lenging Dat zal aantal ■land en n niet in >ereiken st. Van teld de Boeinj nsten te eze lijn 10. De laatste oorlogsjaren werden natuur lijk niet alleen gekenmerkt door tulpebol- len (die urenlang gekookt moesten wor den), Zweeds wittebrood en suikerbieten- pulp, dat bij het koken dezelfde weeë geur veroorzaakte die nu nog ieder jaar tijdens de suikerbietencampagne het leven in Halfweg bij de suikerfabriek tot één grote oorlogsherinnering maakt. Eigen teelt (zelf gekweekte tabak), brandplaatjes (plaatjes van celluloid en fosfor, door vliegtuigen uitgeworpen om brand te stichten), bukshag (shag verkre gen door te bukken en sigarettenpeukjes van de straat op te rapen), spijkerschoe- nen (schoenen waarvan de zolen met een soort ijzeren plaatjes en „punaises” waren beslagen om ze langer mee te laten gaan), pony-tax (door pony of paard getrokken wagentje dat als taxi dienst deed), fiets taxi (door fietser getrokken wagentje dat als taxi dienst deed), pulsen (het wegslepen van de inboedel van gevluchte of gepakte joden of verzetsstrijders door een verhuis wagen van de firma Puls die fout was), wonderkacheltje (vernuftig klein kachel tje waarop bij gebrek aan gas en elektrici teit met een minimum aan brandstof nog gekookt kon worden), knijpkat (handdy namo) an Zeil ninister aat we- dig zijn at open- de mi- Aanlei- ictione- ■o in de amerle- •n over- ongeveer honderdduizend vrachtrijders de weg niet op gaan. De staking is begonnen om de eisen voor meer loon en kortere werktijden kracht bij te zetten. Britse staking in (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De journalisten van het Engelse dagblad The Times, dat sinds 30 november met meer is verschenen, willen de publikatie van het gezeghebbende blad voortzetten in een coöperatie van de werk nemers. De journalisten hebben gisteren beslo ten, te laten onderzoeken of dit mogehjk De uitgeefster staakte in november de produktie van The Times en enkele andere bladen om de werknemers en hun bonden te dwingen tot bindende toezeggingen over voortzetting van de produktu bij arbeids conflicten en invoering van en werken met elektronische apparatuur (Van onze redactie buitenland) WENEN. De Oostenrijkse bondskan selier Bruno Kreisky heeft gisteren be kendgemaakt, dat de parlementsverkie zingen niet in oktober maar al op 6 mei zullen worden gehouden. In tal van bedrijven wordt door gebrek aan elektriciteit niet gewerkt. Strop voor de werknemers, want die krijgen wel hun basisloon, maar niet de gebruikelijke toe slagen voor onregelmatigheid, overuren en dergelijke. De VS, aldus is vernomen, zijn van oordeel dat het „Turkse probleem" een spoedige behandeling nodig heeft en dat De arbeiders in de mijnen hebben ver sterking gekregen van militairen, studen ten en vrijwilligers om de produktie van steenkool zoveel mogelijk op te voeren. rbod op ppen is, geweer januari, t en met Zan der I eeft we- e weers- g beslo- Tot nu toe drijft de olie voor de Spaanse noordkust en heeft op sommige plaatsen voor een twintig centimeter dik olietapijt gezorgd. Door de storm kunnen nog geen bestrijdingsvaartuigen worden ingezet. Volgens de Spaanse vissers heeft de olie grote schade aangericht. Het ministerie van Verkeer in Madrid heeft opnieuw ver klaard, dat niet van een milieuramp kan worden gesproken. Volgens de Franse regering heeft de volgens ramp met de olietanker Amoco Cadiz, die vorig jaar maart op de Bretonse kust liep en daarbij 233.000 ton ruwe olie verloor, de Franse regering ongeveer 230 miljoen gul- srechter leeft de gisteren n de Ne In Ankara is gisteren vernomen dat de was noj leden et soek va! overlel (Van onze redactie buitenland) WENEN. Een van de belangrijkste woordvoerders van de Tsjecho-Slowaakse burgerrechtenbeweging Charta ’77, de 52-jarige socioloog en psycholoog dr. Jaroslav Sabata, is gisteren door de rechtbank in het Tsjechoslowaakse Trutnov tot negen maanden gevangenis veroordeeld wegens belediging van de ambtenaar in functie. BONN (DPA). Helmuth Kohl, de voorzitter van de Westduitse Christen- Democratische Unie (CDU) heeft gisteren, na beraad van de partijtop van acht uur, in Bonn meegedeeld dat hij voorzitter blijft van de CDU/CSU-fractie in de West duitse Bondsdag. A de aardappel, die menigeen thans moet ontberen. B Butaroma, waarmee wij onze stamp pot garneren. C de carameldrank voor de jeugd, die iedereen verfoeit. D Davitamon AB, het enige waar niet mee-wordt geknoeid. E eiwitpoeder van Calvé, het schuim lijkt werkelijk net echt! F ons fruit, één pond per jaarde oogst was immers „slecht”. G de gist, die met kruiden vermengd naar leverworst kan smaken. H havermout, Waarvan wij pikante ge haktballen maken. I Indische rijsttafel van pulp met Er- zats-sambal, op smaak wordt niet gelet. J juspoeder, elk pak een halve liter „jus” (maar waar is ’t vet?). K koffiesurrogaat van erwten en kro kusbollen. L Lindebloesem en appelkroetthee, waarmee wij onze magen mollen. M Maggi, die alle gerechten smakelijk moet maken. N Norit, waaraan iedereen verslaafd gaat raken. O Opecta. dat bij gebrek aan suiker, jam dik maken moet. P Panko, waarmee men pannekoeken bakt, volgens de fabrikant „zeer goed”. Q Quo Vadis?, indien de oorlog niet gauw afgelopen raakt. R Roerom, waar Mina Bakgraag, zon der boter, cake van maakt. S de suikerbiet, waarmee men stroop, pap en stamppot kan maken. T de tulpebol, die als je honger hebt, fijn kan smaken! U de ui. onmisbaar in smeersels en middagmaal. V vervangingsmiddel, dat woord ken nen wij helaas allemaal. W waspoederersatz voor linnengoed en kleding, die je niet meer kunt kopen X het aantal keren, dat we voor niets naar de groenteman lopen. IJ de IJssellinie, waarachter de bewo ners nog volop kunnen eten. Z de zoetstof, die ons het bestaan van echte suiker heeft doen vergeten. BRUSSEL-PARIJS. Nog voordat op 22 januari het jaarlijkse overleg over de landbouwprijzen begint, zal de Europese commissie (het dagelijks bestuur van de EG) met een aantal compromisvoorstel len koihen, dat het geschil tussen West- Duitsland en Frankrijk over de Monetair Compenserende Bedragen (MCB’s) uit de weg moet ruimen. Deze MCB’s worden verleend ter com pensatie van de prijsverschillen die ont staan als gevolg van koersschommelingen van valuta in de EG-landen ten opzichte van elkaar. Frankrijk heeft de afschaffing van deze MCB’s als voorwaarde gesteld voor toetre ding tot het Europees Monetair Stelsel (EMS). Deze houding leidde ertoe, dat het EMS niet per 1 januari in werking kon treden. Een woordvoerder van de Europese commissie heeft meegedeeld, dat op 19 ja nuari een definitief voorstel over de MCB’s op tafel zal liggen. Drie dagen later begint het jaarlijks overleg van de minis ters van Landbouw van de EG over de landbouwprijzen. De Franse minister van Landbouw Pier re Mehaignerie heeft gisteren gezegd, dat ook de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG zullen worden gevraagd op 22 januari deel te nemen aan de besprekin gen over het EMS. de VS daaraan ten volle hun medewer king willen verlenen. Maar het slagen zal afhangen van het feit of Turkije tot een overeenkomst kan komen met het Internationale Monetaire Fonds (IMF). MADRID (Reuter). Zowel de communistische als de socialistische vakbond hebben gisteren in Spanje bijna een half miljoen arbeiders opgeroepen het werk neer te leggen gedurende 2 tot 24 uur. De spoorwegen, de metaalindustrie en de bouw werden door de stakingen getroffen, die gericht waren tegen het loonbeleid van de regering. I De vakbonden hebben gedreigd ook voor woensdag een spoorwegstaking uit te roe pen als hun eisen voor een loonsverhoging van 14 percent en arbeids tijdverkorting niet worden ingewilligd. De nationale spoorwegmaatschappij heeft tot nu toe geweigerd meer dan 13 percent te geven, het plafond dat de regering aan loonsverhogingen heeft gesteld. De Spaan se spoorwegen hebben echter wel de mo gelijkheid geopperd nog eens 1,5 percent extra te geven wanneer de productiviteit omhoog gaat. In de metaal- en bouwsector eisen de bonden 16 percent meer salaris. Onder handelaars van de beide bonden op natio naal niveau hebben er eind vorig jaar bij de regering en werkgevers op aangedron gen een plafond van 16 percent in te stel len. Werkgevers wilden niet verder gaan dan 10 percent en er werd geen overeen stemming bereikt. I?e Spaanse regering heeft toen eenzijdig besloten limieten te stellen, variërend van 11 tot 14 percent, gemiddeld 13 percent dus. Uit vakbondsbronnen is vernomen dat de stakingen van gisteren gevolgd kunnen worden door korte werkonderbrekingen in de motorindustrie, het verzekerings- en bankwezen. De staking van de chauffeurs in Enge land is sinds gisteravond officieel. Eerde? waren al vele duizenden chauffeurs wilde stakingen begonnen. De Britse minister van Financiën, Healey, schat dat als ge volg van de actie deze week honderddui zenden arbeiders werkloos zullen worden. Inachtneming van de rechten van de mens in de wereld is volgens Vance zo'n centraal onderdeel van de Amerikaanse buitenlandse politiek dat daarover met Teng gesproken zal worden. „Wij zullen al onze opvattingen over internationa le vraagstukken bespreken”, aldus Vance. 1 „Wij zullen ons standpunt en onze opvat- j tingen inzake mensenrechten in dat ver- I band herhalen". Verwacht wordt dat de Chinese vice- premier tijdens zijn bezoek van een week, dat op 29 januari begint, wetenschappelij ke en technische overeenkomsten zal teke nen. Het vonriis kan betekenen dat Sabata nog een voorwaardelijke straf van acht tien maanden moet uitzitten. Hierover heeft de rechtbank nog niet beslist. Sabata werd in 1973 tot zeseneenhalf jaar veroordeeld wegens een soortgelijk vergrijp. Eind 1976 werd hij voorlopig op vrije voeten gesteld. Waarnemers zijn van oordeel dat het vonnis de opzet heeft de Charta-woordvoerder voor langere tijd het zwijgen op te leggen. Bij de rechtszitting werd behalve de zoon en de dochter van Sabata niemand toegelaten. Westerse journalisten hadden geen toegang tot het gerechtsgebouw om dat „de zaal te klein was”. Sabata werd beschuldigd van verzet te gen een politieagent toen hij in oktober vorig jaar deelnam aan een vriendschap pelijke bijeenkomst van Tsjechoslowaakse se en Poolse dissidenten bij de grens met Polen. Sabata werd uit de bijeenkomst gehaald en gearresteerd. Volgens de veilig heidsdienst zou hij zich daarbij hebben verzet. Ooggetuigen zeggen dat de Charta- woordvoerder zonder enige reden werd meegenomen en neergeslagen. Een rechtbank in Hradec Kralove heeft zes „terroristen” veroordeeld tot gevange nisstraffen tot 14 jaar wegens een poging tot chanteren van de regering, zo is giste ren officieel bekendgemaakt. De zes, onder leiding van de 36-jarige Rostislav Foltyn, hadden een bedrag van anderhalf miljoen Duitse marken en een hefschroefvliegtuig geëist om naar West- Duitsland uit te wijken. Als aan hun eisen niet zou worden voldaan, zouden zij een grote fabriek opblazen, zo hadden zij per brief gedreigd. De door de strenge winter sedert enkele weken opgetreden energiecrisis in Tsje- cho-Slowakije duurt voort. Gisteren werd in Praag bekendgemaakt dat de „kolenva kantie” op alle onderwijsinstellingen tot 29 januari is verlengd. De vreugde van de Marine n vrou- hoewel let pro- gseis is iminste laccom- vel nog er Pais >ord op amerle- (CDA). zullen algemene verkiezingen in het voor jaar onvermijdelijk zijn. Inmiddels zijn het niet alleen de vracht wagenchauffeurs die moeilijkheden ver oorzaken. In de komende week zullen ook de mijnwerkers en de ambtenaren van zich laten horen en het is de vraag of Callaghan zich tegen een dergelijk mas saal vakbondsoffensief te weer zal kunnen stellen. Zowel de mijnwerkers als de amb tenaren willen een loonsverhoging van 40 procent, terwijl Callaghan zich nog steeds maar wel steeds wanhopiger vast- klampt aan de regeringslimiet van 5 pro- cent. Kohl deelde voorts mee dat hij zich op het partijcongres van 25 tot 27 maart in Kiel opnieuw kandidaat zal stellen voor het partijvoorzitterschap. Hiermee is naar de mening van waarne mers een eind gekomen aan de „paleisre volutie” onder leiding van de plaatsver vangend voorzitter van de CDU, Kurt Bie denkopf. Men verweet Kohl, die sedert 1973 partijvoorzitter is, al geruime tijd gebrek aan leiding en bovendien vonden de medestanders van Biedenkopf dat hij tegenover de sociaal-democratische bondskanselier Helmut Schmidt een slecht figuur sloeg. De critici vrezen dat de CDU/CSU onder Kohl bij de verkiezingen van 1980 wederom niet aan de macht zal komen. De groep-Biedenkopf wilde dat Kohl zich tot 1980 aan zijn partijvoorzitter schap zou wijden en het fractievoorzitter- schap zou opgeven. Aan het slot van de beraadslagingen van gisteren koos echter ook Biedenkopf voor behoud van de dub belfunctie van Kohl. I Het besluit om de verkiezingen te ver vroegen is genomen door Tiet bestuur van de regerende Oostenrijkse socialistische partij. Met 93 van de 183 zetels in het parlement beschikt deze partij over de absolute meerderheid. Kreisky zei, dat hij het volste vertrou wen heeft dat de socialisten de absolute meerderheid in het parlement zullen be houden. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet aan het hoofd van een coalitieregering wenst te staan. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De olie, die uit de op nieuwjaarsdag lekgeslagen Griekse su pertanker Andros Patria vloeit, zou vol gens deskundigen zeer spoedig de zuid- Westelijke kust van Frankrijk kunnen gaan besmeuren. Stakende Britse vrachtwagenchauffeurs staan voor geparkeerde trucks in Ipswich. De aanvankelijk wilde staking, waarbij vijftig chauffeurs waren betrokken, heeft gistermiddag officiële steun gekregen van de Britse vakbonden. Verwacht wordt dat vandaag buitenlandse politiek jegens de Sovjet-Unie en China in evenwicht te hou den na de normalisering van de betrekkin gen met Peking. Vance zei te geloven, dat de nieuwe betrekkingen met China zouden bijdragen tot stabiliteit in Azië, met name in een gebied als het Koreaanse schierei land.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3