t Koopavond blijft voorlopig In IJmond vijf vakopleidingen welkom als experiment rs Nieuwe impuls voor inter gemeentelijke samenwerking Weinig tegengas bij instemming met verhoogde aardgastarieven int AANVRAAG GERICHT TOT MINISTERIE auto na drie uur weer terug Polsbreuk door val van ladder IW C „Geleende” 4 5 JANUARI 19 7 9 VRIJDAG 1 2 WETHOUDER VERBAASD DOOR REACTIES Middenstand vindt experiment „weggegooid geld” Kennemerland Strukturen VELSEN. „Bij het terugzien over de gang van zaken rond de reorganisatie van het binnenlands bestuur, zoals die zich door de jaren heen heeft ontwikkeld, kan ik me niet aan de indruk onttrek ken dat we in een soort kringloop zitten en dat we straks weer uitko men bij het punt waar we zo onge veer zijn begonnen. De versie van onze huidige minister van Binnen landse Zaken Wiegel met zijn 17 provincies is eigenlijk een variant op de idee van De Gaay Fortman met zijn 26 provincies. De zaak is meer in elkaar geschoven. De mi nister lijkt te begrijpen dat er weerstand bestaat tegen het ver leggen van grenzen die historisch zijn gegroeid.” A. J. P. Van Heel-Montijn (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Wethouder me vrouw A. J. P. van Heel Montijn maakte er gisteravond duidelijk geen geheim van dat zij zich wat verrast voelde door het aantal re acties vanuit de gemeenteraad op de door het college voorgestelde verhoging van het aardgastarief. „In de commissies zijn er nauwe lijks reacties gekomen op dit stuk. Als ik dit had geweten had ik me kunnen laten informeren over de technische kant van deze zaak”, merkte zij wat verontschuldigend op voor zij van start ging met de beantwoording van een aantal kritische kanttekeningen. 1'^ VELSEN-IJMUIDEN V eisen verwerpt idee van Provinciale herindeling (Van een onzer verslaggevers) id (Van een onzer verslaggevers) 17,50 de Israe naar het e opende agenten 1 21 jaai le gevan chrijvei werk da 0 uur luur De bedrijfsleiders van de Hema en Vroom en Dreesmann, de heren Kluut en Van der Weiden, bevestigen desgevraagd dat zij hoe dan ook open zullen blijven op de donderdagavond. „De twee feestmaan den, november en december waren uitste kend, maar dat is eigenlijk geen maatstaf. Vorige week donderdag was de toeloop bij •ons echter ook heel behoorlijk, wij zullen voorlopig dan ook zeker niet sluiten. Nu sluiten is ook bijzonder slecht voor de continuïteit, het publiek weet niet meer waar het aan toe is”, aldus de heer Kluut van de Hema. Voorzitter Geels van de winkeliersver eniging meent dat de meeste leden van de vereniging de openstelling op donderdag avond „weggegooid geld” vinden. „In no vember en december liep het uiteraard prima met al die feestdagen, maar verder verwachten wij er vrij weinig van. Volgens mij persoonlijk heeft de koopavond ook helemaal geen omzetvergroting tot gevolg maar alleen maar een verschuiving; wat je donderdagavond verkoopt verkoop je za terdag niet. Maar je moet er wel je winkel voor openhouden en personeel laten op draven. Bovendien wordt de werkweek voor de middenstand op deze manier veel langer, wij zitten nu al op 52 uur. Maar ondanks de minimale animo blijven wij voorlopig toch open, als wij zouden stop pen met de koopavond is de kans te groot dat wij klanten kwijtraken aan de zaken die op donderdagavond wel geopend zijn”, aldus Geels. Burgemeester P. J. Molendijk schetste aldus in een korte samenvatting de uitvoe rige discussie die de gemeenteraad gister avond wijdde aan het omstreden wetsont werp van minister Wiegel omtrent de noodzaak van reorganisatie van het bin nenlands bestuur. Vrijwel alle fracties hadden bedenkin gen tegen de rigoureuse ingreep die Wiegel voor ogen staat. Uitvoerig stonden de spre kers die de standpunten der fracties verte genwoordigden stil bij de negatieve aspek ten van het wetsontwerp. Het gevaar van verlies aan invloed op bestuurlijke zaken, de afhankelijkheid van een mogelijk vier de bestuurslaag en de kosten van de hele operatie waren bezwaren die bij vrijwel alle woordvoerders om de hoek kwamen kijken. Burgemeester Molendijk meende daaruit zelfs de conclusie te mogen trek ken dat het een goede zaak was dat poli tiek gebonden groeperingen toch stand punten durfden in te nemen die getuigden van een blik buiten de beslotenheid van het eigen politiek denken. oorzaak van dat het vorige week zo slecht was, bij normaal weer zou de toeloop veel groter geweest zijn”, aldus Van der Wei den. Het zakencentrum Kennemerlaan denkt in hoofdlijnen hetzelfde over de koopa vond als het stadscentrum. Voorzitter An derson: „De meeste winkeliers zouden echt wel sluiten als dat zou kunnen zonder het publiek voor het hoofd te stoten. Het loopt gewoon niet, de koopavond wordt niet gebruikt voor gezellig recreatief win kelen zoals de opzet is, maar de mensen komen nog even gauw iets halen dat ze overdag vergeten zijn. Voorlopig blijven wij echter nog even open, wij hebben in oktober afgesproken een half jaar mee te doen met de koopavond en dan te bekijken of het de moeite loont verder te gaan. In mei zal dan de beslissing wel vallen”. Volgens voorzitter Tabernal van de win keliersvereniging Santpoort-Noord zijn de meningen ook daar verdeeld, de leden van de vereniging hebben wat de koopavond betreft echter geen collectief beleid afge worden vastgehouden aan het beginsel dat het bestuur zo dicht mogelijk bij de burger moet staan. Die garantie lijkt helemaal' niet meer zeker als taken die de gemeente lijke grenzen te buiten gaan worden over genomen door provinciale overheden. Of dit nu de bestaande provinciale overheden zijn dan wel lichamen die geboren worden wanneer die eenheden worden gesplitst, systemen die tenderen in de richting van centralisatie bij enigerlei vorm van provin cie hollen de positie van de gemeente uit. Dat dient aldus het college van Velsen te worden voorkomen. Voor Velsen houdt dat overigens de con sequentie in dat men min of meer toch wordt gedwongen te kiezen voor een alter natief waartegen nogal eens bezwaar is aangetekend. Namelijk samenwerkings verbanden met nabuurgemeenten of in regionaal verband. Burgemeester Molen- beheerskracht. Over het overdragen van taken aan bovengemeentelijke strukturen merkte Schiltmeijer op: „Bovengemeente lijke taken zullen gecoördineerd moeten worden maar niet in hulpstrukturen die in feite niet meer zijn dan speeltuinen voor regenten.” D. H. Kuijper (Progressief Velsen) bena drukte, waarvoor hij naar zijn zeggen ook al in 1975 een lans had gebroken, dat van geval tot geval moest worden bekeken welke taken specifiek zijn toegesneden op welke bestuurslagen. „Daarmee kun je dan ook de inspraak indammen. Want dat is juist nodig als over gewone dingen door veraf gelegen besturen beslissingen wor den genomen”. Wat Kuijper betreft mag ’t Gooi wel worden toebedeeld aan een ande re provincie. Th. Kruisman (CPN) zag weinig heil in opdeling van de provincie en onderschreef volledig het door het college ingenomen standpunt: „Noord-Holland moet één pro vincie blijven!” J. ten Brink (D’66) prees zich gelukkig dat het standpunt van het college mede tot stand is gekomen na overleg met de overi ge IJmondgemeenten. Hij verklaarde dat zijn fractie zich helemaal achter het stand punt van het college kon opstellen. „Niet te ontkennen valt echter”, zo merkte hij op, dat er een groot gat valt tussen de grote schaal van de provincie en de kleine schaal van de gemeenten. Het is niet essentieel hoe je het tussenstation gaat noemen, maar wel de bevoegdheid en het takenpak ket dat je er aan geeft.” telijke taken zouden eigenlijk altijd be hartigd moeten worden door samenwer kingsverbanden van gemeenten.” Over die houding van het college in 1975 merkte burgemeester Molendijk op dat onder de omstandigheden van dat moment de keuzemogelijkheid anders was dan op dit moment. „We opereren nu met andere gemeenten als gelijke partners als behoe ders van de provincie”, aldus burgemees ter Molendijk. Bij werkzaamheden aan de ontstoffings- apparatuur in deze bedrijfsafdeling viel van 3‘/ï meter hoogte van een ladder die door plaatsing met één poot op een vloer- rooster omviel. Het slachtoffer werkt bij Hoogovens als elektrotechnicus. I arresta vanmor Azalea teerd dit haussees en boei congres nstexpo honder geëxpc fotogrs gelever ig- a maai tatie. D or kinde Unaniem waren alle fractiewoordvoer ders van mening dat het standpunt van het college geen splitsing van de provincie Noord-Holland een goed standpunt was. Temeer omdat het werd gedragen door de gedachte dat zo veel mogelijk dient te dijk merkte bij herhaling op nieuwsgierig te zijn naar het verloop van de discussies tijdens de raadsvergadering van 1 februa ri. Dan zal onder meer het punt „Kenne merland” ter discussie staan. Een samen werkingsverband waar Velsen bij meer derheid van stemmen „nee” tegen heeft gezegd en dat nu ineens een redelijk alter natief lijkt voor de veel verder ingrijpende plannen van minister Wiegel. Links ir. G. A. Schoonkind, rechts W. N. Koepman (CDA) W. N. Koopman (CDA) bepleitte duide lijkheid in de wir-war van bestaande rege lingen. Het leek hem zinvol de taken van Rijk, Provincie en Gemeente opnieuw te ijken. „Zaken die uitbesteed zijn dreigen zoek te raken. Terugkoppeling naar de gemeenteraad ontbreekt of is onvoldoen de. Alleen kunnen we toch niet alles wat we dachten en hoopten te kunnen doen.” Over de verdeling van taken die aan ge meente dan wel aan de Provincie zouden toevallen bepleitte hij voor behoud van verzorgende taken (onderwijs, gezond heidszorg, bouw- en woningtoezicht) in ge meentelijk verband. .egro.. man.. van deel seling o; lie in di ommuni :ich rond itaar. 4,80 12,60 >6,50 >7,70 10,50 0,75 In de tien conclusies die hij aan zijn betoog verbond merkte hij onder meer op: „De waarde van de Kennemerraad en de noodzaak tot toetreding worden sterk verhoogd nu de tijd rijp lijkt voor het kiezen van samenwerking in kringgewes- ten. Een samenwerking die door studie en proefperiodes dient te worden vooraf ge gaan.” De winkeliersvereniging Santpoort-Zuid tenslotte heeft gisteravond in een be stuursvergadering besloten dit hele jaar geopend te blijven, waarna in januari vol gend jaar de zaak opnieuw bekeken wordt. Voorzitter Van Rijswijk: „De meeste van onze leden zijn nou niet razend enthousi ast, van hen hoeft het eigenlijk niet. Maar daar staat tegenover dat twee maanden een te korte tijd is om de koopavond te kunnen beoordelen, daarom blijven wij open. Als wij een overzicht hebben over een heel jaar nemen wij een definitieve belsiasing”. A. Schiltmeijer (PvdA) toonde zich ge lukkig met het in tact laten van Noord- Holland als bestuurlijke eenheid. Daarbij benadrukte hij dat sterke gemeenten pas sen in een sterke provincie en dat de sterkte van die provincie niet wordt be paald door haar omvang maar door haar Ook bedrijfsleider Van der Weiden van Vroom en Dreesmann vindt dat de koop avond voorlopig moet blijven bestaan. „Je kan niet na twee maanden al zeggen dat het niets is, zoiets moet je minstens een jaar de kans geven. Het publiek moet er immers ook aan wennen. Bovendien is het slechte weer van de laatste tijd er mede VELSEN. Een 28-jarige inwoner van Alkmaar is woensdag met een polsfrac tuur en schaafwonden aan het gezicht in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen, na een bedrijfsongeval in de blokvormgieterij bij Hoogovens. De scholen die de experimentele oplei dingen aan hun cursuspakket willen toe voegen zijn naast de IJmuidense visserij- school de vestiging Velsen-Noord van eer dergenoemde streekschool, de scholenge meenschap De Blinkerd te Beverwijk, de scholengemeenschappen De Brink en De Die, gevestigd te Beverwijk en Heems kerk, het Bakhuis Roozeboom-Instituut en de Wenckebach-MTS te Beverwijk. Voorts zijn de vormingscentra Alfons Ariëns en het Kennemer Vormingscentrum, beide te Velsen-Noord, en „De Velst” te Heems kerk betrokken bij de experimentele oplei dingen waarmee naar verwacht in augus tus van dit jaar gestart zal kunnen worden. Met de nieuwe scholingsmogelijkheid wordt gemikt op 16-18-jarigen die zonder de vereiste vooropleiding aansluiting op de bestaande beroepsopleidingen missen, sproken. „Eerlijk gezegd hebben wij er gewoon niet aan gedacht af te spreken alle winkels bij wijze van proef een half jaar lang open te houden op donderdagavond. Niet iedereen hier doet dan ook mee en er zijn ook winkeliers die alweer willen stop pen. Er zijn er echter ook, waaronder ikzelf, die best tevreden zijn. Maar mis schien gaan wij daar wel eens over praten in een bestuursvergadering hoe het verder moet”. .verrast. C. A. Kleijwegt (PvdA) tekende bezwaar aan tegen de verhoging. „Tegen dit soort lastenverhogingen staat geen inkomens- verhoging. Het blijft een omstreden zaak dat wij zelf meer moeten betalen voor het gas dan de Italianen aan wie we hetzelfde gas verkopen”. Over de 500 miljoen die volgens Van der Werff ten goede komen aan isolatieprojek- ten van woningen merkte hij op dat hij daarover andere informatie had. „De helft wordt voor isolatie besteed. Wat gebeurt er met de andere 250 miljoen gulden? „Die wordt aangewend voor energiebe sparende maatregelen”, vulde Van der Werff aan. D. H. Kuijper (Progressief Velsen), kon de verhoging ook niet anders zien dan een Th. Kruisman (CPN) mocht de spits af bijten. Zijn verklaring was even kort als duidelijk. Het heeft niets te maken met de verhoging van de aardgasprijs. Dat goedje wordt voor één cent per kubieke meter uit de aardbodem gehaald. Het is zonder meer een schandalige belastingverhoging!”. Ing. H. van der Werff (CDA) wierp een blik terug over de discussies die er zijn geweest tussen VEGIN, GASUNIE en de minister van Economische Zaken. Op grond van een aantal punten vertolkte hij als de mening van zijn fractie dat men met de verhoging kon instemmen. „De 50Q mil joen gulden die het prijsverschil zal op brengen worden gebruikt voor de uitvoe ring van een isolatieprogram. Daarvoor komen ook woningen die geen CV hebben voor in aanmerking. Wij zijn er gelukkig mee dat de subsidiemogelijkheid daarvan wordt verruimd”, aldus Van der Werff. Kruisman: „Als je het zo bekijkt is het een belasting die je straks in de vorm van een subsidie terugkrijgt”. VELSEN. De meeste winkeliers in de gemeente Velsen willen liefst zo snel mo gelijk van de koopavond af. Niettemin blijft het gros van de winkeliers voorlo pig zijn winkels op donderdagavonden openhouden uit concurrentieoverwegin- gen omdat met name de twee grote waren huizen in de Lange Nieuwstraat, de Hema en Vroom en Dreesmann, wei brood zien in een koopavond. De winkeliersvereni ging Stadscentrum IJmuiden heeft woensdagavond een bestuursvergadering aan deze problematiek gewijd, met als gevolg dat het bestuur de leden zal advi seren de zaken in ieder geval tot en met de zomermaanden open te houden. Daarna zou de zaak dan opnieuw bekeken wor den. SANTPOORT. Een personenauto die donderdagmiddag rond vijf uur aan de Hagelingerweg gestolen werd kon drie uur later weer worden overgedragen aan de wettige eigenaar de garagehouder B. van der Velden. Het voertuig stond met het sleuteltje in het contact tegen de stoeprand geparkeerd. Zonder een schrammetje en met slechts enkele kilo meters meer op de teller werd de auto drie uur na de diefstal aangetroffen in de Corantijnstraat in Santpoort. De politie spreekt van joy-riding in een onschuldige vorm. Uit de personenauto van een 28-jarige Santpoortenaar is donderdag een polstas met autopapieren en andere officiële be scheiden gestolen. Het voertuig stond afge sloten geparkeerd op het toegangspad van de Strandweg naar de IJmuidense Zuid- pier, in de volksmond De Geul genoemd. Er zijn geen sporen van braak op aange troffen. VELSEN. De school voor Visserij en Scheepvaart te IJmuiden behoort tot de groep van zeven scholen en drie vormings centra in het gebied IJmond die met een experimentele cursus van 2 jaar willen inhaken op een nieuwe opleidingsmoge lijkheid van het rijk voor de leeftijds groep 16-18 jaar. De Streekschool voor Beroepsbegeleidend onderwijs voor Noord- en Zuid-Kennemerland heeft bij het Ministerie van onderwijs in totaal vijf 2-jarige beroepsopleidingen als profpro- ject voorgedragen. Het gaat om cursussen voor scheepgezel, waarover eerder uitvoe rig in ons bladen bericht, onderhoudsban- kwerker, electricien en tenslotte een koks- en kantooropleiding. mogelijkheid om één van de gaten van Bestek ’81 te dichten. Hij zag het als een lastenverzwaring van de sociaal zwakke ren en gaf er de voorkeur aan de onroe- rend-goedbelasting voor de verhoging in aanmerking te laten komen. Van der Werff benadrukte dat de onder handelingspositie met het VEGIN wordt bemoeilijkt wanneer tegen dit soort over- heidsbeslissingen te veel wordt gesput terd. Het klonk allemaal wat weinig over tuigend. Mevrouw J. Bos-de Boer herinnerde er aan dat verleden jaar uit de winst van het gasbedrijf nog 200.000 gulden was overge boekt naar de „algemene middelen”. „Waaruit blijkt nu eigenlijk de noodzaak van die verhoging”, zo vroeg zij zich af. Kruisman: „Ieder gezin wordt per jaar belast met een extra belasting van 100 gulden!”. Mevrouw Van Heel: „Daar krijgt men dan goed gas voor”. Met mevrouw Bos-de Boer (PvdA) en de heren Kruisman (CPN) en Kuijper (Pro gressief Velsen) als tegenstemmers werd het voorstel door de raad aangenomen. pas in een later stadium voor een bepaalde beroepsopleiding kiezen ofwel voortgezet te opleidingen afbreken zonder einddiplo ma op zak. Het nieuwe cursuspakket is mede bedoeld voor werkloze jongeren en zogenoemde partieel leerplichtigen. Voor elke opleiding is een leerplan ontwikkeld met ruimte voor vorming en algemene ontwikkeling, stage dan wel praktijk en een beroepsgericht gedeelte. Voor de kan toor- en koksopleiding wordt lager beroepsonderwijs (B-richting) als toela tingseis gesteld. Bij de opleiding voor ban kwerker en electricien wordt ook het MA- VO-diploma als geschikte ondergrond ge noemd. Gegadigden voor de scheepsgeze- lopleiding hebben genoeg aan „volledig lager onderwijs” voor toelating. De prog noses waarop de aanvraag bij het ministe rie gebaseerd is zijn afkomstig van het Een levensgroot vraagteken plaatste de heer Koopman bij de houding van het college inzake de handhaving van de pro vincie Noord-Holland in zijn huidige vorm. In 1975 had hij in bet kader van een ontwerp met 4 gewesten een geheel ander geluid gehoord. Ir. G. A. Schoonkind (VVD) kon zich evenals de sprekers die hem voorgingen best vinden in de gedachte om Noord- Holland onaangetast te laten. Hij maakte echter van de gelegenheid gebruik dieper in te gaan op het „gebruik” van samen werkingsverbanden. „Worden”, zo vroeg hij zich af, „gemeenschappelijke regelin gen wel op de juiste wijze gebruikt. Wordt door de raad voldoende acht geslagen op dat wat tot stand wordt gebracht? Het is zaak de bestaande stukturen onder de loep te nemen en te bekijken of we er wel voldoende mee doen. De cardinale vraag zal namelijk altijd blijven hoe kunnen gemeenten samenwerken. Bovengemeen- Sociografisch Bureau van Heemskerk en Beverwijk en het Economisch Bureau in de gemeente Velsen. Daarnaast heeft de situatie op de arbeidsmarkt (jeugdwerk loosheid in de IJmond) en de vraag naar geschoold personeel bij het bedrijfsleven daarbij een rol gespeeld. De deelnemende scholen en vormings centra willen voor de opleidingen van ei gen klasruimten gebruik gaan maken. Al leen voor de praktijkgedeelten van de cur sussen bankwerken en electricien zal bij de Hoogovensbedrijfsschool klasruimte worden benut. Getracht wordt waar moge lijk vaste docenten van de scholen en vor mingscentra in te zetten bij de nieuwe opleidingen. In de loop van maart wordt van het ministerie uitsluitsel verwacht over de aanvraag die kort voor de jaarwis seling de deur uitging. Congres irgen eet neutra oren vei> eren w» oegang» den heel ■s, alsmt i hebbe. >egezegi iochten> eer hal eden zijl m Popo •ice Gist ig won ie Jongt els, Jaa nist Pol Koopavond in de Kennemerlaan, gisteravond. Deze opname maakt duidelijk waarom de Velsense middenstand niet zo enthousiast is over de wekelijkse koopavond.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5