PvdA-motie met algemene stemmen aanvaard ir. G. Hille Burgemeester J. H. Kok in nieuwjaarstoespraak t politienieuws Burgemeester A. Hubers geeft IJmond ’n duwtje i Stapje verder dan afwijzing I provincie Beverwijkse raad unaniem achter CDA/PvdA-motie Applaus voor O.W.-directeur J» I Bereidheid Polsbreuk door val van ladder Raad van State behandelt bezwaarschrift Wijk aan Zee In buurthuis extra lesuren stijldansen I Marquettebos Brandweer Gevoelig” IJmondiale samenwerking” „Woningtekort samen oplossen 1 I BEVERWIJK-HEEMSKERK VRIJDAG 1 2 JANUARI 19 7 9 hthuis) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In zijn donderdagavond voor de aanvang van de gemeenteraadsvergadering uitgesproken nieuwjaarsrede heeft burge meester A. J. Hubers gepleit voor een daadwerkelijke aanpak van het IJmondiale woningtekort. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse raad onderschreef donderdaga vond zeer eensluidend de conclusies zoals die in grote lijnen door de vijf IJmondgemeenten gelijkluidend zijn vastgelegd in de onderschei dene voorstellen aan de gemeenteraden, met als voornaamste punt een afwijzing van splitsing van de provincie in tweeën, zoals deze door de minister van Binnenlandse Zaken is voorgesteld. De Heemskerkse raad ging echter een stapje verder door ook met algemene stemmen een motie van de Partij van de Arbeid aan te nemen. Daarin spreekt de raad uit, dat op korte termijn getracht moet worden te komen tot „een gestructureerde vorm van samengesteld bestuur, bestaande uit de vijf IJmondgemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uit geest”. Hf ik i 1 um, Volgens burgemeester Kok zal er over de w Dieptepunt in woningbouw BURGEMEESTER A. HUBERS 222829 en 4 r r jn en art. >ese bilist uit Heemskerk vlakbij het viaduct over rijksweg 9 van de weg. De jongeman goede nabuurschap met Velsen, Heems kerk, Castricum en Uitgeest de IJmondza- ken gaan aanpakken. Over grenscorrec ties werd niet gesproken. „Moet ook niet. De strijdbijlen hoeven niet opgegraven te worden om die samenwerkingsvorm ge stalte te kunnen geven”, aldus burgemees ter Hubers die duidelijk in zijn nopjes was over de eensgezindheid van de Beverwijk- se gemeenteraad om de motie van CDA en PvdA te volgen en het standpunt van het college inzake de reorganisatieplannen te steunen. De Beverwijkse raad vond het uitermate belangrijk dat die motie juist gisteravond boven water kwam, want de gemeente raad van Velsen zal op 1 februari a.s. gaan praten over al of niet toetreding tot de Kennemerraad. voor ■ij! In het bezwaarschrift maakt de Projekt- groep bezwaar tegen het besluit van B. en W. om van de kruising Van Riemsndijk- laan/Plesmanweg een voorrangskruising te maken en dit aan te geven door middel van daartoe geëigende verkeersborden. De Projektgroep heeft inmiddels de Raad van State een uitvoerige informatie toegezonden ter tóelichting van de bezwa ren. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De gemeente en Rijks waterstaat hebben het bezwaarschrift van de Projektgroep Verkeersveiligheid Meerestein ongegrond verklaard. Van daag komt dit bezwaarschrift in behande ling bij de Raad van State. De gemeenten in de IJmond en Hoog ovens dienen een „grenzeloze” bereidheid ten toon te spreiden om samen aan de verlichting van het ernstig tekort aan woningen in het gebied te gaan werken. Burgemeester Hubers wil hiertoe iedere mogelijkheid die tot die verlichting kan bijdragen, aangrijpen. „Bestuurlijke sa menwerking waar puur eigen gemeente lijke belangen vervagen en waar de wo ningzoekende centraal staat, in welke ge meente hij of zij toevallig ook woont”. De burgemeester ging in zijn nieuw jaarsrede op nog twee onderwerpen in die in Beverwijk en ook daarbuiten reeds de nodige aandacht hebben gekregen: het voorhavenproject en de reorganisatie van het binnenlands bestuur. Het voorhavenproject is beslist geen on afwendbare ontwikkeling, zoals sommi gen ons willen laten weten, aldus burge meester Hubers. „De economische belan gen van Amsterdam en van de provincie Noord-Holland zijn niet zo duidelijk, inte gendeel met vraagtekens omgeven. Gede puteerde Staten spreken zelfs uit, dat het niet op hun weg ligt om aan de voorgeno men medewerking, naast de reeds ge noemde voorwaarden, ook voorwaarden te formuleren ten aanzien van het rende ment van die faciliteiten. Men hoopt op een De overweging tot de motie is, dat ten gevolge van de maatschappelijke ontwik kelingen en in verband met de beharti ging van vele gemeenschappelijke belan gen een meer intensieve samenwerking tussen de vijf IJmondgemeenten nodig is in het belang van de bewoners. Volgens de tekst van de motie bieden de huidige samenwerkingsvormen daartoe onvol doende mogelijkheden. De vele gemeen schappelijke regelingen zouden een open en optimaal democratisch funktionerend bestuur bemoeilijken. In de motie vraagt de raad aan het college van B. en W. „verdere initiatieven te ondernemen, teneinde na te gaan in hoeverre bij de gemeenteraden van de vier overige IJmondgemeenten de bereidheid aanwezig is om naar een gestructureerde vorm van samengesteld bestuur te stre ven”. Verzocht is de motie ter kennis te brengen aan de gemeenteraden van Vel sen, Beverwijk, Castricum en Uitgeest. In een toelichting op de motie sprak indiener F. Perquin over een „ondoorzich- Wijk aan Zee zal ongetwijfeld in de brok- kenhoek geraken, aldus de burgemeester en komt steeds meer in een inklemming van activiteiten, die de functie van woon- en badplaats aantasten. Maar ook voor Velsen-noord, Beverwijk en Heemskerk betekent uitvoering van het plan Noordoe ver een verdere belasting van het leefmi lieu. „Nu al staat vast, dat de extra verkeers belasting enorme problemen voor de IJ- mond-noord mede ook vanwege de ge luidshinder zal oproepen, terwijl de spoorlijn door de duinen (hoe noodzake lijk ook in de visie van het provinciaal bestuur) niet anders kan worden gezien dan als een verdere aantasting van het landschap en het milieu”. Burgemeester Hubers voegde hier nog aan toe, dat het leefmilieu kritische gren zen kent die niet overschreden mogen worden. gunstig effect voor de Amsterdamse ha ven, terwijl nu reeds vaststaat dat de vaar geul niet op de gewenste diepte kan wor den gebracht”. De gemeentebestuurders van de IJ mond overdrijven beslist niet in de kri tiek. „Wij kunnen wijzen op harde feiten”. Volgens burgemeester Hubers wordt de IJmond bedreigd door een gevaar, dat tweeledig is: de bezwaren tegen het plan Noordoever blijken minder te zijn. Maar ook al zijn die bezwaren wat minder, daarmee wordt het plan nog niet aan vaardbaar. Voorts gaat de procedure rus tig verder; de honden blaffen, de kara vaan trekt verder tot het einddoel is be reikt. Hij legde uit, dat als de gemeente Velsen toetreedt tot de Kennemer Raad de ge meenten Castricum en Uitgeest dan afha ken. Treedt Velsen niet toe tot de Kenne mer Raad, dan ligt voor Castricum en Uitgeest de samenwerking met de drie IJmondgemeenten open. „Een zaak om voorzichtig aan te pakken”, aldus burge meester Kok die de raad verzocht de motie in dat kader te beoordelen. Burgemeester Kok, geconfronteerd met de motie van de PvdA, ontried de raad niet om deze motie aan te nemen, maar hij wees de raad er op, dat dit „een gevoelige aangelegenheid is, juist in dit stadium”. In zijn nieuwjaarstoespraak had burge meester J. H. Kok, sprekende over de gedachte aan een pre-gewest van de vijf IJmondgemeenten gezegd, „dat een hier omtrent in 1978 opgestelde nota „helaas nog geen resultaat voor de vijf betrokken gemeenten heeft kunnen afwerpen”. Een belangrijk element in deze kwestie noem de burgemeester Kok „het al of niet toe treden van de gemeente Velsen tot het Gewest Kennemerland”. grondbeleid in het kader van natuurbe scherming, zorg voor het openbaar ver voer, diensten voor openbare gezondheids zorg, brandweer en politie, naar het pro vinciaal niveau achtte hij in strijd met een van de uitgangspunten van die reorganisa tie; namelijk, dat het bestuur en de verzor ging van de burger zich langs de kortste lijn voltrekt, het bestuur moet zo dicht mogelijk bij de burger staan. In de ogen van burgemeester Hubers zal het lokaal bestuur versterkt moeten worden door minder gemeentelijke taken over te heve len dan nu wordt voorgesteld. deze zaak op korte termijn meer duidelijk heid komen en hoewel hij geen moeite had met de inhoud van de motie, vond hij op dit moment het aannemen ervan niet zo aan te raden. Maar dat is iets anders dan afraden. Men moet de motie daarom beschouwen als een handreiking aan de andere ge meenten die men al of niet kan aanvaar den”. Daarom stelde fractievoorzitter P. Ver- duin aan de PvdA voor om de motie even aan te houden, „hoewel de CDA-fractie de motie wel zou ondersteunen als de PvdA- fractie dat niet zou doen”. En de PvdA- fractie zou dat niet doen. Ook de PPRZPSP-fractie onderschreef de motie, die tenslotte met algemene stem men werd aangenomen. De raadsleden hadden alle waardering voor de wijze waarop de benoeming via een inspraakprocedure tot stand was ge komen. Minder vriendelijk toonde men zich over het feit, dat de raad zelf niet tijdig betrokken is geweest bij de benoe ming van de nieuwe O.W.-directeur. Bur gemeester Hubers beloofde beterschap. Ir. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse raad benoemde gisteravond ir. G. J. H. A. Hille uit Hoofddorp tot directeur van de dienst Openbare Werken en het gemeentelijk Grondbedrijf. De gemeenteraad verleende gisteravond de Kommissie Lichamelijk Gehandicap ten IJmond een subsidie van 7785. Bur gemeester Hubers maakte bekend dat de heren M. van Bragt en N. van der Wel het bezwaarschrift tegen de weigering van de burgemeester een vergunning te verlenen voor de exploitatie van een speelautoma tenhal, hadden ingetrokken. De hal aan de Zeestraat gaat dus niet door. De brief van mr. Jager uit Haarlem die namens zijn cliënt, de heer O. Neijssel, Reggestraat 55, een verzoek doet opnieuw op het centraal antennesysteem te worden aangesloten zal in de commissie voor beroep- en bezwaar schriften worden behandeld. ^4 Onder deskundige leiding wordt op 19 februari begonnen met een cursus potten bakken die twaalf lessen omvat. Voor een cursus „creatief allerlei” (met diverse han- denarbeidtechnieken) is de definitieve be gindatum nog niet bekend. Voor later in het jaar wordt verder ijverig aan de voor bereiding gewerkt van een kinderkleding- beurs. Ook koffieconcerten, te houden op zondagochtenden, staan op de verlanglijst van de buurthuisstaf. Meer concreet zijn de plannen voor een VOS-cursus (Vrou wen Oriënteren zich op de Samenleving) te beginnen in de loop van februari. De SAM- VRO (Samenwerkende Vrouwenorganisa ties in Velsen) is nauw betrokken bij de voorbereiding en begeleiding. Voor de hierboven genoemde cursussen is aanmelding mogelijk bij het buurthuis of telefonisch via het telefoonnummer 02550-10186. VELSEN. Door het aflopen van een viertal cursussen in het programma 1978- 1979 ontstaat bij het buurthuis De Spil in IJmuiden-Oost ruimte voor een drietal nieuwe activiteiten speciaal bedoeld voor volwassenen. Voor de stijldansgroep, die vorig jaar november op maandagmiddag van start ging met 110 deelnemers, komen met ingang van 23 januari extra lesuren op dinsdagavond beschikbaar. Raadsnestor M. de Groot bedankte de burgemeester voor zjjn goede wensen. Als een zaak die grote aandacht verdient noemde dit raadslid „de verloedering van het Marquettebos”. al nale n t r) Fractievoorzitter Perquin benadrukte, dat het helemaal niet de bedoeling van de motie is om gemeenteraden voor het blok te zetten. „Maar dit is één van de weinige gelegenheden om ons uit te spreken. In de gemeenten groeit de bereidheid om samen te werken. Onze motie is niet meer dan een bereidheidsverklaring zonder dat daarin aangegeven wordt hoe het dan zal moeten. Ook de CDA-fractie had geen moeite met de inhoud van de motie, maar die fractie zat met een eigen probleem. Vol gende week wordt er namelijk ter bespre king van onder meer dit punt een regiona le vergadering gehouden van de vijf CDA- fracties. Dat gesprek wil de Heemskerkse CDA-fractie graag „zo open mogelijk” be ginnen en in die situatie kwam de motie op dit moment niet zo gelegen. VELSEN. Een 28-jarige inwoner van Alkmaar is woensdag met een polsfrac tuur en schaafwonden aan het gezicht in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen, na een bedrijfsongeval in de blokvormgieterij bij Hoogovens. De discussie over het eigenlijke voorstel van B. en W. namelijk het verwerpen van de tweedeling van de provincie, raakte wat op de achtergrond bij de discussie over de motie, hoewel alle partijen zich daar wel uitvoerig over uitspraken. De algemene tendens van die bespreking was, dat men die tweedeling afwijst, maar dat men te vens ontevreden is over de bestaande situ atie. Dat is ook in de conclusies van B. en W. vastgelegd en in die zin vormde de PvdA-motie als het ware een aanvulling op die conclusies. Algemeen werd het een pluspunt gevonden, dat de IJmondge meenten wat die conclusies betreft het in grote lijnen met elkaar eens zijn. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad van Beverwijk heeft donderdagavond tijdens de vergadering in het Stadskantoor zich achter het standpunt van het college geschaard waarin de plannen van minister Wiegel om het binnenlands bestuur drastisch te reorganiseren, wordt afgewezen. Beverwijk voelt er veel meer voor om de samenwer king in het IJmondgebied tussen de vijf gemeenten uit te breiden en te verstevigen. Een splitsing van de bestaande provincie Noord-Holland in twee provincies nieuwe-stijl Amstelland en Noord-Holland achtte de gemeenteraad en het college een willekeurig bestuurlijke scheidslijn. In de IJmond is behoefte aan een gestructureerde vorm van een zogenoemd samengesteld lokaal bestuur. Een bestuur waarin zowel raadsleden als burgers van de vijf IJmondgemeenten kunnen worden gekozen en als een soort overkoepelend IJmondbestuursorgaan diverse taken van de vijf gemeenten gaat uitvoeren in behartigen. Deze gedachten over een interne reorga nisatie van het bestuurlijk niveau in de IJmond werden door de fractie van het CDA en de PvdA in een motie verwoord. De motie luidde: de gemeenteraad is van mening dat de bestuurlijke samenwerking tussen de vijf IJmondgemeenten zoals bij voorbeeld in de gemeenschappelijke rege lingen in de huidige vorm nog niet opti maal functioneert en te weinig duidelijk heid biedt; een intensieve samenwerking tussen genoemde gemeenten nodig is in het belang van de bewoners; tussen deze vijf IJmondgemeenten er een duidelijke behoefte bestaat aan een gestructureerde vorm van samengesteld lokaal bestuur; spreekt uit de vijf IJmondgemeenten geza menlijk zo spoedig mogelijk naar die sa menwerkingsvorm moeten toewerken”. De Beverwijkse raad wil dus in een (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In zijn nieuwjaarswens, uitgesproken aan het begin van de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar, constateerde burgemeester J. H. Kok, dat 1978 een dieptepunt in de woningbouwproduktie te zien gaf. Er kwamen slechts 23 woningen gereed. Maar in 1979 wordt een aanmerkelijk beter resultaat verwacht. In dit jaar kunnen 465 woningen gereed komen en daarbij kunnen in Oosterwijk-Zuider- broek, bij de spoorlijn, 234 huurwoningen in aanbouw worden genomen. Als een belangrijke taak zag burgemeester Kok om voor de komende jaren alles te doen om zowel voor Heemskerk als voor de regio de continuïteit in de woningbouw te verzekeren. D’66-woordvoerder vond de motie nut tig „om wat op gang te brengen”. Hij noemde Velsen een scharnier van een deur die naar twee kanten opengaat en enige „aansporing” voor deze gemeente vond hij niet overbodig. Ook de VVD wilde zich niet te afhankelijk stellen van het Velsense standpunt, maar zelf een standpunt kenbaar maken en een positie ve aanzet geven. Financieel zal het voor de gemeente Heemskerk geen gemakkelijk jaar wor den. Een herbezinning op de pas vastge stelde begroting voor 1979 kondigde de burgemeester als onontkoombaar aan en „daarbij zullen de touwtjes wellicht strak- I ker aangetrokken moeten worden”. Mede gezien deze situatie achtte de burgemees ter het van groot belang, dat alle betrok ken groeperingen uit de gehele gemeen schap tot een echte samenwerking komen en ondergeschikte punten ook werkelijk als zodanig beschouwen. In zijn nieuwjaarswens ging burgemees ter Kok nog even nader in op een aantal ontwikkelingen in 1978. Het inwonertal daalde met 323 personen tot 31797. tig woud van gemeenschappelijke regelin gen”. „Bij alle betrokken gemeenten be staat daarover ongenoegen en alle ge meenten wensen daarin verbetering. De motie is bedoeld als een intentieverkla ring. Als de gemeenteraden zich daarover positief hebben uitgesproken kunnen daarna de mogelijkheden worden beke ken”. Brandje. Gisteravond om zes uur bluste de brandweer een brandje op het Raamveld. Kwajongens hadden wat vuil en papier in brand gestoken. Man op perron. De politie haalde van morgen een 77-jarige man uit Beverwijk van het perron van het NS-station te Be verwijk. De man had bij het uitstappen zijn been gekneusd en was toen op een bankje gaan zitten. De perronklok wees 1 uur ’s nachts aan. Om kwart over negen kreeg de politie een telefoontje van ie mand die vertelde dat er op het bankje op het perron de hele nacht een man had gezeten. De bejaarde is naar Lommerlust gebracht waar hij woont. Diefstal. In boxen van flats aan de Moezelstraat en de Luxemburglaan is in gebroken. Er wordt niets vermist. Auto van de weg. Door de gladheid BURGEMEESTER J. H. KOK Een eerste uitwerking van de „Welzijns- notitie” zal onder andere door de „Aanzet- groep” en de „Klankbordgroep” worden gepresenteerd. Volgens de burgemeester is de donder dagse koopavond voor de middenstand en voor het publiek een goede zaak gebleken. De oprichting van de jeugddrumband en majorettenkorps werd door financiële me dewerking van de gemeente mede moge lijk. Burgemeester Kok vertrouwt er op, de zichtbare en hoorbare resultaten in 1979 te vernemen. De bouw van een raadhuis wordt vol gens de burgemeester steeds urgenter, om dat zich steeds meer ruimteproblemen en eigenlijk niet te aanvaarden werksituaties aandienen. Wat de Regionale Brandweer Kenne merland betreft kwamen de ontwikkelin gen op wat losse schroeven te staan door de besluitvorming in Beverwijk en Velsen. Herziening in gunstige zin van het Bever wijkse standpunt, zal er volgens burge meester Kok zeker toe kunnen leiden, dat er een regionale brand weerregeling komt, ook al blijft Velsen voorlopig afhaken. Dat de zorgen in de staal wereld en dus ook van Estel nog niet tot het verleden behoren, had burgemeester Kok beluis terd in de nieuwjaarsrede van de voorzit ter van de raad van bestuur van Estel. Een goede zaak vond hij het, dat in 1978 bij Hoogovens geen gedwongen ontslagen no dig waren. Heemskerk wil samengesteld bestuur vijf IJmondgemeenten ImZ ir Mevrouw M. K. Rodenburg-Oldenburg werd gisteravond door burgemeester Kok als raadslid in de PvdA-fractie geïnstal leerd. Hille en zijn echtgenote werden door de gemeenteraad en het publiek op de publie ke tribune met een hartelijk applaus be groet toen het echtpaar na de benoeming de raadzaal binnen kwam. In de pauze van de vergadering begroette een delegatie van het O.W.-personeel de nieuwe direc teur. Bij werkzaamheden aan de ontstoffings- apparatuur in deze bedrijfsafdeling viel hij van 3‘A meter hoogte van een ladder die door plaatsing met één poot op een vloer- rooster omviel. Het slachtoffer werkt bij Hoogovens als elektrotechnicus. „Die groei geldt ook hier. Er zijn reeds grenzen overschreden en als gesteld wordt dat de interne problematiek in technisch opzicht aan te pakken is, dan zal dat eerst bewezen moeten worden alvorens planolo gisch een perspectief geboden wordt waar door de deur voor een vergroting van de problemen wagenwijd wordt openges teld”. De ingrijpende reorganisatie van het raakte gisteravond een 22-jarige automo- binnenlands bestuur, zoals die door minis ter Wiegel is voorgesteld, benauwde burge meester Hubers. Het overbrengen van ta- kon ongedeerd uit z’n flink beschadigd ken, zoals bouw- en woningtoezicht, I voertuig stappen. A VI

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9