Suiker duurder Nieuwe burgervader vorstverlet Vandaag actie voor handhaving huurbescherming •X-rpaafbank Dode in verkeer r4O Lagere lonen in bouw door Vice-premier Wiegel: Tunesisch vliegtuig gekaapt DeHuiszuil. T* Luns wil meer discipline bij strijdkrachten Mijn geld via de bankgiro... I het woord b oon... vandaag: Eigen risico I- SHOWROOM het weer De sleutel tot de verhoop van uw huis... begint met onze verkooptaxatie! Ontdek het andere sieraad naar uw eigen idee gekreëerd door 11< x: Sakes Eimjxmii t MKHa WH agenda pagina A Brandstoffen duurder Journalisten en gratis reizen EN VERDER Weinig verandering Patsy van „Lillie” populair Kardinaal Alfrink boonstra makelaardij bv ■BB r (ADVERTENTIE) ZATERDAG 13 JANUARI 1979 Stanislaw J. Lee: 69ste jaargang no. 59 afgewogen te verdelen”. -tuorf nedöriand- «enlwnlawndezRtiid Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Uniek adviescentrum sport geneeskunde in Haarlem Toneel in Londen Training tankers bemanningen E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 pagina's UTRECHT (ANP). FNV en CNV hebben giste ren verontwaardigd gereageerd op het besluit van de regering, voor ziekenfonds- en AWBZ-verzeker- den per 1 april een eigen bijdrage van vijf gulden per verpleegdag in te voeren. Een FNV-woordvoerder Makelaarskantoor ■■^MBBIH Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. B I' Aiakelaaiskaittoor-\X^teTduinwe^l3~Bentveld-TeL023-24909r noemde de beslissing totaal ongemotiveerd en onge rechtvaardigd. „Het is een schandelijke voortzetting van een beleid dat erop is gebaseerd, de meest kwetsbare groepen te pakken inplaats van de lasten Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Plaatseiijk nieuws.. 4,5,6,7,9 Kunst13 Radio en televisie/Strips.... 15 Economie17 Sport19 Umuider Courant FNV en CNV boos over vijf gulden-bijdrage JOSEPH LUNS iiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiim (ADVERTENTIES) Zie de pagina economie Weersverwachting De eigen bijdrage geeft volgens hem extra gewicht aan de argumenten van de FNV voor het stellen van een looneis van DEN HAAG (ANP). Vanaf maan dag is de suiker twee cent per kilo duurder. Volgens een mededeling van het Centraal Levensmiddelenbedrijf in Den Haag stijgt de minimum-consu- mentenprijs dan van 1,71 gulden naar 1,73 gulden. De oorzaak van deze prijsstijging is een verhoging van de afgifteprijzen door de suikerindustrie. Dit als gevolg van gestegen vrachtkosten en een door berekening van een verhoging van de zogenaamde interventie-prijs van 1 au gustus vorig jaar, aldus de mededeling. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/DEN HAAG. Ongeveer 150.00 bouwvakkers in ons land hebben de laatste twee weken aanzienlijk minder in hun loonzakje aangetroffen dan zij ge woon zijn. Als gevolg van het vorstverlet is voor velen van hen het loon zelfs meer dan gehalveerd. Omdat in de vorst-WW- uitkeringen en in de betalingen uit het Risicofonds, waarop de bouwvakkers tij dens het vorstverlet zijn aangewezen, vrijwel geen prestatietoeslag is opgeno men, is voor vrijwel alle werkers in de bouw sprake van loonderving variërend van 75 to 300 gulden netto per week. Volgens Ab Kamp van de Federatie Bouw- en Houtbonden FNV in Utrecht betekent dit, dat een werknemer met een netto-salaris van 600 gulden nu met 300 gulden moet zien rond te komen. Inmiddels heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken de oliehandel toestemming gegeven om een aantal aard- olieprodukten dat per tankauto wordt be zorgd te verhogen met een halve cent per liter. Deze zogeheten sneeuw- en ijzeltoes- lag mag in alle provincies worden geheven met uitzondering van Noord- en Zuid-Hol- land en Utrecht. De toeslag geldt voor huisbrandolie 1 en 2, gasolie, stookolie en petroleum. Ook zware stookolie en steen kolen worden iets duurder. Over elf dagen heeft AKZO-zoutchemie geen pekel meer. De pogingen om in Frankrijk en Duitsland zout te kopen zijn op niets uitgelopen, De FNV meent ook, dat de regering misbruik heeft gemaakt van het „tussen tijds bericht" van de Ziekenfondsraad, dat nog helemaal niet als een definitief advies was bedoeld. De FNV-vertegenwoordigers in de raad hebben trouwens tegen dat bericht gestemd. die de regering een „hap-snap-beleid" ver weet. De Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) is volgens een eerste, voor lopige reactie teleurgesteld over het rege ringsbesluit inzake de eigen bijdrage. Ze zet grote vraagtekens bij de uitvoerbaar heid van dit besluit, aangezien de heffing beperkt blijft tot bepaalde categorieën verzekerden. De inrichtingen zullen vol gens de VNZ de vijf gulden per verpleeg- dag moeten gaan innen. De ziekenfondsen weten niet of de patiënten al dan niet kinderbijslag ontvangen een van de voorwaarden zodat controle volgens de VNZ vrijwel onmogelijk is. Jennie Linden merkt dat ze weer zeer populair is in Engeland. In Nederland heeft men haar nu ook via het TV- scherm leren kennen. Ze speelt Patsy in de serie „Lillie" Klaas Pieter Rieksen had een gesprek met haar in één van de tearooms van het vermaarde Londense warenhuis Fortnum and Mason De mens is een afvalprodukt van de liefde. Er is grote deining geweest in politiek Den Haag om de kwestie van gratis KLM-reizen van politici. Kamerlid Riens hief de beschuldigende vinger op (die hij later weer besmuikt moest laten zakken) naar collega's Vondelings onderzoek wees uit. dat er niets onregelmatigs was gebeurd. Maar hoe zit het nu met jour nalisten en het vrij reizen? Theo Klein en Weert Schenk gingen op informatie uit. Het leverde gegevens op, die te denken geven In Erbij hebben ze de informaties op een rijtje gezet Opklaringen, maar vooral in de kustpro vincies ook sneeuwbuien Overwegend matige wind uit noordwest tot noord Maximumtemperaturen omstreeks plus 2 graden AMSTERDAM (ANP). Onder het mot to „handhaaf en verbeter de huurbescher ming” worden de komende twee maanden op diverse plaatsen in Nederland manifes taties gehouden tegen de dreigende aan tasting van de huurbescherming. De actie begint vandaag op de Dam in Amsterdam, waar verschillende gemeenteraadsleden, alsmede de wethouders Kuypers en Van der Velde, handtekeningen zullen verza melen. Van 3 tot 10 februari volgt een landelijke actieweek met tal van manifestaties in tenminste 15 grote steden. Op 10 februari wordt als apotheose een grote landelijke demonstratie gehouden op het Museum plein in de hoofdstad. Het Kamerdebat over de voorstellen tot wijziging van de huurwet, afkomstig van staatssecretaris Brokx, waarin afschaf fing van de huidige huurbeschermingsbe- palingen wordt bepleit, zal ongeveer half februari plaatsvinden. Kardinaal Alfrink geeft in Erbij zijn mening over de kerk en de politiek; de bisschoppen in de maatschappij van nu. Hij zegt o.a.: „Er zijn inderdaad bis schoppen, die nog teveel voortborduren op het oude stramien van het kerkelijk beleid en angst hebben om het maat schappelijk systeem te helpen verande ren Maar ik geloof niet dat zij de meer derheid vormen' Fonteinlaan 7. Haarlem (vlakbij Dreefzicht) tel.023-31 91 92 A VENHUIZEN (ANP). De 65-jange Cornells Boeve uit Amsterdam is gister ochtend bij een verkeersongeval op de weg Hoorn-Enkhuizen ter hoogte van Venhui zen om het leven gekomen toen hij met zijn personenauto vermoedelijk als gevolg van de gladheid frontaal in botsing kwam met een andere auto. Het slachtoffer overleed ter plaatse, aldus de rijkspolitie. Puin- en vuilafvoer per container Geen zorgen over TUNIS. Een gekaapt Tunesisch pas sagiersvliegtuig van Tunis Air is vannacht met onbekende bestemming opgestegen van het vliegveld van de Libische hoofd stad Tripoli. Het was op weg van Frank furt naar het Tunesische toeristenroord Djerba toen het gedwongen werd naar Tripoli te vliegen. Aan boord bevinden zich 75 passagiers, onder wie veel West- duitse toeristen. De kaper heeft de vrijlating geëist van de Tunesische vakbondsleider Habib Achour. die vorig jaar tot tien jaar gevan genisstraf werd veroordeeld en van de voormalige minister van Buitenlandse Za ken Mohammed Masmoudi, die zich in Tunis in huisarrest bevindt. In onze nieuwe showroom staat het huizenaanbod van de gezamenlijke makelaars, aangesloten bij de Haarlemse Beursvereniging en het Makelaars Computer Centrum - tot op de dag bijge werkt op zes zuilen, overzichtelijk uitgestald. Een moderne en nieuwe aan pak van twee tientjes per maand bovenop de prijs compensatie. gaat er niet om dat Nederland de particu liere banken een krediet-garantie zou moe ten geven. Ondanks de recente ontwikkelingen in Iran heeft de regering geen „overdreven zorg” over de olievoorziening. Volgens Wiegel is de stemming van realistisch opti misme, zoals die vorige week tijdens de kabinetszitting heerste, bevestigd Gezien alle maatregelen die zijn getroffen, doen we er echt niet paniekerig over, zo zei de vice-premier. Het strakke prijs- en inkomensbeleid I voor de vrije beroepsbeoefenaren zal in 1979 worden voortgezet. In de matigeings- filosofie van het kabinet past dit voor de vrije beroepen stringente beleid, aldus Wiegel, volgens wie concrete voorstellen op dit terrein in het overleg met betrokke nen zullen worden ingebracht. Het is twijfelachtig of het kabinet er in zal slagen voor het einde van het kerstre- i ces op 24 januari er in zal slagen het beloofde abortus-ontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. Een van de onderteke naars van het ontwerp, minister Ginjaar van Volksgezondheid, is met vakantie en Wiegel wist niet of hij volgende week vrij dag al terug is. Zodoende is het niet zeker of het abortusvraagstuk dan in de minis terraad aan de orde kan komen. Parklaan 11a. L Haarlem. \Tel. (023) -31 7950 gehele geopend, ook tijdens de lunch- f pauze en donderdagsavond's Het kabinet heeft het er dan toch maar op gewaagd. Een vorm van eigen risico in de gezondheidszorg, een collectieve voor ziening die elk jaar meer gemeenschaps geld opeist. Oorspronkelijk had het kabi net in zijn heilsplan Bestek ’81 een hogere drempel 10,- op willen werpen, maar door toedoen van het parlement, dat daar ernstige bezwaren tegen in bracht, is die drempel fors verlaagd. Vijf gulden eigen bijdrage voor patiënten die op kosten van een ziekenfonds in een ziekenhuis worden opgenomen, of voor patiënten die in een AWBZ-inrichting (een verpleeghuis bij voorbeeld) worden verpleegd. Per dag. Gezien de talloze uitzonderingen die bij dit gisteren genomen kabinetsbesluit zijn gemaakt, is de verwachte opbrengst mini maal. Hooguit een bedrag dat schommelt tussen de 100 en 150 miljoen. Omdat deze maatregel gepaard zal gaan met inge wikkelde administratieve handelingen zal de opbrengst waarschijnlijk nog bedui dend lager uitvallen. Het kan haast niet anders dan dat het kabinet-Van Agt met dit besluit een princi piële daad heeft willen stellen. Want ook bij de rechtvaardiging voor het invoeren van de eigen bijdrage - als iemand in een ziekenhuis of een inrichting verpleegd wordt, levert dat in het gezinshuishouden een besparing op - zijn best kritische kant tekeningen te plaatsen. Een bezoekje aan een ziekenhuis, om ons maar tot één voor beeld te bepalen, kost ook geld aan ver voer en voor de aanschaf van een kleine attentie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Verhoging van de disci pline binnen de Nederlandse strijdkrach ten en verbetering van de motiviatie van de soldaten zijn een vereiste wil het Neder landse defensiebeleid geloofwaardiger worden. Deze punten zijn minstens even belangrijk als de verbetering van de mate- rieelsituatie van het leger. Dat zei de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, gisteravond in Den Haag in een spreekbeurt voor de Haagse afdeling van de WD. De verande ringen in de maatschappij maken dat niet gemakkelijker, maar het is wel gewenst, aldus Luns. De discussie in Nederland over de NAVO kenmerkt zich niet zelden door onverschilligheid over de werkelijke problemen die de NAVO bezighouden. Luns was overigens van mening dat Ne derland momenteel binnen de NAVO „een bevredigende partij meeblaast”. De tijd dat daarover twijfels rezen lijkt voorbij, zo zei hij. Uit het jongste maandoverzicht van het ministerie van Sociale Zaken blijkt dat de werkloosheid in 1978 gemiddeld geringer geweest is dan was verwacht De gemiddelde werkloosheid heeft 205.600 bedragen, terwijl het Centraal Planbureau 215.000 had voorspeld. Zie verder pagina 2 Vandaag of morgen zal in de Iraanse hoofdstad Teheran een regentschaps- raad worden samengesteld. Deze raad zal de taak van de sjah overnemen tijdens zijn verblijf in het buitenland Zie pagina 3. Eind vorig jaar waren er 568.000 uitkenngstrekkers in de Wet op de Ar beidsongeschiktheidswet. Dit is 49.000 meer dan eind 1977, aldus een mede deling van F J. Willems, directeur van de Gemeenschappelijke Medische Dienst Het principe dat ter discussie staat is: mag er van de Nederlanders een eigen bijdrage voor de kosten van gezondheids zorg worden gevraagd of niet? Voor- en tegenstanders bekvechten er al jaren over. Het bleef tot nu toe een papieren strijd omdat men in de soms verhitte discussies bleef steken bij de niet te beantwoorden vraag of het invoeren van een financiële drempel de mensen met lagere inkomens ervan zou weerhouden naar een dokter te stappen. Anders gezegd: een eigen risico voor iedereen zou schadelijke gevolgen kunnen hebben voor de gezondheidszorg. Die hamvraag heeft het kabinet met zijn recente besluit ook niet durven beant woorden. Pas als patiënten in een zieken huis of inrichting zijn opgenomen moet een eigen bijdrage worden betaald. En de gang naar een ziekenhuis of inrichting is veelal geen vrijwillige. Toch zal door dit kabinetsbesluit de principiële discussie weer in een stroom versnelling terechtkomen. Dat is een goe de zaak. Uit allerlei informatie over tekor ten van gezondheidszorginstellingen blijkt dat de kosten, ondanks strenge kostenbe waking, blijven stijgen. Het vroegere ant woord hierop, verhoging van de premies die onderdeel uitmaken van de arbeids kosten, is aan beperkingen onderhevig. De arbeidskosten in Nederland zijn, zeker in vergelijking met het omringende buiten land, al te hoog. Of de Invoering van een eigen risico aan de voet van de kostenpyramide, zoals nu ten dele door het kabinet wordt ingevoerd, een juiste beslissing is, zal nog moeten blijken. Er zijn in het verleden ook wel eens plannetjes gelanceerd om de luxe franje boven een pakket basisvoorzienin gen, dat gratis wordt verstrekt, voor reke ning van de patiënt/consument te laten komen. Maar voor dat laatste plannetje te realiseren valt, moet de hele kostenstruc tuur van de gezondheidszorg eindelijk eens op de helling. En ook daarover wordt nu inmiddels ook al jaren zonder zichtbaar resultaat gepraat. Warmoesstraat 2 - Haarlem tfn. (023)32 4309 da TJallcsn F)Ü CJmtP» MatVT) Het CNV betreurt (iet regeringsbesluit in hoge mate. De consequenties ervan zijn niet te overzien, aldus de woordvoerder. levering aardgas DEN HAAG (ANP). Er is geen sprake van dat de levering van vloeibaar Algerijsn aardgas aan Nederland op losse schroeven is komen te staan. „Dat zijn opgeklopte verhalen", aldus vice-premier Wiegel gisteren tijdens de wekelijkse persconferentie van de ministerraad. Algerije heeft voor de afsluiting van het contract uitstel gevraagd tot 15 februari. De financiële kant van de zaak speelt een belangrijke rol, zo zei Wiegel, maar het Oud-staatssecretaris van Justitie mr. H. J. Zeevalking is gistermiddag geïnstal leerd tot burgemeester van Rijswijk. Diverse fracties hadden kritiek op de gevolgde inspraakprocedure, die volgens hen onvoldoende was. Op de foto wordt Zeevalking niettemin gefeliciteerd door loco-burgemeester Kortink

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1