Zonneveld en Vonk stoppen \Bod op FC Amsterdam toto-lotto Stuttgart nam kop in i Bundesliga I Hans Kraay zoekt [geen zakkenvullers jflÉI X Ajax-AC Milaan X X Oefenduels voor Nederlands team “1Ï “T Programma West-Duitsland I Engeland Talent gevraagd voor Oakland Stompers 12 13 19 7 9 JANUARI MAANDAG 1 5 1 2 3 Ajax-Haarlem AZ’67-G.A. Eagles FC Den Haag-PSV Sparta-FC VVV NEC-Vitesse MVV-Feyenoord I FC Utrecht-Roda JC PEC-Volendam NAC-FC Twente Eindhoven-FC Den Bosch Helmond Sport-FC A dam I t, I I Heerenveen-Heracles FC Vlaardingen-Willem II... ij- or ir- I I I o «MM FC Dordrecht krijgt steun 1 srans Hans Kraay: op zoek. OVERMACHT e VAN GOVAERT e er enkele drukke dagen in Amerika op d fondsen H) semi- en fullprof bij Wageningen, Feyenoord, Racing Machelen, Lierse SK en NEC. dt Miel Govaert acteerde erg sterk in de interland tegen Zweden Mi „vmuai aiivo cv gezet, voelde ik er veel voor om in u ij- Ze krijgen een voor voetballers aan trekkelijk salaris, dat echter niet buiten de normale proporties is. Voor Oak land Stampers zoekt Kraay jonge spe lers die nog tot hard werken in staat zijn. Voor oudere, uitgebluste voetbalfi- guren is beslist geen plaats bij de Stam pers. Tot begin februari blijft Hans Kraay nog in Nederland. Daarna vertrekt hij naar Oakland, een voorstad van San Francisco, om zijn werk voor de Stom- te beëindigen. De robuuste spits sukkelde al meer dan een jaar met een rugblessure. Hans Posthumus begon zijn voetbalcarrière bij de amateurclub WOG en speelde als (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Theo Vonk en Cor Zonneveld zullen stoppen met betaald voetbal in Volendam. Vonk en Zonne veld zien hun terugkeer in de hoofd macht van de eredivisieclub uit het vissersdorp vanwege blessures, niet meer zitten. ZEIST. Ter voorbereiding op het toernooi om het Europees kampioen schap voetbal, dat volgend jaar in Ita lië plaats vindt, speelt het Nederlands elftal drie oefenwedstrijden: tegen Spanje, Frankrijk en Zweden. Een de zer dagen bereikte de KNVB overeen stemming met de Spaande voetbal bond voor de wedstrijd Spanje-Neder- land. Het duel zal in februari van het volgend jaar gespeeld worden. De defi nitieve datum en de plaats zijn nog niet bekend. De meeste bewondering was echter weggelegd voor Miel Govaert. Tot voor kort zat de Nederlandse sprintkampioen volledig met zichzelf in de knoei. Het vorige weekeinde, in het Italiaanse Ma donna di Campiglio, kwam plotseling de ommekeer. Geheel onverwachts flitste- Govaert naar een nieuw nationaal record op de 1000 meter (1.17,0) en dat er niet van een uitschieter kan worden gesproken, bewees hij in Assen op verbluffende wij ze. Zijn beste 500 meter betekende niet alleen een verscherping van zijn persoon lijke toptijd, het is tevens de op een na beste sprint ooit in Nederland vertoont. Slechts de Rus Koelikov was tijdens de twee jaar geleden in Alkmaar gehouden WK iets sneller (38,52), terwijl Miel Go vaert op de 1000 meter nu alleen Eric Heiden als recordhouder op Nederlands ijs voor zich moet dulden. (Van onze sportredactie) ASSEN. Miel Govaert, de piekeraar, is helemaal terug. De even schitterende als zeldzame reeks tijden die de 23-jarige sprinter uit Amersfoort op de snelle ijs vloer van Assen toverde, loog er tenslotte niet om: 38,6 - 1.18,3 - 38,8 en 1.18,2. Deze puntgave serie ging gepaard met een „Heidense” overmacht op de duidelijk verslagen Zweedse sprintelite en zijn ei gen ploeggenoten, terwijl Miel Govaert hierdoor tevens de grote uitblinker was van de gehele interland, die voor de Ne derlandse allrounders nauwelijks meer betekenis had dan een ontspannen oefen partijtje. De vier uitverkoren rijders van Egbert van ’t Oever waren al met hun gedachten bij de Europese titelstrijd die het komende weekeinde in Deventer plaats vindt, want daar moet de progres sie van de laatste weken uiteindelijk wor den waargemaakt. Omdat bij voorbaat vaststond dat het viertal Van der Duim, Kleine, Pol en Vriend bovenmatige krachtsinspanningen zou vermijden, boden de prestaties geen enkel houvast over de vorm van dit mo ment. Toch voldeden de allrounders aan hun verplichtingen door de door Kees Ver kerk getrainde Zweden achter zich te hou den, terwijl ook de juniorenploeg, aange voerd door Wim Pol, als winnaar uit het strijdperk trad. Voor Miel Govaert was dat nauwelijks iets om bij stil te staan. Terugkijkend op de ellendige periode die hij eensklaps te boven is, vertelde de viervoudige afstand- winnaar: „Lange tijd heb ik tegen mezelf gevochten. Het was een mentale kwestie. Als Nederlands kampioen voelde ik een grote druk op me. Toen het dit seizoen niet dadelijk zo goed ging, begon ik aan mezelf te twijfelen. Dat is allemaal nega tief gaan werken op mijn prestaties. Ik raakte in een vicieuze cirkel en zag het totaal niet meer zitten”. Het imposante sprinttoernooi woog in Assen niet op tegen de vrijblijvende inter land van de allrounders. De Zweden, die om vier EK-plaatsen duelleerden, deden wel hun uiterste best, de Nederlanders voelden daar bitter weinig voor. „Dat er meer in zat, was wel duidelijk”, was de conclusie van Egbert van 't Oever, „maar een week voor Deventer mag je natuurlijk niet verwachten dat iedereen tot op de bodem gaat”. Dat deed dan ook niemand. Van der Duim werd met grote voorsprong winnaar van het eindklassement en bracht drie afstanden op zijn naam. Kleine verspeelde door een val op de 3000 meter een hoge klassering en deed het ook verder vrij rustig aan. Wim Pol sloofde zich nog wel uit voor een verbetering van het baanre cord op dezelfde afstand (op alle afstan den werden de beste baantijden trouwens verbeterd) en zou zich als tweede in het klassement hebben gerangschikt als hij bij de senioren was uitgekomen. (Zie voor uitslagen en ander schaats- nieuws de tweede sportpagina). MADRID (ANP). AC Milaan zal als vierde ploeg deelnemen aan het eerste toernooi om de Santiago Berna- beu-beker. Dit toernooi wordt georga niseerd door Real Madrid ter nage dachtenis van de pas overleden voor zitter Bernabeu. sterdamse firma er een typisch voor beeld van hoe het bedrijfsleven pro beert een voetbalclub binnen te drin gen om dan reclame op de shirts te gaan voeren. Volgens^ Ben Roode, di recteur van het bewakingsbedrijf, is shirtreclame echter niet de reden. Hij is van mening dat het beleid van Stoop FC Amsterdam kapot maakt Stoop: „Toen de fusie zeven jaar geleden ge stalte kreeg, startte FC Amsterdam met een schuld van 1,5 miljoen gulden. Nu zijn we schuldloos. Zo slecht is dat beleid dus nog niet”. DORDRECHT (ANP). Een aantal Dordtse middenstanders en de suppor tersvereniging, hebben een steunfonds betaald voetbal opgericht ten behoeve van de eerste divisievereniging FC Dordrecht. Er is reeds een bedrag van 12.000 gulden binnengekomen. Het heeft trouwens maar weinig (0,257 punten) gescheeld of Govaert had een nieuw Nederlands puntentotaal gescoord, dat eigenlijk alleen maar op snelle buiten landse banen voor verbetering vatbaar lijkt. Ook de vier 500-metertijden onder 39 seconden waren een unicum voor een Ne derlandse baan, ofschoon de prestaties natuurlijk wel een iets rooskleuriger aan blik kregen door de onbruikbare elektro nische apparatuur. De handgeklokte tij den leveren de rijders namelijk een voor deel op van 0,2 seconde. 1 s kt in sn 475,00 334,00 5,31 6,51 Amerika een nieuwe carrière op te bou wen”, zegt Hans Kraay, die zich hoofd zakelijk belast met de technische voet balzaken en de training. Komende da gen gaat hij praten met voetballers in Nederland, België en Engeland die kan didaat zijn voor een plaats in de nieuwe selectie van Oakland Stampers. Trainer Hans Kraay voelt er veel voor om AZ’67 voor een aantal wed strijden naar Amerika te krijgen. „Ik wil graag bemiddelen om die trip voor AZ tot stand te brengen. AZ speelt technisch goed voetbal en prefereert de aanval. Dat willen de Amerikanen graag zien. De club heeft een goede naam en als AZ tegen ons voetbalt in Oakland, zal het stadion vol stromen met 30.000 tot 40.000 toeschouwers. Ik zie het wel zitten”, aldus Hans Kraay. Daarvoor werden meervoudige win naars van de Europese beker voor landskampioenen uitgenodigd. Naast Real Madrid (zes cups) verklaarden Ajax en Bayern München (drie cups) zich bereid deel te nemen. Als vierde club werden eerst Liverpool, Manches ter United en Internazionale uitgeno digd. Deze clubs zegden af. Zaterdag werd besloten tussen AC Milaan (twee cups bij de landskampioenen en twee bij de bekerwinnaars) en Benfica (twee bekers bij de landskampioenen) te lo ten. AC Milaan was de gelukkige. AC Milaan speelde dit seizoen Europees voetbal in het toernooi om de UEFA- beker. In de derde ronde werd de Itali aanse club uitgeschakeld door Man chester City. Een gunstige uitwerking op zijn moreel had vooral een gesprek met Henk Lam berts, de voorzitter van de technische commissie, die in augustus de sprintgroep begeleidde toen Henk Gemser nog twijfelde aan een nieuwe verbintenis. Miel Govaert: „Dat gesprek met Lamberts heeft me goed gedaan. Ook alle mensen om me heen zijn me blijven steunen. Toen we naar Madon na di Campiglio vertrokken, was ik de slechtste van de ploeg, en ik had eigenlijk niets meer te verliezen. Toen was het alles of niets. Ik haalde de schaatsen weer te voorschijn waarop ik het vorig jaar zo goed reed, en langzaam kwam het vertrou wen terug.” De nationale titelstrijd in Heerenveen wordt ook van grote waarde voor Sies Uilkema, die in Assen aan de kant moest blijven. Henk Gemser: „Dan zal hij echt bij de besten moeten zijn, anders laat ik hem buiten de ploeg. Tenslotte heeft Sies Uilke ma dit seizoen maar één wedstrijd uitgere den, de andere keren was er steeds wel wat met hem”. Uilkema heeft een uniek record op zijn naam gebracht met zijn starttech- niek, maar deze week krijgt hij de beschik king over een stel speciaal geconstrueerde en verstevigde ijzers, die hem mogelijk voor een trieste afloop van dit seizoen kunnen behoeden. 109,00 46,80 158,90 1.12 153,80 43,50 7,20 82,40 19,00 54,00 108.00 36,50 51,50 48,00 71,00 30,501 54,20 130,50 100,001 90,00 31,50 98,60 67,50 111,206 53,00 38,00 36,00 62,50 80,50 44,00 33,00 650,00 48,50 59,90 43,20 41,40 47,20 140,80 39,50 39,00 133,50 54,80 39,40 3,00 56,50 143,00 61,50 102,00 55,80 52,00e 116,50 45,50 28,00 63,50 54,00 94,70 47,50 32,00 122,00 84,00 56,00 47,80 177,001 34,00 74,00 108,00 50,50 48,50 38,60 40.800 291,00 202,00 146.00 340,00 Hans Posthumus (fot) de 31-jarige spits van NEC, is af gekeurd voor betaald voetbal. I Dokter Wout Honig, de clubarts van NEC, heeft Posthumus geadviseerd zijn loopbaan Q Oefenmeester Jan Mak: „Wat Theo Vonk betreft, heb ik er in mijn achter hoofd wel rekening mee gehouden, toen hij zich uitte over hartklachten. Bij Cor Zonneveld leek het herstel van een blessure zich door te zetten, hoewel hij alweer anderhalf jaar op non-actief staat. Zonnevelds blessure blijkt echter nauwelijks verbeterd te zijn, en ik zie hem ook niet meer terugkeren”. Jan Mak heeft het bestuur van de eredivisieclub op de hoogte gebracht van de nieuwste ontwikkelingen bin nen zijn selectie. Mak: „Er zullen op korte termijn beslissingen genomen moeten worden om de selectie aan te vullen. Zoals de zaken er nu voor staan, zullen er zeker drie nieuwe spelers bij moeten komen”. I „in Amerika even de zakken kunnen vullen met veel geld”. Dat is beslist niet zo. Ze krijgen een voor voetballers aan- dit i euvel :laim, ten. I pers officieel te beginnen. I „Omdat alles zo goed op poten is HEIDENSE” Het bedrag zal niet in eerste instantie ten goede komen aan de clubs, maar aan de spelers. In het uiterste geval is er de mogelijkheid dat de bedragen zullen worden teruggestort van de spelers naar de club. Ook van andere zijde worden initia tieven ontplooid om het eventuele ver dwijnen van de hekkesluiter uit de eer ste divisie te voorkomen. Tijdens een gesprek in Zeist tussen afgevaardigden van FC Dordrecht, vertegenwoordigers van de KNVB, de WCS en WON, is de aanzet tot een reddingsplan voor de Dordtse club gegeven. Getracht zal on der meer worden het gemeentebestuur van Dordrecht meer te interesseren voor de positie van de eerste divisie- club. Het selectiebestuur van de KNVB is niet van plan de salarissen van de Dor- drecht-spelers langer dan tot eind janu ari voor te schieten. Er is in toto 2 door 150.024 deelne mers, een inleg van 495.556,- gulden. Het prijzenbedrag is 235.389,10 en er resteert nog een jackpot van 42.228,83. De prijzen: eerste prijs (inclusief jackpot) 136.384,47; tweede prijs: 58.847,28; derde prijs: ƒ82.386,19. De winnende getallen van lotto 2:3-5 -11 -17 - 21 -36; reservegetal 9. Er waren ruim 800.000 deelnemers, die zorgden voor een inleg van 3.439.169,45 gulden. De prijzenpot van 1.633.605,49 gulden en de overstaande jackpot van 124.939,42 gulden wordt als volgt ver deeld: eerste prijs (inclusief jackpot) 696.701,31; tweede prijs: ƒ163.360,55; derde prijs: ƒ245.040,82; vierde- en vijfde prijs: ƒ326.721,10. In de Westduitse lotto zijn de volgen de winnende getallen getrokken: 5, 8, 9, 12, 16, 45; reservegetal 42. Eredivisie: (za) PEC-FC Twente, MVV-Roda JC, AZ’67-PSV, (zo) Ajax- NAC, FC Utrecht-Volendam, NEC- Feyenoord, Sparta-Vitesse, FC Den Haag-FC WV, Haarlem-G.A. Eagles. Eerste divisie: Heracles-Fortuna SC, De Graafschap-Heerenveen, SW-FC Dordrecht, SC Amersfoort-Excelsior, Veendam-FC Groningen, Willem Il-Wa- geningen, FC Den Bosch-FC Vlaardin- gen, SC Cambuur-Eindhoven, FC Am- sterdam-Telstar. Amerikaanse journalisten, terwijl Kraay ook regelmatig te zien was op (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het Amsterdamse bewakingsbedrijf Hoogeboom wil de eerste-divisievereniging FC Amster dam overnemen door voorzitter Dé Stoop voor een bedrag van 200.000 gul den uit te kopen. Stoop denkt er echter niet aan zich aan de kapt te laten zetten. „Twee ton is niet eens voldoen de om de naam van die firma op onze shirts te zetten”, reageerde de voorzit ter van FC Amsterdam. Stoop noemt de poging van de Am- - 9,85 te 1,30 440,00' loteerd league eindigden in een gelijkspel. Bristol City-Tottenham Hotspurs werd 0-0 en Leeds United-Manchester City 1-1. In tegenstelling tot Bristol I City-Tottenham Hotspurs was Leeds United-Manchester City een aardige wedstrijd. Hawley zorgde in de 44e I minuut koppend voor 1-0, terwijl Bri- - an Kidd vier minuten voor tijd van twintig meter afstand voor de punten- 3 deling zorgde.' Stand: West Bromwich Albion 22- 34, Liverpool 21-33, Everton 22-31. Ar senal 23-31. De Oostenrijker Hans Krankl heeft zich weer aan de top van de Spaanse I topscorersranglijst genesteld. Met vijf treffers had hij gisteren het grootste a aandeel in de overwinning van 9-0, die I Barcelona op Rayo Vallencano be- haalde. Johan Neeskens scoorde twee keer. Krankl zorgde in zestien wedstrij- den voor achttien doelpunten. Eindelijk heeft Barcelona laten zien I wat het in huis heeft. Genadeloos werd Rayo Vallecano van het veld g gespeeld. De einduitslag werd maar liefst 9-0. Vallecano, dat vorige week nog knap gelijkspeelde tegen Real j Madrid, bood het ontketende Barcelo- na weinig tegenstand. De met heim- I wee getroffen Oostenrijker Krankl fl scoorde er lustig op los: vijfmaal a raak. Ook Johan Neeskens liet zich niet onbetuigd en nam met twee doel- g punten deel aan de monsterscore. Ook Valencia, de club van Mario g Kempes, onderging een volledige „knock-down”, al kwamen ze er in I vergelijking met Vallecano nog goed af. Het werd een 3-0 verlies tegen a Hercules. Stand: Real Madrid 16-22, Gyon 16- 21, Barcelona 16-19. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Ondanks de vele I afgelastingen in Europa ontstonden I er interessante ontwikkelingen in 1 f het Europese voetbal. In West-Duits- Z land was het stuivertje wisselen tus- sen Kaiserslautern en Stuttgart en in Engeland nam West Bromwich Albi- I on de koppositie over. Het is gebeurd: FC Kaiserslautern is geen lijstaanvoerder meer van de I Duitse Bundesliga. VFB Stuttgart t maakte een einde aan het leiderschap van Kaiserslautern om het zich zelf toe te eigenen. Stuttgart-FC Kaiserslautern was een van de drie wedstrijden die dit weekeinde in West-Duitsland werden afgewerkt. Op,het zwaar bespeelbare 3 veld van Stuttgart, dat uit de laatste 23 thuiswedstrijden 44 punten behaal- de, kon Kaiserslautern de thuisclub niet doeltreffend van het lijf houden, s Hoewel Ronnie Hellstrom dè uit- blinker in dit duel was, kon hij de Z Stuttgarters het scoren niet belettten. 1 Voor rust waren het Forster en Ho- ness die onhoudbaar inschoten en na g rust maakte Volkert het trio vol. Bij Stuttgart speelde na afwezigheid van 3 acht weken (vier weken schorsing en g vier weken winterpauze) Hansi Mul- Ier voor het eerste weer mee. Door het verlies van de FC Kaisers- H lautern heeft Hamburger SV, dat zelf niet speelde, nu de minste verliespun- 5 ten en bezet de derde plaats. Vierde g staat Eintracht Frankfurt, dat na een moeilijk begin tegen Schalke ’04 toch a met 3-1 zegevierde. Trainer Friedel Rausch, die vroeger I bij Schalke werkte, heeft een moeilijk a half uur beleefd in zijn debuut bij Eintracht Frankfurt. Na een goed be- S gin zakten de Frankforters volkomen a weg en kort voor rust zette Abramc- I zik Schalke op 1-0. Het bleef bij dat ene doelpunt omdat stopper Körbal 3 international Klaus Fischer in alle a opzichten overtrof. Na rust zette Gra- E bowski de wedstrijd naar zijn hand. U Lorant maakte gelijk uit een straf- I a schop, Grabowski zorgde zelf voor 2-1 5 en zeven minuten voor tijd onder- streepte Wenzel het Frankfortse over- fl wicht met een derde treffer. Hertha werkte zich, ten koste van Darmstadt, iest omhoog. De 7000 toe- J schouwers in het Berlijnse Olympia- stadion zagen Nüssing twintig minu- ten voor rust het enige doelpunt ma- Z ken in een duel met weinig krachts- verschil. Stand: Stuttgart 18-26, Kaiserslau- 3 tem 18-26, Hamburger SV 17-25, Ein- tracht Frankfurt 18-22. In de Engelse League gebeurde on- a geveer hetzelfde als in de Bundesliga. Ook daar een nieuwe lijstaanvoerder: *1 West Bromwich Albion. En ook daar een groot aantal afgelaste wedstrij- g den. West Bromwich Albion dus koplo- per, maar dat alleen omdat Liverpool 9 (wedstrijd minder en een punt min- a der) niet in het veld kwam. Tegen Norwich City kwam West Bromwich toch niet verder dan een gelijkspel. Het doelpunt van Regis na zo’n 10 minuten leek voldoende voor de over- winning, maar vlak voor tijd maakte I Norwich verrassend gelijk. Met een a kopbal trof Martin Peters (scoorde ooit het winnende doelpunt voor En- geland in de WK-finale tegen West- I Duitsland in 1966) toch nog doel. Op het verwarmde voetbalveld van a Arsenal leed Nottingham Forest voor de tweede maal dit seizoen een neder- laag. Hoewel Nottingham zich goed g aan het veld aanpaste en enkele fraaie Z kansen schiep, blijkt scoren bijzonder moeilijk. Het ene doelpunt van Ro- 3 bertson was te weinig om Arsenal te a verslaan, want Price en Stapleton zorgden voor de overwinning voor I Arsenal. De twee overige wedstrijden in de (Van onze sportredactie) HEILOO. Hans Kraay, niet zo lang geleden nog manager van AZ’67, heeft er enkele drukke dagen in Amerika op I zitten. Nadat hij vorige week zijn handtekening had gezet onder een een- jarig contract bij de Amerikaanse J profclub Oakland Stompers, begonnen I tal van zakelijke besprekingen en in- terviews met tientallen nieuwsgierige Amerikaanse journalisten, terwijl Kraay ook regelmatig te zien was op I de Amerikaanse beeldbuis. Kraay, is thans weer terug in Neder- J land. „Ik ga onder meer uitzien naar I sterke spelers voor mijn nieuwe club. Geen gemakkelijke taak, want vrijwel alle goede voetballers staan onder con- tract. Amateurs mag ik niet meenemen I van de KNVB. Maar we komen er wel - uit”, vertelde een optimistische Hans 85 Kraay. De voetballers die in aanmerking ko men voor een contract bij Oakland Stompers, moeten niet denken dat ze u

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13