PALESTINA-COMITÉ: T Acht doden in verkeer pi sa bi Rijnmond in beroep tegen vergunning RAL Post niet duurder en dan dit noq B; „WIEGEL HYPOCRIET” „Antillen kampen met enorme problemen” „Veel kinderen in pleeggezinnen geen succes” S1 GPV KOMT MET EIGEN LIJST in VAN AGT NA TIENDAAGSE REIS: „Geen analyse van bestaande onvrede” s 6 I? EU M 19 7 9 JANUARI MAANDAG 1 5 BINNEN- EN BUITENLAND 2 5 9 J Verwoes Vraag Prijzend Bram Demonstratie T bal hee reg een kl DEN HAAG. De CDA-fractie in Tweede Kamer wil in de vaste Kamercommissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken mondeling overleg met de bewindslieden van beide ministeries over de Neder landse VN-troepenzending naar de Libanon. De voorzitters van de beide commissies is hierom gevraagd. Zonder water Vrijgelaten Beschuldiging Prostitutie Materiaa Roeke r CDA wil eerst praten over VN-bataljon Minister Wiegel het \x/€er] WEERRAPPORTEN -6 ■ó- De Goede 4 P ’2 rc s Daarin is een visie uitgewerkt op de economische orde in Nederland, zoals die in de toekomst zou moeten worden in de ogen van het CDA. Spit mist daarin een goede analyse van de bestaande onvrede bij de mensen. Vol gens hem is die weg te nemen door ze de instrumenten te geven om de eigen verant woordelijkheid in hun werk waar te ma ken. De overheid heeft een belangrijke taak daarvoor te zorgen. Hij is het oneens met de stelling, dat de overheid minder moet doen in de verhouding werkgever/ werknemer. De plaats van de overheid hangt in het rapport te veel in de lucht, meende hij. Ook zouden sommige ondernemers er absoluut niet over piekeren hun verant woordelijkheid te delen met de werkne mers. Praten over verdelen van die verant- UTRECHT (ANP). Spreken over de eigen verantwoordelijkheid van de men sen is volstrekt onvoldoende als die men sen geen instrumenten krijgen om hun verantwoordelijkheid waar te maken. FNV-bestuurder Wim Spit heeft die kri tiek zaterdag in Utrecht geuit op een studiedag over het CDA-rapport „Ge spreide Verantwoordelijkheid”. „We moeten uitkijken en niet in een incassostaat terecht te komen”, meent Al- beda: een staat waarin iedereen ervan uitgaat op kosten van ieder ander te kun nen leven. „Een overheid kan niet functio neren als zij niet bereid is aan veranderin gen mee te werken en ertoe aan te zetten.” 8 2 o o o o o o o o.i o o 1 0.4 o 1 o o o o 2 2 o o o o 1 o Rijnmond vreest, dat als de RAL gaat vliegen dit aanzienlijke gevolgen heeft voor de bevolking die meer geluidshinder krijgt te verduren. Naar schatting zal het aantal vluchten op Zestienhoven met 3.000 tot 4.000 worden verhoogd. Dit betekent een uitbreiding van het luchtverkeer met ongeveer eenderde. Het comité heeft Wiegels uitspraken daarover bestempeld als „hypocriet en on geloofwaardig”. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Oud-staatssecretaris De Goede wordt lijsttrekker van D’66 bij de komende Europese verkiezingen. Dit is de uitslag van een schriftelijke stemming onder de leden van D’66, die zaterdag bekend is gemaakt. Tweede op de D’66- lijst wordt mevr. Suzanne Dekker (29), beleidsmedewerkster op het ministerie van Economische Zaken en derde Herman Schaper (29), staflid van het Nederlandse Genootschap voor Internationale Zaken. NIJKERK (ANP). Eenderde deel van de kinderen dat in pleeggezinnen) wordt geplaatst, mislukt na korte of langere tijd. En dat, ondanks de strenge selectie en begeleiding die worden toegepast. Dit zei de heer J. Bartels, waarnemend voorzitter van de sectie niet-adoptieve pleeggezinnen, zaterdag in Nijkerk op een themadag van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen. De heer Bartels meende dat elk pleegge zin eigenlijk een therapeutisch pleeggezin Minister Albeda van Sociale Zaken voorzag moeilijkheden in het arbeidsvoor waardenoverleg in de komende jaren als sociale partners niet in de eerste plaats het eens worden over doelstellingen in instru menten. Voorts vormt het afwentelen van de verantwoordelijkheid een probleem. De factor tijd speelt een rol en de financie ring. Het comité zegt te betwijfelen of een- Nederlandse troepenmacht zich, gezien de „eenzijdig pro-Israelische houding van de Nederlandse regering” wel neutraal zal opstellen in het Midden-Oosten. Als er al een taak is waarvoor VN- eenheden zich zouden moeten inzetten, dan is dat volgens het Palestina-Comité „de bescherming van de Palestijnse en Libanese burgerbevolking tegen de voort durende provocerende aanvallen van door het Israëlische leger ondersteunde rechtse huurlingentroepen, zo meent het comité, dat van mening is dat dit vooral voor de Nederlandse troepen zou moeten gelden. woordelijkheid en het verleggen ervan naar bedrijfstak- en ondernemingsniveau heeft volgens hem weinig zin zolang die instrumenten er niet zijn. is. Daarom moet er niet alleen meer aan dacht wordt geschonken aan de begelei ding van het kind in het pleeggezin maar ook aan het pleeggezin zelf. Juist die bete- Minister president van Agt bij zijn terugkomst op Schiphol na een werkbezoek aan de Nederlandse Antillen. Links de gevolmachtigde minister van de Antillen de heer Madoera. re begeleiding stond deze dag ter discussie, aan de hand van de film „Pleeggezin” van Femko Roos en Luisa Bokma. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat vindt het „ongewenst” dat de posttarieven van de PTT dit jaar worden verhoogd. Behoudens on voorziene omstandigheden zal zij de PTT dan ook geen verhoging toestaan. Smit-Kroes heeft dit zaterdag wesgevraagd verklaard. De staatssecretaris stelt zich op het standpunt dat het, in een tijd waarin de regering aan de mensen om matiging vraagt, niet juist zou zijn om de tarieven te verhogen. Mede bepalend voor haar standpunt is het feit dat de PTT als totaal ook in 1979 vermoedelijk winst zal maken. Dat biedt volgens haar de mogelijkheid het „gat van de posttarieven” (1979 geraamd op 270 miljoen gulden) te stoppen met winst uit andere PTT-sectoren. Het postbedrijf van de PTT leed vorig jaar een verlies van 96 miljoen gulden. De directeur- generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, die dit op 2 januari tijdens de nieuwjaarsreceptie be kend maakte, verklaarde toen nog niet te weten of de staatssecretaris toestemming zou verlenen voor een verhoging. Ook de schade valt nog niet te becijferen maar zeker is dat deze in de miljoenei loopt, aldus een woordvoerder van hei instituut. Bij een brand in het Instituut voor Vee voedingsonderzoek „De Hoorn” aan di Runderweg in Lelystad zijn alle laborato ria volledig afgebrand. Over de oorzaal van de brand, die zaterdagmiddag on> streeks half twee waarschijnlijk is begon nen in het ketelhuis, is nog niets bekend Afrikaanse landen hebben West-Duits- land gevraagd Zuid-Afrika geen wapens meer te leveren en de Zuidafrikaanse mili taire attaché in Bonn uit te wijzen. De oproep werd gedaan aan het einde van een vijfdaagse bijeenkomst in Tanzania van de tweede internationale conferentie over Afrikaans-Westduitse betrekkingen. De conferentie was georganiseerd door de Friedrich-Ebertstichting, een Westduitse organisatie. Arbeidersorganisatie en de Kommunisti- sche Eenheidsbeweging Nederland had den de demonstratie georganiseerd. In de regiem van Heng Samrin in Cambodja en stopzetting van alle Nederlandse hulp aan Vietnam. gaan tot het sluiten van sexbioscopen en- clubs. Nu is hier nog een uitspraak van de strafrechter voor nodig. Ongeveer 30 deelnemers aan een demon stratie „tegen de Vietnamese agressie en voor een onafhankelijk Cambodja (Kan puchea) „hebben zaterdagmiddag op het Binnenhof in Den Haag de regering een Een hal van het Waterloopkundig Labo ratorium in Delft is gisteravond dooi brand verwoest. In de hal was het getij model Rijnmond opgesteld. Persoonlijk ongevallen deden zich niet voor. De schadi wordt voorlopig geschat op 8 miljoen gul den, aldus de politie. De oorzaak van dt brand is nog niet bekend. De gistei terug den 1 ten i gezie masc 1 -2 20 3 21 19 13 0 -2 -2 -2 16 4 -3 3 2 -0 3 4 3 2 2 -2 2 9 9 1 8 0 3 0 0 1 0 1 0 0 o o o o o 2 0 0 1 ROTTERDAM (ANP). Het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen de vergunning, die de staatssecretaris van Verkeer en Water staat heeft verleend aan de nieuwe Neder landse luchtvaartmaatschappij Rotter dam Airlines (RAL) voor het uitvoeren van geregelde en ongeregelde luchtdien sten vanaf het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. op medewerking aan een progressief Eu ropees beleid op den duur produktiever zal zijn. De Goede is tot lijsttrekker gekozen na dat twee andere kanshebbers, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo en mr. L. J. Brinkhorst, zich hadden teruggetrokken. Brinkhorst omdat hij in de Tweede-Kamerfractie niet gemist kan worden, Van Mierlo omdat hij bij nader inzien een loopbaan in het Euro pees parlement niet ambieerde. Het Gereformeerd Politiek Verbond gaat met een eigen lijst de Europese ver kiezingen in. Dat heeft de buitengewone algemene ledenvergadering van het GPV zaterdag in Arnhem besloten. De afdeling Bedum van de partij had een voorstel ingediend om samen met de Staatkundig Gereformeerde Partij een lijstverbinding aan te gaan. Dat voorstel werd met staking van stemmen verworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur, een eigen lijst, werd met een krappe meerderheid aangenomen. Wie lijsttrekker wordt voor het GPV in Europa staat nog niet vast. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis KI wett ben, derg den. In net 1 DA Dam nen same risen dent hebb pelijl M, den gua nisti tijde 15 n door nagi zo zzo verand. wzw zzo zzo zzo zzo zzo zzw zzo n nnw nnw o zw zw windst. ozo windst. nw n o o windst. nw windst. nw windst. wzw nnw windst. zo o nnw nnw wnw windst. zo nno windst. o zzw 18 11 -2 10 9 6 De aan len. De in E Le Som mini kon< De chrii jour mini opn ger Ml het twee level man: -13 7 2 12 8 5 1 -16 -3 -3 1 -6 -10 -4 -2 1 2 6 -0 -0 -10 -6 -17 -5 -5 8 2 -11 Ongeveer 7000 kinderen uit Nederlandse kinderbeschermingstehuizen zijn onder gebracht bij pleeggezinnen. Uit diverse onderzoekingen is gebleken dat in veel van die gezinnen plaatsingen mislukken door dat tal van kleine problemen zich opeen stapelen die, wanneer de maat vol is, voor een enorme ontploffing zorgen met alle nadelige en verwoestende gevolgen van dien. „Een duurzame vrede in dit deel van de wereld”, aldus het Palestina-Comité, „wordt meer bevorderd door de erkenning van de politieke rechten van het Palestijn se volk en door erkenning van de PLO, dan door troepen die en dat is niet ondenkbaar zelfs tegen de PLO zullen worden ingezet”. Op een bijeenkomst van de adviesraad van D’66, zaterdag in Utrecht, zei De Goe de (staatssecretaris van Financiën in het kabinet-Den Uyl) zich bewust te zijn van de geringe omvang van de toekomstige fractie van D’66 in het Europese parle ment. „De vraag zal zijn hoe wij, politiek gesproken, op de been kunnen blijven”. De Goede waarschuwde dat de Europese fractie van D’66 straks niet dagelijks de kolommen zal halen. „Wel zal het zaak zijn de burgers duide- Wim Spit: Kritiek op rapport CDA macht in het Midden-Oosten past in het regeringsbeleid, dat streeft naar een vreedzame en duurzame oplossing van het. conflict in het Midden-Oosten. worden aangetast. Zij willen de bevoegd- Q heden om eigenhandig over te kunnen Grote gedeelten van Zwolle en Dalfsen hebben zaterdagochtend vele uren zonder water gezeten. Oorzaak: een gecompliceer de breuk in de waterleiding bij het Zwarte Meer. De Waterleidingmaatschappij Over ijssel heeft het lek provisorisch gedicht. Weer in oinnen- en buitenland DINSDAG 16 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.41 uur onder 16.59 uur Maan op 20.34 uur onder 09.54 uur De 26-jarige arts Manuel Anthonio Bo- nillo, die op 28 december was ontvoerd door een revolutionair commando, is za terdag vrijgelaten, zo is van officiële zijde in San Salvador meegedeeld. De familie heeft een fors losgeld betaald. In El Salva dor bevinden zich nog steeds drie buiten landers in handen van het Leger van het Nationale Verzet, de organisatie die ook Philips-directeur Schuitema ontvoerde. Het persbureau Nieuw-China heeft Viet nam er zaterdag van beschuldigd dat Viet namese grenssoldaten hebben geschoten op Chinese grenstroepen. De Chinese sol daten in de provincie Guangxi (Kwangsi) werden volgens het persbureau „gedwon- t gen het vuur te beantwoorden”. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. zw. bew. h. bew. mist zw. bew. mist onbew zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. motregen onbew. zw. bew. sneeuw onbew. h. bew onbew. onbew. ijzel zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. onbew. mist mist onbew. h. bew zw. bew. sneeuw onbew. onbew. geh. bew. onbew 1. bew. geh. bew driftsneeuw mist zw. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. h. bew. Burgemeester en wethouders vat Utrecht willen gaan optreden tegen de toenemende prostitutie in wijken waar dat niet is toegestaan. In een toelichting schrij. ven B. en W. dat de rust en leefbaarheid it deze wijken op onaanvaardbare wijze lijk te maken dat Europa iets anders is dan het Europese songfestival. Wat dat betreft, heeft D’66 in de komende verkiezingstijd in te halen wat twintig jaar lang verwaar loosd is. Een eerste voorwaarde voor een volwaardig functionerend Europa is dat de Europees stelsel dat geen kans ziet de kloof te overbruggen naar de burger, is tot verval veroordeeld”, aldus De Goede. De Goede zei nog steeds te staan achter de resolutie die het congres van D’66 vorig jaar heeft aangenomen inzake mogelijke samenwerking in het Europese parlement met andere partijen. Wel zei hij een zekere scepsis te hebben ten opzichte van de „vierde stroming” in Europa, die tot stand zou moeten komen door samenwerking van partijen die niet tot de drie hoofdstro mingen (socialisten, liberalen en christen democraten) willen behoren, zoals D’66. Die basis lijkt De Goede ondeugdelijk Veel meer gelooft hij dat, waar de hoofd stromingen zowel progressieven als con servatieven, nationalistisch denkenden en Europees denkenden bevatten, een appèl De petitie aangeboden. De Kommunistische °P v Azcc le or voor petitie werd geëist: geen erkenning van het Polit de B Ev Zuid :ass Man gew< ties i voor De man vers ster! nu 1 (Van onze redactie binnenland) RHEDEN. In het verkeer zijn het afgelopen weekeinde in totaal zes mensen om het leven gekomen, terwijl in zieken huizen nog eens twee mensen overleden aan de gevolgen van ongevallen, die hen eerder waren overkomen. Een 23-jarige vrouw uit Arnhem kwam zaterdagmorgen om het leven, nadat de auto, waarin zij zat, terecht kwam onder de gekantelde oplegger van een slippende vrachtwagencombinatie. Haar vader werd lichtgewond naar een ziekenhuis gebracht. Twee inwoners van Soest, de 27-jarige A. van Toor en de 26-jarige M. Katte-Moelle, kwamen zaterdagmiddag om bij een bot sing met de intercity Groningen naar de Randstad. Het tweetal reed met hun auto door de halve overwegboom, die stuk werd gere den. Een aantal treinen op het traject is uitgevallen. De 32-jarige Turk Omer Kurutepe uit Hulst, die donderdag bij Axel bij een ver keersongeval zwaar gewond raakte, over leed zaterdag in het ziekenhuis in Hulst, terwijl in een ziekenhuis in Veghel de 19- jarige H. de Koning uit St. Oedenrode overleed aan de verwondingen, die hij in de nacht van vrijdag op zaterdag had opgelopen, toen hij met zijn auto tegen twee bomen botste. In de Gelderse gemeente Voorst is zater dagavond op een besneeuwde weg een personenauto in de berm terecht gekomen en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 29-jarige G. Weenk uit Apeldoorn, is daarbij ter plaatse overleden. Eveneens op zaterdagavond is in de ge meente Zuidland in Zuid-Holland de 47- jarige K. Nieuwenhuizen uit Zuidland zwaar gewond geraakt en in een Rotter dams ziekenhuis overleden. De man sloeg op zijn fiets zonder richting aan te geven linksaf en werd door een auto geschept. In de gemeente Renswoude is gister avond de 27-jarige C. Lokhorst uit Wou denberg om het Teven gekomen. Door de gladheid raakte het slachtoffer met zijn auto in een slip en botste tegen een boom. Dinsdag 23 januari zullen drie vrachtau to’s met medisch materiaal en medicamen ten van Oss naar ziekenhuizen in Nigei i Opper Volta en Ghana vertrekken. He geld voor de goederen is bijeengebrach door de Stichting Sahelp en de Stichtin Orthopedie en Revalidatie in Ontwikks ||g lingslanden (Orion). De Stichting Sahelp i - ontstaan uit de behoefte aan vervoer naa de armste landen. Orion heeft vorig jaa een orthopedisch en revalidatieproject i Ghana opgezet. De vrij zeldzame roekenkolonie op oude begraafplaats aan de Haaksbergs weg in het Gelderse Neede zal voorlop niet worden verjaagd. B. en W. hebben d besloten. De roeken in Neede zijn ree< jaren onderwerp van strijd. Omwonende klagen over de overlast door de vogels e willen ze weg hebben. De Nederlands Vereniging tot Bescherming van Vogels e de Vogelwerkgroep Neede pleiten daarei tegen tegen het verjagen van de roekenks lonie, de enige die is overgebleven in d Achterhoek. Volgens het CDA-Tweede-Kamerlid Joep de Boer moet het parlement aan een dergelijke „gewichtige politieke aangele genheid in een politiek heet gebied” de volle aandacht geven. Zo wil hij van de beide bewindslieden wel eens horen wat de risico’s van zo’n operatie zijn. Het Palestina-Comité is het niet eens met vice-premier Wiegel dat uitzending van Nederlandse troepen naar de VN-vredes- Als de twee grootste problemen noemde hij de staatkundige toekomst van het eilandgebied en de economische situatie in verband met de enorme werkloosheid (op Curacao 20 procent). De premier vertelde tijdens een persconferentie niemand ontmoet te hebben die tegen een toekomstige onafhankelijkheid is. „Maar men wil de zaak niet overhaasten. Velen hebben het gevoel nog niet aan onafhankelijkheid toe te zijn”, aldus de bewindsman. Een uitzondering is, aldus Van Agt, Aruba, waar de grootste partij, de MEP van Betico Croes, blijft streven naar een onafhankelijkheid van het eiland in 1981. Ook op de Bovenwindse eilanden had hij in bestuurskringen geluiden gehoord over een aparte onafhankelijkheid. „Men vraagt zich daar af”, aldus de premier, „Hoe de toekomst van de Antillen zal zijn zonder Aruba”. Alle mogelijkheden voor een toekomstige staatkundige structuur van de Nederlandse Antillen zullen worden besproken in de op 17 januari in Den Haag te installeren Koninkrijkswerkgroep. Minister W. Scholten van Defensie is zaterdagavond naar de Antillen vertrokken. Hij zal er onder meer besprekingen voeren met de Antilliaanse regering over de op te richten „Antilliaanse Verdedigingsgarde”, de toekomstige krijgsmacht. SCHIPHOL (ANP). „De Nederlandse Antillen is een prachtig land, maar kampt met enorme problemen”. Dit heeft minister-president A. A. M. van Agt zaterdag gezegd bij zijn aankomst op Schiphol na een oriëntatiebezoek van tien dagen aan de zes Antilliaanse eilanden. De Russische partijleider Brezjnje' heeft Bulgarije zaterdag, tijdens een be zoek aan dat land, geprezen om zijn „socia listisch internationalisme”. De Russisch- Bulgaarse betrekkingen zijn hiervan altijd een voorbeeld geweest. Dit strekt zich vol gens Brezjnjev uit tot alle vormen van samenwerking: politiek, economie, ideolo gie en defensie. Vooruitzichten voor woensdag: Rustig weer met kans op mist Lichte, in de nacht plaatselijk matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum temperaturen: omstreeks min 3 graden. Maxi mum temperaturen: omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. De Goede lijsttrekker D’66 bij Europese verkiezingen 6 SS 62 Sx «5 1 <3 O, «S 62

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2