I Palestij nen gedood Syrië en Irak praten over op 17 mensen samensmelting Gaswolk boven bij gevechten in Nicaragua Twee doden bij aanslagen in Baskenland Nieuwe Syrische beschietingen in Beiroet Verpleger paste euthanasie toe Doden bij explosie in Bondsrepubliek Ds. King-prijs voor Carter deel Schotland h bij actie in Israel Gemeenschap pakt zuivel hard aan Binnen enkele dagen islamitische staat Iran” L Een droom Daarom Appeltje 3 MAANDAG JANUARI 1 5 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze redactie buitenland) jrwoesi istitutii is Vraag ijzend istratie water iteriaa Bram loeke door Nico Scheepmaker" TEHERAN-PARIJS. De ayatollah Khomeini, de bij Parijs in ballingschap levende belangrijkste tegenstander van de sjah van Iran, heeft gisteren verklaard „binnen enkele dagen” de vorming van een regering in Iran bekend te zullen maken en verder dat de vorming van een islamitische republiek „zeer nabij” is. jelaten onio Bo- ontvoerd io, is za iële zijde familie El Salva e buiten- van het die ook diging Zeker 15 doden Khomeini kondigt republiek aan dig Labo (Van onze redactie buitenland) het getij rsoonlijkt De schadt iljoen gul- ik van dt ers tegen de i waar dal ing schrij- larheid ii ire wijze bevoegd- kunnen ■open en- ak van de ■n demon- 'ressie en. Ija (Kam ig op hel ering een mistische nmunisti- and had- ?rd. In de i Dalfsen sn zonder mpliceer- et Zwarte >pij Over gedicht /rachtau dreamer, -i in Niger leen. He rgebrach Stichtin intwikke Sahelpi /oer naa ■orig jaa iroject i 'oor Vee aan di laborato oorzaai dag on is begon bekend ■cijferen liljoenen van het Khomeini die in het verleden steeds liet weten zelf geen politieke aspiraties te heb ben, zei ook dat hij de „sterke man” in een dergelijke islamitische republiek zou wor den. In de hoofdstad Teheran kreeg het kabi- vai net Baktiar het vertrouwen van de Eerste De steeds weer in de Arabische media en gisteren weer in officiële Syrische media terugkerende meldingen van een ophan den zijnde unie tussen Syrië en Irak moe ten echter wel in het juiste perspectief gezien worden. De verzoening tussen Da mascus en Bagdad, die tien jaar lang el- MADRID. In Spaans Baskenland zijn het afgelopen weekeinde bij aanslagen twee leden van de Guardia Civil om het leven gekomen en twee andere politie mannen zwaar gewond. Voor de kleine melkproducenten zal de melkheffing vooralsnog gehandhaafd blijven op het huidige peil (0,5 percent van de interventieprijs per liter melk die door de boeren aan de melkfabriek wordt afgeleverd). De hogere heffing voor de grote producenten en de automa tische verhoging naar mate de produktie BEIROET (Reuter/UPI). Minstens 18 mensen kwamen om het leven en 73 werden gewond toen Syrische troepen za terdagmiddag christelijke wijken van de Libanese hoofdstad Beiroet bestookten met tanks, raketten en zware artillerie. Dit is in ziekenhuiskringen in Beiroet vernomen. „Dit is moord” zei een woordvoerder van de christelijke rechtse Nationale Liberale Partij van oud-president Camille Cha- moun. Naar schatting kwamen meer dan 150 raketten neer op dichtbevolkte christe lijke wijken in het oostelijk stadsdeel van Beiroet. Volgens een woordvoerder van een zie kenhuis was het aantal slachtoffers zo groot, omdat veel burgers naar de stad zijn teruggekeerd sinds de zware gevechten in de Libanese hoofdstad drie maanden gele den. stijgt, zijn volgens de commissie-deskun- digen, in combinatie met een algehele prijsstop, effectieve middelen om de reeds jaren bestaande overproduktie in de zuivelsector tegen te gaan. Een algehele bevriezing van de land bouwprijzen, waaraan de commissie wil vasthouden, komt volgens een deskundi ge van landbouwcommissaris Gunde- lach neer op een verlaging van 7,5 per cent van de reële prijzen (waarin de kostenstijging en de inflatie van het afge lopen jaar zijn meeberekend). Verwacht wordt dat de belangenorganisaties van de boeren hiertegen krachtig verzet zul len bieden. De Europese prijzenmara- thon belooft dit jaar extra moeilijk te worden, omdat de landbouwministers ook nog een oplossing moeten vinden voor het vraagstuk van de monetair com penserende bedragen (MCB’s). (Van onze redacteur in Skandinavië, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM. Een 18-jarige verple ger in Zweden zegt aan zeventien bejaar den „doodshulp” te hebben verleend. De jongeman had een dosis gif door hun maaltijden gemengd. Zijn verklaring is niet in alle gevallen te staven, want de meeste overledenen zijn, zoals gebruike lijk in Zweden, gecremeerd. In de Zweedse dagbladen werd het woord massamoord gebruikt, maar de ver pleger houdt vol de bejaarden op hun verzoek uit hun lijden te hebben verlost. De officier van Justitie verklaarde dat de verpleger „een enorm gevoelige jongeman is, die de mogelijkheden die hij had heeft misbruikt. Het debat over euthanasie dat de afgelopen maanden in Zweden is ge voerd, heeft blijkbaar grote invloed om hem gehad”. Het verdwijnen van de MCB's, alsmede het verminderen van de overproduktie door een straffe prijspolitiek, zal volgens de verwachtingen bij de Europese Com missie leiden tot vermindering van de landbouwuitgaven, die nu tweederde van de Europese begroting opslokken. danks de monetaire onrust, heeft echter geleid tot wijziging in de agrarische han del en min of meer kunstmatige subsi dies. De MCB’s hebben de Duitse land- bouwexport bevorderd en de Britse voedselprijzen laag gehouden, om maar twee van de bekendste effecten te noe men. De Negen zijn het erover eens dat aan de MCB’s een eind moet komen. Maar afbraak in drie jaar, zoals Parijs zou hebben voorgesteld, is vooral Duitsland veel te gortig: dit zou namelijk neerko men op een flinke daling van de inko mens van de boeren. Om die reden willen de Negen de MCB’s nader bekijken, in samenhang met het prijsbeleid voor de komende jaren. De Europese Commissie wil dat de negen zich ertoe verbinden dat de MCB’s systematisch zullen worden afgebroken als het Europees Monetair Systeem volledig in werking is getreden. iie op ksbergs /oorlop ibben d ijn ree< mnende vogels e Ierland: Vogels e i daarei oekenkc 'en in d Daar sta ik nu dus, op dezelfde plaats waar overdag nog de beide officiële inlei ders van de culturele manifestatie gestaan hadden: Rudi van der Velde, als wethou der en vertegenwoordiger van de gemeen te Amsterdam, en Jan Blok, als bestuurs lid of voorzitter of zoiets van het Internati onale Comité „Stop de neutronenbom”. Af en toe vergaten zij in hun redevoering dat „Stop de kernwapenwedloop” er ook bij hoorde, als zalf op de schrijnende wonde van allé niet-CPN’ers die hun naam had den geleend aan het Comité van Aanbeve ling of zich bereid hadden verklaard op te treden. De verhouding niet-CPN’ers tot de CPN’ers in het comité en op het podium, leek me omgekeerd evenredig aan de ver houding niet-CPN’ers tot de CPN’ers in de zaal en op de eerste ere-rij. Van der Velde en Blok hadden natuurlijk ook als CPN- voormannen aangekondigd kunnen wor den, maar op de gedane manier leek het wat algemener. Alleen jammer dat Jan Blok zichzelf verried, zoals in de meidagen van 1940 als non verklede parachutisten zich verrieden door instinctief hun benen te sluiten in plaats van ze te spreiden als onverwacht een appeltje in hun schoot werd geworpen. Niet dat iemand Jan Blok een appeltje had toegeworpen, maar toen hij zijn toespraak had beëindigd en ieder een instemmend applaudisseerde, begon hij volgens goed oostblokkiaans gebruik ook zelf mee te klappen. Aj! RECKLINGHAUSEN (AFP). In een bar in de buurt van Recklinghausen in Rijnland-Westfalen, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vijf personen bij een ontploffing gedood en een zwaar gewond. De nog door onbekende oorzaak ontsta ne explosie veroorzaakte een schade van naar schatting een half miljoen. I had a dream Ik zit in de stampvolle zaal van het RAI Congresgebouw, tijdens de culturele manifestatie gewijd aan „Stop de neutronenbom Stop de kernwapen wedloop”, in het rechter gedeelte op de eerste rij. Tot zover loopt de droom paral lel met de werkelijkheid. Op het podium, achter de microfoon, staat Viola van Em- menes, zij moet wat minuten volpraten omdat achter het gesloten gordijn wat changementen moeten plaats vinden. Ook dit gedeelte van mijn droom loopt nog synchroon met de realiteit van die feeste lijke solidariteitsdag op zaterdag 13 janua ri 1979. Viola ziet mij zitten, en roept baldadig in de microfoon, om de tijd te vullen, dat zij daar warempel een lid van het Comité van Aanbeveling ziet zitten de bekende columnist Nico Scheepmaker: „Kom even bij de microfoon en vertel de mensen nu eens waarom jij tegen de neu tronenbom bent!” Dit is erger (denk ik in mijn droom) dan de violist die in het restaurant bij je tafel tje komt spelen. Het is zelfs erger dan de moderne toneelspeler die in Theater Mic- kery van het podium springt om jou, uitge rekend jou, het podium op te slepen om een arme gastarbeider uit te beelden. Ik sta (in mijn droom) zo schutterig mogelijk op, begeef mij, mij sterk bewust van al die duizenden ogen die op Kwatta gericht zijn, naar het trapje dat opwaarts naar het podium voert, en sta even later naast Vio la. Wie zou dat niet willen, zonder dat er drieduizend mensen naar zitten te kijken? Ik kijk terug en zie op de eerste rij in het midden de hoogwaardigheidsbekleders van deze culturele manifestatie zitten: CPN-voorzitter Hoekstra, CPN-kamerlid Wolff, en een aantal anonieme en hoogst waarschijnlijk oostblokkiaanse diploma ten. Het is verwonderlijk hoe scherp een droom de werkelijkheid soms kan terug halen, al ontbreekt in mijn droom de foto graaf die aan mij kwam vragen of ik wist wie naast Joop Wolff zat, want die inlich ting had men hem niet willen geven. Zo weigerde de CPN kort na de oorlog (vertel de Berend Boudewijn me, die meende het een keer bij Gerard Reve gelezen te heb ben) aan Het Parool de namen te geven van de CPN’ers die zich kandidaat hadden gesteld voor de verkiezing van de gemeen teraad, als ware dat een groot partijge- heim dat nooit naar buiten mocht uitlek ken gj (Van onze redactie buitenland) ATLANTA. President Carter van de VS heeft gisteren in Atlanta, in de Ameri kaanse staat Georgia, de Martin Luther King-prijs voor vrede en geweldloosheid in ontvangst genomen. De bijeenkomst werd bijgewoond door 650 genodigden, onder wie de weduwe van de vermoorde Amerikaanse negerleider naar wie de prijs is genoemd. (Van onze redactie buitenland) GLASGOW Een geheimzinnige gas wolk, die veel misselijkheid en tranende ogen veroorzaakte, is er de oorzaak van geweest, dat veel bewoners van Midden- Schotland gisteren binnenshuis bleven. Deskundigen hebben niet kunnen vast stellen waar de gaswolk, die naar rotte eieren stonk, vandaan kwam en om wat voor gas het precies ging. irezjnjev een be- n „socia- lussisdi 'an altijd zich vol- nen va» ideolo- actie uit de ramen. Een van hen kwam daarbij om het leven en twee raakten gewond. Een Israëlische soldaat liep even eens verwondingen op. Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv hadden de Palestij nen een grote hoeveelheid wapens en explosieven bij zich. Op het moment van de overval be vonden zich 230 bejaarden in het rusthuis. Het is niet de eerste keer, dat in de grens plaats Maalot door Palestijnen een overval wordt uitgevoerd. In mei 1974 overvielen guerrilla’s een school. Bij het daaropvol gend gevecht vielen er dertig doden en tachtig! gewonden, voor het merendeel scholieren. Overigens werd in Jeruzalem gister avond bekendgemaakt, dat drie para-mili- taire nederzettingen zullen worden geves tigd op bezet Arabisch gebied. Twee ne derzettingen komen op de Westelijke Jor- daanoever en de derde in de Gaza-strook. Een eerder bericht, dat vier nieuwe bur gerlijke nederzettingen zouden worden ge vestigd op bezet gebied zijn tegengespro ken. Volgens een woordvoerder van land bouwminister Sharon, is Israel niet afge stapt van het verbod op uitbreiding van burgerlijke nederzettingen in bezet gebied. Dus daar sta ik nu in mijn droom naast Viola van Emmenes. Zij had het presente ren van Letty Kosterman overgenomen, die niet had kunnen nalaten het publiek even te plagen door te laten merken dat zij en Viola van de Partij van de Arbeid waren. Licht gejoel. O, u hebt liever Van Agt?, zei ze toen. Luid gejoel, en geroep van: „Maar ook niet Den Uyl!”. Instem mend gejoel. Een overdekte toogdag dus van de CPN, toevallig voor een tamelijk goed doel. „En vertel de mensen eens”, zegt Viola tegen me in mijn droom, „waar om jij tegen de neutronenbom bent?” „Dat is heel eenvoudig”, zeg ik. „Ameri ka heeft de neutronenbom. Als ze die ooit gebruiken, zullen ze de eerste op de Sow- jet-Unie gooien, en je weet hoe die neutro nenbom werkt. Sjtsjaranski, Butman en Ginzburg zullen verdampen, maar die con centratiekampen blijven onverlet, die kun nen meteen weer gebruikt worden. Daar om ben ik tegen de neutronenbom!” De bijval uit de zaal was zo ovationeel dat ik er wakker van schrok. ■st-Duits wapens mse mill- jzen. Dt van een inia va» ntie over gen. De door de estduitst ibodja er van ETA-Militar, de militaire vleugel van hulp aar de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De aanslagen gebeurden kort na elkaar op vrijwel dezelfde plaats, bij het plaatsje Azcoitia. Hoewel tot nu toe nog geen enke le organisatie de verantwoordelijkheid er voor heeft opgeëist, neemt de Spaanse igvaii hel P°htie aan, dat de aanslagen het werk zijn de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Eveneens in het weekeinde werd in het Zuidfranse plaatsje Saint Jean de Luz de kassier van ETA-Militar, de 34-jarige José Manuel Pagoaga, bij een aanslag zwaar gewond. Twee extreem-rechtse organisa ties hebben de verantwoordelijkheid hier voor opgeëist. De Spaanse regering heeft 2000 politie mannen naar Baskenland gestuurd ter versterking van de veiligheidstroepen. De sterkte van de veiligheidstroepen bedraagt nu 10.000 man. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. Bij botsingen tussen le den van de Nationale Garde van Nicara gua en guerrillastrijders van het Sandi- nistische Nationale Bevrijdingsfront, zijn tijdens het weekeinde in Nicaragua zeker 15 mensen om het leven gekomen, zo is door de autoriteiten in de hoofdstad Ma nagua bekendgemaakt. DAMASCUS. Gisteren maakte Radio Damascus bekend dat Syrië en Irak bin nen afzienbare tijd tot één natie zullen samensmelten. Aan het hoofd van de Sy- risch-Iraakse eenheidsstaat zou een presi dent komen, die dan tevens opperbevel hebber zal worden van de gemeenschap pelijke legers. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) Voor de Europese zuivelboeren heeft de Europese Commissie deze week minder aangename verrassingen in petto. De commissie wil dat toename van de melkproduk- tie automatisch zal leiden tot verlaging van de interventieprijs dat is de prijs die de veehouders voor de melk krijgen. Naast de bevriezing van de landbouwprijzen op het huidige peil, is dit het voor de Nederlandse veehouders belangrijkste onderdeel van de prijsvoorstellen voor het komende Europese landbouwjaar. de landbouwministers het eind decem ber niet eens werden over de door Frank rijk geëiste snelle afbraak van de be staande MCB’s. Bonn, dat in deze kwes tie recht tegenover Parijs staat, is met de meeste overige lidstaten en de Europese Commissie van mening dat de proble men rond de MCB’s in nauwe samen hang met het prijsbeleid moet worden opgelost. Volgende week komt dit pro bleem ook bij de landbouwministers op tafel. Monetair compenserende bedragen zijn heffingen en subsidies die worden toegekend bij de export van landbouw- produkten binnen de Gemeenschap, waar de munten van de lidstaten ten opzichte van elkaar „zweven”. Wat be doeld was om de eenheid van de Europe se landbouwmarkt te handhaven on- oerde. ;eft Viel dat Viel eschoten nese sol- Cwangsil .gedwon- !r is geen •s. De autoriteiten hebben niet meegedeeld aan welke kant de slachtoffers zijn geval len. De zwaarste gevechten deden zich voor in Esteli. Leiders van de oppositie tegen president Somoza van Nicaragua hebben de vor ming van een nieuwe groepering aange kondigd, het Nationaal-Patriottisch Front. De groepering bestaat uit socialisten, christen-democraten, vakbondsleden en journalisten. De partij kondigde de vor ming aan van een nieuwe regering en de oprichting van een nieuw patriottisch le ger Eind deze week legt de Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap, de laatste hand aan de prijsvoorstellen: dan worden de cijfertjes ingevuld. Volgende week maandag zullen de ministers van Land bouw van de Europese Negen een eerste reactie geven. De bewindslieden krijgen dan ook een ander voorstel voorgelegd: een verhoging van de zogenoemde mede- verantwoordelijkheidspremie („melk heffing”) voor bedrijven met een bepaald produktieniveau. Kamer, de Majlis, De Tweede Kamer zal zich morgen uitspreken. Verwacht wordt, dat het kabinet morgen van een kleine meerderheid het vertrouwensvotum zal krijgen. In de hoofdstad wordt ook ver wacht dat na de motie van vertrouwen in de Majlis, de sjah het land zal verlaten. In hofkringen wordt volgehouden, dat het hierbij slechts zal gaan om een vakantie van beperkte duur, maar premier Baktiar liet weten de sjah te hebben gevraagd voor een langere periode te vertrekken, tenein de de rust in Iran te doen wederkeren. Overigens werd er zaterdag en gisteren in onder meer Teheran weer op grote schaal betoogd tegen de sjah. Op het uni versiteitsterrein van Teheran, welke uni- versiteit voor het eerst na tien weken weer open ging, verzamelden zich zaterdag en ook gisteren tienduizenden opposanten van het regime. In Masjid-e-Solaiman werden gisteren zes jonge cadetten doodgeschoten door soldaten van het Iraanse leger toen de cadetten hun militaire basis verlieten om een demonstratie tegen de sjah bij te wo nen. In Teheran kwam zaterdag de regent- schapsraad bijeen die de sjah tijdens diens afwezigheid moet vervangen. Volgens pre mier Baktiar, die deel uitmaakt van de raad, zal de sjah eerst een land in het Midden-Oosten of Europa bezoeken en vervolgens naar de Verenigde Staten gaan. De premier zei ook, dat de sjah het leger had gevraagd trouw te betuigen aan het kabinet van Baktiar. De premier herhaal de, dat als zijn poging rust te brengen in het land mislukt, een staatsgreep voor de deur staat: „Een staatsgreep is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, als mijn regering zou mislukken”, aldus premier Baktiar. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-BEIROET. Drie Palestijnse guerrillastrijders zijn zaterdag doodge schoten toen zij probeerden een rusthuis in het noorden van Israel, in de stad Maalot, te bezetten. Israëlische troepen, op de hoogte van het feit, dat Palestijnen de grens van Libanon en Israel hadden overgestoken, wisten de gijzelingsactie te verhinderen. Een Palestijn was het rusthuis al binnen gedrongen waar hij een echtpaar en hun zoon onder schot hield. De twee anderen hadden zich in de tuin van het gebouw verborgen. Zij werden daar ontdekt en doodgeschoten. De derde Palestijn liet zijn gijzelaars gaan en probeerde te ontvluch ten. Ook hij werd doodgeschoten. Een aantal in paniek geraakte inwoon sters van het rusthuis sprong tijdens de President Hafez al-Assad van Syrië (links) en president Ahmed Hassan al-Bakr van Irak. kaars ideologische doodsvijanden zijn ge weest, is nog maar nauwelijks drie maan den oud en kwam vooral tot stand als reactie op de alom in de Arabische wereld afgekeurde Camp David-akkoorden en de dreigende afzonderlijke vrede tussen Is rael en Egypte. De Syrische-Iraakse unieberichten moe ten ook gezien worden in het licht van het officiële staatsbezoek dat de Iraakse presi dent Ahmed Hassan al Bakr over tien dagen aan Damascus zal afleggen. Het wordt een zekere bezegeling van de Iraaks-Syrische verzoening, maar een ech te unie zal in de praktijk nooit van de grond komen, gezien de vele sociaal-eco- nomisch en politiek verschillende'belan gen die beide landen hebben. De Iraaks-Syrische demonstratie van so lidariteit kan uitgelegd worden als aan moediging voor de vandaag in Damascus begonnen zitting van het Palestijnse parle ment in ballingschap. De militaire betekenis van een Iraaks- Syrische samensmelting wordt door wes terse diplomatieke kringen in Beiroet en Damascus van ondergeschikt belang ge zien: Israel is verreweg de grootste militai re macht in het Midden-Oosten, waartegen geen enkele combinatie van Arabische landen op kan. Naar schatting 400.000 mensen demonstreerden zaterdag op de campus van de universiteit van Teheran tegen de sjah. Grote portretten werden meegevoerd, waaronder dat van de religieuze leider Khomeini. Zoals bekend, werd de start van het Europese Monetaire Systeem (EMS) een maand uitgesteld (tot 1 februari), omdat achtergrond tnjfel gj

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3